Cil-OOt-IJl-itailllië. De schoone verwachtingen, waarvan zoowel heer Thiers als de Fransche pers dagelijks iet blijken ten aanzien der onderhandelingen il Engeland, worden niet te Londen gedeeld, it schijnt, dat Engeland nog altijd niet zoo letig is om een voor Frankrijk voordeelig han- ilstractaat aan te gaan; in elk geval meldt uit Londen dat de zienswijzen in handels politieke kringen, over deze aangelegenheid, r uiteenloopend zijn en zelfs niet op eenstem- igheid in den boezem der regeering valt te kenen. De Ministerraad zal heden uitsluitend quaestie van bet handelstractaat behandelen; de Fransche zaakgelastigde in deze, de heer enne, wordt ook heden te Londen verwacht, oedig zullen wij dus wel ineer bepaalde be tten omtrent deze gewichtige aangelegenheid tvangen. Voortaan zal de Engelsche industrie ook let Pruisen hebben te kampen in het rak van andinaterialeu. De eerste Pruisische stecnko- zijn jl. Vrijdag te Londen ter markt ge bracht. De overblijfselen van den bisschop van Liverpool, Mgr. Goss, zijn Dinsdag begraven. De plechtige lijkstoet werd door meer dan 45.000 personen gevolgd. België. De Soir ineeul te weten dat de Fransche gezant ij het Belgische hof, de heer Picard, zijn ontslag elt gevraagd; doch de heer Thiers heeft het nog et aangenomen. Bet Journal d' Anvers, uit naam van een aan- 1 leden der rechterzijde sprekende, bericht, dat de aanstaande zitting van de Kamer, een mo le zal worden voorgesteld, waarbij op de ophel- lag der commissariaten in de verschillende ar- 'Odissementen zal worden aangedrongen. De gemeenteraad van Antwerpen heeft jl. aaudag besloten een deputatie uit zijn uiidden !f te vaardigen, ten einde bij den minister van peubaro werken stappen te doen ter verkrijging ener spoedige voltooiing van den spoorweg ntwerpen—Gladbach, vermits men de vage toe- eggingen der regeering, sedert eenige jaren ge- aan, moede is. Men verzekert dat te Brussel in de helft ezer maand eene algemeene werkstaking in 11e vakken van industrie zal uitbreken. Hut is hopen dat dit bericht niet bewaarheid zal korden, daar de schade, van allerlei aard, bij ,ulk een ontzaglijke beweging, onberekenbaar en de gevolgen met te overzien zouden ziju. Duitschlaud, De verklaringen van oplie voor de Fransche ationaliteit zijn bij de overheden in Elzas- iiithariugen ingediend door 464,033 personen, olgens eene voortoupige schatting zijn niet meer au 38,8UÜ van die vei klaringen, door werkelijk ertrek naar Frankrijk, bekrachtigd geworden, uvendieu hebben van de tot 2 Maart 1S71 in Slzas-Lotharingen gevestigde Franschen ongeveer 1.2,1)00 het land verlaten, in Opper-Elzas hebben 114,622, in Neder-Elzas 42,394 personen zich voor lie Fransche nationaliteit verklaard; daarentegen I ijn in Opper-Elzas slechts 11),200, en in Keder- slzas slechts 7450 werkelijk vertrokken. Heteind- cijler der werkelijk naar Frankrijk verhuisden is nog niet definitief vastgesteld kunnen wor den de overlieden zijn nog bezig niet het ver zamelen der opgaven dienaangaande. Uit som mige verschijnselen, zeggen eenige Duitsche bla den, mag men opmaken dal velen leeds den wensch koestereu om terug te keereudaartegen lal geen bezwaar bestaan, indien zij Duitsche Istaatsburgers worden en alle op hen als zoodanig berustende verplichtingen vervullen. De Slraszburger Zeilung zegt dat thans ook au Duitsche zijue de verplichting zal worden ngevoerd om aan de Fransch—Duitsche grenzen passen te vertoonen, omdat Frankrijk nog altijd even gestreng dergelijke maatregelen tegenover Duitschland toepast. In de aanstaande zitting van de Pruisische amers, zal de regeering van Hannover de