,e BUITENLAND. Duitscbland, Huur-auoties. Het gebrek aan woningen is nu te Berlijn zoover gekomen, dat men woningen-aucties is beginnen te houden. De bezitters van vier huizen in de Barniin- en Büsching-straat hebben al hunne huurders de huur opgezegd en vervolgens in het publiek aan de meest biedenden de verschillende afdeelingen verhuurd. De toeloop vau liefhebbers was zoo groot, dat de politie tusschenbeiden is moeten komen. Oostenr,-Hong;. ülonarobie. Andrassy en de Jezuïeten. Hongaarsche ver kiezingen. Israëlieten in Rumenië. Congres-Internationale. Aan de Grazer Zeitung wordt uit Weenen ge schreven dat Andrassy ten opzichte der Jezuïeten het volgende oordeel is toegedaan: Tegenover de maatregelen, door het Duitsche rijk tegen de Jezuïeten genomen, kan Oostenrijk zich niet aan de noodzakelijkheid onttrekken om de Jezuïeten orde ten minste onder een zoodanig toezicht te stellen, waardoor Duitschland een waarborg ver krijgt, dat zij niet van uit hare veilige schuil plaats in Oostenrijk voortdurend hare werkzaam heid over de naburige grenzen zal uitbreiden. De N. Fr. Presse houdt dit bericht voor onjuist omdat Andrassy, indien hij een vijand der Je zuïeten was, gedurende zijn ministeriaat de wet wel had uitgevoerd, die aan de orde het verblijf in Hongarije verbiedt. Evenwel kan een gedrags lijn als de bovengenoemde het gevolg zijn der goede verstandhouding met Duitschland. De Hougaaische verkiezingen duren nog voort en worden steeds minder gunstig voor de Deak- partij en de regeering. Opmerkelijk is het, dat Louyay de nederlaag heeft geleden. Ook de Weeuer gemeenteraad heeft zich even als de Weener handelskamer tot de regeering gewend met het verzoek om de rechten van hare Israëlitische onderdanen in Rumenië krachtig te beschermen. Het is te hopen, dat het gouverne ment en ook oe andere regeeringen nu de zwak heid zullen laten varen, waardoor de schande lijke vervolgingen zulk een uitgebreidheid hebben kunnen nemen. Ziooals uit Weenen aan de Augsb. Allg. Zeil wordt geschreven zijn de geruchten, dat men het internationale congres over de Internationale zou hebben opgegeven, onwaar. Integendeel zijn de personen reeds aangewezen, die er Oostenrijk zullen vertegenwoordigen. Deze zijn voor het mi nisterie van Buileulandscbe Zakeu, de raadsheer v. Teschenberg en voor het departement van Bin- nenlandsche Zaken de raadsheer v. Schmidt- Zabierow. Spanje. Circulaire van Zorilla. Aanslag op koning en koningin. Het ministerie Zorilla is met een ilinke daad begonnen, de rondzending namelijk van een cir culaire aan de gouverneurs der provinciën om de ambtenaren te waarschuwen zich geheel bui ten het verkiezingswerk te houden. De hoofdin houd van die circulaire is de volgende: De minister begint met uiteen te zetten, dat de regeering het recht had om de Cortes te ont binden, en beveelt vervolgens alle autoriteiten, voor de volkomene vrijheid en onafhankelijkheid der verkiezingen, zonder onderscheid van partij en, te waken. Hij waarschuwt hen op hunne eigene verantwoordelijkheid, hun ambtelijken in vloed niet ten gunste van deze of gene partij te doen gelden en wijst er op, dat de regeering geen officieele candidaten stelt. Tot de grondbe ginselen der radicale partij, en derhalve ook der regeering behoort achting voor de openbare mee ning, opvolging der wetten, getrouwheid aan de constitutie van 1869 en de wensch, haar in alle takken van het bestuur te doen gelden. De al- gemeene toestand van het land