4 SCHETSEN UIT ENGELAND. N°. 3852. A0. 1872. Vrijdag 30 Augustus. STADS-BE RICHTEN. Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". LEIISCII DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3^maandenƒ8.00. Franco Jper post,3.85. Afzonderlijke Nommen„0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTENTIKN. Voor iederen regel/0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die zij beslaan. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeente bestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand .gesteld een, op den '28sten dezer maand, invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, over het dienstjaar 1872 en 1873, eerste kwartaal; terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de \Vet be duiden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant pgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 29 Augustus 1872. Lelden, 39 Augustus. De commissie van beoordeeling van de inge zonden voortbrengselen van veeteelt, zuivelberei- ding, bloemen, vruchten, enz. op de tentoonstelling der afdeeling Leiden en omstreken van de Holl. Maatschappij van Laud bouw, op Zomeriorg bij Leiden, heefi hedeu de volgende prijzen toe gekend i Boter. vat, in Mei 1872 gelegd. J. J. Brand- hoff Isselman, te Leiden, lsle prijs; A. van Adri- ■chem, te Voorschoten, 2de prijs; D. M. van der H oeff, te Uegstgeest, 3de prijs. Kaas. Twee Leidsche meikazen. P. v. d. Voort, te Alkemade, 1ste prijs; D. M. van der Hoeff, te Oegstgeest, 2de prijs, met het lot tegen A. Juffer- mans, te Uegstgeest; A. Juffernians, te Oegstgeest, 3de prijs. Goudsche kazen. D. M. v. d. Hoeff, te Oegstgeest, 1ste prijs; J. J. Brandhoff Isselman, te Leiden, 2de prijs. Planten en Bloemen. Planten ter versiering der Tentoonstelling. 11. Witte,, hortulauus aau 's Rijks Academietuin te LeideD, prijs van het bestuur; Mr. P. van Outeren, te Zoeterwoude, 1ste prijs; J. D. Speet, te Leiderdorp, 2de prijs; A. Couvee, te Oegstgeest, 3de prijs. 12 stuks Oranje ot Citroenboomen. A. Boeree, te Oegstgeest, iste prijs. B 25 stuks Pelargoniums Zonale (dubbele). J. D. Speet, te Leiderdorp, 1ste prijs; A. Boeree, te Oegstgeest, 2de prijs. 25 stuks Scarlet Geraniums (enkele). J. D. Speet, te Leiderdorp, 2de prijs. 25 siuks bontbladige geraniums, H. Beekman, tuinbaas op Rhijnhof, te Oegstgeest, Iste prijsJ. D. Speet, te Leiderdorp, 2de prijs. 6 stuks dracaena's, F. W. Meyer, te Leiden, Iste prijs; H. Wille, te LeideD, prijs van het bestuur. 25 leliën, in potteu, J. Mater, te Leiderdorp, iste prijs; dezelfde 2de prijs. 20 fuchsia's op stam, H. Beekman, voornoemd, lsle prijs; F. VV. Meyer, te Leiden, 2de prijs. 20 fuchsia's op struik. H. Beekman, voornoemd, Iste prijs; C. W. Sterrenburg, te Zoeterwoude, 2de prijs. 12 dubbele Petunia's. J. J. Engelgeer, te Zoe terwoude, 1ste prijs; A. Couvee, te Oegstgeest, 2de prijs. Verzameling van 25 bontbladige planten. J. Mater, te Leiderdorp, lsle en 2de prijs; J. Piket, te Leiderdorp, 8de prijs. Afgesneden dalia's in fleschjes, H. Buurman, te Leiderdorp, iste prijs; A. Boeree, te Oegst geest, 2de prijs. 20 stuks coniferen, D. Mater, te Leiderdorp, iste prijs; J. Mater, te Leiderdorp, 2de prijs, dezelfde, 8de prijs. Tafel-, bruids- en balbouquetten, J. D. Speel, te Leiderdorp, 8 bouquetten, iste prijs; J. Buur man, te Zoeterwoude, 2 bouquetten, 2de prijs. 6 trossen druiven. F. W. Meyer, te Leiden, iste prijs; H. BeekinaD, voornoemd, 2de prijs. 