zoovele jaren met onverpoosden ijver zijn werk zaam geweest om bij onze jongens den waren godsdienstzin aan te kweeken. Wordt vervolgd.) Gisterenavond omstreeks halfnegen had op de Maredijk alhier eeu treurig ongeval plaats. Een brave huismoeder, vrouw van V., zeeg, terwijl zij op weg was om haar dochter uit een der aldaar gelegen huizen af te halen, plotseling neder en was oogenblikkelijk een lijk. Gedurende de maanden April, Mei en Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven naar het Buitenland, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden; Marie Reuhert, Mevr. van Gagern, H. Lange te Berlin; C. Beynen te Ditricbsdorf; A. Koeke- mulder te Hannover; Mad. S. M. Banck te Wies- baden Mad. J. S. Matthes, née v. d. Does de Bije te Marseille; P. J. Veth te Menton; A. Lingius (2 stuks), B. David, Mad. Reuvens te Paris; A. v. d. Wegen te Brooklijn; J. C. Schotel (2 stuks) te Hartfort; Joh. Keek te New-YorkA. Rotfeld te York-town; P. L. von Riet te Antwerpen; W. Garpentier, F. van Lingen te Brusselvan He melrijk te Leken; Laekeu frères Charlier en Co. te Luik; A. de Mare te Spa; Stefford Smith te Bathüeld; W. Weijers te Kaap de Goede Hoop; VerBeek (2 stuks) te London. Op de Rijks Hoogere Burgerschool te Leeuwar den zal met den aanvang van den nieuweh cur sus de volgende maatregel ingevoerd worden. De derde klasse zal namelijk voor eenige vakken in twee klassen gesplitst worden, waarvan de eene bestemd is voor hen, die het plan hebben den geheelen vijfjarigen cursus te volgen, en de andere voor hen, die slechts drie klassen bezoe ken willen. De laatstgenoemden zullen dus in het derde jaar een, hoewel beknopt, echter vol ledig overzicht over de natuur- en scheikunde bekomen, met de Nederlandsche staatsinrichtin gen en de voornaamste hoofdstukken der staat huishoudkunde bekend worden en ook de gelegen heid hebben, zoo zij zulks verlangen, onderwijs in het boekhouden te ontvangen. Voor de overige vakken zal aan de geheele derde klasse hetzelfde onderwijs gegeven worden. De Hoogere Burger school zal dus te gelijk een drie- en een vijfjarige cursus zijn en meer in overeenstemming komen met den geest der wet van 1873, die het middel baar onderwijs ook toegankelijk wil stellen voor jongelieden, die niet tot 18jarigen leeftijd de school kunnen bezoeken. Men leest in het Vaderland: Dat het strenge en hooghartige antwoord van de Amsterdamsche typografen-patroons de werklieden niet tot onder werping en berusting zou stemmen was te ver moeden. „De Amsterdamsche typografen richten zich op tot den strijd. Zij maken het antwoord klaar op de circulaire hunner bazen," schrijft de Werkman Reeds wordt bij voorbaat aan de typografen in de provinciën gevraagd«Zult gij ons met u ver eenigen of zult gij, wanneer de Amsterdamsche typografen tot eeu werkstaking overgaan, bij hon derden uaar Amsterdam trekken om hunne plaat sen in te nemen? „Broeders! typografen"! roept Le Vengeur. „Hebt gij het antwoord der patroons gelezen? Hebt ge den schop gevoeld waarmede men u als een hond in het hok terug wil drijven Ja, ik zie het op uwe anders zoo bleeke en gedweeë gezichten, thans gloeiende door de bittere belee- diging door onze uitzuigers ous aangedaan. „Maar de hond wil niet Hij is ge sard Hij is een leeuw geworden Ziet, reeds heft hij zijn klauw op eu spert hij zijn ver- schrikkelijken mui! open, gereed om die nietelin- gen te verslinden. „Dus, broeders, geen gesmeek, geen gekruip meer; maar alleen dit: „oog om oog, tand om tand." Men mag niet te veel vertrouwen op de onder worpenheid van den Nederlandsche werkman. Volgens het Gentsche blad le Bien Public zijn de Staten van Zeeland geneigd om tot op zekere hoogte toe te geven aan de vertoogen die door Belgische en andere vreemde