Obscura verkocht is aan de Erven F. Bohn, voor 12,000; de Gedichten van Dr. Beets voor 5185, aan den heer W. H. Kirberger, en de Stichtelijke Uren van denzelfdeo, voor f 8760, aan de heeren Höveker en Zoon. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen zijn twee bankbiljetten, te zaïnen groot f bO, door een onbekende, onder de letters B. P. (postmerk Amsterdam, dd. 23 dezer), tot voldoening van in 1871 te weinig betaald in komend recht, ingezonden. Zr. Ms. schroefstoomschip het Loo, onder bevel van den kapitein-luitenant-ter-zee C. A. B. D. Rijk, laatst komende van de republiek Liberia (West kust van Afrika), is in den namiddag van den 24sten dezer ter reede van Texel geankerd. De luitenant-ter-zee der 2de klasse A. van Hen gel wordt met den lsten September aanstaande geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam en zulks ter vervanging van den luitenant-ter-zee der 2de klasse J. P. Hovy, wiens plaatsing met bovengenoemden datum op voor noemd wachtschip, uithoofde van ziekte, wordt ingetrokken. Z. M. heeft J. M. Klaessen ontslagen als bur gemeester der gemeente Vlodrop. Z. M. heeft tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de hoogeschool te Gro ningen benoemd Dr. H. J. van Ankum, leeraar aan de hoogere burgerschool te Rotterdam. Z. M. heeft aan J. H. graat van Rechtereu Limpurg, wonende op het kasteel Rechteren bij Zwolle, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van Rechts-ridder der Johanniter-orde en van de medaille voor niet strijdenden ter herinnering aan den oorlog van 18701871, hem door Z. M. den Duitschen Kei zer, Koning van Pruisen, geschonken. Z. M. heeft aan J. M. C. E. Ie Riitte, medici- nae doctor te 's-Gravenhage, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het herinue- ringskruis voor vrijwillige verpleging van gewonde krijgslieden gedurende deu oorlog van 18701871 en van de versierselen van ridder der orde vau den Zahringer Leeuw, 1ste kl., hem door Z. K. fl. den Groothertog van Baden geschonken. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank te Arnhem Mr. A. J. Kro nenberg, advocaat aldaar. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein E. W. Wichers, van het 5de reg. infanterie op pensioeD te stellen en het bedrag van dat pensioen te bepalen op f 1020 'sjaars. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot ka pitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang), bij het wapen der inf. en wel bij het 5de reg., den lsten luit. D. J. H. N. den Beer Poortugael, van het reg. gren. en jagers. Z. M. heeft met ingang van 20 Augustus 1872 benoemd tot adjunct-commies bij het Departement van Koloniën den heer Mr. H. J. Dijckmeester, advocaat bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Z. M. heelt herbenoemd tot burgemeester der gemeente Andel A. Mijnlieff Azn. eu tot burge meester der gemeenten Gitssen en Rijswijk (Noord- Brabant) H. van Ouwerkerk. Z. M. heeft aan de commissie uit de Staten der provincie Noord-Brabant belast met het onder zoek van het door Gedeputeerde Staten dier pro vincie ontworpen reglement op de waterleidin gen, machtiging verleend tot voortzetting barer werkzaamheden ua de sluiting van de zomer vergadering dier Staten in 1872. Z. M. heeft de benoeming van E. van Beuse- kom, burgemeester van Zwartsluis, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd. Z. M heeft aan W. F. A. Wiuckel, student te Utrecht, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tarissen, anglicanen; doch de laatste is het meest in aanzien. En geen wonder, want de anglicaan- sche kerk heeft voor: haar oudheid, haar verbond met den staat, hare privilegies, hare dotaties, de tegenwoordigheid harer bisschoppen in het Hoo- gerhuis, haar heerschappij in de universiteiten, haar stand tusschen twee uitersten, tusschen deu eeredienst, het dogma, den