DE VICTORIA REGIA, 16 Juli. -3813. Dinsdag A°. 1872. feuilleton van het „Leidsch Dagblad". I EEDSCH teller-J f*.0O a/1 Duiveatx, «I- /7.O0, 1 stuks 0- V«, 74 stuki DAGBLAD. PRIJS DEZER- COURANT. 50a/' ^OOP ^ie^en P61 3 maandenƒ3.00. - Hamel, P« P°st3'86" agere) - Afxonderlyke n 0-05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regel/"0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die zy beslaan. taks ij en WETHOUDERS van 3oo3a° STADS-B ERICH TEN "•I. per(,i, 1.80 BURGEMEESTER 2 /OjEIDEK, I-eren -.Gezien de adressen van: a. Petbüs Kol.DKRtfAN li per, wonende binnen deze gemeente, waarbij hij irgonnin vraagt tot het plaatsen van een kuipers- koorsteen in zijne werkplaats op de Hoogewoerd 177; b. Jokax Conbad Timmebmann, fabrikant 'in stoomwerktuigen, wonende alhier, daarbij ver- Gdiekende om in zijn werkhuis in de Kaarsemakers- raat ii°. 3 een ournuis te mogen doen plaatsen, )t het smelten van koper; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 1 Januari 1824 Staatsblad n°. 19) Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars n bewoners van de naast bijgelegene en belendende anden, ,ten opzichte der informatiën de commodo el ncommodo, door Burgemeester en Wethouders zal rorden gevaceerd op bet Raadhuis dezer Gemeente, p Donderdag den lSden Juli aanstaande, 's voor- liddags te elf uren; zullende de belanghebbenden erplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op ■ien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, "ij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging "net te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Weth., loco-Burgemeester. E. KIST, Secretaris. - Leiden, 15 Juli 1872. Lelden, ló Juli. Het Dagblad van Zuid-Holland heeft beweerd dat Prof. Buys in het Juninummer van de Gids heeft "betoogd, „dat de liberalen geen beginselen heb- „ben, nooit een programma hebben gehad en dus „alle reclit verbeurd hebben om regeering te zijn, „zoolang zij niet geworden zullen zijn wat zij „nog nimmer zijn geweest." Het blad veinsde bevreemding dat het Leidsch -Dagblad na zulk een uitspraak nog van de moge lijkheid kon gewagen, dat het nieuw liberaal bewind geestdrift zou kunueu opwekken. Wij beweerden dat dergelijke bevreemding al leen daaruit kon voortspruiten, dat het artikel "van Prof. Buys trouweloos uit zijD verband ge- rukt en verkeerd was voorgesteld. Op zijn beurt vraagt het Haagsch Dagblad: „Geef biervoor de bewijzen Bewijzen? Welnu, wij kunneu volstaan met eene verwijzing naar het bewuste Gids-nummer. Daaruit zal men ontwaren dat de brokstukken die het Dagblad in zijn artikel „Wa( nu" en in - andere politieke beschouwingen heeft aangehaald in gansch een ander verband voorkomen, dan de strekking en bedoeling van de toelichtingen, die - het Dagblad daaraan liet voorafgaan. Wij verhe- len volstrekt niet, dat Prof. Buys een harde les aan de liberale partij gegeven, al het inconse- - queDte heeft doen uitkomen van de verwerping der hervormingsvoorstellen op financieel gebied, het eerste artikel op het pTOgrainma der liberale - partij. Heeft hij daarom, al keurde hij de hebbelijk- heid af van programma's te maken (een verwijt dat meer nog de conservatieven trof, en zelfs met voorbeeldenvan conservatieve politiekers werd opgehelderd,) het liberaal program, waarop - belastinghervorming, census, rechterlijke organi satie enz. voorkomen, veroordeeld? Immers het tegendeel is waar. Waar heeft Prof. Buys er van gesproken dat de liberalen geen beginselen hebben Soms in dat gedeelte van bet artikel, waarin bij verklaart dat; al zijne politieke sympathieën aan de groote liberale partij behooren, of daar waar Schr. aangaf, waarin de liberale partij wel homogeen handelt? Waar staat in het gansche artikel, niet alleen naar den letter, maar naar den geest, dat de li beralen het recht verbeurd hebben om regeering te zijn Soms daar waar Prof. Buys een ministerie ver langt, nauw verbondeu aan de meerderheid der Kamer? Neen, de bekwame hnogleeraar heeft der libe rale partij niet anders dan hare fouten aange wezen en openhartig de oorzaken blootgelegd van de bezwaren