Arlis Magistra is aangekomen eene fraaie manne lijke gevlekte luipaard, een geschenk van den heer C. de Waal, resident van Banjoetvangi, aan gebracht met het schip Mentor, kapitein G. R. de Greeve; verder eene jonge elandkoe, welk merk waardig dier door den heer G. King Wallace herwaarts werd overgebracht. Op de heden in Diligenlia door G. Th. Bom alhier gehouden schdderijenveiling, heeft het door Rubbens van hemzelf'vervaardigde portret, dat voor eeuigen tijd in een huis te Sluis werd ontdekt, de som van 9700 opgebracht. 's-Gravenbage, 24 September. Dat de landbouw in Nederland, dank zij vooral de verschillende tentoonstellingen, in hooge mate vooruitgaat, is gewis eeu verblijdend verschijnsel; bemoedigen der vooral, daar het buitenland al meer en meer van dien vooruitgaug notitie neemt, en Neer- laud's producten dan ook in toenemende mate er gewild worden. Van tuinbouw en plantkunde kon tot dusver nog niet even gunstig worden getuigd. En het is die overweging, die de heeren Becker, Scalogue en Hicbell, bloem- en boom kweekers alhier, op het denkbeeld bracht om eene bijeenkomst van voorstanders van tuinbouw en plantenkunde te provoceeren, ten einde de punten te bespreken, die leiden mochten om op dat gebied iets goeds tot stand te brengen. Dat dit denkbeeld al spoedig ingang vond, bewees de tegenwoordigheid van een aantal heeren uit verschillende deelen des lands. De bijeenkomst had plaats in het lokaal van den Boogduitschen Schouwburg. Dr, D. J. Costerj van Amsterdam, leidde de ver gadering. De mededeelingen, die bij deze voorloopige bij eenkomst gedaan werden, betroffen o. a. ingeko men brieven van adhaesie aan deze zaak van de heeren: Prof. Buys Ballot, Prof. Suringar, Dudok de Wit, J. C. W. van Nooten en anderen. Van de quaestiën die besproken werden, luidde de eerste aldus: Wat heeft 1865 geleerd, in het belang van later in Nederland te houden inter nationale tentoonstellingen? Verschillende sprekers voerden hierover het woord, als de heeren: Witte, hortulanus te Leiden; Krelage, bloemkweeker te Haarlem; Mr. P. H. W. Vis, te Grijpskerk in Zeeland; J. van den Berg, te Amsterdam; Joh. vau Zoest; Michell, te 's-Gravenhage, en anderen. Allen vereenigdeu zich, bij slotsom, met 't uit spreken der wenschelijkheid in het algemeen van tentoonstellingen, ook inzonderheid internatio nale, van bloemteelt en plantkunde. Een voorstel van twee aauwezigen, strekkende tot vorming van eene algemeeue vereeniging voor bloementeelt en plantenkunde in Nederland, vond schier algemeen bijval. Eene commissie werd be noemd tot beramen ven de middelen, die aan dit denkbeeld gevolg zouden kunnen doen geven. Nadere besprekingen werden uitgesteld tot eene volgende vergadering. De Algemeene 's-Gravenhaagsche Werklieden-Ver eeniging hield gisteravond haar eerste vergadering onder het nieuwe bestuur. Uit het verslag over de laatste zes maanden bleek dat het tekort door den aardappelenverkoop, dat 1800 bedroeg, thans tot op een som van ƒ614 na was aangezuiverd; dat op een adres aan de Regeering om loonsver- hooging voor die werklieden die 's lands werken uitvoeren een ontwijkend antwoord van den Minister Geertsema was ingekomen, waarin ge zegd wordt dat de Regeering zelve geen betalin gen aan werklieden deed en dat ook niet wen- schelijk of in practijk uitvoerbaar achtte; dat op een dergelijk adres aan het gemeentebestuur een hooger tarief van werkloonen was vastgesteld en op de begrooting hoogere sommen waren uitge trokken, en ten slotte dat het bestuur groote zuinigheid zou betrachten en daarom zich dit jaar niet zou wagen aan aardappelenverkoop, doch wel met kracht de bouwplannen van het vorig bestuur tot het verkrijgen van arbeiders woningen zou voortzetten. Do vergadering verleende na korte discussie machtiging aan het bestuur tot het sluiten eener geldleenmg van plusminus ƒ113,000 tot