M. Swemer, C. Greeve, A. Sepp, H. de Geus, B. Rogge, E. ten Cate; allen bevorderd van de zevende naar de achtste klasse, met de leerlingen H. Steijgerwalt, W. van Iterson, C. de Clercqen A. de Clercq. 8ste klasse: A. du Rieu, L. Brutel de la Rivière, J. Cohen Stuart, C. van der Velden Erdbrink, H. van Heukelom, J. Bos, J. Liefriuck, S. Rijke, J. Krieger, J. de Haes, C. Taets van Amcrongen; allen bevorderd van de achtste naar de negende klasse. 9de klasse: B. van Beeten, C. van Thielen, D. Andreae, B. Hoogendijk; allen bevorderd van de negende naar de tiende klasse. 10de klasse: B. Polano, M. de Haes, M. Sijthoff. Ha atloop van de openbare les op Douderdag 11 Juli, aan de openbare school voor meer uit gebreid lager ouderwijs der 1ste klasse, voor jongens, hebben de volgende leerlingen prijzen ontvangen lste en 2de klasse: H. G. Hagen, W. 41. C. Weebers, 11. C. Meerburg, W. Stikkeloruin, G. Gerlings, L. R. de Haes, J. Pijnappel, J. W. C. liulil, B. H. Vos, T. B. Pleijte, A. J. van Iterson, O. J. Blanken, P. Canter Alta, J. W. B. Visser. 3de klasse: N. M. Japikse, J. 1. VV. Walter, B. Knappert, J. R. de Vassy, A. A. Audresou, J. 11. Liel'rinck, E. H. G. Riukes, C. NReede v. Oudshuorn, W. C. v. Boekereu, D. B. v. Pabst, W. Rauwenlioff, J. H. de Vries, D. Hartevelt, A. L. Couvée, H. J. C. J. Boogaard, J. 1. Rinkes, F. A. L. van Boenerr,~C. M, Pleijte, O. A. E. Keuls. 4de klasse: H. Doyer, H. F. J. Rudolph, C. W. H. Verster, C. H. N. Lawick v. Pabst, W. D. A. van Uphorst, K. L. Groll, A. H. J. Heijusius, G. L. Kolff, J. C. H. LietrniCk, F. H. Versier, L. H. Jesse, A. L. Reiuieriuger, M. C. A. Bijle- veld, G. S. de Clercq, W. C. van Benden, E. Ohl, S. Z. Vos, L. P. Krantz, W. .1. v. Catnpen, W. Huyser van Reenen, J. P. ten Cate, C. J. G. v. ItersOD en J. F. H. Hofkes. 5de klasse: J. C. A. Snnou Thomas, E. Rijke, M. E. Bepp, P. A. A. Boeser, G. A. de Geus, J. R. Koopinans van Boekeren, C. E. Heynsius, J. A. Oudemans, W. H. Krautz, A. K. W. E. C. Fischer, J. van Loeuen, N. C. Muller, J. Visser Vlasveld, C. M. Kogge, T. C. Areusma en G. F. E. Heenk. 6de klasse: G. J. van Boekereu, O. P. Blaauw, F. F. F. Führhop, A. J. J. de Roeheuiont, J. P. Groeueveid, V. B. deiiricii, K. W. Jesse, W. otok- huyzen, E. Cauter Alta, G. H. Sijthoff, G. B. Noothoven van Goor, E. G. vau Beuden, J. H. van Goeus en B. J. van Rhijn. 7de klasse: P. du Rieu Pz., T. S. v. Hettinga Tromp, A. C. Hartevelt, W. G. B. A. Schwartz, A. J. Verbooui Souinain, H. A. Gabriël, P. du Rieu T. Pz., C. A. Kruseinan, C. A. Francliimon, V. B. Driessen, F. A. de By landt, J. VVilheliny Dauisté, C. Sijthoff, C. v. d. Zaeep, J. A. v. Bith, J. C. A. Glasbergen, W. J. van lpe,eu, D. F. vao Goens, H. B. Keuls, W. P. O. Fabius, J. Stoknuyzeu. Door het vertrek mei onbepadd verlof van de miliciens der lichting 1871 is thans ruimte geko men in de kazerne der inlauteric alhier, voor het logies van de miliciens der lichting 1872, die van het 2de bataljon 4de regiment iulanterie tijdelijk te Gouda zijn gekazerneeid. Deze miliciens zullen op Maandag a. s. te 4 uren onder bevel van den lsten luiteiiaut-adjii- dant Herbet* op marschgaan en omstreeks 11 uren voormiddag alhier arrtveeren. De milicieus behoorende