f 50,000 op N°. 13091, ADVERTENTIE Hl. 2o,000 15186, 5000 7144, 2000 9109, algemeen advertentiebureau NIJGH en VAN DITMAR, ging van 3U ceiitiuies per kubieke meter steen kolen toe te kennen. Dinsdag is ook het werk door eenigen in de mijn Gérard Claes gestaakt; doch daé.r isdegrève niet algemeen. Daarentegen hebben Woensdag al i werklieden van de mijn Batterxe geweigerd jan den arbeid te gaan. Jo België is 't waarlijk: goed voorgaan doet toed volgen, want op een klein getal na, hebben nu reeds al de arbeiders in de mijnen het werk ju den steek gelaten. Groot-Britannië, Uit Melbourne wordt gemeld, dat bij Yam Greek, 240 kilometer van Port Darwin, nieuwe goudvelden zijn ontdekt. Reeds hebben zich hon derden goudzoekers van Melbourne daarheen be geven, in de stellige hoop, zich rijk te „zoeken." Zooals bekeud is werd het voornaamste landgoed van het in de zaak Tichborne betwiste domein tot nu toe bewoond door kolonel Lush- lugtou, die op het punt staal het te verlaten oin piuats te maken voor de weduwe van Altred Tichborne en haar zoou. Dit plan heelt de voor standers van den pretendent hevig verbitterd, zoo dat zij bedreigingen hadden geuit tegen de ver wacht wordende personen. Het bestuur van het graafschap Alresford oor- eelde het daarom voorzichtig dooreen afdeeliug policemen lady Alfred en haar zoou te doen be schermen tegen de woede der pachters van het domein. Een vrceselijk spoorwegongeluk heelt dezer dageu te Kirtlebridge, zes mijlen van Carlisle, plaats gehad. Een nachttrein is met groole snel heid tegen een goederentreiu aangereden, zoodat er eenige waggons verbrijzeld zijn. Onverklaar baar is het dat de beide waggons onmiddellijk achter de locomotief ongedeerd zijn gebleven. Een der locomotieven sprong na het voorval. Van ouder de verbrijzelde waggons werden een vrouw en een jong meisje levenloos te voorschijn ge haald ook de chef van den trein was onder de tweede locomotief verbrijzeld, terwijl uien verder Dog acht lij keu ontdekte. Onder deze was ook dat van den heer Allan Monroe van Glasgow, die van de feesten te Brussel terugkeerde. Als eene bijzonderheid wordt vermeld, dat een zee man rustig was blijven slapen in een der wag gODS,terwijl twee reizigers naast hemden dood von den en hij van niets afwist toen men hem wakker maakte. Een aantal geueesheeren zijn oumiddel lijk de gekwetsten ter hulp gekomen. Destatiouu- cliel van Kirtlebridge is geurresteerd, terwijl de conducteur van de tweede locomotief verklaard heelt dat meu te Kirtlebridge had vergeten te seinen. Duitsohland, Omtrent het geschil tusschen Amerika en Enge land ter zake van het eiland San Juan, waarin de arbitraire uitspraak van keizer Wilhelm is ingeroepen, wordt nader gemeld, dat de beslissing ten gunste van Amerika is uitgevallen, daar de keizer de interpretatie van het verdrag van 1846, door de regeering der Unie voorgestaan, heeft beaamd. Officieuse berichten bevestigen thans dat de keizers, tijdens hun jongste.sainenzijn, besloten hebben, het status quo in het Oosten te handha ven; dit zou dau ook het voornaamste doel der conferentie geweest zijn. Het is mogelijk dat reeds den 22sten dezer, in elk geval bij de hervatting van de werkzaam heden des Landdags, de staatsbegrooting zal wor den ingediend. Dit zou van te meer gewicht zijn, oindat de regeering daardoor het beginsel van formeele sluiting en wederopening der zitting iou laten varen. De Courrier