De Wonderdrank ONTVANGEN HISUWB STOFFES? ONTVANGEN: H. A. J. KRÜ6ER. J. J. TAN BEETEN. OPENBARE VERKOOPING, OPENBARE VRIJWILLIGE VERKOOPING, ADVERTENTIE ill. Prof. PERGRER l)'ALIOi\ .den moeten geduld worden of heeft het niet kracht out ze te onderdrukken? Door de eerste derstelling zou het een groot ongelijk worden □gedaan, dat het wellicht niet zou verdragen het tweede geval zou het eeu zwakheid aan (jeu dag leggen, die verderfelijk is voor zijn gezag. Het zou Dergeus toe dienen, te beweren dat fel stelsel van vrijheid in wiens naam tegeuwoor- j zooveel eigendunkelijks gedaan wordt, de racht van het gezag verlamt, wanneer men on- Jr de leus van vrijheid helaas de meest toouie- ize losbandigheid en eeu schaudelijk misbruik u de geestes-gaveu veroorloult. Er blijlt ous ïu dat geval niets anders over dan het lot der we- lld te beweeuen, daar zij niet reuzenschreden ,at ontbinding en barbarisme heenschrijdt. Eu h meen ik, dat het de voorname plicht van gouvernement is, dergelijke schandelijke mis- uiken tegen te gaan, die God, de Kerken zelfs gewone maatschappij beleedigen, welke maai- liappij er recht op heeft den godsdienst en de ede zeden niet zou te zien beleedigen. De god delijke wet gebiedt, dat de burgerlijke uiaat- itliappij de bedienaren des Heereu doe eeren, dje Vioeg of laat wraak zal iiemeu weder die iytmardige hoedanigheid van den God der ullramon- mflil) over de hem aangedane beleedigiugeD. Mijne aanmerking steunt in de eerste plaats het artikel van de grondwet indien deze on doode letter is gewoiden welke openlijk rkleart, dut de katholieke godsdienst is de dsiiienst van deu staat. Doch ook het stoffelijk ■lang vau het gouvernement eischt, dat zulke dragelijke misbruiken woideu beteugeld; want let iolk zal, wanneer het eenmaal de gewoonte leeft aangenomen, om de kerkelijke overheden in alles wat het heiligst op aarde is te verach ten, er ook spoedig toe kouien om zich niet meer te sturen aan de wereldlijke overheid, haar te bespotten en eindelijk voortdurende omwentelin gen uit te lokken teneinde de regeeringeu te verhinderen, de in verwarring gebrachte samen- 'fenng weder in orde te brengeD. De aangevoerde argumenten zijn zoo gewichtig at ik het verder onnoodig acht, er bij u op aan dringen, dit mijn schrijven bij Uwe Excellentie it een voorwerp van ernstige overweging te ïaken en om haar de meest geschikte inaatrege- aau te raden om het groote kwaad te keeren. moet echter Uwe Exellentie verwittigen dat Ivanueer er geen maatregelen tegen het voor- zerp van mijne klachten werden genomen, ik erplicht zou zijn dezen brief in een dagblad ubliek te maken; ik zou aldus moeten handelen ii ij tv geweten van alle verantwoordelijkheid bevrijden en het godsdienstig publiek, dat wel licht het stilzwijgen, tot nu toe door de geeste lijke overheid in acht genomen, niet begrijpt, te doen zien, dat deze niet heeft verzuimd, bij de regeeriug over een zaak van zoo groot belang sterk te protesteeren. Vergun mij, hier de gevoelens van mijne per soonlijke hoogachting kennen te geven. 