ADVERTENTIES KAMERS. ymnasium K. Hong. Premiën-Loten van 1870. Isenthal C°. AANZIENLIJKE PRIJSVERMINDERING! denden buren zeer aangenaam zijn dit alias fraaie pleintje bebouwd te zien, omdat de avond visites aldaar juist niet gezegd kunnen worden, steeds den toets der zedelijkheid te kunnen door staan, zoodat reeds ter sprake kwam om aan de Ge meente een afsluitingshek te verzoeken, dat even wel bij helderen maneschijn open zou kunnen blijven. Dus die het met het goede, vooruitgaande Leiden ernst is, doe al wat in hem is om beide plans zoo mild mogelijk te laten exploiteeren. A. en Z. BUITENLAND. Frankryk. Vacantie-polemiek. Thiers als artillerist. Afscheid van de Kératry. De Parijsche pers heeft natuurlijk even als iedere andere weinig politieke stof om over te praten. De verschillende dagbladen houden zich daarom voornamelijk bezig met elkander te be strijden over afgetrokken onderwerpen, zooals de wenschelijkheid en waarschijnlijkheid eener ont binding der nationale vergadering, het aandeel, dat het gouvernement van 4 Sept. aan Frank rijke ongeluk heeft, enz. Wat de eerste quaestie betreft, bewijst een artikel van den heer Weiss, tegen Thiers gericht, juist het noodzakelijke der ontbinding, hoewel het door den schrijver er niet mede wordt bedoeld. De beer Weiss klaagt over de onbegrensde macht van den President. Wel nu, voor zooverre deze klacht gegrond is, vloeit die macht juist voort uit de scheeve positie waarin de nationale vergadering geplaatst is, doordat bare meerderheid niet meer die van de geheele natie is. Het gouvernement van' 4 September wordt door de Bonapartische bladen voortdurend op het ta pijt gebracht. Deze organen doen nog maar steeds bloedig hun best om de schuld zooveel mogelijk van het keizerlijk regime af te wenden. De re- publikeinsche bladen kunnen dan natuurlijk niet nalaten te repliceeren, en zoo verdrijft de Parijsche pers zich den tijd en houdt zij hare kolommen gevuld, met een quaestie die reeds tot vervelens toe in alle uitersten en van alle kanten bespro ken is. Het is wonderlijk hoe de Franschman zich ontzettend lang kan bezig houden en driftig maken over de vraag, wie nu eigenlijk de za ken in de war heeft gestuurd, terwijl het feit dat zij wezenlijk in de war zijn eigenlijk al zijne aandacht moest bezig houden. Thiers houdt zich te Trouville, behalve met baden, bijna uitsluitend bezig met kanonnen. HJj doet allerlei proeven betrekking hebbende op de artillerie. Sommige personen nemen hem dat kwalijk. Zij zeggen, dat het vooreerst tegenover het buitenland zulk een krijgszuchtigen indruk maakt; ten tweede dat hij zich liever moest bezig houden met het onderwijs dan met de krijgszaken, met de middelen om de menscben te ontwikkelen eerder dan met die om ze ad patres te zenden. Dit oordeel komt ons nog al hard voor. Thiers is een militair (wel te verstaan een theoretisch militair) in zijn hart. Hij is er dol op om te denken over en proeven te nemen met aanvalswerktuigenverdedigingsmiddelen, omsingeling eener vesting enz. Vooral de artillerie is zijn lievelings-wapen en waarlijk, de door hem georganiseerde monster-batterijen bij de tweede belegering van Parijs hebben getoond, dat hij er ook vrij wat van af weet Welnu, indien hij zich daarmede nu bij voorkeur bezig houdt, dan mag men waarlijk den man, die steeds zoo voorbeel deloos werkzaam is voor Frankrijks belangen, dit kleine genoegen niet misgunnen, omdat de Keizer van Duitschland er wellicht de wenk brauwen over verkiest te fronsen. De ontslagen prefect de Kératry houdt zich te Marseille op, ouder voorwendsel van afscheid te nemen vau zijne vrienden, bloedverwanten en partijgenooten. Dat „tendre adieu" bestaat echter voornamelijk in redevoeringen, die hij in het pu bliek houdt tot de geestverwanten, die hem bij menigte komen bezoeken. Dat die speechen niet vleiend zijn voor het gouvernement is natuurlijk. Thiers, die hem de hand nog al boven het hoofd hield, heeft dan nu ook voor goed met het denk beeld zijner handhaving als prefect der Bouches du Rhóne gebroken. Ëngeland, Verpleging van gewonden en krijgsgevan genen. Poolsehe vergadering. Te Londen