deu aan koop van grond voor den bouw van goede wo ningen. Op de vraag van eenige leden hoe het met het plan tot oprichting eener bakkerij stond, antwoordde het bestuur, dat nu men met den woningbouw zou beginnen, de bakkerij-quaestie wel kon worden verdaagd. Voorts deelde de voorzitter mede dat er con tracten met leveranciers van verschillende levens behoeften waren gesloten, waarbij dezen zich ver binden aan de leden der vereeniging gedurende het aanstaande winterseizoen, voor goedkoopen prijs, zonder opslag hunne waren te leveren. Hedenmiddag is uit de gracht in de nabij heid van het Malieveld alhier het lijk opgevischt van een vrouw, die reeds sinds Woensdag ver mist. was. Rotterdam, 24 September. De persoon, die in den avond van Zondag jl. uit de gevangenis alhier wist te ontvluchten, is in den afgeloopen nacht aangehouden. Aanvankelijk dacht men, dat hij reeds de grenzen had weten te bereiken, daar er geen spoor van hem te vinden was; doch nadat de commissaris van politie van het 1ste kwartier gisteravond in kennis was gesteld, dat op een zolder van het pand van den heer P., aan de Korte Hoogstraat, een vreemde man was gezien, en er toch bij zoeking niemand gevonden was, liet genoemde ambtenaar het terrein afzetten, zoodat de ontvluchte, die zich sedert op eeu zol der in de buurt had weten te verbergen, een deur in de Boymansstraat willende openen, op een der uitgestelde posten stuitte, en even daarna in de werkplaats van den heer N. is gevat. Hij had zich inmiddels aan diefstal van eenige kleediDgstukken van een der aangrenzende be woners schuldig gemaakt en die aan het lijf ge trokken. Hedenmiddag is hij weder naar zijne oude ver blijfplaats overgebracht. Gisternamiddag is in eene sloot aan de Kruis kade bij de Coolschestraat, onder de gemeente Dell'shaven, het lijk gevonden van een aldaar wonenden weversknecht, die vermoedelijk den vorigen avond tengevolge van de duisternis in die sloot gevallen en aldus omgekomen is. De rechtbank alhier heeft heden A. C. Nou- risse en zijne echtgenoote M. van Loon, wegens het bevorderen van onzedelijkheid, veroordeeld ieder tot eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar, eene geldboete van 25 en de kosten, met ont zegging van alle voogdij en curatorschap en alle deelhebbing in de raadpleging van nabestaanden gedurende vijf jaren. In den afgeloopen nacht is door 2 politie agenten eene hoeveelheid gietijzer aangehouden, die vermoedelijk van diefstal afkomstig is. Ofschoon do politie ijverig in de weer is, is het nog niet mogen gelukken de vermoedelijke daders in han- te krijgen. NRott. Ct.) Evenals ten vorige jare, zal de Scherp- schuttersvereeuiging alhier in de volgende maand een schietwedstrijd aanbieden. Ditmaal echter niet op zulk een groote schaal. Tot dien wed strijd op geweer en pistool zijn slechts uitgenoo- digd het garnizoen mariniers alhier, beneveus de schutterij, alsmede de Scherpschuttersvereenigin- gen van Schiedam en Vlaardingen. Noordwijk, 24 September. Naar wij vernemen zal de nieuwe cursus der ambachts-teekenschool alhier den 12den October a. s. wederom aanvan gen. Deze school, drie jaar geleden opgericht door de afdeeling Noordwijk der Vereeniging ter bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Nederland, blijkt steeds in eene werkelijke behoefte te voorzien voor deze en de omliggende gemeen ten. In den vorigen winter werd toch aldaar geregeld aan een 30tal leerlingen uit Noordwijk, Katwijk, Hillegom, euz. ouderwijs gegeven in het bouwkundig en handteekenen, alsmede in het bouwkundig rekenen. Reeds gesleund door eene provinciale subsidie, alsook door eene toelage van deze gerneenie, ver dient zij derhalve in ruime mate de medewer king van allen, die in den vooruitgang van den handwerksman belang stellen. Utrecht, 24 September. Naar men verneemt, bestaat alhier bij de vaderlandsche