Bjj gelegenheid der verjaring van den ge- ie° ortedag van H. M. de Koningin, op gisteren 'ariln 17den dezer, werd des morgens op het Wa- )U nooplein eene parade gelioudeu door de te jswijk, Weltevreden en Meester-Cornelis in gar- volfC,en liggende troepen, waaraan ook door de W°\taviasche schutterij werd deelgenomen. ^De paradeerende troepen werden vereerd met tegenwoordigheid van Zijne Excellentie den mi:invemeur-Generaal, die zich, vergezeld van !St;|ne Excellentie den leger-commandant, per rij- °'etig naar het paradeterrein had begeven en, al- eu'ar aangekomen, uitstapte en de troepen, niet a° 'tjkbare voldoening over hunne houdingen hunne iwegingen, in oogenschouw nam. "s- in verband tot het overlijdeu van Hare Door zichtige Hoogheid Prinses Hendrik der Neder- G inden en den deswege aangenomen rouw, had den overigens geene feestelijkheden op dien dag ld,laats. (Jav- Cour') SotKABAiA, 15 Juni. Om een denkbeeld te geven an de taak die den nieuw benoemden resident itu an Kediri' wacht, werd ons medegedeeld, dat ^a ich daar o. u. dertien gevangenen bevinden, van vie geen vonnissen te vinden zijn. Dat hunne 'Z-ercara's in der tijd voor den rechter behandeld ^'ijn, schijnt aau geen twijtel onderhevig, doch ''demand kan op dit oogenblik zeggen, aan welk 'c'nisdrijf zij zijn schuldig verklaard, noch met velke straf dat moet geboet worden. Intussehen o iiju en blijven zij in de gevangenis, wat eigen lijk onwettig is, maar hen te ontslaan, daartoe S> ,cht niemand zich bevoegd, in de hoop dat tuis- jhien die vonnissen nog wel hier of daar onder izictndere papieren zullen gevonden worden. Als er er .ulk een verwarring heerscht op het bureau van setlen president van den landraad, dan kan men i. [jagaan dat het op de andere afdeelingeu van rtelat residentie-kantoor niet beter zal zijn gesteld, ijs su dan is bet nog zeer de vraag of de beide eer ste commiezen, die nu door de regeering zijn en aangewezen om den achterstand aldaar te gaan lbjbijwerken, er wel in slagen zullen den verwar mden winkel geheel in het reine te brengen. In Jf alleu gevalle is het voor de nieuwe functionaris- r„jSen een heet hangijzer. SoerHbl.) ujj. 31 Mei. Dinsdagavond kwam hier de tijding \ian dat Z. M. St. Aart van Nes, die tot het plaat- j „sen van boeien oin de Noord was vertrokken, op jj-een rif van Bangkoeang, een mijlof vijf van hier, Mwas vastgeraakt. Twee kruisbooten, tot assistentie j(, afgezonden, kwamen ter plaatse aan, toen het D schip weder vlot was. De Aart van Nes keerde in e'. den middag van den 29sten op onze reede terug. Het voorschip heeft, ongeveer een etmaal, hoog ie(v>p het rif gezeten, terwijl bet achterschip vrij was. at. Ofschoon de vloed het schip van het rif heeft afgeholpen, durven wij niet zeggen dat de eb het lf er op geholpen heeft, maar zullen het aau den r&.8troou| toeschrijven, die menigeen in dezeonzui- (Kvrvere wateren kan bedriegen, set Of er weder van reparatie moet inkomen, heb- ie ben wij niet vernomen't is echter zeer goed iMt mogelijk dat de Aart van Nes, dat wel geen best ,bf schip maar daarentegen een duur schip is aan reparatiën, nu door reparatie nog wat kostbaar st der zal moeten worden. ra' Door den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië «cl zijn de volgende beschikkingen genomen: lde Civiel Departement. Ontslagen: Eerv., uit 's lands dienst, wegens ziekte, met behoud van ""recht op pens., de commies bij het havendepart. site Soerabaya, tevens belast met de ontvangst en het beheer der haven- eu ankergelden aldaar ,M. Ci B. van der Beek; op verzoek, eervol, uit 3r 'slands dienst, met behoud van recht op pens., ds de gewezen klerk op het res.