Bij A. WAGE MANS, De Wonderdrank LBIDSCH STUDENTEN-CORPS. Het bezichtigen van openbare instellingen. ADVERTENTIE». Aan mijne vrienden te Leiden. [te vervormen. De algemeene vergadering stemde I daarin toe. Thans werden de voorstellen der afdeelingen bekrachtigd. De heer Rooses zet de noodzakelijkheid der ver- i gemakkelijking van het verkeer der nieuwsbladen tusscheu Noord- en Zuid-Nederland uiteen. Spr. I gelooft dat uien daartoe licht, door vermindering Ivan het postrecht en het briefporto, kan geraken, lüe tarie'yen zijn, volgens heui, te hoog. Eveneens Iwïl hij het ontvangen, van kwijtbrieven van abonnementen door de post, 't welk nu in België 1 alleen bestaat, ook tot Nederland uitgebreid zien eu vooral internationaal zien worden. De heer vau Eek oppert het bezwaar dat hij niet inziet, waarom Nederland juist in eene post-eenheid met 1 België zou treden. Eeuige sprekers voerden nog lliet woord. Ten laatste sprak de vergadering als hvensch nit, dat de hervormingen door den heer (Rooses voorgestaan, in vervulling mochten gaan. Eindelijk werd nog besloten het 13de Congres I te Antwerpen te houden. Ten slotte drukte de Voorzitter, na opnieuw hulde aan den secretaris |deu heer de Stoppelaar, te hebben gebracht, de 1 hoop uit, dat er op het 13de Congres een even I aangename toon, eene even uitmuntende verstand houding als op dit 12de Congres moge heerschen, j en sluit de vergadering, Ziekikzkë, 5 September. De drie oud-leerlingen onzer hoogere burgerschool, die onlangs met gun» 1 stigeu uitslag 't eind-examen deden, hebben, ten Ibhjke hunner dankbaarheid aan de leeraren, ter (versiering van de docentenkamer eene zeer fraaie buste van Thorbecke geschonken, benevens een briet en hunne photografische portretten. 1NGEZONDE1V. 't Is een merkwaardig teit dat tegenwoordig plaats heeft aan een der instellingen onzer Leidsche Hoogesuhool, namelijk: dat de toegang voor het pu bliek niet alleen mogelijk wordt gemaakt, maar dat ieder dergenen die met de zorg er over belast zijn, van af den directeur tot aan den minsten der bedien den, er als het ware behagen in schept het publiek te doen genieten van het schoons dat ze bevat. Reeds sedert geruimen tijd is dit in de onbe- perktste mate het geval geweest aan den Hortus Academicus, bij gelegenheid van de welgelukte kweekiug der prachtige Victoria Regia. leuiaud, pas getuige geweest, hoe aan den 3 Hortus aan arbeiders, aau arbeiders-kinderen en militairen met dezelfde vaardigheid als aau wel- gekleede lamiliën de toegangskaarten werden uit- gfM gereikt, oudervond dat aau alle dergelijke in richtingen niet op dergelijke wijze gehandeld werd, met name niet aan 's Rijks ethuographisch museum (eigenlijk: Japansch museum van Siebold), waar een geheel andere geest schijnt te heer schen. Het bezichtigen van die verzameling had onder de volgende omstandigheden plaats: Eeuigeu tijd na het aanschellen werd de deur geopend door de dochter van den concierge. „Is het museum op dit uur te zien, juffrouw „Ja wel, mijnheer, wilt u uw naam maar op het boek teekenen?" Daarna worden eenige groote en kleinere zalen, weer of minder goed verlicht, geopendna eeui geu tijd van beschouwing is het oogenblik van vertrek daar; meeu alsdan echter niet dat de hand vaardig is om de deur te ontsluiten, teneinde u te laten vertrekken; wanneer uw principe er tegen is om fooien geven voor het bezichtigen van eene verzameling, die, als Rijks eigendom, eigenlijk het eigendom is van