in een daarvoor expresse! ijk gedecoreerde zaal van het gemeente-badhuis, waar men de por tretten van den Duitschen Keizer zag prijken. Het diner, dat vol geestdrift was, en waar geen einde aan scheen te komen aan de heildronken en toasten op den Duitschen Keizer, den Kroon prins, de Duitsche dames die zich zoowel in de ambulances als op het slagveld verdicnstelijk had den gemaakt, de arbeidzaamheid der Duitschers, enz., werd met een bal in de groote eetzaal, die daarvoor ontruimd was, besloten. Zoowel van de dames als van de heeren waren verscheidene met decoratiën versierd. Rotterdam, 2 September. Het zilveren feest van de te goeder naam bekend staande man- nenzangvereeniging alhier, Amphion, dat in de volgeode maand zal gevierd worden, belooft veel. Gedurende twee dagen, 5 en 6 October, zal eeu zangersleest het jubilé opluisteren. Reeds hebben 15 liedertafels uit ons vaderland hare medewer king toegezegd, zoodat men rekent op ruim 500 zaugers. Dat de beroemde Bossche bariton, de heer Deckers, de solopartijen zal vervullen, doet de verwachting stijgen. Het feest zal in den Doele gevierd worden en ook voor het publiek tegen inteekening toegankelijk zijn. Rotterdam, 8 September. Uit het bestaande zestal is hedenavond door het Kiescollege der Herv. Kerk alhier het volgende drietal opge maakt, ter benoeming van een predikant: P. J. Hoedemaker, te Veenendaal; P. van Son, te Nijmegen; J. P. Nonhebei, te Middelburg. Bij de benoeming van twee wethouders werd in plaats van den heer van Vollenhoven, die bedankt had, tot wethouder gekozen de heer C. E. Viruly, en voorts de heer B. Eickma. Dordrecht, 3 September, De gemeenteraad al hier heeft in zijne zitting van heden tot wethou der herbenoemd den heer P. J. de Kanter. Voorts heeft de raad beslist op 45 adressen, waario om remissie vutt belasting wordt gevraagd. Op eene ingediende aanbevelingslijst voor de benoeming van eene onderwijzeres in de Fransche taal en letterkunde aan de openbare middelbare school voor meisjes, zijn geplaatst Mej. J. C. Daverveldt te Kampen en A. P. Baumgarten te Amersfoort. Hedennacht heelt er een begin van brand plaats gehad in het huis aan de Voorstraat, op den hoek der Marienbornstraat, bewoond door G. M. Brugman. Men is echter den brand, die in een hoop zaagsel boven de bakkerij was ont staan, zonder behulp van brandspuiten meester kunnen worden. Delft, 3 September. In de zitting van den ge meenteraad van heden was aan de orde de be noeming van wethouders ter vervanging van de als zoodanig atgetreden heeren van Berckel en van der Leeuw. Alvorens tot die benoeming zou worden overgegaan, werd door den heer Kuiler het voorstel gedaan, met redeneu omkleed, om het getal wethouders te brengen op 4. Dat voor stel, hetwelk voldoende was ondersteund, heeft tot langdurige beraadslaging aanleiding gegeven. Eeu motie van orde van den heer van Blomme- steio, de strekking hebbende om dat voorstel te beschouwen als vreemd aan de orde van den dag en alzoo heden niet te behandelen noch tot be slissing te brengen, werd ten slotte verworpen met 10 tegen 8 stemmen. Het voorstel van den heer Kuiler, instemming gebracht, is vervolgens aangenomen met 13 tegen 5 stemmen. Alsnu tot de benoeming overgegaan zijnde, zijn tot wethouders benoemd de heeren v. Berckel, en vau der Leeuw, beiden bij enkele stemming, en Da eene derde stemming de heer Bicbon van IJselmonde. Op het daartoe door de vergadering gegeven verlof heeft de heer van RhijD aan den heer Bur gemeester het woord gericht en de bepaalde vraag gedaan, of de Voorzitter bereid was mede te deelen, ol de loopende geruchten waarheid be vatten, dat hij gisteren zijn ontslag zou hebben aaugeboden als burgemeester dezer gemeente. De Vooizitter heeft die vraag toestemmend be antwoord en hoofdzakelijk te kennen gegeven, dat niets anders van beui kou verwacht worden, dan