BINNENLAND. Heli.evoetsluis, 10 .September. Zr. Ms. schroef- stoomschip Soestdijk wordt met den 15den dezer buiten en bet stoomschip Schouwen den 16den daaraanvolgende in dieDSt gesteld. Alphen, 10 September. Naar men verneemt, zijn door den heer J. Herrewijn Jz., lidderProv. Staten van Zuid-Holland, de stappen gedaan tot het verkrijgen der opheffing van de tollen op de Rijks en andere wegen in deze provincie. 's Gravenhaqe, 11 September. Gistermiddag zijn door de beide ai tillerie-compagniën der dd. schut terij hier ter stede de laatste practische oefenin gen in het vuur gehouden, met verschillende vuurmonden, beuevens het werpen met handgra naten. Bij die gelegenheid zijn door den commandant der dd. schutterij 2 prijzen uitgeloofd voor de onderofficieren met het bronzen kanon van 12 centimeter, op 1200 pas, welkeprijzen zijn behaald door de sergeanten W. T. Kockx en J. A. Ullers. De prijzen, bij die gelegenheid uitgeloofd door de officieren van genoemd corps, zijn door ver schillende korporaals en manschappen behaald. Tevens werd door de onderofficieren van de beide compagnieën aan den lstcn luitenaut van het 1ste regiment vesting artillerie, den heer H. H. P. de Wit, instructeur van genoemd corps, een prachtig geschenk, benevens een album met de namen der onderofficieren die aan de hulde hebben deelgenomen, en een portret in olieverf, vervaardigd door sergeant Klein, onder een toe passelijke toespraak door fourier Meijer Prins aangeboden, als blijk van hulde en erkentelijk heid voor de diensten door genoemden officier aan het corps bewezen. Het geschenk, bestaande in een zilveren bokaal vervaardigd door den heer 't Hart, is zeer fraai bewerkt en stelt voor het wapen der artillerie. Na afloop werden korporaals en manschappen op een zeer vriendschappelijke wijze door de officieren onthaald. Gisteren is door de politie aangehouden B. W., die sedert eenigen tijd bij onderscheiden winke liers, op oogenblikken als het druk in den win- ke was, quasi een rijksdaalder kwam wisselen, dat stuk geld dan op de toonbank wierp, doch het handig weder in haar zak stak; had zij dan het klein geld ontvangen en vroeg men haar, als zij zich wilde verwijderen, naar den rijks daalder, dan beweerde zij dien reeds gegeven te hebben. Bij onderzoek is gebleken, dat dit be drog haar meermalen gelukt is Zij is dan ook naar het huis van arrest o< ergetnacht. Burg. en Weth. alhier hebben heden ten Raad- huize aanbesteed de levering van 17000 illumineer- glazen, ten behoeve van de illuminatie, die bij ge legenheid van de land hou wfeesten den 25steu dezer in het Haagsche Bosch zal worden ontstoken. Daarvoor waren vijf iusclirijvingsbiljetten inge komen. Minste inschrijvers waren voor de gevulde lampions de heeren Winkel en Wolff alhier, a f 5.23 de 100 stuks. Voor de vermiste of gebro ken glazen was het minst ingeschreven door den heer van Hartrop alhier, a f 2.50 de 100 stuks. Rotterdau, 11 September. De werkzaamheden aan de Zoete brug staan sedert eeuigen tijd ge heel stil. Die brug moest vernieuwd en vergroot, 15 11. zijn opgeleverd; het water echter is niet laag genoeg gevallen, om zonder dam het met selwerk tot stand te brengen, terwijl Schieland niet gedoogt, dat de vaart door afdamming worde gestremd. Men is thans bezig een werk van algemeen nut tot stand te brengen, welks gemis onze stad langen tijd deed achterslaan bij vele dorpen in