Vereeniging Vrijheid, Orde, Recht, het voornemen om een aan vraag te richten aan de winkeliers, oin aaD de werklieden, goedkooper dan aan anderen verkocht wordt, goede en degelijke waar te leveren. Arnhem, 24 September. Uit het programma der tentoonstelling van vruchten, bloemen en planten, van 3 tot 7 October alhier van wege het depar- tement Arnhem der Nederlaudsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid te houden, blijkt, dat zij gepaard zal gaan met eene reeks van feestelijkheden, die op zich zelve reeds het publiek zou uitlokken eene abonnementskaart a 3 te nemen. Onder anderen zal zich bij deze gelegen heid de kapel van het 56sie regiment Pruisische infanterie doen hooren, terwijl op andere dagen onze inlanterie-kapel de feesten zal opluisteren. De tentoonstelling zelve belooft zeer belangrijk te zijn. Elst, 21 September. Tot leden van het bestuur van administratie over het onlangs alhier opge richte huis van bewaring zijn door den Staatsraad, Commissaris des Konings in dit gewest, benoemd de heeren: S. J. O. P. van Weezei, burgemeester van Eist C. Franken, notaris te EistW.L. H. A. van der Monde, burgemeester van Beinmel, en L. van Doesburgh, burgemeester van Valburg. Deventer, 23 September. Namens den heer Dr. J. van Vloten is hedenmorgen appèl aangetee- kend tegen bet vonnis, onlangs tegen hem gewe zen, zoodat de zaak binnenkort moet dienen bij het Provinciaal Gerechtshof te Zwolle. Tiel, 24 September. De alhier op gisteren ge houden paardenmarkt was zeer druk bezocht Er waren ruim 500 paarden aan de lijn, en er werden hooge prijzen, tot 1' 700 a f 800 besteed. Onder de kooplieden werden vele Fransche en ook naar men verneemt enkele Spaansche op gemerkt. Kuilenburg, 24 September. Aan de uitgebreide Glashiilte werd onlangs op voorstel van den mees terknecht, schoon niet zonder groot bezwaar, het besluit genomen deu Zondagsarbeid voortaan af te schaffeu. De uitkomst van dien maatregel is inderdaad opmerkelijk. In plaats van de gevreesde materieele schade, heeft men sedert dien tijd een vermeerdering der productie verkregen van eenige duizenden flesschen, Venlo, 24 September. Het aanleggen en be straten van een nieuwen toegangsweg van deze gemeente na.ir het slation van den staats spoorweg, het aanleggen eener los-en ladingplaats met bestrating, enz., ten behoeve van den staats spoorweg, is aangenomen door den heer H. Bloe men alhier, voor de som van 39,700. 1IV GrEZOIV DEN. Mijnheer de Redacteur, Heb de goedheid het volgende in uw blad op te nemen. Ik lees in de Leidsche Courant van heden „Zooals reeds vroeger is medegedeeld, bestaat het plan het Remonsirantsch seminarie te Am sterdam naar Leiden te verplaatsen, en zou de hoogleeraar Tideman zijn professoraat aan deze inrichting wenschen neder to leggen. Dr. C. P. Tiele, predikant bij de Reinoostraotsche gemeente te Rotterdam, wordt thaus gezegd bestemd te zijn de plaats van den geachten hoogleeraar in te nemen." Dat bericht is onwaar, en daar er niet bij ver meld is, dat het uit een ander blad is overgeno men, stel ik de redactie der L. C. er voor ver antwoordelijk. De hoogleeraar Tideman wenscht zijn profes soraat niet neer te leggen; ieder weet uit de vroegere berichten in de dagbladen, dat hij wer kelijk om zijne zwakke gezondheid zijn ontslag gevraagd heeft, dat hem ook verleend is. Dezer dagen heeft men in alle couranten, ook in de Leidsche, kunnen lezen, dat hem van rijkswege pensioen is toegekend. Doch dit daargelaten. Erger is wat volgt. Een hoogleeiaar van het seminarie der Remon- slrantscbe broederschap wordt niet door den ko ning of zijn minister benoemd, maar gekozen in eene vergadering vau de Remonstrantsche broeder schap, samengesteld uit de predikanten en de af gevaardigden der kerken. Zulk eene vergadering tot verkiezing van een hoogleeraar is nog niet gehouden. Derhalve