dat hij het doorhem kenbaar gemaakte voor nemen zou gestand doen. Deze inededeeling gaf den heer van Rijn aan leiding om daarover zijn innig leedwezen te ken nen te geven, en hij deed daarop, na ontwikkeling van gronden, het voorstel, dat de Raad zou be- sluitcu den lieer Commissaris des Konings in deze provincie uit te noodigeD, dat deze den heer van Kuyk zou in overweging geven liet door hem aan geboden ODtslag terug te nemeu. Nadat de Voorzitter de behandeliug van dat voorstel ontraden had, oindat bij ongaarne over zoo iets in zijne tegenwoordigheid gesprokeu zag, is de vergadering gesloteD. In den nacht van jl. Zaterdag is een dief stal gepleegd aan de broodfabriek alhier. De dieven (blijkbaar waren er meer dan een) heb ben zich waarschijnlijk laten insluiten op de plaats binnen de poort der fabriek. Zij hebben zich vervolgens toegang weten te verschaffen tot het kantoor, door de slotplaat in het deurkozijn met een breekijzer er uit te wriugen, en zich daar meester gemaakt van eene som van ruim f 260. Gelukkig waren de overige geldswaarden ineen der ijzeren brandkasten geborgen en dus buiten hun bereik. Arnhem, 31 Augustus. Te Lengel, gemeente 's-Heerenberg, heeft zich eene locale epidemie ontwikkeld van dysenterie. De ziekte werd uit Duitschland overgebracht door een jongeling, die te Didam tehuis behoorde, maar te Gilsekirchem unn het werk was. Onder het dorschen werd hij ongesteld en daar hij zich hoe langer zoo zieker gevoelde, met zoogeuaamde bloeddiarrhee, besloot hij naar huis terug te keeren. Hij kon het echter niet verder breugeu dan tot Borger Bosch in 's-Heerenberg en viel daar uitgeput neder. Van daar werd hij vervoerd naar Lengel, waar zijne gehuwde zuster woonde; hij bleef daar één nacht (29 Juni jl.) en werd den volgenden morgen per kar naar Didam getransporteerd, alwaar hij den 30steu Juui overleed. Eenige dagen later werden twee personen ziek in de woning te Lengel, die hem opgenomen had, en vervolgens werden ook andere gezinnen aangetast, zoodat tot dusverre een 30 a 40 ingezetenen aan dysenterie geleden hebben en 7 daaraan overleden zijn. Hoe besmet telijk de ziekte is, kan gemakkelijk worden nage- gaaD bij de 12 a 14 zieken, die nu nog onder behandeling zijn. In eene woning bijv. werd eerst de dienstmeid ziek, die melk gebracht had bij eene aan de ziekte lijdende familie, en die meid bracht de smetstof weder over aan twee kinderen van haren meester; in een ander huis ligt een jongentje ernstig ziek, dat zelf nergens in besmette gezinnen geweest is, maar wiens moeder 2 aan dysenterie overleden kinderen heeft helpen afleg gen bij eene vriendin en wiens oudere broeder bij twee begrafenissen van overledenen aan dysen terie geweest is. De burgemeester van 's-Heerenberg heeft, in overleg met den geneeskundigen inspecteur en met de ter plaatse gevestigde geneeskundigen, de noodige sanitaire maatregelen tegen de verspreiding der ziekte genomen. Te Harderwijk zijn ook eenige gevallen vau dysenterie waargenomen. De ziekte heerscht, naar 't rchijnt, in Essen en Oberhausen en wordt van daar over onze grenzen gebracht. Legerplaats bij milligen, 2 September. Bij de manoeuvres van 11. Zaterdag is de majoor Trös- ter, van het 7de regiment infanterie, door het steigeren van zijn paard er onder geraakt; tenge volge daarvan verkeert hij in hoogst bedenkelij- ken toestand. Hedenochtend is de 1ste brigade met het 3de regiment in linie geëxerceerd door den generaal- ïnajoor Weitzel en de 2de brigade met het 4de re giment huzaren door den generaal-majoor Mans- veldt. De artillerie, vereenigd, heeft de meest voor komende stellingen in het avanceeren en reti- reeren genomen, alsmede verschillende frontver anderingen ten uitvoer gebracht en daarbij het vuren in linie toegepast. Als een tweede toer op dezen dag, is de ge- heele 2de brigade tegen den avond