du Bas-Rhin zegt dat te Straats burg 4750 personen voor Frankrijk hebben ge opteerd en dat de helft hunner de stad reeds hebben verlaten; te Mulhouse is het getal der Franschgezinden 10,000 en te Schirmeck en in den omtrek van Molsheiui moet dat aantal nog grooter zijn. De Strassburger Zeitung bericht dat den lsten October bij de te Straatsburg in bezetting liggende regimenten tusschen de 4 en 500 Elzassers als vrijwilligers zijD ingelijld. Omstreeks een vierde gedeelte daarvan zijn éénjarige vrijwilligers. De gezamenlijke leden van den gemeente raad van Miihlhausen hebbeu besloten hun ont slag te nemen, en daarvan aan den burgemeester kennis te geven bij een uitvoerig schrijven waarin zij de redenen van dat besluit hoofdzakelijk aldus opgeven: Het getal der leden van den gemeente raad zal bioneu weinige dagen gedaald zijn tot beneden het cijfer, hetwelk volgens de wet voor het nemen van een besluit vereischt wordt; er zullen dus verkiezingen tot aanvulling van den raad moeten plaats hebben. Toen wij in het vo- l rige jaar onder moeilijke omstandigheden verkozen werden, hebben wij schoorvoetend eene betrekking Wuvaard, welke ons slechts door het kleine geial ■"cdehurgers, dat aan de verkiezingen deel nam, werd opgedragen. Wij hebben gemeend dat de destijds gebleken onthouding van de verkiezingen "iet uit een gevoel van persoonlijke vijandschap jegens ons voortvloeide en dat men ons ten minste voor het vervolg dank zou weten voor de moeite, welke wij in het belang der gemeenschappelijke belangen van onze medeburgers op ons namen. Thans echter, nu voor den gemeenteraad een aantal nieuwe leden verkozen moet worden, ge- looven wij onze betrekking niet langer te moeten behouden. Het zal aan de kiezers staan te be slissen of wij al dan niet op een post moeten blijven, dien een licht begrijpelijk gevoel van eigen waarde ons noopt te verlaten. Grootvorstin Helena van Rusland, die Don derdag van Berlijn naar Italië zou vertrekken, heeft haar reis tot de volgende week uitgesteld. De Zweedsche luitenant-generaal baron Bildt, die met een buitengewone zending uit Stockholm te Berlijn is aangekomen, heeft zich Dinsdag jl. naar den Keizer, te Baden, begeven. De Duitsche industrie zal op de wereldten toonstelling te Weenen zóóveel exposeeren, dat er in het daarvoor bestemde gebouw slechts plaats is voor twee derden van het in te zendene. Voor het overblijvende zal nu, volgens de berichten, die te Berlijn ontvangen zijn, een nevengebouw worden opgericht. Te Mainz is in de vorige inaand een over eenkomst tusschen de Hessische Regeering en die stad gesloten, betreffende den afstand van ves- tinggronden, voor een som van 4 millioen florij nen. De vestingwerken zullen worden afgebro ken in het einde van dit jaar en de enceinte verder van de stad verwijderd. Uit New-York wordt bericht, dat aldaar in 72jarigen ouderdom is overleden een der meest beroemde üuitschers, Dr. Franz Lieber. Oostenr.