-kantoor te Mage rs: lang (Kadoe) L. Fisser. 'l Benoemd: tot algem. pakhuism. te Samarang, c de ambt. op non-act. Th. R. J. M. Huijsers, laat- 6D' stelijk ads.-res. van Saparoea en Haroekoe (Mo- iati: luksche eilanden); tot hoofdonderw. aan de openb. tweede lagere school te Soerabaya, de boofdon- derw. aau de opeub. tweede lagere school te Djokdjokarta H. C. A. Cornelius; lot commies -bij het havendepartement te Soerabaya tevens belast met de ontv. en het beheer der haven- en ankergelden, G. J. Putman Cramer, laatstelijk haventn. te Riouw, onlangs van verlof uit Ned. il teruggekeerd; tot 3den commies bij de algemeene rekenkamer W. W. van Weelderen, laatstelijk die betrekk. bekleed hebbende, onlangs van ver lof uit Nederl. teruggekeerd. Bij de in- en uit voerrechten: tot comm.-ontv. tevens fungeerend bek havenm. te Palembang, de benoemde comm.-visit. bij de controle en recherche te Batavia C. F. Neuendorf!'; tot comm.-visit. bij de contr. en rech. rc' te Batavia, de comm.-visit. bij de contr. en rech. avi te Soerabaya G. F. Janilz; tot comm.-visit. bij eeB de contr. en rech. te Soerabaya, de comm.-ontv. tevens fungeerende havenm. te Japara J. N. van den Worm; tot comm.-ontv. tevens fung. havenm. in te Japara, de beu. comm.-ontv. tevens lung, ha- kr. venm. te Pekalongan H. A. Brans. Ingetrokken: Op verzoek, de benoeming L van den comm.-ontv. tevens havenm. te Pekalon- ist' gan N; J. Verwijk, tot comm.-ontv. tevens fung. vok havenm. te Palembang, met bep., dat hij in de eerstgen. betr. gehandhaafd blijft. O n t s 1 ag e n: Bij de plaatsel. schoolc. te Gris te see (Soerabaya), eervol, wegens vertrek, als lid gif L. C. Kruijff, onder dankbel. voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. I B en o e in d Bij de bovengenoemde comm. tot iru lid E. V. J. Waersegers, arcliit. 1ste kl. bij den id waterstaat en 's lands burg. openb. werken. r(jili Ontslagen: Bij de plaats, scboolc. te Pamaka- san (Madura), eervol, wegens vertrek, als leden J. F. F. Moet en F. W. Voswinkel Dorselen, ouder dankbet. voor de door hem als zood. bewezen evi diensten. Benoemd: Bij bovengen, comm. tot leden Mr Th. A. A. Schönermarck, secret, der res. Madura en J. B. F. L. Molenbroek, ing. 3de kl. bij den waterst. en 's lands burg. openb. werken. Departement der ilarine. Belast: Met de waaru. der betr. van machinist bij het ijzeren droogdok op Onrust, C. F. Stephanus, Europ. vuurst. bij het marine-établ. aldaar; met de waarn. der betr. van onderbaassmid en ketelraaker bij het marine établ. op Onrust, J. Bos, eervol ontsl. vuurst. 1ste kl. van de Kon. Ned. Marine. Door den comm. der zeemacht en chef van het Dep. der Marine in Ned.-Indië zijn overgeplaatst aan boord Zr. Ms fregat Prins Alexander der Neder landen, de luits.-ter-zee 2de kl. J. L. Hordijk, van Zr. Ms. stoomschip den Briel, C. J. H. v. d. Broek, van Zr. Ms. stoomschip Admiraal van Kinsbergen, de off.-van-adm. 1ste kl. K. J. Adams, van Zr. Ms. stoomschip Javaaan boord Zr. Ms. korvet Prinses Amelia, de luit.-ter-zee 2de kl. J. R. Eekvan Zr. Ms. freg. Prins Alexander der Nederlanden, de scheeps klerk J. C. van Reijn, van Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno; aan boord Zr. Ms. transportschip Java de off.