lijks stijgende prijzen van het land ruimschoots daartegenover staaD. In het Politieblad leest men het volgendeIu verschillende gemeenten vau ons land, o. a. te Rotterdam en te 's-Graveuhage, heeft een troep muzikanten concerten gegeven onder den titel van „Kapel van het Oostenrijksche iofanterle- regiment n°. 11." Blijkens mededeeling van de Oos- tennjkscli-Hongaarsche regeering, heelt genoemde muziktroep zich dien titel zonder eenig recht aangematigd. Bij weder-optredeu dier muziekan ten hier te lande behoort dus het voeren van dien titel zooveel mogelijk te worden tegengegaan. Op het vorenstaande wordt de aandacht der ambte naren van politie gevestigd. De Standaard meldt: Op de kermis te Amster dam, die dit jaar in plaats van twee weken slechts acht dagen duren zal en waarschijnlijk daarom drukker bezocht wordt dan anders, be- viudt zich wederom de Bijbelteut. Eenvoudig en bescheiden in haar voorkomen, bevat zij een vol doenden voorraad Bijbels en Nieuwe-Testaineuten in alle tormateu, benevens lal van Christelijke boekwerken, groot en klein, met en zonder pla ten. Opmerking verdient dat deze nederige po ging om op de ïjdelheidsmarkt ook iets van blij vende waarde aan te bieden, geenszins inet ach- lelousheid wordt oejegeud. Van alle kermiskra men heett de Christelijke boekenkraam in den regel het talrijkst bezoek. In hel jongste nummer van de Economiit koint een gegronde klacht voor over de traagheid waar mede de regeering de consulaire berichten uitgeeft. De eerste aflevering over 1871, in April van dat jaar verschenen, bevatten slechts verslagen die een jaar te voren of weinig later door de consuls opgemaakt waren. O. a. is een verslag over 1870 van den consul-generaal te Londen en gedagtee- keud 27 Juni 1871, eerst in de aflevering van 5 Juni 1872 verschenen en toen is ook eerst een verslag uit Liverpool dd. 81 December 1870 open baar gemaakt I Het verslag uit Berlijn is 10 maan den blijven liggen, enz. enz. Daarentegen bezit uien in België thans reeds berichten uit Zuid- Afrika en Engelsch lndië van Maart, van Mel bourne en Gualiinala van April, van Alexandrië van Alei, alles 1S72, en komen de verslagen uiter lijk binnen 3 maanden in huuden van den han del. Maar in België is de uitgave aan particuliere drukkerijen opgedragen, die tliaus de berichten in losse velleu bij paitijeu van 60 a 90 bladen verzenden, terwijl in ons land de landsdrukkerij er mede belast is en, om welke redeu dan ook, de uitgave, gelijk men ziet, zeer vertraagt. BZNNENli A.ND. Amsterdam, 13 September. De heeren J. Bois- sevaiu, M. L. J. van Asperen eu C. VV. J. Ra- mann, onlangs benoemd tot directeuren van de stoomvaartmaatschappij Nederland, hebben dit man daat aangenomen en zullen den 16den dezer hun betrekking aanvaarden. Naar de Werkmansvriend verneemt hebben eenige patroons-typographen hier ter stede reeds uit eigen beweging het loon hunner werklieden tot f 10.50 's weeks, tegen tien werkuren daags, ver hoogd, en voor het overwerk 20 cent per uur toegekend. Amsterdam, 1-1 September. Naar wij vernemen is de plaatselijke Subcommissie voor het hulde blijk aan Mr. J. R. Thorbecke dezer dagen bij eengeweest. Dientengevolge zal spoedig, naar men vermoedt, eene warm gestelde publicatie te verwachten zijn, om de ingezetenen tot deelne ming op te wekken. Als wij goed zijn ingelicht, bestaat het p^an om op een aantal geschikte plaat sen commissieleden te doen zitting houden tot bet ontvangen der inschrijvingen. Alkmaar, 13 September. Gisternamiddag te 3 uren is te Egmond-aan-Zee brand uitgebarsten in het logement van den heer Belleuian. Bij den stevigeu westenwind liet het zich ernstig aanzien en werd door den onderwijzer van het dorp (de hooge autoriteiten waren bij den burgemeester eener naburige gemeente ter feest) herwaarts om hulp geseind. Door middel van twee spuiten vau Alkmaar en een van Egmond