grondeigenaren in Zeeland tegen het ontworpen nieuwe polderregle ment zijn ingediend. Men leest in het N. v. d. D. De drukkers van ons blad deelen ons mede, dat door hen Zatur- dag een knecht is ontslagen, omdat hij zijn ka meraden tot werkstaking trachtte over te halen. Hedenmorgen kwamen de gezamenlijke gezel len vóór de drukkerij en verklaarden alleen dan aan 't werk te zullen gaan, indien de patroons den weggestuurdeu knecht weder in dienst na men. Natuurlijk volgde hierop een weigering, en, op enkele uitzonderingen ua,gingen toen de knechts weder huiswaarts. Gelukkig is het onzen druk kers desniettegenstaande gelukt ons in de gele genheid te stellen dit bericht onder de oogen der lezers van 't Nieuws te brengen. De Haagsche correspondent van de (oude) Bot- terdamsche Courant meent te weten, dat de vraag of de Internationale in den Haag vergaderen zal, een onderwerp uitmaakt van diplomatieke over weging tusscheu Nederland en andere mogend heden. Indien dit waar is en de leden der Internati onale tengevolge daarvan worden belet op ons grondgebied tijdelijk bijeen le komen, dan moet het consequente gevolg wezen, dat de Nederland sche Regeering ook de Jezuïeten, welke uit Duitschland herwaarts geweken zijn en wier verblijf geenszins zoo tijdelijk is, dit verblijf ont zegt. De Jezuïeten spannen even goed samen tegen de maatschappelijke orde als de Internationale, en de zwarten zijn wel zoo gevaarlijk als de rooden. (Arnh. Ct.) Verscheidene dagbladen hebben twijfel geop perd omtrent de echtheid van de blieven, door den heer Stanley in Europa gebracht, als ge schreven door den heer Livingstone. Door het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken is thans eene dépêche publiek gemaakt van lord Granville aan den heer Stanley, waarin deze verklaart dat twee der hoofdambtenaren van zijn departement de echtheid van die brieven boven allen twijfel stellen. De zoon van Livingstone heeft zijnerzijds aan de dagbladen eene verkla ring gericht, waarin hij zegt dat de brieven, hem door den heer Stanley gegeven, wel degelijk van zijn vader zijn. Gevolg gevende aan een voorstel in do laatste algemeene vergadering door den heer H. L. Meur- singe van Drouwendermond gedaan, heeft, het hoofdbestuur van het genootschap ter bevordering van den landbouw in Drenthe, thans bij circu laire de aandacht gevestigd op het nut en voor deel van bet aanplanten en plaatsen van boomen op gronden, die anders toch niet of niet veel op leveren. Men kan, zegt het hoofdbestuur, niet te veel de aandacht van besturen en van uiarkts- en boervolmachten op dit punt bepalen, er zijn zoovele hoeken en tippen, die nooit gebruikt wor den, zoovele wegen, voetpaden, driften, waarop met nut boomen kunnen worden gepoot, en ook kunnen gemeentebesturen op vele plaatsen zeer goedkoop heideveld krijgen om daarop bosch te pooten. Het is waarschijnlijk, dat gemeentebestu ren door het aanplanten van eikenhout in de toe komst een aanzienlijk deel of het geheel hunner schuld kunnen aflossen. Bovendien beveiligt hosch tegen de schadelijke voor- en najaarswinden, het geeft werk aan den arbeider en eischt betrekke lijk weinig kapitaal, het geeft aan de dorpen en gehuchten een aangenaam voorkomen en ver schaft genot aan menschen en dieren. Den 22sten Augustus zal het twee honderd jaren geleden zijn dat de burgers van Blokzijl, bijgestaan door 450 Friezen onder den gedepu teerde Baart en den kapitein van Hania, de Munstersche troepen uit hun stad verdreven, den commandant Twikkulo doodschoten, en 60 a 70 ge vangenen maakten. Voor deze daad ontving Blok zijl van Zijne Hoogheid Willem Hendrik, Prins van Oranje, een octrooi, inhoudende 't recht tot 't benoemen van drie burgemeesteren en vier schepenen, alsook de criniineele