I ,r 179,123 lasten, naar elders in Europa 8,359 lasten. Naar Nederland zijn uitgeklaard onder Neder- landsche vlag 129,266, onder vreemde vlag 49,868 laslen. Onder Nederlandsohe vlag zijn ingeklaard, wan neer men de vaart op den Oosterschen Archipel daarbij rekent, 162,871 lasten, terwijl het geheel der inklaringen onder alle vlaggen bedroeg 230,009 lasten. Uitgeklaard zijn onder Nederlandsche vlag 227,809 lasten, totaal onder alle vlaggen 318,412 lasten. De Eugelsche vlag volgt in belangrijkheid op de Nederlandsche en deelt in den invoer met 38,633 en in den uitvoer met 52,511 lasten. Laat men evenwel de scheepvaartbeweging met de landen van den Indischen Archipel, waaraan de vreemde vlag geen noemenswaardig aandeel heeft, buiten berekening, dan wordt de verhouding minder gunstig. De invoer van die landen onder Nederlandsche vlag bedroeg in 1871 75,883 en de uitvoer 79,896 lasten. Op de Engelsche vlag volgt in gewicht de Ame- rikaansche en dan komt de Noord-Duitsche, welke gaandèweg toeneemt en reeds de Russische, Zweed- sche en Deensche overtreft. De Minister van Oorlog, nader ontvangen heb bende een aantal requesten, waarbij door of ten behoeve van milicien-verlofgaDgers vrijstelling wordt verzocht vau het opkomen onder de wa penen voor de eerstdaags te houden najaarsoefe- ningen; brengt in de Staats courant ter kennis van de adressanten, dat de belaugen van den dienst niet toelaten in huu verzoek te bewilligen. Te dezer gelegenheid wordt aan de betrokken miliciens herinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen komen, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, zich na hunne, herstelling bij hnn corps zullen moeten vervoegen, ten einde alsnog gedurende vier weken in den wapenhandel te worden geoefend. isoill idov niMiaasei eb ua uaoilljm 486 kien verzoekt in 't belang van hen, die naar den derden Nationalen Schietwedstrijd zul len gaan, mede te deeten, dat de directie van den Ned. Rijnspoorweg, de deelnemers aau deu schietwedstrijd, dit jaar van 12 tot en met 17 Aug. te houden op de Wiesselsche heide nabij Apeldoorn, over den Rijnspoorweg naar en van Arnhem en Utrecht wil doen vervoeren tegen betaling'der vracht voor militairen. Op al de stations van de R. S. M. zullen van 9 tot en met 20 Aug. e. k. aan leden der schut terij in uniform en aan leden van weerbaarheids- vereenigingen of scherpschutters, zoowel als aan gewone militairen worden afgegeven militairen- biljetten naar Arnhem en Utrecht, terwijl ook de stations Arnhem en Utrecht voor terugkeer mi litairen-biljetten kunnen uitgeven van 9 tot en met 20 Augustus. De officieren van eenig militair-, schutters-, of weerbaarheids-corps kunnen tegen betaling der halve vracht 1ste of 2de klasse worden vervoerd. De personen, die van dit voorrecht willen ge bruik maken, moeten vertooneu een diploma als bewijs van deelneming aau den wedstrijd, het welk zoowel bij heen- als terugreis met het sta- tionsstempel moet worden afgestempeld, ten einde te voorkomen dat daarvan ten tweeden male wordt gebruik gemaakt. Wij achten ons gelukkig te kunnen mededee- len, dat de berichten omtrent den ziektetoestand, een lichte graad van roodvonk, waaraan Z. D. H. de Bisschop van Haarlem lijdende is, steeds gun stig blijven; (De Tijd.) De scheikundige F. Boudet heeft onlangs aan den gezondheidsraad van het departement der Seine verslag gegeven van twee nieuwe voort brengselen, welke als /kunstmatige boter" in den handel gebracht en reeds veelvuldig gebruikt worden. Voor eenige jaren reeds vond de heer Mège-Mouriez een middel, 0111 uit rundervet boter te maken, door dit met water, potasch en kleingesneden varkens- of schapenmagen bij de laagst mogelijke temperatuur te doen smel ten; het gesmoltene laat hij, met bijvoeging van zout, bekoelen, verwijdert door middel van de hydraulische pers de stearine en verkrijgt aldus eene geelachtige, korrelige