heeft gedurende eenigen tijd, dank zij de omzichtigheid en gema tigdheid der regeering, een weldadige verande- ringondergaan. De constitutioneele waarborgen, Cerei met schorsing bedreigd, zijn overal, zelfs in de oproerige provinciën van kracht gebleven, de onwettig ontbondene gemeenteraden zijn weder in hunne rechten hersteld. Het oproer is in het Noorden en in Catalonië bijna overwonnen. Het ondermijnde crediet herleeft weer en het kapi taal stelt zich weder ouder gunstige voorwaarden ter beschikking. De regeering acht daarom het oogenblik gekomen, de groote hervormingen, die door de September-revolutie zijn aangekondigd, in werking te brengen. Zij zal de rechtbanken van gezworenen zonder dralen in het leven roe pen. Doch, daar zij wel in het bezit is van een constitutioneel gezag, maar niet van een revolu tionaire dictatuur kan zij voorshands de andere hervormingen nog Diet door zetten, daar deze de toestemming der Cortes vereischen. De regeeriDg zal aan de vertegenwoordiging ontwerpen voorleggen tot afschaffing der con scriptie, ontwikkeling van het openbare onder wijs, en tot wegruiming der belemmeringen, waardoor de handel en de industrie worden be nadeeld. Op het budget van eeredieust zijn in grijpende hervormingen te verwachten, die de schatkist zullen ootheffen zonder de vrijheid en onafhankelijkheid der kerk te na te komeD. De regeering zal zich verder er op toeteleggen, het budget in evenwicht te brengen, eene onder neming die in het vorige jaar door een radicaal kabinet werd begonnen, maar door zijn opvol gers opgegeven. Ten slotte zegt de minister dat de gematigdheid der regeering aan hare tegen partij de verplichting oplegt, zich insgelijks te vergenoegen met de middelen, die de constitutie haar aan de hand geeft. Het rondzenden dezer circulaire mag waarlijk een flinke daad genoemd worden, wanneer men uit vorige verkiezingen nagaat, hoe énorm veel invloed de regeering wanneer zij geen al te nauw geweten heeft, op de stemmingen kan uitoe fenen. Geheel Sladrid is in verontwaardiging over den aanslag, tegen den koning en de koningin gepleegd. H.H. M.M.kwamen temiddernachtuitbet park van Buen-Retiro in hun paleis terug, toen vijf moorde naars hunne scholen op het rijtuig losten. Zoowel de koning als de koningin hielden zich zeer onver schrokken en beiden hebben zij reeds deD vol genden dag een menigte deputaties ontvangen om hen met den goeden afloop geluk te wenschen. Wie weet of deze aanslag voor de stoelvastheid van koning Amedeus met zeer gunstig wer ken zal. TELEGRAMMEN. Madrid. 19 Juli. Toen de Koning en Koningin gisteren te middernacht in het paleis kwamen, hebben vijf personen geschoten op het rijtuig, waarin het vorstelijk echtpaar gezeten was. Geen van beiden werd gekwetst. Een moordenaar is gedood en twee zijn in hechtenis genomen. Er heerscht een algemeene verontwaardiging. De orde is volstrekt niet gestoord. Brussel, 19 Juli. De dagbladen uit Bergen bevestigen dat de toestand in Borioage gunstiger wordt. De werkstakers zijn rustig. Een groot) aantal weoscht Maandag het werk te hervatten, Reeds een duizendtal der arbeidstakers zijn weder aan het werk gegaan. Par(Js, 19 Juli. De openstelling der leening is officieel aangekondigd tegen 28 en 29 dezer maand. In de zitting der Nationale Vergadering heeft de heer Thiers nader de heffing van eene belasting op de grondstoffen verdedigd. Ilij betoog de dat het geenszins in de bedoeling van het Gou vernement ligt om bescherming