Dinsdag 27 Augustus. Feuilleton van liet Leidscli Dagblad". SüdïTSiN DIT MfilLAND. N0. 3849. A». 1872. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 8 maandenƒ8.00. Franco per posta 8.86. Afzonderlek® Nommera0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTI EN. Voor lederen regel/"0.15. Groot ere lettere naar de plaatsruimte die x\) beslaan. STADS-BERICHTEN. late Suppletoir Kohier der plautaeiyke directe belasting, 1873. BURGEMEESTER is WETHOUDERS vak LEIDEN, Gezien art. 261 der wet ran den 29sten Juni 1831 Staatsblad n'. 85); Doen te weten, dat het late suppletoir kohier »H, de plaatselijke directe belasting over 1872 op heden vuorloopig is vastgesteld, en van heden tot en met den 9den September aanstaande, ter Secre tarie dezer gemeente (financieele afdeeling), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Cou rant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Lamiif, 26 Augustus 1872. Lelden, 36 Augustus. Gisteren werd door het uitsteken van vlaggen vaoj openbare en particuliere gebouwen alhier, de verjaardag gevierd van Z. K. H. Prins Alexander. Omtrent den spoorweg vaD LeideD naar Woer den, waarvoor aan den heer de Bordes c. s. con cessie is verleend, vernemen wij het volgende. Het doel is het behoeft nauwlijks gezegd te worden Leiden laugs den koristen, en dus goedkoopsten weg met het groote spoorwegver keer naar het noorden en oosten van ons land en naar Duitschland in verbinding te brengen en de vruchtbare en welvarende Rijnstreek tevens in de voordeelen daarvan te doen deeleu, en in die van met Leiden, Woerden, Utrecht en Am sterdam rechtstreeks in spoorwegaanraking te zijD. Dit doel wijst de richting aan, die gevolgd moet worden. Zij kan geene andere zijn dan langs oe zuidzijde van den Rijn. Het voornemen is het station te Leiden ie plaatsen buiten de voormalige Koepoort aan den weg naar Soeterwoude, dicht bij de stad. Daarbij zal, behalve al hetgeen wat tot een goed ingericht station bij eene aanzienlijke stad behoort, aangelegd worden een haven, door een kanaal te verbinden met de stads cingelgracht. Aan de haven zullen gebouwd worden magazijnen of bergplaatsen voor te verzenden of te ontvan- geu guedereo, steenkolen-loodsen, laad- en los plaatsen voor vee, weegtoestellen, douaneDge- bouw, enz. Door eenige verandering aan de brug voor de Hooge Woerdscbe poort is geheel Leiden door schepen en schuiten met het station verbonden. Dit station zal in verbinding gebracht worden met dat van den Hollandschen Spoorweg. Zooveel de kronkelende loop van den Rijn het maar eeuigszins toelaat zal de weg er zoo dicht pogelijk langs gelegd worden. Stations zullen geplaatst worden te Alfen en degraven, halten over Koudekerk en Zwani- merdaui. Een paar mijlen ten zuiden van Woerden valt de weg in den Nederlandschen Rijnspoorweg. Het ligt in den aard der zaak, dat bij eene meer bepaalde opname, dan tot nu toe kon plaats hebben, in een en ander verandering kan komen, doch dit ineenen wij nu reeds te mogen beweren, dat het tot stand komen van dezen spoorweg èn voor Leiden èn voor de Rijostreek eene hoogst gewenschte zaak is. Het is het voornemen der concessionarissen niet, den spoorweg, die eene lengte zal hebben van ongeveer 30 mijlen, zelf te exploiteeren, maar te trachten een exploitatiecontract met den Neder landschen Rijnspoorweg te sluiten. De Nederl. vereening tot dadelijke hulpver strekking en voortdurende verbetering der on- derwijzerstractementen, hield den 24 Augustus te Utrecht hare jaarlijksche vergadering. De voorzitter (Baron Mackay) opende met een kort woord de bijeenkomst en wees er op, dat doel eu strekking dezer vereeniging van alge- uieene bekendheid zijn. 