ingericht, dan achtte hij de vrije ontwikkeling van het kind in het huisgezin verre te verkiezen boven die op zulk een bewaarplaats. Hoewel de meeste sprekers het met den inlei der eens waren, werd evenwel om velerlei onder geschikte geschilpunten geen conclusie gesteld. En hiermede waren de werkzaamheden afge- loopen en werd de vergadering na de gewone plichtplegingen door den voorzitter gesloten. Na een bezoek aan verschillende industrieele établissementen, vereenigden zich een honderdtal gasten aan een eenvoudigen maaltijd, terwijl de avond veel genot bracht. De Rederijkerskamer Aurora, de liedertafel en Aurora's mannenkoor, de heeren Bouman van Dordrecht door uitvoeringen op violoncel en viool, de voordrachten van mej. Helleman, onlangs be kroond met den eersten prijs op het concoms te Gent, van den heer Helleman en van den heer Akkerhuis van Schoonhoven; de tegenwoordigheid van tal van dames, alles werkte mede om den avond recht aangenaam te maken. Men schrijft aan de Arnh. Ct. uit 's Gravenhage: Men is aan de landsdrukkerij met groote inspan ning bezig met het drukken der staatsbegrooting voor 1878. Waarschijnlijk zal de Minister van Fi nanciën die begrooting der 21sten September aan de Staten-Generaal aanbieden. Uit de alsdan over te leggen stukken zal blijken, dat de toestand der schatkist naar omstandigheden zeer vol doende is. De Staatsspoorweg van Dordrecht tot Fijenoord nabij Rotterdam hoopt men op 1 November te openen; door gedurige verzakkingen van het ter rein is zulks echter nog onzeker. In de Debating-Society Vooruitgang te Amsterdam zollen op Woensdag e. k de volgende stellingen worden verdedigd: 1". Onze parlementaire ge schiedenis der laatste jaren en vooral de ver werping van het Wetsontwerp op de Inkom sten-belasting bewijzen, dat de Tweede Kamer in naam het Nederlandsche volk, inderdaad slechts coterieën en bijzondere belangen verte genwoordigt. 2°. De onwil om mede te werken tot noodzakelijke en algemeen gewenschte her vormingen door dien tak der Wetgevende Macht bij meer dan eene gelegenheid betoond, is de voornaamste oorzaak dat bij een groot deel van ons volk het vertrouwen in en de gehechtheid aan onze Staatsregeling aan het wankelen zijn gebracht. 3°. Alleen door uitbreiding der kiesbe voegdheid en wijziging van het kiesstelsel kan een einde worden gemaakt aan dezen, met on miskenbare gevaren voor de toekomst verbonden toestand. Ue Dev. Cl. meldt het volgende: Het boeren- oproer te Vriezenveen is gestild, daar het ge meentebestuur aan de eischen voldaan en bij proclamatie te kenneD gegeven heeft, dat de hu zaren weggezonden waren, de aangevraagde in fanterie afbesteld was en men nu hoopte, dat de ingezetenen zich rustig zouden houdendit com promis schijnt echter weinig in den smaak van hoogere autoriteiten te vallen, dewijl er dezer dagen 150 man infanterie naar Vriezenveen ge zonden is, om het gezag te herstellen, en ook de huzaren er weer de kwartieren betrokken hebben. Het 8de escadron van het 4de reg. huzaren, onder bevel van den ritmees er Zethe, is niet naar Hengelo vertrokken, omdat daar onlusten waren uitgebroken, maar omdat het 't centraal punt der spoorwegen in Tweuthe is, en het alzoo daar op verzoek van den procureur-generaal in Overijsel gestationeerd wordt. Te Hengelo zelf heerscheu overigens de meeste rust en de beste geest onder de fabriekarbeiders. Eeu vijftal van de voornaamste Hengelosche fabrikanten beklagen zich dan ook in een adres aan den minister van binuenlandsche zakeu over het zenden van huzaieu naar Hengelo, eensdeels omdat het onbillijk is, den gioolen last der in kwartiering te doen drukken op een gemeente, waar tot dusver geen de minste ongeregeldheden ziju