twoord de vraag, of bij gevangenisstraffen van langen duur het maximum van eenzame opsluiting ihoort te worden opgevolgd door geclassificeerde meenschappelijke opsluiting. Eindelijk verklaarden zich elf leden legen de aag„Behoort goed gedrag den gevangene aan raak te geven op voorwaardelijke verkorting ,n den straftijd?" Aan het slót der vergadering werd bepaald, dat de algeineene vergadering der Juristen-ver- eeniging in het volgend jaar zal worden gehouden te Utrecht. Bfrederiksoord, 24 Augustus. De dagschool in de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid, ■fredenksoord, Wilheluiina'soord en Willemsoord wordt door 500 kinderen bezocht, dat is 25 pCt. van de bevolking, die pl. m. 2000 bedraagt. Ge- dtlrende den afgeloopen winter gingen 140 jon gelieden op de avondschool; 90 jongens namen el aan het bouwkundig en bandteekenen. De naai- eu breischolen tellen des zomers en win- ïrs ongeveer 120 leerlingen. Skschede, 22 Augustus. De werkstakiugeu schij nen ook in Twenthe zich ie willen vestigen. Als 1 ze- evenwel allen een eveD goedaardig verloop hébben als die aan 't Volkspark, dan kan men nog al gerust zijn. Maandagmiddag te 4 uur ver- sii klaarden de arbeiders niet meer voor 't zelfde loon te willen arbeiden. De aannemer gaf daarop 'T te kennen, dat ze mochten uitscheiden, eu dat gebeurde. Den anderen morgen was de aanue- 6* mer weer present op 't werk en de arbeiders 'e; ook. trt „Nu baas! hoe moet het?" was.de vraag. Zooals st „ik gezegd heb, jongens. Maar baas 1 't werk moet „toch af. Maak je daar maar niet ongerust over, „jongens, heb je zin om te beginnen ga je gang, „zoo niet ook goed." Allen gingen aan den ar- „beid. Almelo, 23 Augustus. Na de ernstige ougere- geldhedeu van gisteravond is de rust niet weder gestoord, en, naar het schijut, bestaat daarvoor hedennacht ook geeue vrees. Ook gisteravond zoude er in de stad zelve niets zijn voorgeiallen, indien s de schutterij maar te huis was gebleven; nu hebben er nog al eenige verwondingen plaats ge had; zelfs vreest men dat een schutter een zijner oogen, ten gevolge van een steenworp, zal ver liezen. Hadden de fabrikanten woord gehouden in zake de verhooging van loon, dan ware er in het geheel niets voorgevallen. Naar men ver neemt, zou zich hedennauiiddag een deputatie uit fabriekarbeiders naar den heer Commissaris des Konings hebben begeven, ten einde dezen huune belangen kenbaar te maken en hun leed wezen te betuigen over hetgeen gisteravond was voorgevallen. De hedenmiddag alhier aangeko men cavalerie is huiten de stad ingekwartierd, en de schutterij staat in het beursgebouw. Maastricht, 23 Augustus. Men deelt ons mede dat gistermorgen toen het bataljon van het 2de regiment infanterie, 't welk zich nog hier ter stede bevindt en een militaire wandeling maakte, te Meersseu gekomeu was, zekere M., een mili cien van de lichting 1868, zich dermate ongesteld en uitgeput gevoelde, dat hij verklaarde het ba taljon niet meer te kunnen volgen en verzocht te mogen achterblijven. De kapitein-commaudant en de olücier-van-ge- zoudheid verzetten er zich evenwel tegen en de arme soldaat, dien meu van zijn geweer ontlast hafl, was verplicht zich naar Maastricht voort te sleepen, waar hij meer dood dan levend aankwam. Men vervoerde hem naar het militair hospitaal en weinige uren later had de ongelukkige opge houden te leven. (Courrier de la M.) B UlTKIVliAND. Frankrijk. Onderwijskosten. De Russische gezant te Trou- ville. Démenti omtrent de versterking van Belfort door de Duitschers. De Nati onal over de Parijsche politie. Het Journal des Débats verheugt zich bij eene doorbladering der wetsontwerpen tot vaststelling van het budget voor 1873 ontwaard te hebben dat de begrooting voor het openbare onderwijs èen hooger eindcijfer bereikt dan vroeger, toen dit departement geheel op den achtergrond ge- schoven werd en zich met