-van-adm. 3de kl. W. F. Klompé, van Zr. Ms. opnemingsvaartuig Stavoren-, aau boord Zr. Ms. stoomschip Marnix als eerste offic., de luit.-ter-zee lste kl. J. M. H. Bervoets, van Zr. Ms. freg. Prins Alexander der Nederlandenaan boord Zr. Ms. stoom schip den Briel als comm., de luit.-ter-zee lste kl. W. Oorschot, van Zr. Ms. stoomschip Marnix, de luit.-ter-zee 2de kl. H. F. Verheggen, van Zr. Ms. stoomschip Banka-, aan boord Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, de scheepskl. J. Mets, van Zr. Ms. korvet Prinses Amelia; aan boord Zr. Ms. stooms. Banka de luit.-ter-zee 2de kl. A. W. Vinkhuijzen, van Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlandenaan boord Zr. Ms. stoomschip Admiraal van Kinsbergen de luit.-ter-zee 2de kl. W. F. Wesseliuck en de off.-van-adm. 3e kl. A. Vermeulen, van Zr. Ms. korvet Prinses Amelia; aan boord Zr. Ms. opuem - vaartuig Stavoren de off.-van-adm. 3de kl. J. W. Groeneijk, van Zr. Ms. stooms. Adm.van Kinsb. is vergunning verleendom te repatrieeren, we gens langdurig verblijf in deze gewesten, aan den luit.-ter-zee lste kl. ihr. C. C. van der Wijck, den off. van adm. 2de kl. H. K. J. vau den Bussche, en aan den off. van adm. 3de kl. J. Gallas; we gens familie-aangelegenheden, voor eigen reke ning, aan den luit.-ter-zee 2de kl. L. Voute. BI1TKNI.A 1X Frankrijk. De Kamer uiteen. Manifest der republi- keinsehe linkerzijde. De nationale vergadering is tot 4 Nov. uiteen gegaan, na nog eenige ondergeschikte punten te hebben afgedaan. De republikeinsche linkerzijde heeft Vrijdag eerst nog eene vergadering te Versailles gehouden, waarin werd behandeld een manifest, opgesteld door den heer Henri Martin, om aan Frankrijks burgers rond te zenden. Daarin wordt gewezen op den verbeterden toestand van het land sedert de verkiezingen van Juni 1871; op de goede ver standhouding tusschen Thiers en de linkerzijde die slechts door punten van anderen dan poli- tieken aard eeuigszins wordt verbroken. Hierbij verdedigt het manifest de republikeinsche partij wegens hare ondersteuning van de belasting op de grondstoffen. Zij is hiertoe genoodzaakt ge worden, zoo luidt het, doordat de meerderheid de inkomstenbelasting had afgestemd, en aan de re geering toch de noodige gelden moesten verze kerd worden. Wat eindelijk de ontbinding der vergadering betreft, drukt het manifest de hoop uit, dat deze zal volgen wanneer het budget voor 1873 is goedgekeurd en de reorganisatie van het leger voleindigd. Duitsohland, Telegrammen aan de dagbladen. Een der belangrijkste punten van behandeling op het te Munchen gehouden Journalisten-congres is geweest de quaestie der telegraphische berich ten, die aan de verschilleude dagbladen worden toegezonden. Het bureau van den heer Wolff ver vult te Berlijn ongeveer de rol van Reuter in Engeland. Hij heeft bijna het monopolie van de verzending der telegrammen in haoden, en nu gaan er algemeen klachten op over zijne gehoor zaamheid aan de regeering, waardoor hij aan zijne abonueuten slechts die berichten zendt, die van hooger hand worden goedgekeurd. Dienten gevolge werd in de vergadering het denkbeeld opgeworpen van een onderlinge telegraaf-vereeni- ging; de uitgever der Ost-Deutscke Zeitung had reeds eene berekening gemaakt van de kosten, die daardoor ten laste der verschillende bladen zou den komen. Volgens zijne opgave zouden die couranten, die zich bij de vereeniging aansloten, jaarlijks niet meer te bekostigen hebben dan 200 thaler, terwijl