15 October Feuilleton v;ui Liet Leidsel i Dagblad". PRIJS DER ADVERTENTIEN Voor lederen regel Orootere letten naar de plaatsruimte die sty beslaan. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per S maanden Franco per poat Alxondarlyka Nommen Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. venter, C. C. Huysmans, leeraar te Tilburg, Dr. C. M. Kan, leeraar te Utrecht, Dr. J. C. Matthes, leeraar te Groningen, Mr. B. H. Pekelharing, leeraar te Zutfen, Dr. E. Piaget, leeraar te Rot terdam, en Dr. J. Zaaijer, leeraar te Leeuwarden. Sedert eenigen tijd was het water in Haarlem mermeer, ten gevolge der vele regens, tot eene ongekende hoogte gestegen, zoodat op sommige plaatsen aan ploegen of zaaion niet te deuken viel. De drie stoomgemalen hebben, door ijverig door te werken, den waterstand zoozeer verlaagd, dat die op dit oogenbiik tot beneden het gewone zo- merpeil is gedaald, zoodat het land behoorlijk kan uitzakken en weder voor bewerking en bezaaiing geschikt wordt. In zake den N.-Hollandsch-Frieschen spoorweg verneemt ineu dat dienaangaande eerstdaags eene conferentie van belanghebbenden te's-Gravenhage zal plaats hebben. De Purmerender Ct. bericht, dat de geruchten omtrent de mislukking van de plannen betreffende den N.-Hollandsch-Frieschen spoorweg onwaar zijn, hetgeen reeds blijkt uit de lijst van concessie aanvragen, gevoegd bij de begrooting voor den aanleg van Staatsspoorwegen in 1873. Bij de verkiezing van 16 gemachtigden voor het kerkelijk kiescollege bij de Hervormde ge meente te Schiedam zijn al de candidaten der coufessioneele richting gekozen. Naar wij ver nemen zou er echter tegen deze verkiezing pro test zijn aangeteekend, wegens vermeende onze delijke handelingen, die een overwegenden invloed daarop zouden hebben geoefeud. (S. C De betonstortingen voor de bij den Hezen berg op het Apeldoornsche kanaal ontworpen schui- sluis zijn volbracht. Ruim 1570 kubieke meters beton zijn iu ruim 17 etmalen in den sluiskolk gestort, lot beteugeling van een zeer sterk wer kende wel. Groote inspanning heeft dit werk gekost. Hoe koud en regenachtig vele dagen en nachten waren, steeds heeft het den heer van Ittersuin, ingenieur van den waterstaat, mogen j gelukken eene zeer tevreden stemming onder de j arbeiders te bewaren. Meer dan van deze heeft den arbeid 43 en ééu wetkman uit Heerde zelfs 60 uren zonder slapen volgehouden. Gedurende den nacht was het terrein verlicht met electrisch licht door den heer Maju uit Aui- I sterdam. Dit licht was zoo sterk, dat men op een e afstand van 750 pas9en behoorlijk kon lezen. ;t (Zw. Ct.) n In April 1873 zal te Dordrecht een wedstrijd d worden gehouden voor schrijnwerkers, smeden, il instrumentmakers, boekbinders en blik-en koper slagers. Naar men verneemt, zijn de kapitein en de ofiicier-van-gezondheid van het garnizoen te Maas- nicht, die wegens het bekende voorval met den militair M. voor den krijgsraad to's-Herlogeuuosch hebben terechtgestaan, vrijgesproken. (de Tijd). genoodzaakt uit zulke bronnen te putten, even als het een aDder deel der politieke inauuen in kazernes moet zoeken, bij het geheele gemis van eene ontwikkelde hoogere klasse die belang stelt iu de publieke zaak. Een vreemdeling, die zijn verblijf in Spanje vestigt, en daar opmerkt dat de aristocratie nog steeds de helft of twee derden van al het land bezit, zou zich verbeeldeu dat de inaterialeu aan wezig waren om eene constitutie te vestigen, die, landbouw, koophandel eu bekwaamheden, waar voor het publieke leven open staat, omvattende, een zoo hechten grondslag zou hebben, als aan de overige zoogenaamd Lalijnsche rassen geheel onbekend is. Maar van nabij bezieu verdwijnen deze visioenen. Er zijn in Spanje eene menigte conservatieven, die de regberiug van avonturiers, zoo militaire als civiele, betreuren, met liet oog op de resultaten hunner administratie, 's lauds finan ciën, de ontwikkeling der nationale hulpbrouuen, crediet naar buiten en veiligheid binnenslands. Maar iu geeu geval zullen zulke Spanjaarden daarvau het herstel hunner aristocratie verwach ten, eu dit is voor den vreemdeling des te ver bazender, omdat hij van zijn jeugd af geleerd heeft dat de Spanjaarden eene aristocratische natie zijn bij uitnemendheid, zoo door geschiedenis als traditie. (Wordt vervolgd.) Fransche concurrentie dut nog toelaat. Dagblad- schrijven is een politieke carrière, zooals in Frank rijk vóór het tweede keizerrijk, en het getal couranten in Madrid is dan ook ontzettend groot in verhouding tot de bevolking. Het in de provinciën meest gelezen Madridsche blad is de Correspondencia di Espana, een merk waardig mengelmoes van volzinnen van allerlei oorsprong, met buiteulandsche telegrammen. De Correspondencia wordt gehouden voor neutraal, of zonder staatkundige kleur; maar men heeft wel eens opgemerkt dat het zich zeer beijvert gunstig nieuws voor den Hertog de Monipensier te ver breiden, en wel wat al te ijverig is om alles tegen te spreken wat Zijne Hoogheid zou kunnen bena- deelen. Daardoor wordt de Correspondencia be schouwd als Montpensierista. Het is bet eenige Madridsche blad dat in de provincie-steden ver kocht wordt; al de andere zijn alleen te lezen in de Clubs (circulos of casinos), en m de koffie huizen. De Iberia is het hoofdorgaan van de progressistas, en is steeds de dapperste kampvechter geweest van de ministers, die Spanje na de revolutie ge regeerd hebben. Het is een blad met veel geest kracht, maar van wat heftige type, eu is de ladder geweest waarlangs een groot aantal liberale schrijvers tot openbare ambtsbedieningen zijn op- UIT HET KNQEI.SCH. Vervolg.) De mannen die nog lezen, zien niets anders in vertalingen uit het Frausch, zooals \v ij reeds leermalen aanmerkten. Het is een merk waardig lit, dat zeker ook alleen in Spanje bestaat, dat I meest populaire Engelsche romanschrijvers fear alleen bekend worden door vertalingen van 'ransche vertalingen. Wij zagen dezer dagen een jjiaauschen Olivier Twist, die aan dit dubbel proces aanzijn verschuldigd was. Het was belangrijk If'kort, en wat daardoor van onzen goeden vriend Bieiillj geworden was, kunnen de liefhebbers van Sn6elschen humor wel gisseu. I £f>oals wij reeds zeiden bepaalt zich het.schtij- Rs-talent der natie dus hoofdzakelijk tot do jour nalistiek of tot het vervaardigen van nutionale Jachten voor de théaters, voor zoo verre de

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1