INGEKOMEN STUKKEN. Hedenmorgen is noordwestelijk van de hoofd- Iplaats een kampong verbrand; terwijl decontro- I leur zoo even van den assistent-resident van Siak en onderhoorighe~'en, dia zich te Soengal bevindt, 1 het bericht ontving, dat enkele plantages den ge - I heelen nacht gealarmeerd worden. Morgenochtend te 5 uren begeef ik mij met 2 oompagniën op tnarsch naar Soengal om met den 1 assistent-resident te aboucheeren. Te Penang (Straits Settlements) waren blijkens leen telegram van gisteren 18 dezer, geen nadere Iberichten uit Deli ontvangen. Men verwachtte op Iden 20sten een stoomschip van daar." Van Regeeringswege is machtiging verleend ot liet graven van eene waterleiding uit de Begaloeh bij Hongkong, afdeeliug Ledok (residen ce Bageleu) over eene lengie van 22877 meters, Ier irrigatie van een gedeelte van de distiicten papoeran en Kaliwiro. Door den Gouv.-Generaal van Ned. Indië zijn ide volgende beschikkingen geuomen Civiel Departement. Verleend: een tweejarig kerlof naar Ned., wegens ziekte, aan den adsist.- esident van Djokdjokarta F. fl. W. graaf van jfaltanzow. M. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lauds dienst, wegens ziekte, met behoud van recht op pensioen, de ambtenaar op wachtgeld G. W. G. Dressier, laatstelijk 1ste klerk, tevens griffier bij den landraad te Lamongan (Soerabaya). Benoemd: tot hoofdonderwijzer aan de open bare lagere school te Poerwakarta, de 1ste hulp- onderw. aan de openb. 3de lag. school te Batavia G. Lavell; tot lsten bulpouderw. aan de openb. 3de lag. school te Batavia, de hoofdonderw. aan de openbare lagere school te Poerwakarta L. H. van Dingstée; tot 2den hu.ponderw. aau de openb. lagere school te Malang L. Franken, onderwijzer voor den Indischen dienst, onlangs uit Nederland aangekomen. Departement van Oorlog. Ontslagen: op ver zoek, eervol, uit Zr. Ms. milit. dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de luit.-kol. der inf. W. E. E. van Heemskerk, de dirigeerende officier-van-gezondh. der 1ste kl. A. H. Kunze en de majoor der inf. A. VV. van Riemsdijk; eervol, uit 's lands dienst, ,^de geschorste klerk bij de militaire administratie Iw. Laurens. Verleend: buiten bezwaar van den lande, v den rang van kolonel aan deu Pangeran Adhipati anom Hameugkoe nègóró hing kang Soedhibio poetrorodjo narendhro Mataram van Djokdjokarta, adjudant van den Gouv.-Gen. van Ned. Indië; den rang van luit.-kol. der int. aan den Pangeran Ario Adi Koesoemo; den rang van majoor der iuf. aan den Pangeran Teedjokesoemo eo aan den Pangeran Ario Adi Winoto, met intrekking voor zoover dezen laatsten betreft van den rang van kapit.-adjudant van Z. H. deu Sultan van Djok djokarta; den rang van kapit.-adj. van Z. H. deu Sultan van Djokdjokarta aan den Pangeran Adhiwidjojo. BÜ1TKNL.A1SD. Frankrtlk. Oplossing van internationale geschillen. Men leest in het Augustusnummer van het Journal des Economistes„Er heeft in Engeland een opmerkelijke beweging plaals ten behoeve van de internationale arbitrage. Wij lezen in de Engelsche dagbladen dat het hoofdbestuur van de werk- mans vredevereeniging Workmen'e peace Association) zijn tweede jaarverslag in het licht heeft gegeven. Overeenkomstig hare statuten heeft deze ver- eeniging in den loop des jaars 65 openbare bij eenkomsten, nieest in groote steden, ten behoeve van de arbitrage gehouden. De leden en vrienden der vereenigjng hebben 102,000 handteekeningen bijeengebracht voor petitiën waarin de regcering wordt uitgenoodigd het initiatief te nemen van een blijvend stelsel van arbitrage. Verschillende arbeidersgenootschappen, waaronder de vereeni- gingen van Birmingham, Preston, Oldham, Maid stone en andere, de mijnwerkersvereeniging van Northumberland en het laatste congres der