N0. 3866. Maandag A°. 1872. 16 September. I dorp eene gecombineerde manoeuvre in het vuur uit. Reeds zeer vroegtijdig marcheerden de stal' Hu de beide bataljons van bet 4de reg, infanterie te Leiden, onder commando van den kolonel von Wraugel auf Lindenberg, het depót van het lste H>L'iment huzaren en een batterij veldartillerie I uii 's Gravenhage over Wassenaar naar genoemde Hinkte, ten einde het garpizpen der residentie, Hraarbij zich bet bataljon infanterie uit Delft lati aangesloten, hulp te verleenen tegen den Vijand, bestaande uit de bataljons jagers, te half H uitgerukt onder bevel van majoor Vijgh, die tan de kust ten Westen van Wassenaar geland lias en het voornemen had om Leiden, dat zwak bezet was, te bemachtigen. Feuilleton vim liet „Leidscli Dagblad". SIBYLLA'S HANDSCHRIFT. LE1DSCH DAGBLAD. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVBBTENTIEN. Voor iederen regelf0.15. Grootere letters naar de plaat*ruin:te die s^j beslaan. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 8 maanden Franco per post Afronderlijke Nommen Lelden, 141 September. I De garnizoenen van 'sTIravenhage, Leiden en Delft voerden gisteren in de vlakte van Waals- De vijand krijgt bericht dat men in aantocht is uni hem liet bezit van Leiden te betwistenen 'aendt daarop een troepenmacht uit in de richting .[van Kijfhoek en Meien bel, om van daar uit zijD l'ijaod in de linkerflank aan te vallen, daardoor Kijn marsch te vertragen en zoodoende tijd te Jte winnen voor het debarkeeren van de overige ■roepen, en Leiden te bereiken voor de aankomst ■fvan de macht, die uit den Haag is gezonden. De troepen uit Leiden, onder bevel van den majoor Westenberg, komen ter juister tijd op het Iterrein, waar reeds een deel van het garnizoen luit den Haag werd teruggeslagen. Door deze ver- Isterking gelukte het de verloren positie te her- jneuien, en de. voorste; duinen, van de heuvel reeks, die de vlakte ten noordwesten begrenst, te bezetten. De artillerie heeft inmiddels op de Musseuberg stelling genomen. Onder bescherming van haar vuur gaat de linkervleugel onzer infan terie, door overmacht gedwongen, terug; de vijand [breidt zich meer en meer op zijn rechtervleugel uit, |(zoodat er een frontverandering bewerkstelligd fwordt. Na in stelling te zijn gekomen, wordt deze ■door krachtige tegenweer gehandhaafd, eenige hoogten worden stormenderhand genomen en her- bouien, totdat eindelijk de vijand zijn voornemen opgeeft en tracht te embarkeeren. Het bevel over de troepen werd gevoerd door den geueraal-majoor vufj Tuyl van Serooskerken. Ook de generaal— tajoor, chef van den generalen staf, vergezeld an zijne adjudanten, woonde dit spiegelgevecht bij. Hiermede eindigde de oefening. De troepen uit den Haag, Leiden en Delft vereenigden zich ui de vlakte, een korstondige rust werd genoten, waarbij zich de scboone muziek van het regi ment grenadiers en jagers liet hooren, waarna de troepen naar hunne garnizoens terugkeerden mstreeks halfvijf kwamen de troepen alhier in kunne kazernes terug. Door een aautal leden en ouderlingen der Her vormde kerk alhier is dezer dageD een adres verzonden aan het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland, waarbij zij hun leedwezen betui gen, dat de Synode van dit jaar heeft besloten aan de Provinciale kerkbesturen voor te stellen (MAAR HET ENQELSCH.) I. „Wat zullen wij toch uitvoeren, Alex, zoolang als die luie, vervelende oude diligence nog niet afrijdt?" vroeg een levendig, bruinoogig meisje aan hare gezellin, die in een trage houding op de barik voor de deur der dorpsherberg zat. Een kwartier te voren had de spoortrein de beide schoone passagiers aan dit station afgezet en zijn tocht vervolgd. Alexandria Waters en Sibylla Hathaway wis selden een wanhopigen blik, toen de waardige hospes van het „Witte Hart" haar mededeelde, dat het nog wel een uurtje zou aanhouden, eer de diligence naar Stubbleton hier doorreed. Alexandria maakte het zich, met hare gewone nonchalance, gemakkelijk, bereid om des noods ƒ8.00. 