Op hel graf van den verdienstelijken toonkun stenaar J. Schmiti liet de Haarleuische Lieder tafel „Zang en Vriendschap", waarvan de overledene in 1880 de oprichter en gedurende eene reeks van jaren de ijverige directeur was, dezer dagen een eenvoudig gedenkteeken plaatsen met deze ins criptie: „Hier rust Johan Engelbert Schinitz, De Haarlemsche Liedertafel Zang en Vriendschap" uit achting en dankbaarheid." Voor het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland stond dezer dageu terecht een sjouwer uit Rot terdam, beschuldigd van diefstal van een paard uit de weide en van diefstal van paardentuig uit de aanhoorigheid van een bewoond huis, bei 1e gepleegd in den nacht vau 20 Juli jl., iu de ge meente Kethel, ten Dadeele van een landbouwer aldaar, bij wien besch. eenige dagen werkzaam was geweest. Zoowel de weide, waaruit het paard, als de wagenschuur, waaruit het luig werd ont vreemd, was aan alle zijden hetzij door slooten, muren of rasterwerk behoorlijk afgesloten. Het paard, dat 250 waard was, werd den volgenden ochtend aan eeu paardenslachter te Haarlem voor 60 verkocht, en het tuig bij een herbergier ter bewaring afgegeven; terwijl het bekomen geld door besch. al spoedig was verteerd. De bestolene, die kort na den diefstal was onderricht waar zijn beest was gebleven, bekwam het legen be taling van den koopprijs terug. Besch erkende den diefstal te hebben gepleegd, inaar wist geen redenen op te geven, waarom hij dien had be dreven. Het bleek ouk, dat bij zich in Gelder land aau gelijken diefstal had schuldig gemaakt, waarvoor hij nog moet terechtstaan, en dat hij reeds in het bezit was van een bewijs van woon- plaatsverandering van Rotterdam naar Wezel, dus dat hij bij het welgelukken vau zijue daden spoedig buiten de macht der justitie zou zijn geweest. Adv.-gen. Mr. van Maauen eischte eene veroordeeling tot tuchthuisstraf vau .minstens 5 en hoogstens 10 jaren. Mr. van Heusden voerde eenige verzachtende omstaudigheden aau, die echter door het Hof niet werden gedeeld, daar het den paardendief tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeelde. Voor eenige dageu werd te Lutte, gemeente Losser, een kudde schapen aangehaald en bij den burgemeester opgebracht. Deze schapen waren van een Pruisischen greusbewoner, die het recht heeft, zijn op Nederlandse!) gebied liggende gron den te beweiden. De eigenaar vroeg om deze reden zijn schapen terug, en toen dit werd ge weigerd, diende hij een klacht in bij het amt te Bentheim. Den volgenden dag werdeu de schapen door de ambtenaren, vergezeld van den veld wachter en een Pruisischen gendarme, den boer aangeboden, tegen betaling eener geringe som voor kosten. De eigenaar echter weigerde iets te betalen en ging audermaal ziju bezwaren te Bentheim inbrengen, waarop het amt aan hoogere autoriteit vau de zaak kennis gaf. Volgens ge rucht zou deze beslist hebben, dat de boer den volgenden dag, dcch niet later, zijn schapen zon der eenige kosten zou kunnen terugnemen. Aan deze bepaling is echter niet voldaan. Men ziet nu verlangend den afloop dezer internationale quaestie te geinoet. Omtrent de inhechtenisneming van van Druuten, beschuldigd zijne kinderen in het water te hebben geworpen, tengevolge waarvan een den dood heeft gevonden, verneemt men nog, dat hij zelf zich bij de politie heeft aangegeven. Honger en vooral berouw over zijne misdaad hadden hein daartoe aangespoord. Dinsdag-avond hoorde een zijner bloedverwanten op straat zich bij zijn naam roe pen, en, omziende, herkende hij v. D. die sinds geruimen tijd verdwenen was. Zondag-nacht echter was hij reeds op het veld gezien, waar hij pas gerooide aardappelen zocht, en ook den vorigen zich daarmee moet hebben beziggehouden. Althaus men had den kleinen diefstal ontdekt eu de wacht in den omtrek gehouden, waardoor men v. D. op het spoor kvvain. Aan zijn