Zaterdag 31 Augustus. SCHHTSHS DIT HIGHLAND. IV0. 3853. A°. 1872. STADS-BERICHTEN. Feuilleton van het „Leidseh Dagblad". LEIDSCH DAGBLAD G el 9 PRIJS DEZER COURANT. Voor' Leiden por SJmaanden Franco fper post Afionderlyke Nommen /3.00. 8.85. v 0-05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. E>rtI.IS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regel/"0.15. Grootere letter» naar de plaatsruimte die *\j beslaan. RjURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 203, liktste alinea, der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad d«. 85), de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1872 op heden aan den Eaad is aangeboden, op de Secretarie dezer ge meente voor een ieder ter lezing nedergelegd, en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijg baar gesteld is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. EHST, Secretaris. 'Leiden, 29 Augustus 1872. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2de alinea., der Verordening van 4 Mei 1872, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Ge meenteblad n°. 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en min vermogenden zal plaats hebben van den 2den tot en met den 14den September e. k. in de schoolloka len 1 in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen, en op de Oude Vest, des voormiddags van balfnegen tot negen uren en des namiddags van halftwee tot twee uren, behalve des Zaterdags-namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 Augustus 1872. Lelden, 30 Augustus. ;.Naar men verneemt heeft het Zijne Majesteit den Koning-Groothertog behaagd io de orde van deEikenk roon te benoemen tot officieren de heerc: W. H. Doorman, kapitein bij het regiment gri>- nadiers en jagers; I. des Amorie van der Hoeven, lid en secretaris van het centraal comité van den Nederlandschen WeerbaarheidsbondMr. W. L. Schiller, kapitein-commandant der Vereeniging tot londcrliuge oefening in den wapenhandel te Groningen; Air. D. P. H. Aberson, majoor-com mandant van het artillerie-vrijcorps te Helder en Jhr. J. T. H. van der Feltz, lid der Regelings commissie voor den Sden nationalen schietwed strijd op de Wiesselsche heide en tot ridder den heer G. A. Scboehuizeu, secretaris der voormelde commissie. Het garnizoen is hedenmorgen te halfacht uit gerukt tot het doen eener manoeuvre in het vuur, waarbij verondersteld werd dat de vijand te Katwijk aan Zee was geland en in de duinen positie had genomen, hetwelk voor den soldaat aanschouwelijk was gemaakt, doordat eeue com pagnie vooraf die positie had ingenomen. Onze cavalerie was de taak opgedragen den vijand ie verkennen, van welke taak zij zich bijzonder kweet door al spoedig te rapporteeren dat een gedeelte des vijands was gedebarkeerd en het strand te Katwijk bezet had. Door de onzen werd positie geoomen, een zwerm tirailleurs den vijand door de duinen tegemoet gezonden, terwijl de hoofdmassa het dprp omtrok, den vijand, die aan het strand ten zuiden van het dorp positie had genomen, uit zijne stelling verdreef en hem noodzaakte zijn behoud te zoeken in eene retraite om zoo moge lijk, begunstigd door den jaist plaats hebbeudeD vloed, zijue schepen te bereiken. De compagnie voorstellende den vijand werd tot aan zee terug gedreven. Inmiddels had de veld artillerie aan het strand positie geuomeo en trachtte met haar vuur de vijandelijke landingsvaartuigen te vernielen; in de veronderstelling hieriD geslaagd te zijn, ein digde de oefening en keerden de troepen te circa 2 aren namiddags terug. De tentoonstelling der voortbrengselen van vee teelt, zuivelbereiding, bloemen, vruchten, enz., der afdeeling Leiden en omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw, werd heden met een druk bezoek vereerd. De volgende prijzen werden toegekend Paarden. (Iulandsch ras). Veulens. P. Vromestijn, te Leiderdorp, 1ste prijs; D. M. van der tloeff, te Oegstgeest, lst6 