itvoe sie io I i laats I i baat chts- lent, ver. 'joor ook bet tli king J!>- this- zal i ten cier ibst, hts- via- .lei «ei lijn en. ■es. leo len or- ,36 bt, Jt- de sr- n. 30 er ht d, il in st ,B dienst bier te lande; bij het 2de bat., de mit J. F- G. Slots, onlangs uit Ned. van verb frggekeerd; by het 8ste bat., de 1ste luit. C. A. [blus, onlangs in activiteit hersteld bij het 12de jt de 3de luit. J Habbema, onlangs uit Ned. figekouien, als bestemd voor den dieust bier te tide- bij bet garuizoens-bat., van Celebes en iderhoongh., de 1ste luit. L. Sieberg, onlangs uit L. vau vet'l. teruggekeerd. Gesteld op nunactiviteit: de luit.-kol. der [ill. E. H. VV. Ubbens, onlangs van verlof uit [d. teruggekeerd, en zulks gerekend vau at'den Hen Juli. jl. Bevorderd: Tot dirig. oltic.-vau-gezundh. der L kl. P. A Bol; tot dirig. oilic.-van-gezondh. 2de kl. A. G. vnn Freyburj; tot luit-kol., de lieer P. A. A. Collard; lot majoor, de kapit. lp. Cavaljé. "(feeuoemd: tot 2de luits.deserg. F. R. de Vries ifiiiad, G. Ruempol Hamer, F. W. Broker, A. ■van Amstel, VV. A. G. Ramaer, J. Bosman, A. Rnglas, T. Soeterik, l). B. Schaap, F. B. C. H. li Splinter, H. J. E. Willen, S. Brandon, E. C. iffer, F. D. Triebei en K. J. Veruajne. erg u u d: Om de aan oen laatst, door hem bekl. g verhouden aciivileits-uuifoi in le blijven dra gen, aan den op verzoek eervol uil Zr. Hls. inilu. dienst ontslagen lsten luit. der inf. op uon-aciiv. 11. J. Kroëiuer. partement der Marine. Benoemd: tot kapt- ler-zee bij hel Indiseh sedentaire zeewezeu, dn. vim liet marine-établ. le Soerabaya, J.P. 11. Wil lek, laat>t. dir. van het marine établ. op Onrust, "uiigs van verlot uit Nederland teruggekeerd; 2de iiiaeliin. bij de gouvera.-mgr. N. Bieze.ehl P. Z. Bergli; loi booism. bij de marine-niagaz. Ie liataua L. vau Wijf lol baas-zeilm. luj het ui.iiue-eiabl. te Sourabuija A. Eijkelenhoom. Iverleeud: een tvveej. verb naar Ned., wegens ziekte, aan den baus.-zeiiui. bij bet marine-etabh ie Soernbaija J. van der Kemp. te B Cl i I' ill ;s A IS i >- I DnitscliTaud. Het adres aan von Bismarck. Illet adres, II. Donderdag door den heer Arthur uutiird, lid van het Engelsehe Lagerhuis, aan n rijkskanselier overhandigd, luidt aldus: i Aan Z.D. den rijkskanselier vorst Bismarck, enz. Wij, ondergeteekeudeu, die als burgers v an een Bud, dat reeds zoo lang de zegeningen van bur gerlijke en godsdienstvrijheid geniet, getuigen zhri van den strijd, dien gij, als kanselier van gfcii Duilschen keizer, voor een vrij en onafhan- 'ijk vaderland voert tegen de pauselijke curie, rzoekeo als onze overtuiging te mogen uit reken, dat het een strijd is van het hoogste ge- icht voor Europa, die grooie belangstelling in ugelatid wekt, dat voor 300 jaren een derge- tjken slrijd te voeren had. De aanmatiging, niet echts de christelijke waarheid te leereu, zooals ,eze in den bijbel vervat is en door de apostelen eleerd werd, maar ook uilsluitend in het bezit er voorrechten en gaven der apostelen en van Christus zelveu te zijn en daarom een onfeilbare i i eu hoogste macht le bezitten in alle geestelijke 'l zuken eu in alle wereldlijke aangelegenheden, die de geestelijke dingen raken of door hen ge raakt worden, schendt zoowel de onafhanke lijkheid van iedere nationale regeering als de vrijheid van geweten van den persoon, eu werd tón tijde der hervorming door ons land bestreden, als in tegenspraak met de leer der H. Schrift, als de recblen eu waardigheid van't eenige hoofd der kerk afbreuk doeude en als onvereeuigbaar met de maatschappelijke orde. Mocht bet in En geland weder eenmaal noodig worden om de suprematie van bet