N°. *3860. A0. 1872. Maandag 9 September. LE1DSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor] Leiden per 3^maandenƒ3.00. Franco fper postn 3«85* Afzonderlijke Nommewn 0-05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVKRXBNTIICN. Voor lederen regel.JlV.If0.15. Grootere letter» naar de plaatsruimte die *ij Ve^laa^i. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van |2IDEN, Bezien art. 11, 2de alinea., der Verordening van fMei 1872, op de openbare scholen vóór gewoon ber Qnderwijs voor on- en minvermogenden Ge- lenteblad n10); Boen te weten, dat de inschrijving van nieuwe rlingen op de openbare scholen voor on- en min boiogenden zal plaats hebben van den 2den tot met den 14den September e. k. in de schoolloka- in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de nnenvestgracht aan het Plantsoen, en op de Oude Vest, voormiddags van halfnegen tot negen uren des namiddags van half twee tot twee uren, ba\ve des Zaterdags-namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d, BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 Augustus 1872. 4 4 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van EIDEN, ezien het adres van Kuiper C0., instrument!-, ikers, wonende alhier, daarbij verzoekende om in me werkplaats aan de Langebrug n°. 83, een klein 'rwis te mogen doen plaatsen, tot het smelten en :beiden van kleine voorwerpen Belet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad n°. 19) Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars bewoners van de naast bijgelegene en belendende iaden, ten opzichte der informatiën de commodo et omrnodo, door Burgemeester en Wethouders zal rden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, Donderdag den 12den September aanstaande, 's voor- ddags te elf urenzullende de belanghebbenden rplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op >n tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, gebonden zullen worden zich tegen de inwilliging et te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 7 September 1872. Lelden. September. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage, dd. 7 Sep tember: ik beu iu staat eenige feiten te berichten, die nieuw zijn. De Internationale heeft ni. iu hare geheime zitting van gisteren besloten, dat voor het' jaar 1872/73 de zetel van den Algeuieeuen Raad van Londen naar New-York zal worden verlegd. De raad zal voortaan bestaau uit vijftieu ledeu. Voorts moet in deze geheime zitting reeds een besluit ziju genomen over het onderwerp dat gisteravond in de openbare, zitting slechts voor de leus werd besproken. Inderdaad is reeds be- sloteD, dat de hoofdzaak van de Internationale voortaan zal zijn om het proletariaat politieke macht te verzekeren. 'Voor het onderwijs aan de Hoogere Burger- «kool alhier, hebben zich 40 nieuwe leerlingen llleu inschrijven, waarvan na gehouden admissie- Hamen 25 zijn toogelateu tot de gevraagde klasse, 8 verwezen naar lagere klassen en 4 af gewezen. De overige 8 zijn zonder examen toe- gWalen. De nieuwe cursus is aangevangen met 124 leerlingen, aldus verdeeld: 'lste klasse 18; 2de klasse 48; 3de klasse 32; 4de klasse 16; 5de klasse 3; toehoorders 7. Aan de Zwem- en Badinrichting Rhijnzicht zij n edurende deze week 1584 baden genomen. nants van elk der veld-bataljons van de overige regimenten van het wapen der infanterie, nood zakelijk is, bepaald dat het cijfer der 2de luite nants, bedoeld bij besluit van 21 Juni 1371, ander maal met één zal worden vermeerderd. 3 Morgenochtend te 7 uren zal door de muziek v&u het 4de regiment infanterie eene koraal- uitvoering gegeveu worden op de binnenplaats n de kazerne aan de Morschpoort. Aanstaanden Maandag-morgen te lialfacht zat eene gecombineerde manoeuvre in liet vuur Jaats hebben onder bevel van den kapitein Schwartz van het regiment veld-artillerie, terwijl de tegenpartij zal worden aangevoerd door den kapitein Tuckerman van het 4de regiment in- pterie. Üe troepen in dit garnizoen vereenlgeu zich irtoe op de Ruïne. „Bfledurende deze week zijn dagelijks in het iitJharkhuis alhier opgenomen van 103 lot 118 vol- m assen personen en van 43 tot 48 kinderen. 