onbeduidende credieten behelpen moest, terwijl ontzaglijke sommen voor li het leger, voor de vloot en voor de publieke 'es werken besteed werden. De hegrooting voor 1873 bedraagt thans 36ib millioen, of ruim 2 fc millioen meer dan de loopen ie. „Dit cijfer, merkt het blad op, is gewis uiet buitensporig; zoo men de begroo tingen der verschillende departementen met elkan ker vergelijkt, ziet men dat de Staat voor het open bare onderwijs slechts een twaalfde uitgeeft van hetgeen hij aan het leger ten koste legt, een vierde der kosten van de vloot of van de openbare wer ken ecu derde der uitgaven voor het ministerie van binoenlandsche zaken en zoo men de door de faculteiten gedane ontvangsten in aanmerking neemt, nog minder zelfs dan voor het departement van justitie. Het openbare onderwijs komt slechte voor 144 pCt. op ons budget voor. Een land, het welk voor de verstandelijke ontwikkeling der natie niet meer dan 1% pCt. van alle staatsuit gaven besteedt, is voorzeker nog verre van den eindpaal op den weg van vooruitgang." Het blad ontleent verder aan de memorie van toelichting tot de begrooting eene raming van hetgeen de departementen, de gemeenten en de particulieren aan het onderwijs ten koste leggen en komt daardoor tot een eindcijfer van 119 a 120 millioen, of ongeveer 3 francs per hoofd der bevolking, welke Frankrijk over heeft voor het onderwijs zijner kinderen met inbegrip nog van vele kosten welke niet met het onderwijs in ver band staan, zooals de in de opgave van den minister opgenomen kosten van voeding, kleediog, enz. der leerlingen op de instituten. Met het oog op al de verschillende onderdeJen, waaruit de begrooting voor het departement be staat, acht het echter deze som nog veel te laag en gaat de verschillende posten, zooals de kosten der bibliotheken, der musea, enz., een voor een na om op de lage daarvoor aangevraagde sommen te wijzen, waarmede het niet mogelijk is derge lijke inrichtingen behoorlijk op de hoogte der wetenschap te houden. Maar het merkt levens op dat alles wat met het hooger ouderwijs in verband staat in dezelfde stiefmoederlijke behandeling deelt, welke het hooger onderwijs zelf ondervindt. De verhooging van 214 millioen op de begrootiug van 1873 komt bijna uitsluitend ten bate van het openbare lagere onderwijs, doch het hooger on derwijs, wordt door den staat, blijkens de cijfers der begrooting, bijna als eene bron van inkom sten beschouwd. „Het is waar dat de schatkist eigenlijk eene niets beduidende som aan de instellingen van hooger onderwijs ten koste legt, zegt het Jour nal des Débals-, in Dunschlaud besteedt de staat, alleen aan gewone kosten, 10 millioen voor de universiteiten; de Frausche universiteiten; kosten daarentegen aan den staat uiet meer dan een half millioen. Menigeen zal zich over de gering heid van dit cijfer verbazen; toch is het volkomen juist. Want terwijl bet hooger onderwijs voor 4!/j millioen op de begrooting der uitgaven voor 1873 voorkomt, zieu wij aan de andere zijde onder de mid delen voor dat dienstjaar als opbrengst der in richtingen van hooger onderwijs eene som van meer dan een 4 millioen geraamd. De ontvang- steu blijven slechts 5U0,0ÜU bancs ouder de uit gaven. Wij gelooven uiet, dat eene groote natie er in .onze eeuw veel roem op kan dragen, dsit zij hooger onderwijs doet geven in de rechtsge- leeidheid, de geneeskunde, de natuurwetenschap pen en de letteren voor de som van een half mil lioen in het jaar." Dezer dagen heeft de heer Thiers te Trouville een bezoek ontvangen van den Russischeu gezant, prins Orloff, die bij hem gedineerd en een grout deel van den dag met hem doorgebracht heelt. Naar men beweert, heeft hij den president, natir aanleiding van het te Berlijn plaats te hebben onderhoud, de meest geruststellende verzekeringe n gegeven, wat aangaat de gevoelens van de drie keizers en meer b.jzonder van den czaar