voorgevallen; anderdeels omdat er een geest van wantrouwen bij hunne arbeiders door kan worden opgewekt, die niet anders dan nadeelig werken kan. Zij verzoeken daarom de huzaren te verleggen uaar de gemeenten waar zij noo- dig zijn. Met zekerheid deelt men aan 't Gravenhaagsch Dagblad mede, dat eerstdaags een vrij belangrijke promotie bij het wapen der infanterie kan ver wacht worden. De heer van Vloten oppert in den Spectator het denkbeeld dat de Noord-Néderlandsche Geuzen, om ook de herinnering aan Jan van Marnix, Fi- lips' wakkeren bioeder, te vereeuwigen, op hun beurt te Antwerpen een gedenkzuil voor dezen zullen oprichten. De plaat van den Ned. Spectator, 37, stelt een Amsterdammer voor, die op een koffiebaal aan het water gezeten, en met een groote flesch eau de cologne aan zijne voeten ich de ooren dicht houdt. Want achter hem ziet men een ker- misteut, vóór „het zal zoo aanstonds beginnen," een man met een draaiorgel en schreeuwende kermisgasten, terwijl op den achtergrond de uit- wateringpompen aan den oostelijken dijk zicht baar zijn. Het onderschrift is de volgende ver zuchting van den Amsterdammer: „Eerst moet ik me neus dicht houden en nu mijn ooren; toeko mende jaar, als de belasting verhoogd wordt, kan ik ook me mond dichtstoppen." Ter zijde van de plaat leest men het volgende „NB. De uitgevers hebben geene kosten ontzien ,oui aan de ommezijde van deze plaat de uit komsten der vergaderingen der Internationale at te beelden." Uelijk de lezer wel begrijpen zal, bevat de ommezijde dier plaat hetzelfde als de ommezijde zijde van andere platen, namelijk niets. Men houdt zich te Weenen ijverig bezig met de internationale tentoonstelling, welke aldaar in 1873 zal plaats hebben. De catalogus zou volgens het eerste plan in drie talen, Duitsch, Fransch en Engelsch, worden uitgegeven eu 100 vel druks beslaan, met eene oplage van 600,000 exemplaren. Geen enkele drukkerij in Weenen, zelfs niet de Keizerlijke, had zich met zulk een kolossaal werk kunnen belasten en uien zou dus verplicht zijn geweest zich tot het buitenland te wenden, het geen met het nationaal gevoel te veel in strijd was. Het plan is dus gewijzigd. Men heeft afgezien van de Fransche en Engelsche editiën en de op laag tot 440,000 exemplaren verminderd, hetwelk reeds een mooi cijfer is. Men heeft den druk op gedragen aan de keizerlijke drukkerij. De cata logus zal met elzevier letter, corps 6, gezet worden, in twee kolouiuien en een deel in 8° vormen. Zestigduizend exemplaren zullen bij wijze van drukproeven naar al de landen der wereld ge zonden worden, ten einde van de noodzakelijke correcties verzekerd te zijn. Waarschijnlijk zullen de Engelsche en Fransche edities eeu afzonder lijke onderneming uitmaken. De statuten der naainlooze vennootschap de Amsterdamse/ie Omnibus-Maatschappij, waarvan de ze tel te Amsterdam is gevestigd, zijn den 23steu Juli jl. met de Koninklijke goedkeuring bekrach tigd. Het onderwerp der vennootschap is: hetex- ploiteeren van een omnibusdienst in onderschei dene richtingen der stad Amsterdam en omstre ken en hetgeen daarmede in een dadelijk en on middellijk verband staat. De vennootschap is aan gegaan voor den tijd van vijfentwintig jaren, met een kapitaal van aanvankelijk f 75,000 in aandeelon van duizend gulden. Een nieuw Israëlietisch kerkgenootschap is bier te lande gevestigd en wel te Rotterdam. Uit de daar sinds eenige jaren bestaande Portugeesche broederschap, heeft zich gevormd een gemengd Nederlandsch-Israëlietiseh eu Nederlandsch-Portu- geesch-Israëlietisch kerkgenootschap, dat, mede- deeling aan de Regeering van ziju oprichting ge daan hebbende, het bericht der ontvangst van die kennisgeving als een erkenning van zijn bestaan kan