den, dan mogen wij ons overtuigd houden, dat de opheffing een misslag zou zijn," Deze rede neering redde den algemeenen raad. Na afloop der vergadering vereenigden de leden zich aan een maaltijd; in de gesprekken daar gevoerd werden de patroons en de grondeigenaren be handeld op de wijze zooals te denken is; socia listische en communarden-liederen werden ge zongen." Naar men verneemt zijn in het Corps Diplo matique de volgende veranderingen gekomen Jhr. M. I. L. J. H. A. Heldewier, minister resident aan het Hof van Italië, is benoemd tot gelijke betrekking aan het Hof van Turkije. Mr. W. F. H. von Weckherlin, secretaris van legatie bij bet Hof van België, is bevorderd tot zaakgelastigde, om als zoodanig Z. M. den Koning te vertegenwoordigen bij het Hof van Italië. Voorts zijn de heeren M. Rochussen en Gericke van Herwijnen Jr., na afgelegd examen, bevor derd tot secretarissen van legatie. De faculteit te Philadelphia heeft tot doctor in de natuurlijke wetenschappen honoritcauta benoemd den heer S. Schoepp, apotheker te Maastricht. Men verneemt dat de examens voor hoogere rangen van de ofEcieren-van-gezondheid der landmacht, eventueel niet meer aan 's rijks hos pitaal te Utrecht, maar te Amsterdam zullen worden afgenomen, door dezelfde commissie, voor welke het aanvullings-exameu van de militaire studenten, die het radicaal van arts verkregen hebben, thans wordt afgelegd. In de maand Augustus zullen in het kamp bij Zeist proeven genomen worden met het schieten naar een beweegbaar doel, hetgeen waarschijnlijk een varend schip zal moeten voorstellen. Dat beweegbare doel, vervaardigd volgens de denkbeelden van den kolonel van Exter, bestaat bijna geheel uit ijzer, waaraan een linnen schijf bevestigd wordt; het moet loopen over spoorstaven, en wordt heen en weer getrokken door paarden <bet is vervaardigd te Utrecht, door den smid F. Swaters. Bij gelegenheid van den aanstaanden herdenk- dag van het 25jarig bestaan van het asyl Steen- beek, zijn door verschillende belangstellenden zes aandeelen, ieder van f 500, in de geldleen ing van f 15000, ten geschenke aangeboden. Prof. Stamkart, die op den Domtoren te Utrecht hoekmetingen gedaan heeft, ten dienste der Euro- peesche graadmeeting, is voor gelijk doel naar Gorkutn vertrokken. 'Naar men verneemt, zal, voor gemeenschap pelijke rekening van Nederland en België, over de Maas te Maeaeyck een vaste brug worden gebouwd. Aan de leden van de Provinciale Staten is toe gezonden een tabellarisch overzicht van de open bare en bijzondere scholen en andere bijzonder heden betreffende het lager onderwijs in Zuid- Holland op 1 Januari 1872. In dat overzicht ko men de volgende rubrieken voor: 1°. de gemeen ten 2®. bevolking op 31 December 18713*. ge tal en soort der openbare scholen (art. 16 en 17 4'. omschrijving der leervakken, onderwezen op dea. dagschool, en b. avondschool (art. 16 en 17); 5°. hulppersoneel aan de school verbonden (art. 18); 6°. bedrag der: o. jaarwedde van den hoofdonderwijzer; b. jaarwedde van iederen hulp onderwijzer c. toelage voor iederen kweekeling (art. 19); 7°. bedrag der vergoeding voor het ge mis van vrije woning, of vermelding dat de hoofd onderwijzer daarvan, hetzij alleen, hetzij met een tuin, het vrije genot heeft (art. 19); 8°. omschrij ving der veranderlijke belooning van den hoofd- het een groot genot om zijn krachten te meten, zich te harden, hinderpalen te trotseeren; van daar de alpine club en andere vereenigingen van dien aard. Athleet en ruiter te zijn behoort naar hun inzien tot de eigenschappen van het mannelijk karakter manlinessDe publieke meening verstrekt dus het instinct, en de voorliefde komt met den aard overeen. Jacquemont zag er in lndië, die eerst dapper vleesch en geestrijk vocht gebruikten en daarop een paar uur in de