is eene groote vergadering gehou den ter bespreking van verdere uitbreiding der beginselen, die op het congres van Genève voor de behandeling en verpleging van gewonden zijn aangenomen. De bijeenkomst werd door Lord Elcho gepresideerd, terwijl de stichter van de Geneefsche conventie, de heer Henri Dunant eene voorlezing hield over de wenschelijkheid om eene overeenkomst tusschen de mogendheden tot stand te brengen over de behandeling van krijgsge vangenen. Voor zijne rede werd hij door Lord Elcho aan de vergadering voorgesteld, als de man, die den eersten stap tot het schoone doel had gedaan, tengevolge waarvan de Internationale vereeni- ging van het roode kruis is opgericht. Een Zwit ser van geboorte, reisde hij in het jaar 1859 in Italië en werd ooggetuige van den slag bij Solferino. Het vreeselijk lijden der verwonden vervulde hem daar met ontzetting. Hij heeft eerst op het slagveld zelf ijverig medegeholpen om hunne smart zooveel mogelijk te lenigen, doch de hulpmiddelen ter verpleging waren in vergelijking met het aantal ongelukkigen aller treurigst. Dientengevolge is hij op de gedachte gekomen om eene Internationale vereeniging tot hulp aan gekwetsten op te richten, eene gedachte die verwezenlijkt werd door het congres van Genève. Sedert dien tijd, zoo deelde Lord Elcho mede, zijn er de Oostenrijksch-Pruisische oor log van 1866 niet medegerekend 30 a 60,000 menschen met behulp van het roode kruis in het leven gehouden. De heer Dunant hield verder zijne rede, waarin hij aandrong op de oprichting van een comité in ieder land ter bevordering van het boven mede gedeelde doel. Ongeveer 50 te Londen wonende Polen hebben op den honderdjarigen gedenkdag van de verdee ling van Polen eene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den overste Louis Oborski. Daar werden drie besluiten genomen: 1°. Polen heeft zijne natuurlijke grenzen, die geen menschelijke macht kan uitwisschen, en der halve een recht op politiek en nationaal bestaan. 2'. Polen zal, wanneer het weder vrij en on afhankelijk is, noodwendig een democratische republiek zijn en als zoodanig in de vereenigde staten van Europa hulp verschaften aan de ar beidende klassen, daar deze in de Europeesche maatschappij de onderdrukten zijn. 3". Er moet een vereeniging gevormd worden van alle Polen in het buitenland, onder den naam van „federatie van het Poolsehe volk", die zich de erkenning der nationale en politieke existentie van Polen ten doel zal stellen." De redevoeringen werden gedeeltelijk in de Poolsehe, gedeeltelijk in de Engelsche taal ge houden. Italië. Over de verkiezingen. LAATSTE BEaiCHTfiNf. De Opinions laat zich met groote satisfactie uit over de wijze, waarop de verkiezingen in hun werk zijn gegaan. „Wij weten niet, zoo schrijft zij, of in een ander land of een andere stad, die zich in denzelfdeu toestand als Borne bad bevon den, de verkiezingen zoo vrij en onder zulk eene groote deelname zouden hebben kunnen plaats vinden. Het besluit der clericalen om aan den verkiezingsstrijd deel te nemen heeft niet weinig bijgedragen om de politieke werkzaamheid on zer bevolking op te wekken. Hoewel dit nu juist niet in hun plan lag, moeten wij hen toch dank baar zijn, dat zij de liberale zaak, zij het dan tegen hun wil, dezen dienst hebben bewezen. De veiligheid, die zij nu hebben ondervonden, moge hen overtuigen, hoezeer men het Italiaaansche volk belasterd heeft, toen men beweerde dat de clericalen van alle deelname dienden af te zien omdat in Italië vrijheid bestond voor allen, slechts niet voor hen. Ja in Italië is vrijheid voor al len en ook voor hen, wanneer zy zich willen be- wij ze ook zeker, hoe nu de verkiezingen mogen uitgevallen ziju, met hunne welgedisciplineerde scharen en vrome kampvechters, aan de politieke verkiezingen en het parlementaire leven zien deelnemen." TELEGRAMMEN. \ew-1 orli, 9 Augustus. De Koning vau Spanje heelt een decreet geleekeud, waarbij wordt be paald dat de slaven op Cuba en Porto Rico lang zamerhand zullen geëmancipeerd worden. Londen, 9 Augustus. lu het Lagerhuis is mede gedeeld dat Amerika nog niet heeft geantwoord op de memorie