pausdom le bestrijden, die door eeu kleine parlij onder ons erkend wordt, dan u het duor u gegeven voorbeeld ons aanmoedi gen, oui aan de grondstelling van ware vrijheid vust te houdeu, tegenover zulke aanmatiging. Het oufddoel van dit adres is echter u de verzeke mg te geveu, dat, terwyl wij liet gewicht van ezeu strijd erkennen, die veel geduld, wijsheid, Volharding en gevoel voor ware vrijheid eisclit, Bvij het üewoiideien lot welk eene boogie hei u is mogelijk geweest deze eigenschappen in de leiding vun den strijd aan den dag te leggen en dat wij sympathie gevoelen vooi liet groule doel, dat gij u gesteld hebt. Vergun ons ook teu slotte onze hoop uil le drukken, dat de almach tige bestuurder der ineuscheu Europa spoedig van en veiderflijkeu invloed vau hel ullrauiontanisiiie evryde, en dat Duitscbland dour uw werken ene eerste plaats moge innemen bij de handha ing vau die beginselen, welke liet eenig oufeil- iare hooid der kerk eeren en vrede eu eendracht uider de volken verbreiden. Italië. De ondermijning van den Mont-Cénis-tunnel. De verkiezingen te Napels. Zooals men weet lieeli de Fransche regeering Ier in toegestemd, de ondermijning van een ge- Ideelte van den Monl Céiiis-tuiinel te staken. Het [betoog van de Italiaunsche regeering, dat men in tijd van oorlog zonder voorafgaande ondermijning irderen lunnel omoegankelijk kan maken, beeft haar hiertoe doen besluiten'. De Augsb. Allg. Zeil. schrijft nu over den loop dezer zaak het volgende: Het blijkt waar te zijn, dat de Frnnsclien den noordelijken ingang van den Mont-Cénis-tnnnel ondermijnen willen, en bijna alle lialiaansclie bladen geven hunne verbazing over deze even onverwachte als vijandelijke handeling tegen Italië te kennen en verhingen van de lialiaansclie regeeriug opheldering en het gernslslellen der publieke opinie. „Het bericht," zegt de Italië, „kwam ons eerst onwaarschijnlijk voor; heden moeten wij tot ons leedwezen zegge'., dat het maar al te waar is en een ernstiger karakter heeft, dan de Turijnsehe bladen deden denken. De manschappen van de Fransche genie zouden reeds verleden Zondag aan 't werk gaan, eu men ver langde, om .spoedig klaar te komeu, van de Ita- liaansche spoorwegmaatschappij om bepaalde treinen daarvoor te doeu loopeu. Up voorstel van deze besloten de Franschen er nog een paar dagen mee te wachten, en om het eens te worden zou den 2den of 3den September een onderhoud tus- schen Fransche officieren vau de geuie eu de afgevaardigden van de maatschappij te Modune plaats hebben. Alvorens een oordeel over deze zaak uit te spieken, willen wij eerst weten of door den heer Eournier tiiededeelingen daarover aau den heer Viscoiiti-Venosta gedaan ziju, of dal de Fransche regeering direct inet de spoorwegmaatschappij onderhandeld heeft, lu het tweede geval zou de zaak van ernstigeu aard zijn en heeft de openbare meening volkomen recht om opheldering te ver langen. De Franschen hebben wel het recht om hunne grenzen nuar goeddunken te verdedig' n en wij zouden hetzellde aau den zuidelijken iu- gaug kuuuen doen, maar twee aan elkaar gren zende eu bevrieude natiën inueleu toch vuorzorgen tegt n elkaar in acht nemen, dat Frankrijk in dit geval niet schijut gedaan ie hebben. Geeu Itali aan kan wenschen, dat het schoonste en kolos saalste werk vau deu jongslee tijd aan vernieling wordt prijs gegeven. Wij geluoven, dat deze on dermijning meer een werk vau vandalismus dan vau verdediging is. Trots de moderne politiek, die zich nergens aan stoort hebben wij nog eerbied genoeg voor kunst eu wetenschap, dat wij niet zonder huivering aau de vernieling van zulk een werk kunnen