uitgerukt, tot het doen van veld- en voorpostendienst bij nacht op de Gardereusche heide. De Minister van Oorlog heeft machtiging ver leend om, bij het verlaten van het kamp, den manschappen 7 Si ous brood ieder te verstrekken, en zulks met het oog op den langen duur van den marsch. Diepenheim, 1 -September. Z. K. H. prins Alexan. der, die eenige dagen op den huize „Ntjeuhuis" bij Z. Exc. graaf Schimmelpeuninck alhier ver blijf hield, bracht heden, na 's morgens de gods dienstoefening te hebben bijgewoond, een bezoek aan de nieuw gebouwde bewaarschool alhier. Niet alleen door de gedeeltelijk eigenhandig uit gereikte geschenken en versnaperingen, maar niet minder door zijn groote minzaamheid heeft Z. K. H. zich een blijvend aandenken in de harten der kleineu en van alle aanwezigen verworven, terwijl bovendien dit bewijs van vorstelijke sym pathie inet al wat op het onderwijs betrekking heeft, het streven van de directrices dezer nut tige instelling zeker grootelijks heeft bevorderd. Deventer, 3 September. Hedeu is voor de recht bank alhier de bekende zaak van den heer van Vloten opnieuw behandeld. De heer v. Vloten heeft de rechters gewraakt, doch de rechtbank heeft die wraking niet geldig verklaard. De ad vocaat van den heer v. V., de heer Knottenbelt, heeft hem daarop niet verdedigd. De rechtbank heeft de zaak voortgezet en de uitspraak bepaald op 10 September. Middelburg, 3 September. Gisteraiond zijn de leden van het 12de taal en letterkundig congres hier aangekomen en op plechtige en feestelijke wijze ontvangen. In optocht naar het schuttershof de Edele Handboog geleid, had daar de oEQcieele ontvangst plaats. De burgemeester, de heer Schorer, omgeven van het stedelijk bestuur wachtte daar de gasten op en riep hun het welkom toe. Namens de Zuid-Nederlanders betuigde de heer van Driessche de erkentelijkheid voor den wel komstgroet. Vervolgens ging de eerewijn rond en zong Middelburgs liedertafel een welkomstgroet aan de congresleden. Heden bad de eerste algemeene bijeenkomst in de congreszaal plaats, geleid door den voor zitter der regelingscommissie, den heer de Jong': van Ellemeet, die haar met eene welsprekende redevoering opende. De secretaris deelde de ingekomen stukken mede, vooral brieven van verontschuldiging der Koningen van Nederland en België. Onze be minde Vorst betreurde innig, door afwezigheid verhinderd te zijn de zittingen van het Cougres bij te wonen. De heer Conscience was tot eere lid benoemd geworden. Zoo ook de Minister van Binnenlandsche Zaken van Nederland en die van België en de gezanten van beide mogendheden te Brussel en in den Haag. Evenzoo werd Jhr. Schorer tot eere voorzitter geproclameerd. De heer M. de Vries deed hierop het onver wachte voorstel, den heer de Jonge van Ellemeet tol effectief voorzitter te benoemen; deze had toch gedurende 3 jaren aan bet hoofd der regeltngs- commissie gestaan. De vergadering besloot daartoe eenparig. Tot ondervoorzitters werden achtervolgens aan gewezen de heeren van der Auwera (Leuven), J. van Beers (Lier), M. de Vries (Leiden) eD M. J. Lantsheer; en tot secretarissen de heeren Brouwers (Leuven), F. van Driessche (Brussel) en Nagtglas (Middelburg). Daarop volgde de samenstelling der afdeeliogeu, en wel op deze wijze: Is. de heeren N. Beets voorzitter, Ueremaus en teu Brink, ondervoorzit ters, de Geyter en Johs. Gram, secretarissen, en J. Keiler, stenograaf; 2°. de heeren Prof. Vreede, voorzitter, Geelhand, van Merxem, ondervoorzitters, Blockhuys en Dercksen, secretarissen en J. Boudewijnsche, stenograaf 8". de heeren W. J. Hofdijk, voorzitter, Max Rooses en M. Nijhoff, ondervoorzitters, Maurits van Lee en W. Rogghe, secretarissen, en W. Keuskamp, stenograaf. Eeu drietal motiën van orde besloot deze eerste algeineene bijeenkomst. De heer van Driessche (Brussel) stelde voor de periodieke drukpers te