geest der puriteinen en die der katholieken. Eerstens is zij een outl en wettig compromis, hetgeen in den smaak der meerderheid valt, die overal van transactie houdt, gaarne de overlevering volgt en zich door de wet laat leiden. Voorts is zij rijk, is zij een der open bare machten, verwant aan de aristocratie, heeft schoone relatiën, is een der groote organen vau de constitutie; en valt daarom in den geest van de staatslieden, de behoudende partij, de groote wereld en van al degenen die respectable willen zijn. Eindelijk is haar Prayerbook uitstekend, zijn hare ceremoniën edel en statig, is zij hall- verdraagzaam en laat eenige speling aan het vrije oordeel van het individu Zoo toegerust legt zij haren tekst op of stelt dien voor, en men kan zeggen dat die tekst algemeen aange nomen is, Wordt vervolgd). tevredenheid wegens de redding van eeu dren keling uit het water aldaar op 27 Juli j 1., toe gekend de bronzen medaille, ingesteld bij Eo- uinklijk besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. BINNENLAND. Amsterdam, 24 Augustus. Op Woensdag 4 Sep tember e. k. zal voor het Provinciaal Gerechtshof alhier terechtstaan Ewout Barthold Tolperus Dik- kens, oud 40 jaren, laatst conducteur bij de expe ditie van van Gend Loos, geboren teNaarden, wonende te Amsterdam. Ten laste van den beschuldigde wordt vermeld dat hij in den avond van Maandag 20 Mei 1872 op den Rijnspoorweg tusschen Amsterdam en Rot terdam in een bagagewagen van den trein, welke te 8 u. 30 m. van Amsterdam vertrok, waarin hij zich bevond als geleider der in dien wagen ver voerd wordende vrachtgoederen der expeditie van van Gend Loos, een der pakken van de brieven- posterij, welke mede in denzelfden wagen vervoerd werden, geopend, het zich daarin bevindende pak ket met brieven, bestemd voor het postkantoor MoerdijkAntwerpen, opengescheurd en daaruit arglistig weggenomen heeft het afzonderlijk ver zegeld pakketje, bevattende na te melden aao- geteekende brieven, welke hij zich, evenals de waarde die het bevatte, ten nadeele van de ver schillende eigenaars bedriegelijk toegeëigend heelt, als: 1°. Een brief verzonden door de Twentsche Bank vereeniging en geadresseerd aan de firma Goderies Frères te Antwerpen, inhoudende een som van f 20,000 in diverse bankbiljetten. 2°. Een doosje, verzonden door E. J. Posno, te Amsterdam, geadresseerd aan M. J. Posno, te Londen, inhoudeude diamanten, ter waarde van omstreeks 2188 pd. st. 3*. Een dito, verzonden door de firma Daniels te Amsterdam, geadresseerd aan M. Judels te Lon den, inhoudende diamanten, ter waarde van om streeks f 600. 4". Een brief, verzonden door de Wed. Meijer, geb. Ketelaar, te Amsterdam, aan Heuriëtte Ke telaar, te Brussel, inhoudende een bankbiljet van 60. 5°. Een dito verzonden door la Croix, te Am sterdam, geadresseerd aan vrouw la Groix, te Antwerpen, inhoudende een muntbiljet van 10. 6°. Een dito verzonden door S. van Jacob de Leon, te Amsterdam, geadresseerd aan Leon te Soerabaya, inhoudende een Javaansch bankbiljet van f 5 en 7', Een dito inhoudende onbekend. Amsterdam, 25 Augustus. De Afdeeling Amster dam van de Vereeniging ter bevordering van Fabriek- en Handwerksnijverheid in Nederland, zal hier op Donderdag a. s. eene gewone verga dering houden. De punten van behandeling zijn 1° Ingekomen stukkeu. Mededeelingen van het bestuur; 2°. benoeming van een lid der commissie voor de Avondschool voor volwassenen, ter ver vulling der vacature ontstaan door het overlijden van dan heer W. Marten Westeruian; 3°. verkie- ziug van een voorzitter voor het volgeude afdee- lingsjaar; 4°. rapport nopens het verhandelde in de 21ste algeuieene vergadering, uit te brengen door den afgevaaidigde der afdeeling, den lieer G. H Kuiper; 5". rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer I). G. Krober. Hedenmorgen heeft zich een