geduwd en gestooien wordt, maar wij hebben nog niet kunnen ontdekken dat er een enkel per soon geslagen is. Zoo wij de overtuiging hadden dat de overheid baren plicht had verzuimd, dan zouden wij krach - lige maatregelen hebben genomen. Maar het ge beurde schijnt meer aan toeval dan aan toeleg toegeschreven te moeten worden. Tusschen den prefect en de geestelijke overheid Is eeue briefwisseling gevoerd. In den aanvang geschiedde dit op een scherpen toon, doch na wederzijdsche informatiën is men tot kalmte ge komen, en heeft de bisschop de verklaring afge legd dat hij zich zonder reden over den prefect bad beklaagd. Sedert het gebeurde hebben de bedevaarten zonder eenige verhindering plaats gehad. Ik hoop dat men aan alle zijden zal gaan inzien dat dergelijke betouuingeu geëerbiedigd moeten worden, omdat ieder vrij behoort te zijn om God te dienen op zijne wijze." De heer de la Rochefoucauld Bissaccia bracht liet gebeurde te N antes in verband met de rond- ceize van den heer Gambetta in de zuidoostelijke depaitementen van Frankrijk, waar hij door de plaatselijke overheden werd ingehaald en begroet, zich zoo als trouwens altijd zijne gewoonte was geweest boveu de wet stelde en de Na tionale Vergadering, de eenige wettige inacht in den slaat, beleedigde. De heer Thiers zeide daaromtrent o. a. het volgende „Ik beklaag mij niet over ondank of onbillijke beoordeelingen; ik wenscli alleen dat onpartijdige mannen gelieven in te zien in welken moeielijken toestaod wij geplaatst zijn, en te erkennen wat wij wel en wat wij niet kunnen doen. Wij hou den ons getrouw aan de beloften welke wij aan de Nationale Vergadering gedaan hebben. Toen de Vergadering uiteenging, had ineu in het openbaar een kruistocht tegen haar ge predikt. Ik heb toen beloofd dat ik de Vergade ring zou handhaven, en ik heb dat gedaan. Er is eene ongelukkige redevoering te Grenoble uit gesproken, hetgeen ik diep betreur, omdat die redevoering vooral betreurenswaardig moet zijn in de oogeu van hen die de republiek in de ge geven omstandigheden den eenigen duurzamen regeeringsvorm achten. Ik protesteer tegen de daarbij gemaakte af scheiding der klassen. In de natie zie ik niets anders dan de natie; met het burgerlijk en het strafwetboek in de hand houd ik vol dat er maar eene maatschappij is. Hij die onderscheidene klas sen in de natie wil zien, wekt op tot den bur geroorlog. De Fransche burgers kunnen zich al leen van elkander doen onderscheiden door per soonlijke verdiensten en door de gaven des gees- tes. Hij die onderscheid tusschen maatschappelijke standen maakt om zich aan een van dezen aan te sluiten, wordt een partijganger, een gevaarlijk mensch. Zoo de Nationale Vergadering was ver gaderd geweest, op het oogenblik waarop de re devoering te Grenoble werd uitgesproken, zou ik haar bestreden hebben met al de kracht die in mij is. Ik heb de deur der particuliere woning te Grenoble niet kunnen sluiten, maar ik beweer dat eenige personen, onder het voorgeven van republikeinsche gezindheid, den ondergang der republiek zoeken te bewerken. Het is op het oogenblik onmogelijk het iedereen naar den zin te maken, maar nog minder mogelijk eene be paalde partij aan de regeering te brengen. Eu ropa laat mij recht wedervaren en erkent dat ik niij boven de partijen weet te stellen. Zoo een ander dat niet kan, dan late hij mij mijn arbeid voortzetten." Ten slotte deed de President nog de reeds per telegraaf vermelde mededeeliog dat, terwijl prinses Mathilde Bonaparte zich met toestemming der regeering in Frankrijk ophield, prins Napo leon, zonder die toestemming gevraagd en ver kregen te hebben, mede in het land was geko men, doch dat de President na den raad van ministers te hebben