tot het 3de bataljon, die mede tijdelijk te Gouda in garnizoen zijn, keereu nog niet hier terug. Van het 2de en 3de batailjon 4de regiment infanterie zullen Maandag a. s. een 20tal korpo raals en soldaten naar Delft worden gedetacheerd tot den aanmaak van patronen aan de pyro- technische school aldaar. De Victoria Regis, welker tweede bloem zich niet Vrijdag, maar heden (Zater lag) inden namiddag opende, zal dos ook Zondag na 4 uren in den Akademietum alhier bloeien. Ook dén is de Hortus voor elkeen toegaukelijk, doch alleen aan de zijde van het Rapenburg. Aan de Zwem- en Badinrichting Hhyniigt zijp gedurende deze week 3104 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 97 tot 108 vol wassen personen en vau 32 tot 46 kinderen. De heer Mr. J. J. van Angolbeek heeft zich op nieuw tot de Tweede Kamer der Staleo-Generaal gewend, met een adres waarin hij, op grond der optrediug van een nieuweu Ministerie vau Ko loniën, betoogt dat de quaestie der onwettige dienstverhindering zonder de verdere tusscheu- komst der Kamer weldra zal beëiodigd zijn. Is het tevens dat hij niet dankbaarheid erkent, dat, b.j gelegenheid dat die zaak bij de Kamer in behandeling Was,s vier commissiën op verschil lende tijdstippen, bij hare rapporten, ook zijne geldelijke belangen hebben ter sprake gebracht, het zal wel niet behoeven opgemerkt te worden, dat de keunisnemiug vau alle schuldvorderingen uitsluitend behoort tot de bevoegdheid der rech terlijke macht; weshalve bij de Kamer eerbiedig verzoekt, om, bij getegeubeid dat bet rapport der- commissie der Kamer van 30 41ei j. 1. alsnog in discussie zul worden gebracht, zijne pariiculiere belangen buiten behandeling te willen laten. Te vens heelt de adressant zich bij adres gewend tot den nieuwen Minister van Koloniën, daarbij overleggende zijne conclusie van eisch, tegen den Slaat der Nederlanden, en hem in over weging gevende: 1'. ter voorkoming van een nieuw proces tegen den Staat, liet aan zijne betrekking verbinden en, van af Januari 1870 tm eu net Juui 1872, wettelijk reeds verdiend activiteit-tractemeut, te willen doen uitbetalen, en tot dat einde eene voordracht van wet te willen indienen, ter be strijding der benoodigde gelden, als zijnde de hier te doeue uitgave te brengen op de begroo ting van N. I. over de jaren 1870, 1871 en 1872, buitengewone justitie kosten in Nederland, en 2®. mij iu de gelegenheid te stellen, den aau tiiijue betrekking verbonden dienst, welke ik, van af December 1869, wettiglijk reeds heb her vat, alsun ten spoedigste daadwerkelijk voort te zetten, door mij te doen uitbetaleu de transport en kostgeldeu voor de terugreize naar Java, welke mij bereids, bij ludisch Besluit dd. 12 November 1868 N®. 34, zijn toegelegd, doch tot op dezen oogenblik, niettegenstaande herhaaldelijk daartoe het verzoek is gedaan, niet zijn uitbetaald. De bedoelde conclusie van eisch is dat het den Hoogeu Raad moge behagen: deu staat der Ne- landen te veroordeelen, om aan den eischer te betalen het aan zijn betrekking verbonden, en door hem, van al Januari 1870 tot en met Juni 1872, wettiglijk verdiend activiteit-tracteuienl van f 1400 's maands; met recht, aau zijde van den gedaagde, om op dat tractement