denken. De verdediging van een bergpas als die van den Fre- jus kan toch zoo moeilijk niet zijn. Een kleine vesting met getrokken kanouueii aan den ingang des tunnels zou voldoende zijn. Mocht uien ech ter meenen, dat de doorgaug vau deu tunnel door 't aanleggen van mijnen onmogelijk gemaakt uioel worden, dun behoefde men slechts een klein gedeelte van den iuguug te ondermijnen en inde lucht te doen spriugeu, maar lieu groote mijnen, zooals de Franschen willen aanleggen, dat wil zooveel zeggen als het heele werk te vernielen; en zou het dan wel ooit hersteld kunnen worden? Wil Frankrijk zoo tewerk gaan? Wij hopen van niet." De uitslag der verkiezingen in Napels schijnt zeer ougunstig te zijn voor de liberalen. Wel is het openen en optellen der stembriefjes, nat vier dagen duurt, nog niet algeloopeu, maar het is reeds builen twijfel, dat de zwarte puruj overwonnen heelt. Dit is in de eerste plaats toe te schrijven aau de omstandigheid, dat het Hof vau appèl onmiddellijk vóór de verkiezing niet minder dan 1020 porsonen, die vroeger nimmer aan de. ver kiezing hadden deelgenomen, daartoe toeliet. Dat de meeste dezer nieuwe kiezers, die door decle- ricale partij naar de stembussen gezonden wer den, materieel in hun recht waren, is niet te be twijfelen. Daarentegen heelt men een fout tegen den vorm - begaan, door van deze heden alleen de geslachts- en voornamen, zonder overige nadere aanwijzigingeu, in de kieslijsten op le nemen. Op dezen grond heeft men dit soort kiezers iu een wijk met toegelaten, terwijl zij in de overige wijken hebben inedegesleuid. De liberalen heb ben bovendien nog andere gronden ontdekt om de geldigheid der verkiezingen te bestrijden. Dit heeft echter niet veel te beduiden tegen de nio- reele nederlaag, welke deze veel sterkere partij zich lieel't op den hals gehaald door hare twee dracht en eigenzinnigheid. Volgons andere berichten echter zou de over winning geheel aan de zijde der liberalen zijn. Vau deze laatstee zouden 52 zijn verkozen tegen 21 clericalen. De pauijhaat schijnt de Napolitanen geheel het rekenen te hebben verleerd. Berlijn, 11 September. De Spenersche Zeitung deelt uitvoerige bijzonderheden mede over de ont vangst van de deputatie, die prins Bisinarck het. diploma van het eereburgerschap te Berlijn aan bond. Bismarck gaf aan de deputatie te kennen, dat hij de hem ten deel gevallen onderscheiding op hoogen prijs stelde, te meer daar hij door zeer nauwe banden aau Berlijn verbonden was. Hij stond wel is waar in dienst van eene booge macht, maar zijn hart klopte niet minder warm voor de burgerij en voor de ootwikkeling van het gemeentewezen. Voorts van de vlucht van han del en industrie te Berlijn sprekende, verklaaidu hij, dat de feestelijke gebeurtenissen dezer dagen zijn vertrouwen op een duurzamen vrede ver sterkt hebben, en dit vertrouwen zal, naar hij gelooft, in de gevolgen bijna even vruchtbaar zijn als de vrede-zell'. Na al het groote, dat hij reeds tot stand heeft zien brengen, zou hij er Diets tegen hebben, indien er voor een langen tijd een rustpunt in de wereldgebeurtenissen kwam. De vreemde Souvereinen die te Berlijn ztju ge komen, zullen niet met een teleurgestelde hoop van daar vertrekken. Geen hunner is gekomen met wenschen, die van andere zijde niet konden beaamd worden. De bijeenkomst beeft niet plaats gehad niet vijandelijke oogmerken tegen eenige mogendheid, welke ook, of tegen eenige richting. De persoonlijk vriendschappelijke ontmoeting der Keizers zal bij de voorstanders van den vrede het gelool aau 't behoud daarvan versterken, terwijl zij de tegenstanders daarvan zal doeu inzien, hoe moeilijk de verstoring des vredes is. Dit ge voelt de Berlijnsche bevolking als bij instinct, en dat gevoel heeft zich op hartelijke wijze geopen baard bij de aauweziglieid der vreemde monar chen te dezer stede. Het blad bericht verder, dat Keizer Frans Jozef door Keizer Wilhelm benoemd is tot chef van hetSleeswijk-Holsteinsche huzareu-regiment n°. 