bloedverwant deelde hij mede, dat hij sinds de vorigen Vrijdag uitslui tend niets dan rauwe aardappelen had-gegeten en bijna bezweek van honger. Deze verschafte bem toen voedsel. Eerst soep die echter oneetbaar was, daar de ander, in zijn agitatie, een pot met doove kolen al3 terriue had gebezigd, eu toen in plaats daarvan, eene groote hoeveelheid brood en spek. V. D. zeide dat hij reeds anderhalf uur ge wacht had, inaar niemand hem „oppakte," waarna zijn bloedverwant hem den raad gaf, het bereau van politie binnen te treden. Hij wachtte of van Druuten, na gegeten te hebben, misschien tot andere inzichten zou zijn gekomen, maar deze gaf aan den raad gehoor en werd iu verzekerde bewaring genomen. Het Staatsblad n°. 99 behelst het Kon. besluit van den 5den October 1872, houdende bepalingen omtrent het loepassen van de osmose op suiker sappen, stroop en melasse in de beetwortel- suikerfabriek. Het volgeud overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over.de maand September 1872, alsmede van die over de eerste negen maandeu van 1872, is door liet Departement van Financiën openbaar gemaakt. Opbrengst Opbrengst over de maand over de eerste September negen maan- 1 8 7 2. den van 1872. Directe belastingen, f 2,479,326.33« f 16,482,793.94s In- en uitg. rechten. 455,858.46 4,113,488.44 Accijnzen2,726,120.81s 21,379,779.78 Waarborg en belas ting der gouden en zilveren werken. 26,823.39s 255,350.24s Indir. belastingen 1,44S,S4S.S0S 13,511,84S.S7S Domeinen84,203.48s 972,841.60s Posterijen177,525,50 1,890,309.45 Rijkstelegrafen 55,793.41 481,788.21 Staatsloterij275,846.00 Akten voor jachten visscherij7,048.00 111,437.00 Loodsgelden76,675.97s 690.815.34s Totaal .f 7,538,223.68 /'60,166,298.89s Naar aanleiding van 's Koniugs besluit van den 9den dezer wordt de luitenant-ter-zee der 1ste klasse W. J. Scholten van Aschat, met den laat- sten dezer eervol ontheven van het bevel over Zijner Majesteits mouitor Krokodil en op non-acti viteit gesteld; terwijl dat bevel met den eersten November daaraanvolgende wordt opgedragen aan den luitenant-ter-zee der 1ste klasse G. Bijl de Vroe. Bij Koninklijk besluit van 6 October 1872, N°. 16, is, op de voordracht van den Minister van Koloniën en gezien het Koninklijk besluit van 22 Mei 1867, N°. 51, waarbij de regelen zijn vast gesteld, waarnaar ten laste der begrooting van Ned.-Indië vrije overtocht wordt verleend van Nederland naar Nederl.-Indië en omgekeerd, als mede dat van 30 April 1868, N°. 76, waarbij aan art. 1, lilt. A, vau voormeld besluit eene zesde alinea is toegevoegd, benevens het Koninklijk be sluit van 22 December 1871, N°. 22; bepaald hetgeen volgt: „Met intrekking van Ons besluit van 22 December 1871, N°. 22, te bepalen Art. 1. Art. 1 B 3 van Ons voormeld besluit van 22 Mei 1867, N°. 51, wordt gelezen, als volgt: „„Ne- derl.-Indische landsdienaren, die in Nederl.-Indië eervol, onder toekenning van pensioen of gage- ment, uit 's lands dienst ontslagen zijn, en na hun outslag nog geen overtocht ten koste van den lande hebben genoten"" Art. 2. De zesde alinea bij ait. 1 van Ons besluit vau 30 April 1868, N". 76, art. 1 A van Ons besluit van 22 Mei 1867, N°. 51, toegevoegd, wordt gelezen als volgt: „„In Nederl.-Indië geboren en hier te lande gepen sioneerde Nederl.-Indische landsdienaren, die na hun ontslag nog geen overtocht ten koste van den lande hebben genoten."" Art. 3. Dit besluit treedt in werking met de afkondiging iu Nederland door plaatsing in de Nederlandsche Staats-Courant, in Ned.- Indië door opname in het Staatsblad van Ned.