Bij beschikking van den Minister van Koloniën zijn de hoofdonderwijzers W. van Gelder, W. J. R. Zieck, D. C. J. Kool, J. van Heek, B. Soers, J. Westerbeck en J. Kastelijn, en de hulponderwij zers C. den Hamer, J. de Gou, A. Roose, A. C. J. Fournier en J. L. van der Toorn, gesteld ter be schikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlaudsch Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der 3de klasse voor den dienst daar te lande. Z. M. heeft benoemd tot griffier der arrondis- sements-rechtbank te Heerenveen Mr. S. Slees- wijk, thans rechter-plaatsvervauger in en procu reur bij die rechtbank, uit welke laatstgemelde betrekking hem eervol ontslag is verleend. Z. M. heeft aan Mr. R. Binkes, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van arrest te Heerenveen, en zulks onder dankbetui ging voor de diensten als zoodanig bewezen, en benoemd tot lid van genoemd college Mr. L. J. van Riemsdijk, Officier van Justitie bij de ar rondissementsrechtbank te Heerenveen. Z. M. heeft aan W. W. L. van Goudoever, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend kantonrechter te Wa- geningen. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der artillerie te benoemen: bij den staf van het wa pen, tot onderdirecteur van het wapendepót te Gorcum, den kapit. P. C. Badon Ghijben, van het 3de reg. vest.-art.; bij het 1ste reg. vest.-art., tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), den 2den luit. Jhr. E. M. van Beyma, van het corps; bij het 3de reg. vest.-art., tot kapit. van de 3de kl. (n. o. v. r.), den lsten luit. Jhr. W. P. Bar- naart, van het 2de reg. vest.-art.; den kapit. H. W. de tj,uartel, van den staf der art., onderdir. van het wapendepot te Gorcum, krachtens punt 4 van art. 38 der wet van den 28sten Augustus 1851 Staatsblad N°. 128), op non-act. te stellen, in afwachting dat nader omtrent hem zal worden beschikt. Z. M. heeft aan den off.-v.-gez. der 2de kl. J. J. H. van Frankenhuysen, van het reg. gren. en jag., de vergunning verleend tot het aannemen en dragen vnn het Vorstelijk Schwartzburgsche Eerekruis lilde klasse, hem door Z. D. H. den Vorst van Schwartzburg Sondershausen ge schonken. BINNENLAND. Amsterdam, 26 September. De gemengde ver- eenigiug der Internationale zal op Zondag 29 Sep tember, des middags te halfeen, in het lokaal Dalrust alhier, eene openbare vergadering houdeD, waarin de volgende punten zullen behandeld worden1°. Een adres aan den raad der gemeente Amsterdam, ter bekoming van goedkoopere wo ningen voor den werkman, en 2°. een adres aan de Hooge Regeering, ter bekoming van goedkoo- per voedingsmiddelen en meerdere recnten voor den werkenden stand. Gisteren is de eerste stoomboot van Amsterdam rechtstreeks door het nieuwe kanaal gevaren en de Noordzeesluizen gepasseerd. Derhalve is een be langrijk deel van het groote werk als tot staud gebracht te beschouwen. De boot, zijnde de Noord zeekanaal, toebehoorende aan de Maatschappij, heeft den nieuwen waterweg in twee en een half uur afgelegd. Men kan nu spoedig de afwatering van het Y op de Noordzee te gemoet zien. 's-Gravenhage, 26 September. Ten dienste van de Algemeene Rekenkamer gedurende het jaar 1873, is beden aan dat gebouw aanbesteed, de levering van de benoodigde turf en steenkolen, ongeveer zullende bedragen: 800 dubbele hecto liters turf, 200 hectoliters New-Castle haardkolen en 400 hectoliters New-Castle grove kachelkolen. Minste inschrijver was de heer J. J. Wessels, alhier, voor de turf a I 0.82 de dubbele hectoliter eu voor de kachelkolen a 1.55 de hectoliter; terwijl de heer J. T. Perquio, te Voorburg, voor de haard- kolen het minst had ingeschreven, a 1.70 de hectoliter. Ter terechtzitting van het Prov. Gerechtshof van Zuid-Holland zou heden worden behandeld de zaak van Pieter St.