ieder Nederlander, kan zulks tot curieuse gesprekken aanleiding geveD. Uwe geleidster zegt dan zonder eenigen schroom, vóór dat zij die deur opent die uitgang verleent: „Mag ik u om iets verzoeken, mynheer?" „Dat zal wel vruchteloos wezen, want ik ben niet gewoon iets te geven wanneer ik een museum bezichtigd heb." „Dat is hier toch zoo de gewoonte." „Ei, en hoeveei verlangt u dan wel?" „Minstens éen kwartje. Ziet u maar eens hier, mijnheer;" en met een wip stond ze weer aan het tafeltje, waarop het naamregister lag, en hield mij een papiertje voor, dat al jaren oud scheen te zijn; boveuaan stond: Tractement van den custos van het museum f 292. verder heb ik dit niet ingezien, daar toch natuur lijk het eindcijfer het effect moest bereiken van iederen anderen bedelbrief. De spraakzame juffrouw vertelde mij dat „er in den Haag op het ontvangen van fooien gere kend was en dat de Heer Directeur Leemans per missie had gegeven iets te vragen." „Juffrouw, ik kan niet helpen dat het tractement zoo laag is, en het stelsel van fooien zal wel al tijd maken dat het nooit beter wordt. Mag ik u verzoeken zoo goed te willen zijn mij de deur te openen?" „W acht u dan eens even, dan zal ik vader roe pen, dan kunt u daarmede spreken." „Vader" scheen echter op dit oogenblik niet thuis te wezen, althans de hulptroepen rukten aan in de gedaante eener moeder, die na eeuig tegenstribbelen tot dochterlief zeide: „Nu, als mijnheer dan niets geven wil, dwingen kunnen wehetti niet, doe dan de deur maar open." Dat dit feit niet op zich zelve staat, inaar hon derden de dupe van dergelijke exploitatie zijn, zou niet moeilijk zijn te constateeren. Ik doe te dien einde een beroep op ieder, die het gewaagd heeft, zich tot die zalen den toegang te doen ont sluiten. Indien dergelijke onvolkomene toestanden uit gelokt of in de hand gewerkt wordeuindien de bewaarders voor een te laag tractement bij de regeering worden voorgedragen, ware het toch zeer wenschelijk dat hierin ten spoedigste verandering werd gebracht. Waarlijk, de tijd behoort voorbij te zijn, dat het Nederlandsche publiek, in dit geval de eigenaars, als nietswaar dige van den ingang teruggestooteu wordt, wan neer het zich den Cerberus niet met een fooitje te vriend uiaakt. J. P. TRAP. BUITENLAND. Frankrijk. Traotaat van handel en scheepvaart. Volgens de Parijsche dagbladen zijn de grond slagen waarop de Eransche regeering aan de Britsche de onderhandelingen over een nieuw trac- taat van handel en scheepvaart zou hebben voor gesteld de volgende Het beginsel van het tractaat van 1860 zou worden gehandhaafd ten aanzien der artikelen gegoten en geslagen ijzer, staal en de daarvan vervaardigde voorwerpen, in welken staat van bewerking die zich bok bevinden,, steenkolen en cokes, ijzeren schepen en ijzeren platen voor scheepswandeu, glas en kristal (behoudens eene heffing van rechten voor het in de kristallen arti kelen aanwezige lood), aardewerk en scheikundige producten, de laatste alleen met uitzondering van de zoodanige, welke vervaardigd zijn uit de be laste grondstoffen. Daarentegen zouden op de artikelen: hennep, linnen, katoen, wol, zijde in alle graden van be werking, kunstbloemen, modeartikelen, kramerijen, muziekinstrumenten, zegelwas, schrijfinkt een in voerrecht wordeu gelegd. Wat de geweven goederen aangaat moet de presi dent der Republiek verder hebben voorgedragen: eene verhoogiog van het invoerrecht voor katoenen en andere garens behalve de wollen