beschouwen. Den 9den September jl. heeft zich uit de ou derlijke woning te Hof van Delft verwijderd Dirk Kersbergen, oud ruim 15 jaren. De burgemeester van Hof vau Delft verzuekt opsporing en opzeudiug. Het volgend overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Augustus 1872, alsmede van die over de eerste acht maanden van 1872, is door het Departemeut van Financiën openbaar gemaakt. Opbrengst Opbrengst over de maand over de eerste Augustus acht maan- 1 8 7 2. den van 1872. Directe belastingen, f 2,239,082.86* 14,003,467.61 In- en uitg. rechten. 488,130.85 3,657,629.98 Accijnzen„2,474,481.11 18,663,658.96' Waarborg en belas ting der gouden en zilveren werken. 28,755.40' 228,526.35 Indir. belastingen 1,485,896.22 12,063,000.57 Domeinen92,867.81' 888,638.12 Posterijen171,656.10' 1,712,733.95 Rijkstelegrafen 55,653.44 425,994.80 Staatsloterij275,846.00 Akten voor jachten visscherij29,685.50 104,389.00 Loodsgelden98,340.03 614,139.37 Toiaal f 7,164,549.84 f 52,628,075.21' De Minister van Biuneulandsche Zaken maakt bekend, dal 's Rijks verzameling van landbouw werktuigen le Utrecht op 16 dezer voor het pu bliek toeguukelijk zul zijn. De Minister van Justitie brengt op nieuw ter kennis van belanghebbenden, dat allen, die tot den Nederlandschen adel behooren, gehouden zijn, overeenkomstig de daaromtrent bestaande bepa lingen, aan het Departement van Justitie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats vin dende geboorten, sterfgevallen en huwelijken, en wel door de inzending van een uittreksel nit de registers van den burgerlijken stand of uit ker kelijke registers; dat voorts de uittreksels uit de registers van den burgerlijken stand zullen moe ten bevallen behoorlijk gelegaliseerde volledige afschrif ten der in die registers ingeschreven acten. Bij beschikking van den Minister van Koloniën, van den 14den September 1872, lit. Ap*., n°. 36, is de heer Dr. P. Kok Ankersmit, 3de genees heer, chef der mannen-afdeeling aan het genees kundig gesticht voor krankzinnigen Meerenberg, te Bloemendaal, gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot arts voor de krank- zinnigen-verpleging daar te lande. De Audiëntie van den Minister van Oorlog als ook die van den Minister van Koloniën zal op Donderdag den 19den September aanstaande niet plaats hebben. Z. M. heelt benoemd tot hoogleeraar in de facul teit van bespiegelende wijsbegeerte en lettereu aan de hoogeschool te Leiden Dr. J. P. N. Land, hoogleeraar aan het athenaeum te Amsterdam. Z. M. heeft Dr. G. D. L. Huët te Amsterdam, benoemd tot noogleeraur in de medische faculteit aan de Hoogeschoul te Leiden. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de facul teit van godgeleerdhe'd aan de hoogeschool te Groniogeu Dr. D. Chantepie de la S-aussaye, pre dikant te Rotterdam en Dr. F. W. B. van Bell, predikant te Amsterdam. Z. M. heeft, met ingang van 1 October 1872, aan Mr. J. H. E. Meesters, opzijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het 7de schooldistrict van Overijsel, eu tot schoolopziener in dat district benoemd Mr. A. G. A. Sloet lot Oldhuis, te Zwolle. Z. M. heeft aan Dr. T. Lycklama k Nyeholt, pructiseerend geneesheer te Rotterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder der 4de klasse van de Kroon orde met het roode krnisaan het herinneringsliut, hem door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, geschonken. Z. M. heeft aan Mr. W. Wijnaendts, burgemeester der gemeente Gorincliem, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend, onder dank betuiging voor de door hem bewezen dieusten, en als zoodanig benoemd A. Noorderbroek, thans burgemeester der gemeente Medeniblik, uit welke betrekking hem tevens eervol