r. 3858. Vrijdag A°. 1872. 6 September. STADS-BE RICH TEN. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". SCHBTSBI UIT EMELAID. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor] Leiden per 3 "maandenƒ8.00. Franco fper po9t,8.85. Afzonderlijks No mm enn 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTENTIEN. Voor iederen regel/"0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die «ij beslaan. PATEWTB t. AOBW. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeente bestuur van Leiden, doet te weten, dat de inge vulde patentbladen, over het dienstjaar 1872 en 1873, voor de Wijken 5, 6, 7, 8 en 9, bij het College van Zetters, in eene der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks van des middags twaalf tot twee uren en wel tot enmetden7den September eerstkomende, terwijl na het verstrijken vau dien tijd de onafgehaalde patentbladen van die wijken aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, ter uitreiking moeten worden afgegeven, die, voor hunne moeite, mogen eischen tien cents zon der meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Cou Laat afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. D. BRANDELBR. Leiden, 31 Augustus 1872. De BURGEMEESTER van LEIDEN doet te weten dat, ten gevolge der jaarlijksche aftreding van de leden der vaste commission, door den Gemeente raad voor dit jaar uit zijn midden zijn benoemd de volgende leden, als: a. Voor de Commissie vnn Fabricage: de H.H. J. I. VAN WENSEN en J. SEELIG, van welke Commissie de wethouder H. P. C. STOPEELS Voorzitter is; b. Voor de Commissie van Financiën: de H.H. Mr. J. T. BUTS, Voorzitter, H. C. HARTEVELT en A. H. EIGE.UAN; c. Voor de Commissie, belast met hel ontwerpen van en herzien der plaatselijke verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd: de H.H. Mr. J. VAN OUTEREN en Mr. R. Th. BYLEVELD, van welke Commissie de Burgemeester Voorzitter is en d. Voor de Commissie, belast met het ontwerpen ran en herzien der plaatselijke verordeningen betreffende de huishouding der gemeente de H.H. Prof. J. GOUDSMIT, Voorzitter, H. C. HARTEVELT en Mr. C. COCK. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 5 September 1872. Lelden, 5 September. Heden is door Burgemeester en Wethouders op liet Raadhuis alhier aanbesteed Het bouwen van een Taplokaal ten dienste van het Liernur-stelsel, aannemer de heer J. C. Tom, te 's-Gravenhage, voor f 2349, (aangehouden)het leveren en plaat sen der benoodigde ijzerwerken enz, tot stationaire exploitatie van de Liernur-rioleering, aannemer J. van der Drift, smid alhier, voor f 1987het reinigen van de Langebrug, aannemer J. W. Fi- lippo, rioolruimer alhier, voor f 1. Wij vernemen dat de majoor de Man en kapi tein Alewijn, beiden van de artillerie, de oefe ningen van de gekampeerde Duitsche legertroepen voor de driq Keizers, zullen bijwonen. Hoofdoffi cieren van bijna alle mogendheden zullen hierbij tegenwoordig zijn. naak het fkansch van II. T JE_ Naar men ons nader mededeelt is de prijs bij den roei- en zeilwedstrijd te Amsterdam gewon nen door een boeier, toebehoorende aan den heer E. J. Hoos alhier, en bevaren door diens zoon, den heer P. H. Hoos EJz. IX. Een tochtje naar Schotland. (Vervolg.) Heldere glasruiten, schoone vloeren, koperen denrkDoppen, bloemen aan de ramen; de armoe digste woningen zijn netjes gewit. Goed gekleede dames, heeren keurig gecostumeerd loopen over straat. Men heeft kunstwerken willen hebben Ionische zuilen, zuiver gothisch, en anderen ar- chitecturalen opschik van pacotille, die ten minste blijk geven van zoeken Daar beter, van goeden wil. Het land is blijkbaar slecht; de industrie, orde, spaarzaamheid, arbeidzaamheid der bewo ners doen hier alles. Welk een contrast met het Naar uien verneemt, zullen op 1 November a. s. bij de stafschool te Breda worden gedeta cheerd vier van de zeven officieren, die het examen hiertoe onlangs hebben afgelegd, en wel een officier der infanterie, een der genie en twee der artillerie. Niet geplaatst