stand van vroeger bevinden, en zou aan de Ka naalmaatschappij groote schade worden toege bracht, ook voor hare droogmaking en landaan winning. Dezer dagen heeft een hoofdonderwijzer aan een der openbare tusschenscholen alhier, de heer Rank, zich schuldig gemaakt aan een feit, dat Burgemeester en Wethouders aanleiding heeft gegeven hem voor drie maanden in zijne betrek king te schorsen. Hij moet namelijk een zeer on- deugenden jongen met een geesel van touwtjes zulk een dracht slagen op het daartoe ontbloote lichaam hebben toegediend, dat deze, thuisgeko men, door schrik en ontsteltenis, naar men zegt een zenuwtoeval heeft gekregen. De hootdönder- wijzer, die den jongen tot dat einde heeft laten schoolblijven en eerst na eenigen tijd de genoemde straf heeft toegediend, verontschuldigt zich met de bewering, dat de vader van dien jongen reeds van plan is geweest hem in een verbeterhuis te doen opnemen en verzocht had, dien ondeugen- den zoon eens ernstig onder handen te nemen. Naar men verneemt wordt de zaak ook door de Justitie nader onderzocht. 's-Qravenhage, 1 October. H. M. de Koningin bracht gistermiddag te 2 uren wederom oen be zoek aan de tentoonstelling van de Holl. Maatseh. van Landbouw. Begeleid door de regelings- en hoofdcommissie, bezocht H. M. nog eens de ver schillende in het hoofdgebouw geëxposeerde voor werpen, terwijl H. M. inzonderheid geruimen tijd vertoefde bij het pluimgedierte en zich minzaam met de eigenaren van het gevogelte onderhield. Te ruim 3 uren verliet H. M. blijkbaar hoogst voldaan, en na aan de cominissiëu haren dank betuigd te hebben, het terrein. Het feest van den Landbouw werd gister avond in den Zoölogischen Botanischen Tuin be sloten. Zoowel het hoofdgebouw, als de woning vau den directeur, waren prachtig verlicht; de wandelpaden en de vijvers sierlijk geïllumineerd de bloemperken fonkelden van het licht. Nu en dan werd er bengaalsch vuur in verschillende kleuren afgestoken. Het heerlijkste weder begun stigde dezen avond. Dunkler's kapel deed zich bij afwisseling hooren. Een druk bezoek, vooral van boeren en boerinnen, viel den tuin ten deel. De nieuwbenoemde griffier bij de Staten der provincie Zuid-Holland, Jhr. Mr. J. Roëll, laatstelijk chef ter provinciale griffie in Utrecht, heeft heden zijne functiën aanvaard. filet leedwezen verneemt men dat madame Derasse, forte Ire chanteuse, naar aanleiding van voor haar grievende en alleszins onverdiende uitingen bij de laatste voorstellingen van den Kon. Franschen Schouwburg, zich verplicht heeft gerekend naar verbintenis te resilieeren. Noordwijk, 27 September. Door den Raad is in zijne vergadering van heden besloten eeue woning alhier aan te koopen voor een telegraafkantoor. Naar aanleiding der circulaire van Ged. Staten is het tractement van den burgemeester vastge steld op f 1000, dat van den secretaris op 650 en dat van den ontvanger op f 400. Bodegraven. 27 September. Gisteren werd het stoomgemaal ten behoeve van den Noordzijpolder n deze gemeeDte, in het bijzijn van het bestuur en enkele ingelanden, met gunstig gevolg be proefd. Den ontwerper, den heer J. Goldberg te Hazerswoude, werd hulde gebracht voor de so liditeit en het sierlijke der inrichting. Evenals voor den fileepolder, werden ook nu de machi nerieën geleverd door de ijzergieterij De Prins van Oranje te 's-Gravenhage. Voor eenige dagen is men begonnen met den aanbouw van eene Roomsch-Katholieke kerk en pastorie in het noordelijk uiteinde de Bode- graafsche filee. Delft, 30 September. Gisteravond te ongeveer halfzeven is de bliksem ingeslagen in de spits van de Nieuwe kerk alhier. Spoedig ontdekte men dat daardoor brand was ontstaan in de houten zoldering. Snel waren alle autoriteiten, brandbluschmiddelen enz. aangesneld en aange bracht om hulp te verleenen. Er zijn bewonde renswaardige