mens: Dr. J. Vroesom de Haan, te Rotterdam, thans plaatsvervangend lid, en Dr. J. van der Hoeven jr., te Rotterdam; en tot plaatsvervan gende leden dier commissie: Dr. H.F. van Praag Heyuians, te 's Gravenbage; Dr. J. W. R. Tilanus, hoogleeraar te Amsterdam; en Dr. D. Doijer, hoogleeraar te Leiden. Z. M. heeft benoemd: tot burgemeester der ge meente Sloten E Mulier, en tot burgemeester der gemeente Stavoren A. Alberts. Z. AI. heeft herbeuoemd: als burgemeester van Oterleek P. Glijnis Pz., secretaris aldaar; en als burgemeester van Haarlemmerliede en Spaatn- woude J. L. van der Burch, secretaris aldaar. Z. AI. heeft aan den gepensioneerden officier- van-gezoudhoid der 2de klasse titulair van het leger in Nederlandsch Indië J. L. G. Le Rutte, vergunning verleend tot het aannemen der onder scheidingsteekenen van ridder der 1ste klasse der orde van den Zahringer Leeuw en van het her- inneringskruis van verdiensten voor vrijwillige verpleging van gewonde en zieke krijgslieden, in den oorlog van 18701871, hem door Z. K. H. den Groothertog van Baden geschonken. IJ 1 IN :v E IV L rv I Amsterdam, 24 September. Bij de heden ten raadhuize plaats gehad hebbende verkooping van cokes, golden de partijen van 10 hectoliters 6.80 tot f 6.40; de partijen van 50 hectoliters f 29.50 tot f 30.50. 's-Gravenhage, 23 September. Heden bezocht Z. Al. de Koning het terrein van de landbouw tentoonstelling in de Alaliebaan. Z. Al., tot gevolg hebbende zijn secretaris en adjudant den heer generaal van Alansfeldt en den heer ordonnans- Forstner van Dambenoy, heeft, na de verschil lende land bouw-producten te hebben bezichtigd en alle rijen daartoe betrekking hebbende met de meeste belangstelling te hebben doorloopen, vervolgens de verschillende paarden, waarvoor hedenochtend de bekrooningen hadden plaats ge had, zich laten voorstellen. Zoowel van het eerste als van dat gedeelte der tentoonstelling won Z. M. bij herhaling inlichtingen in zoowel bij heeren leden van het Hoofdbestuur als van de eigenaren, om van zijne warme belangstelling in al hetgeen dien tak van nijverheid raakt te doen blijken. Vervolgens passeerde Z. Al., steeds gevolgd door de heeren van het Hoofdbestuur en diens secre taris, de revue over de ouderscheidene landbouw werktuigen. Het was vooral bij dat gedeelte, dat de Koning een zeer geruimen tijd verwijlde en nagenoeg iederen chef of representant der huizen, waar de werktuigen waren vervaardigd, toe sprak. Schier geene bijzonderheid van de in gang zijnde machinerieën, door stoom of andere drijf kracht in beweging gebracht, ontging zijne aan dacht en over alles onderhield hjj zich met de inzenders en vroeg hen de vereischte inlichtin gen. Met de Engelsche heeren sprak Z. M. in het Engelsch. Na alzoo gedurende ruim 214 uur, blijk baar voldaan over deze tentoonstelling, aldaar te hebben vertoefd, verliet de Koning het terrein en wisselde, hoogst erkentelijk over de doelmatige en fraaie inrichting van het geheel, met de hee ren der regelingscomuiissie handdrukken Eene zeer talrijke menigte was op het terrein bijeen en een allergunstigst weder veraangenaamde Zr. Als. bezoek. Als vervolg op het reeds vroeger meege deelde overzicht van het terrein en de tentoon stelling der Hollandsche Maatschappij van Land bouw, zullen wij eene korte schets geven van de in het hoofdgebouw tentoongestelde voorwerpeu, voor heden van de bloemkweekerij, den tuin bouw en in nauw verbaud daarmede sameuhan- gende zaken. Heeft men de ruime vestibule of liever veran da van het grootsche gebouw, dat eene ruimte van '6600 vierkante meiers inueemt, betreden, dan wordt meu al dadelijk aangetrokken door een net aangelegd perk, voor het grootste gedeelte gevuld met eene schooue verzameling hulzen, in opklimmeudeu stijl geplaatst. Onwillekeurig zal men nu langer of korter toeven bij de blinkende tuinbollen van verschillende grootten, bij