met 3 pCt. voor de standnommers 60 tot en met 100, en met 5 pCt. voor alle hoogere uoniuiers dan 100; voor de thans met 10 pCt. der waarde belaste katoe nen weefsels, als mousseline, tulle, enz., eene verhoogiug met 5 pCt.; voor de gekaarde wollen garens eene geriuge verhooging door de bij het tractaat van 1860 bij standnommer 10 aanvangende verhooging van het recht reeds toe te passen bij het nomtner 5; voor de gemengde katoenen en wollen weefsels eene verhooging van 6 tot 8 pCt. eindelijk verhooging van het invoerrecht voor het damast-linnen van 10 tot 16 pCt. der waarde. Bij deze mededeeling wordt opnieuw de ver wachting te kennen gegeven dat de Britsche re- geeriug wel genegen zal zijn de gevraagde wij zigingen in het handelstractaat toe te staan. De kamer van koophandel te Manchester heeft aan lord Granville op diens verzoek verslag uitgebracht over het nieuwe Fransche tariet en de voorstelleu der Fransche regeering. Daarin wordt gezegd dat zij, na een nauwkeurig onder zoek tot de overtuiging gekomen is, dat de Fran sche regeering niets auders verlangt dan het her stel der beschermende rechten. „De ondergetee- kendeu, zoo vervolgt de Kamer, zijn evenzeer over tuigd dat het nieuwe tarief niet kan aange merkt worden als een bloot fiscale maatregel, daar de nienw ingevoerde rechten, al worden zij compensatierechten genoemd, inderdaad niets anders zijn dan eene verhooging van belastingen, welke niet ver meer van een verbod van invoer verwijderd staan; bovendien zou de nieuwe clas sificatie de bestaande verwarring in de practijk nog maar vermeerderen. Werden de gedane voor stellen aangenomen, dan zou niet alleen het be ginsel der handelsvrijheid, welks handhaving de kamer met aandrang verlangt, worden prijs ge- geveven, maar de nog onbeduidende handel op Frankrijk welke te Manchester gevonden wordt en welke met het beginsel van Frankrijk staat en valt, zou geheel ten gronde gaan. Wat de on telbare quaestiën betreft over de waarde en de classificatiën, meent de kamer dat die onveran derlijk zullen onderworpen worden aan de arbi trale uitspraak der door de kamer van koophan del van Parijs benoemde deskundigen. De onder- geteekenden drnkken in het algemeen hun ver trouwen uit dat Hr. Ms. regeering deze voorstel len, als in strijd met de ware belangen van den handel, verwerpen zal." Een aan de Times uit Parijs gezonden telegram betreffende de onderhandelingen over een nieuw handelstractaat luidt als volgt: „De onderhande lingen over het stuiten van een nieuw en gewij zigd handelstractaat tusschen Frankrijk en Enge land schijnen een gunstigen loop te nemen. Men verzekert, dat de meeste kamers van koophaudel in de beide laDden den wensch naar het aan knopen van dergelijke onderhandelingen te ken nen hebben gegeven, en men hoopt dat de terug keer der Engelsche ministers te Londen de on derhandelingen zat bespoedigen. TELEGBAMM EMN. Montevideo, 1-1 Augustus. Men verwacht dat er spoedig eene schikking met Brazilië zal getrof fen worden. X: Blo Janeiro, 19 Augustus. De verkiezingen zijn begonnen, zonder dat er ongeregeldheden plaats hadden. Londen, 6 September. De veeziekte is in York shire uitgebroken in eene kudde van 22 stuks vee. Er zijn er zeven gestorven, de rest is afge maakt, maatregelen van afzondering zijn geuomen. De Times bevat een telegram uit New-York waarin op goed gezag wordt verzekerd, dat het bedrag der Alabama-Claims vvaarschijnlijk 214 mil- tioen zal bedragen. Parys, 6 