prijs. Paarden van 3 tot 5 jaren oud N. Kaptein, te Zoeterwoude, 1ste prijs; dezelfde 2de prijs; D. M. van der Hoefl, te Oegst geest, getuigschrift. Span koetspaarden van 1 tot 6 jaar. N. J. Stallinga, teLeideD, lste prijs. Chaispaard van 4 tot 6 jaar. K. S. Hylkema, te Leiden, lste prijs. Rundvee. Stierkalf, geboren in 1872. P. van der Voort, te Alkemade, lste prijs. Rijstier lü, jaar oud. D. M. van der Hoeff, te Oegstgeest, prijs van het bestuur; P. van der Voort, te Alkemade, lste prijs; N. Kaptein, te Zoeterwoude, 2de prijs; A. van der Marei, te Alkemade, getuigschrilt. Rijstier jaar oud. Jac. de Graaf, te Leider dorp, 2de prijs. Pink. D. J. BeDtfort, te Zoeter woude, lste prijs. Melkvaars. F. Streng, te Zoe terwoude, lste prijs. Melkgevende koe. K. S. Hylkeuia, te Leideu, lste prijs; N. Kaptein, te Zoeterwonde, 2de prijs; K. 6. Hylkema, te Leiden, 3de prijs. Koe in 1872 vet geweid. C. J. van Izenburg, te Leiden, lste prijs; dezelfde 2de prijs; C. Kaptein, te Oegstgeest, 3de prijs. Schapen. Zuiglammeren, 4 stuks. P. vau Steyn, te Voorschoten, Jste prijs; P. Vromestijn, te Lei derdorp, 2de prijs. OoieD, 4 stuks. P. v. Steyn, te Voorschoten, lste prijs; K. S. Hylkema, te Lei- deD, 2de prijs. Vette Hamels, 2 st. lft jaar oud. P. VromestijD, te Leiderdorp, lste prijs; dezelfde, 2de prijs. Springram. P. Vromestijn, te Leider dorp, lste prijs; K. S. Hylkema, te Leiden, 2de prijs; P. Vromestijn, te Leiderdorp, 3de prijs. Pluimgedierte. Toom Kippen. N. J. Stallinga, te Leiden, 6 hennen en 1 baan, lste prijs; T. Arnl- zeuius, te Leiden, 5 hennen en 1 haan, 2de prijs. Toom EeDdeD. N. J. Stallinga, te Leiden, 6 en 1 woerd (Lokeenden), lste prijs; dezelfde, 2de j prijs. Duiven. A. v. d. Vijver, te Zoeterwoude, 1 5 paar, lste prijs. Voorwerpen Ier mededinging naar de beschikbare prijzen, niet in het Programma vermeld. L. A. B. Molken boer, te Leiden, MoDSterPoul- tryfood (voeder voor pluimgedierte)getuigschrift. P. D. Steenhuizen, te Leiden, chaisje met een bok, aangespannen; prijs van het bestuur. Van Noort, te Zoeterwoude, geit met4 jongen; idem. Voorwerpen Ier opluistering. P. D. Steenhuizen, te Leiden, een kooi kamer vogels, waaronder een wild gevangen kanarie vogel prijs van het bestuur. Nog werden toegewezen voor 2 honden, aan Dingjan, een prijs van het bestuur. Voor een verzameling duiven, aan Eradus, een prijs van het bestuur. Voor 1 witte bok, aan de Ciercq, een prijs. Van geachte zijde deelt men ons mede, dat de heer C. H. F. Peters, hoogleeraar aan het Hainilton-college te Clinton in Noord-Amerika, op den Sisten Juli 11. weder twee kleine plane ten ontdekt heeft, zoodat er tot nu toe 123 der zoogenaamde Asteroïden bekend zijn. Een liefhebber verzoekt ons de aandacht van het publiek te vestigen om, bij een bezoek in bet paleis der Victoria Regio alhier, vooral ook op te merken de schoooe Egyptische papierplant, die tegenwoordig in Egypte niet meer schijnt gevonden te worden. Naar men verneemt heeft de samenkomst te Londen van de gemachtigden der vier mogend heden, Nederland, België, Frankrijken Engeland, ondertcekeuaars van het tractaat betreffende de 8uikerbelastiug in 1865 gesloten, tot geene gevol gen geleid. Vanwege Engeland was eeue herzie ning voorgesteld, gelijk men zich zal herinneren, en die de strekking moest hebben om alle fa brieken onder opzicht te doen werken, teo einde aldus de belasting te doen heffen van de wer kelijk gefabriceerde suiker. Tegen dat stelsel zijn evenwel vanwege de andere sta.en zoo groote bezwaren opgeworpen, dat men het heeft moeten opgeven. Men schijnt zich alleen verstaan te heb ben omtrent het wenscbelijke van een onderzoek door deskundigen omtrent de vraag, of niet langs scheikundigen weg bij den inslag tot eene uieer juiste waardeering der suikersoorten ware te ko men op eeue wijze, die door ambtenaren van de belasting is toe te pussen. Men leest in de Arnh. Ct. Ten aanzien van de oulangs