waarmede zij te kampen heeft om nieuwe resultaten van het liberaal stelsel toe te passen. Noch de kracht der liberale beginselen, of het vast geloof dat zij in Nederland de bovenhand hebben, noch de onmacht der conservatieven, of de beginselloosheid der conservatieve partij zijn door hem in twijfel getrokken. Hij heeft gehandeld als een onpartijdig man, die niet blind is voor de gebreken, welke de partij, die hij toegedaan is, aankleven, maar die juist genezing verwacht door ze kordaat, eerlijk en rond bloot te leggen Men schrijft ons uit Brielle, dd. 14 Juli; Onze anders zoo stille stad beleeft thans een drukken tijd. Het is n.l. kermis en de marte laarsfeesten zijn in vollen gang. Laat mij eerst over die laatste spreken. Een korte herinnering van hetgeen nu gevierd wordt, zal hier, geloof ik, niet misplaatst zijn. Bekend is het, dat toen de Watergeuzen den lsten April 1572 den Briel veroverd hadden, vele atidere steden van de Spanjaarden afvielen en de zijde des prinsen kozen. De Watergeuzen deden veroveringstochten. Zij verrasten, onder aanvoering van Marinus Brand, Gorkuui. Doch de bezetting en met haar de geestelijkheid, begaven zich in het goed ver sterkte kasteel, in de hoop op ontzet uit Utrecht. Dat ontzet kwam niet, en 't kasteel moest zich overgeven. Een bepaalde voorwaarde was, dat de geestelijken niet mishandeld zouden worden. Toch geschiedde dit. Reeds te Gorkum werden zij op alle mogelijke wijzen gesard. Eindelijk liet Lumey ze opeischen. Zij werden naar Brielle vervoerd en daar ondervraagd. Hun werd de keus gelaten tusschen den dood of verandering van godsdienst. Van de 21 geestelijken werden slechts 2 afvallig; de 19 andere bleven bij hun geloof volharden en werden daarom den 9den Juli 1572 in eene schuur nabij Brielle opgehangen. Eenige jaren geleden zijn de Gorknmsche mar telaars heilig verklaard en sinds dien tijd komen hier ieder jaar in Juli bedevaartgangers naar de graveu dier martelaren. Deze zijn begraven op een weiland, waarop zich eene put bevindt, aan welker water genezende kracht wordt toe geschreven, en die „de heilige put" wordt ge noemd. De bedevaartgangers gaan dan allen naar 't weilaud, waar zij om de put liggen te bid den, en zich een kruikje water daaruit trachten te verschaffen. Verleden Zondag begonnen de feesten400 bedevaartgangers kwamen toen hier. Dinsdag was de voorname dag. Toen was het juist 300 jaren geleden, dat de Gorkumsche mar telaars werden ter dood gebracht. Reeds vroeg tijdig in den morgen brachten extra-booten een tal van bedevaartgangers aan. Op zeer stille wijze werd het feest gevierd en er werd hoege naamd geen aanleiding gegeven tot ergernis van andersdenkenden. In de beste orde is de dag voorbijgegaan. Ook Woensdag en Donderdag kwamen, be gunstigd door heerlijk zomerweer, verscheidene putgaogers, evenzoo bedenen naar ik verneem zullen de martelaarsfeesten tot 24 Juli duren. De andere drukte, waarvan ik sprak, is de kermis. Toch brengt deze kermis slechts op en kele dagen „drukte" aau. Over 't geheel is het een zeer stille kermis. Er zijn bijna geen orgel draaiers of liedjeszangsters op straat, zoodat wij verschoond zijn van 't afgrijselijke leven, dat dezen kunnen maken, Het Weekblad van Voorne en Put ten zegt, en volkomen kan ik mij daarmede ver eenigen; „Over de enkele draaiorgels, die wij zagen, konden wij ons geregeld ergerentelkens hoor den wij Die Wacht am Hhein. Wanneer zal men toch eenmaal ophouden, dat Duitsche lied in ons vrije Holland op alle wijzen te exploiteeren Hebben wij dan geen eigen liederen Hebben wij geen Wilhelmus En als men nu absoluut een lied van een ander volk wil overnemen, waarom dan niet oneindig liever de Marseillaise 7 Ja, wij dur ven zeggen, in Godsnaam nog liever „onidat-ie zoo lekker is" of „o moeder, o moeder, de zee man" dan dat Dnitsche lied." Uit uw Dagblad van Vrijdag zag ik dat de Leidsche kermis ook bezocht zal worden door 't tooneelgezelschap van de heeren Beems en de Leeuw. Dat gezelschap is nu hier en heeft deze week eenige voorstellingen .gegeven. In langen tijd hebben wij hier zulk een goed gezelschap niet