bedanken, voor zoover zij even ge trouw als loyaal de afwezigen vertegenwoordigde. Dr. J. ten Brink (Haag) bracht eeD woord van hulde aan de regelings-comuii6sie, terwij 1 de neer van Lee (Brussel) voorstelde, dat de sectiën iederen dag de orde van den dag harer volgende zittiDg zouden bepalen. Daartoe werd besloten. llVGrEZOIVDEÏV. In het laatst der vorige week had aan de school van het genootschap Mathesis Scientiarum Genilrix het toelatings examen plaats voor leerlingen die den aanstaanden winter-eursns volgen zullen. Dertig jongelieden hadden aan de oproepiDg gehoor gegeven; zij werden verdeeld in zeven afdeelingen, opdat de onderwijzer een juist oordeel zou kunnen velleD, of zij genoeg kundigheden hadden verkregen of behouden. De eischen waren niet hoog gesteld, de aan staande leerlingen moesten een dicté kunnen schrij ven zonder al te grove fouten, en eenige kennis hebben van de behandeling der gewone en tien- deelige breuken. Het onderzoek had met de meeste nauwgezet heid plaatsde uitslag was, dat zes leerliugen moesten afgewezen worden, twintig tot de lesseD in de eerste klasse zijn toegelaten, terwijl een viertal in de tweede klasse kou worden opgenomen. Oppervlakkig beschouwd, is deze uitkomst niet bepaald ougUDstig te noemen, maar wanneer men in aanmerking neemt dat het onderwijs in de scholen voor on- en minvermogenden zich aan sluit bij de tweede klasse van de school van het genootschap, dan komt tnen tot eene geheel andere gevolgtrekking. De oorzaak van dit onguustig verschijnsel ligt in de zorgeloosheid of onwetendheid der ouders. Hnn kind verlaat op elf- of twaalfjarigen leeftijd de school en moet begiunen inet zijn aandeel bij Ie dragen tot onderhoud van het gezinde knaap moet /,op een winkel", de indrukken die hij daar ontvangt zijn voor hein geheel nieuw en ze ziju tevens zoo machtig dat het geleerde op de sclio I al spoedig vergeten wordt. Hoe gelukkig zou het voor hem zijn indien hij zijne avonduren gedeeltelijk mocht besteden om de verkregen kundigheden te bewaren en te ver meerderen 1 Maar aan de school wordt uiet meer gedacht. Na verloop van twee of drie jaren heeft de nieuweling in het leven zich een vak gekozen en nu is de tijd dóór waarop hij begint te be grijpen dat hij nog veel nnodig heeft om een goed werkman te worden; hij is zwak in het rekenen, hij schrijft slecht, hij moet leeren teekeueu enz wat hij op de school geleerd had is voor het grootst gedeelte vergeten. Het bestuur van het genootschap wéét deze dingen en stelt daarom de eischen tot toelating laag, en toch zijn er velen die daaraan ter nauwer- nood kunnen voldoen. De leerlingen die bij het onlangs gehouden toelatings-exainen zijn afge wezen hadden allen in twee of drie jaren geen schoolonderwijs meer genoten. Aan één van hen werd het volgende brokstuk uit de Friezen te Home van J. vaD Lennep, als dicté opgegeven //Luister," zeide de Hertog; „en oordeel over mijne verplichtingen jegens hem. Het is nu ongeveer drie. jaren geleden. Wij waren te Aken den Koning gaan bezoeken, en keerden, op eenen kouden winterdag, door het sombere wond der Ardeunen terug, ik, mijne dochter, twee van hare dienstmaagden en een zestal ruiters. Het weer was guur, de boomeo wit bevroren en de groud zoo hard als steen. Wij vervolgden op eenen kleinen draf onzen weg, toen eensklaps, en zonder dat wij de ooi zaak begrepen, onze paarden de ooren opstake; angstig om zich heen snoven, en allen te gelijl aan 't rennen sloegen, met eenen drift, die oni onverklaarbaar was. Vruchteloos poogden wt hen in te houdenweerbarstig snelden zij vooi met eene teugellooze vaart. Eindelijk ontdekte wij de oorzaak, die ons met ijzing vervulde.Eei onzer, achter zich omziende, bespeurde van verg iets, dat zich als eene zwarte streep op de witte oppervlakte der heirbaan vertoonde, alle gske», naderbij kwam, en zich