massa, der gesmoltene boter niet ongelijk, welke voor het bereiden van spijzen bruikbaar is en te Parijs onder den naam van margarine druk verkocht wordt. Wordt deze stof met melk, ongeveer ter helft van haar ge wicht en even zooveel water, waarin koeuijers geweekt zijn, vermengd, dan heeft binnen twee ureu tijds het vet den vorm van boter aangeno men, is armer aau water en kaasachtige, licht te ontbinden bestanddeelen dan deze en daarom langer te bewaren. Door de stearine slechts voor een deel uit te persen, kan men de stof ook dik ker maken. Een stuk „waterlooze boter" door door Mège bereid en in October 1871 naar Wee- nen gebracht, is den laatsten April in vrij goe den staat te Parijs teruggekeerd. Het schijnt dat, met name voor de zeeschepen, de nieuwe uit vinding groot gewicht zal verkrijgen. De directie van den BerlijnPotsdam—Maag denburger spoorweg heeft het plan opgevat om nieuwe middelen te beramen, ten einde te voor zien in de buitengewone behoeften van versneld verkeer. Vooral op de Zon- en feestdagen is het aantal personen, die van Berlijn naar Potsdam en van laatstgenoemde stad naar Berlijn zich begeven, buitengewoon talrijk. Dit aantal is zoo groot, dat een geregeld en voldoend verkeer op dien weg niet tot de mogelijkheden behoort met de bestaande middelen, al staakte men op die dagen den dienst op het overige gedeelte van den spoorweg, om alles beschikbaar te hebben voor het gedeelte BerlijnPotsdam. Ten einde in deze behoefte te beter te kunnen voorzien, is het plan opgevat, om spoorweg-rijtui gen van twee verdiepingen in groot aantal te doen vervaardigen. Als proefneming heeft men dezer dagen eenige dergelijke rijtuigen van de verschillende klassen, op den weg gebezigd, in gebruik gesteld. Hierbij is gebleken, dat men bij het vervaardigen een zeer groote fout heeft begaan. De eerste trein, uit dergelijke wagens bestaande, vertrok uit Berlijn, maakte den tocht zonder eenige hindernis te ondervinden en kwam op den bepaalden tijd te Potsdam aan. Hier echter onder vond men een onverwacht bezwaar de portieren namelijk van de onderste rij der wagens konden niet geopend worden, dewijl het perron te Pots dam hooger is dan te Berlijn. De trein mobst terugstoomen tot buiten het station, waar aan de reizigers de gelegenheid werd gegeven om den trein te verlaten. Dit bezwaar ter zijde stellende, voldeed de nieuwe inrichtfng geheel aan de ge koesterde verwachting. De luit.-ter-zee der late kl. R. H. Jarman, be- hoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den loden dezer op non-activiteit gesteld. BINNENLAND. Amsterdam, 8 Aug. In antwoord op het Protest dat door de werkstakende gezellen van de firma Roeloffzen en Hiibner hier ter stede is aange plakt vindt men in het Nieuws van den Dag de onderstaande verklaring van de bedoelde firma: „De ondergeteekenden verklaren, naar aanlei ding van het hier ter stede aangeplakte Protest der werkstakende gezellen van hunne drukkerij, dat zij den daarin genoemden werkman hebben ontslagen om redenen, die zij ten volle kunnen krijgen door beleid en geduld. Dit is Higdey's raad wat de werkstaking betreft. Bzegt mij dat veel werklieden die hem bekend zijn deze gedragslijn volgen. Zij nemen aan dat het ge schil tusschen werkman en patroon eeue bijzon dere zaak is, waar de maatschappij buiten kan blijven; dat de maatschappij in alle geval in haar recht is om niet door het conflict gestoord te willen worden, en de patroon even als de arbei der in het zijne, om het loon te bepleiten en zijne belangen naar goeddunken te verdedigen. B neemt tegen een zeer hoog loon voor zijne fabriek in Frankrijk een bekwaan werkman aan, maar op voorwaarde, dat zijn salaris tot op de helft zal verminderd worden, als hij er zich te gen zijne nieuwe kameraads over uitlaat. „Ik begrijp u, mijnheer," zegt de werkman tot hem, „de patroons moeten ook hun zaken doen." Vol