ten Opzichte van Frankrijk. Van regeeringswege is de volgende noot aan de dagbladen medegedeeldEnkele bladen hou den vol, dat de Duitschers te Belfort versterkingen makeu; andere spreken van dergelijke werken te Verdun. Wy ziju in staat andermaal te ver- klareu, dal het publiek zich de beweringen niet behoeft aan te trekken, welke ten eenenmaie onjuist zijn, omdat zij geheel buiten aanmerking lateu de gewone gebruiken der iroepeu, die vour langer of korter tijd een gebied moeteu bezetten, en er met het oog op den winter als nuodig be kende werken daarstellen. Het presidentieele blad de National verklaart zich gemachtigd, te ueersprekeu dat een groot aantal Parijsche poluie-beambten en agenten, wegens hunne Bonapartistiscbe gezindheid, afge zet zouden wordeu; het blad zegt dat de geest van het politie-personeel zeer vooi treffelijk is eu een strafmaatregel zou dus geenszins ie recht vaardigen zijn; eenige uitzonderingen mogen zijn voorgekomen, maar dan is er kort proces mede gemaakt. Daar dit démenti uit Versailles uitgaat, meent men dat Thiers en zijne regeering zeer slecht onderricht moeten zijn van deu waren stand van zaken te Parijs. Mogelijk ware het ook dat de Bonapartisten in het pnlitie-beheer zóó sterk zijn, dat de president schroomt waar te beginnen. In elk geval acht men het zeker, dat meer dau de heltt der personen, aan wie de bewaking van Parijs is toevertrouwd, met hart en ziel aan den ex-keizer zijn gehecht. tjfr-oo t-Ati-i ttïliinië. Rapport over de spoorwegtarieven. Sedert lang werd in Engeland geklaagd over de hooge tarieven der spoorwegen en over vele verkeeidheden in het spoorwegwezen; van vele zijden werd aangedrongen op het nemen van maatregelen van regeeringswege tot samensmel ting van vele bestaande spoorwegmaatschappijen in een of uieer groote adm.nistratiëu, welke aan een streng toezicht van den Staat zoudeu onder worpen ziju. Van dien maatregel wachtte men aanzienlijke bezuinigingen en dus vermindering van exploitatiekosten, welke van zelve aanleiding zou geven tot verlaging der tarieven; in dien zil werden onderscheiden voorstellen aan het Leerhuis ingediend, terwijl bovendien nu en dan nc verder strekkende maatregelen werden ver- lagd. De regeering benoemde voor eenigen tijd O [.aandringen van het Lagerhuis eene commis- siiorn deze quaestie grondig te onderzoeken; d6er dagen kwam het omstandig rapport dier coimissie in het licht, waarvan de zakelijke in- hod der conclusie hierop nederkomt. in beginsel kan de commissie zich met derge- lite samensmelting vereenigen, maar acht daar- to een herziening noodig der in 1844 ingevoerde prlementsacte. De commissie geeft verder in over- veging een vast college van toezicht op het biu- unlandsch verkeer in te stellen, met uitgebreide mcht tot beslissing van alle punten, welke op dt onderwerp betrekking hebben. Naar het oor del der commissie zullen de door haar aanbe- v.le" maatregelen ten gevolge hebben1°. hand- hiving der concurrentie van het vervoer ter ze met het spoorwegvervoer; 2°. opbeuriug, vior zooveel mogelijk, van de concurrentie der tnnenlandsche waterwegen3". betere gelegeo- feid voor het publiek, om bekend te worden oet de vrachtprijzen, en waarborg (door het in t stellen regeeringscollege) tegen onbehoorlijke landelingen der maatschappijeu4°. uitbreiding o ontwikkeling van spoorwegen en kanalen. De ommissie ontveinst zich niet, dat haar voorstel- bn niet zullen voldoen aan hen, die beteuge- lng van bet monopolie der spoorwegmaatschap- ujen en een onmiddellijke verlaging der tarieven erlangen, maar langzamer hand zou men daartoe tomen? TELEGJK.AMMEN. Madrid, 24 Augustus. De Koning, de Koningin en hunne beide kindereu zijn gisteren alhier terug gekeerd, vergezeld van de Ministers. Volgens tijdingen uit de provinciën zijn de ver kiezingen overal te midden van volkomen rust begonnen. Gastein, 25 