am- bachtsvereenieingen Trade's Unions) dat te Not- ttiugham werd gehouden hebben petitiën in den- zeilden geest aangenomen, waardoor het getal petitionnarissen tot bij de 500,000 is geklommen. Behalve haar hoofdbestuur, haar commissie van uilvoering en haar comité te Londen, heeft de ttj vereeniging in de provinciën meer dan honderd agenten, comités en afdeelingen die zich met de bevordering van haar doel onledig houden. De inkomsten van het laatste jaar hebben 1012 p. st., de uitgaven 1010 p. st. (ruim f 12,000) bedragen. In de onlangs gehouden jaarlijksche vergadering is de heer Ëdmond Beale tot eere voorzitter her kozen, de heer B. Lucraft tot penningmeester en de heer W. R. Cremer tot secretaris. Het bestuur bereidt zich tot nieuwe en nog grooter krachts inspanning gedurende den herfst en de winter voor, ten einde de motie van den heer Henry Richard in de aanstaande parlementszitting te ondersteunen. Op een oogenblik dat de hervorming van het internationaal recht, door de Alabainazaak en door de beweging aan beide zijden van den At- lantischen Oceaan ten behoeve van permanente arbitrage aan de orde gesteld, te recht alle ernstige denkers bezig houdt, ineenen wij in het bijzonder de aandacht te moeten vestigen op eene allerbe langrijkste verzameling van stukken, wij bedoe len het Bulletin de la Société des amis de la paix de Paris, waarvan het 5de nummer, dat bijzonder "uitgebreid en belangrijk is, onlangs is verschenen. 'Vooral bevelen wij ter lezing aan de boeiende redevoeringen van de heeren Sentallier, du Havre en Frédéric Passy, en het degelijk verslag van den heer Henry Bellaire over de arbitrage bij internationale geschillen." TELEGRAMM EN. Berlijn, 30 Augustus. Keizer Wilhelm is gis teravond te halftien hier aangekomen en aan het station van den Postdammerspoorweg door den grootvorst Nicolaas, prins Karet, de hier aanwe zige ministers, generaals en hofbeambten, den burgemeester, enz., ontvangen. Morgenochtend wordt de Keizerin hier verwacht. Frankfort, 31 Augustus. De Juristen vereeni ging heeft, in bare gisteren gehouden zitting, met groote meerderheid van stemmen, het vol gende voorstel van Lauhn aangenomen„Er bestaat geene behoefte aan de afschaffing der rechtbanken van gezworenen en het stellen in hare plaats van rechtbanken uit schepenen sa mengesteld." Madrid, 31 Augustus. Het eindresultaat der verkiezingen is als volgt: 294 Ministerieele Radicalen, 76 Federaleu, 9 Dynastieke Conservatieven, 14 Alphonsisten. Weenen, 1 September. De door de Daily News medegedeelde analyse eener dépêche-circulaire, waarin de heer Andrassy zijne meening zegt over de samenkomst der drie keizers, wordt verklaard uit de lucht gegrepen te zijn. De Neue Freie Presse bevestigt deze tegenspraak- en zegt dat eene diplomatieke mededeeling, van de zijde der Vorsten, die aan de confereutie zul len deelnemen, niet voor de samenkomst zal ge schieden. Indien eene dépêche-circulaire wordt uitgevaardigd, dan zal dit na de couferentie plaats hebben. Over deze circulaire zullen de Ministers der drie Staten in Berlijn eerst beraadslagen, en de stukken zoo mogelijk homogeen van vorm en inhoud wezen. Petersburg, 31 Augustus. De Invalide deelt de toespraak mede, door den Keizer gehouden tot de vertegenwoordiger van het leger der Don-ko zakken, op 25 dezer. De Keizer heelt verklaard, dat op dit oogenblik de vrede van het Rijk geen gevaar liep en dat hij, om den vrede nog meer te bevestigen, eene reis naar het buitenland ging ondernemen, hopende dat die niet zonder goede gevolgen voor Rusland zou zijn. Het statistisch congres is gisteren door den groot vorst Konstantijn gesloten. De voornaamste resul taten van dit congres zijn de volgende: benoeming van eene permanente congrescommissie