Iverleend uit de betrekking van officieel verslag gever van het verhandelde in de zittingen van |jen Baaddezer gemeente. Ten gevolge hiervan Ivordt eene oproeping van sollicitanten voor de Traande vacature te gemoet gezien. Uit de mededeeling van den uitslag der ge luiden aanbesteding wegens de oprichting eener Lnieentelijke gasfabriek, blijkt dat de heer J. W. tlebrink te Kampen laagste inschrijver is voor r 73,9SS welke inschrijving door B. en Ws. is gegund. MbpeeL, 25 September. Sedert twee etmalen liggen onder de nabij gelegen zeekusten honderden ichepeo, met turf beladen, alle afkomstig uit de pientsche veenderijen, 't Oranjekanaal, enz., met stemming naar de Hollandsche gewesten. De iselijke storm maakt evenwel den tocht over Ia ondoenlijk. Telkens komen langs de onder- [oteiden kanalen nog nieuwe vaartuigen aan. Tilburg, 25 September. Trots het meer dan ■echte weer waren gisteren tal van pleizierina- pers opgegaan naar de Hilvarenbeeksche kermis, (tiet het doel om veel te dansen, veel bier en ■eel sterken drank in te zwelgen. Onder de thuiskeerenden was een clubje van hier persoueu per as. Of de kermisgeest of het Llecbte weer den voerman genoopt heeft ineer lian gebruikelijk in te nemen, zooveel is zeker, 'dat het voertuig van den weg in de sloot geleid en één van het gezelschap aan de bekomen sooden is overleden. ïrsroEzoiv den. Mijnheer de Redacteur, Veroorloof mij een paar onjuistheden te weder leggen, die in den Goudschen brief, in uw nommer j an gisteren opgenomen, voorkomen, terwijl ik het belang van de lezers uwer courant de hoop _iit, dat de schrijver der Goudsche brieven in bet ',eiitth Dagblad zich voortaan beter op de hoogte zaken stelle, voor hij die het publiek ter sziog aanbiedt. De eerste onjuistheid is deze, dat de briefschrijver leweert: dat de Gemeenteraad de noodige gelden lieeft Ir schikbaar gesteld tot regeling van het archief en dat ten reeds den man noemt, aan uiien dit werk zal 'orden toevertrouwd. Dit is geheel onjuist. Het voorstel tot het beschikbaar stellen van 1 [eld is nog niet eens gedaan, veel minder is dit lus aangenomen; laat staan dan, dat nu reeds mand zou genoemd worden, tot vervulling van [ie taak. De tweede onjuistheid is dat de Gemeenteraad ilden heeft toegestaan voor het maken van een cata- igut van de Librg. Dit is ook bepaald onwaar. Er is, ook wat dit betreft, nog geen voorstel in den Baad gekomen. Hoe dus de brievenschrijver kan zeggen, dat de Gemeenteraad die gelden heeft toegestaan, is mij geheel onverklaarbaar. ik vvensch n toe, Mijnheer de Redacteur, voor dergelijke onjuiste berichten voortaan bewaard I te blijven. I Na U dank gezegd te hebben voor de ruimte mij afgestaan, noem ik mij met de meeste hoog- achting Uw Dw. Dr. iGouda, 26 September 72. W. D. 'f BUITENLAND. Frankrijk. Van eene officieuse zijde wordt aan de Parijsche lagbladen aangaande den stand der strafvervol- ;ingen tegen de deelnemers aan den opstand te Parijs medegedeeld: „Sedert geruiuien tijd wor- len er geene vervolgingen meer ingesteld wegens iet onwettig dragen van uniformen. Bijna alle hechtenis genomen personen, welke in vrijheid ;tjn gesteld omdat de krijgsraad meende dat er ;eene termen voor terechtstelling aanwezig waren, adden de uniform gedragen, en de groote meer- erheid der 9000 personen, welke tijdens de in- tructie ontslagen zijn, hadden zich zelfs militaire rangen aangematigd. Van de 18,000 personen, tegen welke eene instructie aangevangen werd, zijn er namelijk 9000 terstond ontslagen. Van de dere beschuldigden, welke van ernstige mis drijven beticht waren, zijn alleen diegenen in ichtenis gehouden