zich niet rechtstreeks naar hunne corpsen bege ven, te 's-Gravenhage te worden verzameld op Dinsdag den 13 Aug. a. s. in de Koekamp; des voormiddags te 9 uren de miliciens van het 3de reg. infanterie, bestemd voor VlissiDgen en Middel' burg, en die van het 6de reg. infanterie, bestemd voor Bergen-op-Zoomdes voormiddags te 10 uren de mil. van het 4de reg. inf., bestemd voor Gouda en Leiden; des voormiddags te halftwaalf al de overige miliciens der infanterie; op Donderdag 22 Augustus a. s. te halftwaalf voormiddags aan het gebouw van het Prov. Bestuur, al de mili ciens van de vesting-artillerie. De Minister van Marine brengt ter kennis van belaughebbenden, dat, ten gevolge van het heer- schen van de gele koorts te Bahia, de toepassing van quarantaine-maatregelen is bevolen ten aan zien van de schepèn, welke sedert den 16den Juni jl. vau daar naar Nederland vertrokken zijn De Minister ,van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de Koninkl. Militaire Academie in het licht is verschenen en tegen den prijs van 0.48 voor particulieren in den handel is verkrijgbaar gesteld, het bij Koninklijk besluit, dd. 9 December 1871, vastgestelde Reglemeut voor de Koninkl. Militaire Academie, waarbij tevens in een band is opgenomen de Wet van 17 Juli 1869 Staatsblad u4. 141) tot regeling van het onder wijs aan voornoemde Academie, het opgemeld besluit, benevens het voorschrift op den inwendi- geu dienst bij die inrichting. Voor den dienst vau den waterstaat en de bur- gerlijke openbare werken in Nederlaudsch-lndië zijn beuoodigd les adspirant-ingeuieurs. Deskundigen, Nederlanders van geboorte of door naturalisatie, in het bezit van een diploma van civiel ingenieur, verkregen aan eene van 's Rijks instellingen, die genegen zijn zich op den voet, onder genot der voordeelen en onder de 'verplichtingen omschreven in het Koninklijk be sluit dd. 26 December 1864, u". 70 (Indisch Staats blad 1865, u°. 30, en Nederlandsche Staatscourant dd. 30 December 1864, n°. 309), als adspirant-iugenieur bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederlandsch-Indië te verbinden, kun nen zich, tot en met ultimo Augustus 1872, tot het deelnemen aan een vergelijkend onderzoek, bij gezegeld request tot het Departement van Ko loniën wenden, onder overlegging van de stuk ken en onder de voorwaarden vermeld in de Staatscourant van heden. Z. M. heeft aan de commissie uit de Staten der provincie Noord-Holland, bela6t met het onder zoek van het ontwerp-reglement van bestuur voor den Hondsbossche eu duinen tot Petten, machti ging verleend tot voortzetting harer werkzaam heden na de sluiting van de zomervergadering der Staten in 1872. Z. M. heeft op hun verzoek, ingetrokken de benoeming van: den hoogleeraar Dr. A. Heyn- sius, tot secretaris der commissie, gedurende den tijd van één jaar, ingaande 1 Augustus e. k. be last met het afnemen der natuurkundige examens, met behoud van zijne benoeming tot lid dier com missie; P. J. Haaxmau, tot lid en F. J. Swart- wout, tot plaatsvervangend lid dier commissie; benoemd: tot secretaris van voormelde commissie het lid Dr. J. P. van Braam Houckgeest, officier van-gezondheid der 2de kl. te Amsterdamtot leden: W. M. Logeman, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Haarlem en W. Stoeder, apothe ker te Amsterdam; tot plaatsvervangende leden: Dr. J. H. van den Broek, 1ste officier-van-gezond heid 1ste klasse te 's-Gravenhage en N. van der Salm, apotheker te Utrecht; op hun verzoek, in getrokken de benoeming van Dr. A. H. Israëls. tot lid en secretaris der commissie, gedurende den tijd van één jaar, ingaande 1 Augustus e, k., belast met het afnemen der geneeskundige examens; D. Pas, tot lid, en Dr. J. Zeeman en