Uit Wezel wordt gemeld dat de vesting lllinden is opgeheven en iedereen vergunning kan bekomen op de vestinggronden te bouwen |al bet materieel der vesting wordt weggenomen, lijjsrentegen is Wezel tot een arsenaal van den leer,ien rang verheven en tevens tot geavanceerd li,.,-. Het is nog niet zeker of de stad hierdoor lo uitgestrektheid zal winnen. Een talrijk bezochte vergadering van tabaks handelaren uit geheel Duitschland heelt gisteren lich verklaard tegen de verhooging der invoer rechten eu der belasting op den tabak en beslo ten zich in dien geest bij den Bondsraad en den Rijksraad te verklaren. Den 9den dezer heeft te Darmstadt, onder Ivoorzitting van den beroemden Berlijnschen pro fessor von Holtzendorff, een congres van dames Laats gehad, die leden zijn van een bond voor Kc opvoeding der vrouw in Duitschland. Prinses Luoise van Hessen-Darinstadt, beschermvrouw Ivas dien boud, ontving de dames in haar paleis; lal van vreemde, vooral Engelsche vrouwen woon- lien de vergaderingen bij. j Professor Lazarus en een aantal andere ge leerden uit Berlijn hebben het voornemen de aan staande conferentie te Brussel, ter zake der jo denvervolging in Rumenië, bij te wonen. Dr. Pritzel, archivaris van de Academie van wetenschap en bibliotlieekbewaarder des Kouings jte Berlijn, wordt sedert den 2den October jl. ver mist. Men vreest dut hem een ongeluk is over komen. Italië. Uit Rome wordt geschreven dat de samenstel ling van het wetsontwerp op de kerkelijke cor- Iporatiën nog steeds groote inoeielijkheden aan ihet ltaliaansche ministerie aanbiedt. Het minis terie moet daarbij rekenen niet alleen met het Iverlangen van bet parlement, waarin het slechts lovereene geringe meerderheid te beschikken heeft, uiaqr ook met de weoschen des konings, welke leeue wet van gematigde strekking verlangt. Ook bevestigt zich de reeds vau elders gemelde 'herleving van de rooverbenden in het Napelsche, een gevolg der demoralisatie en achterlijkheid van de plattelandsbevolking. Vroeger werden deze benden door de geestelijkheid in bedwang gehou den, doch tegenwoordig zijn zij geheel zonder eeni- gen teugel, terwijl het openbare onderwijs, het welk haar de noodige ontwikkeling schenken moet, nog niet anders dan op het papier bestaat. -— De President van den Ministerraad heeft dezer dagen aan Kardinaal Antonelli een bedrag van 3.225.0U0 lires toegezonden, als uitkeering, vastgesteld bij artikel 4 der waarborgenwet. Men weet nog niet of de kardinaal het geld heeft aan genomen. -- De gezant van Oostenrijk-Hongarije wordt tusschen 20 en 25 dezer hier verwacht. Uit den staat der opbrengst van de staats-spoorwegen, door het Ministerie van Fi nanciën openbaar gemaakt, blijkt, dat deze van 1 Januari tot 1 September 66.293.292 of 8.474.681 lires meer dan in 1871 heeft bedragen. Volgens de Gazzetla d'llalia heeft de Paus een langen en zeer dringenden brief geschreven aan Koning Victor Emmanuel, waarin hij ver zoekt dat de godsdienstige genootschappen mogen worden gespaard. De Fransche gezant zou, in eeu particuliere audiëntie, den Paus moed heb ben ingesproken en verzekerd dat geen enkele radicale wet zou tot stand komen, omdat Frank- rijks eer daarbij betrokken is. Spam j e. Bij het onderzoek der geloofsbrieven van de op Porto Rico gekozene afgevaardigden heeft de regeering bij monde van den heer Zorilla in het Congres verklaard dat er geene enkele hervor ming op Cuba zou worden ingevoerd, zoolang niet alle opstandelingen de wapenen hadden nedergelegd. Ten aanzien van Porto Rico zou daareutegen de regeering de vroeger gedane be loften vervullen, doch zij zou zich onthouden van eiken maatregel, welke het behoud der over- zeesche bezittingen in gevaar zou kunnen brengen. De