en een besluit omtrent opgaven voor eene internationale statistiek. De plaats van bijeenkomst voor het volgende congres is onbepaald gebleven. Aanbie dingen daaromtrent zijn gedaan door Hongarije, de Vereenigde Staten en Zwitserland. Berlijn, 31 Augustus. Het voeteuvel van den keizer is veel beter; zijn algemeene gezondheids toestand is uitmuntend. De Russische grootvorst Konstantijn woont da gelijks wapenschouwingen over de troepen bij: heden die van het eerste garderegiment te Pots dam. Prins Albert (vader) zal morgen in den Damiddag uit Dresden hier aankomen, om tijdens het verblijf des Keizers hier te zijn. Mnnchen, 31 Augustus. In goed onderrichte kriugen wordt verzekerd, dat de minister von Lutz, op zijn verzoek, ontslagen is, dat de aftre ding vau het geheele ministerie op hauden is, en dat de optreding verwacht wordt der heeren van Gasser, Lerchenleldt, Bouihardt en Lobkowitz, in het nieuw te vormen kabinet. Nevr-York, 31 Augustus. De stoomboot Bien ville, vareude tusschen New-York en Aspinwall, is 15 dezer op zee verbranddertig personen hebben bij deze ramp het leven verloren. Havana, 31 Augustus. Uit Mexico wordt be richt, dat Trevino de amnestie heeft aangeuomen. Vau Porfirio Diaz wordt niets gemeld. New-York, 1 September. Het gouvernement heeft gunstige berichten uit Genève ontvangen. Officieel wordt bevestigd dat de terugroeping van den gezant te Madrid, generaal Sickles, in getrokken is op verzoek van het Spaansche gou vernement. De minister van financiën heeft gelast gedu rende September te verkoopen 4 millioen goud en voor 4 millioen bonds aan te koopen. Munohen, 1 September. Hedenmorgen was aan den heer von Lütz het door hem gevraagd ont slag nog niet verleend, maar aan deu heer von Gasser is reeds de vorming van een nieuw kabi net opgedragen. Londen, 2 September. Te Dublin worden groote toebereidselen gemaakt voor eene demonstrutie ter eere van den paus, bij gelegenheid van den verjaardag der inneming van Rome. De Telegraph zegt,dat er via Jamaica te New-York een telegram ontvangen is, meldende dat er in Honduras een opstand is uitgebarsten en dat de opstandelingen slagen. Weenen, 2 September. Bij de heden gehouden seriëntrekkiug der Oostenrijksche aandeelen 1864 fl. 100, zijn de volgende 8 seriën getrokken, N°. 198, 602, 691, 906, 1412, 1639, 2742, 3940. Bij de onmiddellijk daarop gevolgde premiëntrekking zijn de hoogste prijzen gevallen op serie 3840 N\ 73 fl. 200,000, serie 1412 N". 9 fl. 50,000, serie 1412 N\ 13 fl. 15,000, serie 198 N'. 96 fl. 16,000 Gemeenteraad. Leiden, 22 Augustus 1872. De hoofdonderwijzer der openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse voor jongens, heeft ons college verzocht aan uwe vergadering een voorstel te doen tot aanstelling vau twee tijdelijke hulponderwijzers, één in het b zit eener acte voor de Fransche taal, op eene jaarwedde respectievelijk van f 500 en ƒ400, ten einde tot eene splitsing van de 5de en 6de klasse te kunnen overgaan, welke splitsing noodzakelijk is geworden ten gevolge van het vermeerderd aantal leerlingen. Uit de door den hoofdonder wijzer verstrekte mededeelingeu blijkt dat de be doelde school bij deu aanvang van den cursus op 13 Augustus jl. 151 leerlingen telde, welk getal ten gevolge van de opheffing der bijzondere school van den heer vau der Togt vermoedelijk met 15 a 20 leerlingen zal worden vermeerderd en der halve zal klimmen tot ongeveer 170, zijnde der tig meer dan het getal dat als normaal cijfer bij de begrooting voor dit jaar is aangenomen. Van de 151 leerlingen die op dit oogenblik de school bezoeken, bevinden er zich in de hoogste of 7de klasse 18, in de 6de klasse 31, in de 5de klasse 35; in de 4de klasse 29; in de 3de klasse 24 en in de twee laagste