zijn een artillerist en twee infanteristen. Heden als gisteren, zegt het Vaderland. De Inter nationale blijft voor oningewijdeu ontoegankelijk. De quaestie van al- ot niet-toelating van enkele afgevaardigden, bet onderzoek der geloofsbrieven en de daarmede in verband slaande punten geven zooveel stof tol discussie, dat men zelfs nog niet gekomen is tot de verkiezing van een definitief bureel. Nog altijd blijft van den Abeele voorzitter. Aan onzen verslaggever was dan ook weder de zelfde ontvangst als de vorige dagen beschoren; alleen gunde men hem een kijkje iu de zaal. Daar zaten ze allen eendrachtelijk en broederlijk bijeen, sommigen iu hemdsmouwen, daar de temperatuur alles behalve frisch was, andereD in nonchalante houding hun papieren doorsnuffelende, weder andereu in druk gesprek gewikkeld. De zaal zelf is niet zeer sierlijk ingericht. De tafels zijn niet eens uiet bet overdrachtelijke groene kleed bedekt. Op de tribune, die men langs een smal trapje aan den iügang bereikt, zitten de leden der Internationale die geen afgevaardigden zijn. Daar zal ook de plaats der journalisten zijn, wanneer de vergaderingen openbaar zullen zijn. Als een bewijs hoeveel moeite men heeft om het over de betwiste punten eens te worden, kunnen wij melden, dat over de al- of niet- geldigheid van één geloofsbrief ruim twee en een half uur werd gediscussieerd, zonder dat men tot een afdoend resultaat kwam. Wat de afgevaardigden betrelt, inen ziet ze weinig buiten de buurten waar zij hun verblijf hebben genomen. Enkelen hunner bezoeken de koffiehuizen op de Kalvermarkt; ook in het Café Frangais gebruikten eenigen hunner zeer vreed zaam een bartversterkiug. In de Lombardstraat wordt bet nieuwsgierige publiek dagelijks klei ner. Hedeuinorgen was het aantal vrouwen en kinderen tot een paar dozijn verminderd. 120 fabrikanten en eigenaars van fabrieken in het vak van ijzer- en andere metaalwerken te Berlijn hebben eenparig besloten aan den eisch der werklieden om het loon met 20 pCt. te ver- hoogen niet te voldoeD. Daar de werkstaking was uitgegaan van de ijzerfabriek Pflüg, zou uit de boeken dezer onder neming bewezen worden, dat de eisch niet toe gegeven kan worden en dat de werklieden in die fabriek slechts 10 uren daags werken en veel hooger bezoldigd worden dan een paar jaren ge leden, toen zij 11 en meer uren daags moesten arbeiden. Dit stuk zal in de werkplaatsen aangeplakt worden, terwijl de fabrikanten nog besloten heb ben, als er in hunne fabrieken gelden voor de werkstakende arbeiders worden ingezameld, daar aan door nader te bepalen middelen een einde te maken. Eindelijk werd een commissie benoemd om de oprichting eener vereenigiDg van fabrikanten in ijzer en andere metalen te Berlijn en omstrekeo voor te bereiden, ten einde zich krachtig te kun nen verzetten tegen alle overmatige eiscben van werklieden in geval van arbeidstaking. Indien de vereeniging verklaart, dat er geen voldoende grond voor een werkstaking bestaat, zal geen lid der vereeuiging een der arbeidstakers in dienst mogen nemen, vóórdat er vier weken na de bervattiDg van het werk verloopen zijn. Voor het gieten der nieuwe klok van den Dom te Keulen, die 500 centenaars moet wegen en uit door den Duilscben keizer ten geschenke gegeven veroverde Fransche kanonnen gegoten zal worden, zijn 22 inschrijvingen ingekomen, voor het meeren- deel uit Daitschland, maar ook uit Oostenrijk, uit Italië en zelfs uit Fraukrijk. Aanvankelijk is het bericht in omloop gebracht, dat de klok binnen de muren van Keulen zou moeten gegoten wor den, omdat de poorten der stad te nauw zouden zijn om de klok binnen te voeren. Dit bericht echter schijnt niet juist te zijn; wel daarentegen moet de vraag te berde gebraebt en nog niet be slist zijn, of een spoorwagen en de spoorweg bruggen, welke de klok zou moeten passeeren, iu staat zijn om bet gewicht der klok te dragen Men vermoedt, dat het door deze en dergelijke onderhandelingen met de bij de zaak betrokken gieterijen nog wel twee maanden