gens B zou een Fransch werkman zich niet zoo van zich zeiven knnnen losmaken, maar de zaak in het afgetrokkene en bedaard overwegen. Overgebracht naar een afgelegen dorp, heeft deze werkman zeer goed gewerkt; zijn leven was er niet vroolijk, hij kende geen woord Frausch en kon met niemand praten. Maar hij had zijn zoontje bij zich, met wien hij zich veel bezig hield. B zond hem driemaal in de week een Engelsche courant en sprak m.et hem eën enkel woord, als hij de fabriek kwam inspecteeren. Dat was hem genoeg; hij heeft op die wijze meer dan een jaar kalm en waardig doorgebracht. Niettemin heeft de bestaande toestand ten ge volge, dat, de werkman zijn meester als zijn na tuurlijken tegenstander beschouwt. De patroons doen zooveel mogelijk en op loffelijke wijze hun best om die vijandschap te verminderen. Zij rich ten saving banks of penny banks (spaarbanken) op of stellen er zich borg voor, en daar kan de werk man dan zijn spaarpenninkje deponeeren. Zij bouwen of verhuren hem huizen, waarvan hij na verloop van eenige jaren, volgens een zeer gecombineerd amortisatie-stelsel, eigenaar kan worden. Zij richten ragged schools en mechanic's in stitutes op. Bij gelegenheid van een bezoek der ko ningin te Manchester stonden zestig duizend kin deren van de zondagsscholen voor haar geschaard, die het God save the queen zongen. De patroons zijn verplicht alle kinderen van twaalf tot vijftien jaar, die in hunne werkplaat sen arbeiden, twee uren daags naar school te zen den. Het tegelijk zelfzuchtig en philanthropisch beginsel, waarvan die instelliugen uitgaan, isom de zorgeloosheid tegen te gaan, die als de hoofd-ondeugd van den Engelscheu arbeider wordt aangemerkt. (Wordt Vervolgd). verantwoorden en met eene alleszins billijke af rekening. Het getuigschrift omtrent zijne bekwaamheid meenden zij hem niet te mogen onthouden, op dat hij, die goed voor zijn werk berekend is, elders eene plaats zou kunnen vinden, welke hij bij hen verloren heeft om een feit, dat met zijne bekwaamheden in geen verband staat. Over de beteekenis en de uitgestrektheid van het woord opruien, door de werkstakenden gebezigd, willen zij liefst niet in discussie treden. Amst., 7 Aug. '72. Roeloffzen Bübner." Hoorn, 7 Augustus. Ook te dezer stede heeft zich een Thorbecke-commissie gevormd, bestaande uit de heeren Jhr. Mr. D. van Akerlaken, voor zitter; Mr. W. C. J. de Vicq, tweede voorzitter; Mr. F. Booy, thesaurier; A. J. Faber, Mr. G. Ger- denier, J. Groot Jr. en A. van Eek, secretaris. 's-Gravenhage, 8 Augustus. Men verhaalt ons de volgeude oplichterij welke gisteren te dezer stede heeft plaats gehad. Een logé van een der voornaamste hotels wenschte zijne gedane ver teringen te voldoen. Voorgevende dat hem contant geld ontbrak, gaf hij aan den kellner een wissel groot f 500.op een bekend bankiershuis alhier. De knecht kwarn onverrichter zake terug daar het kantoor gesloten was, maar zou in den na middag andermaal den wissel presenteereu. De logé gaf daarop zijn voornemen te kennen zich naar Scheveningen te willen begeven, maar daar hij in elk geval daarvoor geld moest hebben, vroeg en bekwam hij van den hotelhouder f 100 ter leen; hetgeen bij ontvangst van den wissel zou worden verrekend. Werkelijk kwam er ook een rijtuig voor en werd den koetsier bevolen naar Scbevetiingeu te rijden; naar men later ver- notneu heeft, gaf de heer, een goed eind op weg zijnde, den koetsier bevel terug te keeren en hem naar Delft te brengen, hetgeen alzoo geschiedde. Inmiddels was de wissel ten behoorlijke tijde van wege den hotelhouder aangeboden maar niet met betaling gehonoreerd om de eenvoudige re den dat de wissel niet deugde. De hotelhouder is dus de dupe, en wacht nog steeds den wissel- trekker om hem f 100 en de gemaakte verterin gen te voldoen. 