te verleenen. Hij constateerde dat de belasting op de vezelstoffen meer de rijken dan de armen treft en geenszins de welvarende industrie met ondergang dreigt, daar die slechts 25 millioen in deze belastingzal betalen. De uitvoer zal niet verminderen, want het fabrikaat wordt niet gevraagd omdat het goedkoop, maar omdat het uitmuntend van qaa- liteit is. Hij eindigde met de Vergadering drin gend te verzoeken de belasting op de grondstofFeu aan te nemen. De rede werd toegejuicht. Morgen voortzetting der discussie. Er loopt een gerucht dat de koers van uitgifte der leening 84.25 zal zijn. Madrid, 19 Juli. Personen uit alle klassen der bevolking stroomen naar het paleis, om hunne verontwaardiging te kennen te geven over den aanslag, waaraan de Koning en de Koningin gis teren hebben blootgestaan. Beide vorstelijke per sonen hebben de ministers, de burgerlijke en militaire autoriteiten en de leden van den ge meenteraad ten gehoore ontvangen. Zij hebben heden het Te Deuin bijgewoond. De Koning is heden te voet door de straten der hoofdstad ge trokken; overal op zijnen weg werd hij door alle klassen der bevolking met geestdrift toegejuicht en ontviDg hij de verzekering van toewijding en gehechtheid aan de dynastie. De rust is nergens gestoord. Morgen vertrekt de Koning, ingevolge de vroeger genomen beschikkingen, naar San tan der. Constantlnopel, 19 Juli. De president van ieo krijgsraad, Mustapha Pacha, is benoemd tot |m- nister van oorlog, en Gawer Pacha tot presitffiit van den krijgsraad. De minister van oorlog, die vóór de optreding van Mustapha Pacha ditde- partement waarnam, is tot gouverneur van ikg- dad benoemd. Bern, 19 Juli. In de heden door de bondsler- gadering gehouden zitting heeft de kolonel Scheer, het nieuwe lid van den Bondsraad, den eedhls zoodanig afgelegd. Op zijn verzoek is hem het commando gelaten over de troepen, welkejdit jaar zullen worden bijeengetrokken. De leer Öcherer zal zich met het departement van fiau- ciëu belasten. De spoorwegondernemer Napier is hedeniier ter stede aangekomen met het bericht, dtf in Engeland ten behoeve van den Spliigeu-spor- weg voor vijftig millioen is geteekend. PROVINCIALE STAT! ZUID-HOLLAND. Aan het officieel verslag der zittingen v i de Provinciale Staten van 12 dezer wordt dt vol gende discussie ontleend omtrent het adre^ van den Raad der gemeente Alkemade. VI. De Foorzitter. Alsnu is aan de ordf het rapport der commissie, in wier handen wtge steld het voorstel van Gedeputeerde Statei om afwijzend te beschikken op het adres vaijden raad der gemeente Alkemade, ter bekomin! van eene subsidie uit de provinciale fondsen, tl' te gemoetkoming in de kosten van daarstellii| ee- ner brug aan de Ringvaart van Haarlemmer teer. De conclusie van dat rapport strekt, om zi h te vereenigeu met het afwijzend voorstel vanl puteerde Staten. Verlangt ook iemand hie het woord? De heer P. L. F. Blussé. Mijne meenijg in zake de bekostiging van wegen wijkt meéma- len af van de handelwijze van heeren Ga epu- teerden daaromtrent en zoo ook van hut ede- over ad vies in deze zaak, hetwelk tot mijne verbi zing en leedwezen ondersteund wordt door het rap port der commissie. Mijne meening is tweeledig. In de 1ste [laats staat het bij mij vast, dat uit de provincial kas geene subsidie mag wordeu verleend aau bloot locale wegen, d. i. aan eigenlijk gezegde ge meente-, polder- of buurtwegeo, aan weget, die uitsluitend van belang zijn voor ééne geintente, één polder of