uiid- elen aanvragen voor den verderen bouw van et Keizerlijk paleis te Goslar. Terwijl de districls-overhcden maatregelen ebben voorgeschreven, om de besmettelijke vee- iekte, die in Rusland heerscht, niet naar Duitsch- aud te doen overbrengen, heeft de minister van audbouvv een besluit genomen, waarbij het in- Oereu van varkeus langs de openbare wegen of schip en per spoorweg geheel wordt vrij platen. De stedelijke overheid te Berlijn wil aan et statistisch bureau, daar bij wijze van voor- vopigcn maatregel ingevoerd, een blijvend ka- akter schenken. Kaar luid van den Volksstaal heeft het Hoog erechtshof van appèl in Dresden de veroordee- J)(lg van Bebel tot negen maanden gevangenis- straf eu vervallenverklaring van zijn mandaat "Is lid van den Rijksdag, ter zake van Majesteits schennis, eenvoudig bevestigd. Ka afloop der 22 waanden vestingstraf, waartoe hij reeds verwe zen was, zal Bebel de nieuwe veroordeeling te Zwickau moeten ondergaan. Bij de verkiezing, die ten gevolge van deze uitspraak moet plaats heb ben voor den rijksdag, wil de sociaal-democrati sche partij Bebel weder doen zegevieren en heeft daartoe reeds een fonds gesticht; Uit Eisenach wordt nog gemeld dat de vergadering tot bespreking der sociale quaestie een permanente commissie met recht van mede stemming heeft benoemd, bestaande uit leden van het comité, dat de vergadering heeft bijeengeroe pen. De bedoelde commissie zal te Berlijn haar zetel houden. De Prov. Corresponded zegt, dat tengevolge van de te Eisenach plaats gehad hebbende conferentie tot het bespreken van de sociale quaestie de regeering het besluit heeft genomen om zich met de Oostenrijksche regeering te verstaan om het congres, waarover reeds zoo lang werd gesproken en dat ten doel heeft dezelfde quaestie te behan delen, spoedig te doen plaats hebben. Men zegt dat de artillerie in Beieren een reorganisatie te gemoet gaat. De rijdende artillerie zal met eenige batterijen vermeerderd worden, terwijl uit de 20 veld- en vesting-batterijen der vier bestaande regimenten twee nieuwe regi menten zullen worden gevormd, ieder van acht batterijen. De minister van finauciën in Saksen heeft de uitgifte gelast van schatkistbiljetten tot een bedrag van 214 inillioen thaler, die 314 pCt. rente zullen dragen en tot Novemher 1873 loopen zullen. Tot uitvoering der wet op den gouden stan daard wordt een bedrag van 500 millioen thaler aan gouden munt vereischt. Daarvan is in den tijd van negen maanden voor eene waarde van ruim 100 millioen thaler gemunt, deels uit 3,600,000 stuks Kapoleons d'or, deels uit staven. Er wordt intusschen in de muntwerkplaatsen ijverig voort- gearbeid. De directeur der Essener Volksspaarbank en een zijner bedienden ziju in hechtenis genomen, onder beschuldiging van valsche wissels in omloop te hebben gebracht, naar men zegt tot een bedrag van ongeveer 80,000 thaler. De iuleggers zullen er evenwel niet bij te kort komen, daar de inleg- gelden zijn gedekt door effecten en de leden der Bank voor het overige solidair aansprakelijk zijn. Italië. De Osservatore llomana en de Voce della Verila kregen voor eenige dagen van Kardinaal Anto- nelli het verzoek, geen melding te maken van een op het Vaticaan door den Paus uitgesproken rede, waarin de stads-secretaris een aanleiding meende te zien tot diplomatieke moeielijkheden. Pius vernam dit, volgens de Perseveranza, voor eenige dagen en was ontzettend boos. «Zoolang ik leet," zeide hij, «wil ik Heer zijn. Ik hang van Titus noch van Cajus, van de Jezuïeten, noch al lerminst van Autonelli af." Do Paus begaf zich daarop naar de hoofdredacteuren der