-Nicolaas, zakkendrager te Rotterdam, beschuldigd van diefstal bij nacht door meer dan éen persoon eu zulks met behulp van geweldpleging. Zijn mededader is onbekend ge bleven. De bestolene Werneke, de eerste getuige, die, ten einde getuigenis der waarheid af te leg gen, behoorlijk was gedagvaard, was evenwel niet verschenen. Dientengevolge requireerde de advocaat-generaal vau Maanen dat het Hof de zaak tot eene nadere terechtzitting zou uitstellen en den afwezigen getuige veroordeeleD tot beta ling van alle kosten van dagvaarding, acten en schadeloosstelling aan de andere getuigen en alle andere kosten door de vertraging veroorzaakt, benevens in eene geldboete van ƒ60 of subsidiaire gevangenisstraf van eene maand. Na eenig verwijl deed het Hof op dit requisi toir uitspraak, veroordeelde den afwezigen getuige in eene geldboete van 10 of subsidiaire gevan genisstraf van drie dageD, benevens in al de ge maakte kosten en bepaalde dat de zaak van Pieter St.-Nicolaas nu zal worden behandeld in de te rechtzitting van Zaterdag 12 October en dat de getuige W. andermaal voor die zitting zal worden gedagvaard en dat hij des noods door de openbare macht voor het Hof zal worden gebracht. 's-Gravenhage, 27 September. De 26ste alge meene vergadering der Hollaudsche Maatschappij van Landbouw werd gisterenmiddag te 12 uren alhier geopend met eene rede van den voorzitter Prof. v. d. Boon Mesch. Spr. stelde voorop dat de geschiedenis van het menschelijk geslacht nauw verbonden is met die van den laudbouw en daar mede van de vroegste tijden vereenigd is. Hij ging na hoe bij de volken der oudheid de land bouw, die oog en hart veredelt, werd aangekweekt en hoe ook bij de latere volkeren en vooral in Nederland, de bevordering er van steeds werd beschouwd als het beste middel tot veredeling van het volksbestaan en tot verbetering van het fabriekwezen en den handel. In kort bestek rechtdoende aan allen, die er zooveel hadden toe bijgedragen, vooral aan den heer D. R. Gevers Deijnoot, die met nimmer rus tenden ijver en arbeid alle bezwaren had weten te overwinnen, bracht de spreker de oprichting van deze Maatschappij vóór 25 jaren in herinne ring en gaf hij een overzicht van de met zoo ge lukkig gevolg bekroonde pogingen om haar in den kortst mogelijken tijd te vestigen en in voort- durenden bloeienden toestand te houden. En wanneer men nu nagaat wat de maatschappij heeft tot stand gebracht op elk gebied van land bouw en veeteelt, hoe door haar het initiatief is genomen tot zoovele verbeteringen, hoe vooral ook door het houden van tentoonstellingen zij een ruim veld heeft opengesteld voor allen wier belangen met die verbeteringen zoo onafscheide lijk gepaard zijn, dan bestond er reden om zich te verheugen en mBFdankbaarheid terug te zien, maar teveDS ook om met blijden moed de toe komst in te staren. Dat er nog bij velen ge brek aan kennis bestaat iD zaken van landbouw, dat er bij velen nog verkeerde begrippen zijn te overwinnen is niet te miskennen, maar het was tevens eene aansporing om gelijk nu reeds geschied is, voort te gaan en bij de regeering aan te driDgen op regeling van het landbouw onderwijs. Hulde brengende aan den tegen vvoor- digen secretaris-peuniDgmeester, den heer van Waldeck, en aaD de heeren van der Ondermeulen, vau Lennep en Crommelin, wees spr. ten slotte op, dat voor den toenemenden bloei der maat schappij vooral dient bij te dragen aller a men werking tot een doel: vooruitgang. Dat allen pal blijven staan voor de belangen der maatschappij, dat het hoofdbestuur werkzaam blijve onpartijdig en eensgezind, dat waren spre kers weDschen en mocht eens de maatschappij haar gouden feest vieren dan hoopte spr. dat de Maatschappij zich in dezelfde belangstelling mocht verheugen die Z. M. de Koning en het Vorstelijk huis, gansch Nederland en vooral de hofstad haar bij baar zilveren feest hadden betoond. Deze rede werd met daverende toejuichingen begroet. Voor dat de werkzaamheden een aanvang na men, waaraan door 54 afdeelingen, uitbrengende 219 stemmen, werd deelgenomen, had Je Voor zitter eene