brandende zon gingen galoppeeren, uit liefhebberij, om te trot seeren o' uit gewoonte, zij zouden zich zeiven voor verwijfd en bang houden door dit niet te doen; maar het kost menigeen het leven. De meeste kleine jongens vertoouen hetzelfde karakter. De teekenaar stelt hen voor als vroeg rijp, maar op een andere wijze als bij ons, niet in guitenstreken, geestigheid en zinnelijke be geerten, maar in stoutmoedigheid en kracht. De straatjongens, hoe mager en klein ook, zijn geen Gavroches; hunne vuisten zijn meer geoefend dan hun taal; zij hebben minder schik in een kwinkslag dan wel in een tour de force. Een paar van die pygmeeën zag ik een sneeuwbal voortrollen, tweemaal hooger dan zij zeiven, om een deur te blokkeeren; ofschoon half bevroren, lachten zij van de pret. (Wordt vervolgd.) onderwijzer (art. 19); 9°. bedrag der veranderlijke belooning over 1871 (art. 19); 10*. tarief der school gelden (art. 83); 11°. opbrengst der schoolgelden, in 1871 geheven (art. 33); 12». getal der bijzon dere scholen; en 13°. aanmerkingen. Met 1 October dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van 12 leerlingen aan de Rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Belanghebbenden, van 20 tot 35 jaren oud, wor den uitgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden vóór 10 September e. k. kennis te geven aan den voorzitter van den geneeskundi gen raad der provincie waarin zij hare woon plaats hebben: voor Noordbrabant en Limburg, Dr. A. F. J. Ingenhousz, te Breda; voor Gel derland en Utrecht, Dr. W. F. P. Kiehl, te Arnhem; voor Zuid-Holland, Dr. L. J. Ege- liug, te 's-Graveubage; voor Noord-Holland, Dr. J. Penn, te Amsterdam; voor Zeeland, Dr. A. Fokker, te Middelburg; voor Friesland en Gro ningen, Dr. L. Ali Cohen, te Groningen; voor Overijsel en Drenthe, Dr. L. Lubach, te Kampen. Openbare vergadering van den Raad van State, Af deeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag den 31sten Juli 1872, des voormiddags te elf uren. Bij beschikking van 26 Juli 1872 is de vergun ning voor een stoom bootdienst tot vervoer van reizigers, goederen en vee tusschen Rotterdam en Brouwershaven, bij beschikking van 6 Nov. 1871 verleend aan de Brouwershavensche Stoomboot maatschappij, overgeschreven ten name van den heer W. H. van Meukeren, te Rotterdam. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Heus- den Jhr. Mr. G.. W. Mollerus, thans griffier bij het kantongerecht te Zalt-Bommel; tot griffier bij het kantongerecht te Zalt-Bommel Mr. F. Uijttenboogaart, thans grillier bij het kantonge recht te Enkhuizen. Z. M. heeft goedgevonden de schouten-bij-nacht A. F. Siedenburg en J. van der Meersch, de kapit.- ter-zee A, J. Kroef en P. Toutenhoofd, en den kapit.-luit.-ter-zee D. L. Feldmann, ter zake van langdurigen dienst, met ingang van den lsten Augustus aanstaande, op pensioen te stellen, onder dankbetuiging aan de beide vlagofficieren voor hunne goede en langdurige diensten, en met toe kenning aan hen van den rang van vice-admi- raal, en ingevolge lit. a van art. 14 der wet van gelijke dagteekening Staatsblad n°. 127) van een jaarlijksch pensioen: aan de beide eerstgenoem- den van f 2400, aan de beide volgenden van f 1800, en aan den laatstgenoemde van f 1400. Z. M. heeft goedgevonden, met ingang van den lsten Augustus aanstaande, te bevorderen; tot schout-bij-nacht, den kapit.-ter-zee J. P. G. Mul ler; tot kapit.-ter-zee H. P. Klerck, J. K. van de Kruysse Pilaar en N. M. J. Kroef; tot kapit.-luit.- ter-zee, de luit.-ter-zee der 1ste kl. D. A. Coo- mans de Ruiter, D. Schuurman, J. M. Broers, Jhr. H. O. Wichers en Jhr. A. C. van Haeften; en tot luit.-ter-zee der 1ste kl. de luit.