deelen van deze. Gelijk ik ver leden week zeide, mag de provinciale kas Diet dienen om weldaden te bewijzen of giften te doen aan bijzondere locale belangeD. De behartiging van deze moet worden overgelaten aau de locale krachten. Maar aan die meening is eene andere onaf scheidelijk verbonden, en wel deze, dat de pro vinciale kas steeds open moet zijn, of liever door ons geopend moet worden, waar het aanleg of verbetering geldt van wegen en bruggen, lie van algemeen belang zijn. En zulke zijn onbetwistuaar die lijnen van communicatie, door welke de ver schillende deelen van oris gewest, hetzij onder ling, hetzij met onze markten en haveus, hetzij met naburige provinciën worden verbonden Wij zijn het gezag, dat daarvoor te zorgen heeft. Onze groote en kleinere steden, d. i. onze ha ven- en marktplaatsen, de binnen- en tuiten- landsche handel daar gevestigd, hebben bij deze een overwegend belang. Door die wegen met huDne bruggen wordt het algemeen verkeer en vertier, de algemeene welvaart en rijkdcin, de algemeene beschaving en verlichting, en daar door het levensgeluk der ingezetenen van ons ge west in het algemeen bevorderd. Het is zoo on billijk mogelijk, de kosten der bevordering van dat algemeen belang te doen dragen door de plattelandsgemeenten, welke die wegen Door kruisen. Ik ben er niet tegen, ik keur het zelfs goed, dat de localiteiteu, waardoor die lij nen van algemeen belang loopen, daartoe eene bijdrage leveren. Zij hebben bij deze onmiskenbaar ook een locaal belang. Doch die bijdrage mag niet hooger wezen dan de verhou ding aanwijst, waarin het locaal belang bij het werk staat tot het algemeen. Meer dan dat ten hun nen laste te brengen of te laten, zou zoo onbillijk mogelijk zijn. Niet zij, maar wij hebben voor het algemeen belang te zorgen. En niet alleen zou het onbillijk zijn, maar tevens zouden wij, door de locale kassen teo behoeve van het algemeen belang uit te putten, deze buiten staat stellen om aan hunne eigen roeping te beantwoorden, welke is door verbetering hunner eigene locale wegen aan al hunne ingezetenen bet genot te verze keren der groote lijnen, voor welke wihebben te zorgen. Zal ik, mijnheer de Voorzitter! deze mijne dub bele meening in korte woorden herhalen, dau is zij deze: Wat tot bevordering van het algemeen belang strekt, moet uit de algemeene kas, wat tot bevordering van het locaal belang strekt, moet uit de locale kas worden gevonden. En waai de beide belangen te zamen loopen, uit elk voor haar deel. Dat beginsel komt mij voor zoo juist en logisch, zóo in overeenstemming te zijn met de verschil lende roeping van provinciaal en locaal bestuur of kas, dat het de plicht dezer vergadering schijnt te ziju angstvallig toe te zien, dat dit beginsel zuiver worde gehouden. Dit beginsel is dan ook tot heden steeds het beginsel van deze vergadering geweest. Jaarlijks orengt zij een vasten post op de be- grooting ter beschikking van Gedeputeerden voor de wegen tot algemeene communicatie dienende. Alléén voor die welke tot algemeene communicatie die nen. Zoo van dien post ten behoeve van andere wegen gebruik werd gemaakt, lag dit niet aan deze vergadering, maar aan heeren Gedepu teerden. Telkens wanneer bovendien bepaalde subsi- diën voor bepaalde wegen op de beg rooting werden gebracht, had dit telkens ook alleen plaats voor wegen van algemeen belang. Eu tóen het gold de bepaling van het quantum der subsidie voor de lijnen van dat huogst nuttige en lang ver zuimde