mededeeling te doen die hem aanlei ding gaf den secretaris te verzoeken de zaal te verlaten. De Voorzitter herinnerde du dat het feest den lsten April in Nederland gevierd verschillende gevoelens had opgewekt en dat het Hoofdbestuur een brief had ontvangen van de heeren J. W. van der Goes c. s. te Naaldwijk en Westlaud, waarin eene bepaalde beschuldiging tegen den Secretaris den heer P. F. L. Waldeck werd in gebracht en aangedrongen op zijn ontslag, terwijl ook nog door do afdeeling Oudewater en Om streken het voorstel was gedaan om dien heer wegens zijn anti-uationaal gedrag te dier gele genheid te ontslaan. De Voorzitter had die brieven rondgezonden aan de leden van het Bestuur die alleen van oor deel waren, dat het noodig was de beschuldiging onpartijdig te onderzoeken en van dat onderzoek ter vergadering verslag te doen. Uit dat onder zoek is het Hoofdbestuur geblekeD, dat de heer Waldeck geheel verkeerd beschuldigd is, terwijl allen eenstemmig waren, dat er geen enkele oor zaak bestond dien heer te ontslaan. Na dit resul taat achtte het lloofdbesluur het zijn plicht het voorstel Oudewater niet op de puDten van be schrijving te stellen. Het bestuur had waarheid gezocht en betracht en de slotsom was geweest, dat het eene bepaalde onrechtvaardigheid zou zijn den beer Waldeck te ontslaan. Toen nu niemand het woord vroeg maar in tegendeel een algemeen applaus het bestuur het bewijs schonk van het vertrouwen der vergade ring in zijn onderzoek, werd de heer Waldeck weder de vergadering binnengeleid en sprak de Voorzitter hem met oprechte aandoening aan, gaf te kenneD, dat hij diep getroffen was over de eensgezindheid, die in de vergadering te zij nen opzichte bestoud (de afgevaardigde uit Oude water had het voorstel van zijne afdeeling reeds ingetrokken) en wenschte hem zegen en voorspoed op zijn verdere levensbaan. Onder de behandelde zaken was het voorstel van de afdeeling 's-Gravenhage en omstreken zeker het voornaamste. Het betrof de maatrege len door de Maatschappij te nemen ter bevordering van de inenting van het rundvee ter voorbehoe ding van de longziekte. Vrij algemeen bleek uit de discussie de eenstemmigheid omtrent het nut van die inenting, mits ten behoorlijken tijde en naar de eischen der wetenschap. Aan de eene zijde verlangde men, dat de Maatschappij zou tegemoetkomen, door voor elk wegens longziekte onteigend rund de helft der schade te vergoeden (de helft wordt door het rijk uitbetaald;) aan den anderen kant verlangde men vermeerdering van rijks veeartsen en gratis verstrekking van hulp door de Hooge Regeering. De slotsom van deze deliberatie was, dat het beginsel van het voorstel 's-Gravenhage, dat de Maatschappij de inentiDg zal bevorderen, met 200 tegen 24 stem men werd aangenomen, terwijl met 115 tegen 95 stemmen werd aangenomen, de Hooge Re geering te verzoeken een wet uit te vaardigen, waarbij de gratisinenting van het vee ter voor behoeding van de longziekte verplichtend wordt gesteld, onder zoodanige voorwaarde, als de re geering raadzaam zal oordeelen. Voorts werd be sloten eene commissie te benoemen, die advies zal uitbrengen omtrent de mogelijkheid om het kooirecht uit den weg te ruimen en de nadeelen die de jachtwet voor den landbouw oplevert na te gaan. Op voorstel van het hoofdbestuur zou geen gevolg worden gegeven aan het verzoek van de Geldersche zustermaatschappij om gemeen schappelijk met haar en met de Zeeuwsche en Friescbe Maatschappijen om de vier jaar, telkens in elk jaar iD eene der provinciën, eene tentoon- stelliug te houden, vooral op grond, dat. hoe verder verwijderd eene tentoonstelling is, hoe minder belangstelling er bij de afgelegen provinciën, daarin wordt getoond. Nog werd besloten een gouden medaille en 151) uit te loven voor een afdoend middel, waardoor het nadeel, dat door de ritnaald of koperworm aan het koren wordt toegebracht, doelmatig wordt tegengegaan. Tot ledeD van verdiensten werden benoemd