duren zal, voor dat men tot het gieten der klok kan overgaan. Z. M. heeft aan V. A. Just de ia Paisières, eer vol ontslagen griffier der Provinciale Staten van Zuid-Holland, verleend een pensioen ten laste van den Staat ten bedrage van f 2000 's jaars Z. M. beeft benoemd tot plaatsvervangend kan tonrechter te Asten J. Bluyssen, fabrikant aldaar en lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant. Z. Al. heeft goedgevonden, te rekenen van den lsten November aanstaande, in zijn rang over te plaatsen bij den generalen staf, den kapitein K. Eland, van bet corps ingenieurs, uiineurs en sappeurs. li I IN IN ld IN 1V IS 1 Amsterdam, 3 September. Gisteren werd voor het Proviuciaal Gerechtshof alhier een aanvang gemaakt met de behandeling der geruchtmakende, op Dinsdag 13 Augustus II. uitgestelde, strafzaak tegen A. en J. J. V., beschuldigd de eersie van het 221 maal, de tweede van het 220 maal plegen van valschheid in een geschrift van koophandel, door hel in onderling overleg valschelijk onder teekenen met de namen vud handelaars uit ver schillende deelen van het land, van doorgaans bij hunne firma gedomicilieerde promessen, als mede van het eveuzoo met een valsche handtee- kening onderteekenen van een enkelen wissel en beiden van het 219 maal desbewust gebruik maken van die valsche stukken, door ze, wat het grootste deel daarvan betreft, te doen discontee- ren door de Nederlandsche Bank, wat enkele aangaat door andere credietinstellingen. 4 September. Heden werd voor het Provin ciaal Gerechtshof alhier de behandeling dezer zaak voortgezet. 73 getuigen ziju gehoord, wier ver klaring grootendeels liep over de niet-echtheid van haudteekeningen. Morgenochtend voortzetting. Alsdan worden de voornaamste getuigen gehoord. Vklsen, 3 September. Aan de kanaalwerkeu onder deze gemeente had Maandag-avond het volgende ongeval plaats: Een arbeider aan die werken, op een in beweging zijnden trein wil lende springen, bad het ongeluk er onder te ge raken. Vijf wagens reden over hem heen. De ongelukkige was dadelijk een lijk. Hij laat eene vrouw met vier kinderen na. '6-Gravenhaoe, 4 September. Hedennamiddag te drie .uren werd op bet bouwterrein in de Suma- trastraat door den heer J. A. Potter de eersie steen gelegd van een reeks arbeiderswoningen, die daar door de Nederlandsche Nationale Vereeniging van Werklieden zullen worden gebouwd. Een groot aantal belangstellenden benevens de leden der Vereeniging waren op het terrein aanwezig. Onder de eersten merkten wij op den heer Commissaris des Konings Mr. Fock, eenige leden van de Tweede Kamer en de Wethouders benevens enkele Raads leden der residentie. De president, Mr. Beth, opende de plechtigheid inet een uitgebreide rede, die vooral tot strekking had de werklieden te waarschuwen tegen de Internationale, eene vereeni ging die in alles moest worden afgekeurd, behalve in het beginsel „verbetering van het lot des werkmans." Juist dit beginsel maakte de Interna tionale zoo geducht. Verder deelde de president mede dat alle leden van het Vorstelijk Huis (de Koning en Prins Hendrik per telegram) te kennen hadden gegeven tot hun leedwezen de plechtig heid niet te kunnen bijwonen. Ook de Prins van Oranje had voor de uitnoodiging om den eersten steen te leggen moeten bedaDkeD. Door den lieer J. A. Potter werd daarna met eenige toepasse lijke woorden de eerste steen (van marmer met de letters J. A. P. er op gegrift) gelegd, boven op een looden doos, waarin de oorkonde is besloten. Door den heer Hanselman, den secretaris, en den president werd verder nog het woord gevoerd waarop de aanwezigen de eerewijn werd aange boden. Alenigmaal weergalmden talrijkeen krach tige hoera's uit honderden rnaunenkeelen, en hief het hoornmuziekcorps de volksliederen en fanfares aan, die de aangename stemming verhoogden. Na afloop der plechtigheid werd aan alle leden der VereenigiDg door eenige belangstellende per sonen, in de werkloods die op het terrein gebouwd is, een diner aangeboden. De loods was toepas