-Hong. Monarchie. In de laatste zitting heeft zich de ministerraad beziggehouden met een ontwerp tot hervorming van het kiesrecht. Algemeen stemde men in be ginsel met dat project in, maar over de uitvoering heerscht - groote verdeeldheid, die te meer te be jammeren is, daar de ministers niet verhelen, dat de verwerping eener zoodanige belangrijke voordracht den val van het kabinet zou moeten tengevolge hebben. Ongeveer 30 leden van het linkerceutrum in liet Hongaarsche Lagerhuis zijn naar de uiterste linkerzijde overgeloopen; de overige mannen dier partij sluiten zich bij Deak of bij de Hervormers aan, zoodat Tisza en Chiscy beiden alleen blijven staan als herders zonder kudde. Rusland. Het Dagblad van Moskou bericht, dat in den loop van dit jaar de geheele oostkust der Caspische 2ee door Russische troe pen bezet is geworden. Graaf Schuwalow, het hoofd der Russische geheime politie en chef vau een der afdeelingen van 's keizers kanselarij, die alleen om den keizer te vergezellen of voor gewichtige zaken naar het buitenland reist, heeft zich thans uaar Weenen begeven. Men geloolt dat zijne zending in verband met de keizerlijke conferentie te Berlijn staat en ten doel heeft gemeenschappelijke maatregelen te beramen tegen de Slavische beweging. Gri-iekeiiland. Uit Athene wordt geschreven, dat do Laurium- quaestie, in de dagbladen zoo veelvuldig bespro ken, doch waarover de mioisierieele orgauen voortdurend het stilzwijgen bewaren, weldra een nieuwe phase zal intreden, daar men vermoedt dat de regeering spoedig haar stilzwijgen ver breken zal, eu dat de inzichten van den heer Deligeorgis weldra zullen bekend worden. Volgens sommigen zou de president van den ministerraad volhouden dat de geschillen tot de competentie der rechtbanken behooren; doch anderen beweren te weten dat hij niet ongene gen was om in eene schikking te treden, bij welke aan de maatschappij Roux Serpieri alsnog het recht tot de voortzetting harer in strijd uiet de verleende concessie ondernomen exploitatie der mijnen zou vergund worden tegen den afstand van 4U pCt. haier bruio-winsten aan den staat. Sedert eenige dagen is de lieer Ferry, de Fransche gezaut, alluer teruggekeerd en meu verwacht dat deze gewichtige quaestie, welke eeu beletn mei enden invloed op den gang van zakeu uitoefeut, weldra zal worden opgelost. Het denkbeeld van een afkoop der concessie, dal het vorige miriisteiie toegedaan was, ligt in het geheel niet iu het plan der tegenwoordige regeering; zij acht dit te bezwarend voor de financiën van Griekenland om eene oplossing der Laurium-quaestie iu dezen zin te bevorderen. Denemarken, De gemengde commissie, door de drie Scandi navische regeeringen benoemd, heeft haar taak, tot onderzoek der rapporten betreffende een nieuw muntstelsel voor Zweden, Noorwegen en Dene marken, volbracht. Zij stelt voor als eenheid aan te nemen een goudstuk, kroon genaamd, waar van er 248 uit een kilogram zuiver goud zullen worden geslagen. Het tiende gedeelte van deze munt zal een zilveren stukje zijn, dat kroondaalder genoemd zou worden; ook de andere pasmunten, volgens het decimaal stelsel afnemende, zouden van zilver geslagen worden. De kroondaalder zou ongeveer de waarde van 42 cents hebben. TELEGRAMMEN. New-York, 4 October. De democraten hebben de overwinning behaald bij de verkiezingen in Delaware. Berlijn, 4 October. De keizer heeft aan gravin Marie van Vlaanderen en aan de hertogin Helene van Slees wijk-Holstein-Souderburg-Augustenburg het Eerekruis van Verdienste voor vrouwen ge schonken. Washington, 4 October. De Engelsch-Ameri- kaansche commissie heeft hare zittingen hervat. New-York, 4 October. Gedurende de verkie zingen iu Georgië hebbeu gewapende personen aan 2(100 negers van SavaDuah belet om van hun kiesrecht gebruik te maken. Rome, 4 October. De Opinions zegt, dat Fran krijk en Italië zijn overeengekomen om zich van