A. Stellingwerflf, tot plaatsvervangende leden dier commissie-, benoemd: tot lid en secretaris van voormelde commissie Dr. M. R. Timmerman, of- ficier-van-gezoudheid der 1ste kl. te Amsterdam tot lid: G. J. Jacobson Bzn., oud apotheker te Schiedam; tot plaatsvervangende leden: Dr. J Vroesom de Haan, te Rotterdam en Dr. E. A van der Burg, leeraar aan 's Rijks Hoogere Bur gerschool te Leeuwarden. Z. M. heelt met ingang van 1 Augustus tot schoolopziener in het 3de schooldistrict van Noord Holland benoemd den heer P. S. Bakels, te Texel. Z. M. heeft de benoeming van G. N. de Voogt Jr., burgemeester vau Loosduinen, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd. Z. M. beeft aan de commissie uit de Staten der Provincie Zuid-Holland tot onderzoek en rap port omtrent een voorstel van Gedeputeerde Staten tot vaststelling van de dijktafel voor het eiland Voorne en Putten, en aan die tot onderzoek en rapport omtrent het voorstel van Gedeputeerde Staten betrekkelijk het adres van het bestuur der generale dijkage van Stellendam, om voorziening in het onderhoud van den dam 13, liggende voor den Adrianapolder, machtiging verleend tot voort zetting harer werkzaamheden na de sluiting van de zomervergadering der Staten in 1872. Z. M. heeft den heer J. D. B. A. baron van Heeckeren van Beverwaard. Nederlandsch gezant te Weenen, benoemd tot Minister van Staat. BINXVENLAND. Amsterdam, 28 Juli. De Victoria Regia zal iu deu Hortus Botanicus alhier, vermoedelijk in het laatst dezer week, haar eersten bloemknop ontplooien. Het bassin, dat dit jaar eeue aanmerkelijke uit breiding heeft verkregen, is nu iu het middenge deelte 6.35 m. breed, bij eene lengte van 15 ui. De geheele oppervlakte water is bezet uiet ecu 15tal Victoria-bladen van 1.25 tof 1.8Ü m. iu di ameter, Euryale ferox, Indische Lotus, eu andere tropische waterplanten. Amsterdam, 29 Juli. Stemgerechtigde deelheb bers (kiescollege Amsterdam) iu de Ned. Handel maatschappij herkozen heden den heer A. Wert- heim als commissaris en kozen (als couimissaris plaatsvervanger) den heer H. C. J. Bienfait in stede van den heer L. A. Bienfait, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Velzen, 27 Juli. Het was heden 13 maanden en 27 dagen geleden, dat aan de fundeering van de Noordzee-sluizen onder deze gemeente de hand elegd werd, en levens de dag, dat dit indruk wekkend kunstwerk door de directie der Amster- dainsche Kanaalmaatschappij ten overstaan van het Rijkstoezicht en gedelegeerden van den wa terstaat opgenomen moest worden. Zijn wij wel ngelicht, dan heeft het niet alleen aan de ge stelde eischen voldaan, maar deze in belangrijke mate overtroffen, en heeft niet het miost de uit voering van de hier te lande in de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen, onder directie van den heer van der Made te Amster dam, vervaardigde ijzeren sluisdeuren, vau welke de buitenste 13 meters hoog zijn, ieders bewon dering gewekt. Na afloop der inspectie vonden zich de aan wezigen in de koele ruimte tusschen een paar vloed- en een paar ebdeuren, op den bodem der groote schutsluis 7.75 meters onder A. P., door de zorg van den agent der aannemers voor deze afdeeling van het werk een eenvoudig en welkom collation bereid, waaraan verscheiden dronken werden uitgebracht in verband tot de grootsche onderneming, op wier baan thans weder een zoo belangrijke stap voorwaarts gedaan was. Iets treffends of aandoenlijks had dit samenzijn door de aanwezigheid van Mevr. S. Tate Free man met hare zoon». Algemeen werd dit op prijs gesteld als een blijk van vereering door de we duwe gebracht aan haren te vroeg ontslapen echtgenoot, onder wiens leiding het kunstwerk der Noordzee-sluizen aangevangen werd, maar niet mocht worden voltooid, en diep werd dan ook door alle aanwezigen gevoeld het warme woord van hulde, door den heer Rutgers van Rozenburg, een der directeuren van de Kanaal maatschappij, gebracht aan de nagedachtenis des heeren Freeman, en de dronk, in verband hier mede ingesteld op het welzijn zijner nagelaten betrekkingen en den voorspoed van zijn oudsten zoon en zijn schoonbroeder, den heer Lindsay, in de vervulling van de "door hen opgevatte taak. (ff. R. Ct.) 