net of kruis van wegen van algemeen belang, hetwelk de kom van Zegwaard en Soe- termeer tot middelpunt heeft, en bestemd is oui al de markten van het vasteland der provin cie onderling op zijne korist te verbinden, be paalde deze vergadering dat quantum op 2/3, op grond (daarop komt het aan) dat het onbillijk zou zijn voor wegen van algemeen belang, van de localiteiteu, door welke zij loopen, meerdere bijdra gen te vorderen dan waartoe men hier bereid was, zijnde 1/3 van de kosten van aanleg en on derhoud. Eu voor wegen van locaal belang bestemde deze vergadering nimmer iets. Deze vergadering was mitsdien tot heden steeds homogeen met gezegd beginsel. Vau heeren Gedeputeerden daarentegen kan datzellde getuigenis niet worden afgelegd. Het onderscheid tusschen algemeen en locaal belang werd door hen ten aanzien van het al of niet subsidieeren minder zuiver in het oog gehouden. Meermalen zijn uit den vasten ipost op de be- grootiDg, voor wegen tot algemeene communicatie dienende, door hen subsidiën verleend aan wegen van bloot locaal polder- of gemeentebelang. En ten aanzien van het subsidieeren vanjwegen, wier algemeeu belang door hen zelveu weru erkend, waren zij daarentegen bij hunne voorstellen som tijds kariger dan de Staten. Ik beroep mij daar toe op liuu voorstel in zake van de wegen van dat net of kruis, waarvan ik zooeven sprak. Zij wilden toen de helft der kosten van aanleg ten lasten der localiteiten laten. Ook het thans in behandeling zijnde ad ties van Gedeputeerde Staten is in strijd met gezegd beginsel. En het is daarom dat ik het woord vroeg. Op handhaving toch van dat beginsel meen ik dat de vergadering prijs zal stellen. Gedeputeerden en de commissie willen dat de provincie zich onthouden zal van eenige bijdrage tot de stichting van de brug in quaestie. Is dan, vraag ik, die brug, welke eene pont zal vervangen, van uitsluitend locaal belang? Niemand kan dit in ernst beweren. Wie de kaart opslaat, zal bevinden, dat zij gelegd wordt over de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder. Die ringvaart is de grens tusschen Alkemade en Haarlemmermeer, ol' met andere woorden, de grens tusschen Zuid- en Noord-Holland. De geheele Haarlemmermeerpolder is, gelijk men weet, bij de wet tot Noord-Holland gebracht. Het zuidelijk deel van dien polder maakt een inham in ods gewest. Die brug uu over de ringvaart nabij de Rijpwetering moet dienen om Noord- en Zuid- Holland te verbinden, om hetgeen door de letter van het Staatsblad administratief van ons werd gescheiden, commercieel en industrieel tot ons Te trekkeu en vast te houden. Hij moet dienen om den weg van algemeen belang, welke onlangs met Rijks- en provinciale subsidie is aangelegd, van af die riDgvaart tot den Rijn nabij Leiden, aan zijne bedoeling te doen beantwooiden, d. i. de bewoners en producten van dien polder naar onze Zuid-Hollandsche markten en havens te lok ken, deze te doen coucurreeren met de markten van Haarlem en Amsterdam, en zoodoende het vertier en de welvaart in ons gewest te bevor deren. Het nut van dien weg en van die brug is volkomen 'tzelfde. En dat nut van beiden is al gemeen provinciaal. Niets dus onbillijker, niets meer strijdig met het beginsel tot heden door deze vergadering gehuldigd, dan de kosten van dat werk van algemeen nut te laten drukken op de gemeente Alkemade alléén. Voor den weg is dau ook subsidie verleend. Waarom dan ook niet voor de brug? Gelijke monniken, gelijke kappen. En welke