den omtrek. Men heeft namelijk een aanvang gemaakt met het stellen van een nieuw uurwerk in den toren der groote kerk, dat voorzien zal zijn van minuutwijzers. De levering van dit werk is opgedragen aan den heer J. Al. Dupont, voor de som vau f 5300. Dordrecht, 11 September. Gisteren werd onze stadgenoot, Dr. N. B. Donkersloot, aangenaam verrast door het bezoek eener commissie, die hein, nat- ens meer dan honderd geneeskundigen, uit verschillende deelen van het land, geluk kwam weuschen met zijn 25jarig redacteurschap der Geneeskundige Courant voor het Koninkrijk der Neder landen, en hem, als blijvend aandenken van zijn collega's, ten gescbeuke aanbood een met inscriptie voorzien prachtig zilveren thee-servies, beoevens een album, bevattebde dc namen van allen die aan deze hulde hebben bijgedragen en dragende ten opschrift: Viro doclissimo N. B. Donkersloot. In memoriam eorum quae de arti salulijera praeclare meruit, grali collegae. Schoonhoven, 10 September. Tegen den 17den dezer zijn weder 13 jongelingen opgeroepen, om eene plaatsing te erlangen bij de artillerie-instruc tie compagnie alhier. Het verdient zeker wel ver melding, dat van deze couipaguie, sedert hare op richting (in het voorjaar van 1863) reeds meer dan 600 jougeliedeu met bevordering naar verschil lende corpsen ziju vertrokken. Deze inrichting, hooldzakelijk bestemd tot het vormen van on- derofücieren, heeft dus reeds aan veel jougelie deu tusschen 16 en 19 jaren eene latsoeulijke carrière bezorgd; eenige gewezen leerlingen be zitten zelfs reeds den rang van officier bij ons leger. Als men in aanmerking neemt, dat aan de practische en theoretische opleiding bij deze com pagnie veel zorg besteed wordtdat de verple ging zeer goed mag genoemd worden in de doel matig ingerichte kazerne, voorzien t an eene ruime amusementzaal met bibliotheek, biljart, enz., en dat voor gezonde jongelingen tot plaaising niets anders vereischt wordt dan zich aan te melden bij den kapitein-commandant en daarna bewij zen te geven van bedrevenheid in liet lezen, schrij ven en de beginselen en rekenkunde, dan is het licht te begrijpen, dat voor velen zulk eene in- richting zeer gewenscht mag heeten. Utrecht, 10 September. Gisteren zijn hiervoor het literarisch examen 9 aspiranteu geslaagd, zijnde de heeren F. van Valkenburg, C. A. van Uphuijsen, E. Kühue, O. Faber Cannegieter, H. Wertenbroek, H. F. Tulleners, C. F. J. Blooker Jr., A. P. Langeveid, H. F. A. Peijpers. Utrecht, 11 September. Door het Provinciaal Gerechtshof in recht is, ter vervulling der opengevallen betrekking van raadsheer, door het overlijden vau Air. P. A. M. van Oosthuijse baron van Rijc.kevorsel van Rijsenburg, geformeerd de navolgende lijst van aanbeveling A. R. van Bel, president der arr.-rechtbank te Amersfoort; G. G Berger van Hengst, rechter in de arr.-recht bank te Utrecht; H. Crouckewit Jr., rechter in de arr.-rechtbank te Amersfoort; Jhr. J. B.Strick van Linschoten, kantonrechter in het vierde kan ton, te Loenen; F. A. R. A. baron van Ittersum, rechter in de arr.-rechtbank te Utrecht en A. F. L. Gregory, substituut-officier bij de arr.