't Was hier geen werk staking, maar erkenning van: „De arbeider is zijn loon waard." De Secretaris (A. van Gooi te Haaften) gaf eeü kort en bondig verslag en toonde aaD, hoe deze jeugdige vereeniging reeds een krachtigon stoot aan de zaak had gegeven; in vele ge meenten wareD de tracteuienten verbeterd en van alle zijden werden krachtige pogingen aange wend om het stoffelijk belang van deu onder wijzer onder de aandacht van de regeering te brengen. Wanneer men zoo voortging zouden de minimam lijders weldra tot de geschiedenis be- hooren. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat het aanzienlijk tekort over 1871 ruimschoots gedekt werd door de mil dere inkomsten over het jaar 1872. Reeds waren enkele noodlijdende onderwijzers op de meest kiesche wijze ondersteund en men hoopte door algemeeüe deelneming op ruimer schaal hiermede voort te kuuneu gaau. Staande de vergadering traden onderscheidene personen als leden of donateurs toe. Het hoofdbestuur stelde nu voor: I. Deze vereeniging wendt zich tot de hooge regeering om hei minimum voor deu Hoofdonder wijzer op f 700 en dat voor den Hulpouderwijzer op 350 te brengen. II. De openbare lagere scholen worden naar bet aantal leerhugen verdeeld, zoodal bij het toenemen van de school ook de bezoldiging hoo- ger wordt. III. Bij maatregel van inwendig bestuur wordt, zoodra zich de behuelteu daartoe doen gevoelen, bet minimum volgens kouiuklijk besluit ge wijzigd. Voorstel I werd, nadat eeD amendement om i het minimum van den Hulponderwijzer op f 400 I te brengen was ingetrokken, bij acclamatie aan- j genomen. Meer bestrijding vond voorstel II, dat, na lang durige discussie, vooral bestreden door Dr. Sal- verda, iospecteur van 't onderwijs te Utrecht geamendeerd aangenomen werd. Voorstel III verwierf algemeenen bijval. Nadat door enkele leden eene reglementsherzieuing om trent art. 17 was verzocht, sloot de voorzitter on der dankzegging aan de vergaderden deze bij eenkomst. De Stoompost verneemt, dat bij de Hoogere Re geering een verzoek is ingekomen van de bee- ren A. E. Maas, te rioheveuiugen, en Mr. J. H. W. Kool, te Amsterdam, om concessie tol den aan leg en de exploitatie eener zeehaven te Öcheve- ningen, volgens een door den heer P. Galand, toenmaals ingenieur, opgemaakt ontwerp; de zaak zou bereids in geheime zitting van het dagelijksch bestuur der gemeente 's-Gravenbage zijn be sproken. Intusschen is de Burgemeester gemachtigd de zaak in de openbare Raadsvergadering te brengen. Naar aanleiding van een bericht in het Han delsblad, waarin, zooals gemeld is, beweerd werd dat Rotterdam aanvrage had gedaan om garnizoen te bekomen, en de snuggere commentariën die het Haagtche Dagblad aan de mededeeling van dit bericht vastknoopte, ineldt thans de iV. Rolt. Crt., dat deze zaak geheel uit de lucht gegrepen is. Rotterdam beeft garnizoenhet heeft eeo detache ment mariniers in zijn midden eu is daarmede wèl tevreden. Versterking van garnizoen wenscht het niet, en heelt het niet, en heeft bet niet noodig. Toen hier het Aprilfeest zou worden gevierd, is van buitenaf bij ons gemeentebestuur er op aan gedrongen, dat versterking van garnizoen zou worden aangevraagd, maar Burgemeester en Wet houders weigerden, vertrouweude op deo goeden geest der burgerij, en het is in dat vertrouwen niet teleurgesteld. In De Tijd leest men „Men zendt ons uit Helmond een uitvoerig eo nauwkeurig bericht omtrent het voorgevalleoe aan bet station aldaar. Een zeer geacht iugezetene der hoofdstad wenschte zijn krankzinnigen broeder, lot dusverre in Meerenberg verpleegd, over ie plaatsen naar het gesticht, genoemd het buis Padua, te Boekei. Hij verkreeg de daarvoor noo- dige machtiging der rechtbank. Het vervoer ge schiedde door drie personen, waarschijnlijk be dienden uit Meerenberg, en werd vergezeld door den broeder des ongelukkigen, die zich echter, om door dezen niet herkend te worden, op een afstand üield. Toen de trein te Helmond aan kwam, bevond