11 Z. M. heeft, uit het oogpunt, dat eene nadere Vermeerdering van het getal 2de luitenants bij élk der bataljons grenadiers, van het regiment feteuadiers en jagers, zoomede dat der 2de luite- Aan do bevelhebbers iu de militaire afdeelingen heeft de Minister van Oorlog kennis gegeveu, dat hij met de te Rotterdam gevestigde directie der stoomboot Stad Brouwershaven eene overeenkomst heelt aangegaan voor het vervoer van militairen ven Brouwershaven naar Rotterdam en tusschen- gelegen plaatsen en omgekeerd. Er kunnen in den gewonen dienst in ééns worden vervoerd 250 man of 125 man en 20 paarden. Naar men verneemt is door het hoofdbestuur van het Algemeene Nederlanische Vredebond, zetelende te 's-Gravenhage, aan de drie thans te Berlijn vergaderde Keizers de volgende brief verzonden; i/Sire, „C'est avec Ie plus profoud respect que la Ligue générale Néerlaudaise de la Paix, siégeant A la Haye, s'approehe de Votre Majesté Impériale au moment solennel ou trois Empereurs puissants et aux inspirations généreuses se sont réunis dans la capitale de la Prusse. „yuaud les premiers souverains de l'Europese rencoutrent frateruellemont, uotre Ligue juge de son devoir de présenter a Vos Majestés ses plus humbles félicitations au sujet d'un événement considéré par la voix presque unaniuie de l'Eu- rope couime un signe et une garantie de ia paix générale. „Notre Ligue ose expriuier ie voeu leplussin- cère qu'il soit donné A Vos Majesiés de ne régner que sur des peuples iudustrieux et tranquilles jouis- sant de tous les bienfaits de la paix et bénissant Votre sage gouvernement. Elle espère ardemment que la réunion actuelle de Vos Majestés sera favo rable au aiaintiuu d'uue paix permanente et a la solution naturelle et paisible de toutes les ques tions sociales. z/C'est avec ces sentiments que la Ligue géné rale Néerlaudaise de la Paix présente son bom- mage A Votre Majesté impériale." De ArnA. 67. meldt van Eindhoven, dd. 4 Sep tember. Eindhoven is in rep en roer, ja in staat van beleg; 't zijne geene werkstakingen, geene grève of strike van gezellen die de politie eiken avond op de been baalt en druk werk bezorgden, maar hel is ten gevolge van het uitgesproken faillisse ment van den kassier Ant. Boex met een deficit van ruim 2 ton; ziehier de reden. Zekere heerJ. v. L. en men zegt ook zijn zoon, twee dochters en ook zijne echtgeuoote, op wie allen verschillende liedjes gedrukt, uitgegeven en verspreid zijn, had zich bemoeid met en ook gezorgd voor verschillende procuratiën van de crediteuren bij de vergadering van de crediteu ren, welke vóór bet faillissement gehouden werd; zijne uitvallen en, zoo hij zich verbeeldt hoog geleerde woorden, olschoou hij telkens moest zeg gen zonder zijn onderwerp besproken en toege licht te hebbeni,ik heb gezegd", waren van dien aard, dat velen de hem gegeven volmacht in- trokken; zijn bloed kookte in de aderen en zijn eenmaal uitgesproken woordhij moet en zal failleeren, moest bewaarheid worden; bij zelf had geen cent van B. te vorderen, maar ziju knecht f 300. Den 30sten Augustus jl.zond deze op zijns meesters dwang een request aan de recht bank, de rechtbank vergaderde onmiddellijk en even spoedig volgde het faillissement. Ook eene sigarenfabriek, waarvan de gefailleerde hoofd vennoot was, hield op en bet ziju nu deze gasten die ons rustig stadje 'In rep en roer hebben ge bracht. Bij liet gemeentebestuur was geene verordening waarbij samenscholingen verboden waren daarom heeft de gemeenteraad ook onmiddellijk eene avondzitiiDg gehouden en zoo danige verordening vastgesteld, die rondgeklept, uitgebazuind en aangeplakt geworden is. Niettegenstaande dit alles, bewegen zich des avonds tegen 7 uren honderden .personen voor de woning van deu thans beruchten of liever alge meen bekenden J. v. L. Muziek en zang staan daarbij niet ten achteren, de waarschuwingen van de reeds versterkte politie baten niets, het volk is opgewonden en wil ziju doel bereiken hierbij komt uog