vijf a zeshonderd tal werklieden gelijk men beweert leden der Internationale naar de woning van den burge meester begeven, om hem hunne grieven open baar te maken. Ze wenschten goedkoope wonin gen en verbod van den uitvoer van levensmiddelen uit Nederland. De burgemeester herinnerde hen er aan, dat optochten door de stad zonder ver gunning der politie niet muchten plaats hebben, en dat hij iederen dag aan het stadhuis te spre ken was. Hij weusclite den Zondag echter voor zich zelven te behouden. De werklieden trokken nu weder rustig huiswaarts. De voordracht van drie dubbeltallen waaruit door de algemeeoe vergadering der stoomvaart maatschappij Nederland van 27 dezer de benoeming van 3 directeuren der maatschappij zal moeten geschieden, bestaat uit: eerste dubbeltal -. a. de heer J. Boissevain te Amsterdam, fungeerend directeur der maatschappijb. de h. er G. A. Cr.mekt wit te Amsterdam, directeur der Amslerdamsche Riju- stoombuotuiaatschappij. Tweede dubbeltalia.de lieer M. L. J. van Asperen, kapit.-lnit.-ter-zee bij het Ind. sedentaire zeewezen, laatst directeur van het marine-etabl. Onrust, met verlof in Nederland b. de heer P. van Rijswijk Ris, directeur van de grofsmederij te Leiden. Derde dubbeltal: a. de heee C. W. J. RamanD, directeur der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij te Amsterdam, b. E W. Fabrilius, oud-gezagvoerder te Amsterdam. De heer Ch. Viehoff had verzocht bij de Toor- dracht niet weder in aanmerking te komen. lu de Kunstzaal van het Paleis voor Volksvlijt bevindt zich een model op 1/40 der ware grpotte (2'/j centimeter1 meter), van ten oieuwe koop mansbeurs voor Amsterdam, vervaardigd uit mahonie- en lindenhout. De ontwerper en ver vaardiger, de heer P. Mescher Mackay, heeft zich ten doel gesleld om, door aan- en bovenbouw, de bestaande beurs doeltreffend en aan alle ei- scheu voldoende in te richten en hierdoor, met ecouoinie als basis, een geheel te leveren, dat zich bij de voorgenomen werken voor het cen- traal-station aansluit. Aan het reeds bestaande beursgebouw wordt eene verlenging toegevoegd van 22, zoodat de geheele lengte zal komen op 95 bij eeue breedte van 37 meter. Het aldus ge vormde gebouw behoudt aan de Damzijde het leelijke bestaande Iront uiet zijn zware zuilen, die 't kleine geveltje moeten dragen en zijue lastige trappen, en bekomt naar de noordzijde een sierlijken achtergevel, in den stijl van het Amslel-Hotel. Het gebouw verkrijgt eene verdieping met colonnade en de zij-ingangen worden weg genomen, ten einde de zijvleugels geheel te voor zien met ramen, waarboven üksche openingen tot ventilatie eo waardoor tevens bevorderd wordt de verbreeling van de s'raten, die aau de beide zijden volgens het plan komen moeten. Het ach terfront heeft eeu hoofdingang langs een fraaie dubbele trap en twee ingangen aan de zijden. De overdekking is geheel nieuw en Daar keus geheel of gedeeltelijk van glas. Het Dieuwe gedeelte be neden zou zeer geschikt zijn voor effectenbeurs. Tevens wordt door de bijvoeging de gelegenheid aangeboden, volgens de meening van den ont werper, tot het maken van conversatiezalen, lo kalen lot afzonderlijk sauieusprekeu, tot lectuur van dagbladen, enz. De beschouwing van het oiodel brengt vanzelf tot die gedachte. De boven bouw levert aan beide zijden groote bijkomende lokalen, elk van 665 vierk. M. oppervlakte, met eene hoogte van 5 M., volgens deu ontwerper zeer geschikt voor eeri alleszins doeltreffend tele graafbureau, met al wat daartoe behoort. De binnenzijden toonen open gaanderijen met colon nade, onder meer zeer geschikt voor vreemde lingen, om van daar de beursdrukte gade te slaan. Mocht hiervan geen gebruik door de telegrafie worden gemaakt, dan zou die ruimte kunnen dienen tot effecten-sociëteit, verkooplokalen of kantoren, zooals vooral deze laatsten in de meeste groote koopsteden aan de beurs gevonden worden. 