8.85. 0.05. Artikel 38 van het Reglement op het godsdienston derwijs te veranderen op de wijze zooals dit uit gedrukt is in hare circulaire van 8 Augustus 1871, en genoemd Kerkbestuur dringend verzoeken op het voorstel der Synode afwijzend te besluiten. Aan de Zwem- en Badinrichting Rhijmicht zijn gedurende deze week 1183 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 101 tot 118 vol wassen personen en van 42 tot 50 kinderen. In de zitting van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage, van Dinsdag j.l., werd o. a. een verslag behandeld van de heeren Hoven en Mansvelt Berk, over de door her. De partement van Oorlog uitgegeven gevvijzigde voor schriften nopens het opmaken van contracten voor de levering van stoften en goederen ten behoeve van het leger (Recueil Militair blz. 132 en volgg.) Bij hen bestaal slechts bedenking tegen twee be palingen, en wel tegen die sub. 7". volgens welke, bij gelijke inschrijvingssom, de toewijzing zal plaats hebben aan hem, wiens inrichting als de aanzienlijkste kan worden aangemerkt; welke beoordeeling tot onbillijkheid kan aanleiding ge ven, zonder waarborg voor goede uitvoering der aanneming op te leveren8". volgens welke het voorwerp, den aannemer ter bezichtiging voorge legd, alleen dient tot leiddraad bij de vervaar diging van het door hem aangenomene, terwijl de keuring zal plaats hebben naar de in het ma gazijn berustende modellen; waarvan het gevolg kan zijn dat de keuring geschiedt naar een model, in meer of mindere mate afwijkende van dat, hetwelk den aannemer tot leiddraad bij de uit voering is voorgelegd, waardoor hij veelal aan het gevaar van afkeuring zal zijn blootgesteld. Door de Kamer wordt besloteD, den Minister van Oorlog te verzoeken de twee bovenbedoelde voorschriften te wijzigen in dien zin: dat, bij gelijke inschrijving, de levering wordt toegewezen aan hem, die, bij vroegere aannemin gen, de minste aanleiding lot klachten of beboe tingen heeft gegeven dat het model, aan den aannemer voorgelegd, tot leiddraad voor de uitvoering van het werk, ook zal strekken tot grondslag voor de keuring. Volgens eene bekendmaking van Dr. M. P. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid- Holland, zullen de najaars-examina voor hen, die verlangen eene akte te verkrijgen tot het geven van lager onderwijs, gehouden worden te 's-Gra venhage, den 2den October en volgende dagen in het gebouw der Leesinrichting in de Oude Mol straat N*. 36. Graaf L. van Bylaudt, president der commis sie van beheer over de nalatenschap van wijlen Z. M. Koning Willem II en een lid dier com missie hebben zich verleden week vervoegd in 's Konings sterfhuis te Tilburg. Aldaar is, op verlangen van de hooge erven, twee uren te wachten, doch Sibylla liep onge duldig het voetpad op en neer, totdat zij einde lijk stilstond en bovenstaaude vraag deed. Hare gezellin, wier oogen op de blauwe heu velen aan den horizon gevestigd waren, ant woordde zeer lakotiiek: „Geduld hebben „Ik ga op een ontdekkingsreis," hernam Sibylla. „Ziedaar," baar shawl en reiszakje achteloos op den vloer werpende, „draag gij maar zorg voor mijn bagage." En weg was ze, en verdween om den hoek van het huis. Vijf, tien, vijftien minuten verliepen, en de prinses, zooals Alexandria door hare intieinen genoemd werd, zat naar de zwaluwen te staren, die om het huis fladderden en soins lager dan het dak afdaalden om een geliefkoosd plekje op te zoeken, en verwonderde zich, waar hare vriendin zoolang bleef, toen de wegloopster over het smalle, aan weerszijden met spersie en lavendel beplante voetpad, haastig kwam aanloopeu en buiten adem voor haar stond. „Spoedig, Alexl geef mij dat potlood van u, dat niet uitgeveegd wordt, ik moet eens beproe ven of het goed is 1" „Waarom?" vroeg de ander verbaasd. „Val mij nu niet lastig met vragen. Geef het mij en boud je maar kalm, tot ik terugkom, en ik zal je alles uitleggen." de inrichting der kamer, waarin de Koning ge storven is, nagenoeg onveranderd