welke beschuldigd waren van gemeen delict, als moord, brandstichting, efstal en plundering. Er worden geene vervol- ngen ingesteld op een voudige op zich zelf staande langiften. Het is wenschelijk dat deze bijzonder- leden ter kennis kouien van het publiek, dat aar al te dikwijls door overdrevene of onware lootstellingen om den tuin wordt geleid. Het is |ij den tegenwoordigen stand der processen on mogelijk alle vervolgingen terstond te staken, loch zij zijn beperkt geworden binnen de liier- ven aangewezen grenzen." - De heer Victor Lefranc heeft gisteren de Wering vertegenwoordigd in de zitting der per- iat>eote commissie. Hij zal na den afloop daar- n waarschijnlijk naar Mout-de-Marsan ver- f 'ekken, een veertien dagen wegblijven en zoo- IlaDg venangen worden door den heer de Rémusat. Daar het ministerie van buitenlandsche zaken feeds naar Parijs is overgeplaatst, zal dit ook ten minste tot aan de terugkomst van den heer Lefranc. De Correspondence universelle zegt, dat het handelstractaat met Engeland, dat waarschijnlijk dezer dagen te Parijs zal geteekend worden, den kelijk alleen eenige wijzigingen zal bevatten be trekkelijk de geweven goederen, die verhoogd zullen worden van 2% op 5% pCt. Grool-15i-ï t n miie Luidens geruchten, die de Times van zijn parti culieren correspondent te Parijs verneemt, moe ten de onderhandelingen over 't tot stand komen van een nieuw handelstractaat tusscheu Frankrijk en Engeland een gunstige wending nemen, en zou zelfs 't Fransche Gouvernement zich reeds vereenigd hebben met de door 't Engelsche Ka binet geopperde hoofdpunten. Die hoofdpunten zijn: 1°. de sluiting van een volledig tractaat; 2°. handels-voorwaarden, voor Engeland even gun stig als die ten opzichte van „de meest begunstigde natie"; 3°. afschaffing van de surtax op de Britsche vlag. Ook op de overige punten zou spoedig een schikking inogeD worden tegemoet gezien. De Britsche regeering heeft een begin ge maakt met de werkzaamheden tot herziening van het kadaster, dat tot dusver nog altijd be rustte op het acht eeuwen oude Domesday book. Er is eene aanschrijving aan de plaatselijke be sturen gericht, waarin hun wordt voorgeschreven de belastbare opbrengst der grondeigendommen opnieuw te doen schatten, en die schatting zoo nauwkeurig mogelijk te doen plaats hebben. De Pall Mall Gazette meldt, dat volgens de metereologische waarnemingen en berichten te Londen het weder er niet gunstiger op zal wor den. Aan alle plaatsen langs de kust is meege deeld, dat men zich op storm moest voorbereiden Te Dover heeft het gesneeuwd. Dili t-selila iid. Een artikel van de half-officieele Provincial Correspondenz behandelt de door sommigen opge worpen quaestie, of de aanstaande voortgezette zitting des Pruisischen Landdags eenvoudig als zitting voor het eerstvolgende parlementaire jaar zou kunnen gelden, dan of zij op een bepaald tijdstip na de afdoening der districtswet gesloten en onmiddellijk daarna eene nieuwe zitting zou geopend moeten worden. „In ieder geval," zegt zij aan bet slot van haar vertoog, „zal de regee ring van den aanvang af met volle vertrouwen alles kunnen voorbereiden om de weder begin nende zitting niet enkel als voortzetting van den vroeger begonnen arbeid maar ook voor belang rijke nieuwe werkzaamheden op meer dan éen gebied van wetgeving vruchten te doen drageD, waarbij tevens zorgvuldig gelet zal moeten wor den op de wenschelijkheid dat in het volgende jaar, zoo vroeg als mogelijk is, de zitting des Rijks- dags op die van den Landdag kunne volgen." Over de aangelegenheden des bisschops van Ernieland bevat hetzelfde blad een historisch