-recht bank te Utrecht. Oosterbeek, 10 September. Hedéhmórgen werd alhier in den Rijn het lijk vau eeu heer opge- vischt. Volgens een bij het lijk gevonden boekje bleek, dat hij 1ste luitenaut was bij de infan terie, iu garnizoen te Delft, en dat hij zich door tegenzin in den dienst enz. verdrouken had. Legerplaats bij milligen, 10 September.'t Was heden het slotvuur, maar niet niiuder geducht dan bij de voorlaatste manoeuvres. Twee bataljons, in tien compagniën opgelost en van cavalerie en geschut voorzien, hebben, in gunstige stelling geplaatst, slag geleverd tegeu de overige massa. Noordwestelijk van het dorp Garderen is een circa 20 voet hoog verheven plateau, van waar men alle evolutiën en vuren kou gadeslaan en de bezoekers de schoonste gelegenheid hadden hunne nieuwsgierigheid te voldoen. Vóór den aanvang heeft de oppei bevelhebber wapenschouwing gehouden over de verschillende afdeelingen en toonde zijne tevredenheid. Wyckkl, 9 September. Gisteren vertoonden zich hier eenige hoozeu, die wel is waar weinig schade aangericht, uiaar toch veel verwarring ou angst veroorzaakt hebben. Eikenboomtakkeu vau 1 a 2 decimeter dikle werden afgebroken als riet; zware uooinen outbladerd, onttakt en ontschorst; de planken van schuttingen en de schalen van weide-afscheidingen als papier weggescheurd; de aan schoveu staande boekweit vau den eenen akker verplaatst op den audeteu. Een en auder met bladeren vermengd, werd hoog in de lucht opgenomen, om daar rond te dwarrelen; eu een boeren-nuinero-honderd werd met al zijn up- en dependentie ten speelbal van den wind, die met afwisseling Z. W. en N. W. was 's-Hertogenbosch, 11 September. Onzen stadge noot den heer Jos. van de Griendt, commandant der eerewacht te paard, ter gelegenheid van het bezoek der Koningin aan deze stad, viel eergis teren de onderscheiding ten deel van H. Al. met een vleieud schryven een kostbaar gouden anker horloge, versierd uiet het Koninklijk (Neder- laudsch-Wurlemburgsch) wapen en den datum vau dat bezoek (31 Augustus 1872), als aandenken te ontvangen. Dat de tongblaar ook zeer licht op inenschen overgaat, bewees in de vorige week het volgende geval. Eeu jougmeusch uit Viokel, ouder Geffen, dronk water uit eene flesch, waarmee aan eene aan tongblaar lijdende koe geneesmiddelen wa ren ingegeven. Ofschoon hij meende de flesch te hebben uitgespoeld, heelt hij de ziekte over geërfd. Breda, 10 September. De kapiteiu der genie Eland, in gaznizoen te Willemstad, is aan de stafschool alhier geplaatst. 'Iilburg, 9 September. Naar men verneemt zal het huis, genaamd „het oude Paleis" waarin wijlen Z M. Willem II overleden is, en dat voor zoover men weet aan de koninklijke familie nog in eigendom behoort, worden afgebroken. Het wordt tegenwoordig bewoond door een huisbe waarder; de heide kamers, welke de overledene tot eigen gebruik had, en in één waarvan hij stierf, zijn voortdurend gesloten; slechts ééns of tweemaal 's jaars worden zij door een daarmede speciaal belast, persoon geopend, en door een paar bedienden, die bedoelde heer medebrengt, onder zijn toezicht gereinigd. Volgens het algemeeD hier verspreid gevoelen zijn die kamers nog geheel in den toestand, als bij het overlijden van Neêrlands tweeden Koning, en zijn daarin nog alle voor werpen van zijn dagelijksch gebruik aanwezig. Mocht een en aoder waarheid bevatten, dan ho pen wij dat vóór het afbreken van het gebouw die kamers nog eens geopend, en aan de ingeze tenen onzer siad een puur dagen toegang verleeud moge worden. Gretig voorzeker zoude daarvan gebruik woiden gemaakt, ten einde nog eens een laatsten blik te werpen in die vertrekken en op die voorwerpen, welke van zoo nabij herinneren aan den Vorst, wiens nagedachtenis vooral ook in Tilburg, waaraan hij zooveel goeds en zooi eel vriendschap bewees, immer ineen geztgeud aan denken zul blijven voortleven. (Waarom vragen Tilburgs burgers der Konink lijke Familie niet, om de nederige woning waarin Neêrlands goede Willem II is overleden, in eigen dom; dit, door hen bewaard en onderhouden, zou toch voor ons Nedeilanders meer waard zijn, dan het huisje van czaar Peter de Groote te Zaandam. 