's-Gravenhage, 29 Juli. Gisterenavond hebben enkele personen aan de zijde van den Boschkant een ongewoon verschijnsel waargenomen. 't Bestond in een vurigeu bol, welke, bij wijze van staart, een felleu lichtstroom uitstraalde, en die zich uit het zuiden iu de richting van het noorden voortbewoog. Gedurende een zestal minuten hield 't ver schijnsel aan. In de heden gehouden vergadering van deu gemeenteraad i6 het verzoek van de heeren W. Lensink en zoon te Arnhem, om een stuk grond langs den Scheveningschen Weg teneinde aldaar villa's en elegante woonhuizen te bouwen, welke bouw in het oog van adressanten tot verfraaiing vau evengemelden weg zoude strekken over eenkomstig het voorstel van B. en W., die in dit plan juist een verlies van het fraaie en schooue der wandelplaats zagen, met algemeene stemmen afgewezen. Intusschen is er in het begin der zitting een ander verzoek om bouwgrond van genoemde heeren ingekomen, waarover het Dagelijksch Be stuur nader praeadvies zal uitbrengen. Vervolgens vereenigde de vergadering zich met het voorstel tot onderhandsche aanbesteding der levering van ijzeren buizen voor de duinwater leiding. Zoo men weet gingen de inschrijvingen, waarvan de minste f 609,000,00 bedroeg, bij de openbare aanbesteding ingekomen, het geraamde bedrag van /"366,980.86 aanmerkelijk te boven, en hebben B. en VV. gemeend in overleg met den ingenieur, geen dier inschrijvingen te mogen aan nemen. Thans is, blijkens mededeeling van B. en W., de levering der buizen ondershands gegund aan de heeren van den Bergh en C. te Amsterdam voor de som van f 648,723,09. Deze som, ofschoon de raming van den inge nieur nog te boven gaande, is echter het gevolg van den inmiddels gestegen prijs van het ijzer. Eindelijk werd, na goedkeuring der verschil lende voorwaarden, eveneens met algemeene stemmen aangenomen het voorstel tot het aan gaan eeuer geldleening ten bedrage van/"250,000 ter bestrijding der kosten voor dit jaar van be doelde duinwaterleiding. Na afloop van het aan de orde gestelde, vroeg de heer Mock eenige inlichtingen omtrent het in de maand September a. s. in de residentie te houden congres der Internationale, o. a. of daartoe aan het Dagelijksch Bestuur vergunniug was ge vraagd. De Burgemeester meende ouder de ge geven omstandigheden op die vraag het antwoord schuldig te moeten bl.jveu omdat deze zaak tot de Rijkspolitie behoort. Daarna ging de Raad over tot het houden eeuer zitting niet gesloten deuren. none s ins doo :n is de ouder 8-11 le.Gjj IERT' Dordrecht, 21 Juli. Zondag jl. in den morgen, omstreeks 4 uren, is in de riy deze stad aan de Mijl, even beneden d' brug, over boord gevallen en verdronk, 17jarig jongeling, varende als knecht, nu genoegen dan voor ambacht, op eene thuis behoorende tjalk, genaamd Amnions, aangewende hulp is het den schippet 3~ vaartuig, F. de Wagenaar, niet mogen ».'r den drenkeling te redden. Ook is Zaterdagnamiddag op de MerwecT1D®8' Papendrecht een 18 a 19jarig jongelin»T 'j beer K. P. aldaar gelogeerd en te Haarltt 1° achtig, terwijl hij zich baadde, verdrottf De gevolge van den golfslag van de stoomboot;®' sei^ Brielle, 26 Juli. Heden werd alhier het bouwen der Geuzenkerk. Minste ii: ^ri was de heer A. de Neef, voor desomva11^ me Denkelijk zal