bijna, daalden, bel eene meer het andere minder, doch over 't algemeen zeer sterkvooral déarom noemen wij die daling zoo sterk omdat er geene politieke redenen waren die invloed uitoefenden en het dus geheel het gevolg was van de opko mende geldschaarschte buiten 's lands. Onder- tusscben hadden vele soorten het verlies reeds bijna weder ingehaald toen Zaterdag weder eene flauwe beurs was evenals heden, nadat de ver hooging van het disconto bij de Nederlandsche Bank bekend was en er weder vele posten voor buitenlandsche rekening aan de markt werden gebracht. Wij achten 't overbodig in détails te treden en op te sommen wat elke soort van onze lange effectenlijst in het bijzonder wedervaren is en geven dus in breede trekken op dat onze 2% en 3 pCt. nationale schuld ciica pCt. beneden den slotkoers van den 16den gebleven zijn, terwijl de 4 pCt. slechts eene fractie lager sluit; dat aand Handelmaatschappij bij de rescontre op den 17den 2 pCt. daaldeu en hedeu op 187pCt. sluiten tegen 13814 op deu 16den, terwijl onze overige industrieele waarden weinig verandering onder gingen, uitgezonderd aand. Nederlandsch Indische Handelsbank, die van 60 tot 72 pCt. stegen. Van de buitenlandsche fondsen verloor de Fransche 5 pCt. leening van 1872 1 pCt. en sluit op 79 pCt.. Spanjaards liepen in navolging der andere effecten, onder den invloed der geruchten omtrent de nieuwe leening van frs. 250 millioen en de reductie vau 3 pCt. op 2 pCt., slechts wei nig terug, de Buitenlandsche van 30% op 29%, de binnenlandsche van 26 op 25 "/i. pCt. Russen, in 't begin der week zeer tlauw, herstelden zich grootendeels, doch de 1872cr blijven 1 pCt. be neden den slotkoers der vorige week; de meeste spoorwegwaarden zijn niet onbelangrijk beneden dien prijs geloopen. Ook Oostenrijk heeft eeu vrij gevoelige drukking ondei vonden, zoowel de rente schuld, die circa pCt., als de loterij-aandeelen en de spoorwegfondsen die eenige guldens achter uitgegaan zijn. Aandeelen Nationale Bank hiel den zich echter ferm. Turkije 5 pCt. liep van 517üs tot 50%, Egypte van S9%i tot 88% pCt. terug- terwijl ook de Vereenigde Staten fondsen betrekkelijk vrij wat leden eu van de Zuid- Amerikaansche, de Peruanen 6 pCt. van 74% op 74H«, de 5 pCt. van 71% op 70% pCt. daalden. Dat de Noord-Amerikaaosche spoorwegwaar den ouder de omstandigheden waarin de beurs verkeerde weinig gunstige resultaten moesten op leveren is duidelijk; er valt voor die afdeeling van deu effectenhoek dan ook meer verlies dan winst te constateerenwij vermelden alleen, dat Rockfort Rock Islaud vau 37% tot 39 pCt. geste gen en Oregon California van 60% op) 58 pCt. gedaald is. BUITENLAND. F raukrtjti. De Coiutitutionncl verneemt, dat de heer Read, de beroemde bouwmeester van het fort van Spit- head en van de grootste geblindeerde schepen van Engeland, oud-lid van de Engelsche admi raliteit, door het Duitsche gouvernemeut belast was met de organisatie der Duitsche vlooien met de verdediging van de forten van de Oost- en Noordzee. Aan den heer Read was, naar men zegt, een jaargeld van 500,000 frs. aangeboden. Dezer dagen bij de Engelsche admiraliteit ont boden, heeft de beroemde Engelsche ingenieur, op de aanmerkingen eu den aandrang van den eersten lord, het aanbod vau de Duitsche regee- riug van de haud gewezen. Generaal Bourbaki zal zich eerstdaags naar Partjs begeven, oin getuigenis af te leggen in de zaak Bazaine. Een aantal afgevaardigden der Nationale Vergadering van het linkercentrum, waaronder Rivet en Chanzy, hebben een eerste bulletin Openbaar gemaakt, waarin zij te kennen geven, dat zij zich gelukweuschen met den verzoenenden geest, die er heerscht, vooral blijkens de mani- festatiën der algemeene raden.