te korten, zoo veel als bewezeu kan worden, dat, v3n af Janu ari 1870, aau verlofs tractement, en van af Fe bruari 1371 aan pensioen is betaald, of dut ei scher, op dat tractement wegens contributie aan het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren, en van hunne weduwen en weezen, vetschul- digd is. Voorts te verklaren, dat het arrest zal zijn uit voerbaar, niettegenstaande revisie, zonder borg tocht, eu eindelijk den staat te veroordeelen in al de kosten dezer procedure. Het volgend overzicht van de opbrengst der Middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Juni 1872, alsmede van die over de eerste zes Dezelfde bloem, die, toen ze zich slool, wit was, is nu licht rood! Tegeu 3 ure opent ze zich uieer eu meer, en 'i is alsof de bloembladeren, naarmate ze meer voor 't oog bloot komeu te liggen, een boogér blos verkrijgen, het licht rose ging in een veel donkerder tint over. Te 4 ure is ze weder half open. Te 6 ure verkeert ze in wat men het tweede sta dium vau den bloei noemt. De kelk en de bui- teuste bloembladeren z.jn geheel teruggeslagen en liggen ten deele vlak op het water, terwijl de meer naar binnen geplaatste mede sterk uaar buiten omgeslagen zijn. Beziet men de bloeui nu naderbij, dau herkent men, reeds op het eerste gezigt, duidelijk vier seriën vnn bloembladeren, natuurlijk buiteu die van den kelk, die nu grootendeels onder water gedoken zijn. De buitenste, derhalve die, welke onmiddellijk op den kelk volgeu, zijn de grootste eu liebt rose, de, naar binnen toe, daarop vol- geude zijn iets smaller, donkerrooskleurig met zachtwitte aders; daarop volgt eene serie van nog smallere, deze zijn prachtig gekleurdliolitrose aan den voet, donkerpurper met helder karmijn vermengd in 't middeD, eu geelachtig met purpere stippen aaD deu top. Hier binneD ziet men eene reeks van bloem bladachtige organen, die nu uog niet duidelijk afzonderlijk herkeubaar zijn, daar ze nog alle digt in het centrum der bloem over elkander ge bogen liggen eu alzoo een halven bol vormen. Terwijl meu echter bezig is met gissingen te maken wat bel wezen kunuen zeer smalle bloem bladeren of welhgt zeer ureede meeldraden, ziel daar spri igt er een los, vervolgens een tweede, een derde, enz., zoodat ze in met langer dan een kwartier alle eec regtstandige rigting hebben aangenomen, eD zich weldra met den top uaar buiten ombuigen. Nu blijkt duidelijk dat het mede bloembladeren zijn, maar alweder van ceu an deren vorm. Ze zijn veel kleiner dan de vorige en loopeu spits toe; boveudieu blijve.i ze, met uit zondering vau deu omgebogen top, regtop staau. Aan den voet donkerrose, wordeu ze n„ar 'i mid den toe zeer licht, terwijl de spitse top weder karmijnrood is. Hierop volgt een aantal meeldraden; ook deze rijzen nu ten deele achtereenvolgens op, eu blij ven gedeeltelijk over de in 't centrum zittende stempels heengebogeu. Dit is het derde of laatste stadium van den bloei. De bloem is nu geheel open en 't moment der bevruchting aangebroken. Wordt veroolgd.) maanden van 1872, is door het Departement van Financiën openbaar gemaakt. Opbrengst Opbrengst over de maand over de eerste Juni zes maan- 1 8 7 2. den van 1872. Directe belastingen, f 1,029,209.14® f 9,899,108.57' In-en uitg. rechten. 