elke gewelddadige inmenging in de quaestie der Laurium-mijnen te onthouden, en aan de Griek- sche regeering den tijd te laten tot het kiezen van den weg, die het meest overeenkomstig is met de billijkheid en de waardigheid des lands, in de vaste overtuiging, dat Griekenland aan hunne billijke eischen recht zal doen wedervaren. Madrid, 4 October. De conservatieve ex-minis ters zullen, in eene heden te houden bijeenkomst, beraadslagen over bet voorstel, strekkende om de conservatieve partij zich van elke deelneming aan de tegenwoordige politiek te doen onthou den. Sagasla ondersteunt dit plan ten sterkste. Parjjs, 5 October. Het Journal Official meldt: Vermits vijf officieren van het garnizoen te Grenoble hebben deelgenomen aan staatkundige manifestation, zullen zij bij een ander regiment worden overgeplaatst en bij hunne aankomst bij bet nieuwe corps zestig dageu arrest ondergaan. De dagbladen hebben eeu inschrijving geopend voor de Elzassers en Lotharingers. Reohtszaken. In de zitting van de correctioneele rechtbank alhier van Vrijdag 4 October, is veroordeeld: A. den O. te Oudshoorn wegens het moedwil lig toebrengen van slagen, geen ziekte of beletsel om te werken van uieer dan twintig dagen hebbende veroorzaakt, gepleegd onder verschooueuae om standigliedeo, tot eene geldboete van 10 of 3 dagen subsid. gevangenisstraf. LAATSTE JBEttlCHTEN. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is aaugeboden het wetsontwerp ter vaststelling der begrootiug van uitgaven voor den aanleg van Staats-spoorwegen, dienst 1873. Daaruit blijkt, dat die begrootiug wordt geraamd op ƒ7,500,000. Uit eeu overzicht van hetgeen gedaan is of nog te doen valt, blijkt, dat ter exploitatie zijn overge geven de spoorwegen ter lengte van 847,924 meters. In dit jaar kunuen wellicht ter exploitatie wor den overgegeven de wegen van Dordrecht tot het Mallegat in de gemeente Rotterdam en Middelburg tot Vlissingeu. De aarde- en kunstwerken, ge bouwen enz., zijn geheel of ten deele aanbesteed voor de wegen vanhet Mallegat tot den Holl. IJzeren Spoorweg te Rotterdam, alsmede Zaandam tot Amsterdam. De gronden zijn aangekocht voor het gedeelte vau Nieuweschans tot de grens. Vau het geheele spoorwegnet zijn dit jaar 847,924 M. voltooid eu 40,352 M. in aanleg. Als bijlage is aan de Memorie van Toelichting, bij dit ontwerp gevoegd, gehecht eene opgave van verleende coucessiën, vervallen concessiën en concessie-aanvragen. Onder de verleende concessiën merken wij op, die aan J. P. Bredius te Dordrecht, van Dord recht naar Nijmegeo en Aruhem, zijnde er voor hel aanvaarden dier concessie uitstel verleend tot 1 November a. s.eu D. Volker te Dordrecht en A. Volker Lz. te Sliedrechl, voor het maken en exploiteeren van havens of dokken aan bet Hol- landsche Diep bij VVilh-msdorp enz. in aanslui ting met den Staatsspoorweg Breda—Dordrecht; zijnde een wetsontwerp tot bekrachtiging van artikels dezer concessie gereedonder de conces sie-aanvragen: 1°. die van Zaandam, langs Pur- merend naar Hoorn, van daar naar Medemblik en verder per stoomboot naar Hinloopen en van daar langs Bolsward en Sneek en aansluitende aan den Staatsspoorweg te Akkrum en prioriteit voor een spoorweg van Hoorn naar Eukhui- zeu; 2°. van Leeuwarden met Amsterdam; 3'. buurtspoorweg vau Monster langs Delft naar Zegwuard4*. idem van Gorinchem naar Gelder- inalsen; 5°. spoorweg van de Noordzeehaven uaar Amsterdam; 6°. van Rotterdam naar Arnhem met zijtak van Schoonhoven naar Gouda; 7°. vau Am sterdam langs Alphen naar Rotterdam 8°. Buurt spoorwegen van Amsierdam-Alpheu-Rolterdam, Leiden-Alphen-Utiecht, Zegwaard-Soeterineer- Delft en Alphen-Gouda; 9®. spoorweg van Rot terdam naar den hoek van Holland met haven aldaar; III", van Leiden en Woerden (J. Ph. de Bordes c. s. te 's-Gravenhage) en 11®. van Kottel- dam uaar den hoek van Holland en van daar naar 's-Gravenhage met haven aan den hoek van Holland. 