besproken concessie voor den aanleg van een haven te Sclieveningen, vernemen wij nader uit de residentie, dat dit nieuwe plao groote kaus van slagen heeft, omdat noch van gouvernement, noch van gemeentebe stuur direct eenige geldelijke subsidie wordt ver langd. Ook het plan zelf, volgens een vroeger ontwerp van den hoofdingenieur Caland opge maakt en dat in de bureaux van den waterstaat algemeene goedkeuring wegdroeg, vereischt veel minder kosten dan de andere ontwerpen, welke voor een Scheveningsche zeehaven zijD aanhangig geweest; terwijl men hier in de personen van de concessionarissen en hunne committenten ook een waarborg vindt voor het eindelijk tot stand komen van deze voor de residentie zoo belang rijke en gewBDSchte zaak. Met het oog daarop zou dan ook het besluit van de directie der Rijn spoorweg-maatschappij genomen zijn tot verlenging binnen korten tijd van de spoorbaaD van 's-Gra- venhage tot Scbeveningen. Misschien zullen sommige onzer lezers zich her inneren dat, reeds geruimeu tijd geleden, in de Haarlemsche Courant eene oproeping voorkwam van personen, voerende den naam van de Gruijter, Grutheru of Gruyter. De aanleiding daartoe was, naar wij thans van zeer geachte zijde vernemen, de volgende Ruim een eeuw geleden, overleed in eene der provinciën, die thans uitmaken het koninkrijk België, een zekere heer de Gruijter, kinderloos, nalatende een kolossaal vermogen. Nu waren, naar 't schijnt, van de persoueu, die als erfgena men konden optreden, sommige Roomsch-Katho- liek, andere Protestant. Althans, in 't testament kwam eeue bepaling voor, waarbij de Roomsch- Kutholieke erfgenamen van de nalatenschap wer den uitgesloten. Men weet niet, wie benoemd werden lot executeuren. De erflater had echter goedgevonden in een volgend artikel te stipulee-. ren, dat het gedurende zijn leven door hem be woond kasteel moest onveranderd blijven; tot zells 't aantal bedienden mocht niet veruiindeid woideo, alvorens de verdeeliog van de nalaten schap had plaats gevonden. Welnu tot dusver is dit laatste artikel van 't testament stipteüjk nageleefd, en 't kasteel nog altijd in deu toestand waarin 't zich bevond toen de eigenaar stierf; terwijl ook het in zijue livrei gekleede bedienden- personeel, hoewel in den loop des lijds zeker reeds dikwijls verwisseld, nog sieeds aanwezig is. Maar wat uit dit feit vanzelf is af te leiden: De verdeeliog van de kolossale nalatenschap is tot nu toe niet geschied; zoodat nog steeds de nakomelingen der rechthebbende erfgenamen te vergeelsopde huu toekomendeaandeelen wachten. Verscheiden aanzienlijke familiën van ons land moeten bij deze alfaire belanghebbenden zijn. Ons wordt verzekerd, dat zij voornemens zijn langs rechterlijken weg hare aanspraken teduen gelden. (TV. R. Ct.) Met zekerheid vernemen wij dot eenige Jezuïe ten zich in het klooster te Zenderen zullen vestigen. AmstCt.) De luiteuant-ter-zee der lste kl. J. G. J.Span jaard en de officier-van-gezondheid dor 3de klasse W. Schooudermark, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-lndië en van daar, wegens langdurig verblijf, den 25 dezer in Nederland te ruggekeerd, worden met dieu datum op uou-acti- viteit gesteld. Z. M. heeft aan Dirk Hendrik Gorkink, gewe zen hoofdonderwijzer te Deurningen, gemeente Weerselo, verleend een peusioen ten laste van deu Staat, ten bedrage van S66 'sjaars. Z. M. heeft den heer A. J. W. v. Delden erkend en toegelaten als consul-generaal van Oostenrijk- Hongarije te Batavia. naak het pransch van ■I. T A I A' E. VIII. De Engelsohe geest. (Vervolg.) Zij slaagt daarin slechts door een langdurig werken in 't verborgen, waarvan zij zich onbe wust is. Gewoonlijk zijn er jaren noodig om de aaueenhechting te doen plaats hebben en de vreemde stek in een voor goed verkregen orgaao k om te scheppen. Voor zoo ver ik er over kan li oordeelen, heeft zij w een Engelschen geest op mf natuurlijke wijze plaats en wel, volgens