dat v. L. eene lijst heeft open baar gemaakt van personen die hij allen zal doen failliet verklaren, maar ook juist daardoor heeft hij zich zoozeer den haat op den hals gehaald, dat zijne glazen ingeworpen zijn, hij niet anders dan tnsschen 4 a 5 politieagenten uitgaat, een gejoel, lafelmuziek en alle dergelijke zakeu ont vangt, en ten slotte van een flink pak slaag zeker kan zijn. Honderden nieuwsgierigen komen tegen den avond in ons stadje; men zegt dat men om bijstand naar's-Hertogenbosch getelegra feerd heeft, maar het volk heeft een ijzeren wil, eu wil van niéts wetenwij hopen er het beste van. De hoogleeraar C. A. J. A. Oudemans is be noemd tot eerelid der Sociéti Royale Linnienne te Brussel. 1 De beer Ds. J. van Loenen Martinet, meldt in de iV. Roti. Ct., dat bet bericht omtrent zijne be roeping naar St.-Petersburg onjuist is. Den 26steu dezór maand zal te Parijs het inter nationaal congres voor de eenheid van het metri sche stelsel worden geopend. De Times deelt mede, dat Dinsdag jl. te Londen het huwelijk voltrokken is van pater Hyacintbe of liever den heer Charles Loyson met zekere weduwe Edwin Ruthven Merivan, geboren Eniilie Jane Butterfield, uit de Vereeuigde Staten. Voor eenige weken werd gemeld, dat de onder wijzers in de danskunst eene vereeniging hadden opgericht. Het blijkt .thans, dat,die vereeniging inderdaad bestaat en zich ten doel stelt //de zede lijke en beschaafde ontwikkeling der daD9kunst en haar onderwijs door eensgezinde samenwer king te bevorderen." De afdeeling voor Taal-, Letter-, Gesohiedkun- dige en Wijsgeerige Wetenschappen der Konink lijke Academie van Wetenschappen, zal. eene gewone vergadering houden op Maandag den 9den September e. k., des namiddags te kwartier over twaalven, iu het gebouw der Academie Trippenhuiste Amsterdam. De Staatscourant, behelst het besluit van den 27sten Augustus 1872, houdende aanwijzing der gemeente Sliedrecht als standplaats van een post- kantoor, te beginnen met 1 October. De Minister van Biunenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de Commissie, belast met het examiueereu van hen die eene acte van bevoegdheid als arts wenschen te verkrijgen, of hunne vroeger verkregene bevoegdheid verder wenschen uit te breiden, overeenkomstig artt. 27 en 28 dier wet, zitting zal hpuden op Maandag 23 September e.k. en volgende dagen, ie Rotterdam. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. fregat met stoom- vermogen Admiraal van Wassenaer, onder bevel van den kapitein ter-zee R. L. de Haes, op zijn kruistocht in de Noordzee, den 6den dezer, ter reede van Leith aangekomen. Aan boord was alles wel. Met ingang van den 15den dezer wordt een Rijkstelegraafkautoor met beperkten dagdienst geopend te IJzeDdijke. Op het verkeer van dit kantoor niet alle Ne- derlandsche kantoren is het uniforme tarief van 0.30 per enkelvoudig telegram van toepassing, terwijl aangaande de tarieven voor de berichteu- wisseling met het buitenland inlichtingen aan het genoemde kantoor zullen te bekomen zijn. BINNENL/AND. Amsterdam, 6 September. Het was heden de vierde rechtsdag, die het provinciaal Gerechtshof alhier wijdde aan de bekende zaak tegen A. eu J. J. V., beschuldigd van valschheden in geschrif ten van koophaudei. Nadat nog 11 getuigen, waar onder 6 A décharge, gehoord waren, eindigde het getuigenverhoor. Onder de getuigeu bevonden zicb de chel' der secretarie der Nederlaudsche Bank, die het door de Nederlaudsche Bank we gens disconteeren van het aangeboden vulsctie papier geleden nadeel op f 65,000 begrootte. Een der directeuren der Criedietvereeniging begrootte het nadeel dezer instelling, wegens disconteeren van valsch papier gëledéb, op ruim 6000. De adjunct-ilirecleur der Associatie-kassa verklaarde, dat die instelling per saldo éen schade had van ruim f 2000, wegens v'alsch papier, door haar tot dekking van voórschot van de beschuldigden aan genomen. De curators 'van' hét 'faillissement van genoemde beschuldigden, A HléctiAfjré geh'óórd, verklaarden o. a. dat er nog een tamelijk actief was, voor eed deel