is er nog Diemand aangewezen om den hoogleeraar Tideman te vervangen, op hot tijdstip dat zijn outslag zal ingaan. Er kon dus niet gezegd worden dat iemand tot die betrekking nu reeds bestemd zou zijn of men zou moeten aanuetnen dat hij die dit zegt zich heeft, vergewist van de gezindheid en inzichten van alle stemhebbende leden van bovengenoemde vergadering. En dan nog zou 't hoogst onbescheiden moeten heeteu, wanneer men anticipeert op de vrije keuze van die vergadering, en aan het publiek mede deelt, wat in elk geval nog volstrekt niet vast staat. Doch bescheidenheid schijnt door sommige re dactiën niet tol de maatschappelijke deugden ge rekend te worden. Uw Dienstw. Dr., H. C ROGGE. Leiden, 25 Sept. 1872. Goudsche Brieven. Mijnheer de Redacteur! Kleine beginselen hebben dikwerf groote ge volgen. Dit ondervinden wij in ons stadje thans op de duidelijkste wijze. Ik schreef u in der tijd over het 600jarig jubilé van Gouda. Dit werd op verschillende wijzen beoordeeld, volgens sommi gen was het enkel een gelegenheid om het be stuur der gemeente een blijk van sympathie te geven, volgens andereu een middel om den eenigs- zins verbroken vriendschapsband tussehen sommige inwoners, ten gevolge der Aprilfeesten, te herstel len. Men vond dan ook vurige voorstanders eveiials bittere tegeuwerkers, die zich zelfs uiet ontzagen iu publieke bladen onwaarheden te berichten. Het feest had plaats en gelukte boven alle ver wachting niet alieen, maar het blijkt thans ge volgen te hebben, die niemand had verwacht. Bij het orgauiseeren der nu afgeloopen tentoon stelling van Goudsche oudheden, doorzochten de leden der commissie de publieke gebouwen en inrichtingen, waar vermoed werd dat iets gevon den kon worden, en men wilde ook weteu of het archief der stad iets opleverde. Wel had men geen groote verwachting, want tweemaal is Gouda totaal afgebrand en tnen rekeode dus op geen oude schrifturen, daar bij een dier branden het stadhuis verloreu ging. Men vergat echter dat Gouda vroeger voor Holland was wat Salamanca voor Spanje is. Op het kasteel van Gouda wer den tot het einde der zestiende eeuw de charters van Holland bewaard. Dit blijkt onder anderen uit een besluit der Staten van Holland, genomen in een vergaderiug gehouden te Dordrecht den 19 Juli 1571, waarin werd besloten om, „opening „te krijgen van de charters van Holland op het „slot te Gouda, daar men tot dezen tijd Diet heeft „toe kunnen geraken, en dat men daar zal visi teren alle de privilegiën, stukken en monumen ten den lande van Holland aangaande, aldaar „berustende, en dat men van dezelve zal maken „inventaris en daarna kopieën van de voorname „privilegiëo en zaken van 't gemeene land voor schreven." De inventaris noch de copieën werden ooit gemaakt, maar het archief werd, volgens van de Staten van Holland, in 1590 naail Haag overgebracht, op voorwaarde dat alles der terug inoest komen, hetgeen echter nool geschied. Thans vraagt men zich af: „ls het geheele archief naar den Haag overgebri is het niet mogelijk dat alleen de stukken algemeen belang zijn vervoerd, zoo als de bei ling van het besluit van 1576 is? Want het is thans gebleken dat er wel g, lijk oud schrifturen aanwezig zijn, ofschoon onbekend is wat zij bevatten; ze zijn niet gc geld en het is daarom te hopen en te veraachl dat belangrijke stukken te voorschijn zullen men. Indien in 1590 alleen die stukkeu den Haag zijn overgebracht „het gemeeDe k rakende, dan zijn de overige op het kasteel bleven en tijdens de slooping naar het stall overgebracht. Deze stukken zullen du dooti eD geregeld wordende Gemeenteraad noodige gelden beschikbaar gesteld en meu dat dit werk een man zal worden toevertrom] grondig ervaren voor zulk eeu taak. Een ander gevolg van ons jubilé is dat de tj laugrijkste voorwerpen, die op de leutoonstellij geëxposeerd waren en de stad of