ie landverhuizers vergezellen en zich mede aldaar vestigen wil. Men bericht ons uit Polen: 6 Augustus. Eene verschrikkelijke ziekte, de zoogenaamde Siberische pest," is onder het rundvee uitgebro ken, vooral in de gouvernementen Kalisch, Ra- domoko en Petrokoff. Aangezien in dat land hoegenaamd geene wet ten bestaan ter beteugeling van dergelijke ziekten, zoo is het ergste te vreezen. De Pruisische Regeering heeft bereids maatre gelen genomen om het overbrengen van genoemde ziekte op haar gebied te voorkomen. De regimenten kozakken, in dit koninkrijk in bezetting, zijn naar het zuiden van Rusland vertrokken en zullen door nieuwe regimeuten worden vervangen. (ArnA; Ct.) Volgens de Revue dei Deux Mondei bevinden zich thans aan de hoogeschool van Zurich niet minder dan drieënzestig vrouwelijke studenten, waarvan 51 (44 Russische, 1 Engelsehe, 8 Zwit- serscbe, 8 Duitsche) de colleges van de faculteit der medicijnen, twaalf die van de faculteit der wijsbegeerte volgen. Onder deze zijn tien Rus sische, een Oostenrijksche, een Duitsche. Van de studenten in de medicijnen vormen de dames het vierde gedeelte. Reeds hebben sedert 1867 zes vrouwen met goed gevolg zich op de practijk der geneeskunde toegelegd. Een van haar is met een geneesheer te St. Petersburg gehuwd, eene andere heeft zich alleen in die stad gevestigd en mag zich in een vrij aanzienlijke clientèle ver heugen. Een derde is eerste doctores aan het vrouwenhospitaal te Londen, bestuurd door me vrouw Garret geb. Anderson. Een dergelijk hos pitaal wordt te Birmingham opgericht, waarvan de leiding aan eene gepromoveerde uit Zürich zal worden toevertrouwd. De vijfde der bedoelde doctoressen staat aan het hoofd van het kinder hospitaal te Baston. Jean Verdier en Francisque Bataille, twee fameuse biljartspelers, zaten in een kroeg in het qnartier de Bercy, te Parijs, tegen elkander te bluffen dat zij nooit hun meester hadden ge vonden. Spoedig was hier het gevolg van dat zij samen eene monsterpartij aangingen, waarvan al de aanwezigen getuigen en beoordeelaars wer den. Deze partij duurde vier uren en eindigde ten gunste van Francisque, die dezen avond de ballen scheen betooverd te hebben. Zij caram boleerden slechts bij zijne stooten, terwijl zijn tegenstander, door spijt verblind, bij den laat- sten stoot een fausse queue maakte. Afschuwe lijk, niet waar? en dat voor een Verdier. Allen barsten in lachen uit, wat hun evenwel niet goed bekomen zou ziju, als zij niet ruim baau hadden gemaakt voor den stok van den door drift buiten zich zeiven gerakenden ongelukkigen speler. Deze, getergd door die teekenen van af keer en door schaamte, wist zijn toorn niet meer te bedwingen. Toen hij de omstanders zag wij ken en zijn slagen daardoor hun doel misten, wierp hij zich vol heftige woede op zijn geluk kigen (1) tegenstander, sloeg den biljartstok op diens hoofd in stukken, zoodat de arme Bataille stervend op den grond viel. Toen trok Verdier een groot mes uit zijn zak en stak dat tot het handvat toe in zijn eigen borst. Een half uur later waren deze twee menschen, niettegenstaande spoedig verleende geneeskundige hulp, niet meer dan twee lijken, en verlieten de getuigen van dit afgrijselijk tooneel de kroeg. De Minister van Financiën vestigt de aandacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot ver zending van brieven, gedrukte stukken en mon sters van koopwaren naar Nederlandsch-Iudië, door middel van het stoomschip Conrad van de vooral van de dissenters-, als algemeene regel geldt: de kerk brengt de school voort. Ik bewonder ten zeerste den geest van al die inrichtingen, het edelmoedig en verstandig initi atief der personen, die uit eigen beweging, op