de overigen ongeveer 350 zou den moeten betalen om alle telegrammen te ont vangen. Met een matige medewerking (in Duitsch- land bestaan 3000 dagbladen) beweerde ge noemde uitgever dat men zelfs een jaarlijksche winst van 40,000 thaler zou maken. Evenwel deze opgave kwamen de vergadering niet zoo bijzonder juist voor, en van verschillende zijden werd er dau ook oppositie tegeu gevoerd. Het plan op zichzelf echter vond algemeenen bij val. De uitvoering was in allen gevalle niet on mogelijk en daarom de verdere bespreking zeer waard. Het groote bezwaar, dat men namelijk tegeu den gevestigden naam van het bureau Wolff geen concurrentie zou kunnen voeren, werd door sommige sprekers bestreden met het voorbeeld vau Engelaud. Daar hebben zich reeds sedert vrij langen tijd de provinciale bladen tot een derge lijk doel aaneengesloten en zij voeren met goed gevolg concurrentie tegen Reuter's office. In Ame rika heeft men dergelijke vereenigingen, die insge lijks een goed resultaat opleveren. Bovendien was het niet zeker, dat de medewerking alleen zou worden toegezegd van Duitsche bladen. Kortom men besloot aan de zaak gevolg te geven en benoemde eene commissie om de wijze van uitvoering te regelen. Bij eene algemeene bere kening werd reeds oppervlakkig vastgesteld dat een kapitaal van 150,000 thalers tot de oprichting noodig zou zijn. Eneeland. Werkstakingen. Openbare gezondheid. De strike der werklieden van het bouwvak te Londen is een van de hardnekkigste die tot nog toe hebben plaats gevonden. Er was voor korten tijd eenige hoop op eene verzoening; doch deze is thans weder verdwenen. De patroons hebben besloten om, daar al hunne pogingen schipbreuk hebben geleden, voor de eerste vier weken alle onderhandelingen af te breken. De timmerlui en schrijnwerkers van hun kant hebben het besluit genomen, alle tot nu gedane concessiën weder in te trekken en, slechts op de oorspronkelijke voorwaarden (negen uur per dag werken tegen 9 stuivers per uur), vrede te sluiten. Aan de strike van het personeel der North- West-spoorweg-maatschappij is daarentegen een eind gekomen. De directie scheen eenige nieuwe werklieden te hebben aangenomen en daardoor verbreidde zich het gerucht, dat niemand der werkstakers meer tot den arbeid zou kunnen terugkeeren. Er kwam toen een panische schrik onder de grèvisten, met het gevolg, dat bijna allen hunne diensten weder gingen aanbieden; inderdaad waren de plaatsen van verscheidenen dan ook reeds ingenomen, zoodat deze hunne werkstaking nu vrij duur moeten bekoopen. De maatschappij heeft zich zeer erkentelijk be toond jegens dat gedeelte der werklieden, dat zich aan de staking niet heeft aangesloten. Zij zullen tot aan 9 September dubbel weekloon ont vangen in plaats van de toegezegde vermeerde ring met de helft. Bij openvallende hoogere plaat sen zullen in het vervolg de trouw gebleven ar beiders eerder in aanmerking komen dan ande ren. Bovendien zal nog een lijst worden opge maakt van die arbeiders, die in den moeilijken tijd bijzonder hun best hebben gedaan, welke dan nog een afzonderlijk bewijs van erkentelijk heid zullen ontvangen. In het Lagerhuis is een nuttige wet bij derde lezing goedgekeurd, een wet namelijk tot be scherming der openbare gezondheid. Tot nu toe was de regeling daarvan in Engeland nog gebrekkig. Plaatselijke commissën waren met het toezicht belast, zonder aan de regeering ver antwoording te behoeven te geven eu met zeer weinig