der Engelsche reeders betreffende de verantwoordelijkheid van Engelsche gezag voerders in vreemde wateren. In de zitting van het Lagerhuis is de dis cussie hervat over het voorstel van Butt tegen den rechter Keogh. De heer Hustington keurde het vonnis van Keogh goed en hij bestreed dus hel voorstelhij zeide, dat het gedrag van Keogh zijn ontslag niet rechtvaardigde. Het voorstel werd met 126 tegen 23 stemmen verworpen. Havana, 6 Augustus. Volgens berichten uit Mexico heelt de president ad interim eene alge- meene amnestie verleend. De verkiezing van een president zal in October plaats hebben. Het nieuwe Ministerie is nog niet benoemd. Monterey wordt door generaal Rocha bezet ge houden. Parijs, 9 Augustus. Men verzekert, dat de re geering de inschrijving van een Deensch huis, ten bedrage van 600 millioen, niet aangenomen heeft, omdat de als waarborg gedeponeerde wissels op Berlijn niet voldoende waren. Per telegraaf). 's-Gravknhagb, 10 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw: den kapitein-adjudant] Dommers, van de koninklijke militaire academie; en kapitein Krantz, van den staf der artillerie, werkzaam bij genoemde inrichting. 's-Gravenhage, 10 Augustus. Bij Kon. besluit van 6 Augustus 1872, is aan den heer C. H. M. Hamm, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van bewaarder van de hypo theken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Tiel, behoudens aanspraak op pensioen. Bij besluit van deielfde dagteekening is, op verzoek, eervol ontslag verleend aan J. F. Rousseau, uit zijne betrekking van bewaarder van de hypo theken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Breda, behoudens aanspraak op pensioen. Bij besluit van dezelfde dagteekening, is eervol ontslag verleend als ontvanger der registratie en domeinen te Helmond, aan den heer E. J. A. Ph. J. van Meurs, met vrijlating zijner aanspraak op wachtgeld. Den 18 Juli jl., des avonds te 8 uren is door W. Cierenberg, particulier te Arnhem, in de bus van het postkantoor aldaar gestoken, een brief, inhoudende: 1 wissel, groot 822,68, op L. Bienfait en Zoon, betaalbaar den 8 Septem ber e. k., 'ot in de 278ste Staatsloterij, n°. 11145, uitgeloot met f 70, en 1 dito in de 279ste Staatsloterij N°. 15420, uitgeloot met f 28. Deze brief, gesloten in eene witte plak-euveloppe groot formaat, is niet aan zijn adres„den heer L. Calisch, Amstel bij de Amstelstraat te Amster dam," bezorgd. De Officier van Justitie te Arnhem verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Voorschoten, 10 Augustus. Tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school (in het dorp) alhier is benoemd de heer A. Hola, thans hulponder wijzer te Gouda. Utrecht, 10 Augustus. Naar men verneemt, zijn door verschillende detachementen van het Site regiment infanterie, onderscheiden forten en sterkten in deze provincie bezet. Hedenmorgeu te halfnegen gingen langs den Centraal-spoorweg van hier naar Harder wijk een lOtal pas benoemde officieren voor liet leger in de overzeesche bezittingen, ten einde aldaar in de kaders te worden ingeschreven en verdere instructiën af te wachten. Deze officieren waren allen van de militaire academie te Breda. D.) Harderwijk, 10 Augustus. De dezer dagen be noemde 2de luitenants bij het O. I. leger zijn bij de corpsen en diensten bij het leger hier te lande gedetacheerd geworden tot tijd en wijle zij hunne bestemming naar Java zullen volgen. De 1ste luitenant der infanterie J. M. Hus- tinx die voor 5 jaren bij het Q. I. leger is gede tacheerd geweest, is weder bij het leger hier te lande, het 4de regiment infanterie, ingedeeld. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. wegen binnen de perken der Italiaansche wetten en morg. morg. nam. nam. nam. avond avond instellingen. Zooals zij hebben deelgenomen aau de 5 u. 8 u. 12 u. 4 u. Q. 8 u. 10 u. administratieve verkiezingen kunDen zij het ook Vrijd. 66° 57" 57» aan de politieke doen. En wanneer zij eens door den Zaterd. 