de nette giaszodeu, die het geheel afronden, waarop een aantal fraaie pompoenen nedergelegd zijn, en inzonderheid bij de prachtigste in potten ge kweekte bloemen, waarvan de Phlox decusata van de gebr. Slreur en de Zinnia elegans, inge zonden door Mevrouw Donarière van der Onder- ineuleu alhier niet een eersten prijs werden ver eerd. In die vestibule vallen ook de wapens van verschillende steden van Zuid- en Noord-Holland in 't oog. Ahijd den laudbouwgids volgende koint men aan de tuinbouwvoortbrengselen, die op eene luuge tafel, waarop ook de prachtigste bouquetten en bloemstukkeu prijken, zijn geëtaleerd. Deze tafel voorbijwandeleu.de treft men de grootsteen fraaiste parel, witte en blauwe druiven aan eene uitgebreide verzameling van de zwaarste appelen en perendie vau den heer Gevers Deijnoot te Loosduinen en de Triotnphe de Jodogne peer zijn, wat hare grootte en schoonheid aangaat, een bijzonder kijkje overwaardig en doen menigeen watertanden. De verzameling van de fijnste tafelperen der Amsterdamsche kweekerij Porno na en van de heeren de Wilde aan het Manpad, te Heemstede, komt alle lof toe. Frambozen, aardbeziën, mispels ontbreken niet. De perziken, hoewel schaarsch, munten uit door grootte en frischheid van kleur en ook eene pyrauiide van allerlei vruchten, waaronder nog aalbessen en kersen, ontglipt slechts zelden aan het oog des bezoekers. Even als vele andere zaken worden sommige dier vruchten te koop aangeboden. Aan de beide uiteinden van deze rijkbezette tafel zijn half ronde bloemperken aangelegd, grootendeels be staande uit bekroonde aucubars. Heeft men ver volgens een bezoek gebracht aan de uit manden en teen vervaardigde of gevlochten tuinsieraden van onzen stadgenoot H. van Munster Jr. en aan de tuinbouwgereedschappen van den heer van Santen, daarbij den appel- of aardappelschiller eens goed bekeken, dan steekt de bezoeker naar het tegenovergestelde uiteinde van de onmetelijke tafel over om op de daar te pronk gestelde groen teverzameling acht te slaan. Daar trekt de aan dacht een ovaalplatte mand, door langwerpige groenten, b.v. peen, schorseneeren, snijboonen.in vakken afgedeeld, te midden waarvan zich een groote boerenkool verheft, omgeven door andere kooien van kleiner gehalte. De door de blindeninrichting alhier vervaardigde allerliefste korfjes verdienen alleszins de bezichti ging. Na de gedenkplaat aan de Tentoonstelling, die zeker velen zich zullen aanschaffen ter herinne ring aan dit gedenkwaardig feest, en de herinne ringsmedaille, vervaardigd door den Hofgraveur de Vries, in oogenschouw genomen te hebben, nadert men allengs aan de afdeeliug Akkerbouw, waarover nader. Rotterdam, 23 September. Zaterdag 11. is op feestelijke wijze ingewijd de dit jaar in de nabij heid dezer stad, onder Kralingen, gebouwde fabriek van de heeren Hotz, tot het vervaardigen van stalen draagveeren voor spoorwegrijtuigen. Deze fabriek is de eerste van dien aard in ons vader land en kan aan een 120tal arbeiders werk ver schaffen. Zij is voor de nijverheid in het algemeen en voor die in en om deze gemeente in het bijzooder als een groote aanwinst te beschouwen. De persoon, die voor een paar maanden gearresteerd is, omdat hij een valscheD wissel bij de heeren Mees ter betaling had aangeboden, is gisteravond uit het huis van arrest alhier spoor loos verdwenen. Op de aanbevelingslijst voor de benoeming van een leeraar in de geschiedenis van de beel dende kunst aan de openbare school voor Mid delbaar Onderwijs voor meisjes te Rotterdam, is geplaatst de heer T. C. Simons, conservator aan de Koninklijke Academie te Amsterdam. Westland, 21 September. De concessionaris van den ontworpen Westlandschen spoorweg, de heer Docen, beeft eene uitnoodigiDg gericht aan Bur gemeesters en Wethonders van de betrokken ge meenten tot bijwoning eener vergaderiug, te houden op Vrijdag 27 September a. s., in