damschen boekdrukker (Thdie de romans die hij uitgaf onder het zetten vertaalde. (IV. v. d. B.) De heer M. Geoffroi St.-Hilaire, directeur van den Parijschen dierentuin, merkte eenigen tijd geleden op dat zijne verzameling kleine vogels met den dag verminderde; doch niettegenstaande alle pogingen kon hij den dief niet ontdekken, tot dat hij eindelijk gewaar werd dat de schuld lag aan een kleinen Afrikaanschen neger, die de kameelen op hun wandelingen begeleidde. Deze had de gewoonte de kleine vogels levend uit de hand op te eten, en toen hij ontdekt werd, was hij juist bezig een schoonen vogel te verslinden nadat hij hem eerst geplukt had. Het arme dier had reeds een groot gat in den rug. Drie uren nadat de neger, na een strenge bestraffing, weder op vrije voeten was gesteld, vond men hem in het bassin van den zeehond, tegen wien hij een hevig gevecht voerde. De liefhebber van rauw vleesch is onmiddellijk opgesloten. Voor den duur van den nationaleu schietwed strijd, van den 9den tot deu 19den dezer, zal een Rijkstelegraafkantoor met beperkten dagdienst ge opend zijn in het kamp op de Wiesselsche heide. Bij beschikking van 2 Augustus 1872, n°. 220, is aan Buising en ter Spill, te Groningen, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst tusscheu Groningen en Oostma- horn tot op de reede en in zee. De, in bet belang van den handel, op den 26sten Juni jl. ingevoerde wijziging der diensturen van het Rijkstelegraafkantoor te Monster wordt, te re kenen van den 5den dezer, ingetrokken. Van dien dag af zal het kantoor weder even als vroe ger open zijn: op werkdagen van 7 tot 12 uren voor- en van halfvier tot halfzeven des namiddags; op Zou- en feestdagen van 9 tot 12 uren voormid dags. Z. M. heeft den heer H. J. W. Oosting, thans ontv. der directe bel. en acc. te Akkerwoude c. a., benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Akkrum c. a. Z. M. heeft goedvonden bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht in Nederl. Indië te benoementot officier-van-ge zondheid der 2de kl. den beer H. D. J. Lange- jaaii, arts, geboren den 29steu April 1842, te Heemstede. Z. M. heeft goedgevonden den ofiicier-vau-ge- zondheid 2de kl. J. J. Hoogeboom, van het per soneel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederl. Indië, thans met verlof tot her stel van gezondheid, voor den tijd van twee jaren te detacheeren bij het leger hier te lande. Z. H. heeft goedgevonden te benoemen tot 2den luit. bij het leger in Oost-Indië: bij het wapen der inf., de cadetten G. F. Soeters, B. Schaap en W. Munniks de Jongh; bij het reg. Oost-Ind. cav., den cadet J. A. W. Oxenaar; bij het wapen der art., de cadetten J. H. van Blommestein, M. B. Rost van Tonningeu en F. W. H. Tijdeman; bij het wapen der genie, de cadetten H. J. Bijleveld en H. A. G. von Dentzsch, allen herkomstig van de Kon. Mil. Academie. BINNENLAND. Haarlem, 3 Augustus. Heden in den vroegen morgen heeft in onze omstreken, volgens sommi gen in het Bloemendaalsche Bosch, een duel met den sabel plaats gehad tusschen den heer P., ge pensioneerd Indisch officier, en den heer H., stu dent te Delft. Eerstgenoemde is aan de hand ge kwetst, terwijl de heer H. ongedeerd bleef. De politie was onderricht en heeft haar best gedaan om de zaak te voorkomen, waarin zij echter, ver moedelijk omtrent de juiste plaats der samenkomst misleid, niet geslaagd schijnt te zijn. De heer P. is, na door een chirurgijn te Haar lem verbonden te zijn, reeds per eersten trein met zijn beide secondanten naar 's-Gravenhage teruggekeerd. 