den zoo (r even beschreven gang, door het aannemen van v'" oneindige vermogens ver boven ons begrip, door ff het vereenigen vbd die onbegrensde vermogens in éen persoon, door de verheffing van dien per soon op den troon der zedelijke wereld. Op deze wijze houdt de godsdienst op eene officieele for mule te zijn die men opzegthij wordt een be zielend gevoel. Om er zich van te overtuigen behoeft de lezer zich slechts tot de bijzonderhe den van het dagelijksch leven te bepaleD in de correspondenten, levensbeschrijvingen, gedichten, romans, in al de onwillekeurig ontstaande docu menten, die men Diet van huichelarij kan be schuldigen. Oulangs, ter zake van een proces, las men in de dagbladen den brief, dien een arme bij Petropauiowski gesneuvelde sergeant aan zijne vrouw Alicia had geschreven den avond voor het gevecht; er is niets edelers, niets tref- fenders, niets dat van meer gevoel getuigt; het was het testament van eeue ziel. Vao dre romans, die u toevallig in handen komen, zijn er twee, waarin meD bij groote rampen de tusschenkomst van het gebed aantreft of ten minste de plech tige aandoening van den mensch, die voelt dat boven zijn hoofd en boven ieders hoofd een gren- zenlooze rechtvaardigheid zetelt. Over de leer kan men discuteeren, voor het gevoelt buigt men, als voor iets verhevens, eerbiedig het hoofd. IX. Een tochtje naar Schotland. Vertrek van Manchester naar Glasgow om twee uur 's morgens. Bij het aanbreken vau den dag is het weer hetzelfde Engelsche landschap, wei landen en heggen, op een bodem, niet vet en van nature vruchtbaar, zooals iu Vlaanderen, maar bewerkt en tot voortbrengen genoodzaakt door 's ineuschen nijverheid. Aan gene zijde vau Carlisle is de grond hoog en laag door lange en hooge met gras begroeide heuvelseenzaam, noch boomen, noch bouwland; hier en daar een huis; de schapen vertoonen zich als witte stippen op die groene bulten. Dat eeuwige, altijd vochtige en bleeke groen iaat een vreemden indruk na. Bij het naderen van Glasgowtallooze schoor- steene», vlammende hoogovens; ik tel er zestien bijeen; Glasgow is even als Manchester een stad van ijzer en steenkool. Het ligt ook op een ter rein dal op de kaarten zwart gekleurd is, en de Clyde is de haven die het met de zee in gemeen schap stelt. Men is geneigd in de physieke ge steldheid van het land de voorzegging zijner ge schiedenis te zien: de weiden, de kudden, de zuivel, hel vochtige eu koude klimaat, de on dankbare grond brengen het kraobtige, stijfhoof dige en werkende carnivoor voortde steeDko- leo, het ijzer, de nabijheid der zee, de zich tot havens leenende stroomeu noodigen hem om iii- distiieel eu handelaar te worden. Driehonderd vijfenzestig duizend inwoners. Maar die groote bijenkorven leveren altijd een bedroevend ge zicht opde kinderen krielen met bloote voeten in de modder; vrouwen in lompen, iu gescheurde kleeren die de schouders doorlaten, zoogen, aan den hoek van een straat zittende. Het klimaat is slechter dan te Alanchester. Wij zijn in 't laatst van Juli en de zon schijnt; toch kun ik mijn mantel goed velen. Gelukkig schikt het ineuscbe- lijk lichaam zich naar zijne omgeving. Groote meisjes ziiten in liet plantsoen op het gras zon derkousen of schoenen aan; kleine jongens baden zich iu de rivier. Boveudien wordt veel vergoed door zekere trekken van het zedelijk karakter. Ik ben in een hotel van comrnis voyageurs (com mercial gentlemen) verzeild geraakt en gedureDde vierentwintig uur heb ik er, vooral aan tafel, bij twintigen gezien. Zij hebben in hun gelaat veel van een grondbezitter, een onderwijzer en een schoenmaker terwijl zij bij ons meer van vroolijke broertjes en militairen hebben. Nu komt men in zaken en iu den haodel met het eerste veel beter vooruit dan met het tweede en dat verschil treft men ook niet uitsluitend bij de com mis-voyageurs der beide volken aan.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1