zou du de reden tot weigermg ziju Alkemade, zegt de commissie, kan het wel betalen. En om dat te betoogen, heelt zij met verbazende zorg liet keukeuboekje van die gemeente opge maakt, en is zij, als ware zij de gemeenteraad, in eene becijfering getreden over de lasten, die daar zouden kunnen worden geheven. Doch mag ik vragen: al kan Alkemade het betalen, is dat een arguuieut? Zoo ja, dau verwondert het mij, dat de com missie de rekeningen van de brug maar niet een voudig heeft toegezonden aan ons hooggeacht medelid uit Dordrecht, den (na P.ius Fredenk) hoogst aangeslagene in ons gewest. Die kan het nog° beter betalen. Doch de vraag is niet: wie betalen kan, maar wiens taak ten deze het beta len is. Volgens 't advies van heeren Gedeputeerden en het rapport der commissie wordt voorts gezegd dat het algemeen belang, bij 't werk betrok- ostt keD, reeds verzekerd is door de verbintenis Alkemade jegens Leiden om de brug testy3 en dus wij ons de zaak niet aan te trekket 5? ben. Mag ik ook daaromtrent vragen: Is di33in argument? emi Wat is er van de zaak? Deze vergadering,an op voordracht van Gedeputeerden subsidi. leend aan den weg zonder dat daarbij sprak van vervanging van de pont door eene brug.;3ne nadat die subsidie verleend was, en Alker®'0' aan Leiden tegemoetkoming in de koste»®" onderhoud vroeg, heeft Leiden als voorea'®!' harer bijdrage, alleszins terecht, de vervangin:!® pont door eene brug bedongen, en Alkemadeïïu daartoe verbonden. Leiden heeft gedaan, wat Gedeputeerden o( n 1 vergadering hadden behooren te doen, doch zuimden. Ware die voorwaarde door Geti teerden bedongen, de kosten van de brug begrepen geweest in het bestek en de begr.. ra£ hier overgelegd, en zoodoende in de subsidie» ons reeds toegezegd. Ten gevolge van dat ver y! is die brug er buiten. .j! Moet nu de gemeente Alkemade daarvocTUi ten? Ik geloof het niet. Dat door de stichting van die brug het algejEa^ belang in hooge mate wordt gediend, one'ro|j meer dan het locale, kan niemand betwiste jy betwist Diemand. tat( Reeds volgens het private recht rust op itu wiens belang door een ander wordt gedieuc verplichting om aan dien ander de daaroi vallen kosten te vergoeden. Past men dien regel hier toe, dan zijn wij - het algemeen belang vertegenwoordigen, je, de gemeente tot vergoeding der kosten gehou' Maar bovendien, wij bevinden ons zelfs niet op het terrein van het private, maar op T van het publieke recht. De provincie en de gemeente zij staan nifW1j elkander als 2 indivïduën, die elkander met rsiS. en waarvan de eeu er op uit kan zijn zict'°i koste des anderen te bevoordeelen. tot een onzer ledeuu :L_ Zoo het geheel zich bevoordeeld wenscht tei K nidi De verhouding tusschen provincie en gemesi is die van ons lichaam tot een onzer ledeim van een harmonisch geheel tot eeD zijner dee?61 Zoo het geheel zich bevoordeeld wenscht te 36 ten koste van het deel, dan is de harmonie broken en het publieke recht geschonden. Ik hoop, dat de vergadering zich daarvan3"^ onthouden. Hetgeen mij Mijnheer de Voorzitter tot ken dreef is niet het belang der gemeenteii I made. welke mij vreemd is, dat wil zeggen; nader dan elke andere gemeente in ons ge«net verleden week bestreed ik eene subsidie 3etl haar, maar ik sprak in het belang van j beginsel dezer vergadering, een beginsel, dat haar tot heden zuiver werd gehouden, enikjgg] laug dat het zuiver gehouden blij ve. He 2 ginsel is: dat hetgeen, waardoor hat alge[je belang wordt gediend, uit de algemeene hetgeen, waardoor het privaat belaug wordfj 3 diend, uit de lokale kas worde bekostigd, aJona waar beide belangen te zamen gaan, de b*Bre worden gedeeld. Dat beginsel hebben wij leb'. 