over zicht, dat met de volgende woorden besluit: „Naardien de bisschop van Ermeland zich al- zoo bij voortduring onttrokken heeft aan de ver plichting om de souvereiniteit van den staat en van het onvoorwaardelijke gezag van 's lands wetten zonder voorbehoud te erkenneu, zal de staatsregeering, daargelaten de verdere besluiten met betrekking tot de stelling van den bisschop Krementz zeiven, voornamelijk zorg dragen om de souvereiniteit van den staat op elk gebied des burgerlijken levens langs den weg der wetgeving tegen alle ondermijning en aanranding van ker kelijke zijde te beveiligen. De aanstaande Land dagszitting zal in de samenwerking met de re geering tot bereiking van dat doel een gewichtig deel van hare taak vinden." De officieuse Nordd. Allg. Zeilung bericht: „Wij hebben reeds medegedeeld dat onze gezant graaf von Arriim zich gisteren naar Parijs op zijn post begeven heeft. Het verlof van den gezant was nog niet ten einde geloopen maar vermits de graaf von Wesdehlen, die de zaken van het gezant schap waarnam, door een treurig geval in zijne famliie genoodzaakt was Parijs eenigen tijd te verlaten en de gewichtige post niet onbezet kon blijven, heeft de graaf von Aruim zich gehaast zijne functiëu te hervatten. Dit treft in zoo ver gelukkig, daar nu zekere geruchten, welke van Brussel en Parijs uit verspreid zijn geworden, van zelf wederlegd zijn." De arbeidstakiog in de fabriek van Pflüg neemt thans een treurige wending, 't Is ineer dan waarschijnlijk, dat de firma met 1". October zal beginnen te liquideeren. Denemarken. De den 20sten dezer in Denemarken gehouden verkiezingen voor het Folkething waren ditmaal van gewicht, daar het blijken moest welke vau de beide groote partijen, waarin dit land verdeeld is, de zege zou behalen. De nationaal-liberalen hebben de conservatieven, vroeger hun verbitterde tegenstanders, in hun midden opgenomen en zijn zelven conservatief (namelijk voor het door hen tot stand gebrachte) geworden, terwijl de radi calen zelfs de ondersteuning der socialisten aan genomen hebben, hoewel deze als van weinig beteekenis beschouwd moet worden. Uit het tot dusver bekend geworden resultaat der verkiezingen blijkt dat de vereenigde linker zijde stellig de meerderheid in het Folkething zal hebben. Geen der vroegere leden, welke tot die partij behoorden en zich weder candidaat gesteld hadden, heeft bij die verkiezing schipbreuk geleden, en op verscheiden plaatsen zijn nieuwe candidaten der linkerzijde verkozen. Voor de regeering is dit een wenk voor het geval dat zij er aan denken mocht om bij eene eventueele bot sing met het Folkething die kamer te ontbinden. Het is niet twijfelachtig dat wanneer dit ge schiedde en nieuwe verkiezingen uitgeschreven werden, de linkerzijde daarbij eene nog schitte render overwinning zou behalen. In deze omstandigheden zal de zitting des Rijks- dags, welke in de volgende maand wordt geopend, wel zeer onstuimig worden. De meerderheid der linkerzijde in het Folkething zal, wel is waar, tegenover de sterke conservatieve minderheid in de Kamer en tegenover de conservatieve meer derheid in het Landsthing of Eerste Kamer, niet terstond bij machte zijn om het ministerie ten val te brengen en haren miuister-candidaat Han sen met de uitvoering van haar politiek pro gramma te belasten, maar het zal aan de conser vatieven toch ook in het gunstigste geval de grootste moeite kosten om de door de oppositie beoogde verwezenlijking der radicale plannen tegen te houden. Zwitserland. De Bondsraad heeft bij besluit van 19 dezer de in 1868 aan eene Fransche maatschappij door het kanton Wallis onder