16. De Keizer van Oostenrijk is reeds hedenmiddag in de uniform van dat regiment voor den Duit- schen Keizer verschenen. Vervolgens heeft hij afscheidsbezoeken gebracht aan verschillende vor stelijke personen. De drie zonen van den Duit- schen Kroonprins zijn door den Czaar benoemd tot eigenaars van drio Russische regimenten. Washington, II September. De president Grant is herwaarts teruggekeerd op hel bericht der ont vangst vau belangrijke depêches uit Genève. De miuisterraad zal morgen vergaderen. Men gelooft dat eene schadevergoeding van 15 millioen doll, zal wordeu betaald. De ontvangsten op den Eriespoorweg gedurende de eerste week van September zijn 37,000 doll minder dan in hetzelfde tijdvak van liet vorige jaar. De nieuwe schikking, waarvan dezer dagen is melding gemaakt, plaatst deu Eriespoorweg iu concurrentie met den New-York Centraal-spoor weg. De waarde der overeenkomst schijnt twij felachtig. Berlijn, 12 September. Keizer Wilhelm en Keizei Alexander, benevens de grootvorsten Nico- laas en Wladimir, zijn hedenmorgen vroeg van hier vertrokken. Keizer Wilhelm wordt op zijne reis naar Marien burg vergezeld door den Kroon prins en prins Karei. Aan het station van den Oosterspoorweg waren aanwezig prins Albert (zoon), de groothertogin van Baden eu Weunar, vele andere hooggeplaatste personen, benevens de voornaamste leden van het Russische gezantschap. Beide Keizeis vertrokken gezamenlijk naar het spoorwegstatiou, en werden, ondanks het regen achtige weder, door eene talrijk saamgeslrooinde menigte mee luide kreten vun geestdrift begroet. De grootvorst-troonopvolger is gisteravond naar Kopenhagen vertrokken om zijne gemalin af te halen. I - AXYT-'jFiC j t tOIC 1 i 'C. 10 TEIJEBKAMM 10 .X. Berlijn, 11 September. Keizer Frans Jozef ver- liet beüeoavoud deze stad. Hij weid tot aan het spoorwegstation vergezeld door Keizer Wilhelm. De straten, door welke zij trokken, waren opge vuld met menschenallerwegen vielen hun de levendigste bijvalsbetuigingen ten deel. Het slation was schitteiend geïllumineerd. De Kroonprins was op het spoorwegstation, o n afscheid van den Oosten rij kschen Kei zei le nemen. Keizer Wilhelm en de Kroonprins waren in Oostenrijksche en Keizer Frans Jozef in Pruisische uniform. Keizer Frans Jozef omhelsde en kusle bij het alscheid den Duitschen Keizer eu den Kroonprins her haaldelijk. Breslau, 11 September. Op de algemeene ver gadering van Duilsche Katholieken werd in de gisu-ren gehouden zitting een voorstel aaugeuu men, om de Kaiholiekeu van Diiitschland aau le sporen, de gebeden voor de bedreigde Kerk en den Heiligen Vader zoo dikwijls mogelijk bij te wonen. Verder werd voorgesteld een adres te richten aau de Duilsche Bisschoppen, die in Fulda vergaderd waren, waarin verzekeid wordt da! de ondetteekenaars onvoorwaardelijk getrouw t blijven aau de Kerk eu hare herders en waarin S zij om ondersteuning iri hun gemeenschappelijk n streven verzoeken. 1 Arnhem, 12 September. Teu gevolge vau alhier ontvangen telegrammen omtrent verregaande on geregeldheden, voorgevallen te Vriezenveen Dij Almelo, waar, naar men zegl, 2 huzaieti gedood zijn, zijn gisteravond om half 7 per sneltrein 5U man inlanterie ouder den lsteu luitenant Laugguih eu te 8 uren per exlru-treiu nog een compagnie infanterie, sterk 150 man, ouder den kapitein Henuus, beiden van bei 3ste regiment, van hier derwaarts vertrokkeu. Ook moeten in den loop van den dag 60 huzaren van Zutlën naar Vrie zenveen ziju gezonde.i. 