klassen te zameu 14. Vooral de 5de en 6de klassen zijn derhalve zeer sterk bezet, daar beide meer dan 30 leer lingen tellen. Naar he oordeel van deu betrokken hoofdonderwijzer is dit getal vooral in de hoogere klassen te groot om goed, klassikaal onderwijs te geven; alle leerlingen zullen daaronder lijden en niet het iniust diegenen welke eene bijzondere oplettendheid vereischen. Wij vinden volstrekt geen bezwaar aan dit ver zoek gunstig gevolg te geven op grond dat eene tijdelijke vermeerdering van het hulppersoneel, naar het ons voorkomt, dringend noodig is, totdat later ten gevolge van eene eventueele oprichting eener nieuwe bijzondere school het aantal leer lingen wellicht wederom zal verminderen. Wij hebben mitsdien de eer u voor te stellen om te bepalen dat aan de openbare school voor meer uitgebeid lager onderwijs der 1ste klasse voor jongens, zullen worden aangesteld twee tij delijke hulponderwijzers, één voorzien van eene acte voor de Fransche taal, op eene jaarwedde respectievelijk van f 500 en f 400. De op de begrooting voor dit jaar uitgetrokken som voor jaarwedden van hoofd- en hulponder wijzers enz. zal voldoende zijn tot uitbetaling der voorgestelde jaarwedden over het loopende jaar. Aan den Gemeenteraad. Burgemeester en wethouders, enz. Leiden, 22 Augustus 1872. Bij adres verzoekt de heer J. A. H. van Har- trop in zijne betrekking van Stads-klokkenist te worden bestendigd. Vermits de titularis naar ons oordeel op uit nemende wijze zijne betrekking waarneemt, be staan er alleszins termen tot inwilliging van het verzoek te adviseeren. Wij stellen u mitsdien voor den adressant we derom voor den tijd van 5 jaren tot Stads-klok kenist aan te stellen op de daarvoor vastgestelde jaarwedde van f 250. Aan den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders, enz. Leiden, 26 Augustus 1872. Wij hebben de eer aan uwe vergadering ter vaststelling aan te bieden een staat van af- en over schrijving op de begrooting voor het loopende jaar, ten einde te voorzien iD de jaarwedde van den tijdelijken leeraar in de staatswetensch ,ppen aan de Hoogere Burgerschool. Vermist het onzeker is wanneer de te benoe men leeraar in de staatswetenschappen en in geschiedenis of aardrijkskunde in functie zal treden, achten wij het wenschelijk dat de betrekkelijke post der begrooting met zoodanig bedrag worde verhoogd dat de bezoldiging van den tijdelijken leeraar, zoo noodig, tot het einde van dit jaar kao worden uitbetaald. Aan den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders, enz. Leiden, 26 Augustus 1872. Door J. van der Weste is vergunning verzocht om een spoelvlot te leggen voor zijn huis aan de Binnenvestgracht, Wijk III, N#. 20. Vermits eer lang een voorstel zal worden behandeld tot dem ping van de Binnenvestgracht langs het Plaut- soen bij de Hoogewoerdspoort en bij aanneming van dat voorstel het spoelvlot zoude moeten wor den weggenomen, geven wij u in overweging aan den adressant te kennen te geveD dat zijn verzoek wordt aangehouden tot dat omtrent de bovenbedoetdedemping eene beslissing is genomen. Aan den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders, enz. Leiden, 26 Augustus 1872. Tot dusverre is de vroeger voor langeren tijd aangevraagde verlenging der concessie tot brug geld aan de zoogenaamde Spanjaardsbrug niet verleend, op grond dat nog steeds over eene ver laging van het tarief, in verband met de oor spronkelijke bestemming van de brug, met de Regeering correspondentie wordt gevoerd, in overleg met HH. Dijkgraaf en Hoogheemraden vaD Rijnland. De met 1 Augustus jl. vervallen concessie is inmiddels bij Koninklijk Besluit van 2 Augustus jl. N°. 