gehoord hem den last had gegeven om Frankrijk ten spoedigste te verlaten. De Ottomanuische bank, de Fransch-Hol- laudsche bank en eenige andere bankinstellingen te Parijs hebben van de regeering het monopolie bekomen van de vervaardiging en den verkoop der lucifers, tegen eene jaarlijksche uitbetaling van 16 millioen, onder voorwaarde, dat die uit- keei ing met 50 pCt. zal verhoogd worden, indien het verbruik van lucifers jaarlijks 40 milliard te boven gaat. België. Baron de Beaulieu, gezant van België te Lon den, is Vrijdag plotseling overleden. Het Journal de Charleroi meldt, dat de prijs der cokes in de omstreken van Mons door de fabrikanten bepaald zal worden op 60 fis. de 1000 kilo. Dus 800 frs. voor een waggon cokes I Groot-Britannië. De Britsche regeering heeft door middel der rijkscommissie voor de landverhuizing het publiek gewaarschuwd tegen de landverhuizing naar de Argentynsche republiek, vermits het haar geble ken was dat de regeering niet bij machte is het leven en de goederen harer onderdanen te be schermen tegen de invallen der Indianen van de Pampas, die de noordwestelijke streken des lands tot in de onmiddellijke nabijheid dei steden af- loopen, vrouwen en kinderen rooven, de eigen dommen plunderen en vernielen en de inwoners die zich tegen hen verweren, dooden. De Bank van Engeland heeft jl. Donderdag op nieuw haar disconto, ditmaal met een 1 pCt., verhoogd. Deze verhooging, welke het disconto thans heeft gebracht op 6 pCt., het dubbel waarop het in de helft der vorige maand was vastgesteld, wordt gemotiveerd door de groote aanvrage van edele metalen van de zijde van Duitschland, van Zuid Amerika en van de Kaap de Goede Hoop. Duitsohland, De koning van Pruisen heeft aan prins Maxi- miliaan Emanuel, hertog van Beieren, de orde van den Zwarten Adelaar verleend. Door het algemeene auditoriaat is aan al de Pruisische militaire gerechtshoven een circulaire gericht, betrekking hebbende op de nieuwe Duitsche militaire strafwetweving. De bulletins omtrent de ziekte van prins Albert van Pruisen luiden nog niet gunstig. Hij geniet tegenwoordig meer slaap, inaar zonder eenigen invloed op de voortdurende verzwakking van krachten. Spanje. Na mededeeliog te hebben ontvangen dat er ongeregeldheden te Ferrol hebbeu plaats gehad, heeft Zorilla in de zitting der Cortes verklaard, dat het Gouvernement het besluit had genomen oui de rechten der burgers en de. vrijheid te doen eerbiedigen en streng en krachtdadig allen, die de openbare orde verstoren, te straffen. Romero Ortez beschuldigde de regeering, dat zij de dy nastie vijandig is, waarop de minister van Staat antwoordde, in eene rede, die zeer werd toege juicht, dat slechts eene radicale politiek de mo narchie en de dynastie in Spauje kon bevestigen. De Alphonsistisclie afgevaardigden protesteerden tegen de bewering, dat zij de baud hadden ge had in de ongeregeldheden te Ferrol. Republi- keiusche afgevaardigden zeiden ook geheel vreemd te zijn aan deze beweging. De openbare tneening schrijft deze beweging aan de Alphonsisten toe. Dit gevoelen is gebaseerd op de taal der Alphon- sistische dagbladen, die onlangs gewaagden van het vestigen eeoer federale republiek. TELEti RAM M liN. Madrid, 12 October. De officieele Gacela be vestigt, dat-een republikeinsche opstan dte Ferrol is uitgebarsten; zij schat het aantal opstandelin gen op 1000. Een geblindeerd fregat met vele troepen is derwaarts gezonden. De opstandelingen bevinden zich in het arsenaal. De noodige maat regelen zijn genomen om hen aan te vallen. Vele der. opstandelingen hebben reeds hunne onder werping aangeboden. Newlork, 12 October. De commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de mishandelin gen, waaraan