's-Gravenhage, 12 September. L. M. de Koning zal morgenavond le 6 ureu mei een exti airein van deu Rijnspoorweg uit Zwitserland alhier aan komen. Morgeuochleu I tusschen 8 en 9 uren zal het garnizoen der residentie, waarbij zich zal aan sluiten de infanterie te Leiden en Delft gestulio- neeid, naar de vlakie van Waalsdorp marcheereu tot hel uitvoeren van gecombineerde manoeuvres in het vuur. Iu het Malieveld is men reeds druk bezig met het aanbrengen van versieringen, als: op schriften, zinnebeelden, jaartallen, vlaggentropheën enz. voor het landhuuwfeest. In het" midden van 't terrein is een muziektempel geplaatst, terwijl de onbezette ruimte met beestergewassen en bloemen is beplant, zoodal men zich daar in een plantsoen zou waneu. Voor het overige is het veld in het vietkunt ingenomen door de bergplaaisen voor delen loon te stellen voorwerpen, stallen \ooi vee en bet établissement van ververschingeii. liet Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland heelt heden uitspraak gedaan iu de zaak vau J. L. A. Oilman, agent van buitenlaudsche huizen, luatsl woonachtig ic Rotterdam, beschuldigd aan het als gefailleerd koopman verduisteren van goederen tot zijnen hoedel beliooreude. Met Hof heell deli bescb. vrijgesproken van het onttrekken aan zijnen boedel van zilver eu kristal, daar dit niet voldoende was bewezen. Overigens is hij aan het hein ten laste gelegde schuldig verklaard en onder aanneming van ierzaclitende omstandig heden vcioordeeld tot zes maanden eenzame op sluiting. Vermelding verdient dut het Hof o. a. als verzachlende omstandigheid heeft aangenomen, dat liescli. niet behoort tot die oneerlijke bank- breukigen, die eerst alles verduisteren en zich dan doen failliet verklaren, daar ten deze nog voor een ruim bedragann baten was achtergelaten. Vervolgens stond voor het Hof terecht de be kende kermisreiziger, die zich o. a. bezig hield met vuur eten op de publieke straBt, welke maal tijd hem zeker niet door zijne toeschouwers zal zijn misgund. Deze mun, te Amsterdam geboren en ook aldaar wonende, bevond zich den 18 Juli jl. te Aiirl iiii1. ne.cn o n ook daar, tijdens de ker mis, de ingezetenen zijnen maaltijd te zien nut tigen. Iu den avond van genoemden dag ver voegde hij zich bij zeker vrouw ter betaling van 30 centen voor geleverde witte muize (waar schijnlijk om die te diesaeeren voor kernnsver- toou), maar toen de vrouw de centen dacht te bergen miste zij haren zak, waarin aanwe zig was een zilveren knip met koralen beurs waarin 21,95 eu eene porieinonuaie met ruim f 6. Ook besch. die inet zijne vrouw de be taling had gedaan, zocht hel verlorene, dat later teu huize van den vuureter werd gevonden. De bestolene ontving op eenige cemen na het gesto- lene terug, welke besch. volgeus zijne opgave had uitgegeven om brood voor zijne kindereu te koopeu. Hij bekende overigens hel Item ten laste gelegde maar trachtte aanvankelijk op zijne vroe ger afgelegde bekentenis terug te komen. Op grond van de geringheid i an bet toegebrachte nadeel eischte adv. gen. Mr. Terpstra eene ver oordeeling tot gevangenisstraf van 3 maanden lol 5 jaar. Mr. vau Gigh, die van verschillende zijden uil Amsterdam was aangezocht de verdediging van besch. op zich te ueuien, toonde aan dat de bekentenis vau den dielstal op zich zelve slaat daar zij door geeu getuigen was bevestigd eu ge looide dat de verleiding van het uogenblik, w aarop