eigen kosten, den Staat verbeteren en de staats belangen behartigen zonder hulp vau den Staat. Men geeft hier veel en nuttig. Zelf handelen, mej zijne beurs of anderszins, den stoot geven en hem niet af te wachten, zoo is hun aard. Veel, waar aan wij ons onderwerpen, zou hun onverdraag lijk zijn; zij zijn gekant tegen al wat naar regi- meut en kazerne zweemt. Zoo worden b. v. aan de spoorwegstations de reizigers niet opgeslo ten maar wachten den trein af op het trottoir langs de rails. Geen bagage-biljet; ieder zet zijn koffer waar hij wil, en moet maar zorgen dat hij hem terugvindt. Gisteren week de omnibus van zijn gewonen weg af om in een straat twee dames af te zetten, die daartoe den reizigers verlof gevraagd hadden. Buitendien ston den er drie binnen in, die, ofschoon er geen plaats meer was, door den conducteur om den regen waren opgenomen. Verleden Zondag stond op een plein een arme drommel, een soort van Bu- nyan, met een grooten baard, een ouden hoed op en een gelapten jas aan, op een steenen paal een toespraak te houden, met het nieuwe testa- Maatschappij Nederland, waarvan het vertrek uit het Nieuwe Diep is bepaald op den 24sten Au gustus aanstaande. De brieven en verdere stukken welke men met deze gelegenheid wenscht te verzenden moeten voorzien zijn van eene bepaalde aanwijzing op het adres, waaruit van dat verlangen blijkt. Het port der gefrankeerde brieven van 15 gram men en daar beneden is twintig cents, met toe passing op de zwaardere brieven van de schaal van opklimming, die voor de binnenlandsche briefwisseling is vastgesteld. De gedrukte stukken en monsters van koop waren zijn aan eene gedwongene frankeering onderworpen. Het port bedraagt vijf cents voor elke veertig grammen of gedeelten van veertig grammen. De aanteekening der brieven en verdere voor werpen kan plaats vinden tegen vooruitbetaling van het vorengemelde port en een vast aanteeken- geld, ten bedrage van vijftig cents. Bovendien kunnen de brieven aan het adres van militairen beneden den rang van officier, die zich in Indië bevinden, mits het gewicht van 15 grammen niet te boven gaande en geene inclosa bevattende, tegen een frankeergeld van vijf cents met de bovengemelde gelegenheid verzonden worden. Bij beschikking van S Augustus 1872, 12de af- deeling, zijn de vergunningen voor een stoom- bootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Amsterdam en Kampen en tusschen Kampen en Deventer, vroeger verleend aan de Kamper Stoombootmaatschappij, gevestigd te Am sterdam, verklaard te zijn vervallen. De Minister van Financiën maakt bekend, dat heden, namens een onbekende, tot voldoening van ontdoken inkomend recht, aan zijn Departe ment eene som vau ƒ100 ten behoeve van's Rijks schatkist is afgegeven. Met ingang van den lOden dezer is het tijde lijke Rijkstelegraafkantoor op de Wiesselsclie heide openop werkdagen van 8 tot 12 uren voor- en van 1 tot 4 en 6 tot 7 uren namiddags; op Zon en feestdagen van 8 tot 9 uren voor- en van 2 tot 5 ure namiddags. De in het belang van den handel op den Ssten Juli jl. ingevoerde doorloopende dagdienst op het Rijkstelegraafkantoor te Maassluis wordt, te re kenen van den lOden dezer, opgeheven. Het kan toor zal dan weder even als vroeger open zijn op werkdagen van 9 uren voor- tot 1 uur namid dags en van 8 tot 7 uren namiddags; op Zon-en feestdagen van 8 tot 9 uren voor- en van 12 tot 3 uren namiddags. BINNENLAND. Amsterdam, 9 Augustus. Op het door den heer P. Bekker te Groningen daartoe genomen initia tief, is Dinsdag alhier eene vergadering gehouden van dansmeesters. Er werd besloten tot oprichting van eene Ne- derlandsche Dans-onderwijzers-vereeniging, die ten doel heeft verbetering en eenheid te brengen in het dansen en die kunst tot eene betere hoogte te verheffeo. j President is de heer P. Bekker, terwijl te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Zaan dam bestuursleden en commissarissen zijn ge kozen. 