inwoners van Texas van de zijde van Mexicanen bloot stonden, heeft als hare meening te kennen gegeven, dat van Mexico schadevergoeding moet worden gevraagd. Het orgaan van het gouvernemeot te Was hington zegt, dat de uitbreiding van de grenzen der Unie van de Rio Grande tot aan de Sierre Madre het gevolg dezer zaak kan zijn. De diplomatieke betrekkingen tusschen Bolivia en Chili zijn afgebroken. De Boliviaansche ge zant te Santiago gaf aan den Minister van Bui- tenlaudsche Zaken te kennen, dat het gouverne ment van Chili de flibustiers ondersteunde en hunne uitrusting bevorderde. De Minister vroeg daarop bewijzen voor hetgeen de gezant ver klaard had, en daar hij het antwoord van dezen beleedigend vond, gaf hij hem zijn afscheid. Parjjs, 13 October. Prins en prinses Napoleon zijn uit Frankrijk, welks grondgebied zij op be vel der politie hebben moeten ontruimen, heden morgen te Genève aangekomen. Parijs, 14 October. Het Journal Officiel zegt, dat het bericht van het ontslag van den heer Ernest Picard onjuist is. Madrid, 13 October. Geueraal liragua is voor Ferrol aangekomen. De Imparcial zegt, dat hij niet eer zal aanvallen dan wanneer alle troepen ver- eenigd zijn. De Corresp. zegt, dat de rebellen zich in het arsenaal concentreeren 1500 hunner waren naar Subis opgetrokken, maar retireerden bij de na dering der troepen van geueraal Bragua. Londen, 14 October. De cholera heeft, volgens de Times, erg onder de matrozen te Calcutta ge woed, maar vermindert allengs in andere gedeel ten van Indië. Aan hetzelfde blad wordt bericht, dat de Car- listische beweging in Catalonië voortduurt; de Carlisten aldaar hebben onder anderen dezer da gen den trein aangehouden en twee officieren, benevens dertig ongewapende soldaten, die van verlof naar hunne regimenten terugkeerden, met zich medegevoerd. Te Madrid heerschte rust. KOLONIËN. BATAVIA 31 Augustus. Aan het Nieuw Bat. Handelsblad ontleenen wij: Uit Deli werden berichten ontvangen, loo- pende tot 9 dezer. Op 21 Juli was door eene compagnie onder bevel van den kapitein der infanterie Groesbeek, zonder eenig verlies aan onze zijde, een tweetal kampongs genomen. Den 24sten d. a. v. trok eene kolonne van 200 man met 1 houwitser en 3 mortieren, onder aanvoering van den expeditiekommandant, naar Oedjong Barat, dat verlaten gevonden en daarop verbrand werd. Bij een aanval door de Bataks gedurende den opmarsch der troepen op de voorhoede gedaan, was de sijaud met achtei lating van 30 dooden uiteengejaagd. De kolonne keerde op 29 Juli in het hoofdkwartier terug. Na deze laatste verliezen schenen de Bataks zioli in het gebergte te hebben teruggetrokken, en niet langer genegen te zijn om de oproerige datoes, die gebrek aan geld, wapening en am munitie begonnen te krijgen, ondersteuning te verleenen. Een en ander maakte den toestand in de binnenlanden veel meer geruststellend. Intusschen bleef de landingsdivisie van Zr. Ms. stoomschip Marnix nog steeds over de onderne mingen aan de Delirivier verdeeld. De gezond heidstoestand dezer troepen was naar wensch. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Bij beschikking van den Minister van Koloniën is aan den O.-I. ambtenaar, met verlof in Neder land, Dr. J. H. Croockewit Hzn., laatst, res. van Banka, verleend eene verlenging van verlof voor den tijd van zes maanden. Civiel Departement. Ontslagen: Op verz.,eerv., uit 's lands dienst, met beh. van recht op pens., de 1ste klerk bij het dep. van fin. C. J. Paulus; op verz., eerv.. uit 's lands dienst, de klerk op het res.-kaut. te Kediri C. J. W. Menteen de klerk op het ass.-res. kant. te Malang E. W. Abels; eer vol, uit 's lands dienst, met beh. van recht op pens., de pakhuism. te Makassar C. G. Pieloor; uit 's lands dienst, de gew. klerk op het bureau van den ass.