zich dekrankzionige.diebet dwang buis droeg, in een afzonderlijken wagen. Aan het station stond een gesloten rijtuig gereed, om hem af te halen, waarbij de broeder-overste en nog twee geestelijke broeders uit den huize Padua. De drie geleiders konden er niet in slagen den krankzinnige den spoorwagen te doen verlaten, zoodat de broeders ben moesten helpen, om hem in het rijtuig te dragen. Op zijn geschreeuw eu getier kwam de stationschef toeschieten, vragende wie het hoofd van dit transport was, waarop de broeder des lijders te voorschijn trad, en zijn uaain noemde. De krankziunige werd nu door de begeleiders en de broeders in het rijtuig ge plaatst, dat zich aanstonds in de richting van Boekei verwijderde. „Wat nu het gesticht te Boekei betreft, ge- heeteu het buis Padua en ook onder den naam van Kluis bekend, dit is eeo bij Koninklijk be sluit goedgekeurde inrichting tot verpleging van kraukzinuigeu, waarvan de heeren inspeciLUis dier huizen in bun oflicieele verslagen stee ds me grooten lof melding maken. De geestelijke direc-t teur is een pater; de verzorgers zijn br oeders Capucijneu. Namens de Maréchaussée der brigade Helmond is het volgende aan de N. R. Cl. ingezonden In het bijvoegsel, behoorende bij de N. R. Cl. van Woensdag 21 Augustus 1872 (ochteDd-editie) lezen wij een artikel, door U overgenomen uit het Vaderland, ou.treut bet geheimzinnig, tragisch voorval op den léden Augustus jl. met den per spoortrein te Helmond aangebrachten persoon, aan handen en voeten gebonden, voorgegeven wordende krankzinnig te zijn, en door Capu- cijuers aan het station alhier afgehaald en verder vervoerd. Tot toelichting diene, dat door ons maréchaussées een onderzoek ingesteld en ge bleken is, dat de met den spoortrein van Boxiel naar hier aangebrachte persoon werkelijk krank zinnig was, en genaamd J. A. F. Steius Bisschop, geboren te Amsterdam deu 5den Februari 1841 sedert 3 jaren verpleegd in het gesticht Meeren berg, en op voormelden datuui door deszelfs broe der J. B. M. Steius Bisschop, per spoortrein naar Helmond, en verder door drie Capucijners is ver voer l per rijtuig naar het krankzinnigengesticht ie Boekei bij Handel. Waartoe door de Arron- dissements Rechtbank te Amsterdam dato 29 Juli jl. machtiging is verleend. De heer Dr. J. Brill, conrector te Kaujpeii, is benoemd tOi directeur vau het gymnasium te Bloemfontein, 10 den Oranjevnjstaat, welke be trekking door hem in het begin van het volgend jaar zal worden aanvaard. Door B. en W.van Breda is een aanbevelingslijst opgemaakt van caudidateu voorde betrekking van leeraar in de Nederl. taal- eu letterkunde en in de geschiedenis aan de hoogere burgerschoul, waarop zijn geplaaist de beerenM. A. van Oppen, candidaat in de letteren en leeraar aan de hoo gere burgerschool te Venlo; Dr. L. Beins, conrec tor aan het gymnasium te Brielle; H. J. Eymael, candidaat in de letteren te Heerlen, bij Maastricht; S. J. Bouberg Wilson, candidaat in de letteren te 's-Gravenbage. Men verzoekt het bericht, omtrent den uit slag van de fondsveiling Erven Bohn, te ver beteren met de mededeeling, dat de Camera NAAK HST FitANSCH VAN SS. X Al» AC. VIII. De Engelsche geest. Vervolg.) Niets dan een ziel en hare innige alleenspraak, de verheven zang van het edel gemoed van de maagd en van den kunstenaar, die door eene even krachtige geestdrilt als zij wordt meegesleept en roorigedreven, het volgehouden contrast van de vrouwenstem en de mannenstem, die, bij de uit- boezemingen en variatiën over 't zelfde raotiel 1 zich steeds meer van elkaar verwijderende en t zich tegenover elkaar plaatsende, eindelijk op één «ogenblik tot elkaar genaderd zich vereenigen tol een lang aangehouden, smartelijk, overheer lijk ouo, op zulk een verheven en krachtigen toon, dat mets daar boveu gaat. Voorheen han delde het heldendicht