gehad. De beste actrice is voorzeker Mevr. Aleides, eene Zuidelijke, zooals men aan haar dialect duidelijk kan hooren. Zij speelt bepaald meesterlijk. Ik kan uw stadgenooten zeer aan raden bij gelegenheid der kermis die komedie eens te bezoeken, vooral wanneer de drama's Lena of de Kinderroofster mochten worden opgevoerd. Het aantal bezoekers van den Academietuin bedroeg, op Zaterdag 13 Juli, 434. Gisteren, (Zondag), den dag waarop de tweede bloem der Victoria regta zich, tegen deu avond, op haar schoonst verioonde, beliep het cijfer der bezoekers niet minder dan ruim 2200. Daar waren er letterlijk van alle standen, en, niettegenstaande dit drukke bezoek, mag ineo, eenig gedraDg aan het hek, en inzonderheid aan de Victoria-kas uitgezonderd, met voldoening zeggen dat de orde door het gemengde publiek zelf uitstekend gehandhaafd is, zoo zelfs, dat men, toen de bezoekers vertrokken waren, geen spoor van baldadigheid, of wat daarnaar zweemde, in den Hortus kon bespeuren. Dit bewijst, dat ook de mindere burgerstand dat wat schoon en nuttig is weet te eerbiedigen, en 't geeft waarlijk stof tot tevredenheid, dat die genen, die zich anders, om ongegronde reden, van 't bezoek van den Hortus onthouden, daér thans genoten hebben. Ook in 't vervolg van den zomer blijve bij der gelijke gelegenheden deze nuttige inrichting aan de bescherming van het publiek zelf aanbevolen. De derde bloem der Victoria zal zich eerst daags openen. Sedert een geruimen tijd is het vermoeden ge rezen, dat de suikerbelasting, zooals die geregeld is bij het tractaat, tusschen Groot-Brittannië, Frankrijk, België en Nederland gesloten, niet volkomen beantwoordt aan de verwachting. Men had zich voorgesteld, dat de aangenomen classi ficatie met juistheid aangaf de werkelijke suiker gehalte waarvoor de fabrieken werden aangesla gen. Hieromtrent is twijfel ontstaan. Men begint allengs meer te bevroeden, dat er nog altijd een premie opgesloten ligt in de fabricatie, en daar nu de premie, als zij bestaat, het voordeeligste werkt waar de belasting het hoogste is, en het schadelijkste waar de belasting het laagste is, zoo zijn de Engelsche raffinadeurs het eerste gaan klagen en wel voornamelijk over de Franschen, die aan drawback meer terugontvangen,; dan waarover zij over dezelfde hoeveelheid zijn aan geslagen, hetgeen dus een premie is, waarmede zij aan de Engelsche markt, waar de belasting het laagste is, voordeelig kunnen concurreeren. Uit dien hoofde is op eene nieuwe conferentie der contracterende mogendheden aangedrongen, welke te Londen eerlang moet gehouden wor den. Daarbij zal ook natuurlijk de beetwortel- fabricatie ter sprake komen, en de algemeene vraag behandeld worden, door de Engelschen voorgesteld, om alle fabrieken onder controle te doen werken. De bezwaren daartegen zijn even wel niet geriDg te achten. Moeielijk zal het toch zijn de controle bij den inslag geheel te laten varen. Men krijgt dan alzoo eene dubbele con trole evenals bij de zoutziederijen met al den aankleve van dien. Dordrechlsche Courant Onze lezers hebben zeker den wakkeren Bur gemeester van Nn nog Diet vergeten, die met zooveel tact en flinkheid, te midden vao een talrijke en zeer gemengde, bevolking de orde heeft gehandhaafd in de dagen der Aprilfeesten, en daar voor reeds den lof van Gedeputeerde Staten zijner (1) Opmerkelijk u hot, dat men bij dergelijke gelegenheden maar niet schgnt te kannen begrijpen, dat men voor zichzelf en anderen met dringen den toegang slechts moeielijk maakt. Als men zich. zooais cldera gebroikelijk is, in volgorde plaatste, kwam men spoedi ger en gemakkelijker tot zijn doel. 4 I SI I I H t: H. WI T T E. 7 III. De Plant. (Vervolg.) ia Daar dit alles binnen een paar uren (46) )ti< plaats grijpt, spreekt het van zelf dat hij, die de bloëni eenigen tijd rustig gadeslaat, haar kan zien opengaan. Hij ziet het ééne bloemblad na het andere naar buiten wijken en de verschillende i kransen langzamerhand haar schoon aan den be- wonderenden blik prijs gevenhij ziet hoe haar bloï hooger wordt, naarmate ze zich als door eene t onwederstaanbare magt