-Zij constateeren met genoegen, dat afgevaardigden, die tot hiertoe geacht werden de monarchie toegedaan te zijn, zich onlangs voor deu republikeinschen regee- rinsvorui verklaard hebben en drukken de hoop uit, dat zij voortaan alleen liet bonapartisine en dc revolutie zullen te bestrijden hebben. Voorts wordt in 't bulletin gezegd, dat Thiers lhaus zijn studie maakt van de wenschen der al gemeene raden en de rapporten van de Fransche agenten in den vreemde, om zich rekenschap te geven van de uitwerking van eenige constitutio- neele hervormingen,zooals het vice-presidentschap, de Tweede Kamer en de kieswet. Deze drie pun ten toch zullen bij de op handen zijnde beraad slagingen overwogen worden. Gt-root-Brltannië Nolgens de laatste volkstelling heeft Londen een bevolking van 3,883,092 zielen, gehuisvest in 777,000 woningen. Aangevoerd werden omstreeks 4% mil lioen vaten meel, 420,000 ossen, bijna 3 millioen schapeu, 50,000 kalveren, ruim 60,000 varkens, terwijl op één markt meer dan 7 millioen stuks wild verkocht werden. Dit alles met ruim 5 mil lioen zalmen behalve audere visch en vleesch wordt naar beneden gespoeld met 75 millioen gallons ale en porter, 3% millioen gallons sterke dranken, en meer dan 100,000 pijpen wijn, ter wijl meer dan 22,000 koeien in de dagelijksche behoefte aan melk voorzien. De straten der hoofd stad zijn ongeveer 2900 in getal, ter lengte van 4000 mijlen. Zij worden verlicht door 630,000 lantaarns, iedere 24 uren meer dan 22 millioen kub. voeten gas gebruikende. De waterleidingen geven dagelijks ongeveer 80 millioen gallons water. Voor de kleeding heeft men te Londen 4160 kleermakers, 50,000 schoen- en laarzenma kers, en omstreeks 70,000 naaisters. Er wordt aan de Clyde in Schotland een schip gebouwd, dat alleen in grootte door de Great Eastern wordt overtroffen, en de vaart zal volbrengen tusschen Liverpool en New-York. De afmetingen zijn de volgende: geheele lengte 175.6 meter, breedte 15.24 meter, diepte 10,56 meter. Men hoopt met dit reuzenschip de reis van New- York naar Liverpool in 7 dagen te doen. Duitsohland, Voor de levering van onderdeelen van geweren ten behoeve dei Duitsche armee zijn in de laatste tijden veel bestellingen gedaan, niet alleen bij de fabrikanten te Amberg eu Suhl, maar ook in Amerika en onder anderen bij de naaimachine- fabriek van Ludw. Löwe te Berlijn. Terwijl deze leveranciën aan de particuliere industrie worden opgedragen, blijven de Staatsgeweerfabrieken be last met de samenstelling van het wapen in zijn geheel. Hetzelfde beginsel is vroeger in Frank rijk gevolgd voor de aanschaffing van Chassepöt- geweren, met het resultaat dat de Fransche ar mee in den tijd van twee jaren met die geweren was gewapend, terwijl de wapening der Pruisi sche armee met het naaldgeweer zestieu jaren (van 1842 tot 1858) arbeid heeft gekost. Dat er van de geuoemde nauimachine-fabriek gebruik wordt gemaakt, is oindat zij voldoet aan de ver- eischten voor eene zuivere bewerking van voor werpen op uiterst geriuge afmeting, tot 1 1000 duim. Bij haar wordt dit werk verricht zonder eeuig nadeel voor de werkzaamheden