het stadhuis te Delft. Apeldoorn, 21 September. Z. M. de Koning- Groothertog heeft den heer A. Verkouteren alhier benoemd tot officier van de Orde van de Eiken kroon. Aalten, 23 September. Naar uien zegt is het huis Harreveli, gelegen aan den grintweg van Varsseveld naar Lichtenvoorde, dezer dagen aan gekocht voor een Jezuïetenklooster. Het is zeer zeker hiervoor uitmuntend geschikt, want het ruime, bijna nieuwe gebouw met grooteu tuiD, is geheel door eene gracht omgeven, terwijl vlak voor deo hoofdingang een keurige R. K. kerk is gebouwd. Deventer, 22 September. Gisteren had alhier de jaarlijksche vergadering van onderwijzers in het lilde district van Overijsel plaat6, waarin Mr. R. C. Keuwenhuys, schoolopziener in dit district, mededeeling deed omtrent een bezoek aan de schoolwerk-tentoonstelling te Stuttgart. •Vervolgens werd besproken het kweekelingen- stelsel. Algemeen was uien het eens, dat er twee soorten van kweekelingen behoorden te ziju, als: o. op de scholen werkzaam, en b. aan de nor maalschool. De heer de Boer, leeraar aan de hoogere burgerschool, die mede de vergadering bijwoonde, wensebte slechts kweekeÜDgen aau de normaalschoolvan dit gevoelen waren ook anderen. Daarna kwam punt b. in behandeling: Zijn prijsuildeelingen op de lagere scholen al of niet wenschelijk Algemeen was men het eens, dat de prijzen op de lagere scholen behoorden te worden afgeschaft, en men daarvoor leesbibliothe ken op de scholen in de plaats behoorde op ie richten. Omtrent punt c., schooluren en vacantie- tijd, was men oordeel dat voor kleinen vau 5-8 jaren 254 uur achtereen te lang was, en dat zij elk uur een kwartier behoorden te mogen spelen. Wat de vacantie betreft voor de stedelingen, was het beste dit aan de gemeentebesturen over te latenvoor de plattelandsgemeenten achtte men het 't beste, die te bepalen op tijden waarop men het drukst met den veldarbeid bezig is en waarbij de arbeid vaD kinderen bijna onontbeerlijk is. Ten slotte vereenigde men zich aan een vriend- schapijelijken disch. 's-Hertogenbosch, 23 September. Zaterdagmor gen van 9 tot 2 ureD hadden wij bijna onophou delijk zwaar onweder, vergezeld van hevige regen en hagelbuien. Voor zoover wij vernemen heeft het alhier geene merkelijke schade aangericht; het kostte bijna echter een menschenleven, daar een bliksemstraal J. van den DungeD, werkzaam op de stoombaggermachine bij de in aanbouw zijnde brug buiten den kleinen hekel, rakelings langs het lijf ging, zoodat hem een knoop van zijn regenjas werd geslagen en hij den schok zeer goed voelde tegen zijn rechterbeende andere drie personen op de machine waren mede hevig ontsteld. Vrijdagmorgen is de bliksem in den toren te Boerdonk geslagen, waardoor een der groote dwarsbalken gespleten is, en Zaterdagmorgen in den toren der gemeente Erp, waardoor brand ontstond, maar die door spoedig aangebrachte hulp gebluscht werd. Naar wij veruemen zijn deu 20sten en 21sten dezer de inforinatiëu gehouden der voor den krijgsraad aaühangige zaak (de bekende bellen geschiedenis) contra de twee luilenauts der in fanterie. Vele getuigen ziju reeds verhoord. Gisteren werd in het huis van verzekering alhier uit Middelburg overgebracht een sergeant der infanterie, beschuldigd van ontrouw in de adminisLratie. Naar men zegt zou hij vele stukken laken en vele gemaakte kleederen uit een magazijn van kleeding hebben ontvreemd. (Pr. N.-Br.) Tilburg, 21 September. Donderdag en Vrijdag zijn door den photograaf A. van Beurden albier de afbeeldingen genomen van het paleisje en de kamer waarin Z. M. Koning Willem II overleden is. Reeds in de volgende maand zou tot de sloo- ping van het gebouw worden overgegaan. Wij vernemen dat Louise A., echtgènoote van E. K., zich eergisteren te Rotterdam beeft verdronken met hare twee kinderen. Zij was in een zwangereu toestand. 