aan den Hoef, heett men het onheil tot dat eeue huis en den stal kunnen bepalen. Helder, 12 September. Een matroos van een der hier liggende oorlogsschepen, die zich gereën- gageerd had en een wat al te buitensporig ge bruik van zijne ontvangen handgelden had gc maakt, had gisternacht de roekeloosheid om in het Heldersche Kanaal te spriDgeu en dat water over te zwemmeneen tweede proef om op die zelfde wijze terug te keeren mislukte hem: li j verdween iu de diepte, zonder dut het den nachl- wachts mocht gelukkeu hem te redden. Zijn lijk werd later opgevischt. Rotterdam, 12 September. Aan Dr. H. J. van Ankum, leeraar iu de delfstof-, aard-, plant- en dierkunde aan de hoogere burgerschool alhier, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend, wegens zijn benoeming tot hoogleeraar te Groningen. ~'s-Gravenhage, 13 September. Onder de heden bij den gemeenteraad alhier ingekomen stukken behooren: 1° eeoe aanvrage van de directie der Nederlandsche Rhijuspoorweg-maatschappij, om eene verbindingslijn te mogen leggen tusschen 's-Graveuhage en Schevenirigen, met eeD voorstel van Burg. en Weth., daarop betrekking hebbende; 2°. eene uitnoodigiug van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw aan de leden van den Raad, om bij de opening der in ternalionale tentoonstelling tegenwoordig te zijn; en 3°. adressen van verschillende kerkbesturen alhier om de kermis af te schaffen. Met algemeaue stemmen heelt de raad aange nomen de reeds voor eenige dagen medegedeelde voorstellen betreffende het gelijkmaken der wegen en de daaruit voortvloeiende kosten ad 24,000 voor het bouwplan van den heer Outshonrn. Eindelijk heeft de Raad zich met algeineeue stem men vereenigd met het voorstel van B. en Ws., om de nieuwe Hoogere Burgerschool van 250 leer lingen tot welker bouw reeds vroeger was besloten te bouwen op het terrein van het gebouw der voormalige armeninrichting, waar voor de kosten zijn geraamd op f 150,500. Een noodzakelijk gevolg der inneming van bedoeld terrein is echter de verplichting om aan de dd. schutterij, die haar bureaux en magazijnen in het gebouw der armeninrichting gevestigd heeft, an dere daarvoor geschikte lokalen te verschaffen. Tot dit doel is de aandacht gevallen op den grond achter de Javastraat, waar een groot gebouw, dat f 14,000 zal kosten, kan worden geplaatst. Sommige leden wenschten echter de vroegere verzamelplaats, het Doelenstraatje, wederom als zoodanig aan te wijzen, omdat die meer in het centrum der gemeente ligt. Een voorstel van den heer Maas oin de beslis sing dezer zaak aan te houden, tea einde alsnog een onderzoek naar de geschiktheid van de vroe gere verzamelplaats in te stellen, werd aange nomen. 's-Gravenhagk, 14 September. Gisteren vierde de heer A. Muller zijne vijftig-jarige dienstbe trekking hij het Departement vau Binnenland- sche ZakeD, eerst als bode, later (en nu reeds gedurende een aantal jateD) al3 kamerbewaarde r Steeds mocht hij de goedkeuring van de opvol gende Ministers wegdragen wegens zijne trouwe plichtsbetrachting en voorbeeldigen ijver. Ook viel hem vroeger eene Koninkl. onderscheiding ten deel, daar hij benoemd werd tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Gister-ochtend werd de heer Muller aangenaam verrast, toen hij zijn vertrek niet bloemen en groen versierd vond, het geen door de zorg der beambten van het Departe ment geschied was. Bij deze gelegenheid werden den jubilaris onderscheidene fraaie geschenken aangeboden. Zoo ontving hij van den Minister een kristallen compot met kristallen bokaal, bei den met zilver gemonteerd, en werd hem door den secretaris-generaal en de hoofd-ambtenaren van het Ministerie een prachtige pendule ten geschenke gegeven. Bewijzen genoeg, dat men zijn ijver en bereidvaardigheid wel weet te waardeeren en dat hij bij hoogeren en minderen in rang wel goed staat aangeteekend. Niettegen