's-Gravenhage, 5 October. Z. M. de Koning Groothertog heeft, naar men verneemt, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon, den heer von Chappuis, kapitein bij het Pruisische gre nadiers-regiment. Aan het hotel du Vieux Doèlen is afgestapt Graaf de San Vitale de Parma, van Italië. Den 21 Augustus jl. is, namens mejuffrouw M. Pacqué, door mejuffrouw J. Mentrop, eigen- hardig in de brievenbus aan het postkantoor te Dordrecht gestoken een brief, geadresseerd aan mejuffrouw E. Pacqué, adres mejuffrouw M. Brinkmaun, te Herdingcn bij Crefeld, inhoudende 2 bankbiljetten ieder groot 40, gemerkt W. N°. 4636 en G. N°, 8601, welke brief niet aan het adres is bezorgd. De Commissaris van politie te Dordrecht verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. 279ste «TAATS-LOTERIJ. jloealuil ,»eo»J .auliiownl 10taan Tl vijfde klasse. zeventiende lijst. Trekking van Zaterdag 5 October. N®. 3636 f 3000. N®. 7936 en 8860 f 400. Prfjzen van f 70. 624 2817 7096 8419 11911 14632 16169 19247 760 3176 7384 9045 12738 16557 16220 19426 796 4123 7561 966S 13491 15620 18103 19862 1654 7093 8080 10713 13843 THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. Vrijdag Zaterd. morg. morg. nam. nam. nam. avond avoml 5 U. 8 a. 12 a. 4 u. 6 CL 8 a. 10 n. rA x k_i I 52° 60" 48° 46' 48# 56° 54* j.i' 1 ,T /i '.uil WiDd: Vrijdag-namiddag 5 u. N. O. TO Heden pverleed te 's-Graoenkagc na een lang durig lijden, onze geliefde zuster -Vrouwe WIL- HELMINE ARNOLDINE JEANNE STRATE- NUS CUNAEUS. P. I. DE FREMERY. C. J. C. DE FREMERY, Leiden, 4 Oct. 1872. Cdnaeds. Voor de vele belangstelling, bij het overlijden van dén Heer A. P. MILTENBURG ondervon den, betuigt de familie haren dank. 's-Gravenhage, den 3d,n October 1872. De PRIJZEN, gevallen in de Loterij voor Egmond aan Zee, zijn bij mij aangekomen en kunnen worden afgehaald Maandag en Dinsdag van 12Zuur. M. M. VAN LAER, Hooigracht, 18 Nieuw. Leiden, 5 Oct. 1872. Tot voorkoming van verkeerde praktijken, die reeds hebben plaais gehad, berichten de ondergetee- kenden dat zij hunne ZAAK tegen het einde van dit jaar hebben overgedragen en dat hun opvol ger de ZAAK op DENZELFDEN VOET zal voortzetten, met uitzondering van den Plaat- handel. Zij zullen de eer hebben een en ander nader bij circulaire bekend te maken. SCHREUDER VAN BAAK. Leiden, 5 October 1872. Ten Kantore van C. J. HELVTZ, Nieuwen Ri/n over de Viichmarkt, alwaar in de afgeloopenc 279ste STAATS-LOTKUIJ zijn gevallen de na volgende prijzen, als: f 1590 op de N°®. 1578, 1207A en 13633, en op de N°". 1609, 8360,9066,9099,9100, 9730, 13199, 13261, 13406, 13487, 13953, 15019, 15372, 15364, 16366, 18373 en 19134 ieder f ÏOOO, zijn voor de 389ste 8TAATS-LOTER1J te bekomen Reele en Ge deelten van Loten volgens Prijscourant Leiden, 7 Oct. 1872. voor dit Blad worden voor Rotterdam aangenomen door het van ROTTERDAM.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3