bewijzen van moed en onverschrok kenheid aan den dag gelegd. De militaire macht heeft in ruime mate bijgedragen tot blussching van den brand. Het is vooral aan die hulp te danken, dat de brand zich bepaald heeft tot het bovengedeelte van den toren. Het kerkgebouw is ongeschonden bewaard gebleveD. Z. M. de Koning had zich gisteravond, dadelijk na het vernemen van het bericht, herwaarts begeven. Hedenmorgen zijn H.M.de KoningiD, HH. KK. HH. Prins Alexander eD Prins Frederik mede naar deze stad gekomen om de geleden ramp te over zien. H. M. de Koningin heeft, tot gedachtenis aan deze treurige gebeurtenis, den gesmolten haan van den toren verzocht. Reeds heeft de burge meester met den heer de Bruyn Kops, gemeente architect, zich hedenochtend op het overgebleven gedeelte van den toren begeven, om ontwerpen te beramen tot herstel van het onheil. De bewo ners van naburige straten hebben voorzichtigheids halve hunne woningen moeten verlaten. Voor zoover bekend is, hebben er geen ongelukken plaats gehad, hoezeer het vuur vreeselijk woedde en het kokende lood als water van den toren afliep. De schade is zeer aanzienlijk. Arnhem, 30 September. Bij de firma Jacobs Archenhold alhier zagen wij eene bronzen buste van Thorbecke tentoongesteld, die uitmuntend geslaagd is. Zij is in Parijs gegoten naar een toe gezonden moule en maakt beter effect dan de bekende gipsen borstbeelden. De prijs van deze goed uitgevoerde buste op ebbenhouten voetstuk is slechts f 10.50, wat veel zal bijdragen om haar eeu ruim debiet te bezorgen. ArnhGt.) Doetinchem, 30 September. Het gerucht, als zoude het huis Harreveld bij Lobith voor een Jezuïetenklooster aangekocht zijn, is geheel onjuist. Franekeradeel, 28 September. In de algemeeoe vergadering der Friesche Maatschappij van Land bouw te Holwerd, werd met algemeeoe stemmen de volgende motie aangenomen „De algemeene Vergadering van leden der pro vinciale Maatschappij van Landbouw oordeelt, dat in Friesland behoefte bestaat aan ouderwijs in de landbouwkunde. Zij meent dat de lagere school de plaats is, waar het onderwijs moet wordeu aangevangen, zoodra er voor de ouderwijzers be tere gelegenheid bestaat dan thans, om zich in de hiertoe behooreude vakken te bekwamen; dat de hoogere burgerschool daartoe de gelegenheid aanbiedt, wanoeer op deze een cursus in boven bedoelde vakken wordt gegeven, en het bezoeken hiervan aan toekomstige onderwijzers mogelijk wordt gemaakt; dat zoodanige cursus op den duur ook zal worden bezocht door hen, die doel matig onderwijs in de landbouwkunde op de la gere scholen hebben genoten. Zij draagt het hoold- bestuur op pogingen aan te wenden, om zoodanig landbouwkundig onderwijs in het leven te roepen." Groningen, 30 September. De hoogleeraar Dr. W. filuurling, die onlangs zijn emeritaat heeft verkregen als hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de Groningsche Hoogeschool, heeft gisteren het hoogleeraarsambt en tevens dat van Academie- prediker neergelegd, met het houden eener leer rede in de Martinikerk aldaar. Prof. P. Hofstede de Groot, alhier, emeritus geworden zijnde, zal op 8 October e. k. met eene openbare rede afscheid neuien uitzijn werkkring. De dies natalis der Groningsche hoogeschool zal den lOden October worden gevierd. Bij deze gelegenheid zal de hoogleeraar Dr. Rosenstein het rectoraat over de hoogeschool overdragen aan Prof. Diest Lorgion, en zullen door de leden van het studentencorps V. a. P. de gebruikelijke sere nades worden gebracht. 's-Hertoqenbosch, 30 September. Gisteren werd een blijvend aandenken aangeboden aan den luit.