volgonde mededeeling werd jl. Vrijdag gelijk reeds kortelijk per telegraafis gemeld door de regeering aan de Cortes gedaan: /Onder de kreten van: leve de foederalistische republiek I heeft er te Ferrol een opstand plaats gehad. Vijf tien honderd personen, ten deele tot het in de tuighuizen werkzame personeel en ten deele tot de marinesoldaten behoorende, benevens een klein getal ingezetenen der stad, namen daaraan deel. Aan het hoofd dier beweging staan een voorma lige partijganger van don Carlos en een persoon welke vroeger tot de zeemacht heeft behoord. De bezetting der forten en de bemanning van het in de haven liggende oorlogsschip blazarredo zijn gtlrouw gebleven. De kapitein-generaal van Gali- cië is met de noodige troepen naar Ferrol opge rukt en de regeering twijfelt niet of de beweging tal weldra onderdrukt zijn." Be Gaceta van Madrid meldde Zaterdag nader bat de opstandelingen zich meester haddeu ge maakt van de stoomboot Cadix, van eene sleep boot en van eenige kleinere schepen; tweemaal hadden zij gepoogd het fregat Asturia te over meesteren, zonder dat dit hun gelukt was. Ten einde het ontsnappen der opstandelingen langs den zeekant te voorkomen, had een gepantserd fregat de haven van Carthagena verlaten met bestemming naar Ferrol. Bovendien zou het aan den havenmond gelegeu fort S. Filipo den uitweg aan de schepen der opstandelingen afsnijden, terwijl de troepen een uitval aan de landzijde voorkwamen. Er werd echter bijgevoegd dat de beweging weinig of geen bijval vond onder de bevolking van Ferrol en dat de opstandelingen, wier getal op 1000 geschat werd en in wier midden groote wanorde heerschte, uitsluitend meester waren van het tuighuis. De Madridsche correspondent van de Indép. Beige deelt mede dat de burgerlijke gouverneur van de hoofdstad voor eenige dagen in het Congres heeft verklaard, dat in Spanje nimmer orde en recht zullen heerschen zoolang de wet ten niet gehandhaafd en de misdadigers niet ge straft worden. Wat baat het slechte personen gevangen te nemen, wanneer de rechter hen na drie dagen toch weder laat loopen? vroeg de heer Mata. En zoo is het, voegt de correspondent er bij onschuldigen wachten dagen, soms jaren lang op het genadig besluit om weder in hun gezin te mogen terugkeeren en misdadigers worden daar entegen dadelijk vrijgelaten. Hij bewijst dit door het volgende vrij krasse feit in herinnering te brengen. Den 30 Oct. 1871, des avonds te 7 uren, werd een moordenaar op heeterdaad betrapt; men vatte hem op het oogenblik dat hij zijn slacht offer zeven dolksteken toebracht. Hij werd naar de Saladero gevoerd en de rechter ving een instructie aan. Zeven dag6n later wandelde de moordenaar aan porte du Sol en de rechter trad kort daarna in het huwelijk, versierd inet een rijk met diamanten bezet garnituur dat hem ter be looning van zijn toegeefelijkheid was geschonken. Azië. De Perzische regeering heeft aan eene Engel sche maatschappij concessie verleend voor den aanleg vaneenen spoorweg, die eene recht- streeksche gemeenschap tusschen de Caspische Zee en de Golf van Perzië zal openen. De weg zal, uitgaande van Enselli aan de Caspische Zee, de steden Rescht, Kasbin, Teheran, Kom, Ka- schan, Ispahan en Schiraz aandoen, en van dit laatste punt naar den Perzischen Zee boezem loopen. Het plan is reeds in het begin van September door den schach goedgekeurd. Met den aanleg van den weg zal in het voorjaar van 1873 begonnen worden; hij zal binnen drie en een half jaar tot Teheran en biunen 8 jaren tot aan de Golf van Perzië voltooid moeten zijn. Bovendien heeft de maatschappij zich verbonden om terstond in het eerste jaar de haven van Enselli en den toegang daartoe derwijze te verbeteren en uit te diepen, dat