's-Gravenuage, 3 Augustus. De Nederlandsche Nationale Werkliedenvereenigiug hield gisteren avond in het lokaal der loge alhier eene alge- meene vergadering, onder voorzitterschap van den heer mr. H. Both. De vergadering werd geopend met een welkomstgroet van den Voorzitter, die deed uitkomen dat hij vóór twee maanden de vergadering sloot met den wensch in eene vol gende vergadering aangename berichten nopens de Vereeniging te kunnen mededeelen. Het was voor hem een geluk voorshands zijn wensch ver vuld te zien. Hij hoopte dat de mededeetiugen, die in deze samenkomst zouden worden gedaan, der vergadering hoogst aangenaam zouden zijn. Na de goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, ging de Voorzitter over tot het doen der mededeelingeu, ten einde de vergadering op de hoogte der verrichtingen van het bestuur te houden. De heer van Bommel had zich de keuze van bestuurslid laten welgevallen en de CQm- rnissie tot onderzoek van de balans en de boeken over het afgeloopen tijdvak had zich van hare taak gekweten en dc boeken in orde bevonden. Omtrent de inschrijvingen der geldleening bleek, dat die in het begin zeer matig waren en nog geen j 20,Ü00 beliepen, maar dat, nadat er eene tweede circulaire was verschenen, de inschrij vingen in die mate waren toegenomen, dat thans gevolg zal kunnen worden gegeven aan het plan der Vereeniging tot het doen bouwen van wonin gen. Bij de mededeeling, hetgeen trouwens reeds bekend is, dat de heer Potter thans voor 40 aandee- len in de geldleening der Vereeniging deelnam, was het alsof er aan de toejuichingen geen einde zoude kouien. De heer Potter, die deze vergadering met zijne tegenwoordigheid vereerde, dankte vol ge voel voor dit blijk vau erkentelijkheid. Met moed, zoo ging de president voort, kan nu de toekomst worden te gemoet gegaan. De Vereeniging is nu in het bezit gekomen van grond in de Sumatra- straat, waarop 38 woningeo zullen kunnen wor den gebouwd. Voor dit bouwplan werd een prijs vraag uitgeschreven en eene maand als termiju tot beantwoording daarvan gesteld. Slechts met de ontvangst van één antwoord kon het bestuur zich verheugen. De heeren Sarader, Brouwer en Swijser werden uitgenoodigd als jury het ant woord der prijsvraag te beoordeelen, die na het houden van eenige zittingen een rapport indien den, waarin zij ten volle erkenden de verdiensten van den inzender van het antwoord, maar voor het bouwen de toepassing der teekening niet kon den aanbevelen. De begrootiug ging de middelen der Vereeniging ver te boven en kon dus niet voldoen aan het verlangen: goede en goedkoope woningen tot stand te brengen. Het bestuur ver- eenigde zich met de meening der jury; de inzen der verdiende den ruimsten dank, en hem werd met algemeene stemmen een premie uitgereikt. Later bleek, dat de inzender was het lid der Vereeniging Hanselaar. Een woord van huideen dank werd ook gebracht aan de leden der jury voor de door hen zoo welwellend volbrachte taak- Eene tweede ingekomen teekening van een archi tect buiten de stad, die mede veel verdienste had, kon zulks niet baten, daar daarbij op beneden en bovenwoningen werd gerekend, terwijl het doel is afzonderlijke woningen te bekomen. Een gecombineerde vergadering van het bestuur met de commissie van toezicht had ten gevolge, dat binnen weinige dagen het bestuur in het bezit gesteld werd van eene teekening, waarvan de voorzitter verwachtte, dat het oordeel der ver gadering eenparig zou zijn met het oordeel van het bestuur. Den vervaardiger, den heer Hooft, „ken manueD, die zingen en vloeken, of wezen loos door hunne bleeke vrouwen begeleid wor sen. Het treurigst daarbij is, dat hunne vrou- „wen zich dit niet schijnen aan te trekken, maar „het als iets zeer natuurlijks beschouwen: De „gentleman, dikwijls een goede vijftiger, is maar „wat „dronken", maar dat is hij iederen avond. „De arme man heeft een paar borreltjes op,maar dat „doen zijn vrienden immers ook, als de gelegen heid zich aanbiedt. Zij vinden hetgeen schande! „zij lachen er eens om, verdragen zijne luimen, „en zijn gereed zijne partij