genoemde bladen en verzocht voortaan twee verslaggevers naar het Vatikaan te jenden. De kardinaal staatssecretaris is nu geheel in ongenade bij den Paus. De Turksche gezant bij het Pauselijk Hof, Photiades Bey, zal door een Armeniër vervan gen worden. Hij zelf heeft zijn vertrek, dat algemeen betreurd wordt, aangekondigd. Span j e. In eene der laatste zitiingen van de Spaansche Cortes heeft de generaal Kouvillas inlichtingen gevraagd aangaande den stand van zaken in Cala- lonie, waar de opstand der Carlisten nog niet gedempt is. De generaal hing bij die gelegenheid een zeer ongunstig tafereel op van den toestand in die provincie, waar de alom verspreide benden opstandelingen alles vernielden, zoodat zoowel de landbouw als de handel er geheel stilstonden, en hij schreef dien treurigen toestand voornamelijk toe aan het verzuim der regeering om tegen de Carlisten doortastend en afdoende maatregelen te nemen. De minister-presideut en de minister van oorlog gaven de gevraagde inlichtingen en noem den de door den generaal gegeveue voorstelling zeer overdreven. De laatstgenoemde minister ver klaarde dat de Carlistische benden voortdurend in getal en in sterkte verminderden, dat zij zich niet meer buiten de bergpassen durfden wagen en dat de generaal Baldrich, welke de krijgsverrich tingen in Catalonië bestuurde, over eene genoeg zame macht te beschikken had, en daarvan met beleid gebruik maakte. De interpellatie had geen verdere gevolgen in de Cortes. In het Journal des Débats wordt daar enboven medegedeeld dat volgens de Carlistische bladen de broeder van don Carlos, de infant don Alfomo, eerlang als opperbevelhebber der Carlisten in Catalonië zou optreden, doch het Parijsche blad voegt er bij dat dit gerucht reeds zoo dikwijls, zonder bewaarheid te worden, verspreid is ge worden, dat men er ook voor ditmaal niet veel waarde aan te hechten heeft. Omtrent den brand in het Escuriaal wordt nog gemeld, dat twaalf personen daarbij zwaar, sommigen zelfs doodelijk gewond zijn. Het is reeds den vijfde brand, die dit gebouw sedert zijn oprichting door Philippus II door het weer licht treft, en nog altijd verzuimt men er blik semafleiders op te plaatsen. TELEGRAMMEN. Stockholm, 9 October. Hedenvoormiddag te 1 uur is het stoffelijk overschot des Konings bij gezet onder de algemeene deelneming der be volking. Achter het lijk volgden de leden van het ko ninklijk Huis, de prinsen von Waldeck en von Wied. Het lijk is in de Ritterholms-kerk bijgezet. Tegenwoordig waren de speciale gezanten van de buitenlandsche hoven, het corps diploma tique, enz. De lijkwagen werd onderweg als onder bloe men bedolven. Kopenhagen, 9 October. De zitting van den Deenschen Rijksdag is tot 2 December verdaagd. Het ingediende budget wijst een batig saldo aan van 768,000 Rijksdaalders. Londen, 9 October. De aandeelhouders in den Groot-Luxemburgschen spoorweg hebben in eene vergadering op heden het voorstel goedgekeurd, om een dividend van 9(4 sh. uit te keereu. Zij hebben voorts het voorstel verworpen, om de lijn aan het Belgische Gouvernement te verkoopen. Parijs, 10 October. De Soir behelst een artikel van den heer de Kératry, dat wijst op eene moge lijke scheuring tusschen den heer Thiers en de linkerzijde. De schrijver betoogt verder, dat de conserva tieve republiek niet kan bestaan en zich verde digen zonder een krachtig ministerie, eene uit roeping der republiek en eene wet op de ver kiezingen. Het gerucht wordt tegengesproken, dat vanwege de Duitsche overheid emigranten te Kancy ge vangen genomen of verontrust zijn. Integendeel heeft zij bij voortduring de grootste