4 haven, onverschillig of die handhaving iiteïgen in het voordeel of het nadeel onzer kas. ïeiyjn den week strekte zij ten haren voordeele, ttoüh, ten haren nadeele. ,,av Zoo dat beginsel niet wordt vastgehouden, ije zijn de subsidiën overgelaten aau wüio&ear5rj( gunstbewijs. iat Willekeur en gunstbewijs zijn het ergste af„( in mijn oog Van eenig gezag kan worden geirea en stellen het terecht aan de minachting de: cjui volkiDg prijs. en Ik zie mij mitsdien verplicht een amende op het voorstel van HH. Gedeputeerden dieneD. Het luidt: re„ dat de vergadering besluite op het adrei aaj gemeente Alkemade aan deze voor de brug de ringvaart van den Haarlemmermeer ge het subsidie toe te kennen als aan den grind van daar naar den Rijn bij Leiden vroeger 18' leend werd, zijnde 'J3 der kosten van sticii. tin tot een maximum vau f 5118.50. Het amendement van den heer Blussé iijg, voldoende ondersteund. De heer Hubrecht. Ik zal zoo vrij zijt herinnering te brengen wat ten aanzien van subsidie voor dezen weg in 1867 is gebeurd. weg loopt van Leiderdorp tot Oude en Nieai Wetering. Aan het einde der Lijkerpolder iplitfa] zich de weg in tweeën: de eene tak loopt uw waarts naar de Nieuwe Wetering, de and oostwaarts langs den Gogerpolder naar de 0:rui Wetering, de hoofdplaats van Alkemade. Bij de aanvraag om subsidie, in 1867 tot (k, vergadering gericht, werd van geene verbiuè door eene brug gewag gemaakt, en wel bepa 1 om deze reden, dat het bestuur van Alketneei de bestaande pont aan de Nieuwe WeteriDg'_ doende achtte, en ook uit de gewisselde cort pondentie met de gemeente LeideD, onder stukken aanwezig, blijkt, dat Alkemade zelf tb die meening nog voorstaat. Ik meen dan ook: j het verwijt, aau Gedeputeerde Staten gedaaD, juist is. De gemeente die subsidie vroeg v™« wegsverbetering acht de bestaande pont voldoetva de geachte rapporteur der commissie spreekt de in ziju rapport, waarmede uwe vergadermgz.^ vereenigde, van geene daar te stellen bmg, t ook door geen der leden van deze vergadeiit»-" daar locaal bekend, waaronder zeker de geadta voorsteller behoort, is toen op die verander j,e aangedrongen. Maar wat is gebeurd? Toen subsidie uoor uwe vergadering was verlet. heeft Alkemade zich tot Leiden gewend, Po ook daar hulp gevraagddie gemeente <be: daartoe aanstonds bereid, en beloofde kract— te zullen steunen, maar bedong eene vo waarde, en die was deze, dat de pont aan Nieuwe Wetering door eene brug zoude won vervangen. Wilde Alkemade daaraan void" dau was Leiden bereid: ^*1 1°. te verleenen eene bijdrage van f 3200 vZa eens of 1/10 in het aandeel van 32000, dat v - rekening der gemeente Alkemade bleef; 2°. Eene bijdrage van f 500 's jaars in de -■ ten van onderhoud van den weg en van de br 3°. de geheele bekostiging en het onderh van een aan te leggen grindweg van af Leü tot het aausluitingspunt van den ontworpen gru weg geraamd op f 1200 4°. den afstand van het bij openbare aan be ding te verkrijgen hooger bedrag dau ƒ700,i;1® tolgelden aan het Zijlliek bij de Spanjaarsb'"011 hetgeen de gemeente Leiden tot nu toe daar" geniet; Alkemade nam deze voorwaarde aan, en- tuigde zijn daDk voor het gevallen besluit.1; gemeente had zich alzoo tegenover Leiden

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2