- generaal W. K. J. baron van Dedeui, buitenge woon adjudant van Z. M. den KoniDg, ridder der orden van den Nederl. Leeuw en der Eiken kroon, laatstelijk militair-commandant in de 2de militaire afdeeling en provinciale commandant van Noord-Brabant. Een tal zijner vrienden en vereerders had zich naar de zaal der sociteit Casino begeven, om het genoegen te hebben den zoo gevierden man, vóór zijn vertrek, nog eens in hun midden te hebben. Het geschenk, herkomstig uit de fabriek van den heer van Kempen te Voorschoten, bestaat in een zilveren beeld, houdende een schild, waarop het wapen der familie van Dedem in de eene hand en een lauwerkrans in de andere. Op het voetstuk prijkt tusschen een trofee van wapenen het wapen der stad 's-Hertogenbosch, waaronder het opschrift: Hulde aan den Luitenant-Generaal W. K. J. Baron van Dedem, van vrienden en vereerders. 's-Hertogenbosch, September 1872. Voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare gemeenteschool voor gewoon lager onderwijs alhier, zijn na vergelijkend exa men in volgorde als over het geheel de meeste punten behaald hebbende op de voordracht ge bracht, de hoofdonderwijzers: W. Verbeete te Breda, A. M. Bogaerls te 's-Hertogenbosch, W. M. Morren te 's-Uertogenbosch, J. C. Boeser te Leiden, L. P. Haring te Veghel en D. A. Reyn- ders te Gouda. Bkrgen-o?-Zooh, 28 September. De drie beet wortelsuikerfabrieken alhier, zijn sedert Maandag in volle werking en verschaffen aan menig huis gezin het levensonderhoud. Men verneemt, dat nog een vierde suikerfabriek binnen deze stad zal worden opgericht. Het Leidsche tooneel. In Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage is het speelseizoen reeds aangevangen en ook Delft is ons voorgegaan in het geven van voorstellingen, terwijl bij ons nog geen sprake daarvan is. Of de heer Valois het weer wagen zal voorstellingen in onzen schouwburg te geven, weten wij even min. Doet hij dat, dan zulleu zijn voorstel lingen zeker schaars zijn, want ontegenzeggelijk is het voor eeu tooneeldirecteur verdrietig, wan neer bij elke opvoering geld wordt verspeeld, zelfs dan, wanneer de comedie tamelijk bezet is. Meermalen zijn er klachten aangeheven dat de huur van den schouwburg zoo duur is en het, met de andere kosten er bij, werkelijk ondoenlijk is, de reis naar Leiden te ondernemen. Zal ik nu in het breede aangeven waarin die duurte ligt? Wat zal het baten? Ik bepaal mij er toe het te bejammeren, dat hierin niet eene verandering wordt gebracht. Te Arnhem wordt de schouwburg door den heer J. Ph. Sterk geëxploiteerd; hij is voor een zeker aantal jaren als 't ware eigenaar van het gebouw. De heer Sterk is daardoor in staat bij afwisseling Fransche, Duilsche en Hollandsche gezelschappen te engageeren, waardoor de Arnhemmers in 't genot zijn van veel verscheidenheid, terwijl de gezelschappen van Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage er gaarne heengaan, omdat zij door den heer Sterk zeer billijk worden behandeld. De eigenaars of aandeelhouders trekken een ferme rente van hun gebouw, terwijl èn ondernemer èn tooneeldirecteur tevreden zijn. Van verdere aanwijzingen wil ik mij onthouden; alleen druk ik den wensch uit, dat wij in den a. s. winter ook in eenige verscheidenheid van voorstellingen mochten deelen. Het publiek van alle standen verlangt nu en dan iets nieuws te zien en heeft het recht zijne wenschen te kennen te geven. Dat het tooneel een school voor het volk is, wordt niet alleen erkend, maar mannen van naam wij den zich aan de verbetering van het Hollandsch tooneel en de maatschappij tot Nut van 't Alge meen heeft onlangs eene belangrijke gift toege kend aan de op te richten Tooneelschool. Er wordt in alle opzichten veel voor het volk gedaan, maar waarom dan ook niet het bezoeken der comedie aangewakkerd en de lust daartoe aangekweekt, ook door verscheidenheid van voorstellingen en het doen optreden van goede artistenp Sommigen klagen dat de entreeprijzen ook te hoog zijn, doch dut is zoo niet; zij zijn over het algemeen billijk; niet voor het publiek maar