publieke it richtingen toebehooreD, op ééne plaats zuil; worden bewaard en aldus de kern is gezanj waaruit later eeD plaatselijk museum zal vooil komen. Ook particulieren hebben hunne tent»-. gestelde voorwerpen óf geschonken óf in brink' leen gegeven. Een derde gevolg was dat men bij diega/e-l geDheid wat beter te weten kwam welke wkatJ ten onze stedelijke boekerij (Libry) bevat. Eeuel inrichtiug, die thans volstrekt niet aan het don beantwoordt omdat de localiteit zeer veel te wei. sehen overlaat, omdat ze slechts 2, en wel 2 zee ongeschikte uren in de week voor het publiek' geopend is, en eindelijk, omdat er geen behoorlijke catalogus bestaat en men dus niet weet water is, soms niet waar het te vinden is. Hierin zal nu ook verbetering komende Gemeenteraad heelt ook daarvoor genoegzame gelden gegeven en wij zullen binnen een zeker tijdperk eet j catalogus bezitten. Een inoeielijkheid is ontdekt, die voor 't oogeu- blik niet uit den weg kan worden geruimd. Bij de tentoonstelling waren zeer belangrijke voor werpen manuscript-ediliëü uit de 15de en 't be- 1 gin der 16de eeuw, eigenhandig geschreven stukken van groote mannen, die de eigendom der Libry zijn en dus denkelijk aan het museum niet kunnen worden afgestaan. 't Ware te wenschen dat de Gemeenteraad, di'.j getoond heeft geene offers te schuwen waar het] den vooruitgang van kunsten en vvetonschappes geldt, deze drie inrichtingen: Museu'ji, Libry en Archief tot eene eukele maakte; dr„t een der be staande stadsgebouwen er toe werd ingericht om alle drie in verschillende zalen: te bevatten of dat daarvoor een speciaal gebouw werd daargestek dat aan de boekerij eene grootere uitbreiding werd gegeven door het EVaf.schaffen van werkei van laleren en van don taatsten tijddat een behoorlijk bezoldigd en ivskwaain beambte over het geheel werd gesteld, en dal de boekerij iede- ren dag, al ware het slechts gedurende eenige uren, opengesteld werd, opdat ook Gouda's bur gers even als die van andere llollandschesteden de vruchten zouden k unnen genieten, die uit eene welgeregelde biblïöf heek kunnen getrokkeD worden. de V. Greld- en Effectenmarlct. bij do no po en m tu bi. fit h( Bi bi g< O] el Amsterdam, van 16 tot 23 Sept. 1872. De eerste ru,b; ziek van ons overzicht, de gel markt, speelde de afgeloopen week de hoofdrol en werd door -de fondsenmarkt trouw gesecon deerd ziedaar met weinige woordeu weergege ven wat de 'oeurs ons te aanschouwen gaf. Dit maal ging de verhooging van den rentestand van Noord-Duitsi jhland uit, eeu merkwaardig ver schijnsel ze ker, daar Duitschland tegenwoordig baadt in 't, geld. Vergeten wij echter niet dat, zooals de Economist terecht opmerkt, de Duitscbe geldmarl'zt niet gebaat is inet de schatten die in 's rijks Ka's zijn opgehoopt. Daarbij koint dat naar het sc'jiijnt vele Duitscbe wissels iu betaling voor de Fransche leeniDg zijn gegeven en nu deze vol daan moeten worden het bedrag daarvan nu tftver.s aan die markt wordt onttrokken. Het ge volg, was dat de meeste, en althans de voor naamste Duitsche Banken het disconto en de rente voor beleening verhoogden, waarop ook de Bank van Engeland hetzelfde deed en eindelijk ook lieden de Nederlandsche Bank volgde, die trou wens met hare berekening vau 3 pCt. disconto en 3% pCt. rente voor beleening, nog steeds de goedkoopste geldgeel'ster in Europa is. Wat het geld op prolongatie betreft, in 't begin der week Jiep bet van 5 op 6 pCt., doch wegens den groo- ten toevoer die de reeds zeer ruime vraag verre overtrof, kon zich die prijs niet handhaven, zoo- Mat het den volgenden dag reeds voor 514 a 5 pCt. iverkrijgbaar was, op welken prijs het tot hedea ibleef. De eerste indruk welke de rijzende geldmarkt in de fondsenmarkt maakte was natuurlijk verre van gunstig. Alle fondsen, zonder uitzondering

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2