's-Gravenhage, 24 Augustus. 30 eu 31 Augustus a. s. zal het 25jarig bestaan van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs feestelijk worden gevierd. De feestcommissie bestaat uit de heeren J. F. Boogaard, K. Enthoven Lz., J. G. W. Fynje, J. J. van Kerkwijk, J. A. Kool, J. H. Kromhout, L. H. J. J. Mazel, P. J. Mouthaan en J. S. Noor- dendorp. Vrijdag te 1 uur zal de ontvangst der leden plaats hebben te Haarlem, vanwaar zij vertrekken om een bezoek te brengen aan de onderscheidene wecken der kanaalmaatschappij (sluizen nabij Velzen en havenhoofden). Een col- lutiuu zal worden gebruikt te Velzerend te halfzes. Over Zandpoort en Haarlem zullen de leden zich te 9 uren 26 inin. naar 's-Gra\ enbage begeven. Zaterdag 31 Augustus te 11 uien, opening der vergadering van het Instituut in het loknal van den Zoöl. Bot. Tuin te 's-Graveohage. Onder de werkzaamheden bebooreu mededeeling van giften aan het Instituut, aan het hoofd waarvan die van Z. M., den beschermheer, mededeelingen en voorstellen vaD den raad, alsook van ingekomen stukken, als: a. brief van den minister van bin- nenlandsche zaken, ten geleide van een herinne- ringsmedaille met diploma, namens het in Aug. 1871 te Antwerpen gehouden aardrijkskuudig congres aan het instituut toegekend; b. brieven van deu hoofdingeioeur van den waterstaat iD Noord-Holland, ten geleide van waarnemingen aan deu Helder, gedurende de maanden Mei, Juui en Juli 1872; c. mededeeling van het raadslid N. T. Michaelis, over de pneumatische fundeering van de spoorwegbrug te Rotterdamd. nota van den heer J. L. Terneden, over paddelen van ijzer met mt de baud bewogen gereedschappen. Over die mededeelingen zullen discussiën worden ge voerd, behalve nog eventueel over andere voor stellen. Verder is aan de orde gesteld de ballotage over gewone eu buitengewone leden en de be noeming van eeu raadslid, t^r vervulling van de plaats, opengebleven door het bedanken van het lid P. J. G. Beijerinck, voor de in de jongste vergadering op hem uitgebrachte keuze. Na den afloop der vergadering op Zaterdag a. s. is, door de zorg van de feestco—missie en den raad van tiestuur, voor de leden de gelegenheid geopeud mt het ■- r.aaegi namen v in hun verblijf te's-Gra venhage. O. a. zal te 2 uren eene matinée musi- cale gegeven worden door het muziekcorps der grenadiers en jagers, in de sociëteits-teut in het Bosch; en na den middag een diner aan het Badhuip, met muziek der kleine kapel van dat corps. Rotterdam, 24 Augustus. Aanstaanden Woens dag viert een oudstrijder van Waterloo, hier ter stede woonachtig, zijn gouden huwelijksfeest. De man, bijna 80 jaren oud, was reeds in 1812 in militairen dienst en trok met het leger van Na poleon naar Spanje. Later heeft hij, als vrijwilli ger, van 181420 zijn Vaderland gediendhij be vond zich ODder den Prins van Oranje, met het bataljOD jagers n°. 23 (luit.-kolonel Grünebosch), op het gewichtigste punt bij l^uatre-Bras, vervol gens bij Waterloo, werd aldaar aan den armen het been gewond en bewusteloos naar het hospi taal te Mechelen vervoerd, van waar hij later naar Parijs werd getrfin'sporteeri. Van 1830- nam hij deel aan den veldtocht tegen Belgig De oude soldaat, thans nagenoeg van hei zicht beroofd, is niet meer in staat voor zicb zijne zwakke vrouw het brood te verdienen bet hem toegelegd pensioen is niet uoeinens-v Zóó belooft het gouden echtfeest voor deze q jes weinig vreugde, tenzij de edelmoedigheid: si ad- en landgenooten ook hier te hulp kom* Delft, 2f Augustus. De onderofficieren ent poraals; die den wetenschappelijken cursus opleiding tot officier, bij het lste regiment vestil artillerie bijwonen, zijn gisteren, met de bJ onderwijzers, de luitenants van Heulen en Mar-1 uit het kamp bij Zeist teruggekeerd. L Hedenmorgen vertrok naar