besch. den zak vond liggen, als verzachtende om standigheid kan wordeu aangemerkt. Het Hof nam het geringe nadeel als verzachtende omstan digheid aan eu veroordeelde nog lieden den vuur eter tot 3 maanden gevangenisstraf. Daarna verscheen voor het Hot een L9jarig jongeling uit Schiedam, die zich den 26sten Juui jl. door het opschuiven vau een raam wist toe ie eigenen een zilveren horloge met dito ket ting, welke deu eigeuaar f 17 hadden gekost. De voorwerpen verkocht hij te Rotterdam voor f 7, welk geld voor hem gedeeltelijk ten eigen voor- decte werd aangeweud. Voordezeu besch., die vol ledig zijn schuld bekende, requireerde adv. gen. Terpstra schuldigverklaring aan diefstal met in- klimuiing en eene veroordeeling van zes maan den eenzame opsluiting Mr. Taunaij, die voor het eerst als verdediger optrad, meende dat besch. wegens gebrek aan vuldoend bewijs moest wor den vrijgesproken. Hij verzette zich tegen de qualificatie vau inkliuiniing en verzocht, indien het Hof zijne meeniug niet mocht deelen, het minimum der bedreigde straf toe te passen. Het Hof, nog heden uitspruak doende, nam ten deze mede verzachtende omstandigheden aan en ver oordeelde besch. tot drie maaudeu eenzame op sluiting. Ter correctioneele zitting heeft bet Hof heden bij zijne uitspraken 1°. vernietigd liet vonnis van de rechtbank te Leiden, waarbij J. v. O. te Noord- wijk is veroordeeld wegens het inwerpen van een glasruit op 1 April jl. cn deu bekl. vrijge sproken, om reden zijne schuld niet overtuigend is bewezen, en 2°. bevesiigd het vonnis van de Rotterdauisclie rechtbank, waarbij de veehande laar de W. te Schiedam is vrijgesproken van het vervoeren van rundereu, welke verdacht wer den le lijden aan de besmettelijke longziekte. Utrecht, 12 September. Gisteren zijn alhier toegelaten voor het literarisch gedeelte van liet natuurkundig Staats-examen 3 cuudiduten, zijnde de heereu J. Driessen, L. J. de Rocheuiont eu H. Giesbers. Amsterdam, 12 September. Nuar wij vernemen heeft eene vereeniging vau bankiers en kapita listen het groote industrieel établissement vun de heeren G. en 11. Salomonson, te Nijverdal in Overijsel, aangekocht, met het doel deze zaak op groote sciiaal vooi t te zetten. Twee der vroe- geie bezitters zullen als directeuren optreden. AI y sic STAATS-LOIEltU, VIJFDE KLASSE. VIERDE LIJST. Trekking van Donderdag 12 September. N°. 2761 f aooo. N°. 3537 en 8260 IWVW. N". 5852, 10031 en 19755 f 400. N°. 5427 f aOO. N". 1805, 2281, 4592,6725,9022,9592, 10242 10657 11945, 12389 eu 13771 f ÏOO. Prjjzcn van 70. 121 2818 5720 8071 10398 11958 14748 17696 133 2858 5747 8082 10469 12244 14925 17716 247 3053 5760 3104 10939 12464 15102 17784 399 3094 6140 8355 10991 12821 15106 «17808 495 3125 6225 3369 10996 13011 15263 17998 500 3144 6289 8405 11002 13117 15271 18065 767 3293 6323 8547 11049 13132 15516 18244 989 3351 6412 8772 11093 13314 15776 13254 1035 3353 6499 8826 11163 13456 15946 18299 1189 3356 6531 8964 11167 13462 16218 18342 1232 3380 655 1 9000 11255 13535 16282 13456 1297 3599 6624 9116 11300 13581 16292 18481 1855 3606 6691 9142 11379 13679 16325 18559 1886 3846 6787 9264 11403 13708 16564 18842 2044 3932 6916 9280 11436 13718 16687 13938 2112 4097 7013 9325 11492 13821 16740 19085 2259 4159 7314 9514 11641 14029 16835 19446 2289 4218 7507 9737 11643 14059 16393 19464 2343 4329 7576 10067 11660 14096 17182 19567 2437 4507 7670 10095 11730 14174 17333 19621 2501 4772 7719 10151 11765 14311 17404 13629 2542 4828 7729 10219 ■11793 14500, 17476 19656 '2692 5414 8055 10333 11912 14700 17694 19701

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3