's-Gravbnhage, 9 Augustus. Do 2de sectie van de vereeniging hel Metalen Kruis hier ter stede is voornemens a. s. Maandag den 12den dezer de ge dachtenisviering van de overwinning bij Hasselt en Leuven, iu den tiendaagscheD veldtocht, plech tig te vieren door het doen van een rijtoer. Te 7 uren 's morgens zal men van hier vertrekken en zich over Voorburg, Voorschoten en Wassenaar ment in zijn hand. „Gij ziel dat de apostelen den „Heer uiet hebben durveu begraven; een Nico- „demus, een rijke, een gentleman heeft het ge- „daan, opdat de profetie van Johannes zou vervuld „worden." Daarop leest hij de profetie. „Dus, ver trouwt nooit op de overlevering, maar gelooft „slechts aan de Schrift." Hij eindigt met een ge bed, de oogen hemelwaarts, op een hartroeren- den zondaarstoon. Een dertigtal hoort hem aan eenige straatjongens drijven den spot met hem en smijten zijn hoed op den grond; maar vijf of zes stijve of er vermoeid uitziende gedaanten luisteren met stichting naar hem. Een der om standers zegt mij, dat het niet te pas komt om dien man te plagen, die niemand beleedigt of hoont; dat hij het recht heeft naar zijne overtui ging te spreken. Wat mij vooral treft is zijn ernst eo zijn moedhij geeft er niet om of men hem uitlacht; hij gaat vooruit; heeft hij iets te zeggen dan zegt hij het, zonder zich om al het aDdere te bekreunen. Self help, dat is steeds het groote woord, dat in Frankrijk zoo weinig begrepen wordt; uit die bron ontspringen dat aantal ver- eenigingen en iustellingen, zelfs op gemeentelijk gebied; Manchester bestuurt zich zelf, betaalt en kiest zijn politie, handelt nagenoeg zonder tus- schenkomst van de regeering. Overal rust het maatschappelijk gebouw op duizenden onafhan- naar Katwijk-buiten begeven, waar een ontbijt zal worden aangeboden. Vervolgens zal men den tocht voortzetten over Katwijk-Binneu en Oegst- geest naar Leiden, waar men zal dineeren, om 's avonds weder terug te keeren en in het lokaal van den heer Max Breuer in de Papestraat den avond verder feestelijk door te brengen. Arnhem, 9 Augustus. Naar men verneemt, heeft de heer officier van justitie in dit arrondisse ment, Mr. B. Brouwer, lid der Tweede Kamer, die naar men weet langen tijd aan zwakheid van verstandvermogens lijdende was, sedert eenigen tijd zijne werkzaamheden weer hervat. Huissen, 8 Augustus. Hedenmorgen te circa 10 uren hield hier een karretje voor het raadhuis stil. Twee persöneu stapten er uit en verlangden den burgemeester te spreken. Bij dezen toegelaten, gaven zij te kennen dat zij in hun karretje een lijk medevoerden en dit te zijner beschikking wenschten te stellen. -Zij hadden van zekeren armmeester te Nijmegen in last bekomen oin een 72jarigen armlastige uit die gemeente naar zijne familie te Doetinchem te ver voeren, doch in de nabijheid dezer plaats had de afgeleefde man den geest gegeven, hoewel zij aan vankelijk nog meenden dat hij sliep. Het lijk is daarna in het lijkenhuis op de alge meene begraafplaats dezer gemeente bijgezet en zal hier begraven worden. Elbürg, 8 Augustus. Als een staaltje van trouw lustigheid verdient vermelding, dat zich heden twee gealimenteerden van het gesticht „het Fei- thenhof" alhier ten huwelijk hebben doen in schrijven, tellende te zamen 185 jaren. Het schijnt dat heeren provisoren een besluit genomen heb- ben, waarbij aan de oudjes vrijheid tot trouwen is gegeven, eu wel om bijzondere redenen, althans vroeger moesten