kustvaartuigen van elke grootte aldaar kunnen binnenloopen. Wanneer dit bericht zich bevestigt zoo wordt van de Russische grenzen geschreven en de bedoelde spoorweg tot stand komt, dan zal dit aan Rusland groote voordeeleu aanbrengen. Het is niet twijfelachtig dat een aanzienlijk deel des handels van Oost-Indië met Europa zijn weg over den Perzischen zeeboezem, den ont worpen spoorweg, de Capische zee en over Rusland nemen zal, te meer daar de nieuw geopende handelsweg door het kanaal van Suez, wegens de bezwaren welke de door vaart van dat kanaal en de vaart op de Roode Zee voor groote zeeschepen opleveren, geenszins aan al de behoeften des handels tusschen Oost- Indië eu Europa beantwoordt. TELEGRAMM HKV. Madrid, 13 October. Volgens de jongst ont vangen berichten is de kapitein-generaal van Galicië te Puente de Urne aangekomen, met het doel om krachtige maatregelen te nemen, zoodra de opstandelingen tegenstand trachten te bieden, waarvoor echter weinig gevaar bestaat, want zij zijn ontmoedigd en geenszins zoo talrijk als men aanvankelijk geloofde. Militairen hebben aan den opstand geen deelgenomen. Berlijn, 14 October. Volgens de Kreuzzeilung, zal de conferentie met Oostenrijk over de so ciale quaestie zeer spoedig, waarschijnlijk nog in deze maand beginnen. Op de druk bezochte algemeene vergade ring der tabaksvereeniging is bijna eenparig afgekeurd de verhooging van de invoering van eene belasting op den tabak en van verhooging der inkomende rechten. Konstantlnopcl, 14 October. Mustafa-pacha is tot minister van marine, Essad-pauha tot minister van oorlog benoemd. Het ofilicieuse blad Bassirct betoogt, dat Monte negro eene Turksche provincie is, zoodat de Mon- tenegrijnsche muiters gestraft kunnen worden, zonder dat daaromtrent de vreemde gezanten be hoeven geraadpleegd te wordeu. Parijs, 14 October. Het bericht van de Soir, dat de heer Vimercati, de militaire attaché bij het ltaliaansche gezantschap, zich met een zen ding van den heer Thiers naar Millemont bij Prins Napoleon heeft begeven, wordt door de Ordre tegengesproken. Wel heeft de heer Vimer cati den Prins bezocht, maar uit eigen vrije be weging, zonder eenigen last van anderen. Biew-York, 14 October. De ijzerfabriek van Johnston, in Pennsylvanië, de grootste in Ame rika, is door brand vernield. De schade wordt op 1% millioen dollars geschat. Darmstad, 14 October. In de kamer van afge vaardigden heeft de minister-president Hoffmann het programma der regeering medegedeeld. Over de verhouding tot het rijk zeide hij: De groote gebeurtenissen van 1870 en 1871 hebben Duitsch land eene macht verleend, als het nooit bezeten heeft. Zij hebben ook in Hessen, dat door de Mainlinie geplitst was, een einde gemaakt aan een onhoudbaren toestand. Reeds daarom is het natuurlijk, dat in Hessen de leven digste sympathie voor keizer en rijk heerschte. De regeering weet, dat zij met de meening van de groote meerderheid des lands overeenstemt, en tevens de belaugen van het land dient, wan neer zij hare plichten tegenover het rijk nakomt. Over de binnenlaudsche aangelegenheden zeide de minister onder anderen, dat er maatregelen genomen moeten worden om de bevolking grooter aandeel dan tot nog toe aan het bestuur te geven. Ook voor het schoolwezen en de industrie zal ge zorgd worden. De minister zeide ten slotte: //Wij zijn geene partij-regeering, maar eene regeering, die geen ander programma kent dan 'stands welzijn, en zij rekent op de ondersteuning van allen, wieu dit welzijn ter harte gaat." De president der Kamer antwoordde, dal de woorden des ministers overeenkomstig den wensch des lands waren en dat de Kamer van hare zijde alles zou doen, om de tenuitvoerlegging van die beginselen