staande den Imogen ouderdom, dien de jubilaris heeft bereikt, vervult hij zijne betrekking steeds naar eisch, en men hoorde velen den wensch uitdrukken, dat het hem moge gegeven ziju, die nog lang op dezelfde wijs te blijven waarnemen. Utrecht, 13 September. In het lokaal Buiten- lust heeft hedenmiddag een reünie plaats gehad van oud-leerlingen van den algemeen geachten oud-rector van het gymnasium Dr. A. Ekker, bij gelegenheid van het nederleggen zijner betrek king, waaraan hij 50 jaar lang zijne beste krach ten heeftgewijd. Den waardigen man zal als bewijs van hoogachting en erkentelijkheid een prachtig geschenk door ruiin 3U0 oud-leerlingen worden aangeboden. Arnhem, 18 September. Ten gevolge van den oorlog en den burgerkrijg zwerven in Frankrijk, en met name in Parijs, een aantal kinderen rODd, wier ouders óf door gebrek zijn omgekomen óf in ballingschap verkeeren. De predikant Hugues te Montauban en zijne ec.htgenoote hebben zich het lot dezer heele eu halve weezen aangetrok ken en voor ettelijke dezer arme kleinen een toe vluchtsoord geopend, om hun lichamelijk en gees telijk een goede opvoeding te geven. Hunne mid delen schieten echter daartoe tekort, en ook Frank rijk is niet bij machte, in alle nooden te voor zien. Daarom zal voor dit doel op Zondag 15 Sep tember in de Waelsche kerk alhier eene collecte gedaan worden. Legerplaats bij Milugen, 12 September. Heden middag oin 1 uur heeft de opperbevelhebber voor 't vertrek op morgen revue gehouden over zeven bataljons infanterie en een deel der cavalerie en artillerie. De detachementen kwa- tiermakers dier troepen zijn hedenochtend reeds vroegtijdig vertrokken. De opperbevelhebber heeft uitgevaardigd de vol gende buitengewone dagorder voor de troepen Officieren, onderofficieren en verdere militairen I Bij het opbreken van het legerkamp en het terugkeeren naar uwe garnizoenen of haardsteden, is het ui ij eeu aangename taak, u mijne tevie- denheid te betuigen over den goeden en geregelden gang van alle diensten, de leiding der oefeningen, voor zooveel die ieder uwer was opsedragen, en voor den goeden wil en ijver, waarmede de oele- niugen zijn uitgevoerd geworden. De wijze, waarop gij uwe verplichtingen hebt voldaan, de goede geest, die u daarbij heeft bezield, strekken tot waarborg, dat gij in tijden van ge vaar u even gunstig zoudt deen kennen als in dit oefeniugskamp. Dat Koniug en Vaderland ten allen tijde met vertrouwen op u kunnen rekenen! Bij uw vertrek uit ik den wensch, dat gij, evenals ik, de aangenaamste herinnering aan ons samenzijn alhier zult inedenemen, en voeg bij mijn afscheidgroet de voor u en voor mij steeds opwek kende leus, waarmede gij gaarne zuit instemmen Leve de Kouingl Milliqen, den 12den September 1872. De Generaal-ilajoor, Opperbevelhebber der kampeerende troepen, Buitengewoon adjudant des Konings, {get.) MaC-Leod. Harderwijk, 12 September. De dezer dagen uit Nederlandsch-Iudië, waarheen hij gedetacheerd was, teruggekeerde 1ste luitenant der infanterie B. R. F. van Vlijmen is door den Minister van Oorlog al dadelijk weder bij het leger hier te lande ingedeeld, en wel bij het 7de regiment infanterie. De voor den dienst in Nederlandsch-lndië be stemde 2de luitenant-kwartiermeester C. H. W. Boers moet iu het begin der volgeude maand met door hem op te sporen scheepsgelegenheid do reis derwaarts aannemen. Enschede, 12 September. Hedenmiddag hebben ongeveer 400 arbeiders van de fabriek vun de heeren van Heek Co. het werk gestaakt. Zij verlangden de weder-in-dienstneining van hunne kameraden, d'e wegens de vorige ongeregeldhe den ontslagen waren, en tevens verhooging van loon. Daarop zijn zij naar builen gegaan. 