over het stichten en ver woesten van steden, over deo strijd der goden bier handelt het over den strijd der ideeën en hartstochten, over de herscbepping van karakters; het heeft zich inwendige in de plaats van uit wendige toestanden tot stof gekozenen hoe ver zich het gebied van het epische ook moge uit strekken, wat in de ziel omgaat is rijk en gróót genoeg om het te vullen. De aaadoeniugen van zulk eeo vol en bewogen gemoeddoen niet onder voor deo schok der legers. Bij dit epos zijn de legenden en goddelijke verschij ningen vervangen door de divinatiën van het oneindige, door droomen en verzuchtingen die het heelal omvatten, door de sombere of heldere opvatting van schoonheid en waarheid, door hel en hemel, door verblindende vizioenen, door een ideaal verschiet dat zich verheft niet zooals dat van Homerus boven een overlevering, of als dat van Dante boven een dogma, maar boven de toppen der verhevenste nieuwere ideeën, om zich, Dog hooger, te vereenigen om een heiligdom en een god. Er is niets officieels in dien god; het is die van de ziel, van een blaken'de en vrucht bare ziel, waarin de poëzie een voorwerp van vereering wordt, waardoor zij hare eigene edele aandrift naar buiten verbreidt en over de onein dige natuur baar gevoel van de heilige schoon heid uitstort. Dat alles wordt uitgedrukt in eeu siijl van een éenige soort, minder een stijl dan een aanstipping en wel zoo stout, oprecht en ge trouw mogelijk, elk oogenblik op de plaats zelf en uit alle stukken gevormd, zoodat men nooit aan de woorden denkt en men rechtstreeks en als vau aangezicht tot aangezicht steeds de leveDde gedaante ziet opwellen, uiet hare trillingen, schokken, haar plotseling neerstrijken, hare onge hoorde vleugelslagen, vau bet sarcasme en de gemeenzaamheid af tot de geestvervoering een vreemde taal, maar waar tot in hare minste bijzonderheden, alleen in slaat om de golvingen van liet innerlijk leven te vertolken, den aan drang, de vlagen en het woelen der inspiratie, de plotselinge concentratie van den overvloed van denkbeelden, de onvoorziene uitbarsting der beel den, en de oDafmeetbare verlichting, die als het noorderlicht in een lyrischen geest sist en knet tert. „Ga moedig voorwaarts, eu dat uw vrij ge „dicht met zijn gloeiend lava den boezem grijpe „met de duizeod aderen, de beide kloppende „borsten der eeuw, zoodat, wanoeer de volgende „eeuw komen zal, de mensehen dan den indrok „eerbiedig met de hand zulten aanraken eD zeg „genziet, ziet de borsten die ons atleD gezoogd „hebben die boezem schijnt nog te kloppen; ten „minste zij doet den onze kloppendat is de „levende kuust, de kunst die het waarachtige „leven vormt eo vereeuwigt Zulk eeu stijl is het natuurlijk complement van zulk een gedachte. „Niet aan den vorm denken, zich geheel aan deu geest overgeven, zich er aan overgeven zooals de oppermachtige natuur doet bij het scheppen van deo vorm, een vorin die geeu gevangenis maar een lichaam isaltijd het innerlijk als uitgangs punt naar buiten, in 't leven en in de kunst, die wederom het leven is." De poëzie aldus opge vat kent maar éen persoon, den iunerlijkeu meuscli en maar éen stijl, den kreet van het zegevierend 0f lijdend hart. Hoe meer ik nadenk over die gesteldheid van den geest, dat gewoon ziju om in zich zei ven te keeren, die overhand van den zedelijken uieosch, die behoefte om eerst hem en dan de uatuur door hem heen te zien, hoe duidelijker mij de sterke eu tallooze wortels worden van het ernstige ge dicht, dat men hier den godsdienst noemt. Om er nauwkeurig de waarde en het gezag vau ie begrijpen, moet men daarbij onderscheiden de redactie der uitgevers en het gevoelen van den lezer. Die redactie varieert naar de verschillenJe sec ten: kwakers, presbyterianen, wesleyanen, uni-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1