-Indië." De Staats-Courant behelst de statuten en de Kon. bewilliging op de acte van oprichting der naam- looze vennootschap de Rottcrdamschc Handelsver- eeniging. Met ingang van den 20sten dezer wordt een Rijkstelegraafkantoor met beperkten dagdienst ge opend te Blokzijl. Z. M. heeft aan A. de Ruuk, gewezen adjunct- commies 1ste klasse ter prov. griffie van Gelder land, verleend een pensioen ten laste van den Staat ten bedrage van f 530 'sjaars. Z. M. heeft pensioenen verleend ten laste van den Staat aan: Daniel van den Berg, gewezen hoofdonderwijzer te Tiel, ten bedrage van 566 'sjaars; Harinen Jan Greupiuk, gewezen hoofd onderwijzer te Huppel en Heuxel,gemeente Win terswijk, ten bedrage ran f 266 's jaais; Geert Eugels Nieborgh of Nieuwburg, eervol omslagen hoofdonderwijzer te Blijham, gemeente Wedde, ten bedrage van f 400 'sjaars. Z. M. heeft P. Koning benoemd tot burgemees ter van Medemblik. Z. M. heeft benoemd tot subst.-griffier bij het prov. gerechtshof in Noord Biabant, Mr. C. H. Q. van Strijen, thans subst.-griflier bij de arron- dissemeiits-rechtbauk te Hoorn. 13 1IV IV JE IV JL« A. IV D. Amsterdam, 13 October. Op den 9den dezer werd onder voorzitting van Jhr. H. J. Rutgers van Rozenburg, de vergadering gehouden van corres pondenten der Koninklijke Nederlandsche Tuin- bouw-Maatschappij Linnaeus te Watergraafsmeer. Uit een uitgebracht verslag bleek dat vanwege de Maatschappij in nog geen vijf jaren tijds 257 openbare voordrachten over tuinbouw gehouden zijn en de tuinbouwschool in bloeienden toestand blijft verkeeren, aaDgezien zij door gemiddeld 30 leerlingen wordt bezocht en de aard van het onderwijs zeer degelijk is; dat het ledental voort durend blijft toenemen en sedert 1869, toen die Maatschappij slechts 700 leden telde, tot meer dan 2200 geklommen is; dat met hare medewerking jaarlijks eene bloemententoonstelling te Amster dam gehouden wordt en ook in het aaostaaode voorjaar in het Paleis van Volksvlijt weder zal plaats hebben en in het najaar, in het Park, eene vruchtententoonstelli ig, heDevens eene van plan ten gekweekt door den ambachtsman; dat de verkoop van boomen en planten belangrijk toe neemt, welke gunstige resultaten alle voor een groot deel aaD de werkzaamheden van corres pondenten moeten worden toegeschreven, gelijk bleek uit de uitvoerige mededeelingen, die daar over door het bestuur werden gedaan. Een regle ment werd vastgesteld voor de aldeehngen tot stichting waarvan in de vergadering des vorigen jaars besloten was en die eene zeer gewenschte gelegenheid zullen openen om de werkzaamheden der Maatschappij in verscheidene deelen van Ne derland met meer kracht voort te zetten. Uit alles bleek dat deze Maatschappij meer en meer ge waardeerd wordt en een tijdperk van toenemen- den bloei tegemoet gaat, waardoor haar goede invloed op den vaderlandschen tuinbouw zich steeds beter zul doen gevoelen. Naar men verneemt heeft de Diamantslij pors-Vereeniging alhier dezer dagen bij meerder heid van stemmen beslist, dat zij niet kan be rusten in een voorstel van haren voorzitter, die haar ontraadde zich door eeu wettelijke bepaling te verbinden voorlaan geen uieuwe leerlingen aan te seinen. De voorzitter, de heer L. Drib belaar, dit besluit in strijd achtende met het erkende beginsel van vrijheid op het gebied van nijverheid in ons land, heelt uit dien hoofde zijn voorzitterschap nedergelegd. De liberale kiesverecnigiDg de Grondwet al hier heeft tot candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gekozen: de heeren Dr. J. Zeeman en Mr. L. A. A. van Wensen. 's-Gravenhage, 13 October. Z. K. H. Prins Fre- derik heeft gisterochtend den Stationschef van den Ned. Rijnspoorweg, deu heer Kemps alhier, niet een gouden ring met brillanten eD den sous-chef van gemeld station, den heer van Burkom, met een gouden doekspeld, evenzeer met brillanten omzet, vereerd. Heden vierde Ds. Moll in de voormiddag godsdienstoefening in de Groote Kerk de gedach tenis van zijne 50jarige Evangeliebediening. Hij was 3 jaren te Oosthuizen, 1 te Hazerswoude, 4 te Deventer en 42 jaren in deze Hofstad geves tigd. H. M. de Koningin en eene talrijke schare woonden