op te nemen tegen „ieder, die iets tegen zulk een reisgezel zou in brengen. Evenzeer hnnne vrouwen die er nu „eenmaal aan gewoon zijn, haar dronken man- „nen door verliefde dronkaards tot bedaren te „doen brengen en te laten begeleiden." Het is zes uren, en wij komen door (de ar menwijken terug. Welk een schouwspel! In den omtrek van Leed-straat zijn 15 a 20 straten, waar touwen gespannen zijn om lompen en linnengoed te drogen. Op elke trap wemelen troepen kin deren, die bij vijf- of zestallen op de treden zit ten, terwijl het oudste kind het jongste draagt; bleeke gezichten, verward blond haar bij wit af, kleeren met gaten, geen kousen of schoenen aan, allen verschrikkelijk vuil; het gelaat, de armen en beenen zijn met een korst van stof en roet bedekt. In eene enkele straat liggen en vechten wel tweehonderd kindereu. Dichter bijgeko men ziet men in den half donkeren gang de moeder en de oudste zuster neergehurkt, met bijna niets dan een hemd aan het lijf. En hoe zien de woningen van binnen er uit! Een stuk gelapt wasdoek, een enkele zeeschelp, een paar voorwerpen van pleister; de oude kindschegroot moeder zit in een hoekde vrouw probeert de armoedige plunje te verstellen, de kinderen zijn hangerig. De lucht is die van een pakhuis met oude vodden. Bijna alle huizeu hebben tot be nedenverdieping een met tegels bevloerden kel der. Wat een leven moet dat zijn in die kelders in den winter! Enkele heel jonge kinderen zien er frisch en rood uit, maar hunne groote blauwe oogen maken u treurig: dat bloed zal onrein worden, ouder geworden zien zij bleek en wordt het vleesch slap en wit;, velen ziet men er met uitslag in het gezicht en stukjes papier als plei ster. Wij gaan voort en de troep wordt groo- ter. Groote jongens zitten of liggen op de kleine steenen met vuile kaarten te spelen. Bleeke baar dige oude vrouwen komen uit de drankwinkels, met knikkende knieën, haar doffe blik en domme glimlach zijn niet te beschrijven; de gelaatstrek ken schijnen langzamerhand door het vitriool als te zijn weggevreten. De lompen vallen bijna af meesterknecht van den heer van Lith, werd Jaar voor de innigste dank toegebracht. Uit deu staat der kas, afgescheiden van het kapitaal voor het bouwen, bleek dat gedurende het jaar dat de vereeniging bestond, aan ziekengelden waren uitgegeven 59 en dat er nog ruim 72100 aan wezig waren, waarvan aan donatiën 7672.56. Een woord van hulde werd vervolgens gebracht aan den notaris Eikendal, die voor het opmaken van akteu voor den aankoop van den bouwgrond van den heer Maxwils was werkzaam geweest en niets anders in rekening had gebracht dan de gedane voorschotten; „het spreekt van zelf," zoo schrijft die heer, „dat wij van dergelijke Ver eeniging geen salaris verlangen." De beschei denheid van den heer Eikendal ter zijde stel lende, meende de voorzitter ook hiervan mede deeling te moeten doen. Thans werden de teekeningen ter inzage aan de leden aangeboden, waaruit blijkt dat elke woning zal bevatteneen voorkamer, eene ach terkamer, groot 18 vierkante meters, een snui vertje en privaat, en daarachter een klein bleek veld, terwijl boven een afgeschoten kamer zal zijn, waar de werkman nog iets zal kunnen ver dienen, verder een zolder en een doelmatig inge richte kelder; de vier woningen, die met hare achtergevels tegeu elkander komen, zullen over één pomp kunnen beschikken. Om met meer zekerheid de belangen der ver eeniging te bevorderen, heeft het bestuur zich andermaal tot den heer Saraber en tot den heer Maxwils gewend om als bevoegde deskundigen dat bouwplan te beoordeelen. Hun oordeel was eenparig, zij konden het plau gerust aanbevelen. De heer Hooft kon de stellige verzekering geven, dat elke woning niet meer dan f 950 zou kosten, waarvoor hij bereid is ze zelf aan te nemen. Ten aanzien van de huishuur