de heeren H. J. v. Hullen, horticulanus te Geot eD Haugsburg, te Koningsberg, diedoor Z. M. den Keizer van Duitschland ter bijwoning van de tentoonstelling werd afgevaardigd, terwijl tot lid van het Hoofdbestuur werd gekozeD, in plaats van Jhr. Mr. van Foreest van der Palm, de heer Breebaart. Bij de mededeelibgen gaf de voorzitter kennis, dat de Maatschappij aan den talentvollen schrijven van de Landbouw-Courant, den heer Lodewijk Mulder, de gouden medaille eu aan den drukker-uitgever, den heer H. A. M. Roelants, te Schiedam, de zilveren medaille had toegekend. De heer L. Mulder, ter vergadering aanwezig, betuigde zijn hartelijken dank voor dat bewijs van welwillendheid, dat hem ten spoorslag zou strekken met verdubbelde krachten zich aan de landbouwaangelegenheden te wijden. Als plaats vaD de 27ste algemeene vergadering en tentoonstelling in 1S73 werd aangewezen Am sterdam. Met een hartelijk woord werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Rotterdam, 26 September. Tot lid der commissie van toezicht en beheer over 't middelbaar onder wijs is in plaats van den heer B. Eickina geko zen de heer L. Pincoffs. Iu den gemeenteraad is het voorstel van burgemeester eu wethouders tot Diet-verhooging hunner tractementen aangenomen. Omtrent de aansluiting tusscheu het lager en middelbaar onderwijs werd besloten de discussiën daarover tot over acht dagen uit te stellen. Onze Diergaarde werd heden bezocht door 291 kindereD der openbare lagere school te Ouder kerk a/d. IJsel, hoofdonderwijzer de heer D. A. Kip. De toegang werd verstrekt op de gewone voorwaarden, dat is: de geleiders betalen volle enlrée, kiuderen van gegoede ouders half entrée, minvermogenden niets (welk getal bedroeg 167). Het voor de directe vaart op New-York bestemde stoomschip Rotterdam, kapt. J. Hus, heden middag van Glasgow te Brouwershaven gearri veerd, heeft de zeereis in slechts 64 uren volbracht, terwijl de gemiddelde vaart 12)/10 mijl bedroeg. lieden stoud vooi de rechtbank alhier terecht J. M., oud 37 jaren Reeds tien jaren heeft deze persoon successievelijk iu het tuchthuis doorge bracht; hij was eerst onlangs uit de gevangenis ontslagen, waarin hij wegens diefstal van jassen zijne straf onderging. Uit de verklaringen der getuigen en de bekentenis van beklaagde bleek, dat hij den 9den Juli II. uil eene restauratie weder een jas heeft ontvreemd ter waarde van 38, die hij voor 6 verkocht; dat hij op 1 dezer twee demi-saisons heeft weggenomen uit een huis aaD de Bierhaven alhier, bij welke gelegenheid de dienstbode beklaagde achtervolgde, zonder hem te kunnen inhalenook heeft hij in een koffie huis een jas ontvreemd, iD den zak waarvan zich bevonden vier vijfde en zes tiende loten der Ned. Staatsloterij, gezamenlijk 110 waard; deze jas heeft hij verkocht voor 5. Bovendien werd hij aangeklaagd van diefstal van een jas uit een woning te Kralingen, van een horloge met ket- ting, f 50 waard, uit eene herberg alhier en van twee regenjassen uit een buitenverblijf aan den Bergweg. Deze 3 diefstallen worden echter door bekl. ontkend. De eisch luidt: gevangenisstraf van vijf jaren. De bekl. vraagt veroordeeling (0[ cellulaire gevangenisstraf. Dinsdag uitspraak. Delft, 26 September. Ter gelegenheid van de inauguratie der nieuw aangekomen leden vanief studentenkorps, op morgen, Vrijdag, zal des avo-jj tegen acht uren door dat corps een serenaf. worden gebracht aaD den hoogleeraar aan fe Polytechnische school Dr. H. G. van de Sant Bakhuijzen, benoemd tot hoogleeraar aan de Act demie te Leiden. De optocht zal uitgaan van det Doele en Da den afgelegden tocht door de stat derwaarts terugkeeren. Gouda, 26 September. Aangaande eene missivt van heeren Gedeputeerde Staten, mededeelende dat door de laatste volkstelling eene herziening vau de tractementen van B. en W., den Secreta ris en Gemeente-Ontvanger wenschelijk is, eD die te brengen voor den Burgemeester op 2000 en de beide Wethouders op f 800, dat van dei Secretaris op 2000 en van den Gemeente-Ontvan ger op 2100 te laten is door Burgemeester en Wethouders voorgesteld in verband met den C nanciëelen toestand der gemeente de bestaande tractementen te blijven behouden. Gisteren werd door den heer A. F. Rans huyzeD, pastoor van de St.