controle van de plaatselijke besturen zelve. Bij deze bill nu wordt het toezicht in de steden opgedragen aau de gemeenteraden, op het platte land aan daartoe door de regeering aangestelde commissiëu, Boards of Guardians genaamd. Zij zijn niet alleen direct afhankelijk van de regee ring die hen benoemd heeft en die bun dus ook in voorkomende gevallen de noodige bevelen tot handelen kau geven, maar zij zijn osk verplicht advies in te winnen van medische ambtenaren, die door den staat voor een gedeelte worden bekostigd. Vroeger was er in zaken der openbare gezond heid letterlijk geen verantwoordelijkheid. Dit zoo hoog noodige element bij die quaestie is door deze wet ingevoerd. Zij vond dan ook algemeenen bijval bij de verschillende partijen, en zal door het Hoogerhuis, die haar reeds in eerste lezing behandeld heeft, zonder twijfel goedgekeurd worden. TKLEttRAMiVIEN. Weenen, 3 Augustus. Keizer Wilhelm kwam hedenmiddag te Wels aan. Z. 41. werd door den aartshertog Carl Ludwig namens den Keizer van Oostenrijk begroet. Gezamenlijk zetten zij dade lijk de reis naar Salzburg voort, alwaar zij te kwartier voor vijveu aankwamen. Morgen ver trekt Keizer Wilhelm naar Berchtesgaden, om een bezoek bij den Duitschen Kroonprins ofte leggen; Maandag begeeft hij zich naar Gastein. Officieel wordt het bericht bevestigd, dat de keizer van Rusland, en niet graaf Andrassy, het eerste denkbeeld heeft geopperd van een ontmoe ting der drie Keizers te Berlijn. Graaf Audrassy zal zijn souverein naar Berlijn vergezellen. Berlijn, 3 Augustus. De Reichs-Ameiger kondigt de wet af betreffende de overneming van het be heer van den Luxemburgschen spoorweg; en het Heichs-Gesetzblatt het postverdrag tusschen Duilsch- land en Luxemburg, benevens het uitleverings verdrag tusschen Elzas-Lotharingen en Luxem burg. Kopenhagen, 3 Augustus. De kroonpninses van Denemarken (prinses Louise van Zweden) is he- dennamidddag van een zoon bevallen. Konden, 3 Augustus. In een brief van lord Granville aan lord Stanley wordt de echtheid der onlangs openbaar gemaakte brieven van Dr. Li vingstone bevestigd. Konstanttnopel, 3 Augustus. E9sad-pacha is tot minister van Marine benoemd. Men verzekert, dat Mustapha Fazyl-pacha, Djemil-pacha, Sadyk- pacha en Mehemed Ruschdi in het nieuwe kabi net zullen optreden. Alle Turksche dagbladen hechten hunne goedkeuring aan de benoeming van Midhat; voor diens paleis hebben vreugde- demonstratiëu plaats gehad, terwijl de volksme nigte voor het paleis van 4Iahmoud hare onte vredenheid te kennen gaf. Het bevel tot staking der uitgifte van het dag blad Beret, het orgaan der jong-Turksche partij, is opgeheven, en de redacteuren van dat blad treden in dienst der regeering. Parijs, 4 Augustus. Het officieele blad zegt, dat de korting op de inschrijvingen voor de nieuwe leening nog niet positief is vastgesteld. Zoo veel is echter zeker, dat de toewijzing niet minder dan 7en niet tneer dan 8 percent zal bedragen. Rome, 4 Augustus. Heden worden de verkie zingen voor den gemeenteraad dezer hoofdstad gehouden. Alle partijen nemen levendig aan den strijd deel. Bij de samenstelling van de bureaux van stemopneming zijn 24 liberalen gekozen en slechts één clericaal. De orde is uitmuntend. Parijs, 5 Augustus. De beer de Kératry heeft zijn ontslag genomen als prefect van het depar tement Bouches du Rhone. Dit ontslag is aange nomen. Het besluit van den heer de Kératry is hierop gegrond, dat hij de onmiddellijke ontbin ding vroeg van den Algemeenen Raad van dat departement, een maatregel welker beslissing al leen in de macht staat der Nationale Vergadering. LAAT8TK BURICHTE.X. 