1 deelen en onder eiken regeeringsvorm merkt men naast het goede meer of minder kwaad op. De oudervioding echter heeft voldoende aange toond, dat de meest absolute censuur en de meest willekeurige bevelen tegen opvoeringen of open baarmakingen niet in staat zijn, zedelijkheid en godsdienst te beschermen, zeden te verbeteren of dwalingen te genezen. Het beste en zekerste middel is naar mijne meening overal het kwaad te bestrijden waar het zich vertoont, wantik ben overtuigd dat de waarheid en eerlijkheid steeds in de wereld zullen zegevieren en reeds zegevie ren. Ik beweer derhalve niet, dat de regeering zich moet onthouden om te beletten, dat in het openbaar leiteu en daden gebeuren, die door de openbare conscieutie worden afgekeurd. Doch de wet voorziet in die gevallen eu de regeering zal nooit aarzelen haar toe te passen. Lanza. voor Uwe Excellentie te Kard. Patrizi, Vicaris van Z. H. Op dezen brief, die wel geschikt is oui de aren van de geloovigen of liever van de goe-i- geloovigen te berge te doen rijzen, heeft de mi nister Lanza het volgende geantwoord Eminentie, I Uwe Eminentie heeft zich tot den ondergetee- kende gewend oui zich te beklagen over de on zedelijkheid en goddeloosheid der tooneelvoor- Ktellingep te Rome en hem doen opmerken, dat zij die nog eeuig gevoel van schaamte en eer dpijkheid bezitten weigeren ze bij te woDen; dat ■eerlijke lieden niet kunnen begrijpen hoe een louvernement dut er op gesteld is geëerbiedigd e worden de opvoering toelaat van stukken die e minst beschaafde volken en zelfs barbaren, die rog niet alle godsdienstig en zedelijk gevoel ebben verloren, zoudeu kwetsen. Uwe Eminentie sta uiij toe dit gestreng en niechtvaardig verwijt tegen de Italiaansche 'regeering, die voor zoover de wet het haar toelaat alles doet wat zij kan om de uit puttingen van het tooneel te beteugelen, te icantwourden; zij vetoorlove mij zelfs te ntwoorden, dat er naar mijne meening geen 'land ia Europa wordt aangetroffen waar het toezicht op het tooneel zoo streng is. Als be wijs hiervan mag aangevoerd wordeD, dat vele stukken wier opvoering werd toegestaan in Frank rijk en België welke landen Uwe Eminentie zeker niet onder de onbeschaafde of ongodsdien stige zal willen rangschikken in Italië en voornamelijk te Rome verboden werden. Ik wil eveuwel met alle te Rome opgevoerde tooneolvoorstellingeu voorstaan of verdedigen. On dersteld zelfs, dat er eenige onder worden uau- getroffeu die lakenswaardig zijn wat de zedelijk heid of de betamelijkheid tegenover plaatsen en personen betreft, dan zal toch uwe Eminentie met haar verlicht verstand begrijpen, dat het niet tegenstaande dit alles moeilijk, ja onmogelijk is, alle misverstand of ongepaste toespelingen te ver mijden zonder onmiddellijk de grootste schanda len in de pers uit te lokken. De liherule instel- liugcn hebbeu bij al hunne voordeelen toch na- TELEGRAMMEN. Landen, 13 September. De Times ontving een particulier bericht uit Rio Janeiro, meldende dat het geschil met de Argentijnsche Republiek in der minne is geschikt. Generaal Mitre zal eenige maanden te Rio blijven om de bijzonderheden van het tractaat te regelen, waarvan de basis is vastgesteld. lern, 13 September, De Commissie van arbi trage is van bier vertrokken eu zal morgen te Genève hare laatste zittiug houden. Bcriyn, 13 September. In den gezondheidstoe stand van prins Albrecht is verbeteriug gekomen. Wel is er nog eene verlamming in de spraakorga nen, maar hij heeft thauszijn volledig bewustzijn en zijn eetlust neemt toe. De Spenersclie Zeitung deelt een brief van dankbetuiging mede van prins Bismark aan lord Kinnaird, in antwoord op het adres van hulde uit Engeland. Bismarck verklaart in dit antwoord, dat de adressanten terecht spreken van een zwaren strijd, waarioe de Duitsche Regeering tegen wil en dank is genoodzaakt geworden. Het verheugt hem, in den grond der zaak met de adressanten te kunnen instemmen, dat in een goed georden- den Staat