te ondersteunen. Berlijn, 15 October. Prins Albert van Pruisen is gisteravond te 11 uren 10 minuten overleden; (geboren 4 October 181)9; op 17 September 1830 gehuwd met Prinses Marianne der Nederlanden, welk huwelijk op 28 Maart 1849 door echt scheiding werd ontbonden; op 13 Juni 1853 morganatisch gehuwd met de gravin van Ho- benau.) KOLONIËN. Aan de gisteren ontvangen mailberichten ontlee- nen wij nog het volgende: Wij ontvingen gisteren de dagbladen van Mar seille, waarin eene aankondiging voorkomt om trent een nieuwe stoomvaart op Australië. Onder den naam van f.igne réguliere ie l' Océanie zullen Fransche stoomschepen van de eerste klasse in de vaart gebracht worden, die Hévre, Marseille, Obok, Galle, Padang, Benkoelen, Batavia, Sama- rang, Soerabaya, Koepang, Somerset (Australië), Diaote en Noumea (Nieuw-Caledouie) zullen aan doen. De heer Jules Lemaitre, rue Vacon, n°.60, is agent te Marseille. Naar wij vernemen, worden thans opne mingen en peilingen op de reede gedaan in ver band tot het in laatsten tijd meerbesproken plan om Batavia eene haven te verschaffen door ver binding van Onrust met den vasten wal. (N. B. H.) Van verschillende zijden vernemen wij, zegt de Locomotief, dat de heer Cd. Busken Huet met ultimo van dit jaar ophoudt redacteur van de Java-bode te zijn. Verschillende luitenants der artillerie en genie in de 1ste en 2de militaire afdeeling wenden, naar wij vernemen, pogingen aan om bij de op name der spoorwegen overgeplaatst te worden, terwijl andereu zich voorbereiden voor het groot- ambtenaarsexamen. Een landhuurder in de Vorstenlanden, de heer Soesman, heeft voor 150,000 het geheim eener verbeterde indigo-bereiding in Djokdjokarta ge kocht van de heeren Sayers en Co. Te Batavia is een burger uit de Vereenigde Staten aangekomen, een energiek man van vijf-en-zeventig jaren, geïnterresseerd bij den sui kerhandel, die van nabij met cultuur en berei ding van dat artikel op Java kennis wenscht te maken. JB.) LAATSTE BEtllCHTEIV. Per telegraaf.) 's-Gravenhage, 15 October. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer kwam in de eerste plaats het amendement van den heer de Bruyn Kops, ten doel hebbende om het uitvoerrecht op thee ad 1 per 100 kilogram uit art. 3 te doen wegvallen een amendement waarover gisteren de stemmen met 36 tegen 36 hadden gestaakt ten tweeden male in omvraag. Opnieuw verklaarde zich een gelijk aantal voor als tegen dat amendement, zoodat het volgens het reglement vun orde werd geacht te zijn ver worpen. De heer Bredius stelde vervolgens voor, om in de wet eene bepaling op te nemen, waarbij de regeering verplicht wordt, het Indisch tarief in 1880 weder aan een herziening te onderwerpeu. Nadat de Minister van Koloniën deze wijziging namens de regeering had overgenomen, ontstond daarover een vrij uitvoerige discussie, aan het einde waaraan besloten werd de verplichte her ziening toch weder uit de wet te doen vervallen. Ten slotte heeft de Kamer het geheele wets ontwerp met 38 tegen 36 stemmen aangenomen. De Kamer is daarna gescheiden tot morgen te 11 uren, wanneer aan de orde is het ontwerp houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten. Door den gemeenteraad van Woerden zijn nog 5 a 6 paardenmarkten ingesteld, na de gehouden markten te Utrecht, behalve de reeds bestaande markteu. Deze zijn alle bepaald op Dinsdag: een na Vastenavond; een voor Pascheneen voor Pinksteren; een voor St. Laurentius, wanneer die dag op Dinsdag invalt, op dien dag; eene voorafgaande de week waarin St. Michel invalt; en eene voor St. Maarten, wanneer die dag op Zondag of Maandag invalt, Dinsdags daarna. s-Graven'haqe, 15 October. Door Z. M. zijn verleend de navolgende pensioenen, als: aan