7'.B.) Hkusden, 23 September. Oülangs heeft alhier een wonderlijk voorval plaats gehad. Er komt de Oudheusdensche poort binnenrijden een paard met tilbury zonder voerman, het paard vonder gebit en leidsels. Bij een dergelijk gezicht kwam men al dadelijk tot treurige vermoedens, die zich evenwel gelukkig bij de uitkomst in een hartelijk lachen oplosten. Wat was het geval. De heer W. der Kinderen alhier rijdt met den heer Vos uit Gorineheui, eigenaar der gasfabriek te Waal wijk, Daar laatstgenoemde plaats. Te Dvuuen ge komen, zou men bet paard voederen, en ontdoet bet daartoe van zijn monilsiang. In dien tua- schentijd gebruiken de hooien eenige ververschin- genhet paard muakt van die gelegenheid ge bruik om naar Heusden terug te keeren. Toen de beide heeren hun reis wilden vervolgen, was paard en rijtuig verdwenen. Men kan zich eenigs- zins voorstellen hoe zij stonden te kijken. Geluk kig dat nog dit alles zonder ODgelukkeu is afge- loopen, eu het instinct van het paard zich zelf met de tilbury behouden alhier bracht. Loonopzand, 20 September. Eenige dageu ge leden kwam een gegoed landbouwer, wonende aan deu Loonsclieu Dijk, met eene kar hooi te huis. Op de vraag zijnet- vrouw, waarom hij zoo veel langer dan gewoonlijk was weggebleven, antwoordde bij, dat hij zich niet al te wel be vond; hierop ging hij in de kamer, trok zijn schoenen uit en bleef dood op zijn stoel zitten. Verleden week is door een arbeider bij bet uitgraven van zand in de heide alhier gevonden een menschelijk geraamte. Het heeft hier den kelijk eeuwen lang gelegen; 't is opmerkelijk dat meu niet verre vau de plaats waar men dit op groef, een paar jaren geleden uog twee andere dergelijke geraamten bij het zandgraven vond. Groede, 22 September. Het onweder, dat inde laatste dageu gewoed heeft, liet in deze omstreken treurige sporen na. Donderdag 19 Sept.,'s avonds hnlftien, werd de molen van A. Luteijn, te Nieuw- vliet, door den bliksem getroffen. AaD de muren en de galerij werd aanzienlijke schade toegebracht, doch zonder brand te veroorzaken. Den volgenden morgen te halfzeven sloeg de bliksem ook in den andereu molen dier gemeente, toebehoorende aan C. Brakman. Een der wieken geraakte in brand, doch door het beleid en den ijver van de brand weer eu sommige ingezetenen der gemeeDte, ge lukte het spoedig den braud te blusschen. Gister avond omstreeks halftien woedde er opnieuw een hevig onweder boven deze gemeentede bliksem sloeg in de schuur van de bouwhoeve, bewoond door P. Cornelis. De schuur, met al wat er in was, lag spoedig in de aschtwee kalvers en eene geit kwamen er bij om. Door spoedig aangesnelde hulp uit deze en omliggende gemeenten mocht men er in slagen, het woonhuis en de in de na bijheid staande graan hoopen te behouden. lIVGrEZOIVDEIV. Mijnheer de Redacteur] Voor eeu paar dagen las ik in uw blad het bericht, dat Prof. Evers een eervol ontslag uit zijne Academische betrekking heeft aangevraagd. Die tijding vervulde mij met innig leedwezen. Wordt toch dat ontslag verleend, dan zou onze stad waarschijnlijk een burger verliezen, die ::B hooge mate nattig is, en wiens vertrek van hiA zeer zou worden gevoeld. De duizende ziekeA door hem geholpen zullen ongetwijfeld met m getuigen niet alleen van zijne voortreffelijkheA als geneesheer, inaar ook van zijne humane etl welwillende behandeling, zijne hulpvaardigheid! onder zoovele omstandigheden ook buiten hA ziekbed betoond. Hoezeer dit door de burger! der stad op prijs wordt gesteld is gebleken ((I zijne verkieziug tot lid vau deu raad, toen zijl naam met glans reeds bij de eerste stemming a'! overwinnaar uit de bus te voorschijn kwujM Ook dat blijk van vertrouwen is niet beschaam! geworden, want de hoogleeraar, geheel de vrij! zinnige richting toegedaan, werkte krachtig medeB aan de bevordering van de belaugeD der gemeentel inzonderheid waar het ulgemeeue gezondheidi! maatregelen betrof. De bouw van het nieuwel