jurisdictie of halsgerecht en vele andere privilegiën. In het jongste nummer der Illustration vindt men een grafische voorstelling der milliard en- leening. Het weekblad geeft namelijk een af beelding der bekende obelisk van Luxor, thans te Parijs op de Place de la Concorde staande, en van den Are de l'Etoile en daarnaast afbeeldingen op gelijke schaal van obelisken in goud en zilver, ter waarde van 3 en 5 milliard en van een ko peren triomfboog van 5 milliardeu. Terwijl de Parijsche obelisk slechts 22.83 M. hoog en gemiddeld 2 M. breed is en een volume van 45!/j kubieke M. bevat, wegende 230,000 KG., zou een gouden obelisk ter waarde van 3 milliard 50 M. hoog zijn bij 1 M. gem. breedte, een in houd hebben van 50 kub. M. en 950,000 KG. wegen. Een zilveren obelisk van dezellde waarde zou een hoogte van 93.7 M. verkrijgen, bij een gemiddelde dikte van 4 M.; zij zou 15 millioen KG. wegen en 1500 kub. M. inhoud hebben. In massief koper zou men voor 3 milliard een ge bouw verkrijgen, niet veel kleiner dan de Are de l'Etoile, welke een inhoud van 45,000 kub. M. heeft, 45,82 M. hoog, 44,82 M. breed en 22,21 M. lang is. Een koperen boog van gelijken vorm eu 3 milliard waard, zou, bij een zwaarte van 300 millioen KG., 33,870 kub. M. inhoud hebben en 83 M. hoog, ongeveer even breed en 21 M. laDg zijn. Onlangs is door Parijs gevoerd een zeer prach tige piano, Eogelsch fabrikaat, bestemd naar Pe- kin, om als bruidsgeschenk van den keizer van China te dienen voor de aanstaande keizerin van het Hemelsche Rijk. De piano-fabrikant, onder stellende dat Hare Keizerlijke Chineesche Majes teit vermoedelijk het instrument niet kan bespe len, heeft door een vernuftig aangebracht mecha nisme gezorgd dat de piano eenige airs spelen kan, zonder dat de toetsen worden aangeslagen, eu wel God save the Queen, het Miserere uit Tra valore, de Quadrille des landers, een wals en een Chineesche marsch. De Fransche deskundigen en bevoorrechten, die het instrument mochten be zichtigen vóór dat bet werd verscheept, waren niet weinig verwonderd te hooren, dat de Chi neesche marsch niet anders was dan de Mar seillaise I door den Engelschen fabrikant voor deze gelegenheid eenvoudig aldus verdoopt. Met 1 October dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van 12 leerlingen aan de Rijkskweek school voor vroedvrouwen te Amsterdam. Belanghebbenden, van 20 tot 35 jaren oud, worden uitgenoodigd van haar verlangen om ge plaatst te worden vóo 10 September e. k. kennis te geven aan den voorzitter van den geneeskun digen raad der provincie waarin zij hare woon plaats hebben: voor Noord-Brabant en Limburg, Dr. A. F. J. Ingenhousz, te Breda; voor Gelder land en Utrecht, Dr. W. F. P. Kiehl, te Arnhem voor Zuid-Holland, Dr. L. J. Engeliog, te 's-Gra- venhage; voor Noord-Holland, Dr J. f. 3°. Zij hebben kinderen bij menigte, vier, vijf, meestal zes en meer; een mijner vrienden kent gezinnen van vijftien en achttien. Wat tal van uitgaven bij en na elke beval ling voor kinderkleeren medicijnen en dokterdaarenboven kost een kind tot zijn tiende jaar veel en brengt niets aan. Blijven er vier van in leven, dan moet óf de in dustrie om de dertig jaar verdubbelen óf de helft der bevolking emigreeren. 4°. Onder bet industérieel regime zijn de werk stakingen onvermijdelijk. Nu eens wordt een dé- bouché waarop gij vertrouwdet u ontnomen door de voortreffelijker industrie vaneen concurreeren- de natie; dan weer is er stremming door scbaarsch- te, oorlog of de veranderingen der mode. Voeg daarbij de grèves en de werklieden staan op straat, bij duizenden, zonder werk of brooi. 