ieder persoon en elke godsdienstige geloofsbelijdenis die mate van vrijheid moet ge- Dieten, welke met de vrijheid der overige inge zetenen, zoowel als met de veiligheid en onafhan kelijkheid des lands vereenigbaar is. In den strijd voor dat beginsel zal God het Duitsche Rijk be schermen ook tegen die tegenstanders, welke Zijn heiligen naam misbruiken tot een voorwendsel Wkor h 11 Tl 11 V li rt nrï cnha r> ionunc nnria V,; I -) schen vrede. Brussel, 13 September. Nabij Herstal is eene kolenmijn ondergeloopen, hij welke ramp 25 werk lieden zijn omgekomen. Londen. 13 September. De Daily News bevat een depêche uit Rome, waarin gezegd wordt, dat Falcinelli, muntius te Wecnen, aan kardinaal Antonelli medegedeeld heelt, dat, volgens oen te Weeneo loopend gerucht, de drie keizers geza menlijk eeu brief aan den paus zouden schrijven, om hem uit te noodigen de Jezuïeten prijs te geven. Dan zouden de keizers van hunnen kant ten gunste der kerkelijke genootschappen bij het Ita liaansche gouvernement stappen doen. Beriyn, 13 September. Vau de werkstakende arbeiders der machinenfabriek van Pflug heeft een vierde gedeelte den arbeid hervat. New-York, 13 September. Bij de kleine An tillen heeft een verschrikkelijke storm gewoed. Verscheidene schepen zijn vergaar. Parijs, 13 September. Thiers vei trekt morgen naar Havre. New-York, 13 September. Er beeft gisteren eene groote demonstratie ten gunste van Greeley plaats gehad. Te Baltimore zijn vijf groote firma's failliet gegaan, met een passief van drie millioen. Londen, 14 September. De Times zegt, dat, volgens een telegram uit Genève, de schadever goeding, door Eugeland te betalen, het bedrag van drie inillioen pd. steil, overschrijdt, naai her oordeel van vier leden van het hof van arbiters. Volgens dat van den heer Cockburn, het vijfde lid, is Engeland slechts gehouden de schade te vergoeden toegebracht door de Alabama; die door de Florida toegebracht, is toegekend met 4 tegen 1, en door de Shenandoah met 3 tegen 2 stemmen. Al de overige eischen zijn verworpen. namiddag te 2 uren, naar de vergadering der Staten-Generaal te begeven, ten einde aldaar uit naam des Konings, de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal te sluiten. De Voorzitter benoemt daarop eene commissie van 8 leden der beide Kamers, om den heer Minister van BinDenlaDdsche Zakeu, in- en uit geleide te doen. Kort daarna wordt de heer Minister van Bin- nenlandsche Zaken die zich op de gewone state lijke wijze naar de vergadering der Staten-Gene raal begeven heeft, de zaal binengeleid. De heer Geertsema, Minister van BinneDland- sche Zaken, plaatst zich voor den TrooD en houdt de volgende aanspraak Mijne Heerenl Is in het afgeloopen jaar op het wetgevend gebied minder tol staud gekomen, dan bij den aanvang verwacht werd, de oorzaken dezer ver traging zijn algemeen bekend. De gedachte aan het verlies van deu uilsteken den staatsman, die gedurende meer dan het vierde eener eeuw onmiskenbaar grooteu invloed op de ontwikkeling onzer staatsinstellingen heeft uitge oefend, zweeft U hierbij inzonderheid voor den Geheel onvruchtbaar was Uw arbeid niet. In den geregelden dienst, zoo in Nederland als in onze Overzeesche bezittingen werd door U voorzien; voorstellen tot gedeeltelijke verbetering van ons strafrecht, tot afkoopbaarstelling der tien den, en buitengewone amortisatie van staatsschuld werden aangenomen, terwijl gewichtige tractaten tot regeliug van onderscheidene koloniale belan gen Uwe goedkeuring mochten verwerven. De Koning draagt mij op, Mijne Heeren, U voor uwe toewijding aan 's lands belangen Ziju dank 1 te betuigen. Namens deD Koning wordt de vergadering der Staten-Generaal gesloten. Aan de Aandeelhouders in de Letd- sche Schouwburg-Vereenlglng wordt kennis gegeveD, dat de Cou pon N°. 