-ter zee der 2de kl. A. P. Hooghwinkel, Jhr. J. de Jong van Beek en Donk, J. G. J. Spanjaard en R. H. Jarman; Z. M. heeft goedgevonden den lsten luit. der inf. F. A. de Perponcher, thans op non-act., we der in actieven dienst te plaatsen, met bepaling dat hij zal worden ingedeeld bij het reg. grena diers en jagers. Z. M. heeft goedgevonden bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht te be noemen tot officier-vau-gezondh. der 2de kl. (n. o. v. r.), den officier-van-gezondh. der 3de kl. F. van Leeuwen, van gemeld personeel. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der inf. te benoemen: tot 2den luit. bij het 5de reg. inf. den sergeant-titulair F. van Giessen, van het 7de regiment. Z. M. heeft aau de na te melden officieren bij de dd. schutterijen, op hun verzoek, eervol ont slag verleend, als: bij die te Zalt-Bommel, aan J. F. T. Bennebroek-Gravenhorst, als kapit.-comm.; bij die te Amsterdam, aan Jhr. C. A. de Pesters, als lsten luit., onder gehoudenheid tot het vol brengen van de op bem nog rustende verplich tingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan bij de wet gehecht, en bij die te Venlo, aan A. T. E. H. Kessels, als lsten luit. Voorts zijn bij de dd. schutterij te Venlo benoemdtot lsten luit. F. J. H. Brunn, thans 2de luit.; tot 2den luit., H. A. H. van de Loo, thans schutter. Z. M. heett Mr. P. C. Bijleveld, 's Konings commissaris ter uitvoering der bepalingen van de wet van 7 Augustus 1865 Staatsblad N°. 100) eervol van die betrekking ontheven, onder dank betuiging voor de daarin door hem bewezen diensten. Z. M. heeft het eervol ontslag als secretaris der gemeente Wormerveer, aan C. P. Metelerkamp, burgemeester aldaar, op zijn verzoek verleend, goedgekeurd. Z. M. heeft H. Mos, veearts te Assen, en K. J, Werkman, veearts te Leens, benoemd tot plaats- verv. van den districtsveearts wien Groningen als standplaats is aangewezen. Z. M. heeft aan de na te melden commissiën uit de Staten der provincie Noord-Brabant, mach tiging verleend tot voortzetting barer werkzaam heden na de sluiting der zomervergadering dier Staten in 1872, als: aan de commissie belast met het onderzoek der bijzondere reglementen voor de waterschappenaan de commissie tot beoor deeling der plans en stukken betrekkelijk de uit voering van een kanaal van de Zuid-Willems vaart van het kanaal van Eindhoven naar Tilburg; en aan de commissie tot onderzoek naar de mid delen ter voorziening in de gebrekkige afwatering der landerijen in het arrondissement Breda, meer bijzonder gelegen boven en beneden die gemeente langs de Mark. Z. M. heeft aan de commissie uit de Staten der provincie Utrecht, belast met het uitbrengen van rapport omtrent de adressen van Mr. E. Huydecoper van Nichtevecht c. s. en de weduwe W. Horst Jr. c. s. om opheffing van het inter dict van verveening onder Westbroek van 1790 en omtrent de eventueele afwijkingen van het regle ment op de veenderijen in dat gewest, waartoe de bedoelde opheffing aanleiding zou geven, machti ging verleend tot voortzetting barer werkzaam heden na de sluiting van de zomervergadering dier Staten in 1872. Z. M. heeft J. Schoenmaekers benoemd tot burgemeester van Klimmen. Z. M. heeft K. E. Borger, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Havelte, benoemd tot burgemeester der gemeente Meppel. Z. M. heeft aan J. W. Hofman, oogarts en chirurgijn te Groningen, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het herinuerings- kruis van verdiensten voor vrijwillige verpleging van gewonde en zieke krijgslieden in den oorlog van 1870-1871, hem door Z. K. H. den Groot hertog van Baden geschonken. Z. M. heeft aan H. H. Batta, doctor te Maas tricht, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder de orde van Gregorius den Groote, hem door Z. H, Paus Pius IX geschonken, Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. 