gematigdheid jegens de emigranten aan den dag gelegd. In eene gisteren door den Algemeenen Raad van het departement der Seine gehouden zitting is de zaak-Bonvalet ter sprake gekomen. De Raad heeft eene orde van den dag aangeno men, houdende, dat een Algemeene Raad, zon der zijn macht te buiten te gaan, geen discipli naire straf op een zijner leden kan toepassen. Daarop heeft, in eene vertrouwelijke bijeen komst, onder voorzitterschap van den oudste in jaren gehouden, de heer Bonvalet het woord gevoerd. Ka eene langdurige beraadslaging, heeft de vergadering zich vereenigd met de beslissing der leden van het bureau, waarbij de heer Bonvalet wordt uitgenoodigd zijn ontslag te nemen. Parijs, 9 October. Do president der republiek heeft een prefect der Seine ten gehoore ontvangen en bij die gelegenheid gesproken over den spoe digen wederopbouw van het stadhuis. «Zorg vooral voor de ontvang- en feestzalen," zeide hij, «want, republiek of monarchie, Parijs zal steeds de groote stad blijven en bij voortduring niet alleen de be roemde personen der wereld, maar ook de vorsten van Europa op waardige wijze moeten ontvangen. Wanneer deze eer aau de republiek ten deel valt, waurom zal zij er dan niet naar streven hare gas ten op waardige wijze te ontvangen." Itfew-Tork, 9 October. De republikeinen heb ben in Indiana met eene meerderheid van 5000 stemmen de overwinning behaald. De Herald zegt overtuigd te zijn, dat deze uitslag de quaestie der keuze voor het presidentschap der Unie beslist. De Tribune beschuldigt do republikeiusche partij van kwade praktijkeu op reusachtige schaal. Berlijn, 9 October. De Prov. Corr. beschouwt het als een plicht van eer voor het Huis der Heeren, om de beraadslagingen over de «Kreis- orduung" derwijze te bespoedigen, dat volledige tijd overblijve voor het gemeenschappelijk overleg tusscheu beide Huizen. De staatsregeering stelt er den hoogsteu prijs op, dat thans belangrijke hervormingen worden ingevoerd, waardoor te vens de grondslagen voor eene deugdelijke auto nomie der gemeenten worden gelegd. Dank zij den gunstigen fiuaucieeleu toestand, zal zij in de gelegenheid zijn gesteld, om het zelfstandig provinciaal beheer op vaste grondslagen te ves tigen. Des te meer meeot zij er op te mogen rekenen, dat alle leden van het Huis der Heeren, die haar ondersteunen, onmiddellijk bij den aan vang der zitting tegenwoordig zullen zijn. ü-emeenteraad. Aan hel Algemeen Verslag van het verhan delde in de sectiën van den gemeenteraad, bij het onderzoek van de begrooting der gemeente Leideu voor 1873, ontleeuen wij de volgende algemeene beschouwingen In eene sectie gaven eenige leden hun leed wezen te kennen over het hooge eindcijfer dezer begrooting en over de vermeerdering der plaat selijke directe belasting als gevolg daarvan. Een lid meende dat men over het algemeen te mild was geweest bij het ramen van sommige posten o. a. van enkele jaarwedden. Een ander lid vond eene gedeeltelijke verkla ring van de verhooging van de directe belasting in het feit dat de eerste post van ontvangst, batig saldo, aanmerkelijk minder was geraamd dan het vorig jaar. Dat lid meende teveDS te moeten opmerken, dat een aanzienlijk batig saldo een bewijs was dat de begrootingen niet met de noodige zuinig heid werden opgemaakt. Hij wenschte eene zoo laag mogelijke begrooting en de post van On voorziene Uitgaven beperkt, ten einde het batig saldo zou worden verminderd. Een derde lid was mede met deze begrooting niet ingenomen, bepaaldelijk omdat, niettegen staande het hoog bedrag der directe belasting, er betrekkelijk weinig was uitgetrokken voor publieke