12 Perziken. H. Beekman, voornoemd, 2de prijs; P. Vroriiestiju, te Leiderdorp, 1ste prijs; J. C. Smit, te Leiderdorp, prijs van bet bestuur. De grootste Meloen. H. Beekman, voornoemd, iste prijs; C. W. Starrenburg, voornoemd, 2de prijs. Voorwerpen ter mededinging naar de beschikbare prij zen, niet in hel Programma vermeld. A. Couvee, te Oegstgeesi, 2 bloem tafels, prijs van bet bestuur; D. A. Sala, te Leiden, 4 monsterkaarten met ver schillende soorten plauteD-etiquetien, prijs vao het bestuur; J. D. Speet, ie Leiderdorp, 1 Terrarium, prijs vau het bestuur; dezelfde, Tuinbluemmand (vervaardigd door deu heer W. A. vao Rijn, te Zoeterwoude), prijs van het bestuur. Voorwerpen ter opluistering, Valk C"., te Locheui, verzameling landbouwgereedschappen, prijs van bet bestuur. Morgenochtend te halfacht zullen zich de iufan- terie, artillerie en cavalerie, alhier iu garnizoeu, op de Ruïne vereenigen om onder bevel van majoor Westenberg eeue gecombineerde manoeu vre in het vuur uit te voeren naar de zijde van Katwijk. Een compagnie infanterie als veronder stelde vijand zal den vijand voorstellen, die daar toe in eene andere tenue es met de kwartier muts gekleed vooraf uittrekt, Katwijks duineu bezet eu dus aldaar positie beeit geuouien vóór dat de vereenigde troepen aldaar aankomen. De artillerie des vijands wordt daarbij door roode vlaggen aangegeven. Met leedwezen zal men voorzeker vernemen dat het jeugdig meisje, Marianna Overdijk, aan de gevolgen van de brandwonden bekomen, door bet vlam vatten barer kleertjes, ua een laugdu- rig eu allersmartelijkst lijdtu gisteren is over leden. In de tweede helft der maaud Juli ziju aau het Postkantoor alhier bezorgd de volgende brie ven, die wegens bet oubekeud zijn der adressan ten niet bezorgd ziju kunnen wordeu. J. Benso, J. Pinheim, Korndorffer Poeten, de Pos, Daatje Hoogers, O. Kas, A. v. Koopereu, allen te Amsterdam; vrouw Grools, voor vrouw Makkens, te Aruliein; Wed. Grrffïjn, te Dor drecht; tl. v. d. tlorst, ie 's Oravenliage van der Dos, te Heerjaosdami. Junius, te Hannelen W. Hart, te Oude Sluis; Jlej. C. de Hemt, A. de Jong, A. Wolff, alleu te Roiterdam8. H. Aptroot, te Sueek; O. Wilbriuk, te Tilburg; C. Uijue, te Uithoorn Mej. Dolswijk, Mej. Dolswijk, beiden te ZevenhuizenJ. O. Beukers, (woonplaats niet vermeld). Naar men verneemt wordt Hare Majesteit de Koningin eerlaDg te 's-Hertogenbosch verwacht, Om gedurende een dag aldaar te verblijven. Omtrent het bezoek van de Ministers van Binnen- iandsche Zaken Koloniën en Marine ain de spoor- wegwerkeu te Vlissingen verneemt men nader dat zij gisterochtend, vergezeld van den Coimnissari des Konings, den adviseur voor deu aanleg van staatsspoorwegen, den heer de Klerck, en den beer Tak, lid der Tweede Kamer, te Vlissingen aan gekomen, aan de binnensluis werden opgewacht door de heeren M. Simon Oz., eerstaanwezend ingenieur eu A. C. Broekman, sectie-ingenieur, beiden te Vlissingen. De burgemeester van Vlissingen inet den in specteur vau bet loodswezen, den heer H. E Kleijnhens, maakteu aan de-buitenhaven hunne opwachting aan de Ministers. Bij de audiëntie, die op het raadhuis te Vlis- siugeu aan eene commissie uit den Gemeenteraad eu de Kamer van Koophandel en Fabrieken door den Minister van Biunenlaudsche ZakeD werd verleeud, heeft ZExc. beloofd de openiug vau deu spoorweg tot Vlissingen zooveel mogelijk te be spoedigen. De bezwaren tegen die opening schijnen vau de zijde der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te. worden geopperd. Te 2 uren verlrokkeu de bezoekers nuar Veere, alwaar zij de havenwerken in oogeuschouw uamen eu vau waar zij te Middelburg arriveerden. Bij den Commissaris des Kouings had vervolgens een diner plaals, waaraan behalve de Ministers, de beeren de Klerck eu Tak, ook de burgemeesters van Middelburg eu Vlissingen, twee leden van Gedeputeerde Staten van Zeelaud en eenige andere autoriteiten deelnamen. De Minister van Koloniën vertrok reeds heden ochtend te 9 uren 25 iniu. weder naar's-Graven- hage, doch de beide andere Ministers bezichtigden eerst nog de spoorvvegwerken en de provinciale gebouwen alhier eu zijn te halfeen n.iar de resi dentie geretourneerd. De 26ste algemeene vergadering der Hoilandscbe Maatschappij van Landbouw zal gehouden wordeu te 's-Oravenhage, op Donderdag 26 Sept. 1872, des middags ie 12 ureu, iu de groote zaal der sociëteit de Vereenigmg aldaar. De onderwerpen, op die vergadering ie behandelen, ziju: X. Verslag van den staat der Maaischappij, der handelingen vau het hoofdbestuur en der afdee- liugen sedert de vorige algemeene