gebleven. Thans echter moeten te dien aanzien eenige verande ringen en beschikkingen door tusschenkomst der genoemde commissie bewerkstelligd worden, uit hoofde van noodige herstelling in het sterfhuis. Wellicht zal dit moeten worden afgebroken. Alsdan schijnt het plan te bestaan daar door een gedenkteeken in eenvoudigen, edelen stijl de herinnering te helpen bestendigen van den geliefden Vorst, die daar ter plaatse vele ge denkwaardige jaren doorleefde, en wiens edel moedigheid en weldaden ook bij Tilburg's inge zetenen onvergetelijk blijven. (D.v.Z.H.) De Amh. Ct. zegt naar aanleiding van het ge beurde te Vriezenveen: Het opmerkelijkste is, dat de bevelen van het Ministerie van Oorlog tot het afzenden van troe pen eerst Woensdag aankwamen en werden uit gevoerd, terwijl de ongeregeldheden te Vriezen veen, gelijk men weet, reeds des Vrijdags vau de voorgaande week hadden plaats gehad, en vol gens onze berichtgevers zich sedert niet hebben herhaald. Waarschijnlijk heeft de Regeering het met het oog op de ourustige stemming in geheel Twenthe noodig geoordeeld, daar eenige macht te ontwik kelen de miliciens, die eerlang met verlof zou den gaan, kunnen nu hunne geoefendheid toonen, en naar wij vernemen, heerscht onder hen de beste stemming. De cotnmandeerende officieren waarborgen' ons, dat deze utilitaire manifestatie met kalm overleg zal worden ten einde gebracht, en dat elk betreurenswaardig conflict van de zijde der troepen stellig zal worden vermeden. In een ingezonden stuk in de Zwolsche Courant komt de burgemeester van Vriezenveen op tegen da bewering als had hij vroeger gemaakte onkos ten vau bijzonderen aard willen vereffenen en als zouden eenige personen hem gevraagd hadden wie de huzaren betalen moest. Het eerste punt verklaart hij niet te begrijpen en wat het tweede betreft, dat het geheel onwaar is, en dat hij door zijne handelwijze geen aanleiding tot de voorge vallen baldadigheden heeft gegeven. In een ander stuk van hetzelfde blad vau den heer E. D. Kunst, nabij Altneio, leest men: Men vertelt alom (en zelfs eenige die wel beter weten, doen hetzelfde) dat de burgemeester van Vriezenveen, lafbartiger wijze gevlucht voor de oproerige bende, en in het holle van den nacht, bij mij aangekomen zou zijn. Dit nu is onwaarheid, dus laster. De burge meester van Vriezenveen is gedurende bovenge- noeuiden nacht, zooals zijn plicht hem gebood, op zijn post gebleven. Immers, de baldadigheden namen om halfacht Vrijdagavond een begin en eindigden circa halfeen des nachts. Welnu, de burgemeester arriveerde bij mij om halfacht Za terdagmorgen en was dus om halfzeven van Vrie- zenveeu vertrokken, d. t. op klaarlichten dag. Hij is vertrokken om vooreerst den officier vau justitie over het gebeurde te spreken en den Com- Driftig rukte zij haar bet potlood uit de haDd, vloog weg en was binnen weinige oogenblikken bij baar verwonderde vriendin terug, met een vroolijken, spottenden blik in hare oogen. „Nu, Alexandria Waters, geef ik u mijn juwee- len broche present, als gij raden kunt wat ik gedaau heb!" „De een of andere dwaasheid zeker, een zak doek van een landmeisje gestolen en uwe naam letters daarop gemerkt, of zoo iets; ik wist niet dat ik met iemand reisde die de kleptomanie heeft." „Niet slim iu liet raden, bestel Nu, schrik maar met en ik zal het u vertellen. Op mijn ontdek kingsreis liep ik voorbij een vertrek, zoowat vlak achter dit oude huis en, daar de ramen open en laag bij den grond waren, keek ik naar binnen dat is Eva's erfenis zooals gij weet endaar, dicht bij het raatn op een canapé, lageen van de fraaiste exemplaren, nu, waarvan denk je?" „Linnen of mousselien!" „Ha, ha! neen, een wezenlijke, levende man riep zij uit, vol pret over den verbaasden blik van miss Waters. „Sibyl Hathaway! Gij wilt toch niet zeggen, dat ge tot den vreemdeling gesproken hebt?" „GesprokeuWel neen, hij was vast in slaap. O! hij is zoo schoon. Zulke fraaie zwarte krullen, missaris des Konings daarvan per telegraaf te