ter ver vaardiging van haar eigenlijk labricaat. Op bet laudhuishoudkundig Congres, dat dezer dagen te Mainz werd gehouden, werd o. a. het voorstel goedgekeurd, dat het stelsel voor den afvoer van faecale stoffen der steden door middel van de rivieren nadeelig is voor den landbouw, zoowel als voor de openbare gezond heid. Op voorstel van een afgevaardigde bij den rijksdag werd besloteu een adres aan de regee ring te richten, met het verzoek een wet in het leven te roepen, om liet vergiftigen van rivieren door faecale stoffen te voorkomen. Eerstdaags zullen de Duitsche speelbanken Spa, Homburg, Wiesbaden, Baden, Ems, Mann heim, Wildbad en Wildungen tot het verledene behooren. Een blad bericht, dat de directeuren dezer in richtingen zich tot Fruukiijk gewend hebben met verzoek om vergunniug ze daar te vestigen, doch, dat de Regeering afwijzend op die aanvrage heeft beschikt, en dat een tweede verzoek, bij de Rus sische Regeering gedaan, geen beteren uitslag voor heu gehad heeft. België# De stad Brussel is rijk versierd met Belgische en Engelsche vlaggen, bij gelegenheid van de Septemberfeesten ter herdenking van de nationale onafhankelijkheid. Eergisteren wemelden destra- ten van nieuwsgierigen, die de vreemde schutters kwamen zien, die met hun banieren en een mziekcorps voorop voorttrokken, voorafgegaan en gevolgd door de keurcorpsen van de Brusselsche garde civique. Op 't stadhuis werd huu, na de officieele ontvangst door den burgemeester Aus- pacli en de stedelijke autoriteiten, een luncheon aangeboden, om daarna naar het schietterrein te trekken, werwaarts zich in deu namiddag ook de koning en de graal van Vlaanderen begaven. Gisteravond werd er een gala-voorstelling gege ven in den schouwburg de la Monnaie, die ook door een deel van de daartoe uitgenoodigde rifle men werd bijgewoond. De koning en koningin waren verhinderd daar ook bij tegenwoordig te zijn, doordien zij bericht ontvangen hadden vau den dood van een hunner bloedverwanten de prinses van Hohenlohe, zuster van de koningin van Engeland. Onder de verdere vermakelijkheden behooren ook de wedrennen, die een talrijk publiek lokken. Oostenv.-Hong;. Monarchie. De halfollicieele Wiener Abendpost van 21 dezer meldt, dat, volgens een uit Cagliari afkomstig in vele dagbladen verspreid bericht, het Oostenrijk- sche eskader door de regeering van Tunis op min hoffelijke wijze zou belet zijn geworden voorge nomen oefenings-manoeuvres aan de kust ten uitvoer te brengen. Op groud van sedert ontvan gen rechtslreeksche berichten, zegt dit blad, zijn wij in staat mede te deelen dat de bevelhebber van het Oostenrijksche eskader geene aanleiding had om van de regeering van Tunis vergunning tot het houden vau landings-oefeniogen te vragen en dat derhalve ook geene weigering heeft kun nen plaats hebben. Het Oostenrijksche eskader is integendeel door de overheden van Tunis met de meeste voorkomend beid behandeld geworden. Italië. Uit Rome wordt gemeld dat de zitting van het Italiaansche Parlement waarschijnlijk niet vóór 20 November zal geopend worden, in weerwil van den aandrang der oppositie, welke met het oog op de gemeenlijk in het voorjaar te Rome heerschende groote warmte wenschte, dat de zit ting reeds in October geopend werd opdat zij vóór Juni zou kunnen gesloten worden. In de aanstaande zitting zal de wet op de geeste lijke orden in Rome wel de hoofdzaak zijn. Er schijnt