vergaderiug. II. Mededeolmg van de aan wezige afdeelingeD, en vau het aantal namens baar uit te brengen stemmen. XII. Rekening van bet vorige eu begrooting voor het volgende jaar. Aamvijziug vau 3 afdeelingen tot ondtrzoek der rekening en begrooiing. IV. Besluileu omtrent liet al dan niet toekeuueu vau den prijs aau de ingekomen antwoorden op de prijsvraag: „Model-aanteekeningboek voorden landbouwer, veehouder en vetweider." V. Voorstellen ter afdeelingen. a. vau de afdee- ing 's-Gravenhage en omstreken: De inenting van het rundvee der voorbehoeding van deheer- schende longziekte, zal door de Maatschappij be vorderd worden met alle middelen die haar ten dieDste staan. De algemeene vergadering zal over die middelen van gedachle wisselen en het hoofd bestuur de noodige machtiging verleeDen, met spoed en met kracht te handelen, b. Van de af- deeling Medeinblik en omstreken: Naar aanlei ding van de vraag, door het hoofdbestuur gedaan in de mededeelingen en berichten 1870, blz. 247, punt 3, neemt de atdeeling Medemblik en omstre ken de vrijheid aan uwe vergadering voor te stellen de vraag: of er met het oog op de groote schade door de eendenkooien aan den landbouw toegebracht, geeue mogelijkheid bestaat, om het kooirecht op eene of andere wijze uit den weg te ruimen? Eu zoo de vergadering deze vraag belangrijk genoeg acht, eene com missie te benoe men, ten einde eene volgende vergadering te die- neu vau advies. VI. Voorstellen van het Hoofdbestuur: a. Het Hoofdbestuur heelt van het Hoofdbestuur der Gel. dersche Maatschappij van Laudbuuw een brief ontvangen, wuarbij wordt bericht, dat door die Maatschappij ernstig is beraadsluugd over de vraag welke de beste wijze zoude zijn oui zijne Maat schappij van Laudbouw te doen bloeien en haar nut te doen bewijzen waartoe zij geroepen is. Dat onder de voorgeslagene en goedgekeurde mid delen ook dit was: „De tentoonstellingen, die in den regel bij het jaarlijks samenkomen der Alge meene vergaderingen gehouden wordeu, om de vier jaren te doeu houden, lei wijl als overgangs maatregel bepaald werd, de eerstvolgende ten toonstelling iu 1874 te doen pluals hebben. Verder oin de Hollandsche, Zeeuwsche en Friesche Maat schappijen van Landbouw in overweging te geven, ook oin de vier jaren ten toon te stellen en wel elk in dat jaar, waarin de andere Maatschappijen dat met doen." De Geldersche Maatschappij van Landbouw achite hiermede twee groore oogmerken ie kunnen bereiken: 1°. meer geld beschikbaar te krijgen en daardoor flinke premiën te kunnen uitlovcu, cu 2°. de leiuouusleilmgen in waarde te doen rijzcu. Nog schrijit dat Hoofdbestuur, dat men op de vrijheid der aldeeliugeu om tentoon stellingen te houden, daarmede iu hei ruiiisi gceu inbreuk wil inukeu. Het Hoofdbestuur heefi boveu- geuoemd voorstel nauwkeurig overwogen eu heeft na rijp beraad besloten aan de algemeene verga deriug voor te stellen, aan dit verzoek geen gevolg te geveu, daar het Hoofübesiuur dat om versclnl- leude redeuen voor deze Maatschappij niel raad zaam acht, vooral ook omdat de onderviudiug geleerd heeft, dat door het houden van geene jaarhjkscho Algemeene Tentoonstelling, hel leden tal eu daardoor ook de geldelijke inkomsten der Maatschappij verminderen, b. Door verschillende aldeelingeu en inzenders op de tentoonstellingen der Maaischappij wordt bezwaar gemaakt legen de helling van mleggeldeii voor het op de tentoon stellingen der Maatschappij in te zeuden vee. Het Hoofdbestuur heeft deze zaak breedvoerig op zijue vergadering besprokeD, en heeft besloten, aan de naar het ïranscb van U. "JF A. B l-b. VIII. De Engelsche geest. (Vervolg.) Uit deze neiging kunnen theorieën eD zelfs eene philosophic ontstaan, de theorieën van Lyeli, Huxley, Darwin, Tyndall, de philosophic van Herbert Spencer en Stuart Millis een dergelijke voorliefde overheerschend dan leidt zij tot een der vormen van het positivisme; en inderdaad, iu verschillende vormen, vooral bij de geleerden, is het positivisme hier niet zeldzaam. Bij de andere hedendaagscbe