September. De Opinion Nationale ver zekert, onder reserve, dat keizer Wilhelm geneigd zou wezen om ten behoeve van zijn zoon afstand te doen van den troon. Deze stap zou gemotiveerd zijn door den gezondheidstoestand des keizers en zijn wensch om zijn opvolger te beletten zich te onttrekken aan den invloed van von Bismarck. Weenen, 6 September. De bladen zien in de reis des keizers het bewijs voor het behoud van den vrede en de versterking van Oostenrijks macht. Zij richten scherpe aanvallen tegen Beiereu. Berl(jn, 6 September. Keizer Frans Joseph heeft, nadat hem een allerhartelijkste ontvangst was ten deel gevallen, een bezoek afgelegd bij keizer Alexander. Later reden zij te zamen in een open rijtuig naar het kasteel. De menigte verdrong zich letterlijk op straat. Er heerscht bij het publiek de grootste geestdrift en sympathie. Te 7 uren werd op het kasteel een familie-diner gegeven. Genève, 6 September. De scheidsrechter^ heb ben heden hunne beraadslagingen geëindigd. De zitting is verdaagd tot Maandag om enkele ob'der- geschikte punteu te behandelen. Zaterdag den lldeu zal de overeenkomst worden geteekend. TrouvIUe, 6 September. Thiers heeft eene de putatie uit Cherbourg ontvangen en zich met haar onderhouden over het militaire gewicht dier plaats, maar bovenal doen uitkomen haar belang uit een handelsoogpunt, en de aandacht gevestigd op de zucht welke de Europeesche kabinetten bezielt om deu vrede te handhaven. Beriyn, 7 September. Gisteravond heeft graaf Andrassy den prins von Bismarck een bezoek ge bracht en geruimen tijd bij hein vertoefd. Mor- geu geeft prins von Bismarck een groot diner. LAATSTE UEttlCHTE v. 's-Geavenhaqe, 7 September De 22jarige arbei der v. O., van wien de veldwachter en eene vrouw gezien hadden, dat hij bij gelegenheid der feestviering op 1 April te Noord wijk mede met een steen een ruit heeft ingeworpen, werd ter zake van het verbreken van afsluiting voor de rechtbank te Leiden gedagvaard, enhoezeer hij zijne schuld Ontkende, tot zes weken eenzame opsluiting eu f 25 boete veroordeeld. Van deze veroordeeling teekende van O. appel aan omdat hij meende daardoor bezwaard te zijn. Ter terechtzitting van het Prof. Gerechtshof in Zuid-Holland van heden werden dezelfde getuigen gehoord benevens twee getuigeu A décharge. V. O. hield vol niet te heb ben gegooid. Mr. de Geus uit Leiden trachtte door verschillende bedenkingen tegen het vonnis ken baar te maken en aan te toouen den strijd die er bestaat tusschen de verklaringen door de ge tuigen in eersten aanleg eu nu in hooger beroep afgelegd dat het feit niet overtuigend is bewezen. Hij meende dat het vonnis moest vernietigd en de appellant vrijgesproken worden. Met deze be weringen kon adv.-gen. Mr- van Maanen zich niet vereenigen. Z. i. moest men geen waarde hechten aan de verklaring A décharge afgelegd en requi- reerde de algeheele bevestiging van het vonnis a quo. Aanstaanden Donderdag zal het Hof uit spraak doen. VERBETERING. Gisteren namen wij onder de laatste berichten op dat de heer H. Bentheim alhier tot leeraar te Enschedé is benoemd. Dit moet zijn A. Benthem. Ter markt te Leiden aangevoerd. Zomer Gerit heetol. ƒ5.50 3 6.00. Cbevalier-gerst 13 hectol. ƒ6.50 i 7.00. Zware Haver 19 bectol. 4.00 a ƒ4.60. Licbte Haver 20 beotol. 3.25 a 3.75. Duiveubooneu bectol. 