7, iDgevuld met f 5 voor één geheel, en 2.50 voor een half aandeel, zal wordeu uitbe taald in de eerste week van October bij den Thesaurier der Vereeniging, den Heer D. A. SCHRETLEN (aan deszelfs fabriek-lokaal), bij wien ook tevens de rekeuing en verantwoording der genoemde Vereeniging over 1871/72 ter in zage liggen. Lkwbn, 14 September 1872. in ruime keuze die voor het aanstaand seizoen. Eene groote partij Engelsche en Fransche STOFFEN, welke verkocht zullen worden van af f 4 de stof voor een Pantalon; f 5 de stof voor een Jacquet en Vest, eu 5 de stof voor een Overjas. Hoogstraat, N'. 3. De Commissie, welke den Minister in- en uit geleide deed, bestond uit de heeren Smit, de Raadt, Heijdenrijck, Mackay, van Rijckevorsel, Prins, Rombach en Sandberg De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt na het uitspreken dezer sluitingsrede door de commissie uitgeleide gedaan, waarna de vereenigde zitting door den Voorzitter wordt gesloten. op het Raadhuis, Dinsdag den 17d"n September 1872, des voormiddags te tien uren, van eene hoeveel heid van SOO Hectoliters GAZCOKE, in 60 partijen van 10 en 4 van 50 Hectoliters, en zulks tegen dadelijke betaling. I AA.TSTE l iliKlOHT13 N I 's-Gravenhaqe, 14 September. Maakten wij gis teren melding van een diefstal ten nadeele van den kapitein-kwartiermeester van het regiment grenadiers eu jagers,, lieden vernemen wij, dat in pitein-directeur van hel garnizoens hospitaal alhier eene som vau f 500 is verdwenen, zonder dat men nog den dief heeft; kunnen opsporen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Geertsema, beeft gisteren den heer A. Miffler, kamerbewaarder bij dat departement, bij gelegen heid van zijn 50jarige dienstvervulling, met een bezoek vereerd. Zijne woning was smaakvol ver sierd en prijkte o. a. met liet borstbeeld van Z. M. Koning Willem III, die vroeger den tegen- woordigen jubilaris tot broeder van de orde van den Nederl. Leeuw benoemde. De heer Muller is de oudste in dienstjaren van al de kamerbe waarders der depai tementen. De bokaal iu kristal met zilveren voetstuk was hem door de boden van het ministerie vereerd. Z. M. heeft benoemd tot lsteu luit. bij het wapen der infanterie: bij het 3de reg. den 2den luit. F. Cocbius van het corps; bij het 8ste reg den 2deo luit. H. L. van der iloff van het corps. Bij het wapen dei art.: bij het 1ste reg. vest.- art. den 2deu luit. P. A. Numans van het 2de reg. vest.-art.; bij het 2de reg. vest.-art. deu 2dvn luit. J. vau Blijenburgh vau het corps; bij liet corps pontonniers den 2den luit. E. J. F. de Bruijn van het corps. Z. M. heeft benoemd bij iiet wapen der inf., bij het 2de reg. tot lsten luit. den 2den luit- P. E. Mulder van het corps; bij het 5de reg. tot kapitein van de 3de klasse, den lsten luit. H. A van Reijn van het algemeen depot van discipline Arnhlm, 14 September. Gisteren is uitde leger plaats te Milligeu vertrokken eeu escndron tan het 4de regiment huzaren, dat heden te Enschedé zal aaukomeu en aldaar zal verblijven voor de te Twenthe eu Vriezeuveen pluais hebbende on geregeldheden. in het Heercn-Logement aan den Burg te Leiden, bij opbod Zaterdag 12 October 1872, bij afslag Zaterdag 19 October 1872, des avonds te 7 