11.) (Pr. N.-B.) AIiddelbdrq, 10 September. Gisteren is de haven dezer gemeente ter hoogte van Kleverskerke af gesloten, en inoet de vaart naar en van deze ge meente in het vervolg door de nieuwe sluizen te Vcere geschieden. De van hier vertrokken stoomboot naar Rotterdam heeft daarvan het eerst met een zeer gunstig gevolg gebruik gemankt. LNGEZONDEIV. Een bewouer der Oude Heerengracht vraagt, of het geoorloofd is, dat er ouder de brug bij de voormalige Ueerenpooit eu die aan het einde der Langegracht steeds ongedekte schuiteu met Sccreet- vuil aanwezig zijn," die voornamelijk bij warm weer eeu oudragelijkeu stank verspreiden? Bij de vele loffelijke pogingen, die tegenwoordig worden aangewend tot behoud vaneengoedengezondheids toestand, gelooft hij niet dut het verblijven van schuilen, geladen met beer of liooivuil, binnen de gemeente, daartoe medewerkt. KOLONIËN. BATAVIA, 31 Juli. Aan het Algemeen Overzicht van het Nieuw Bat. Handelsblad is het volgende ontleend: De berichten van Delt bepalen zich tot hel vol gende. lu de Javasche Ct. van 23 dezer las men „Uit nadere van Deli ontvangen berichten blijkt, dat in den morgen van 9 Juli jl. door het op de onderneming van den heer van der Sluis gesta tioneerde detachement, ouder bevel van den 2deu luitenant Ponstijn, eeu aanval van de Bataks ig afgeslagen. Aan ouze zijde werd zelfs geen enkele gewonde geteld. Een gekwetste Batak werd ge vangen genomen. Dienzelfden morgen stond ook de iu het Soen- galsche gelegen onderneming van den heer Peijer aan een vijandelijken aanval ten doel, welke ech ter door den landheer met eigen middelen met goed gevolg werd gekeerd. Op den lOden, den dag vau aankomst te La- boean-Deli van de troepen onder den luitenant- kolonel vou lioinbracht, alsook iu den daarop volgenden nacht, bleef alles rustig. Voorts is van den vice-consul der Nederlanden te Penang bij de regeering ontvangen een tele gram, gedagteekend 26 dezer, en van den vol genden inhoud: Een particuliere stoomboot is zoo even van üeli aangekomen, maar ik heb geen telegrammen ov r te seinen; men meldt dat alles rustig toegaat en er niet gestreden is." Het besluit, waarbij de leden van het hoogge rechtshof van de verplichting om afstand te doen van hunne betrekking, als zij met verlof gaan, ontheven worden, heeft uitsluitend afkeuring ge vonden in de Javabode. Overigens wordt het toe gejuicht. De. positie van de leden van het hoogste rech terlijke college verdiende nog in een aDder op zicht ernstige overweging. In plaats van de vroegere persoonlijke toela- géft, die het hof minder onafhankelijk moesten doen ziju tegenover de regeering, is eene perio dieke tractementsverhooging van 200 om de 5 jaren gekomen. Men moet derhalve 10 jaren de betrekking bekleed hebben Om het maximum, f 1400 's maands, te bereiken. Men zal intus- schen wel 25 jaren dienst als rechterlijk amb tenaar moeten tellen om het genot van de eerste