13 September. De nacht is ru9lig voorbijgegaan; om elf uren kregen de hier gestationeerde man. schappen order om af te zadelon. Men hoort niet het minste van ongeregeldheden. Sommigen echter vermoeden, dat er nog meer werkstakingen zul len volgen. Deventer, 13 September. Hedenmiddag onge veer 2 uren, is ouder hevel van den ritmeester C. D. H. Zethe, het 3de escadron van het 4de regiment huzaren alhier teruggekeerd. Morgen zal gemeld escadron naar Hengelo in Overijsel vertrekken, alwaar ongeregeldheden onder de fabriekarbeiders zouden hebben plaais gehad. Leeuwarden, 12 September. Naar men verneemt zijn door het R. U. kerkbestuur in het zaailand hier ter stede een paar perceelen aangekocht voor /9436, ten einde daar een bijzondere R. C. school te stichten. 's-Hbrtoqbnbosch, 12 September. Heden heeft het Provinciaal Gerechtshof uitspraak gedaan in zake J. L. M., oud 32 jaren, laatst wonende te Oss, thans in hechtenis, schuldig verklaard aaD het als openbaar, met ontvangsten en bewaringen belast, ambtenaar onttrekken eu verduisteren van gelden eu geldswaarden aan het Rijk en aan een bijzonder persoon behoorende, hem ter zake zijner ambtelijke bediening toevertrouwd en te zamen meer dan 3UUI) francs bedragende, en hem ver oordeeld tot een tuchthuisstraf voor den tijd van 7 jaren, met geldboete van f 400, ingeval van niet betaling der boete te vervangen door 3 maanden gevangenisstraf, met bevel dat extracten van dat arrest zullen worden aangeslagen te 's-Herio- genbosch en te Oss. KOLONIËN. Paramaribo, 20 Augustus. Daar de heer Mr. F. H. van Affelen van Oorde, wegens vertrek uit de kolonie, zijn ontslag als lid van de Koloniale Staten genomen heeft, is de verkiezing ter zijner vervanging op de eerste dagen van September bepaald. Den 5den dezer heeft eene algemeene ver gadering plaats gehad van de „Vereeniging tot bevordering der belangen van Suriname." Het getal ledeu dier vereeniging is tot 234 geklommeD. Iu het district Nickerie heeft zich groote belang stelling voor haar doel geopenbaard. De heer A. D. van der Gou Netscher, te 's-Gravenhage, heeft met welwillendheid het verzoek des Bestuurs beautwoord, om de belangen dezer Vereeniging te bevorderen. Na de kennisgevingen deswege, werd in deze vergadering bet plan besproken tot oprichting van eeue handelsverbinding tusschen Suriname en de Westkust van Afrika. Art. 1 luidt: „De associatie heeft ten doel, in 't belang van den handel en van deu landbouw in Suriname eene verbinding tusschen onze kolonie eu de Westkust vau Afrika in het leven te roepen." Volgens art. 2 zal voor rekening dier associatie naar Afrika's Westkust worden bevracht een schip van matigen tonuelast, dien van 200 tonnen niet te boven gaande. Dat schip zal worden beladen met handelsartikelen die deu meest gereeden en voordeeligen afzet op bedoelde kust beloven. Die lading zal óf op de plaats van aankomst óf elders worden verkocht, hetzij in gereede betaling het zij tegen retourvracht met artikelen of producten in ruil te nemen, die in Suriname of elders eene voordeelige markt van afzet zouden kunnen vinde De vergadering heeft besloten de gelegenhei tot inschrijving algemeen te Paramaribo en i> Nickerie opeu te stellen. Het operatie-kapitaal gesteld op f 40,000, bijeen te brengen in aandeele op naam van f 25. De associatie zal geacht worden tot stand zijn gekomen, zoodra blijkt, dat hetgeheelekap taal is volteekend en later het bedrag der ïngs schreven aandeelen ten volle is gestort- Vervolgens is in bedoelde vergadering gcsprokei over de navolgende amendementen, welke, hijdi behandeling der koloniale begrooting voor 187; in de Koloniale Stalen ziju aangenomen, te weten 1°. de oprichting van een gemeentebestuur; 8 voorschotten aan kolonisten; 3". subsidie aan d Compagnie Transatlantique voor eene verbindin, met Para, en 4°. subsidie aan de Internationt Ocean Telegraph-Company. De vergadering, zich met die auiendeinentet hebbende vereenigd, heeft het bestuur gemachtigi eene petitie aan den Minister van Koloniën toi te zenden en daarvan afschrift aan