5°. Zij geven zich aan de dronkenschap over, en dat is de ergste bezoeking. Het klimaat geeft er aanleiding toe, daar men zich wel moet ver warmen, opwekken en vervroolijken om voor een oogenblik zulk een treurig en ingespannen leven te vergeten. Ik heb een der jaarverslagen gele zen van een geestelijke, die tot een weldadig genootschap behoort. Het maakt te dien opzichte een droevigen indruk. Dit alles maakt, dat slechts weinig werklieden tot welstand komen, renteniers of kleine kooplui worden. Iemand, die voortdurend uiet hen in aanraking komt en hier reeds zesentwintig jaar woont, schat die gelukkigen op vijf percent. De anderen 6terven meestal in het hospitaal of in het werkhuis of worden als zij oud zijn door hunne kinderen onderhouden. Over 't geheel wordt de bevolking door het industrieel regime ondermijnd; die van Manchester is bij voorbeeld minder lichamelijk ontwikkeld dan die van de nieuwe stad Oldbam. Daar de meerderheid der Engelsche arbeiders voor de industrie gebezigd wordt en de landbouw fabriekmatig wordt ge dreven, moet men, bij eene vergelijking van den gemiddelden geluksstaat in Frankrijk met dien in Engeland, het leven van den Engelschen werk man en dat van den Franschen boer tegenover elkander plaatsen. De laatste, zuinig, routine man, leeft in een zeer engen kring, maar heeft of verkrijgt bijna altijd een stukje gronds, d. i. een zichtbaar kapitaal, een tastbaar hulpmiddel, dat hem onbekommerd maakt en hem genot geeft; bovendien leidt de landbouw tot een natuurlijker en ongedwongener levenswijs. Daarentegen is de Engelsche werkman, vooral de stedeling, rijker aan begrippen en kennis op elk gebied, heeft hij meer doorzicht in het maatschappelijke, staat kundige en godsdienstige, kortom een ruimer horizon. Hij hoort groote belangen bespreken en verwijderde zaken; hij leest kranten en kan zijne weetgierigheid bevredigen. Onlangs hield hier een rondreizend lezer twee. lezingen over Ma- caulay, tegen anderhalve shilling entrée, eu de zaal was vol werklieden. Te Londen moest men gratis voor de tweede maal openbare lezingen houden over het nut der geologie. Nog eene oorzaak van ontwikkeling is deze: de werkman, tot een groote organisatie behooreude, gevoelt hoezeer hij van anderen afhankelijk is bijgevolg vereenigt hij zich met zijue gelijken, en treedt zoodoende buiten het eenzame leven. A ver haalt mij de geschiedenis van vijfentwintig werk- liedon die, elk dertig pond st. bespaard hebbende, zich eenige jaren geleden associeerden om ma chines te vervaardigen Verscheidene maanden verliepen zonder klan- disie. Zij houden raad en hesluiten vol te houden, en brachten hunne wekelijksche uitgaaf op drie en een halve shilling, gelijk staande met honger lijden voor hen en hunne gezinnen. Daar komt ten laatste een klant, die belang in hen stelt, eene machine van hen koopt, het publiek uitnoodigt haar te komen zien; zij is zeer goed,'tgeen hun crediet bezorgt; het gaat hun voorspoedig; zij verwijderen na schadeloosstelling een twaalftal uit hun midden, die niet werkzaam noch be kwaam genoeg zijn, en regelen hunne organi satie naar een nieuw plan. (Wordt vervolgd). Amsterdam; voor Zeeland, Dr. A. Fokkei^0® 1 delburg; voor Friesland en Groningen tpptl^ï Cohen, te Groningen; voor Overijsel ei., ir Dr. L. Lubach, te Kampen. paard dö t Volgens een bij het Departement vat ontvangen telegram, is Zr. M. transport; stoomvermogen Java, onder bevel van dty^n s luit.-ter zee G. H. Bakker, den lsten jl. van Batavia vertrokken, ten einde deli^g^ naar Nederland te aanvaarden. dam Bij Kon. besl. van 30 Juli is bepaald ingang van middernacht tusschen den I: den 16den Augustus 1872, de Rijkstollevr00jj groote wegen in de provincie Noord-Bral len worden opgeheven. De luitenant-ter-zee der de Kanter, laatst behoord hebbende tot h der in Oost-Indië, en van J,; datum op non-activiteit gesteld. genat aan, lste klasse en h daar den 31pe E toeve gen t waar Bij besluit van den 23sten Juli 1872,W. J tegen goedgevonden bij het personeel van de- Ams( kuudigen dienst van het leger in O.