aangaande de voor te stellen oplossing dezer quaestie nog geen vast besluit genomen te zijn, doch men verwacht dat de meerderheid van het ministerie met den Koning van oordeel is, dat de in te dienen wetsvoordracht een gematigd karakter behoort te dragen, opdat zij zoo weinig mogelijk oppositie moge verwekken. De heer de Bourgoing zou nog vóór den afloop van zijn verlof te Rome terugkomen om aan den paus, op uitdrukkelijk verlangen van den heer Thiers, officieel mede te deelen dat, wanneer de omstandigheden 'L. H. mochten dwingen Italië te verlaten, Fraukrijk bereid is hem gastvrij te ontvangen, doch dat de Fransche regeering gee nerlei politieke verautwoordelijkheid op zich ne men wil eu ook niet in de bres kan springen voor het wereldlijke gezag. Nadere berichten uit Rome melden reeds, dat de graaf de Bourgoing, Fransch gezant bij den H. Stoel, een langdurig onderhoud met den paus heelt gehad. Gisteren werd op het Vatikaan eeu lijkdienst gehouden voor wijlen graaf Gaëtano Mastaï, broe der van den paus. Het plan van eenige katholieke geestelijken om te Pisa eene inrichting te vestigen waarin kweekeliugen der universiteit, onder toezicht van geestelijken, gehuisvest en opgevoed zouden wor den, heeft in die stad tot eenige ongeregeldhedeu aanleiding gegeven. Sclioou de oprichting van een dergelijk gesticht door geen eukele wet verbo den werd, moest het worden opgegeven ten ge volge van de dreigende houding der bevolking, welke sterk doordrongen is vau de beginselen der Mazzinisten. Er werd een anti-jezuïtisch comité opgericht, hetwelk zich aan het hoofd der bewe ging stelde, die het plan deed opgeven. Ook daarna kwamen de uianifestatiën der be volking niet aan een einde; op 15 dezer kwam een deputatie uit een arbeidersvereeniging van Livorno te Pisa aan om het comité geluk te wenschen met het goede gevolg, dat zijne pogingen had bekrooud. Er werden optochten door de straten gehouden, kreten ter eere van Garibaldi en de Internationale en tegen de Je- zuieten aangeheven, tot dat het eindelijk tot eene botsing kwam met de politie, welke er echter in slaagde de optochten uiteen te drijven. De 20ste September, de dag waarop Rome iu 1870 door de Italiaansche troepeu bezet werd, is in de hoofdstad van Italië door de bevolking met veel geestdrift gevierd. Officieel werd deze dag alleen herducht door het lossen van het geschut en door eene door den minister van oorlog gehouden wapenschouwing van het garnizoen, welke echter niet zooals ge woonlijk op het Corso maar op een plein aan de andere zijde der stad gehouden werd. Het ge meentebestuur had geeue officieele feestviering georganiseerd, doch bij aanplakbiljetten aan de bevolking bekend gemaakt dat het de viering van dezen dag geheel aan den vrijen wil der in gezetenen overliet. Ook de Koning bevond zich dien dag, ten einde aan het Vuticaau geen aanstoot te geven, niet te Rome. Er was verandering gekomen in 's Konings plan om den 15deu September in de hoofdstad terug te keerenZ. M. zou tot den 24sten te Florence blijven. Zweden en Noorwegen. Oscar Frederik, hertog van Oostgothland, broe der des overleden Konings Karei XV van Zweden eu Noorwegen, zoo wordt van 20 September uit Stokholui vermeld, heeft als Oscar II den troon beklommen, gisternamiddag in eene openbare zitting van den staatsraad den eed als koning afgelegd en van den staatsraad, de generaals en de hooge staatsambtenaren den eed van