-res. van Kendal J. M. Ginusde com- mies-visitateur bij de conlr. en rech. bij de in- en uitvoerr. te Batavia P. A. Authonijsz., de onder- coinm. 1ste kl. bij dien tak van dienst J. J. Scbul- ler tot Peursum en de gew. oudere. 1ste kl. bij dien tak van dienst W. J. Westerkamp, thans couim.-visitateur te Samarang. Benoemd: Tot pakhuismeester te Makasser, de ambtenaar op non activiteit H. G. Baumgarte; tot leeraar in de Indische taal-, land- cn volken kunde aan hel gymnasium Willem III te Batavia, en wel speciaal voor het ouderwijs iu de staats instellingen, de godsdienstige wetten, volksinstel- lingeu en gebruiken in N.-I., Mr. J. de Louter; tót leeraar in de wis- en natuurk. aan het gym nasium Willem III H. M. D. Van Riemsdijk. Bij de controle en recherche te Samarang: Tot comm.-visit. F. J. Fuchs; tot ondercomm. der eerste kl. G. E. van Olden, F. A. Horn en W. E. vun Steel. Bij de in- en uitvoerrechten te Samarang Tot tweeden comm. bij den ontvanger J. F. V. A. Liucklaan Arriëns; tot admiu. en boekh. bij liet entrepot P. Barberaux. Gemeenteraad. Aan de memorie van antwoord op het algemeen sectiën-verslag over liet onderzoek der begrooting der gemeente Leiden voor 1873 ontleenen wij de volgende Algemeene beschouwingen. De klacht van enkele leden over het hooge cijfer der plaatselijke directe belasting wordt door ons lot op zekere hoogte gedeeld. Ook wij zouden het voorzeker wenschelijker hebben geacht de bedoelde belasting tot een minder bedrag te kunnen ramen, doch de bestaande behoeften moeten worden vervuld en het blijft dus alleen de vraag of de voorgedragen uitgaven al of niet noodzakelijke uitgaven zijn. Dat overigens die belasting tot een houger be drag dan het vorig jaar is moeten worden uitge trokken, wordt, gelijk reeds bij de behandeling van de begrootiug iu de sectiën werd opgemerkt, gereedelijk verklaard door het aanzienlijk hooger bedrag van het batig saldo op de begrooiing voor 1872 als eerste post vau ontvangst uitgetrokken, dan het geval is met de begrooting voor liet vol gend jaar. Een gemiddeld bedrag vast te stellen boven hetwelk het eindcijfer niet zoude moge stijgen, schijnt ons een onbereikbaar ideaal, zoo het een ideaal mag genoemd worden. De steeds vooruit gaande ontwikkeling der maatschappij schept nieuwe behoeften, waarvan wel vermeerdering van uitgaven het gevolg is, doch tevens vermeer dering van welvaart, waardoor het opbrengen van belasting voor de ingezetenen wordt vergemak kelijkt. Strekken de uitgaven op de begrooting tot voorziening in werkelijke behoeften en steunt hel belastingstelsel op billijke grondslagen, dan is een hoog eindcijfer, naar ons inzien, in stede van een treurige veeleer een verblijdend teeken des lijds te noemen. Marlrtbericliten. Amsterdam, 14 October. Rogge, N. Galatz 195; J. Galatz 186; Petersb. 184, 185; Gebr. Tagan rog 160; Oct. 180, 181, 182; Maart 194, 193, 194, 195; Mei 196, 195. Raapolie zes weken per 100 kg. 4614; vliegend 45; Mei 4514, 45; Nov., Dec. 45#, 4414. Lijnolie zesweken, 42; vliegend 40# Maart, April, Mei 3914; Nov. 40#, 40; Dec. 39%, 395t. Raapkoeken per 1000 kg. 86, 92. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14%. Koolzaad per 2000 kg. April 437. GEVEILDE FEKCBELEN, Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 12 October 1872, ten overstaan van den Notaris A. J. Rijsbouwer: Een winkelhuis en erf, waarin de handel in oestervisch en fruit wordt uitgeoefend, in de Korte Koornbrugsteeg, Wijk IV, N°. 2, sectie G, N". 213; kooper H. S. van Pinxteren voor f 4505. LAATSTE BEH1CHTEN. (Per telegraaf.) 