's-Gravenhage, ter standplaats der ge meente Naaldwijk, J. Bikkers, candidaat-notaris te Alblasserdam, Z. M. heeft benoemd tot griffier der arrond.- rechtbank te Leeuwarden, Mr. R. Binkes, thans griffier der arrond.-rechtbank te Heerenveen. BINNENLAIVD. Amsterdam, 29 Juli. Omtrent een dezer dagen hier ter stede voorgekomen geval van moord vernemen wij uit goede bron, dat de vermoe delijke dader, een steenkolenschipper, zich sedert eenige dagen in hechtenis bevindt. De man en zijne vrouw waren, zoo 't schijnt, gedurende hun 42jarig echtelijk leven gewoon zich van tijd tot tijd te bedrinken, 't welk steeds op hevige twisten uitliep. Jl. Zondag, terwijl hun schip in den Singel bij de Stroomarkt lag, was dit wederom het geval. De vrouw had zich in een half be- wusteloozen toestand te bed gelegd; de man zou toen een beddeplank opgenomen en haar daar mede aan beide zijden van het hoofd hevige slagen toegebracht en vervolgens bij de haren uit het bed gesleept hebben. Dit schijnt den dood ten gevolge gehad te hebben. De vermoedelijke dader ontkent alle schuldde dochter van den schipper was eerst mede in hechtenis genomen, doch is later in vrijheid gesteld. N.v.d.D Haarlem, 27 Juli. De paardenmarkt, die heden alhier gehouden is, heeft vroegere markten, ook die waarop premiën werden uitgereikt, iD be langrijkheid overtroffen. Nimmer zijn zooveel paarden aangevoerd als heden; niet minder dan 683 paarden en 2 veulens zijn aan de lijn geweest. Natuurlijk was daaronder veel verscheidenheid op te merken, maar het grootste aantal mocht onder de werkelijk schoone paarden worden ge rekend. De handel was vlug, de prijzen verschil den van f 100 tot f 800, terwijl de veulens 90 a I 100 opbrachten. Er waren vele buitenlandsche kooplieden, en vele der aangevoerde paarden zijn voor buitenlandsche rekening verkocht. Ten aanzien der loterij van op deze markt zooveel mogelijk aangekochte paarden, rijtuigen enz. (waarvan de trekking aanst. Maandag te 1 uren op het Raadhuis zal plaats hebben) kan wor den medegedeeld, dat de daarvoor aangekochte paarden, ten getale van 24, en de rijtuigen thans geplaatst zijn in den stal van het Paviljoen Wel gelegen, in den Hout, eu dat deze voorwerpen, mitsgaders alles wat verder ten behoeve der ver loting is aaugekocht, teu volle verdient dat van de gelegenheid ter bezichtiging een ruim gebruik gemaakt worde. (H. Ct.) 's-Gravenhage, 27 Juli. Naar aanleiding van de oproeping in de dagbladen vereenigde zich heden in het gebouw Diligenlia een 50tal vereer ders van den Nederlandschen Staatsman Mr. J. R Thorbecke, ten einde eene Haagsche subcom missie te benoemen, om saam te werken tot het oprichten van een huldeblijk ter nagedachtenis van den Staatsman, overeenkomstig de besluiten der algemeene vergadering te Utrecht. Op de vraag des Voorzitters, den heer Jhr. W. T. Ge vers Deynoot, of de vergadering zich mtl. der oproeping kon vereenigen, gat het Uit applaudissemeut voldoende antwoord ïij rate plai den g discussie omtrent de hoegrootheid en van samenstelling der subcommissie werd immissie nomen een voorstel van den heer van de veertien oproepers tot leden te benosj - y deze zich zeiven te lateu aanvullen iur. a rm tal leden. Zes dier leden werden alsoud'nderzc Voorzitter voorgedragen en benoemd, tedE beide overigen later door de commit!, ge(je worden gekozen, met inachtneming jj wensch der Vergadering om in de conn - liSfl d( vertegenwoordigers te benoemen van, -^rac{^ de heer Jacobson de woorden van den or- j suude: staatsman aanhaalde „dien breeden ^ei burgerij" voor wie de middelbare schut gericht. De Haagsche subcommissie op het oogenblik uit de heeren Jhr. V. vers Deynoot, F. M. baron van der Duij Bachiene, F. B. Coninck Liefsting, l' Charro, J. H. Lintz, W. J. van Zeggel» van der Burgb, F. G. R. H. van Lilan -ij^- Huguenin, J. W. Schuurman, C. Vosmaeg^g^ de Pinto, J. J. van Bosse, L. G. Greeve, an en L; J. Egeling, J. F. Boogaard, J. G. Vog; - N. M. Pit. 