getrouw heid ontvangen. Te 2 uren werd in de slotkapel het dankgebed gehouden, en te 3 uren verkon digde de rijksheraut op al de opeubare plaatsen der hoofdstad de troonsbeklimming van Koning Oscar II. Gistermiddag werden van alle kerken der hoofdstad de klokken geluid; alle openbare ver makelijkheden waren verboden; de schepen vlagden ter halver stok; de rouw was algemeen. TELEGKAMMEN. Pcsth, 24 September. In de commissie voor het budget van de rijksraad-delegatie stelde Gis- kra voor.de begrooting van oorlog artikelsgewijze te behandelen. Andrassy verklaarde er zich voor. Het voorstel werd aangenomen en de alge meene beraadslaging aangevangen. Heden is het Roode Boek verschenen. Het bevat 69 staatsstukken, waaronder de circulaire van graaf Andrassy bij zijne optreding a's minister- presideut en de antwoorden daarop door de Oosten rijksche gezanten bij de vreemde mogendheden gegeven. In die antwoorden wordt melding ge maakt van deu goeden indruk door de circulaire op de buiteulandsche regeeringeu gemaakt; voorts van de dépêches door den Oostenrijkschen gezant bij het Italiaansche hof (v. Wimpffen) gezonden over diens eerste audiëntie bij koning Victor Emanuel en over den goeden indruk, in de regee- ringskringen van Rome teweeggebracht door de benoeming van den baron von Kübeck tot gezant bij den Paus. Onder de stukken, op de Ooster- sche aangelegenheden betrekking heobende, zijn de belangrijkste die over de vervolging der Joden in Rumenië. De overige stukken hebben be trekking op de handelsrelatiën met de Oost- Aziatische lauden, op de onderhandelingen met Frankrijk over wijzigingen van het scheepvaart verdrag, alsmede op reclamatiëu steunende op het handelsverdrag. Ten slotte vindt men er verschei dene dépêches over zeerecht eu twee dépêches, betreffende de arbeidersquaestie in Engeland. Berlijn, 24 September. Wegens familie aangelegenheden van graaf Westdehlen, den tij- delijken plaatsvervanger van graaf von Arnim, is laatstgenoemde naar zijne gezantschapspost te Parijs teruggekeerd. De Spenersclie Zeitung verze kert van goederhand vernomen te hebben, dat het gerucht, volgens hetwelk graaf van Arnim zijn ontslag zou gevraagd hebben, ongegrond is. Londen, 25 September. De Times bevat het vol gende telegrafisch bericht uit Parijs. Men veron derstelt, dat de regeering de voorloopige voor waarden door Engeland aangeboden zal goed keuren en dat het handelsverdrag aldus tot stand zal komen. In de eerste plaats zal een geheel nieuw verdrag worden gesloten; ten andere zul len bij de bepalingen van het verdrag de voor- deelen worden geschonken, welke aan de meest begunstigde natie zijn toegekend eu tevens zullen de diffêrentieele rechten, welke op de Engelsche vlag drukten, worden opgeheven. De overige vraagpunten welke nog beslist moe ten worden, zullen een overeenkomst niet in den weg staan. Aan de Times wordt uit Konstantinopel me degedeeld, dat Djemil-Pacha (die, zooals gemeld is, aan eene beroerte is overleden) op den 19den September een onderhoud had gehad met den Czaar, bij welke gelegenheid laatst genoemde zijn verlangen te kennen gaf, om de betrekkingen vau vriendschap tusschen Turkije en Rusland aan te kweeken. Alkaleb-Sheriff is tot minister van buitenlandsche zaken benoemd. IVlsxrlrtfoerioJiten. Amsterdam, 25 September. Rogge, N. Galatz 195 J. Petersb. 188; Geringe 184; N. Petersb. 