ontslag wordt verleend. Z. M. heeft aan O. F. Overhoff, directeur vau de associatie-cassa te Amsterdam vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der otdc van Frans Joseph, hem door Z. M. den Keizer van Oostenrijk geschonken. Z. M. heeft aan Mr. J. Rau van Gameren, op ziju verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van curatoren der Hoogeschool te Utrecht. Z. M. heeft aan Mr. F. Uyienboogaart, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lsten luit. bij de dd. schutterij te Enkhuizen. Tevens is aan de na te melden officieren, bij de dd. schutterijen, op hun verzoek, eervol ontslag verleend, onder gehoudenheid tot het volbrengen van de op hen nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan bij de wet gehecht, als: bij die te Amsterdam aan J. L. D. Baron van Slin- gelandi, als 2den luit.; bij die te Leeuwarden aan Mr. H. Wiersma, als lsten luit.; bij die te Deven ter aan N. Bessem, als lsten luit. Voorts is bij de dd. schutterij te Enk huizen benoemd: tot lsten luitenant J. W. Keiser, thans 2de luit. Z. M. heeft op zijn verzoek ingetrokken de be noeming van Dr. J. Bosscha Jr., te's-Graveuhage, tot lid en vice-president der commissie, gedurende éen jaar, ingaande 1 Augustus 1872, belast met het afnemen der natuurkundige examens, en als zoodanig benoemd Dr. C. H. D. Buys Ballot, hoog leeraar te Utrecht. Z. M. heeft A. B. Botjes herbenoemd als burge meester van Termunten. Z. M. heeft herbenoemd: als burgemeester van Angerlo Jhr. C. M. Branlsen, secretaris aldaar, en ais burgem. van Bemmel W. L. H.A. van der Monde, secretaris aldaar. Z. M. heeft aan Mr. L. J. Nepveu tot Ameyde, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als president der arrondissements-recht- bank te Groningen, met ingang van 1 October 1872. Z. M. heeft benoemd tot president der arron- dissements lechtbank ie Groningen Mr. S. Tjaden Busnianu, tlians rechter in die rechtbank. Z. M. heelt benoemd tot rechter-plaatsvervanger iu de airondissements-rechtbauk te Middelburg Mr. A. J. van Eekelen, advocaat aldaar. Z. M. heeft benoemd tot griffier van het pro vinciaal gerechtshof in Noord-Brabant Jhr. Mr. C. R. E. van Rijekevorsel, thans substituut-grif fier bij gemeld gerechtshof. Z. M. heelt Dr. A. Ekker, rector van de Lu- tijnsche school te Utrecht, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kanton gerecht le Hillegersberg Mr. J. Meinesz Gz., ad vocaat te Schiedam. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kan tongerecht te Enkhuizen Mr. L. H. D. de Vos tot Nederveen Cappel, advocaat te 's Gravenhage. Z. M. heeft bevorderd tot commandeur der orde van den Nederl. Leeuw den beer F. N. Nieuwen- huyzeu, vice-president van den Raad van Nederl Indië; en den heer P. M. Vrancken, bisschop van Colophon i. p. i., laalst apos olisch vicaris en pastoor te Batavia, thans met verlof in Nederl. BINNENLAND. Amsterdam, 14 September. Gistera'. oud te half- tieu is een brand ontstaan op een der zolders van het pakhuis de Dzel op de Brouwersgracht UU 657, alwaar katoen was geborgen. Door de werking der twee stoom- en zes gewone spuiten was men den brand, die zich bij het inwendige van het perceel heeft beperkt, hedenmorgen te halfvijf meester, doch ai de spuiten zijn tot laat in den dag in volle werking gebleven. De oorzaak van den brand is onbekend. Zoowel het pakhuis zelf als de daarin geborgen koopmansgoederen, bestaamie behalve uit katoen, in graau, koffie en ledige petroleumfusten, waren tegen brand schade verzekerd. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij niets plaats gevonden. Amsterdam, 15 September. De gemeentesecreta ris, Mr. de Neufville, heeft eenige voorname schil derijen (oude kunst) op het raadhuis aanwezig en daar sedert geruimen tijd verwaarloosd, door bekwame hand laten restaureeren. Nog andereu zullen dezelfde verbetering ondergaan. 