57° 61° 67° 66° lust ten strijde worden aangespoord, dau zullen Wind: Vrijdag 's namiddags 5 u. N. W. Zaterdag-morgen 5 u. Z. O. Zaterdag-middag 4 u. Z. W. Men verlangt te hureneen of twee KAJIBK», liefst ongemeubileerd, met KOST en BEDIE NING, voor een heer die den geheelen dag bui tenshuis is. Brieven franco met opgave van prijs aan den Boekhandelaar A. W. BR UNA, te Haarlem. HET VIJFJARIGEN CURSUS. Namens de Commissie, door den Gemeenteraad benoemd en gequalificeerd tot het afnemen van de Examen, ran Toelating, vermeld in Art. 6 en 7 van het Reglement voor de gemeente-instellingen van middelbaar en hooger onderwijs te Leiden (Afd. Gymnasium) heeft de Ondergeteekende de eer ter kennisse der belanghebbenden te brengen, dat deze Examens eenen aanvang zullen nemen op Dinsdag den 3 September 1872. Intusschen verzoekt hij de aangifte daartoe te mogen bekomen vóór den eersten September, en is gaarne bereid, des gevraagd zijnde, de noodige inlichtingen te geven. Art. 6 van genoemd Reglement, waarin de vereischteu worden opgegeven, is bij besluit van den Gemeenteraad dd. 24 Dec. 1864 gewijzigd, zoodat het luidt als volgt (Gemeenteblad N". 17.): „Tot het Gymnasium worden niet, dan bij uit zondering, toegelaten jongelingen, die den ouder dom van twaalf jaren nog niet hebben bereikt, nadat bij een examen, af te leggen vóór den aan vang van den cursus, voor het Collegie van Cu ratoren en de Leeraars, zal gebleken zijn dat zij die kundigheden bezitten, welke op de eerste klasse der hoogere burgerschool kunnen verkre gen worden. Dit examen bepaalt zich derhalve tot: a. de beginselen der cijferkunde, t. w. grondige kennis van en vaardigheid in de behande ling van geheele en gebroken getallen b. de beginselen der stelkunde, t. w. vaardig heid in de behandeling der vier hoofdregels in geheele en gebroken vormen, zoekeu van den grootsten gemeenen deeleren bepalen van het kleinste gemeene veelvoud; c. de gronden der Nederlandsche en Fransche talen d. de allereerste beginselen der Engelsche en Hoogduitsche talen e. de beginselen der aardrijkskunde; f. een overzicht der algemeeue geschiedenis en die van het vaderlaud." W. H. D. SURINGAR, Gymnasii-Rector. Gegarandeerd door de Koninkl. Hong. Regeering en uitgegeven op grond van het Xde Wetsartikel van 1870. Trekking 15 Augustus e. k. Bij deze Trekking worden de navol gende Prijzen bepaald uitgeloot: 1 Hoofdprijs van ƒ150.000 1 Prijs van15.000 1 n n 5.000 4 Prijzen ti f 1000 A.OOO 18 n u 500 O.OOO enz. enz. Te zamen 900 PrJJzen. Be kleinste prJJs bedraagt 112 gulden. Na de Trekking ontvangt ieder koo- per de uitvoerige Trekkiugslijst franco en gratis en worden de gewonnen gel den door de Kon. Hongaarsche Re geering uitbetaald. Wij verkoopen tegen overzending van het geld of Postwissels Heele Loten a fd.—Halve a ft. en Vierde k f I.IV. Crt. AMSTERDAM, Wannoesstraal, J 607. ROTTERDAM (Filiaalhuis), Wesle Wagenstraat, Wijk 5, iV". 100 (681). Bovengenoemde Loten zijn geregeld voorhanden en verkrijgbaar bij den Heer D. H. N. CORNIELJE, St. Jo- rissteeg te Lelden. Door het steeds toenemend debiet van het Unlverseel-Zulverlngs-ïout is de prijs van dit artikel voor geheel Nederland verminderd en zijn de pakken op OO Cts. en de 14 op 33 Cts. gedaald. Buitendien heb ik, om eene kleine proef met dit uitmuntend middel tegen maagkwalen te kunnen nemen, het nog in It pakjes 10 Cts. verkrijgbaar gesteld, te Leiden, bij W. H. SWLMEH, Apotheker. s-Hage, Alphen, L. Varossieau Zoon. Amsterdam, H. H. Uloth, Apotheker. Bodegraven, H. Rollmann. Delft, L. J. Nooten, Wijnhaven. J. Brinkmann, Choorstraat. Gouda, L. Weiter. L. Schenk. 's-Hage, G. J. R. v. d. Gaag, Groenmarkt. N. P. Catenius, Denneweg, 118. H. J. Furnée, Turfmarkt, 23. Haarlem, J. v. d. Pavord Smits. J. P. Karthaus. Hazerswoude, J. Gaarkeuken. Noordwjjk, Joh. v. Eede. Oudshoorn, D. G. v. d. Hoorn. Rotterdam, C. J. W. Snabilié, Apoth. En in de andere plaatsen in de bekende depots. Brochures over het gebruik, Getuigschriften enz. gratis. Bij den aankoop van dit artikel lette men vooral op de prijzen, alsmede dat zoowel de grootste alsook de kleinste pakjes op de ommezijde geteekend zijn door Hl. VOIV GUHBOKM, Emmerik. Apoth. en Fabrik. van chemitch-lechnische Praeparaten.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3