Augustus. Keizer Wilhelm heeft wegens eeu ongemak aan den voet, van zijn be zoek bij Keizer Frans Jozef te Ischl afgezien; hij zal op 28 dezer naar Salzburg eu op 29 dezer naar Berlijn vertrekken. Hij heeft zich per tele gram bij den keizer van Oostenrijk veroutschul digd en den graaf Lehndorff naar Ischl gezonden, om hem bij de keizerin te verontschuldigen. Munchen, 25 Augustus. Koning Lodewijk heeft op het dubbele feest van heden (zijn naam- en geboortedag) een gouden medaille van verdiensten ingesteld voor uitstekende diensten in wetenschap, kunst en nijverheid. Parijs, 25 Augustus. De loting voor de militie is in geheel Frankrijk zonder storting afgeloo peD. Vele geëmigreerde Elzassers en Lotharin gers hebben te Nancy aan de loting deelgenomen. Naar men verzekert, is eeu brief van Thiers uit Versailles ontvangen, waariu eeu gunstig ta fereel van den algemeenen toestand der republiek wordt opgehangen. Berichten van de Spaansche grenzen bevesti gen geenszins de mededeeliug, dat er vrees be staat voor de hernieuwing der Carlistische be weging. Rome, 25 Augustus. Naar men verzekert, heeft de bisschop van MoLOpnli het koninklijke exequa tur verkregen bij het overhandigen van de bul zijner benoeming. De geestelijke overheid heeft de scholen der Chrisielijke broederschappen uit genoodigd om regeeringsinspecteurs toe te laten. Madrid, 25 Augustus. In een manifest van het comité der federale republikeinen, worden deze uitgenoodigd om aan de verkiezingen deel te nemen. Volgens de laatste door den lmparcial ontvau gen beriebteu hebben de regeeringscandidaten tot dusver de overwinning behaald in 27 provin ciale hoofdplaatsen eu in 151 districten. De repu- blikeinsche candidaten zijn gekozen in tien hoofd plaatsen en 17 districten; de conservatieve in 6 hoofdplaatsen en 9 districten. LAATSTE BKRlCHTEiN. 's-Gravenhage, 26 Augustus. Bij koninklijk be sluit, van 16 Augustus 1872 n°. 32, is benoemd tut ontvanger der directe belastingen eu accijn zen te Sneek c. a., de heer Jhr. G. T. A. Cal- koen, thans controleur der directe belastingen, in- eu uitgaande rechten en accijnzen te Zalt- Bommel. Door Z. Al. den Koning is met ingang van 1 October 1872, een pensioen ad f 100 'sjaars verleend aan J. C. Uhlenbroek, weduwe van den hersteld Evangeliscu Lutherscheu predikant te Helder, den heer J. H. Sonstral. Op Donderdag, 29 dezer, zal er wederom een groot vuurwerk wordeu afgestoken op het terras van het gemeente-badhuis te Scheveningen. H. AI. de Koningin heeft gisteren de voor middag godsdienstoefening bijgewoond in de Waal- sche kerk, onder het gehoor van Ds. Zubli. Z. K. H. Prins Alexander, vergezeld van den hofmaarschalk van H. Al. de Koniugin, Jhr. Uevaeris van Sinmnshaven, heelt Zttei ïag-avond •eenige heeren ontvangen, die met den trein van 10 u. 20 m. van den Rijnspoorweg in deze re sidentie aankwamen, ter viering van den ver jaardag van Z. K. H. De 21ste verjaardag van den jongsten zoon des konings, Z. K. H. prins Alexander, werd gisteren op gebruikelijke wijze in deze residentie herdacht. Van alle openbare gebouwen en vele particuliere woningen wapperde de vaderland- sche driekleur, terwijl het carillon zich bij af wisseling deed hooren. Des namiddags te 1 nur werd door het garnizoen eene groote parade op het Alexandersveld gehouden, onder commando van deu kolonel Ie Muïie van het regiment gre nadiers en jagers; de iroepeu werden geïnspec teerd door den kolonel des Tombes van het 1ste reg. huzaren. Uitgelokt door het schoone weder, waren duizende toeschouwers om en in de na bijheid van het veld te zaam gekomen. Gistermiddag had in den- Kon. Zoöl. Bot. Tuin het vroeger aangekondigde postduivencon- cours plaats. Daar er, wegens de parade, geene muziek in de societeitstent in 't Bosch werd uit gevoerd, had zich in den tuin een bijzouder tal rijk publiek vereenigd om daar de muziekuitvoe ring door de