voor de ondernemers zijn de lasten veel te hoog. En wat hebben wij in den afgeloopen winter gehad? De heer Valois voerde twee volksblijspe len op; gelukkig gaf hij daarbij geparfumeerde programma's, want aan die beide stukken was kleur noch geur. De derde voorstelling van den heer Valois, be staande in Fernande,een prachtig tooneelspel door den heer Spoor vertaald, was zeer bevredigend doch de Schouwburg slecht bezet het publiek scheen bevreesd dat dit stuk misschien zou zijn als de beide vorige. Maar den llden Dec. kwam Victor Driessens met een nieuw groot Blij spel waarvoor de dames en zelfs verscheiden hee- ren den Schouwburg verlieten; onkiescher en slechter stuk zag ik nimmer en zelfs nu nog moet het gezegd worden, dat Driessens als acteur dien avond veel van zijn crediet verloren heeft. Louis Bouwmeester trad den 2den Januari op met de Gebochelde, waarin Bouwmeester den ridder de la Gardére speelde. Hij en zijn broeder waren echter de eenigen die succes verdienden de overige vertooners waren slecht op hun plaats. Victor Driessens vertoonde op 15 JaDuari weer een Blijspel, welk stuk de eenige verdienste bezat van niet oozedelijk te zijn. Reeds lang had men gevraagd naar een „mooi stuk" en de avond kwam waarop de heer Valois Dertig jaren of het teven van een dobbelaar, opvoerde. Dat was nu eens iets uit de oude doos en, het publiek vond dét mooi, doch wij niet. Het groot spectakelstuk, vol woorden en misdaden, kan een beschaafd pu bliek niet bevredigen en is niet geschikt tot be vordering van den goeden smaak. Deu 5den Februari doch waartoe meer nog opgesomd? Bepalen we er ons toe, te herinneren dat de heeren Valois, Driessens en Tjasink nog voorstellingen gaven die, de een meer, de andere minder, genoegen verschaften. De heer Tjasink voert steeds goede stukken op doch zijn gezelschap - dat groot is en waarvoor de kosten dus tamelijk hoog zijn - zagen wij slechts een maal optreden. Wil de Commissie zich dus niet laten vindeD, dan blijft hij liever te huis. Zoo is het ook inet de heeren van Lier en Morrien te Amsterdam; de heer Driessens kan het weer beter doen, omdat zijn gezelschap meestal bij doorrei zen hier speelt. De Rotterdammers zien wij waarschijnlijk hier nooit weer, daar zij er rond weg voor bedanken, te reizen, te spelen, te lo~ geeren en geld te kort te komen. Het is dus nog een zegen dat de heer Valois komen wil om de tooneelliefhebbers genoegen te doen, doch van haite hopen wij, dat het repertoire voor dezen winter wat belangrijker zij en er stukken op voorkomen zullen als De oude korporaal, de Familie Beaufort, Zoo werd hij rijk, Vrienden van ons, Margot en nog eens Lena. Ofschoon wij ons met dit stuk geen voorstel vermeten te doen aan het tooneel-comité, is het toch wenschelijk voor het algemeen, dat er in de verhuring van het gebouw en inde conditiën eenige verandering kome; het is b. v. aan te be velen den heer Valois of wien ook vrijheid te geven van een abonnement te openen. In het belang der tooneeUpeelkuiist, van hare beoefenaars en van het kunstminnend publiek, zien wij in elk geval eenige verbeteringen te gemoet; de ondervinding zal dan leeren dat wij niet slechts aanmerkingen hebben gemaakt maar ook goeden raadgaven. ïrsr&EZoiv deiv. Mijnheer de Redacteur I Wat maakt mijnheer W. D. zich boos! Wat harde woorden gebruikt hij't Is om er bang van te worden! Ik zal hem maar niet antwoor den maar er mij toe bepalen u te bewijzen dat u geene onwaarheden hebt medegedeeld. In de Goudsche Courant van 27 dezer n*. 