afhankelijk van het vvmnen van een paar hangende processed. Voorts deel den zij mede, dat de beschuldigden 'tijdensluiime faillietverklaring zeer weinig loopdndé liuïsschul- den: hadden. Andere, met hen bekêndë getuigen, verklaarden- dat zij steeds hoogst zuinig gèlèefd hadden; Verder werden doÖV enkele 1 getuigen verklaringen gedaan omtrent ongelukkeu eri'oui- standigheden, die, volgens de beschuldigden, in verband met een allengs in belangrijkheid toe genomen vordering op een huis in Suriname, aanleiding zouden hebben opgeleverd tot het in de wereld zenden yap dat valscbe papier. De be schuldigden erkenden hunne schuld Qf medewe tenschap. Maandag morgeu te 10 uren wordt de behandeling voortgezet, Alsdan is het ivoord aan den advocaat-generaal Jbr. Mr. C. H. Backer; tot toelichting van zijn requisitoir. I, Helder, 6 September. De l^tg luitenant,E. E. A. baron van lltergum vau de te dezer stede ge stationeerde 3de compagu/e yap het eerste reg. vest.-artille,rid,is op iziju verzoek op non-activiteit gesteld. "..ij,!-,//,,! ,,.jS tfoohioo iboon tad luoH Niedwediep, 5 September. Kapitein de Greeve heeft van Tjiiatjap meegebracht een fpaaie lijgep, 'geschenk van den resident aldaar voor de Dier gaarde te Amsterdam. Opmerkejijk .,qs het, dat deze ti^er, toen de voorraad van jipuden en kip pen minderde, een geroot gedeelte van de reis i§ gevoed gewordeu met stokvisch, op welk voedsel hij later zoo verzot was, dat hij met veel minder gulzigheid dan vroeger een kip vqrslond. 's Gravenhage, 6 September. Te zes uren beden- avond was de openbare vergadering van liet Congres der Internationale aangekondigd, maar de talrijke menigte, die zich op dat uur voor de zaal bevond, moest een tijd lang geduld oefenen, daar ,de zitting, naar men nu verklaarde, eerst te, 7 uren kon geopend worden. Alen had intusschen de vriendelijkheid het publiek"voorioopig binnen te laten, terwijl het journaal der Internationale, TEgalili, werd rondgedeeld. Te lialfzevou heelt de opening plaats. De voorzitter Ranvier deelt mede, dat na het genomen besluit in de geheime zitting van lieden, de discussiën over den Algem. raad niet kunnen worden voortgezet. Hij geeft nu liet woord aan burger van der Hout,tót het doen eeuer mede- deeling. Burger van der Hout, lid van de Hollaudsche sectie, uit Amsterdam, brengt hulde aan de wijze waarop de meeste vertegenwoordigers vau de pers naar waarheid verslag hebben gegeven van het alhier verhandelde. Hij moet echter zijne ver ontwaardiging te kennen geven over een vau de vertegenwoordigers van de pérs, én wel over het geen het Dagblad van 's-Gravenhage dezer dagen èn vóór en tijdens de bijeenkomst van hel Con gres heeft medegedeeld. In allerhevigste bewoor dingen komt hij op tegen de hatelijke wijze waarop de Internationale daarin is beoordeeld, hoe haar doel, haar streven, haar werkkring is ge- critiseerden belasterd; hoe zijne leden zijn voor gesteld als ellendelingen, eervergeten spitsboeven, roovers, plunderaars en brandstichters. Do spréker stelt den hoofdredacteur van het Dagblad op onverbiddelijke wijze aan de kaak, slaat een terugblik op zijn persoon en zijne handelingen die iu vroeger tijd geheel instemmend waren met de grondbeginselen der Internationale, terwijl die redacteur nu alleeu oin geldelijk voordeel' eene gansch andere richting volgt en iu zijne hatelijkheid zoover is gegaan van zelfs met de meeste verachting te spreken in ziju blad niet alleen van het onaanzienlijke der plaats van bij eenkomst, maar ook van het uiterlijk der iedeu vau het Congres. Het gemis aan waarheidsliefde ging zelfs zoover dat in het blad o. a. stond ver nield, dat het publiek tegen 5U cents den persoon toegang had en zulks terwijl een ieder kou ge tuigen, dat hij er kosteloos, was toegelaten. Hij moedigde de werklieden aan zich uiei door der gelijk geschrijf te laten medesleepeu maar voor oogen te houden, dat de Internationale geen amler doel heeft dan hupup belangen te behartigen en hen vrij le maken vuu de verdrukking, waaron-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1