gedreven gevoelt om de 1 sluljers, die haar voor 't oog verbergen, één voor ééu af te werpen, en hij gevoelt daarbij veel, waarvan een aüder, die er slecht3 eenige oogen- blikken bij verwijlt, zich geen begrip zou kunnen vormen. Ik heb daarom zoo prozaïsch en zakelijk als mij slechts mogelijk was en zonder veel ophef hier de verschillende bloemdeelen dezer plant opge noemd. Niet ieder toch ziet op gelijke wijze, en ligt is 't mogelijk dat sommigen er zich anders een ver keerde voorstelling van zouden maken. Daar kun nen er immers zijn, wie de bloem tegenvalt, niet wat vorm en kleur, maar wat de grootte betreft. Wanneer men aan de verbazende ontwikkeling en omvang der bladeren denkt, dan zou men zich zeker de bloemen grooter voorstellen, immers drie decimeter in doorsnede kan als de gewone grootte daarvan gerekend worden, ofschoon meu ze ook wel 4 decimeter en nog iets meer heeft zien be reiken; ook dit hangt van verschillende toestan den, die men op verre na niet altijd in zijne magt heeft, at. Dat neemt echter niet weg, dat het eeoe groote en daarbij eene uitnemend schoODe bloem is. 't Spreekt overigens vanzelf dat het hier mede gedeelde alleen op de gekweekte planten betrek king heelt; immers in haar oorspronkelijken na tuurstaat bereiken, volgens souimiger mededee- lingen, niet alleen de bloemen, maar ook de bla deren nog veel grooter afmetingen. De tijd waarop ze zich openen en sluiten kan ligt eenige wijzigiüg ondergaan, daar zeer helder of zeer donker weder daarop natuurlijk invloed uitoefenen. Heldere zonneschijn is de plant steeds 't gunstigste, eu, al wachten de bloemen ook met zich te openen tot de zon hare meeste kracht verloren heeft, zoo lijdt het toch geen twijfel of die oefent op, 't midden van.den dag, op den knop een grooten invloed uit. Eeu hoogst opmerkelijk verschijnsel bij den bloei dezer plant is nog het volgende: Inzonderheid op den eersten, maar ook gedu rende den voormiddag van den tweeden dag, is er aan den knop eene onrustige bewegiog merk baar, waarvoor tot hiertoe, zoover ik weet, uog geene verklaring gevonden is, al werd ze door velen opgemerkt. Wanneer de knop zich geheel uit het water oprigt, staat hij regt overeindweldra echter helt hij naar ééne zijde over, wat men alligt geneigd zou zijn aan de zwaarte toe te schrijven. Zoo zag ik haar te half vier naar het Oosten gerigt en, toen de bloem kort daarna gedeeltelijk open wa9, lag ze juist in tegenovergestelde rigting, dus Daar het Westen. Ze is met de zon meêgegaao, merkte men op. Ik stond toen met anderen aan de westzijde der kas, ten einde in de bloem te kunnen zien. Terwijl we inmiddels pratende de kas omge wandeld waren en na verloop van een klein kwar tier aan de oostzijde stonden, konden we er toen daar vlak inzien. Ze had dus in dien korten tijd een boog beschreven en was, zich van de zon af rigtende, wéér naar 't Oosten gaan liggeD. Deu anderen morgen lag ze nog zoo, hoewel ik daarom niet zou durven beweren dat ze ge durende dien tijd heeft stilgelegen. Te elf uur echter was ze naar 't N.-Westen en te twee ure weder naar 't N. Oosten, te drie ure vlak naar 't Noorden gerigt, dus voortdurend van de zon af, en die beweging bleef voortduren tot ze in haar laatste stadium van bloei en dus volkomen op was; toen bleef ze eeu poos stil liggen. 's Morgens te elf ure, toen de bloem genoeg zaam geheel gesloten was, en dus vóór dat zij iich heropende, lag ze ter halverwege in 't water, «oodat aan de eene zijde het vruchtbeginsel zijnde de aanstaande vrucht, waarin de zaden ^ich moeten ontwikkelen genoegzaam boven water lag. Dit vruchtbeginsel doet zich voor als eeu rond ligchaam, ter grootte van een appel en js mede digt met kleine dorentjes bezet. Eindelijk merk ik hier nog op dat in de kassen 4e bloem niet zichzelf kaD bevruchten, dit is het gevolg van eene eigenaardigheid in de ontwik keling der centrale bloemdeelen, waarvan de ver melding mij thans te ver zou leideD. Hoe zulks aan de oorspronkelijke groeiplaatsen der plaut toegaat is nog twijfelachtigdenkelijk dragen dóar

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1