19, andermaal verlengd tot ultimo Decem ber van dit jaar. Vooralsnog zal derhalve niet kunnen worden overgegaan tot eene openbare verpachting van het bruggeld eo evenmin tot de openbare ver pachting vau de tolgelden aan het Zijlhek bij be doelde brug, uiet bel oog op de weuschelijkheid dat eene gelijktijdige openbare verpachting plaats heb be. Wij stellen uwe vergadering mitsdien thans voor, om de onderhandsche verpachting onder de bestaande voorwaardeu te continueeren en wel tot den lsten November van dit jaar, op grond dat de tegenwoordige pachters bezwaar hebben gemaakt in eene verlenging van den pachttermijn tot den lsten Januari van het volgende jaar, doch met de continuatie tot 1 November e. k. genoe gen tiebbeo genomeu. Ten aanzien van de Spanjaardsbrug hebben HH. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland ons bericht dat zij zich inet dit voorstel kunnen vereenigen. Aan den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders, enz. Leiden, 28 Augustus 1872. Bij adres verzoekt G. M. Bosch Kramer af schrijving voor twee maanden plaatselijke directe belasting over 1871, wegens vertrek naar elders. Uit de bevolkingsregisters blijkende dat gen. belastingschuldige den 13 October a° p°. de ge meente met der woon verliet, hebben wij de eer u voor te stellen haar van den aanslag ad 6 afschrijving te verleeneu voor twee maanden ter somma van f 1. Aan den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders, enz. Leiden, 29 Augustus 1872. Evenmin als bij de Commissie vao Fabricage, bestaat bij ons collegie bezwaar tegen de inwil liging van het verzoek van bet Bestuur van het gesticht de Voorzienigheid om twee uitloozingen te mogen doen maken naar het stadsriool in de Kraauwelstecg, zoodat wij de vrijheid nemen u in overweging te geven de gevraagde vergunning te verleeDeu, mits het (werk geschiede onder toezicht van den gemeente-architect, terwijl naar ons oordeel de vergunning behoort te worden verleend tegen betaling vau het recht vermeld onder art. 3 n". 1) van het tarief vastgesteld den 5 Maart 1857. Aau den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders, enz. Leiden, 29 Augustus 1872. Door N. van Wijk is aanvrage gedaan ter be- komiDg van gemeentegrond aan de Boommarkt, ten einde te verheelen aan zijn huis, staande op den hoek vau het Kort Rapeuburg, en zulks op dezelfde wijze als bij raadsbesluit van 23 Mei jl. grond is afgestaan aan J. H. Jansen, eigenaar van het aangelegen huis. De Commissie van Fabricage stelt voor eene strook gronds ter grootte van ruim 8 vierkante meters aau den adressant af te staan, onder meer deren met bepaling dat het met een behoorlijk ijzeren hekwerk ter hoogte van éen meter worde afgesloten. Door den heer Jansen voormeld is inmiddels aan ons college een adres ingediend en daarbij verzocht ongunstig op het verzoek van den heer van Wijk te willen adviseeren, op grond dat al het voordeel, ten gevolge van den aanbouw aan zijne woning verkregen, verloren zou gaan, wan neer de gevraagde strook grond mocht worden ulgestaan, vermits hij alsdan het uitzicht door het zijraam zoude moeten missen, terwijl hetgansche bouwplan aan den heer van Wijk bekend zoude zijn geweest, alvorens de aanvrage ter bebouwing van grond werd ingediend. Wij hebben omtrent dit bezwaarschrift het ge voelen van de Commissie van Fabiicage inge wonnen, welke Commissie van oordeel is dat door het verzoek van van Wijk toe te staan het uit zicht vaD het raam dat door den adressant ge plaatst is in den zijgevel vau deu uitbouw niet kan worden belemmerd, wanneer gelijk is voor gesteld wordt bepaald, dat het hekwerk waar mede het in gebruik af te staan stuk grpnd op de Boommarkt zal worden afgesloten, eene hoogte moet hebben van niet meer dan één meter, waar door zooveel mogelijk zal worden tegemoet ge komen aan het bezwaar van