goedkeuring der bonds- regeering verleende concessie tot den aanleg en de exploitatie eener spoorwegliju van de haven van Bouveret aan het meer van Genève over Sitten of Sion naar de Italiaansche grenzen (de dusgenaamde ligne d'Italiëvoor vervallen ver klaard, dewijl de genoemde maatschappij in ge breke is gebleven aan hare verplichtingen te voldoen. TELEÖRAMM EN. Kio-Janciro, 6 September. De Miuister van Landbouw is overleden en opgevolgd door den senator Regobarros Bareto. De verkiezingen in de hoofdstad ziju teu gunste van het gouverne ment uitgevallen. In de provinciën hebben de liberalen alleen in Rio-Grande do Sul gezegevierd. De quaestie aangaande de Argeutijnscbe Con federatie is afhankelijk gesteld van een nieuw grenstractaat tusscheu de Confederatie en Para guay, waarover thans eene onderhandeling plaats heeft. Kopenhagen, 26 September. Onmiddellijk na na de bijeenkomst van don Rijksdag op 7 Octo ber, wordt de zitting voor twee maauden ver daagd. De indiening van wetsontwerpen is door ziekte van den miuister verdaagd. Berlijn, 26 September. De Reiclts-Anzeiger be helst de mededeeling, dat de Bondsleening van het jaar 1870 op 1 Januari 1878 zal worden af gelost. De Kreuzzeitung bericht, dat de heer Rosen berg, gezant van Pruisen te Stuttgart, in dezelfde betrekking wordt overgeplaatst naar Brussel. De besluiten van het Staatsininisterie be treffende de verdere handelwijze jegens den bis schop van Ermeland zijn door den keizer goed gekeurd. Onder de voorstellen, ingediend bij den Land dag, is een wetsontwerp betreflende liet misbruik van rechterlijke macht en een over het verplicht burgerlijk huwelijk. Parijs, 26 September. In de zitting der per manente commissie beweerden verscheiden afge vaardigden, dat de republikeinsche adressen eene inbreuk op de wet zijn; andere afgevaardigden en de ministers betoogden de wettigheid dier adressen, welke na het sluiten der zitting zijn opgesteld. Ook had eene levendige beraadslaging plaats over den brief van Thiers aan de Chanzy, betreffende de republiek, en over de brieven van dankbetuiging van Barthélemy de St.-Hilaire. La Roche Foucault beschuldigde Thiers, dat hij op de overeenkomst van Bordeaux inbreuk maakte. De zittingen der commissie ziju voor 14 dagen verdaagd. Het Journal officiel bevat een decreet, waar bij de verkiezingen voor leden der Nationale Ver. gadering in de departementen Algerië, Calvados, Gironde, Indre-et-Loire, Morbihan, Oiseen Vogee- zen op 29 October bepaald worden. Wiesbaden, 26 September. Heden is hier tot lid van het Huis der Afgevaardigden verkozen de heer Petri, een liberaal en vice-president van het laatste oud-katholieken congres. Pesth, 27 September. De budgetcommissie van de delegatie uit den Rijksraad heeft de overige hoofdstukken der begrooting van buitenlandsche zaken onveranderd aangenomen. Zij heeft ver worpen het voorstel om den post van ambassa deur bij den H. Stoel op te heffen, en de ge- zantschapsposten aan kleinere hoven door raden van legatie te doen bezetten. Beriyn, 27 September. De Spenersche Zeitu verneemt, dat te beginnen met 1 October a. s. de bezoldiging van den bisschop van Ermeland zal worden ingehouden. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 27 September. Bij Kon. besluit van 26 Septèmber 1872 N°. 