de Staten- Generaal, strekkende om de bedoelde posten c de definitieve begrooiing te doen behouden. In plaats van den heer D. J. van Praag, e de kolonie vertrekkende, is lot lid van het bestuat verkozen de heer P. C. Wesenhagen. Alhier is lot groot genoegen der bevolking aaugekomen de heer T. Hoyt, met 5 mijnwerkers afgezonden door de directie der New-York ant Surinam Company, teneinde voorbereidends maatregelen te nemen tot de geprojecteerde goud delving in het district Boven-Suriname. Zoodr hij eeuig voldoend bericht heeft, zal de directi' te New-York onmiddellijk 100 a 300 werkliedei overzendeu. Het is voor de toekomst dezer kolonii te hopen, dat deze onderneming slage. UU1TENLANO. Italië. De ultramontanen en het tooneel. De ultramontanen zoeken zooals men weet alk mogelijke omstandigheden te exploiteeren om dt regeering vau Victor Emanuel in discrediet te brengen. Zoo heeft men nu weder ontdekt, dal het tooueel te Rome sedert de vestiging van dea zetel der regeering te dier stede zoo ouzedelijk is geworden, als ooit eenig tooueel ter wereld geweest is. De reden van die bewering ligt een voudig in het feit, dat de stukken die worden opgevoerd over het algemeen een vrijzinnig en derhalve auti-clericaal karakter dragen. De gees telijkheid echter oordeelt het natuurlijk iu haar belang om het te doen voorkomen alsof r<f ia het algemeen een ouzedelijk karakter droegen. Men oordeele over het een en ander zelf uit den volgenden brief van kardinaal Patrizi aan den minister Lauza eu het antwoord, door dezetl staatsman daarop gegeven. De eerste brief is door de Voce delta Verita aldu! opgenomen Excellentie I De onzedelijkheid en goddeloosheid, die zich in de schouwburgen van het ongelukkige Rome voordoen, zijn tot zulk een trap gestegen, dal ieder, die slechts het minste gevoel van schaamte of eeu natuurlijk eergevoel bezit, weigert er ge tuige vau te zijn. De biave en godsdienstige Ro meinen zijn zoo pijnlijk getroffen dat zij ontsteld zijn over een gouvernement dat zich wil doen eerbiedigen en toch de opvoering toelaat vat voortbrengselen, die niet alleen beschaafde vol kereu, maar zelfs barbaren, die eenig godsdienstig en zedelijk gevoel bezitten, zouden doen huiveren Het zal dan ook wel niemand verwonderet dat ik, oui aan het voorschrift van mijn geweten te gehoorzamen eu aan de zending te beantwoor den die mij is opgedragen om in deze stad hel geestelijk gezag van den heiligen vader te ver tegenwoordigen, de ernstigste vertoogen tot a richt tegen de ongodsdienstigheid, eerloosheid en het ergerlijk cynisme, die destukken kenmerken, welke iu deu laatsien tijd te Rome worden op gevoerd. Het is naar mijne uieening ounoodig, u een overzicht vau die stukken te geven, daar zij u zekerlijk bekend zijn en daar gij zonder twijlel weet, dat het eenige duel van hunne schrijven is geweest om alles wat heilig en godsdieusti: is te verguizen eu te bespotten; noch beleedigiug, noch spotternij, noch laster worden gespaard tegen de geheele kerkelijke orde, eu uien begint daar mede bij de hoogste kerkelijke bedieningen om bij de lage geestelijkheid te eindigeu; men stelt de gebeurtenissen, de geschiedenis of auecdoten volkomen valsch voor of verminkt ze om des te beter doen uitkomen hetgeen men voorgeeft schan delijk en onteerend te zijn ui aanzienlijke per sonen, die niet alleen wegens de hooge kerkelijke bedieningen die zij bij hun leven hebben bekleed, maar ook. omdat zij gestorven zijn, er aanspraak op mochten maken, in hun graf niet door da schandelijkste beleedigingen en lasteringen te worden gestoord. Ik overdrijf waarlijk niet en ik doe eeu beroep op uwe persoonlijkheid wanneer ik u wijs op de walgelijke tooueelen waarvan Rome getuige is. Ik ben zoo vrij de vraag tot u te richten: is het gouvernement van oordeel dat deze wanordefijk;

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2