A. L. Hissink, Hervormd predikant te Spaarn- dam f 212; en aan E. J. Borgesius, geb. R. Ho- man, predikantsweduwe f 100. H. M. de Koningin is hedenochtend te 7 uren 15 min. per extra-trein van den Rhijn- spoorweg, vergezeld vau Hd. Hofmaarschalk Jhr. Gevaerts van Siinonshaven, twee hofdames en verder gevolg, naar Rotterdam afgereisd, ten einde van daar over Hellovoetsluis, met het al daar ter reede liggende raderstoomschip de Valk, de reis naar Engeland voort te zetten. Voor het maken en oprichten van eene nieuwe houten zeekaap bij Ballum, op Ameland, waarvan heden de aanbesteding aan het Minis terie van Marine plaats had, was de minste in schrijver de heer Scheltema, van Ameland, voor f 1368. Gisteravond wilde eene vrouw in de sloot aan den Stationsweg alhier zich verdrinken. Zij werd echter nog in tijds door de politie met be hulp van eenige personen uit het water gehaald, en naar hare woning vervoerd. Adv.-generaal Mr. Smits heeft in de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad (Kamer van Strafzaken) conclusie genomen in het beroep in cassatie van den procureur-geueraal bij het Hof in Noord-Holland ingesteld tegen een arrest van dat Hof, waarbij B. L. Paerl, effecten- en loterij handelaar te Amsterdam, is vrijgesproken van de aanklacht van het aanleggen en continu- eeren eener binnenlandsche loterij, door het uit geven van certificaten op eigen naam voor kansen in de Oostenrijksche premie-leening loterij van 1864. Bij eene zeer uitvoerige rede betoogde adv.- geueraal dat ten deze wel degelijk eene strafbare handeling was gepleegd. Zijne conclusie strekte tot vernietiging van het arrest en van het vonnis der rechtbank te Amster dam in deze zaak gewezen, en dat de Hooge Raad, ten principale rechtdoende, den gerequireerde zal veroordeelen tot eene gevangenisstraf van twee maanden en eene geldboete van f 50. De Hooge Raad zal den 5den November uitspraak doen. Amsterdam, 15 October. In den afgeloopen nacht, te circa kwartier over twee, deden zich, in de richting van den Amstel, twee zware knallen (ontploffingen) hooren en bleek, dat een steenen gebouw en twee houten loodsen, achter perceel ZZ 92, aan de Weesperzijde, in gebruik van den vuurwerkmaker v. d. Brugh, na eerst uit elkan. der te zijn geslagen, in brand stouden. De stoom- brandspuit de Amstel en eenige gewone spuiten hebben daarbij water gegeven. De brand heeft zich bij voorschreven gebouwen bepaald, terwijl de oorzaak onbekend is. Persoonlijke ongelnkken hebben daarbij niet plaats gevonden. Volgens telegrammen, gisteravond en heden morgen uit Engeland ontvangen, woedt aldaar een hevige storm uit het Noorden en Noord westen. (Bbl.) Utrecht, 15 October. Bij gelegenheid van het 25jarig jubilé van Prof. Donders, dat heden her dacht wordt, is van verschillende bijzondere ge bouwen de nationale vlag uitgestoken. Voor de serenade, die hedenavond door het studenten corps zou gebracht worden, is door den hoogleer aar bedankt, terwijl het diner dat hedenavond zal gegeven worden, door de muziek van het symfonieorkest onder directie van den heerCoe- nen zal opgeluisterd worden. De werkzaamheden voor het bouwen van de ijzeren bascule-brug over den Singel nabij het Bagijnenbolwerk zijn, wat de afgravingen betreft, reeds voor het grootste gedeelte gedaan, om wel dra aan de hoofden, waarop de brug zal liggen, te beginnen. De brug, die te Dordrecht bewerkt wordt, zal zeer doelmatig verdeeld, in het mid den voor voertuigen ingericht zijn en aan beide zijden een verhoogd voetpad hebben. Onmiddellijk na den publieken verkoop en de ontruiming van het Lucasbolwerk zal men tot de aanbesteding van een nieuwe brug aldaar overgaan. (JU. D.)

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3