't ekerd. Naar men uit goede bron heer Emile Marck, directeur van den Koi schen schouwburg alhier, er in geslaagd: volgend tooneeljaar twee artisten te engi die reeds vroeger bij het Haagsche publiek jjqqj stonden aaDgeteekend, nl. de heer Genererjiest lste tenor léger en madame Réfy Fairdere dugazon. .ausen, 's-Gravenhage, 28 Juli. In eene der w16t qe kamers tevens restauratiezaal van het Rinogen station alhier stond gisterenavond het gehtjoch n soneel, werkzaam aan het station, geschijoch ht einde hun chef, den heer Kemps, bij de oph lieid van diens benoeming tot ridder deihieruit kroonorde, een huldeblijk te brengen. iDe sli heer omstreeks 11 uren de zaal binnentrbelasti hij met een driewerf hoera begroet, teiop de muziekcorps van het alhier in garnizoen inkom regiment huzaren, dat zich daartoe aangeiatrekk het plantsier bevond, fanfares aanhief, f Duitse beambten van het goederen-bestelkantovfihet oo hun midden op, sprak eenige hartelijkew schaffi vau gelukwensching tot den heer Kemp gevon aanbieding tevens uit naam van het gehe. raad, soneel van een prachiigen in rood gebondei zaak met hunne portretten. De heer Kemps, z een t aangedaan, betuigde zijn dank en beo kans in de voortdurende vriendschap van zijl keurd neel aan. Daarna vereenigde men nfzeer af den eersten beambte tot aan den die ai of besteller, aan een vriendschappelijk afbre waarbij het aan toespraken niet ontbral is m door bovengenoemde muziek werd op;, deelii Gouda, 29 Juli. Het feest, de tent,:- hausi uitgezonderd, is afgeloopen. Het progn bet zonder wijziging gevolgd, en de orde omze oogenblik gestoord geworden. De optocht e un8 hadden plaats, de volksvermakelijkhedeu ieder heeft zich naar wensch vermaakt. deltocht heeft wel het meest de aandach: de laatsten getrokken; het weder was uitrai geen lichtje werd door den wind geblusci tijd tot tijd werd het genot nog verhoog j toebi hoeft het afsteken van vuurwerk, zoodat deze pt zij i vertooning, die men vroeger hier nooit had, ?an en waarvan men zich weinig voorstelde,:! wns het geheugen der burgerij zal blijven. ^a(j( De ovatie was aandoenlijk, 't Is eenjR tooneel de burgerij, zonder uitzondering I ^(er£ naamd, uit eigen beweging naar het raai! kee zien optrekken, om de stedelijke regeeria |erp achting, hare liefde, haar tevredenheid to gen. Deze ovatie heeft de band, die tussct ,jell stuur en burgers reeds bestond, nog naun at|C gehaald. yer Hellevoetsluis, 27 Juli. Zr. Ms. kanonm aan d°. 35 is onder bevel gesteld van den lui heb ter-zee lste kl. J. P. Mercier, ten einde I miliciens daarop te oefenen met en gem stri maken aan geschutvuur. raa Utrecht, 27 Juli. Eergisterenmorgen alhier, in den ouderdom van 77 jaren, i' tie F. V. baron de Watteville, gepensioneerdt te militair intendant, commandeur der orde B'D Eikenkroon, versierd met het zilveren en m veu kruis. De overledene had niet slechts gedu te zijn 45jarige militaire loopbaan, maar dei burger veler achting en vriendschap verv.' dig Utrecht, 28 Juli. Gisterenmiddag om: Eij 12 uren is in het artillerie-kamp bij Ze'tei ernstige brand uitgebroken. De brand schij staan in een niet bewoonde hut; de ooi» onbekend. Door de vlammen zijn weldra ten der mineurs en 10 tenten vernield. Door de dadelijk genomen maatregelen1 dc de troepen, die morgen met den kolonel hei^t betrekken, behoorlijk gelogeerd zijn. Zwolle, 27 Juli. In de gisterenavond gel"-'.,.,, bijeenkomst der Vereeniging Thorbecke is,08 W dedeelingen over de Utrechtsche vergader'11: 01 sloten, over te gaan tot de inzameling vans' s! in deze gemeente, en wel door middel ®aD 111 lijst, die aan de inwoners zal worden W»

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2