zeide de voorzitter, dat elke woning voor 1,20 a 1,25 per week zon kunnen worden afgestaan. De woningen, die da delijk aan de straat gelegen zijn, zouden natuur lijk de duurste wezen. Als commissie van toe zicht op de bouwerij werden benoemd: de pen ningmeester de Wit, de teekenaar Hooft en het lid der vereeniging de Zwart. Met hen, die stof felijk de vereeniging steunden, konden ook deze namen niet vergeten worden, daar zij geheel belangloos deze taak op zich nemen. Het stelsel: loon uaar bekwaamheid, zou bij de commissie op den voorgrond staan; de leden, die gaarne wilden medewerken tot het bouwen der wonin gen, moeten zich bij een der leden van de com missie aanmelden. De voorzitter geloofde, dat deze mededeelingeu stellig aangenaam zouden zijn. Hij hoopte dat het werk met liefde zou worden verricht en dat de leden zegen in hunne woningen mochten ondervinden. Hij twijfelde niet of de Nederlandsche kapitalist zal nog meer medewerken om voor audere leden in een ander gedeelte der stad woningen te bouwen. Vanwege de vergadering werden geen bedenkingen tegen de teekening gemaakt, die dus als goedgekeurd werd beschouwd. Behalve zaken van ondergeschikt belang, is men thans zoo ver gevorderd, dat nog in dit jaar een groot gedeelte der woningen voor de leden zal kunnen worden beschikbaar gesteld. De president hoopte dat de eerstvolgende bijeen komst zal gehouden worden op het terrein van de Vereeniging, ten einde alsdan den eersten steen te leggen ter verwezenlijking van het doel, waar voor de Nederlaudsche Nationale Werklieden- Vereeniging is opgericht. Nadat een der bestuurs leden de vergadering eenige welwillende woor den had toegesproken, en de heer Visser het be stuur, zoo hij meende namens de vergadering, zijn dank had betuigd voor de wijze waarop het in deze was werkzaam geweest, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. 's-Gravenhage, 5 Augustus. Het Koninklijk,In stituut van Ingenieurs viert 30 en 31 Augustus e. k. en laten hier en daar de vuile huid door, het zijn afgedankte elegante kleedjes en dameshoed jes. Een verschrikkelijke bijzonderheid is, dat deze straten regelmatig zijn en pas gebouwd schijnen; waarschijnlijk is het een wijk, die door een weldadig genootschap hervormd en luchtig gemaakt is; dat is dan ook het beste wat men voor de armen heeft kunnon doen. De eenvor mige rij huizen en trottoirs loopt aan beide zijden voort, terwijl het binnen die mathematische lijnen wemelt van menschelijko leelijkheid en ellende. De lucht is onzuiver en drukkend, het licht bleek en dof; geen kleur, geen vorm, waar het oog met genoegen op kan rusten; de bedelaars van Rembrandt waren gelukkiger in hunne schil derachtige krotten. En dan heb ik de wijk der Ieren nog niet gezien Het vloeit er hier van over; men zegt dat er honderd duizend zijn; hun wijk is het ergste deel van de hel. Maar neen, er is nog erger, namelijk te Belfast, in Ierland, waar 's avonds bij 't uitgaan der fabriek de meisjes zonder kousen, schoenen of hemd aan, in een grijzen werkkiel, tot zeer laat op het trottoir gaan zitten om nog een penninkje boven het dag loon te bedelen. het feest van zijn 25jarig bestaan. De eer:-Ija5 der viering zal gewijd wordeu aan een der stad Haarlem en omstreken, ahvaari)01'* bezoek zal worden gebracht aan de oud- dene werken van de Kanaalmaatschappij '00 nabij Velzeu eu havenhoofden). Den vu,JSW dag, 31 Augustus, zal er vergadering wor,;!