den 22sten of 29sten Au»; ®ur^' plechtigheid van 't leggen van den eerinaren plaats vinden. Hei.levoktslois, (S" blus: 28 Juli. Aan de tocflfe weglijn HellevoetsluisRotterdam is re - i*6r^6r( begin van uitvoering gegeven, daar meo^ omtrek der naburige gemeente Zuidlai^ jj bezig is met opmetingen te doen. Arnhem, 29 Juli. Iu een der voornaaui-or gr» te dezer stede zijn gisteren al de kelkend. gelijk heengegaan, kort vóór het uur, wind n table d'hóte aanvangt, 1 waaraan een zenrkers personen zouden deelnemen. De eigensrf bij toen door het vrouwelijk personeel enn pij terstond opgespoorde hulpbedienden de genet aangevuld eu, zoo men iets langer getafelgedoo men heeft er niet minder smakelijk om gteven terwijl de kellners zich verzadigden metu bra tenlucht. Bericl Raalte, 28 Juli. Onder de kenmerken n'e nige volksontwikkeling bekleeden vooro;--ur'- de eerste plaats, waarvan hier gistereu et. waardig voorbeeld word gegeven. Een b: passend echtgenoot, vader van vijf kindei buiten komende, zakte, door de hitte bed plotseling ineen, en bleef voortdurend, ir ste hitte blootshoofds aan den kant van *>ARA liggen. Natuurlijk was de overtuigingB(iaan standers spoedig gevestigd dat de man biu <le ken was, iets wat in deze gemeente niet aa^ is, doordat misbruik vau sterken dram'^.^ gewoonten der bevolking behoort. In dn echter moest de goede 't voor den kwso' gelden. Eene vrouw waschte hem eindel.^ hoofd met eenig water, waarop delïjdert teekenen van beterschap gaf, 't geen uit eenige woorden, die hij uitte, bleek. standers meenden nu, dat hun eerste zoi#vaQ1 1 zijn, de politie van het voorgevallene keu!Tlli0' geven alvorens den lijder naar elders if 3ur6e porteereudeze bleef dus liggen, „zooveel lijk in de zon," begon eenige onVentadH woorden te spreken, en overleed ouder za' m' van eenige toeschouwers, wier gedachten zóóver reikten, dat het nuttig kon zijn, dr® Pttl binnenshuis, althaus in de schaduw te t,euiel Vooroordeel kan dit feit genoemd word dat men vreesde, den in doodstrijd verke fdeel eenige hulp te bieden zonder medeweten.an voegde macht." Is dan niet iedereen bewaarb zijn lijdenden medemensch bij te staan euvo dit voorval, in plaats van aan een mensiissa een varken, koe of paard overkomen; maan> de omstanders zouden vernuftige uiiddten redding hebben uitgedacht. (Us.audi lepas zi Groningen, 28 Juli. Bij de hitte, die os heerscht gisteren teekende de therm' van het physische kabinet der Hoogeschoo sndi aud 91° F. in de schaduw verdienen de vo maatregelen, Welke genomen worden, na: behalve döor het besproeien der straten verd at, -pge uug vang Nc icht zijne krachten uiet verminderd; man tegen man ol' met de vuist is hij in staat het tegen, den sterksteu tegenstander op te nemen. Stel u een fijn beschaafd man voor en daarna volkomen het tegendeel daarvanden laatsten indruk maakt hij op u. Een korte hals, een breede kin, sterke kakeo, een goed kauwwerktuig. De stijve boorden konden tot halfweg de wang onder de geschoren kin uit en de bakkebaarden staan breed uit, zoo dat het onderste gedeelte van het gelaat dat van mijnheer Prudbomme is. Maar de vroolijke, of woeste oogen, de geduchte wenkbrauwen, de ge heele gelaatsuitdrukking wijzen op een groote dier lijke kracht en een cholerisch temperament. Een laag voorhoofd, weinig vernuft, geen verheven denkbeelden, die van een koopman of pachter. Daarentegen merkt men bij hem op: gezond ver stand en geestkracht, een kern van goed humeur, rechtschapenheid, vlijt, vasthoudendheid, kortom, die standvastigheid van karakter, waardoor het den mensch welgaat in het leven en hij zich zoo al niet bemind dan toch nuttig maakt. Er is beter in Engeland te vinden, maar men kan gerust dit type en de daarmee