uren, van twee perceelen uitste kend WEILAND, in den Stadspolder onder Lei derdorp, ter grootte vau 4 hectaren, 35 aren, 26 centiaren, ten overstaan van Mr. J. A. F. COE- BERGH, notaris te Leiden. Te veilen in 2 perceelen. Inmiddels uit de hand te Kaop. Te aanvaarden met de betaling der koop penningen, welke moet geschieden 24 December Nadere irilich'tingén zijn te bekomen ton kantore van voornoemden notaris Mr. COE- BERGH, alwaar tusschen de veiling en den afslag verhoogingen kunnen worden gedaan tegen geuot van der verhoogsom. STATEN-GENEKAAL. Vereenigde Zitting der belde Kamers, Zaterdag, 14 September IS 72. Tot sluiting van de gewone vergadering der Sta ten-Generaal, zittingjaar 1871/72. Geopend te balfiwee. De heer van Bijlandt, Voorzitter der Eerste Kamer bekleedt den Voorzittersstoel. De Voorzitter laat den Griffier der Eerste Kamer voorlezen een besluit des Konings van 3 Septem ber jb, waarbij aan den Minister van Binnen landsche Zaken wordt opgedragen, zich heden THKHMOUSTER VAN FAHRENHEIT. rnorg. morg. nam. nain. nam. avond avond. 5 u. 8 Q. 12 u. 4 "1. 5 u. 8 u. 10 u. Vrijdag 68° 64" 64" Zateid. 64° 65° 68° 68' Wind; Vrijdag-middag 5 u. VV. Zalerdag-namiddag 4 u. N. W. Voor de vele bewijzen van deelneming en be langstelling, mij betoond bij het overlijden van mijnen geliefden echtgenoot, betuig ik, ook Da- mens mijne kinderen, mijnen oprechten daDk. C. J. C. WAS de Casembroot. I - E T BK «J TT. Sedert de korte tijd dat het bovengenoemde extract bekend geworden is, zijn er reeds tien duizenden flacons van verkocht en is het debiet steeds toenemende en geen wonder! want wie heeft ooit een middel gekend dat beter is om een fraai hoofd met haar te krijgen, te voeden en te onderhouden als dit haarextract. Het is geheel eenig en wijkt in zijne samenstelling geheel af van alle tot nu bekende haarmiddclen, daar die altijd uit vet of olie bestaan, welke toch zeker niet aan het doel kunnen beantwoorden, omdat én vet én olie het hoofd zacht en het haar krach teloos maken, waardoor natuurlijk de groei op houdt en langzamerhand het uitvallen der haren volgt. Door het gebruik van Prol'. Pergrer M'allon Haarextract zetten de uitvallende haren zich weder vast, blijft het hoofd reiu eu krijgt men allengs een fraai hoofd met haar. Ieder die daarmede prijken wil, make gebruik van Prof. Pregrer B'allon Haarextract dat a 40 ets. per flacon verkrijgbaar is gesteld bij: J. J. Beuzemaker, Leiden. Iseriel'en Zonen, 's llage. Wed. Bosman, Gouda W. A. Hoek, Schiedam. F. A. G. van Deth, Gouda. N. A. Stempels,Dordrecht A. Palmen, Delft. F. A. Boronie, Rotterdam van Dr. John Jacoby, waarvan de buitengewone geneeskracht bewezen is door 132,000 gelukkige Kuren, geneest op den alleen waren weg der natuur, door zuivering en vernieuwing van bet zieke bloed en slechte lichaamsvochten, welke dt- grondoorzaken van alle ziekten zijn en alzoo van de ziekien welke daardoor ontstaan. 7ipkpn w,e a'^e aangewent'e mid- ZjICnCIIj delen zonder gevolg zijn ge bleven, kunnen wij met vertrouwen aanradeu eene laatste proeve te nemen met dezen heer lijken drank. Depot a II. 2 per flesch met gebruiks aanwijzing te Leiden bij N. K. IWE1IËK. echtals iedere jlesch *- s s in relief met mijne firma en iedere Etiquette in roode kleur met mijne bovenstaande handteekening voor zien is. (N°. 1030.) F. ADOLPH RICHTER te Dalsburg, eenig fabrikant van den echten Wonderdrank. F. QUEHL'S Adterteotie-Bureau, Nijmegen-Cleve. I

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3