werken. Z. i. moest evenwel de reden van de vermeerdering der directe belastingen voor namelijk gezocht worden in het minder bedrag van het batig saldo en de mindere winst der gas fabriek. Overigens was naar het inzien van dat lid een batig saldo moeielijk te voorkomen. Som mige geraamde uitgaven toch bleken later niet noodig te zijn, terwijl de inkomsten dikwijls meer opbrachten dan geraamd was. In eene andere sectie verklaarden twee leden met leedwezen te hebben gezien, dat de plaatse lijke directe belasting tot een aanmerkelijk hoo- ger bedrag was geraamd dan het vorigjaar. Een hunner wees daarbij op de kosten van het onder wijs, die wel schijnbaar minder Waren geraamd dan voor 1872, maar toch c. f 5009 meer bedroe gen, wanneer men in aanmerking dat op de be grooting voor 1872 een bedrag van 17000 was uitgetrokken voor aanbouw voor een schoollokaal. Het andere lid was van oordeel dat voor deze gemeente het eindcijfer der begrooting gemiddeld behoorde te bedragen niet meer dan 4 ton, welk gevoelen door hem herhaaldelijk in de vorige jaren was ontwikkeld en waarbij hij meende te moeten volharden. Uierlegen werd opgemerkt dat het ondoenlijk was een gemiddeld eindcijfer vast te stellen; dat zulks moest afhangen van de behoeften en dat alleen moest worden gevraagd: zijn de voorgestelde uitgaven gewettigd? Over een aantal posten van ontvang zoowel als uitgaaf werd breedvoerig van gedaclileu gewis seld. Plaatsgebrek verbiedt ous dit gedeelte van het verslag op te nemen. LAA/nSTiR ÖIRltlOllXHirV. (Per Telegraaf.) 's-Gravenhaoe, It) October. Bij de voortzetting der algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp tut vaststelling van het Oost- Indisch tarief, in de Tweede Kamer der Staten- Generaal, heeft de lieer Fransen van de Putte Minister van Koloniën, de regeeringsvoordracht in een breedvoerige rede verdedigd. Hij betoogde daarbij dat zoowel de vermindering van het nor maal invoerrecht, als de afschaffing der differen- teele in- en uitvoerrechten in het belang zouden zijn, zoowel van den Kederlandschen handel en der industrie, als van de Indische, en dat daarvan noch een verwijdering tusschen het moederland eu ludië, noch een verlies voor do schatkist n> onze koloniën het gevolg zouden ziju. Verschillende bestrijders der wet, die reeds vroeger het woord hadden gevoerd, zetten ver volgens nader hunne bezwaren uiteen en hielden deze, ondanks 's Ministers betoog, vol; de Minister beantwoordde hen daarop nogmaals. De beer van Lynden bestreed de voordracht opnieuw, zonder evenwel daarvoor nieuwe ar gumenten in het debat te brengen, terwijl de heeren Blussé en de Bruyn Kops de wet in be scherming namen. Hierop zijn de algemeene beraadslagingen ge sloten en artikel 1 der wet met het daarop door den heer Bredius voorgestelde amendement in behandeling genomen. Do discussie daarover liep echter niet teu einde en zal morgeuochtend te 11 uren worden voortgezet. 's-Gravenhaqe, 10 October. Z. K. U. Prins Hen- diik is gisteravond te 8 uren per Rijnspoor uit Soestdijk in de residentie aangekomen. Aan het ministerie van Binnenlandsche Za ken is heden aanbesteed: het maken vau bevei- ligingswerken van den middenpijler der draaibrug over het Koordzeekanaal tot Zaandam. Daarvoor waren vijf inschrijvingsbiljetten ingekomen. Miuste inschrijvers waren de heeren 11. Deu- tekom en W. Goedkoop Dz., te .Amsterdam, voor f 23.547. Amsterdam, 10 October. Dinsdagmiddag is Zr. Ms. stoomschip Valk naar Vlissingen gestoomd Oin aldaar H. M. de Koningin aan boord te nemen' en Daar Engeland over te brengen.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3