selijk versierd, zoo ook het terrein, waar op de vier hoeken aan gewiuipelde staken de woorden Arbeid, Godsdienst, Orde, Vlijt, prijkten. s-Geavenhage, 5 September. De plechtigheid, die gisteren in de Sumatrastraat alhier plaats had, «•oorkomen van eeu kleiDe stad aan de kusten der Middellandsche zee; verwaarloosd is het er en vuil, en de kleine burger leeft er als een worm in een vermolmden balk! Ik breng een week door in de omstreken bij een vriend. Bijna al de cottages zijn goed onder houden of opgeknapt. De kleine pachthoeven, de boerenhutten zijn met kamperfoelie omlijst en hebben een tuin vol bloeieude rozen. Wel is waar hebben die te lage huizen dikwijls alleen een rez-de-ebnussée eu Zijn ze smal, omdat de bouwstoffen duur zijn. Wel is waar wordt om de koude het bed 's winters slecht gelucht door het iu een stevige bedstee op zijn kant te zetten. Maar die ongemakken van grond en klimaat zijn den meD6ch eeu prikkel geweest. Overal, iu de minste cottages, vindt men boeken, in de eerste plaats den bijbel, verder eenige levensbeschrij vingen, reizen, hygiënische raadgevingen, hand leidingen voor bet visschen, verhandelingen over den landbouw, van acht tot dertig boekdeeleu. Bijna alle Schotscbe boeren kunnen lezen, en schrijven ook. Mijn gastheer en zijne vrouw geven al de oude vrouwijes en jooge meisjes de haDd en zeggen mij eveneens te doenzij zijn volstrekt niet verlegen. Elke boer voelt zich mees ster in zijn huis, vrij, naar het geestelijke en tijdelijke, zelf met de zorg voor zijn geluk beiast, wat hem een natuurlijke waardigheid geeft. De rijken en de gentlemen verschansen zich niet, noch houden zich achteraf, uit wantrouweD, weer zin of egoïsme, zooals in Frankrijk; zij houden openbare lezingen, zij brengen allerlei tot stand. De een heeft een kerk laten bouwen, de ander een brug van ijzerdraad; bij een opschrift ver zoekt hij „er stapvoets over te rijden." De muur van zijn park is slechts tweevoet hoog; een ieder mag er ingaan, alleeu is het verboden er iets te beschadigen. Tusschen Keith eu Aberdeeu tref ik een goedkoopen trein aan, waarvan de waggons meer dau vol ziju. Al die menschen gaan naar eene godsdienstige meeting, eene stich telijke en gemoedelijke Protestanlsche vergade ring, een revival waarbij vele beroemde predikers zullen spreken. De menigte is zoo talrijk, dat men per telegraphische dépêche eenige waggons rnoet aanvragen; en toch zitten in vele wagens de meisjes op de knieën der mannen. Mijn buur man zegt dat er twintig duizend personen bijeen zullen zijn, waarvan enkelen van 50 a 60 mijlen ver komen. Zoo lang de trein stilstaat heffen de vrouwen, ernstig en met overtuiging, een psalm aande godsdienstige muziek is hier altijd ern stig en zacht, en heeft mij steeds aange naam aangedaan. De waggons zijn van de derde klasse en die er mee rertrekkeu winkeliers, werk lieden, landbouwers, allen gekleed zooals onze kleine burgerij; nette, dikwijls nieuwe, grijze of bruine lakeusche jassen levendige en schrandere physiooomieëo bet ras is wakkerder, kloeker dan in Engeland. Het zijn rnanneu van de volks klasse, maar blijkbaar meer ontwikkeld dau onze dorpelingen. In het logement, een temperance-hotel, vind ik op de tafel van de vrouw des huizes, onder vele zedelijke romans en vrome boeken, een apo logetische verhandeling ten gunste van de revi vals. Daarin worden de uitroepen, het iu zwijm vallen en andere hartstochtelijke uitbarstingen gerechtvaardigd. „In de uitgelezenste kringen gebeurt het dat „een moeder, een vader bij het terugzien vau „een zoon, dien zij verloren waanden, het uit— „scbreeuvven en flauw vallen van vreugde, ter- wijl niemand hunne verrukking ongepast vindt; „hoeveel te meer voegt dan die verrukking aan „de ziel, die zich eensklaps voelt gered en vrij gekocht door de genade!" In de courant die er ligt trekt een clergymau tegen Walter Scott te velde, oindat deze door zijne romans een blaam geworpen heeft op de covenanters. Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1