het kamp, g, I geleide vau den kapitein Alma, de lste luilu. I te Winkel en Seret en den 2de luitenant The;I de 9de compagnie van genoemd regiment, R;.fl zich ook bevonden de miliciens van de 1.H 1868, van de 7de, 9de en 11de compagnie, T Donderdag tot dat einde onder de wapent B gekomen. De muziek der artillerie deed dtl paguie uitgeleide, die naar het station Zoet j marcheerde om per spoor naar Utrecht tevl vervoerd eu van daar verder naar het kr marcheereD. De majoor der artillerie J. J. Collard is, naar het kamp vertrokken, om het bevel ll ren over de 2de serie der kampeerende arlil compagniën. Gouda, 24 Augustus. Eveo als het vorigt zal ook nu weder een gecombineerde schie: strijd worden gehouden door de weerhaan vereeniging Bnrgerplicht eu de schutterij-sc schutters-vereeniging Willem, Prins van Oran hier, en wel op Woensdag 4 September zijnde de verjaardag van Z. K. H. den Pruis Oraoje, beschermheer van laatstgenoemde eeniging. De regelingscommissie houdt zich onledi noodige voor dit feest in orde te breogen, e reeds toezegging van verscheidene prijzei vangen. Gouda, 25 Augustus. Vrijdag hadden nl genoegen hier een concert bij te wonen, tl men ze weinig in kleine steden geeft. De I Stumpff, uit Amsterdam, had zijn vermaar; 1 chest gezonden. Ruim 80 zangers en zangeie I uit deze stad namen er aan deel en werden I accompagneerd door den heer Jb. Kwast Leipzig, en den ueer Kwast uit Tiel. Meer dan 2000 personen uit de stad en ooi woonden dit concert bij, dat den liefhebbet: hoogst genotrijken dag verschafte. Heden heeft de stad weder een feestelijl zien. Acht sectië-o van het Metalen Kruis,, onder die uit Leiden, Amsterdam en Rotte werden van het station van den Ned. Rijnspao afgehaald door de muziek der schutterij, de der Goudsche weerbaarheid en; eene sect het Metalen Kruis alhier. De oudstrijdei 1830/31 trokkeD door de stad en vonden de i huizen der strateD, die ze doortrokken, ve met de vaderlaDdscho kleuren. GÓrkum, 24 Augustus. Aan den te dezer door de Rederijkerskamer Nut en genoegen schreven en in den aanstaanden winter te bt« internationalen tooneeUvedstrijd zullen df gende kamers deelnemen Thalia en Kunstmi' Dordrecht; Oefening baart Kunst, Vriendschoj eenigt ons, Kunstmin, Vrede en Vriendschap, A'unsll van RotterdamDe Wijngaard, van Brusse' Genestet eo Jan Van Beers, van Utrecht; Thai' Rethorica, van Amsterdam; Hoop en Lte/de, AntwerpeD. Op de lijst ter inteekeuiug voot het uatio huldeblijk ter nagedachtenis van Mr. Thorb werd heden voor pl. ui. f 200 geteekend. IJselstein, 24 Augustus. Hedennacht dienstbode, bij een laudbouwer in den IJ" wonende, van een kina van het inannelij slacht bevallen, dat door haar door versti is om het leven gebracht. In deu vroegen n is zij opgestaan om het lijkje in eeD6 t verbergen. De gerechtelijke schouwing heefi plaats gehad en daarbij is gebleken dat be heeft geleefd. De misdaad is door do scbi reeds beleden; zij is 28 jaren oud. Arnhem, 24 Augustus. In de derde zittit de Nederlaudsche Juristen-vereeniging op was aan de orde de behandeling van de welk gevangenisstelsel is voor ons land hel aanbevelenswaardig? Daaromtrent ware: praeadviezen uitgebracht: 1°. van Mr. Ai Eysell; en 2°. van Mr. J. Doinela Nieuil De vergadering heeft, met 40 tegen 6 stl beslist dat, behoudens bepaalde uitzonde-l de gevangenisstraf gedurende drie jaren in afzondering kan worden ondergaan. De vraag of de afzondering, ook zonJ'l stemming van den veroordeelde, nog voor';j tijd kan worden toegepast, werd ontkennti antwoord. Slechts elf leden verklaarden dp vóór. Met 28 tegen 21 stemmen werd de vral voor gevangenisstraffen van eenigszins laogf'l in beginsel het Iersche progressieve stelsel f worden goedgekeurd, ontkennend beantwoord Met 41 tegeD 5 stemmen werd loestemmt

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2