371,107.56' 2,728,580.24' Accijusen2,396,520.53 13,763,228.56 Waarborg en belas ting der gouden en zilveren werken. 27,989.82 169,337.47' indir. belastingen 1,219,775.48 9,163,984.71 Domeinen90,326.96 651,039.25' Kosterijen210,836.50' 1,354,993.58 Rijkstelegrafeu 52,046.54' 316,023.24 Staatsloterij187,966.00 275,846.00 Akten voor jacht en visscherij13,673.50 14,373.50 Doodsgelden38,351.01 430,669.17 Totaal f 5,637,803.01 38,767,183.81 Uit dit overzicht, iu vergelijking georacht met de opbrengst over Jum 1871 eu de zes eerste maanden vau 1871, blijkt dat liet afgeloopeu half jaar een voordeelig verschil vau f 2,404,298.17 met het vorige en vau f 1,598,010.01 in vergelij king met de raming heeft opgeleverd, en dal niet tegenstaande de directe belastingen omtrent éen millioen gebleven ztju beneden de raming. Dit feit is zeer verklaarbaar. De belasting op het per soneel en van de patenten loopt vau 4iei tot Mei en de aanslagbiljetten zijn nog niet uitgereikt. Duidelijk is bet dus dat op 41et eu Juni uitdien hoofde niets of niet noemenswaard betaald is. Op de grondbelasting daarentegen, die van Januari tot uit. December loopt, is nagenoeg een uiiilioen meer betaald dan de hellt. Tot de vermeerderde opbrengst der middelen dragen voortdurend voornamelijk bij de in- en uitg. redden, bel gedistelleerd, bei reclu vau suc cessie en b. venal u> registratie-reenten. Deze zijn weder f 878,257.34 meer dau bet vorige eerste halljaar en f 1,357,228.59 boven de raming. De opbreugst van de suiker is iets minder dau het vorige jaar. Eveuzoo die der loodsgelden. De posterijen wijzeu eene vei meerdering aan van f 22,468.30. ln de zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland van gisteren is ingekomen eene missive van Gedeputeerde staten, waarbij zij de wettigheid betoogen der voordracht vaa een grif fier der Staten van dit gewest, welke volgens besluit der staten naar bedoeld college was ge- renvoyeerd, omdat de eerste voorgedrageue de schoonzoon was van een lid lot Gedeputeerde Staten, die tot de sauiensteliing der uominatie had medegewerkt. Niettegenstaande deze bewering -zijn Gedepu- teeide Staten, op voorstel vau bet lid deu heer v. d. Kerch van Heemstede, overgegaan tot het opmaken eener nieuwe voordracht, ditmaal bui teu medewerking van deu heer v. d. Bercli van Heemstede. Die voordracht was geheel gelijkluidend aau de vorige u. 1. tie heereu ZubU, Roël en de Lrajw. Een telegrafisch bericht meldde dat uit dit drie tal benoemd is de heer Mr. J. Roëll, commies, chef ter provinciale griffie te Uirecht. Uit ons ver slag blijkt dat deze keuze geschiedde Da twee vrije stemuiiugen eu eene herstemming tusschen den nieuwen titularis en deu heer Zubli. ln dezelfde zitting werd discussie gevoerd over de conclusie der speciale commissie om zich te vereenigeu met het afwijzeud advies van Gede puleerde Stalen op het adres der gemeente Al kemade, ter bekoming van subsidie ter tegemoet koming iu de kosten van den bouw vao een brug over de ringvaart van Haarlemmermeer. De heer Mr. P. B. F. Blussé stelde een amen dement voor, om alsnog een subsidie voor die brug te verleeueu tot een derde van het bedrag der