-I. t jiene nlen tot officier-van-gezondheid der 24 WBai dè studenten voor genoemden dienst (arts H. Vane en J. D. van Hengel. aj BINNENJLAX D. die hadd Hoorn, 4 Augustus. In den Raad is t Ar den gedenksteen wegens de daad van tnaar Meliszoou, vroeger geplaatst op de Noorozal, die thans geamoveerd is, opnieuw te braai aan het eerste huis der 6tad aan dien Lgeha eigenaar van dit huis heeft zijne toesl verm daartoe verleend. ^en 's-Gravenuage, 5 Augustus. Z. M. de laars heeft welwillend vergunning verleend deze kapitein-directeur van het corps der sist de p den heef Dunkier, dat deze met zijn door Brussel zich zal mogen doen hooren. D.. verk strekkende koninklijke machtiging is L op 1 Zwitserland per telegraaf ontvangen. klim Zaturdag a. s. geeft Dunkler's kapel t spec: cert in den Vauxhall, waarna tegen Zoul in h matinée musicale voor haar is georgani» was het Park. De opbrengst dier uitvoering?; klaa ken ten voordeele der Nederlandsche V ben ging van Weldadigheid, in België's hooftede t vestigd. verk Delft, 4 Augustus. Hedenunhtond w deel het muziekcorps der schutterij alhier, vdat een aantal leden van het muziekcorps de:zakt terij te 's-Gravenhage zich hadden aao.\-;zijn< onder leiding van den heer C. J. BaJ/, rhad, aubade gebracht aan den heer J. C. te, 6 luitenant-kapelmeester van eerstgenoemd kan die heden zijn ÖOsten verjaardag mocht «den Namens het corps werd den heer Boers een] pan: tige bloemruiker als blijk van hulde aaDgi van Dordrecht, 5 Augustus. Gisteren heeft ik deli, een pleziertrein geloopen naar onze stad, bes ovei uit 24 waggons met ruim 1000 passagiers, we dat deele den dag hier hebben doorgebracht, teidooi verder zijn vertrokken in derichting uaarRotUachl waartoe des morgens na aankomst van deiopgi een paar stoombooten, door het maken eenwat tra-reize, de gelegenheid aanboden. TegeDlbaa: 's avonds, het tijdstip van vertrek van den Wijl waren onze Belgische naburen hier weder twei Aan twee hunner, eeD heer en eene damehad dit verdere uitstapje dan Dordrecht evenwken leven kunnen kosten, want bij bunne outsctde aan de Merwekade, viel eerstgenoemde in den vier en sleepte in zijn val een naast zichslsma: dame mede. Deze laatste is slechts tot haaidiel del te water geweest, daar eeu dienstdoend Jiee van politie haar in den val .greep, en zoodJitif kon omhoog houden. De mannelijke drenlten had zich gelukkigerwijze aan haar vastgek-beg en zoo konden beiden met behulp der omsti:me weldra op den wal gehaald worden, waai b'Ü eene vigilante stapten, en onmiddellijk naaBev station reden. Ter bekwamer tijd bevond .*8® zich nog op den trein, gelukkiger dan eenijden deren hunner landgenooten, die, zonder d^a8 zich over zoodanig ongeval hadden te beklS10 den trein hebben gemist en eerst met eene: I gewone gelegenheid konden terugkeeren. die Alblasserdam, 4 Augustus. In een Zaterd/ houden vergadering van het hier bestaande'aa comité tot oprichting van een gedenkteekf®me Thorbecke is bepaald, dat aan het centras^61 inité zal worden kennis gegeven, dat van d<wl meenten Alblasserdam, Nieu w-Lekkerlso- Krimpen ajd Lek tot dit doel reedsf 170 bes-S® baar is; dat officieel door het bestuur !on' stappen zullen gedaan worden om die f:°ef vergrooten, maar dat alsnog voor alle belafJ?e' lenden, ook in de omliggende gemeenten, geen sub-comités bestaan, de inschrijving staat, terwijl tevens alle leden werden opge' Oin ieder in hunnen kring mede te werke1 vermeerdering van dit cijfer. Men achtte bfl da ka gemeen minder gepast in deze zaak te oefenenmen wilde bijdragen uit bela»;'1®6

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2