°e' houden in het lokaal van den Zoölogie tanischen tuin alhier. Des middags te P' uiatinée musicale te geven door de mm;.Bi het regiment grenadiers en jagers inde tent in het Bosch, terwijl de dag besloten'"P met een diner aan het Badhuis te Scheven 11 ijkt In inde eu met muziek vau de kleine kapel grenadiers eu jagers. Te Scheveningen vertoeft thans Prins i, der, broeder van Prins Peter van Olden! Wij vernemen dat Z. K. H. de Gr, Alexis van Rusland, derde zoou van 'L Keizer aller Russen, eene reis zal ond naar Nederlandsch-Indië, waar hij reed,', kort wordt verwacht. Aanstaanden Donderdag, 8 Augusts, op het terras vau het Groot Stedelijk BaJ .en t ilaat So: an I, an ich Scheveningen voor het eerst gedurende erci {Wordt vervolgd). seizoen, groot vuurwerk worden atgestok, De heer Theod. de Lyon, firma v. d. Ht,."n gedurende de in September e. k. alhier te iel^ landbouwfeesteu, in eene daartoe opteridn^ op het Plein, concerten geven. vej| De 22ste algemeene vergadering i;ju Broederschap vau candidaat-notarissen den gehouden te Zwolle op Maandag, iCpt gustus a. s. -hp Boskoop, 3 Augustus. Door de aardbezie,nd< pagnie zijn van hier verzonden ongeveer ulk potten aardbeziën en 1600 mandjes besseden semen hebben opgebracht ruim 21,000. laag: der aardbeziën was, ofschoon van kortelat (slechts 4 weken), overvloedig en de prijs au t zeer bevredigend. ste Oudewater, 3 Augustus. Zooals inder.aan meld is, had de Thorbecke-commissie alt «bijv de centrale Commissie voorgesteld, de Gezien raden in Nederland te verzoeken, het be.a"e wijlen Thorbecke in hunne respectieve r„-sen te plaatsen. Daar dit voorstel niet in bebui is gekomen, heeft onze subcommissie in lian eigen kring uitvoering aan dat denkbeeld i 3e" geven en zich bij gemotiveerd adres tot dreen meenteraad alhier gewend, met het verztfwa de Raad mocht besluiten het beeld van d„::afe aan wien de natie zoo dure verplichtiu; sch eene eereplaats in de raadzaal der gemec ^eI willen toestaan. De Raad, gisterenavond vergader,/, >p sloten aan dat verzoek voor gemeenterek, gevolg te geven. »fg Utrecht, 4 Augustus. Gisterenmiddag te .er minuten over eenen is uit Rotterdam a!i.«u.8tr gekomen en onmiddellijk per Centraab^vsivei naar Harderwijk vertrokken een 16tal vet 1 deelde soldaten van het O. I. leger, die be eenige dagen met het stoomschip Conrad uw m( vaderland waren overgebracht; een detectie:8C' mariniers begeleidde deze gevangenen. rel Zwolle, 3 Augustus. In de heden alhie: de houden vergadering van den Gemeenterai besloten, aan het bestuur des hansischen Geld zij vereins, te Lubeck, op zijn verzoek om gelde, oudersteuning, gedurende 5 jaren, ingaande j8& het loopende jaar, een subsidie van 7 25 u te gemeentekas te verleenen. he M Volgens mededeeling van den voorzitter 1, ben Burgemeester en Wethouders nu reeds de dat bestuur, hetwelk voornemens is eene gesc la denis der Hanzesteden, waartoe ook Zwolle behoord, uit de archieven samen te stellen, st nommer van het tijdschrift ontvangen, waars lu uitslag der voorgenomen nasporingen gaandffljj zal worden medegedeeld. -bi b a: h Wij ontvingen gisteren de O. I. mail tt nieuwstijdingen loopende tot 22 Juni. Aan het Bat. Handelsblad is ontleend: BATAVIA, 19 Juni. T Onder de heden aangekomen schepen bek h de Maria Elisabeth, gezagvoerder Ballard. Kapitein Ballard, die sedert 32 of 33 jaret j, kustvaart tusschen de Kokos-eilanden en Javi ti dreef, een duchtig eu algemeen geacht zee» is echter niet mede teruggekeerd. Na terugkomst van de laatste reis van b ging hij in eene boot van zijn schip af, tri J de beer Ross jr. een der leden van d> keDde firma op de Kokos-eilanden, was'1 Ballard voer hem in eene tweede boot soi Eene hevige, plotseling opgekomen bui wiet booten in de zware branding om. De oudes man kon niet zwemmen. De heer Ross 1 hem eu hielp hem zich aan eene der bt** 1 vastklemmen. Eensklaps liet kapitein Ballad1 en verdween in de diepte. De afstand van I strand was niet groot meer en het lijk vverdJ' ook spoedig gevonden. De overige personal),J j zich in de beide booten bevonden, redden i zwemmende, behalve een matroos, die mede rf dronken is. KOLONIËN.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2