deze godsdienstoefening bij. Twee treurige en gelijksoortige ongelukken hadden gisteren tusschen een tijdsverloop van slechts 3 uren plaats. Te halftwee namelijk werd een 4jarig meisje, dat met haar broertje de ouderlijke woning in de Kazernestraat had ver laten, om in de Parkstraat te tollen, eu de baan van den Tramway wilde oversteken, maar strui kelde en viel, door eeu der waggons, die de Parkstraat langs de helling kwam inrijden, over het hoofdje gereden, zoodat het onmiddellijk een lijk was. Te halfvijf werd de 2M»jarige Maarteu Korving in de Keizerstraat te Scheveningen mede door een Trainwaywagen overreden, zoodat hij onmid dellijk overleed. Aan beide ongelukken moeten de koetsiers geen schuld hebben. Gisteravond had er in het Westeinde nabij de Loosduinsche brug, voor het huis van een spekslager tusschen twee zusters eeu twist plaats, waarin zich de echtgenooten der twistenden, smeden van beroep, mengden. Die twist liep zoo hoog, dat de eene broeder den anderen eene zware verwonding op het hoofd toebracht, waar door eene bloeding ontstond, die men niet stuiten kon. De verwonde is naar het burgergasthuis vervoerd; hij, die den wond heeft toegebracht, is in handen der politie. 's-Gravenhage, 14 October. H. M. de Koningin met gevolg, zal morgenochtend te 7 uren meteen extra-trein* van deu Rijnspoorweg uit de resi dentie naar Rotterdam vertiekkcn, teueiude zich vandaar naar 1L Levoetsluis le begeven, alwaar H. M. onmiddellijk aan boord van het gereed liggende laderstoomschip Valk, bevelhebber kapt.- ter-zee Jhr. A. R. A. M. Clifford Cocq van Breu- gel, zal overgaan oui daarmede HDs. reis naar Engeland te ondernemen. Z. K. H. Prins Alexander begaf zich dezen ochtend vroegtijdig per Rijuspoor naar het Loo. Behalve lal van bijzondere blijken van waardeering, ontving Ds. Moll bij gelegenheid vau zijn 50jarige ambtsvervulling van een groot aan tal gemeenteleden eene belangrijke gift ten be hoeve der scholen van de Ned. Herv. gemeente. Voorts werd den jubilaris door ruim 140 leden en oud-leden des kerkeraads eeu pracbtalbum aan geboden, bevattende, l.ehalve de portretten der gevers, eene reeks keurige teekeningen, vervaar digd door den heer Kachel en voorstellende de gemeenten waar Ds. Moll leeraar is geweest en de vele stichtingen die met zijne medewerking zijn iu het leven geroepeu, alles omgeven van toepasselijke bijschriften. Rotterdam, 13 October. Gisternamiddag te 3 uren is de zwaar geladen stoomboot Telegraaf n'. 4 nabij de Willemstad in het Hellegat door het stooten op eene der zandbanken door midden gebroken en gezonken, alleen de equipage en de passagiers, ruim veertig in aantal, met de bagage zijn gered, voor het overige is alles verloren. De passagiers ondervonden, nadat zij inet be hulp van een veerschuit van de verongelukte stoomboot waren gered, de grootsie hulpvaardig, heid en voorkomendheid van eenige officieren te Willemstad in garnizoen. Schoonhoven, 13 October. Door de bemoeiingen der afd. „Schoonhoven en omstreken" der Holl. Maatschappij van Landbouw zullen op de najaars veemarkt alhier, die invalt op den eersten Woens dag iu November, verschillende bekroningen wor- deu uitgeloofd. Een deel uer daartoe benoodijfe gelden zal vanwege deze afdeeling worden vei. strekt, een even groot bedrag uit de kas der ge meente Schoonhoven, en de rest door vrij willigt bijdragen van leden der afdeeling. Meetel, 12 October. In 't nabijgelegen Ruineo heeft in den laten avond van gisteren, na afloop der jaarmarkt, een hevige vechtpartij tusschen be schonken boerenjongens plaats gehad, tengevolge waarvan éen hunner zóódanig gewond is gewor den, dat zijn dood elk oogeublik wordt tegemoet- gezieu. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Wadbach, 10 October. In de openbare gemeen teschool alhier (Ubach over Worms) pronktsinds langen tijd voor het oog der schooljeugd de beel tenis van O. L. Vrouwe. Toen vóór eenige dageu de Commissaiis des Kouings alhier zijne inspec tiereis deed, werd dat beeld (misschien op lasc van den burgemeester, die tevens lid van de Provinciale Stateu is) weggeuomen, en ommd- dellijk na het vertrek vau Z. E. weer in het schoollokaal gebracht. (IV. li. Cl.) BUITENLAND. Frankrijk. Blijkens het in het Journal de» Débals opgenomen verslag der op Donderdag gehouden vergadering van de permanente commissie uit de Nationale Vergadering, had de zaak der ongeregeldheden te Nan'es reeds een punt van bespreking uitge maakt voor dat de heer Thiers aldaar verscheen. Nadat het adres, waarbij 2000 bedevaartgan gers zich aau de commissie beklaagden dat zij door beleedigingen en mishandelingen gestoord waren in de uitoefening van „deonschadelijksteen heiligste aller vrijheden, die om voor de kerken voor Frankrijk te bidden", en aandrongen op het instellen vaD een onderzoek en op het ont slaan van den maire van Nantes, wanneer het daarbij blijken mocht dat deze verzuimd had de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen, in de vergadering was voorgelezen, ontstond de vraag welk gevolg aan deze petitie behoorde gegeven te worden. Sommige leden oordeelden dat zij aan de Nationale Vergadering behoorde verzon den te worden, daar de commissie niet bevoegd was aan het verzoek te voldoen; anderen waren van oordeel dat de commissie haar eenvoudig te harer inlichting had aau te nemen eu niet meet doen kon dan haar tot grondslag van een ver zoek om inlichtingen aan de regeering te nemeD; terwijl zij het verzenden naar de Nationale Ver gadering bestreden, op grond dat de petitie met aan die Vergadering maar uitdrukkelijk aau ie commissie gericht was. De president voerde tegen deze laatste bedenking aan dat het ongetwijfeld de bedoehug der adressauten was hunne klach ten in te dienen bij de vertegenwoordigers des lands, en men derhalve de forineele fout, dat zij niet aan Vergadering maar aan de commissie gericht was, moest over het hoofd zien. Hierop verscheen de President der Republiek, door de ministers van binnenlandsche en buiten- landsche zaken vergezeld, ter vergadering en gaf, op eene vraag van den heer de Witt, de vol gende inlichtingen „De te Nantes voorgevallen ongeregeldheden kunnen door niemand sterker afgekeurd zijn dan door de regeering. Wij verlangen dat de vrij heid vau geweien van alle geloofsbelijdenissen geëerbiedigd worde, en niet het minste die van den katholieken eeredienst, welke de eeredienst der natie is. De regeeriug heeft dan ook gedaan wat zij kou; zij heelt geene vraag om inlich tingen afgewacht alvorens te bandeleo. Hoe de zaken zich hebben toegedragen, wordi nog door de justitie onderzocht; zij heeft reed 74 getuigen gehoord. Ik heb een, door den uiiuistei van justitie aau mij medegedeeld, overzicht der verklaiing voor mij liggen, waaruit blijkt dat de waarheid moeielijk te ontdekken is. De dagblad schrijvers, welke zich het hevigste hebben uit gelaten, verklaren geen enkel stellig feit te kunnen mededeelen. Op de vraag of zij gezien hebben dat bepaalde personen mishandelingen hebben ondergaan, tdijveu zij bet antwoord schuldig, of autwoorden zij ontkennend. Het staat vast dat er is geschreeuwd, gefloten, dat er scheldwoorden zijn gebezigd, hetgeen uie' genoeg betreurd en afgekeurd kan worden. Zoodr» er bepaalde dadelijkheden kunnen geconstateerd worden, zal er eene vervolging worden ingesteld, en de schuldigen zullen zonder verschooning wor den gestraft. Twee geestelijke zusters hebben uit het gedrang eene wijkplaats in een apotheek ge zocht; het gedrang was zeer groot, doch er hadden niet zoo vele opzettelijke mishandelingen plaats als men meent. Wanneer 1500 personen op 3 of 4000 anderen stuiten, is het natuurlijk dat er erg

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2