den adressant. Het komt ons met de Commissie van Fabricage voor dat er geen termen zijn om het verzoek van eerstgenoemden adressant af te wijzen, ver mits toch de gevraagde grond niet zal worden bebouwd, doch alleenlijk zal worden afgesloten, en het door den adressant Janseu geopperd be zwaar moet geacht worden van minder beteeke- nis te zijn dan hij zich schijnt voor te stellen. Wij meenen op grond van het vorenstaande u derhalve in overweging te moeten geven om de bedoelde strook grond, nadat deze verklaard zal zijn niet meer voor den openbaren dienst bestemd te wezen, tot wederopzeggens precario aan den adressant N. van Wijk in gebruik af te staan en zulks onder de voorwaardeu in het rapport der Commissie van Fabricage vermeld. Aan den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders, enz. LAATaiTE BKHICHTK V. De openbare Promotie en Prijsuitdeeling onder de leerlingen van het Gymnasium heeft heden namiddag te 2 uren plaats gehad in het kerkge bouw van de Doopsgezinde gemeente. De Rector deed, als naar gewoonte tot opening dezer plechtigheid, verslag van de lotgevallen van het Gymnasium gedurende den afgeloopen cur sus; waarbij hij met weemoed den leerling G. B. Slothouwer herdacht, die door den dood aan het Gymnasium ontvallen was. Verder gaf hij eenige beschouwingen over de in dit jaar inge voerde bepalingen, naar welke de prijzen aan de leerlingen waren toegekend. Nadat de namen der leerlingen waren mede gedeeld, die tot hoogere klassen zouden bevorderd worden en aan welke prijzen waren toegekend, werden deze boekgeschenken door den heer pre sident-curator uitgereikt, waarbij door deu primus van iedere klasse eene korte dankbetuiging werd uitgesproken, t. w. in de 1ste kl. door B.NJ. J. Schrant, in het Engelsch 2de i, f A. Kist, Fransch. u 3de H. R. Goudsmit, Hoogd. u 4de P. Vermeulen, Latijn. Buiten deze ontvingen ook de volgende leer lingen prijzen: in de 1ste kl. W. Vlasveld, H. G. Kleyn, J. 11. Muller, laid, van Praag, C. J. B. Chimaer van Oudendorp en L. J. C. A. Gordon. 2de J. C Sasse, P. H. Simon Thomas, D. W. Cockuyt en H. G. Gordon. u 3de H. Harmens, A. van den Bran- deler, |H. Krabbe, J. T. Rhemrev. o h 4de J. H. Simon Thomas. 5de M. W. Pijnappel, L. J. van Rhijn, H. Scholten, J. W. T. Cohen Stuart. Aan de vier laatstgenoemde leerlingen die eer vol naar de Academie bevorderd waren onder vergunning om met het houden eener Oratiun- cula afscheid van het Gymnasium te nemen, werd daarna de gelegenheid gegeven hunne op stellen achtereenvolgens voor te dragen. M. W. Pijnappel schetste in 't Latijn de maat schappelijke positie van den geneesheer bij de Grieken. L. J. van Rhijn deelde in 't Hougduitsch eenige herinneringen mede uit de onlangs door hem bezochte stad Trier, en gaf daarbij opmerkingen aangaande hetgeen hij daar gezien had. H. Scholten gaf in 't Hollandsch eene be schouwing van het lofdicht van Const. Huygens, 't Voorhout van 's Gravenhage. J. W. T. Cohen Stuart sprak in 't Fransch en sloeg een blik op de literatuur van Frankrijk in de zestiende eeuw. Ten slotte wenschte de rector deze jongelingen geluk inet hunne bevordering naar de Academie, en spoorde de overige leerlingen aan om in den eerstdaags beginneuden cursus de werkzaamhe den met ijver te hervatten. 's-Gravenhage, 2 September. Gisteren en heden ochtend kwamon ongeveer 80 afgevaardigdeu uit verschillende landen, ter bijwoning van het Con gres der Internationale, alhier aan. Hedenochtend heeft er eene vergadering plaats in het lokaal Concordia in de LaDge Loinbardstraat, niet toegankelijk voor het publiek en, naar men verzekert, ook niet voor de leden, maar alleen voor de afgevaardigden tot regeling der werk zaamheden.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3