1263 zegt de redactie: „Een geheel nieuwe post koun voor in de 2de afd. van dit hoofdstuk, ul. f 400 voor het catalogiseereu van het archief; of zooals de mem. van toel. misschien duidelijker zegt, ora met de beschrijving der oude archieven aan tt vangen" enz. Het bericht over de catalogus der Libry komt in eeu vroeger nommer van datzelfde blad voor, ik heb dat niet bij de hand. Zoo ik mij wel her inner stond er toen zelfs bij dat de laatste cata logus is van 1796. Misschien vergis ik mij in dit jaartal. Het eenige wat de heftige woorden van den heer W. D. grond geven is dat de begrooting nog niet is goedgekeurd en ik dus nog niet had mogen zeggen: De Raad heeft toegestaan, maar door het Dagelijksch Bestuur is voorgesteld. Ik dank den heer W. D. voor zijne strenge beoordeeling, ze is tevens de bevestiging van hetgeen ik u schreef. de V. koloniën. west-iNdie. Paramaribo, 31 Augustus. De heer J. A. P. Cohen Stuart is, op zijn verzoek, eervol ontheven van hét lidmaatschap der Koloniale Staten, onder dank betuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. De heer G. Duyckinck is eervol ontheven van de op hem uitgebrachte qualificatie tot de voorloopige vervulling der functiën van agent- generaal, en de heer J. F. A. Cateau van Rose- veld zal op den lsten September die betrekking aanvaarden. Aan Z. Exc. den Minister van Koloniën is door de Vereeniging tot bevordering van de be langen van Suriname een adrës gezonden, met afschriften aan de beide Kamers der Staten-Ge- neraal. Daarin worden zeer aan bevolen de nieuwe posten door de Koloniale Staten voor Memorie op de begrooting gebracht, als: 1°. de oprichting van een gemeentebestuur; 2°. subsidie aan de Comp. Gén. Transatlantique; 3°. subsidie aan de Internationale Ocean Telegraph-Company, en 4°. Voorschotten aan kolonisten. Het adres zegt deswege o. a. „De reorganisatie van de huishoudelijke admi nistratie en inrichting onzer Kolonie, door de instelling van een gemeentebestuur; het tot stand brengen van versnelde gemeenschap en verkeer met Europa en andere streken der we reld, ook met bloeiende plaatsen en provinciën in Zuid-Amerika, in het belang van onzen land bouw en handel; de verbetering van onzen kolonialen mail- en rivierdiensten het bevorderen van de groote belangen, die aan kolonisatie en landbouwverhuizing voor onze kolonie verbonden zijn, tellen allen voorzeker onder de groote en gewichtige vraagstukken der toekomst van Su riname." De termijn, betreffende de aan de New-York and Surinam Company verleende concessiën, is voor den tijd van een jaar verlengt. Bij Gouvernements-Resolutie van den 27sten is, in te gaan met 25 dezer: 1°. de heer J. F. A. Cateau van Rosevelt, ten gevolge van zijne benoeming van Agent-Gene raal, eervol ontslagen als districts-commissaris der 2de klasse; 2'. de districts-commissaris der 2de kl. N. van den Brandhof, aan wien thans is opgedragen het beheer over de districten Beneden Cottica en Ma- tappica, eervol ontheven van het beheer over laatstgenièld district 3°. bepaald dat de ovengenoemde districts-com missaris belast zal zijn met het beheer over de dis tricten Beneden Cottica en Beneden Gommewijne; 4°. de districts-commissaris der 3de kl. F. P, Kamerling, aan wien thans is opgedragen het beheer over de districten Boven Cottica en Perica, tevens belast met het beheer over de districten filatappica, Boven Commewijne en Commetewane. 5". de districts-secretaris der 8de kl. J. Ema- nuels toegevoegd aan den districts-commissaris belast met het beheer van Beneden-Commewijne. Door Z. Exc. den Gouverneur zijn aan ds Koloniale Staten ter goedkeuring aangeboden drie ontwerp-verordeningen, houdende 1°. opheffing van de disciplinaire rechtsmacht der districts-commissarissen en vaststelling van de daaruit voortvloeiende voorzieningen 2°. uitbreiding van het politiewezen 3°. wijziging in de grenzen van eenige distric ten en opheffing van de betrekking van commis saris van het stadsdistrict. BU1TJENL.AND. België, Uit officieele aangiften, aan den gouverneur van de provincie Henegouwen gedaan, blijkt dat zich

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2