schutterij gegeven bij te wonen. Alleen hel getal vreemdelingen die tegen 50 cents entree den Tuin bezocht, beliep meer dan 550. Te halftwee werden de korven geopend en de duiven opgelaten, die pijlsnel opstegen en ineen oogenblik uit hét gezicht verdwenen. Het eerst werden opgelaten twee duiven van deu heer Stutterheim te Roosendaal in Noord-Brabant; "welke heer verzocht had dat zijne duiven, zon der mede te dingen aan het concours mochten deelnemen. Blijkens ontvangen telegram waren zij te 3 uren 7 min. aldaar aangekomen; zoodat zij een afstand van 12 uren in 1 uur 37 min. hadden afgelegd. Van de Haarlemsche postduiven, die te 1 uur •3 min. werden opgelaten, was er volgens ont vangen bericht één te 2 uur 20 min. te Haarlem aangekomen, welke dus hef traject van 6 uur in 45 minuten aflegde en den eersten prijs, een ver guld zilveren geëncadreerde medaille. Van de aankomst der overige duiven was er gisteravond nog geen bericht ontvangen. De prijzen, verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles, konden dus door de commissie uit het bestuur van den tuin, belast met de regeling van de tentoonstel ling van pluimgedierte, nog niet worden toegekend. Amsterdam. 25 Augustus. Dallust ofte wel Ster nen molen, zooals we dat voor jaren zeiden, was hedeh binnen en buiten bezet met honderden menschen, dat is, zooveel er in konden, de rest buiten. De leden der Internationale zouden het antwoord gaan vragen op het request, den burgervader aangeboden. Van 12 tot 2 uur hield men vergadering, en de menschen buiten wareD zoo beleefd, onderling luid te bespreken wat binnen hehandold werd, en daardoor aan menig correspondent de moeite te besparen naar binnen te driDgen en te wringen. On geveer 2 uur ging de stoet af naar des bur gervaders woning. Wat daar gesproken werd, weet men niet, maar is eenigszins af te leiden uit de volgende woorden, die een der bestuurders op het Koningsplein sprak, toen men van den burgemeester terugkeerde: „Nu ons dit niet ge holpen heeft, zullen we ons tot de Kamers wen- deu, en zoo dat niet helpt, dan mannen helpt u zeiven I D.) Almelo, 25 Augustus. Het is hier thans nog rustig, hoewel de werkstaking voortduurt. Waar dit op zal uitloope.D, weet men nog niet. Intus- schen trekken vele arbeiders, die wel aau het werk wilden gaan, doch door de on willigen daar van afgehouden worden, naar Ochtriip in Prui sen, waar zij werk in overvloed kunnen krijgen. Gisteren wilden de arbeiders van een der andere fabrieken ook het werk staken, zoo zij geen ver- hoogiug van loon ontvingen, doch aau hun ver zoek is voldaan; ook andere fabrikanten hebben dit voorbeeld gevolgd, en het is te verwachten, dat ook de fabrieken, waar het werk gestuakt is, dit zullen moeten doen. HUWEL1JKSH, CEBJORTbü EM STaRFGC JALLEN. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden van den 25sten Augustus 1872. H. P. Kelder, jm 30 j. en C. A. Haas, jd., 21 j. P. Kolderman, jin., 24 j. en C. S. Briër,jd., 21 j. H. Sieval,jm., 26 j. en M. Nieuwenburg, jd., 22 j. W. F. van de Wijngaard, jm., 21 j. en M. van den Berg, jd., 22 j. J. vliegenthart, jm., 28 j. en M. J. Korsen, jd. 18 j. N. Dejongh, jm., 28 j. en J. AI. Cruma, jd., 34 j. 1. A. Wilier, jm., 25 j. en H. S. Niesen, jd., 30 j. P. H. van den Berg, jm., 24 j. eu M. Vieveen, jd., 24 j. Tegen het afdrukken der Courant was de l()st der Staats-loter(j nog niet bezorgd. 297ste STAATSLOTERIJ. 4de klasse lste lijst prijzen van f 400 en daarboven: N°. 7144 fb000; N». 18057 f 1500; N». 2881 eu 5067 ieder 1000 N 5101, 5507 eu 19298 ieder 400. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avomi 6 u. 8 o. 12 a. 4 u. 6 lu 8 u. 10 n. Zaterd. 72* 68" 62» Zondag 60° 65° 73» 73' 71° 66° 62' Maand. 62° 64' 66° 64° WiudZaterdag 's namiddags 5 u. N. Zondag 's morgens 5 u. Z.U. Maandag 's morgens 5 u. Z.W,

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3