ziekenhuis, dat zooveel tot de vooruitgang eo bloei der stad zal bijdragen, is voor een groot deel aanI zijne krachtige tusschenkomst te danken. Welke! redenen den hoogleeraar hebben bewogen, zijil ontslag aan te vragen, past het mij niet te ou l derzoeken of beoordeelen, maar ik geloof in naait I van duizende stadgenooten uit allen rang en standi te spreken, wanneer ik wensch, dat óf het ontl slag door de regeering niet worde verleend, om-I dat de adressant in zijne tegenwoordige betrek! king nog in zoo hooge mate nuttig kan zijn -I óf dat hij door den aaDdraug van zoovelen wordel genoopt zijn verzoek alsnog in te trekken, en tel blijven arbeiden aan de bevordering van de be-1 langen van het ziekenhuis eu ook vau de stad. I In de verwachting, dat alle weldenkendeo I met dezen wensch zullen instemmen, noem I ik mij Uw dv. Dr. I X. I [Wij nemen deze regelen met groote ingeno-l menheid op, omdat zij geheel onze gevoelens vei-1 tolken. Reeds bij de mededeeling van het bespre-1 ken bericht zouden wij onze wenschen hebbc geuit, ware het niet dat wij daarmede wilden wachten totdat ook anderen van bun leedwezen er over hadden doen blijken. Red.] I BUITENLAND. j Frankrijk. Gambetta's houding. Iedereen heeft verwacht dat er een botsing zou voortkomen uit het banket, te Chambéry georga niseerd, om de stichtiug der republiek te vieren; men dacht algemeen dat Gambetta, ter wiens eere het feestmaal zou worden aangericht, ondanks de uiinisteriëele aanschrijving aan de prefecten, zich niet van de deelneming er aan zou laten weerhouden; eu in dat geval kon een conflict niet uitblijven. Gambetta werd met uitbundig enthousiasme, door den maire, door eenige andere mannen vat gezag en 400 vereerders aan 't station opgewach en ondanks de gemaakte toebereidselen om het banket, tegen de bevelen van deD prefect in te doen doorgaan verklaarde Gambetta zich daartegen. Het verstandige van deze gedragslijn springt duidelijk in 't oog. Gambetta wil zich niet vijandig tegenover de regeeriug van den heei Thiers plaatsen. In zijn oog was het feestmaal trouwens een zuiver persoonlijk huldeblijk, maar de dagbladen, die, door grooter ophef er van te maken, dat karakter geheel er aan ontnomen hebben, gaven hem aanleiding te verzoeken van het banket verschoond te blijven. De heer Gambetta kon zijn vijanden niet meer leed veroorzaken dan door dit verzoek. De mo narchalen wilden toch niets liever dan dat de orde door de republikeiosche feestviering zou worden gestoord en die voldoening hebben zij moeten missen door Gambetta's besluit, waarvan de heer Thiers kennis heeft bekomen langs tele- grafischen weg. De president roemde de verdraag zame houding van zijn jeugdigen confrère en de nationale vergadering luide. Te Parijs hebben eenige banketlen plaats ge had onder de leden der Republikeinsche en De mocratische partijen. Doch overal is 't ten spijt der anti-republikeinen rustig en kalm geble ven. Te St.-Etienne heeft men den 20sten eeu feestmaal vau honderd couverts, aan den heet Gambetta aangeboden. Het raadsel lost zich thaDS op, waarom de heer Edmond About te Straatsburg plotseling is gevangengenomen. Hij had, in den loop van dit jaar, onder deD titel Alsace, in het Parijsche dag blad le Soir, een reeks van feuilletons geplaatst, waarin op nog al heftige wijze de Duitsche politiek en in het bijzonder de gedragslijn tegen over den Elzas werd gegispt. Het Duitsche gouveruement zag daarin een pogiug tot het aanwakkeren eener beweging om de nieuw veroverde gewesten weder van het keizerrijk los te scheuren en vaardigde dienvol gens een bevel tot gevangenneming, wegens hoog verraad, tegen den heer About uit. Dit bevel werd uu dezer dagen voltrokken, toen de schrijver voor zaken zich te Straatsburg bevond. Men weèt'dat hij na eenige dagen echter weder in vrijheid is gesteld.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2