's-Gravenhage, 14 October. De discussie over het Oostindisch tarief werd in de zitting der Tweede Kamer van heden voortgezet. Het geheele debat liep over het amendement van den heer Kappeijne van de Coppello tot afschaf fing der uitvoerrechten. In beginsel ontmoette dat amendement niet veel tegenspraak, ook niet bij den Minister van koloniën, maar uit een finan cieel oogpunt zag men er bezwaar in, nu reeds de differeutieele rechten vervielen en het normaal invoerrecht verminderd was. Ten slotte werd het amendement verworpen met 46 tegen 24 stem men. Het amendement van den heer Bredius, om het uitvoerrecht van suiker op 50 in plaats van 30 cents de 100 kilo te stellen, werd verworpen met 58 tegen 14. Over het amendement van den heer de Bruijn Kops, tot opheffing van het uit voerrecht der thee, werden de stemmen geslaakt Morgen voortzetting. 's-Gravenhage, 14 October. Aartshertog Carl Ludwig en zijn gevolg (met hen reist een jong- mensch, naar men zegt, de zoon van den ex-Koning van Napels) woonden gisterochtend den dienst in do H. Anthoniuskerk aau den Boschkaut bij en legden des middags, vergezeld door den Oosten- rtjkschen gezant aan ons hof, een bezoek af bij H. M. de Koningin, die zich toen op het Huis ten Bosch bevond. Des avonds dineerden de Aartshertog en de ex- Prins bij H. M. de Koningin teu koninklijke paleize, waarbij ook tegenwoordig waren HH. KK. HH. Prins Frederik, de Prins van Oranje en Prins Alexander. Laalsgemeldeu dedeu de hooge gasten bij het verlaten van het paleis tot aan de vestibule uitgeleide. Hedenmorgen heeft de Aartshertog met zijne adjudanten en ordounance-ofliciereu de residentie verlaten en zich naar Haarlem begeven, om ver volgens de hoofdstad te bezoeken. Zaterdagavond is eene koe, in eene weide aan den Raanweg nabij deze gemeente, door den bliksem doodgeslagen. Do Arroud.-rechtbank alhier heeft bij haar vonnis van heden den voorinaligen ontvangers klerk, die door oplichterij een horloge wist te bekomen en de opbrengst van den verkoop daar van ten zijneu voordeele aanwendde, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 25 boete; ter wijl den verversknecht T., die op 26 Aug. jl.den opzichter van het werk aan het Rhijnspoorstation alhier een slag met eene flesch op het hoofd toebracht, in aanmerkiug nemende zijne vroegere veroordeeling, tot een jaar eenzame opsluiting eene maand gevangenisstraf en 8 boete werd opgelegd. Utrecht, 14 October. Als een voorbeeld van werkzaamheid tot den einde toe meldt men ons, dat de hoofdonderwijzer der bijzondere school te Meppel, de heer M. Uhl, Dog eergisteren op bijna zeventigjarigen leeftijd met den meesten ijver zijne roeping vervulde en Zondag, na 3lech!s eenige uren ongesteldheid, plotseling is overleden. Naar men verneemt, zullen met den aanst. winterdienst door de maatschappij van den Ned. Rijnspoorweg even ruim retourbiljetten worden uitgegeven als voor den zomerdienst. UD.) HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden van den 13den October 1872. A. Kok, jm., 31 j. en J. E. Hanegraat, jd., 45 j. P. C. J. Faddegon, wed own., 34 j. en E. Hakbijl, jd., 33 j. J. L. Springer, jm., 25 j. en P. van Hooidonk, jd., 25 j. C. Vink, weduwn., 42 j. en A. Noest, jd., 40 j. G. Deketh, weduwn., 47 j. en W. F. M. A. Koppeschaar, jd., 38 j. J. van Veen, jm., 23 j. en M. T. Wessels, jd., 28 j. L. C. J. van Overeetn, jm., 22 j. en J. B. Herens, jd., 20 j. S. A. van den Hoorn, jm., 21 j. eu H. G. A. Westerhuis, jd., 22 j. E P. Pleijte, jm., 24 j. en S. J. Bekker, jd., 24 j. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nain. nam. nam. avond avond 6 u. 8 u. 12 u. 4 n. 5 li. 8 u. 10 u. Zaterd. 47° 45° 41' Zuudag 42° 44° 52» 50° 48o 44° 42° Maand. 40- 43° 54» 55° Wind: Maandag-tnorgen 5 u. Z. O.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3