8.00 a ƒ8.50. Paardenboonen hectol. ƒ7.00 a 7.50. Stieren 66 stuks 120.00a 175.00. - Kalfkoeien 40 stuks 166.00 a ƒ340.00.Varekoeien S6stuks 128.00 a ƒ220.00. Vette koeieD 98 stuks 188.00 a 345.00. Kalveren (vette) 60 stuks 40.00 a J 80.00. Kalverfu (magere) 7 stuks 14.00 a ƒ22.00. Hamels (magere) 840 stuks 17.00 a 26.00. Hamels (vette) 594 stuks ƒ27.00 a ƒ42.00. Lammeren (magere) stuks ƒ0.00 a ƒ00.00. Varkens (magere) 56 stuks, 15.00 a (34.00: 1I Varkens (Biggen) 200. stuks 7.00 a ƒ12.00. Boter 6630 kjlogr.; Is te qnalit. ,1 vat 59.00 a ƒ63.00. 2dé qu lil feit vat ƒ54.00 a ƒ&8.00; 1ste qual. per kilogr. 1.47' a 1.67'; 2de qualiteit per kilogr. ƒ1.35 a ƒ1.45. Lange Zwarte Turf 13000 dubb. hectol. ƒ0.22 a ƒ0.24. Ter markt aangebracht 305 runderen, 57 kalveren eu 1043 schapen. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. Vrijdag Zaterd. morg. 5 u. 56° morg. 8 Q. 62° nam. 12 n. 710 nam. 4 a. nam. 5 u. 68' 58° avond. 10 Q. 56» Wind: Vrijdag 's midd. 5 u. N. W. Zaterdag 's namiddags 12 u. Z. W., 4 u. N W. Ondertrouwd, 5 Sept. 1872: Af. VAN RA AL VAN KONIJNENBURG Je., van Noordwijk, - tllflh 6(|0 aéSWllBTo' OlSlfil (19 919É9U11 J. J. E. D. ESCHAUZIER, van Leiden. Bevallen van een Zoon M. v. d. STEEN ltnu- BJPfifiti na:. i ob .en dsob -lovidMirf ui Bij mijn vertrek naar het buitenland voel ik eene dringende behoefte U, voorloopig ten minsten langs dezen weg, dank te zeggen voor uwe tref fende deelneming bij gelegenheid zoowel van mijne 25jarige bediening te Leiden, als van het smartelijk overlijden van mijn lieven Zoon. Ver gunt mij tevens U, bij mijn vaartwel tot weder- ziens, de verzekering mijner blijvende vriend schap en de uitdrukking mijner beste wenschen aan te bieden. F. C. J. VAN GOENS. Leiden, 8 Sept. 1872: ul" 6 en 7 September. Winter Tsrwe 16 hecloliter 12.50 13.50. - Zomer Tirwe hectol. 11.60 i 12.50. Wiuter Rogge 14 hectol. ƒ8.00 ƒ8.50. Zomer Rogge 10 bectol. 7.00 ƒ7.60. Zij, die na de groote vacantie LID van genoemd Corps wenschen te worden, worden verzocht zich in te schrijven bij den Pedel P. SUMERWIL, Breêstraat N". 35. 1 D. N. BROUWER, Coll. h. t. Ab-aclis. RAPENBURG N\ 97, IS VERKRIJGBAAR: Fijne Genna-OIte de flacon A f 0.75. Fijne Bourdeaux- of Tafel-Olie de flacon „0.60. Dito dito dito per liter „1.00. Dito dito „0.90. Wyn-Azyn van Heerkens Schaepman te Zwolle, per tlesch /0.15, f0.12, „0.10. Frambozen-Limonade per flesch1.10. Citroen-Limonade „1.00. Inlandsche Brandewijn Fransche dito Jenever H. en Zn, „0.70. 0.90. /0.65, „0.70. van Br. John JacoblJ, waarvan de buitengewone geneeskracht bewezen is door 132,000 gelukkige Kuren, geneest op den alleen waren weg der natuur, door zuivering en vernieuwing van bet zieke bloed eu slechte lichaamsvochten, welke de grondoorzaken van alle ziekten zijn en alzoo van de ziekten welke daardour ontstaan. 7ipkpil °P w'e a"e aaDëewende mid- ZjlCIWCUp delen zonder gevolg zijn ge- bleveD, kuunen wij met vertrouwen aanraden eene laatste proeve te nemen uiet dezen heer lijken drank. Depot A fl. 2 per flesch met gebruiks aanwijzing te Leiden bij Af. R. SWEJIEK. echt, als tedere flesch - iu relief met mijne firma en iedere Etiquette in roode kleur niet mijne bovenstaande handleekening voor zien is. (N°. 1030.) F. ABOLPH KIC11TEK te Bulsburg, eenig fabrikant van den echten Wonderdrank. mm F- QUEHL'S Adtertentie-Bureau, Nfjinegco-Cleve. BUi Tot spoedige genezing van doofheid, hard- hoorendheld, oorzulgtog, mits niet aangeboren zijnde, van een ervaren Geneesheer. Prijs: flacon 76 cent. Eenig Depot bij Af. K. SWEJIEK, Mare.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3