's-Gravenhaoe, 15 September. Z. k. h. prins F red eri k is gisteravond te 8 uren van zijne reis naar Duitschland alhier teruggekeerd. üp Donderdag 20 September, aanstaande zal een groot vuurwerk op het terras van het Ge- meente-Badhuiste Scheveningen worden ontstoken. Voor de harddraverij met paard en chais welke, ter gelegenheid vau de Tentoonstelling van Landbouw, op Zaterdag 28 September, in de groote oprijlaan van het Haagsohe Bosch zal plaats hebben, wordt van wege het gemeentebestuur als eerste prijs uitgeloofd: een zilveren koffie- eu theeservies. Zij die daaraan wenschen deel te nemen zijn verzocht daarvan vóór 27 September aanstaande aan het gemeentebestuur kennis te geven. Vanwege den Minister van Binuenlandsche Zaken zal in een der lokalen van het Minis.erie alhier op Donderdag 10 October worden aanbe steed, het maken vau de beveiligiugwerken van den middenpijler der draaibrug over het Noord zeekanaal te Zaandam, ten behoeve van den spoor weg van Nieuwediep naar Amsterdam. 's-Gravenhage, 16 September. Gisteren eu heden is in den Kon. Zool. Botanischen Tuin toa- toonstelling van pluimgedierte gehouden, waarbij ook eenige tuingereedschappen en andere voor werpen waren gevoegd, welke door velen bezocht werd. Behalve duiven, hoenders enz., treft men er ook aan eene verzameling vogels uit den vreem de, wier prachtige vederculooi bijzonder tot be schouwing uitlokte. Onder de tuinbouwkundige voorwerpen bevindt zich o. a. een nette linnen teut, in den vorui van een paraplu. Door de leden van het Vorstelijk Huis, de tiollaudsche Maatschappij van Landbouw en vele voorname stadgenooten zijn wederom bij deze gelegenheid eeD aantal gouden, verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles uitgeloofd, om aan de bekroonden te worden uitgereikt. Deze tentoonstelling gaat ook gepaard met eene verloting, welke morgen zal worden getrokken. Bij gelegenheid van deze tentoonstelling zij uit eene deswege opgemaakte statistiek vermeld, dat de handel iu gevogelte en eieren in de laatste jaren toenemende is; dat b. v. uit Friesland vele eieren naar Engeland, uit Limburg naar België of Duitschland worden gevoerd. In 1871 bedroeg, voor zooveel de opgaven reiken in Nederland het getal hoenders 1.856.189; kalkoeneu 12.382, eenden 316.781, ganzen 27.618 eu zwanen 4054, Gemiddeld over 1868-70 had meu 1.814.345 hoen ders, dus iu 1871, 41.844 meer. Blijkens de Zaterdagavond gehouden stem ming overartisten btj den Koninklijken Franschen schouwburg ziju aangenomen de dames: Valère- Dufau, chanteuse legére voor groote opéra; Anthié, eerste dugazou en Dutertre, eerste danseuse. Afge wezen weidende dames Serret en Reij, tweede danseuse. Een manspersoon, die eeu hem bij vonnis opgelegde gevangenisstraf van 8 dagen moest oudergaau en daartoe door twee agenten van het politiebureau op den Nieuwen Haven naar de gevangenis op de Priusegracht werd overgebracht; veroorzaakte gisterochtend eene vrij hevige op schudding. Hij verzette zich met geweld tegen de politiebeambten, die hem overbrachten, en schreeuwde oneerbiedige eu kwetsende woordeu uit. Het misbaar was zoo hevig, dat de militaire waclit aan de gevangenis in 't geweer moest treden om de volksmenigte, verontwaardigd over het gedrag van den gevaugene, uiteen te doen gaan. Rotterdam, 14 September. De arrondissements rechtbank alhier heeft de volgende aanbevelings lijst opgemaakt ter voorziening in de vacature der betrekking van rechter-plaatsvervanger bij die rechtbank, ontstaan door het eervol ontslag,

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2