dezulken het gesticht verlaten. Zwolle, 9 Augustus. Door de politie alhier is aangehouden en ter beschikking der justitie ge steld J. G. V. Jr., verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aaD het vervaardigen van val- sche quitantiën, wegens abonnementsgelden van dc Nieuwe Zwolsche Courant. Na daaronder de hand- teekening van den uilgever, den heer W. F.Zweers, te hebben gesteld, moet hij bij een dertigtal per sonen daarop gelden geïnd en zich deze toege- eigend hebben. Men verzekert dat de beklaagde reeds ziju schuld heeft bekend. 's-Hertogenbosch, 9 Augustus. Qisterennamid- dag, tusschen 5 en 6 uren, is uit het huis van madame Wolf, hoek der lange Tol brugstraat, eene zoogenaamde lichte vrouw, men wil in dronken toestand, door het raam vod een dakvenster ge raakt en gevallen, niettegenstaande dat dakven ster van ijzeren spijlen was voorzien; zij wilde zich nog aan de spijlen vasthouden, doch de krach- teu begaven haar en zij viel zoo onzacht ten gronde, dat men voor haar leven vreest. De po litie deed haar naar het groot ziekengasthuis overbrengen; hedenmorgen leefde zij nog, haar dood is echter waarschijnlijk. Behalve eene her senschudding heeft zij ook nog een arm gebroken en onderscheidene andere kneuzingen bekomen; zij was nog pas vier dagen in deze stad en kwam laatstelijk uit Breda. Zevenbergen, 7 Augustus. Een rijk en edel moedig graaf, A. L. genaamd, wonende te Lon den, heeft bij gelegenheid van zijn huwelijk den Katholieken en Protestantschen armen dezer ge meente elk driehonderd gulden ten geschenke gegeven. LXGEZONDEIV. Mijnheer de Redacteur I Verzoeke voor onderstaande een plaatsjein uw geacht blad. Reeds vroeger hadden wij een stukje gereed tot aanprijzing van het dempen der Binnenvest- gracht langs 't Plantsoen, om aldaar villa's en arbeiderswoningen te bouwen. kelijke zuilen, eu niet op slechts ééne zooals het onze; ouvoorzieue gebenrteuisseu, plotselinge in stortingen, zooals onze omwentelingen van 1830, 1848, 1852, behooren toi de onmogelijkheden. Onze vriend de koopman brengt ous iu een groot werkhuis buiten de stad. In de stad is er ook een met 12U0 invalide personen; dit kan er 1900 bevatten, maar telt er op 't oogenblik maar 350. Het heeft 70000 pond st. gekost; de uitgaven van de beide huizen samen) bedragen 55000 pond 'sjaars, opgebracht door de armen-taxde inten dant managerheeft 200 pond 'sjaars, de dokter 170, elk surveillant 20 pond boven kost en in woning en de wasch; de meester schoenmaker krijgt een pond 's weeks voor 't onderricht geven in zijn vak. De administrateurs nemen hunne functiën gratis waar. Het gebouw is ruim, proper en goed onder houden groote binnenplaatsentuinen er om heen; uitzicht op de landerijen en groote hoo rnen; eene kapel, en twintig voet hoog zalen. De stichters en bestuurders schijnen er hun eer in gesteld te hebben om iets schoons, nets en nuttigs tot stand te brengen. Nergens een onaangename geur; de bedden zijn bijna wit en vau gekleurde dekens voorzien; de Wij hielden het echter lot dusverre achterwB eensdeels omdat wij meenden fe. moeten waeiB tot de zaak officieele bekendheid had verkr J en ten andere daar het ons toescheen dat aaiiJS zing hiervan toch eigenlijk geheel overbodig en van vele zijden onbepaalde ingenomen^ daarmede vernamen. Nu evenwel het plan ter sprake komt iel rapport van B. en W. N°. 