volken, in Frank rijk b. v., heeft nagenoeg iets dergelijks plaats, maar met andere verhoudingen. Daar vindt men ook een symbool, een door de meerderheid aan genomen tekst, meer of minder breede vertolkin gen er van door verschillende beperkte groepen, een wetenschappelijk scepticisme bij eenige vrij denkers en verscheidene speciale geleerden. Bij dit alles is de overeenkomst treffend, maar zij is slechts uiterlijk. Wij dieueu ook nog te letten op de inwendige aandoening, op den siaud van den lezer ten aanzien van het aangenomen symbool; eu ui Uil opzicht verschillen de beide natiën nemelsbreed. De Engelscbman heelt een ingeschapen gevoel van het aan gene zijde. Voor hem is er builen de meuscheiijke ervaring, hoe oneindig voortgezet men haar ook denke, een aigroud, een giout onbekend iets, duisternis ol licht; daarin komen ue meest bepaalde aanhangers der zuivere ervariug mei de geloovigen overeen. Buiten het genaakbare neemt Herben Spencer bepaalde lijk een ongenaakbaar leis aan, bet onkenbare, het oneindige louds waarvan wij slechts een fragment en de oppervlakte begrijpen. Stuart Mill durlt hei beslaan van dat oneindige, dat buiten alle grenzen ligi, wel niet rechtstreeks aannemeD, maar stelt het toch als mogelijk. Een ontzaglijk groot, ledig of vol duister, dat den nauweu kring, waarin ons lampje flikkert, omgeel't, dat is de gewone indruk, dien hel hoe en waarom der dingen bij de sceptici zoowel als bij de geloovi gen achterlaat. Zulk een indruk stemt den geest tot ernst, eD gaat met een zekere huivering gepaard; de meusch staat voor een alle verhou ding te bovengaand en overstelpend tooneel; hij wordt tot eerbied en zelfs tot vereering bewo gen Daar hij nadenkend is, geneigd om over het uienschehjk leven te peinzen (to moralise), erkent hij gereedelijk hel aan gene ziide in de zedelijke zoowel als iu de pbysieke wereld. Hij bemerkt spoedig de beperktheid zijner macht, zijne kortzichtigheid, den onzekeren grondslag waarop hij bouwt, zoodat hij is als een blad dat door een grooteu eu onstuimigen stroom wordt voortgesleept. In dagen van groote droefheid, bij 't hegraven van dierbare nabestaanden, in ziekte ot gevaar, wanneer zijn afhankelijkheid eu be perkte kennis zich in levenuige trekken aan hem vertoouen, wordt die aandoening grievend. Hij richt zijne blikken naar de groote algemeene beweegkracht, naar het duistere en grooische albestuur. Hij deukt er diep over ua en tracht er een vorm aau te geven, en, bij gebrek aan een anderen vorm, stelt hij het zich voor als het bestuur van iemand, als een verstandige en ver- eischte leiding, als het gewrocht van eene macht en van eene gedachte, maar zonder het gebrek kige, dat hem zeiven aankleeft. Nog éene schrede. Als onder de onvolkomenheden die htj 1) Wonder, tute. bij zich zeiven ontdekt, zijne slechte neigingen de ergste in ziju oog zijn; als zijne gedachten vooral gericht ziju op het denkbeeld van recht en onrecht, als zijn geweten ontwaakt en werk zaam is, dan leidt de oorspronkelijke, bestuurde, omschreven, aangevulde aandoening tot het begrip van den zedelijken God. „Begin met alles uit „het zedelijk oogpunt te bezien, schreef Thomas „Arnold aan een door twijfel geslingerd persoon, „eu gij zult eindigen met in God te geloovcu." Op het aldus gereedgemaakte gebouw, boveu al die convergeerende pilaren plaatst zich van zelf dit geloof als sluitsteen. Het geheimzinnige, einde- looze aan gene zijde wordt eene geheimzinnige, eiudelooze Voorzienigheid, eu de teksten der Schrift cu de lilurgic zijn rjieis anders dan eene uitdrukking van de stille verzuchting des harten. Zoodanig is de verborgen werking, de inwen dige gisting waardoor het denkbeeld van God zich vormt en ontwikkelt. Op het kind wordt het vau burteu als 't ware geënt. Maar zal die enting vatten en geeD dood deel in zijne ziel blijven, dan moet de ziel haar goed op zich doen sluiten, met zich laten aaneengroeien en er haar eigen sappen in doen doordringen. Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1