rapporteeren. De reden waarom hij wat vroeger vertrok dan misschien anders het geval zou zijn geweest, was, dat omstreeks halfzes des morgeus drie personen des burgemeesters huis wisten binneu te driugeu. Die pereooen waren de vader van den gewonden jongeling, de man van de gewonde vrouw en diens zwager, die alle drie in meer dan opgewonden stemming verkeerden. Deze stemming liet den burgemeester slechts de keus, of te vechten wat zeker niet zeer bevorderlijk aan het prestige der autoriteit zou zijn geweest of ztjne, buitendien noodige, wandeling naar Almelo te vervroegen. De heer Nilant koos de wijste partij en ging den woe denden uit den weg. Zaterdagnamiddag is Z.Ed.- Achtb. weder naar Vriezenveen vertrokken en daar tot in den nacht gebleven. Van vluchten, van lafhartigheid en van plicht verzuim kan dus geen spraak zijn. „Zoekt uw geluk 1 Een volksboek door een voor stander van den werkenden stand." Onder dezen titel zullen ongeveer twintig blaadjes het licht zien, bij gebs. Belinfante. Daarin zullen de vraagstukken behand^d tvor- den, die op dit oogenblik de algemeene aandacht bezig houden. Zoo worden in het oerste vel de vragen behandeld: „naar de school of niet naar de school?" en „geld of kennis?" De nette uit voering, de gezonde populaire toon en de ver krijgbaarstelling van afzonderlijke blaadjes a 10 ets., zullen zeker tot een goed debiet leiden. Wij maakten met genoegen met het eerste vel kennis. De Alkm, Courant verneemt, dat het plan tot in dijking van de Wieringermeer, een gedeelte van de Zuiderzee tusschen Wieringen en Medembltk, groot omstreeks 20,000 H.A., bij voortduring niet inspanning bestudeerd en voorbereid wordt. Dezer dagen had eene vergadering plaats van de commissie, die reeds iu 1870 daarover verslag heeft uitgebracht, en bestaat uit heeren die de geldelijke aangelegenheden trachten te regelen en gemachtigden van vermogende Nederlandsche aannemers. Aan deze luatsten, die de iu te dijken opper vlakte in het afgeloopen voorjaar opnieuw nauw keurig hebben gepeild en onderzocht, is een opgave gevraagd der sommen, waarvoor zij al de bedij- kingswerken, volgens bet door de commissie ge maakte project, voor eigen rekeuing en risico zou den willen uitvoeren. Bij de beraadslaging daarover is het gebleken, dat de met dergelijke werken zoozeer bekende aannemers de mogelijkheid der uitvoering aan geen twijfel ouderhevig achten, eD bereid zijn de hun gedane vraag eerstdaags te beantwoorden. Wel zullen de steeds stijgende prijzen der arbeids- loonen en materialen, gevoegd bij het bezwaar om de zoo groote hoeveelheden rijs- en dijksteen met den noodigen spoed aan te wenden, de vroe ger gemaakte begrootingen verhooglBn, maar ook algemeen was men het eens, dat de schier dage handen zoo blank als de uwe en een heerlijke baard. Ik had bijna lust out hel ho! te roepen, om eens te zien wat voor oogen bij zulk een gelaat pasten. Zijne kleeding was naar den laat- steu smaak. Hij lag daar, geheel onbewust hoe beminnelijk hij is. Zijn vest was laag uitgesneden, zoodat zijn wit linnen overhemd geheel te zien kwam, dat alleen versierd is met een vreemd soortige kleine doekspeld. Wel, nu komt de ont knooping. Ik nam uw potlood en schreef op het overhemd dat ouderwetsche rijmpje, het is geloof ik al van vóór den zondvloed, gij kent hel wel When this you see Remember mei meidag en datum er onder en onderteekend: Tibby.'' „Mijn hetnel, Sibyl! als hij eens wakker was geworden 1" „Daar heb niet aan gedacht. Ik zou excuus gevraagd en behoorlijk gebloosd hebben. Maar hij werd niet wakker. Maar nu wilde ik toch wel, dat de diligence maar kwam en ons meenam, voordat hij wakker wordt." Als in antwoord op baar wenscli, rammelde het oude voertuig over de stoffige dorpsstraat en hield weldra voor de deur stil. Sibylla viel bijna achterover van de pret, by het denken aan baar lichtzinnige grap, en peinsde wat baar slachtoffer wel zeggen zou, als hij haar souvenir ontdekte. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1