eindelijk herkennen liet voor eene kudde wolven. Gij weet, hoe uitgevasi en woedend die roofdieren in den winter zijd De geheime natuurdrift onzer paarden had het op dien afstand hunne vervolgers doen ruikeo Nu poogden wij, gelijk gij denken kunt, One getrouwe dieren niet langer in te toornen, maat deden hun de sporen voelen, ofschoon hucct eigen vrees het gebruik daarvan overtollig maakte DaD, geene snelheid baatte." De adspirant-leerling maakte er dit kunstwerk vau: //luister, zijde de hebrag en oordeel over mij: pligtige jegens heb. het is nu ongeveer drie jaar geleden, het wee was guur, de boon uit bevrooren en de graat zoi hart als steer Wij vervolegen op een klein weg, toen een sklops, en zonder dat wij de begreepe, onze paar den oor op staap, en aller ter gelijk aan rem- sloegen, met eene drift, die ous verklaarder was ijdehjk ODdekte wij te oorzaak, die ons met aki vervult, wij zaageu agter ons kunde wolluf, nu komen wij zoo gij gekijk gij dik wij onse getrouw niet in betoon, maar tegen spooreD, wij af shootie wel gebruik daar van over tole maade dan eet snelen hijt bate." Deze knaap kon goed spellen en schrijven toei hij de lagere school verliet. Meer behoeft hierbij niet gevoegd te worden om te doen gevoelen van hoeveel belang het is voor den knaap, die de school verlaat, om tfaau het werk te gaan," dat door zijne ouders, en zoo dezen liet niet weten of willen, door de zorg van anderen dadelijk eene plaats voor hem gevras°d worde op de schoolbanken van het Genootschap. Het zijn maar enkele avonduren die hij dan be steedt aan zijne ontwikkeling, maar eenmaal zulleu ze hooge rente geven. Mogen deze eenvoudige opmerkiogen weerklaul vinden in het geweten van velen 1 B. BU1TKNLAND. Oostenr.-Hong. Vlona rctiie. Nog iets over de bijeenkomst der drie keizen. De Weener Neue Freie Presse heeft het gerucht tegengesproken dat de graaf Andrassy aan de Oot- tenrijksche diplomaten eene circulaire betreffende de aanstaande bijeenkomst der drie Keizers verzot deu had en wel in de volgende bewoordingen: //Sedert eenige dagen zijn er geruchten in out loop dat de minister van buitenlandsche zaken de graaf Andrassy, met het oog op de aanstaands bijeenkomst van souvereinen te Berlijn eene cir culaire-depêche aan de Ooslenrijksclie gezanten zou gericht hebbeD, we'ke voornamelijk de strek king hebben zou om Frankrijk en Italië gerust te stellen. Het zal niet lang meer duren of bui tengemeen ijverige beiicuigevers zullen van den inhoud van dit stuk 'een omstandig overzicht mededeelen, en daaraan breedvoerige beschot- wtngen vastkuoopen. Hcdeu lazen wij in eeu buitenlandsch blad reeds zulk eeüe opgave, waarin zaken voorkwamen welke men in zoodanige circnlaire-depêche wel zou kunnen verwachten. Voor zooverre aan ons bekend is, zijn al deze geruchten geheel en al uit de lucht gegrepen, want lot op dit oogenblik bestaat er geenerlei circulaire van den graaf Andrassy over de deel neming van den Keizer van Oostenrijk aan Je bijeenkomst te Berlijn. Zeker is het dat vóórhel houden dier bijeenkomst geene diplomatieke ine- dedeelingeu daaromtrent van de zijde van Oos tenrijk, Duitschland of Rusland aan de overigs mogendheden te verwachten zijn. Naar men ver neemt is de vraag of zoodanige deelneming niet wenschelijk zou ziju wel in overweging geno men, doch schijnt tnen te zijn overeengekomen dat voor het geval er werkelijk eene diploma tieke inededeeling aan de mogeudheueu gedaan zou worden, dit dan eerst na den afloop der bij eenkomst behoorde te geschieden. Het schijnt de bedoeling te zijn dat de drie ministers der vergaderde souvereinen te Berlijn onderling over den inhoud dezer mededeelmg ia overleg zullen treden, opdat zij door de verschil lende kabinetten zooveel mogelijk in dezelfde bewoordingen zou worden ingekleed. Ieder der

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2