veihooging te verkrijgen Voor de mees ten der tegenwoordige leden van het Hof is het reeds hoogst moeilijk de eerste verhooging maohlig te worden eu het maximum is zoogoed als onbereikbaar, intusschen nekken de leden der Algemeene Rekenkamer terstond bij de benoeming f 1200 per maand. Reeds heeft de heer Rappard, ihaus lid iu den Raad van Indië, vioeger president van het Hol, het voorstel gedaan om het tracte ment der rnadsheeren iu eens af op 1250 te brengen. Vergissen wij ons niet, dan is dit voor stel later herhaald. Indien men de positie vau Hof en Rekenkamer met elkander vergelijkt, be staat alle redeu om in dit voorstel te treden) en nu de leden, vau verlof lerugkeerende, weder kunnen invallen, is ook alle grond vervallen nut eene soort vaD premie op langen dienst te stellen. Het tijdvak van 5 jaren is toch te lang om hein, die rust verlangt, te binden, maar daardoor wordt het verkrijgen van het maximum tevens illusoir. Het Kon. beslui; en de verordening tnt uitvoe ring daarvan zijn afgekondigd, waarbij revisiein strafzaken door het Hooggerechtshof alleen plaats heeft, wanneer de beklaagde of het Openbaar Alinisterie dat verlangen. Alen klaagt te Padang, dat de eenige rechts- geleerde in den Raad van Justitie, de president inet verlof wegens ziekte naar Fort de Koek ver- trokken zijnde, thans daar een gepens. majoor voorzitter van het rechtscollege is, waarvan ook de overige ledeu geen rechtsgeleerden zijn. Die toestaud is meer dan treurig. Intusschen zal spoedig de hervorming van hei rechtswezen op Sumatra's Westkust afgekondigd worden, die tegen 1 Januari 1873 in werking moet treden. Te Priatnan, Fort de Koek en l a- dang worden landraden gevestigd, met een rechts geleerde als voorzitter. De Raad vau Justitie zal uit eeu president en twee andere in de rechten gepromoveerde leden samengesteld ziju; officie: van justitie eD subst. officier, de griffier en subsi, griffier bij dat college zullen evenzeer uit rechts geleerden bestaan. De werkzaamheden aan den spoorweg Batavia- Buitenzorg vorderen goed en daarom herhalei wij de meest stellige verzekering, dat de werken nog in dit jaar voltooid zullen wezen en de lijn in haar geheel in exploitatie zal kunnen komen. Te Sampang (res. Madura) en te Tjaroeban (res, Madioen) zullen twee inlandsche scholen worden opgericht. De commissie, die giften voor de noodlijdenden in Perzië had ingezameld, heelt hare verantwoor ding open buar gemaakt; zij heeftop Java (16,284,36 bijeengebracht en verzonden. Sedert geruimen tijd loopt hier het gerucht, dat de heer O. van Rees, thans volgens een ont vangen telegram voor Rotterdam in de Tweede Kamer optredende, in den Raad van Indië ver vangen is door bet oud-lid, den heer Pels RijckeD. Wij hebben aan het gerucht geen geloof willen slaan. Een altredend kabinet beslist niet over dergelijke gewichtige benoeming. Alaar wellicht hebben wij er geen geloof aan willen hechten, omdat men niet wenscht hetgeen men uiet wil zien gebeuren. Wij zijn toch overtuigd, dat iu liooger ambtelijke kringen, zoowel als bij het daarbuiten slaande publiek deze herbenoeming algemeen de meest stellige afkeuring zou vinden. De Regeering vindt goed aan den heer Bosch, resident van KrawaDg, ontslag en verlof naar Nederland te verleenen. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Kf,- UJt 's lands dienst, de gew. opz. der 2de kl. bij bei boschw. in de res. Öoerakarta J. C. G. Breuier; uit 's lauds dienst de gew. venduschr. bij het ven- duk. te Pekalongan J. M. Bloemharduit's lands dienst de gew. comm. bij het residentiekaut. te Pekalongan J. Martherus; op verz., eei v., wegeDs vertrek, als buitengew. subst.-griffier, buiten bezw. van den lande, bij den landr. te Batang (Peka longan) W. H. S. vau Waning; op verzoek,eerv. uit 's lands dienst, do klerk bij het venduk. te Soerabaija P. Jellema Ingetrokken: De aau J. B. Nagel voort ver leende admissie tot de uitoefening der artsenij- meugkundige practijk in de residentie Gheribon. Benoemd: Tot adsist.-res. van Djokdjokarta F. A. Jeekel; tot omg. rechter in de 5de atd. Mr. L. P. Gips; tot griffier bij den omg. rechter in de 3de aid. Mr. K. A. de Joughtot lsteu cotnm. op het res.-kantoor te Riouw F. G. Leideltneijer; tot comm. op het res.-kant. te Siboga, res.Tapanolie, (gouv. Sumatra's Westkust) A. Barkeij; tot bui tengew. subst.-griffier bij derechtb. te Putti (Japara), buiten bezw. van den lande, P. Th. AI. A. de Viseh Eijbergen; tot buitengew. subst.-griffier bij de rechtb. te Probolingo, buiten bezw. vau den lande, J. N. Burgerhoudt; tot opz. der 2de ki. P. F. A. Lapré; tot opz. der 3de kl. M. Honig, met bepaling dat hij als zoodauig onder de bevelen zal staan van den houtvester, belast met het be heer over het boschdistrict Tagal-Pekalongan; tot 2den hulponderw. aan de opeub. 4de lag. school te Batavia H. E. Böck tot lsten hulponderw. aau de openb. lag. school te Probolingo M. ten Cate, onlangs van verlof in Ned. teruggekeerd; tot 2de hulponderw. aan de openb. lag. school te Salatiga H. W. Doeve; aan de opeob. 2de lag. school te Samarang J. van den Bos, onlangs uit Ned. aan gekomen; tot 3de hulponderw. aan de openb. 3de lag. school te Samarang J. A. Mierop; aau de openb. 2de lag. school te Samarang L. H. Ver hoog, onlangs uit Ned. aangekomentot 4den hulponderw. aan de openb. 3de lag. school te Batavia P. H. A. Steenbeek; tot hulponderw. aan de openb. lag. school te Patti C. E. Doelitzsch; aan ile openb. lag. school te Padang-Paudjang W. Rijst, onlangs uit Ned. aangekomenaan de openb. lag. school te Rembang W. Briel, onlangs uit Ned. aangekomen; tot secretaris bij het college van boeüelin. te Batavia, de ambtenaar op non-act. J. H. Munter; tot 2den couiiri. bij het depart, voor oen burgerl. dieust in Ned. Indië J. Collard; tot subst.-griffier van justitie bij deu raad van just, te Samarang J. C. Alulock Houwer; tot offic. van just, bij den raad vau just, te Makassar Mr. N. van Beerstot subst.-off', v. just, bij den raad van just, te Pudang Mr. J. D. Raseh; tot adsist.-res. van Tebing Tingi (Palembang), tevens vendum. aldaar, P. F. Laging Tobias; tot adsist.-res. van Sintang J. W. Stoll; tot buiteng. subst.-griffier hij de rechtb. te Bitoebondo (Bezoeki), buiten bezw. van den laude, F. J. Putter. Verleend: Eeu tweejarig verlof naar Ned. wegens ziekte, aan den ambt. op wachtg. E. Meijer, laatst. 3de comui. bij het postk. te Weltevreden. Departement van Oorlog. Verleend: Eeu tweej. verl. naar Ned. aan den magazijnm. 3de kl. der artil. H. F. E. Muller; een tweej. verl. naar Ned- aan deu lsten luit. der iDf. J. G. H. Schieft'elers. Geplaatst: Bij het groot militair hosp-te Padang, de milit. apoth. der 3de kl. B. Frijlink, onlangs uit Ned. aangekomen, als bestemd voor

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2