's-G ra venrage, 9 Augustus. De afdeeliug 's Gra- venhage van de vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland, hield gisteren avond in het lokaal der Leesin- richtiog eene vergadering. Het voorzitterschap werd waargenomen door Mr. van Stolk, bij af wezigheid van den president, Mr. .1. Kappeijne van de Cappelo. Eerst werd de rekening en ver antwoording over het afgeloopen jaar onder zocht, in orde bevonden en goedgekeurd en werd den penningmeester, den heer Cuijpcrs, dankge zegd voor het richtig eD zuinig gevoerd beheer. Vervolgens werden -aan inzenders op de Inter nationale tentoonstelling voor den werkman, gehouden te Londen in 1870, de hun toegekende eerblijken uitgereikt. Het waren de heeren L. F. W. Volcke, werkzaam bij den heer Mellet en Cocq, kunstschilder op den Zuidwal. Een en an der geschiedde onder eene gepaste toespraak van den voorzitter, die door de beide bekroonden op hartelijke wijze werden beantwoord. Onder de mededeelingen van het Bestuur behoorde de ont vangst van het programma der Internationale tentoonstelling, in het jaar 1873 te Weenen te houden, „die den tegenwoordigen toestand der beschaving en den geheelen omvang der volks huishoudkunde aanscuouwelijk zal voorstellenen hare verdere ontwikkeling zal bevorderen." Exemplaren van dat programma zijn voor be langstellenden verkrijgbaar gesteld bij de firma van Duorn en Com p., alhier. Vervulgens is overgegaan tot de verkiezing van bestuursleden die volgens den rooster moeten aftreden. De heeren F. F. W. Mouton en A. R. Godon werden als zoodanig met algemeene stem men herkozen; terwijl in plaats van den heer Gilles Greevink, benoemd werd de heer G. P. Grandia. De drie benoemden aanvaardden de hun opgedragen betrekking en zeiden dank voor het in hen gestelde vertrouwen. Daarna werd overgegaan tot de behandeling van de punten van beschrijving voor de 21ste al gemeene vergadering der vereeuiging, den 18den en 14de dezer te Zwolle te houden. Sommige punten weiden goedgekeurd, anderen afgekeurd en om trent eenige werd aan de te benoemen afge vaardigden een vrij mandaat gegeven. Over het algemeen maakte meu aanmerkingen over den aard van sommige punten, door het hoofdbestuur voorgesteld, en meende men dat men zich tot vraagstukken van meer practischen aard bepalen moesten zich daarbij liet doel der Vereeniging, be vordering van fabriek- en handwerknijverheid, voor oogen moest stellen. Onder de punten die tot langdurige eu belangrijke discussiën aanlei ding gaven, behoorde de wenschelijkheid der op richting van voorschotbanken, zooals die door Schultze-Delit6ch zijn daargesteld. De heer Goe man Borgesius, die daarover een vlugschrift had uitgegeven, deelde aan de vergadering vele we tenswaardige bijzonderheden omtrent de vestiging en werking dier banken mede. Van den anderen 1 kant betoogde men, dat men het verschil in toe stand van Duitschland en Nederland niet vo/^H9k,j9 moest zien, zoodat hetgeen in eerstgeineld 1 nuttig en heilzaam werkt, daarom hier nogfcrygei goede vruchten zou kunnen opleveren. Desrjjen jjeI ling vond er echter geen bezwaar in, dat ers-bet" u,et proeve met zoodanige voorschotbanken werdLet is vc noaieD- ken bazi Verschillende punten, door het hoofdbestt' voorgedragen, mochten den bijval van de J A, v ling niet verwerven, omdat zij begreep datjwerk 0i niet te zeer moest treden op het particulier gt heiden van den industrieel. Al wat dus betrof wert ap Do»r &c Den, bedrag en wijze eo tijd van uitbetaling, K tot ter zijde gesteld. Met 10 tegen 5 stemmen im.en aangenomen de verklaring van het wenschelMoBVH dat de patentbelasting en die van den zeepan «eitrok werd afgeschaft, EkHT Sommige leden betoogden dat, zoo men geep Ju, de schaffing kon verkrijgen, het dan beter was ops Oft 0 verbetering van de wetgeving op de patenten „ebrok te dringen; maar de meerderheid bleef voo: meeste afschaffing gestemd. maoht Na behandeling van de punten van beschriji de heer W. Hoven ter sprake het vu j,eeft