's-Gravknhagb, 5 Augustus. Dezer dagen is in het hotel Paulei alhier aangekomen Z. D. H. de groothertog van Oldenburg, onder den naam van graaf d'Oberstein. Hij is vergezeld van den kamer heer baron von Dalwigh en eenig gevolg. Prins Peter van Oldenburg, te Scheveningen verblijf houdende, bracht Z. D. neef gisteren in diens hotel een bezoek, waarna beiden bij H. M. de Konin gin op het Huis ten Bosch het middagmaal ge bruikten. Lord Napier en diens zoon, beiden uit En geland, zijn gistereD alhier aangekomen en hebben, uitgenoodigd door H. M. de Koningin, hun intrek op het Huis ten Bosch genomen. Aan het Ministerie van Justitie is heden aan besteed: het vernieuwen en herstellen van meu blement in het Paleis van Justitie te Amsterdam. Daarvoor waren vier biljetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer A. H. Hagedoorn, te Am sterdam, voor f 1274. Ten raadhuize alhier is heden door Burg. en Wethouders aanbesteed: het verrichten van eenige herstellingen aan verschillende bruggen binnen de gemeente. Van de drie ingekomen bil jetten was het minste dat van den heer J. H. de Swart alhier, voor 1268. De Commissaris des Konings in de provin cie Zuid-Holland heeft bij circulaire van 29 Juli jl. aan de gemeentebesturen doen toekomen een staat waarin voor iedere gemeente is aangewe zen het cijfer der bevolking op den 31 December 1869, afgeleid uit de uitkomstender volksstelling op 30 November/1 December 1869. Dit cijfer ver-' zoekt hij hun tot grondslag te doen strokken voor de berekening der bevolking hunner gemeente voor de volgende jaren. Gedeputeerde Staten der proviucie Zuid- Holland hebben bij circulaire van 31 Juli be paald, dat voortaan de laatste Maandag van'elke maand, des voormiddags te 11 nren, zal zijn be stemd tot het onderzoeken van nalatigen ter in schrijving en achterblijvers der nationale militie, bedoeld bij art. 161 en 172 der militiewet, zoo mede tot het onderzoeken van plaatsvervangers en van nummerverwisselaars, die gesteld worden op grond van art. 61, 69, 70 en 71 dier wet, eu in het algemeen lot het behandelen van alle andere zaken waarbij een persooulijk onderzoek, ten overstaan van Gedeputeerde Staten, te pas komt. Wanneer echter een algemeene christelijke feestdag moest op den laatsteu Maandag der maand, zal tot voorschreven einde worden geva ceerd op den voorlaatsten Maandag dier maand, mede te 11 uren. Ook tusschentijdsche keurin gen, voor zooverre die noodig zijn, zullen voort aan plaats hebben op Maandag. Bij deze gelegenheid is aan de gemeentebestu ren medegedeeld, dat de nalatigen ter inschrij ving, die aanspraak hebben om op grond van art. 162 der militiewet te worden vrijgesteld, volgens het tweede gedeelte der missive van het Departement van Binnenlandsche Zaken van den 23 Februari 1867 n°. 175 (4de afd.), niet in per soon voor Gedeputeerde Staten behoeven te wor den gebracht. De toezending van de gevorderde bewijsstukken, tot staving der reden van vrij stelling, is voldoende. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij aanschrijving van den 30 Juli 11., u". 104 (lste afd.) voorschriften gegeven betrekkelijk het opmaken van verklaringen bij onderhandschen verkoop van vleesch of huiden van onteigend vee.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3