188; Oct. 185, 184, 183; Maart 196, 195: Mei 198, 197, 196. Raapolie, zes weken per 100 kg. 43%; vlie gend 42%; Mei 43%, 44; Oct. 42, 42Nov., Dec. 42%, 43. Lijnolie zes weken 43; vliegend 41^; Maart, April, Mei 39st; Oct.,41%Nov. 40%Dec. 39%. Raapkoeken per 1000 kg. 85, 90. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14. Koolzaad per 2000 kg. April 435 Oct. 410. LAATSTE BERICHTEN. Amsterdam, 25 September. Ter benoeming van leeraren aan de lioogere burgerschool voor meisjes alhier werden aanbevolen: voor leeraar in de staathuishoudkunde Mr. E. van Lier, leeraar aan burger dag- en avondschool en tijdelijk leeraar aan de handelsschool alhier; voor leeraar iu de kennis der natuur, de heeren: Dr. T. N. Obbes, leeraar aan de hoogere burgerschool te Veendam, Z. Th. Dielil en H. Japikse, caiididaten in de wis- en natuurkunde te Leiden. Wassenaar, 25 September. In de volgende maand wordt Z. K. H. Pruis von Wied met HD. gema lin alhier op het huis de Pauw verwacht, en zal eenigen tijd vertoeven out de jacht bij te wonen. 's-Gravenhage, 20 September. Z. M. heeft met ingang van 1 October 1872 een pensioen ad ƒ600 's jaars toegekend aan den weleerw. heer N. E. Meijs, desservant dor succursale kerk tc Margraten (Limburg). Z. M. de Koning zal zich in den nacht van Zondag op Maandag, 30 dezer, te 4 uren, naar het Loo begeven. Het bestuur der Vereeuiging tot bescherming vau dieren houdt heden een gemeenschappelijk diner in het hotel de Bellevue. De tentoonstelling vau rundvee is heden ochtend te elf ureu geopend en werd druk be zocht. De hedenavond te ontsteken illuminatie in het Haagsche Bosch lokt eveneens veel volks her waarts. Bij de tentoonstelling van het vee zag men o. a. stieren, vele honderde kilogrammen wegende en pas twee jaren oud; de forsche bouw eu de zwaarte vau die diereu werd door het pu bliek en de kenners bewonderd. Drie der zwaar ste runderen zijn voor de verloting aangekocht. Twee reuzenstieren trekken vooral de aandacht. Eeu dezer is met zijne moêr ter tentoonstelling ingezonden. Aan pinkstieren, melkgevende kooien, vaarzen, graskalveren in rood en zwart bonte kleuren geen gebrek. Een groot aantal is reeds bekrooud. Door eeu onbekend toeval is gisterenavond een vrouw in het water nabij de Loosduinsche brug alhier geloopen en oumiddellijk daarna le venloos opgehaald. Aan het Rijnspoorstation is hedenochtend vroegtijdig een verversknecht, werkzaam zijnde aan den kap van genoemd station, daarvan af gevallen en op ziju hoofd terechtgekomen, met het ougelukkig gevolg dat hij korten tijd naden val overleden is. Z. M. heeft hedenmiddag te halfzes in gehoor ontvangen de commissie uit de Tweede Kumer der Staten Generaal, belast met de aanbieding van het adres van ant voord op de Troonrede. In de aldeelingen vau de Tweede Kamer der Stalen-Geueraal zijn heden onderzocht de volgende wetsontwerpen tot 1°. Toekenuiug van pensioen aan de beide dochters van wijlen den Alinister van Staat eo van Binuenlandsche Zaken Mr. J. R. Tliorbecke; 2°. Schenking aan de ge meente Hillegersberg van de onverdeelde helft in een schoolgebouw uiet huis, erf en bergplaats voor de braudspuit te Terbrugge, gemeente Hil legersberg; 3°. Onteigening ten behoeve van de verbetering van de buurt ^de Zuiderkuipen" te Groningen; 4°. Bekrachtiging van den onderhand- scheu verkoop van twee stukkeu Uiterwaard ter weerszijden van den staatsspoorweg in de ge-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3