-Josephskerk alhier, feest gevierd. Vijf en twintig jaren was het gele den dat genoemde heer als pastoor naar Gouda kwam en nu nog steeds als zoodanig nuttig werk zaam is. De vaderlandsche driekleur die veler woniDg versierde, was een bewijs van de sym pathie, die de gemeenteleden voor hunnen her der en leeraar gevoelden, en een huldeblijk aan de verdiensten van den waardigen man. Dordrecht, 26 September. Door de arrondisse ments-reehtbank alhier zijn voor de vaceerende betrekking van rechter op de aanbevelingslijst geplaatst de heeren Mrs.J. C. J. Ridder van Rap- pard, rechter in de arrond.-rechtbank te Hoorn L. V. Ledeboer, kantonrechter te Alfen; Jhr. D G. van Teijlingen, advocaat en rechter-plaatsver vanger te Middelburg. Tiel, 25 September. De pogingen om in deze gemeente eene landbouwschool gevestigd te krij gen, mogen als mislukt beschouwd wordeD, nu de Minister van Binneulandsche Zaken voorstelt aau de gemeente Wageningen daartoe een jaar- lijksche subsidie van 3000 te verleeneD. Ook de pogingen van bet Tielsche comité om eene spoorwegverbinding Tiel-Geldermalsen tel verkrijgen, dreigen op bezwaren af te stuiten. Ditmaal schijnen zij aan den Minister van Oor log te wijten te zijD, daar deze aan de concessie de verplichting wil verbinden van het maken eener brug over een outworpen inundatiekanaal, dat de Waal even beneden deze stad met de Linge zal verbinden. In vele dorpen in den Tieler en Bomme- I lerwaard heerscht de kinkhoest in eene erge r mate. Men verneemt dat er hier en daar kinde-/ ren aan sterven. Winterswijk, 24 September. De heer J. W. Kruisselbrink, onderwijzer te Ratum, eene buurt schap ongeveer een uur ten oosten van hier, vierde heden zijn 40jarige ambtsvervulling. Reeds vroeg in den morgen ondervond de jubilaris de gene genheid zijner buurtgenooten. Later kwamen depu tation uit den gemeenteraad, de plaatselijke school- I commissie en het departement Winterswijk der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hem hare beste wenschen aanbieden. Tal van grootere en kleiDere geschenken prijken daar als de zichtbare blijken der meest hartelijke toegenegenheid. In den namiddag vereenigden zich de gezamen lijke onderwijzers van Winterswijk en de overige buurtschappen ten zijnen huize om het grootste gedeelte van den avond zich aan de ruimste feest vreugde over te geven. Eeu eD andermaal werd de broederbeker ten bodem geledigd op het wel zijn van den waardigen Kruisselbrink, op het welzijn der zijnen, en op den bloei van het on derwijs op de hei. Nog tintelen de oogen van Kruisselbrink vol vuur, nog braudt er de vlam j van liefde voor het onderwijs in zijn hart. De jubilaris is bezitter van den hoofdonder wijzersrang, heeft acte voor Fransch en Hoög- duitsch, is daarbij geëxamineerd als catechiseer meester en verdient de enorme som van 400 's jaars, benevens 25 vergoeding voor vrije woning. Zwolle, 26 September. Voor den schuttersraad der dd. schutterij te Enschedé hebben gisteren te recht gestaan de schutters J. Platvoet, H. Bek kenkamp eu J. W. Bruyl, wegens de hun ten laste gelegde feiten, als zouden zij op den alarm slag niet onder de wapenen zijn opgekomen, ten einde de door eenige fabriekarbeiders verstoorde rust te helpen herstellen. Na verhoor der betrok kene beklaagden is door den auditeur gerequi- reerdten opziohte van den schutter J. Platvoet, onder aanneming vaD verzwarende omstandig heden, eene boete van ƒ40; van den schutter H. Bekkenkamp ƒ6, en van J. W. Bruyl 2.50. Kampen, 25 September. Aan den heer A. A. van der Stempel Jr. is op eervolle wijze ontslag

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2