aanbestedingen, der bestekken en f 210, bracht stuk der keuringeu, die van Rijkswege plaats heb; Ook andere leden ondersteunden de bezwi en klachten die over een en ander waren ontst Er werd besloten aau de te benoemen afgev digden ter algemeene vergadei ing over te l naarmate der omstandigheden, deze zaak bij vergadering ter talël te brengen en aan har' langstelling aan te bevelen. Te 10 uren waren de werkzaamheden afgelt en is de vergadering gescheiden. Delft, 8 Augustus. De doorlating van wat-. Delfland aan den Leidscheodam is gestaakt het blijken mocht dat er voor Rijnland heb aan waterverversching ontstaat, zou doorla. weder kunnen plaats hebben. Het stoomgeci tot droogmaking van den grooten plas ine Tedingerbroekpolder, ouder Stompwijk doelt geen gewensehten dienst. Dien plas in ongeiü drie maanden droog te hebben, gelijk men tic' had voorgesteld, zal niet volvoerd worden. Ze waarschijnlijk gelukt de droogmaking nog R dit jaar, terwijl de zware regenbuien van. laatste dagen den waterstand doen zwellen. verlangen naar regen voor land- en tuinboun ruimschoots bevredigd. Er zijn regenbuien gevallij nar die schier een wolkbreuk geleken. De boen; son rijst en de poldermolens zullen het overtollig saa water gaan uitmalen. (Delftsche Cl) spr Gouda, 8 Augustus. In eeue vergadering va de feestcommissie van het 600jarig jubilé va Gouda, gisteravond gehouden, is besloten den V- pitein van de stoomboot de Volharding, diet doende tusschen Leiden en Gouda, een blijk vi erkentelijkheid te geven wegens de uitmuniet! wijze waarop hij zich bij de gondelvaart gekv ten heeft. De leden der commissie hebben het benoodi de bedrag niet uit de kas genomen, maar hi ooderling bijeengebracht, als een bijzondere bulo persoonlijk door hen aan den ijverigen kapi:e gebracht. Gisteren namiddag is gevankelijk van hij naar het huis van arrest te Rotterdam overge bracht de persoon van Hormanus Hessink, koecil in een draaimolen, staande op de kermis afe die zich had schuldig gemaakt aau zakltei rollerij. In de afgeloopen week had de verhumj plaats van 888 hectaren drooggemaakt land in dat polder Prins Alexander. Honderdtwiotig hec/irei zijn opgehouden en de overige, die allen nnvoot de tweede maal beteeld zullen worden, brachlti de belangrijke som van 48,160, of ge middelt ruim 62 per hectare op. Het recht op jaebt en visscherij in genoemd polder bracht op f 1682. Het eerste gewas, koolzaad, in dien nieuw: polder, moet, naar men verneemt, bijzonder gr stig geslaagd zijn. 's-Gravesande, 5 Augustus. Gisterenmiddag wei. alhier aan de uiterste punt van den Hoek vu Holland het lijk gevonden van een onbekea manspersoon, dat reeds in een zeer verreu slat van ontbinding verkeerde, en aldaar door deze was aangespoeld geworden. Het was gekleed m: zwarte jas en vest, grijze pantalou, wit overheo- met papieren boordje, terwijl het hoofd was dekt met een zwart zijden doek die met ee: rooden doek cm den hals werd vastgehouden voeten waren omwonden met doeken in plas van kousen, waarover hooge laarzen waren f trokken. Zoowel het bovengoed als het ondergas» was ongemerkt en in den binnenzak van de js| bevonden zich: een bril met éen glas, een scheet mes en een portefeuille waarin alleen een brieji van de Holl. spoorweg-maatschappij van den 1ste: Juni van dit jaar gevonden werd. Het eeoif merkbare teeken was een kromme pmk aan d| rechterhand. Uit een eu ander bleek, dat W geen werkman of zeemaD zal geweest zijn, l] meer daar de handen zeer klein en de vings" een zeer netten en spitsen vorm hadden. Zwolle, 7 Augustus. Na opoffering van veel tij1! en geld, is men door de werking van twee loet' mobielen er eindelijk in geslaagd den put toot weilai zoodal het bi gen niet 1 Coi bron dezer tegen avom Co ring den salui in f feesl ning de 1 A. den ring gen naa we: He die vei zii ru pe sc do e< zi f C

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2