11, is aan den heer Jhr. H. C. Sandberg, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van commies der posterijen van de 2de klasse. De tentoonstelling van wolveé en varkens is hedenochtend geopend. Er zijn 118 schapen waarondereen groot aantal rammen en lammeren en 19 der vetste en zwaarste varkens, waarbij nog zes biggen van nog geen 8 weken oud, inge komen. Wijders zijn eenige spanneu bokken en ook een haas ter tentoonstelling ingezonden. Wegens het ongunstige weder wordt zij heden niet druk bezocht. De algemeene vergadering van de Holl. Maatschappij van Landbouw werd gisteren beslo ten met een gemeenschappelijken maaltijd in de groote eetzaal van het Groot Stedelijk Badhuis. Naar men verneemt, waren er 250 gasten aan wezig. Van vuurwerk kon geen sprake zijn wegens het minder gunstige weder, doch de opgeruimd heid en gulle en hartelijke toon onder de gasten, zoo verschillend van rang en stand, waren er- niet minder omen laat in den avond ging men van elkander onder den aangenaamsten indruk. Het vuurwerk intusschen is tot hedenavond uit gesteld. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben heden het onderzoek voortgezet over de wetsontwerpen, uitmakende de Ned.-Indische begrooting voor 1873, en wij ders onderzocht het ontwerp tot vaststelling der begrooting wegens den arbeid der gevangenen voor 1878. Bij de gisteravond in den Kon. Franschen Schouwburg gehouden stemming is Mile. Andrée Barbot, Contr'alto, met eene overgroote meerder heid van stemmen toegelaten, maar is de heer Miral, Ténor leger, met eene overgroote meer derheid van stemmen afgewezen. Utrecht, 26 September. Naar men verneemt, zal het muziekcorps der dd. schutterij alhier, on der directie van den heer C. Coenen, zich aanst. Zaterdag bij gelegenheid van het 25jarig bestaan der Hollandsche Maatschappij van Landbouw naar 's-Gravenhage begeven, tot het geven van muziekuitvoeringen. D.) Rechtszaken. In de zitting van de correctioneele rechtbank alhier, van Vrijdag 27 September, ziju ver oordeeld A. v. R. te Leiden, wegens hoon, tot eene geldboete van f 10 of 3 dagen subsid. gev. H. H., te Woerden, wegens beleediging van een be dienend beambte in functie, tot eene geldboete van f 25 of 5 dagen subs. gev. A. d. O. te Leiden, idem, tot eene geldb. van 8 of 1 dag subs. gev. J. J. te Leiden, wegens geweldda digheid tegen een bedienend beambte, tot 15 dagen cell. gev. B. d. L. te Oudshoorn, wegens dief stal in dienstbaarheid, tot éen jaar cell. gev. H. D., zonder vaste woonplaats, wegens bedelarij, tot 14 dagen gev. en opzending naar een bede laarsgesticht. Promotiëu. Aan de Utrechtsche hoogschool is gisteren be vorderd tot doctor in de godgeleerdheid de heer J. Groeoewegen, geboren te Amsterdam na open bare verdediging van een academisch proefschrift: Pontius Pilatus. jM:iiTrLt>ei-iüli ten. Amsterdam, 27 September. Tarwe zonder handel. Rogge, N. Petersb. 188; J. Petersb. 185; Geringe Donan 162 bij partij; Gebr. Taganrog 165; Oct. 184, 185; Maart 198, 199: Mei 199, 198, 199, 200. Raapolie, zes weken per 100 kg. 45 54vliegend 44; Mei 44», 45; Oct. 4314, 44; Nov., Dec. 4314, 44K. Lijnolie zes weken 435tvliegend 42; Maart, April, Mei 3951; Oct. 4151, 42; Nov. 41; Dec. 40. Raapkoeken per 1000 kg. 85, 90. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14. Koolzaad per 2000 kg. Oct. 410. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Zondag 29 September 1872, des namiddags te hal/twee, door het Muziekcorps van het 4de Regiment Infanterie, onder directie van den kapelmeester A. Grentzius. 1ste Afd. 1. Marsch, Zulch; 2. Ouverture: Germania, Grent zius; 3. PotpourriAnne Boutin, Donizetti; 4. Sou venirs d' Afrique, Fantaisie Variée, gearr. door Grentzius. 2de Afd.5. PotpourriNorma, Bel lini; 6. Morgengrusz, Grentzius; 7. Eiu Juchz will er sich machen, Grentzius; 8. Grand Potpourri bril- lant: Lara, Buqgenhout; 9. Marsch, Briffaux.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3