overeenstem mende aannemen om de meest voorkomende ei genschappen van het gros der natie te schetsen. Aan het tegenovergestelde uiteinde heeft men het type Yan den kunstenaar. Men weet hoezeer hij op de Fransche afbeeldingen boven den bur german gesteld wordt; hier dit is zeer opmer kelijk heeft het tegendeel plaats. De musici zijn betaalde apen, die iu een salon hunne kun sten komen vertoonen. De kunstschilders zijn baardige, slecht gekamde, slecht opgevoede, ver waande lui, ternauwernood iets meer dan pho- tografen. De laatsten zijn werklui, slecht ter taal, en een voorwerp van spot. Thackeray is menigmaal tegen deze verkeerde beoordeeling te velde getrokken; een zijner personen, een schil der en de zoon van een kolonel, CliveNewcome merkt met verbazing op, dat te Parijs de kun stenaars met den hoogsteu stand gelijk staan, en dat Delaroche, Horace Vernet, enz. bij den koning dineeren. Nooit zou een Fransch moralist behoe ven te bewijzen dat schilder een even fatsoenlijk beroep is als doctor of advocaat. Waarschijn lijk is, in de oogen van den pas beschreven John Buil, een schilder geen gentleman, omdat hij zijn handen gebruikt om te schilderen. Hij is niet respectable, want hij heeft geen vast inkomen en men zegt dat er wanorde iD zijn atelier heerscht. Hij is derhalve eeD werkmaD, dien 't aan fat soen ontbreekt; hij staat in rang gelijk met zijn buurman den verver en is een steunpilaar van de kroeg. De politieke caricaturen schijnen door John Buil zelf geteekend te zijn; de leekeuing is hard, nauwkeurig, niet keurig of fijn; de scherts grof en ruw: de vroolijkheid van den hond. Boven dien wordt bij alles het praetische in 't oog ge houden; een staatszaak, een oorlog, een veran dering van ministerie, een politieke toestand wordt teruggebracht tot een algemeen bekende huise lijke scène, zoodat een domoor de bedoeling aan stonds begrijpt. In zedeschilderingeu zijn de types juist gegre pen, is de voorstelling levendig en wordt het inoreele krachtig door het pbysieke uitgedrukt. Hierin ziju zij de opvolgers van Hogarth. Op de titelplaten en het randwerk van almanakken herinneren het fantastische, het boertige, de ex centrieke en onuitputtelijke verbeelding, de dwaze mascarades, de kluchtige optochten, de sierlijke of monsterachtige figuren, de origiueele, senti- menteele en komieke vinding aa.i Dickens eu soms zelfs aan Shakespeare. Bij het doorbladeren van den prenteuscbat troffen wij ook een paar tragische caricaturen aun, betrekking hebbende op het pauperisme, dat men in Engeland overal gewaar wordt, ten minste bij wijze van vergezicht. De bekroonde landbouwer. Daar ligt de arene stumperdop zijn knieën, met gevouwen t een nederige houding, met mager, in bekroond. Achter zes kinderen, die hem zijn zijne vro:i> er even hongerig uin iccij hij. De president der commissie, goed in't1 en goed gekleed, stelt hem plechtig zijne bt^^ ter handeen hamer en een steen. Den eteei^^ breken en de stukken zijn kiuderen to: ilat vet geveD. De vergadering glimlacht; de htf de mooie dames beschouwen met een nieuwsgierigen blik, als ware hij een dit een lagere en onbekende soort, den ongele 3 die het brood verschaft. De goedkoope kleereD. Twintig geraamte0 op een werktafel te naaien; de eigenaar»**" magazijn, een dikbuikig burgermari met erd®' gezicht en hangwangen, laat met een stuii^ blik het oog gaan over hun werk, ter» vo: bedaard zijn sigaar rookt. Die twee afbeeldingen te midden van die» doen hetzelfde effect als het gezicht vi' smerige lane, zooals men er bij Oxford-street na eene lauge wandeling langs de paleib- hotels en de huizen der welgestelde burffl het West-End en de City. Wordt vert't te Cf

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2