140, H. v. d. G.,il nen wij een enkel woord, in verband mei aanvrage van den Heer van Lith, niet a«ï' houden. Was ons ooit, bij het vele dat sedert eenj tal jaren tot verbetering der stad is gedaan, plan welkom, dan moge het genoemde plat heeteu, omdat het in een wezenlijk bestaand, hoefte zal helpen voorzien en een nieuw kern;, van vooruitgang bevat. Bekend als wij in onze maatschappelijk, trekkingen zijn met de klachten van me; fatsoenlijke familie over gebrek aan goede ningen, en daardoor genoodzaakt zijn zich tej- ten behelpen en tengevolge van dezelfde oom zooals wij met een aantal namen zouden km.' staven, vele familiën die zich alhier met terp. wenschten te vestigen, Diet hebben kunneij gen, kan het naar onze bescheiden rneenin^ niet anders, of de te bouwen Villa's met hd entree's op 't fraaie plantsoen zouden als kl-l buitens dadelijk aftrek hebben. Evenzeer wat de arbeiderswoningen aao- behoeft nu geen betoog, dat daaraan geen c dere behoefte bestaat en de hier bedoelden g» door den ordentlijken ambachtsman zullen ma betrokken. Ook de heer van Lith zagen wij, heeft gems' tegrond aangevraagd tot het bouwen van tl doelmatige fatsoenlijke woonhuizen. Wij vinden ook dit een zeer gelukkig det{ beeld, en vertrouwen, ODdanks de onverklaa: re tegeningenomenheid, die bij eenige le van twee der aanzienlijkste collegiën uit dj raad daartegen blijkt te bestaan, dat de ni derheid van onzen wakkeren Gemeenter uiet zoo bekrompen zijn zal, maar den oud nemiDgsgeest des heeren van Lith op den rech prijs zal weten te schatten. Wij brengen daarom hulde aan het beslat vau de Commissie van Fin. wegens den heli ren blik in hun rapport doorstralende, terwijl de beschouwing in het rapport en het besl van B. en W. liefst in het midden laten, alsm het bekrompen idee van een lid der Com van Fabricage. Deze omstandigheid deed ons terugkomen r de boven uitgedrukte meening, dat aanprijs dier bouwplannen geheel overbodig zou wen eo wij wenschen ten slotte eenige vragen te de» zake in het midden te brengen. Waarin bestaat het fraaie van dat pleintje? I Welk lief uitzicht zat daarbij verloren gaan Voor wien dient het tot aanlegplaats? Welk algemeen gebruik wordt er van g maakt? Hoeveel malen per week zou er wel iemat op aangetroffen worden Wie zouden bij bebouwing ervan wel bt meeste verlies ondervinden Brengt het algemeen belang verzet tegen dei bebouwing mede? En. Doch wij vragen niet verder, want welke k zwaren men zou kunnen te berde brengen voordeelen die voor het behoud pleiten men s trachten op te sporen, zij kunnen niet opwega tegen het belang dat Leiden heeft, om ook do doelmatige buizen het verblijf in onze stad zo wel voor de ingezetenen zeiven als voor d vreemdeling aanlokkelijk te maken. Eu, zijn wij wel onderricht, zou het den bele oudste en de zwakste vrouwen hebben een wi muts op en nieuwe kleeren aan. Alles is vos zien en er op berekend om de lucht zuiver t houden. Er is eene afzonderlijke zaal voor 4 krankzinnigen en een voor de idioten; zij wet ken eenig uren met de naald en dansen in har vrijen tijd met elkaar op de muziek van ei viool. Zij trekken wonderlijke gezichten, mat zieD er toch welvarend en niet treurig uit. —li eene andere zaal krijgen de kinderen onderrichl een der grooten is daarbij monitor. De keuken is monumentaal. Op een uiassi metselwerk staan acht of tien ketels, waar have gort in gekookt wordt, het voornaamste voed:. Ieder persoon krijgt dagelijks twee pond (livrfii van dit meel, anderhalf pond aardappelen, eü half pond brood eu vier maal in de week vie: ons pastei of vleesch zonder beenderen. De drast is water, behalve in geval van ziekte. Wij staan verbaasd; bij de ellendige verblijvei der armen is dit een paleis. Een onzer vraagt in ernst aan onzen vriend, hier een plaats voor hem te bestemmen op zijn ouden dag. Bedenk dat eet opperman le Manchester en te Liverpool ternau wernood eens in-de week vleesch kan eten lef wijl hij tien uren daags werktI Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2