stichting, vertegenwoordigende een maximum van f 5000 en dit wel in het uelaDg der com municatie met Beiden eu het vervoer van pro ducteu uaar de markt aldaar. Spr. lichtte dit breedvoerig toe eu werd in zijue ver 'ediging ondersteund door deu heer de Fremery. Het werd bestreden op grond vau locaal be lang door de heet en C. W. Hubrecht, Preuyt en Hengeveld, terwijl de beer Beon het denkbeeld opperde dat Alkemade zich ook tot de provincie Noord-lloUaud zou wenden. Ten slotte is het amendement van den heer Blussé verworpen met 54 tegeu 8 stemmen eu de afwijzende conclusie der speciale commissie aangenomen. Nog zij getneld dat bij de behandeling der be grooting der enkel Piovincialeen Huishoudelijke inkomsten eu uitgaven, 1873, die zooals wij gis teren mededeelden evenzeer werd aangenomen, op verzoek iu stemming werd gebracht art. 1 van Hoofdstuk Vlli (Subsidiëu ten behoeve van de Hurv. eu andere Eeiedieusten). HierDij ver klaarden zien 32 leden voor en 28 tegen het artikel. De heer Nunnink, steendrukker te 's-Graven- hage, heeft een spoorwegkaart van Nederlanden van midden-Europa vervaardigd, ontworpen door den heer Gerlach, afdeeiings-chef bij de Staats spoorwegen, welke kaart zich bijzonder door de duidelijkheid van inrichting en de wijze vang voering aanbeveelt. Zij levert inderdaad y guheel nieuwe coirmiualie, men vindt uitslui. de spoorwegen getraceerd, met hun naait." langs; ook de naaien der overgaugs- eu duw stations in bijzondere kleuren; voorts de us ding vun de afstandeu tusscheu de statio^ kilometers, waardoor met een oogopslag de kc-K weg tusschen verschillende plaatsen kau wt_, berekend. Het formaat is zoodanig, dat de gemakkelijk op reis kau worden gebruikt, enga onder het rijden geraadpleegd. Deze uiigattru doet dus aan eene wezenlijke behoefte, te ;ev daar deze kaart tegen een geringen prijs njel knjgbaar gesteld. De Rijkstelegraaf klerk T. X. M. B. Gaej^ met ingaDg van den lsten Augustus lSie^ zijn verzoek, eervol uit zijne betrekking ontslag Z. M. beeft F. W'. l. 361 van Eiempt beiiu^ tot auditeur bij den schuttersraad der dd. s, tcrij te Waalwijk. Z. M. heeft aau E. B. Fremery Kalff, te's ge po veuhage, verguuumg verleeud tot het aanne en dragen der versierselen van ridder der van Nischao Htihar, heui door Z. K. H. Bey van Tunis geschonken. Z. M. heelt aan den eervol ontslageu adjiTe commies bij het topographisch bureau J Kierdorf, met ingaug vau den lsten Juli pensioen teu laste vau. den Staat verleen: oedrage 963 'sjaars. y all BINNEIVE AND. 's-Gkavenhage, 12 Juli. Bij het Oost-Indischi tenuarsexamen A, hier ter stede gehouden 17 Juni tot IU Juti 11., werdeu toegelaten de het Jhr. A. O. de Senarcleus de Graucy, K. ff, schenk, J. A. van Prehn, W. F. H. v. Amt O. Netscher, H. P. Wijnen, H. de Chauvign; Blot, V. A. Schiissler, W. A. v. Velthuijzeu, Bebret, E. vau Assen, G. A. van Prehn, C.; Kiihr, F. Kelner, C. Withals Feugeu, F. I C. A. Vosmaer, A. J. F. Vcenstra, J. C. f E. J. Koch, H. v. d. Wolk, F. A. Bol, G. A Uosthout, J. P. Svvaab, J. vau Woeideren, Wijnen, M. Alting dn Cloux, J. H. J. Niet huyzeu, J. J. Winsser, F. W. B. Meijer, Olivier, F. R. Seelig, H. A. Engelkeu, B. A oltenhageu, H. S. B. Eschauzier, C. O. J. Itzigt en J. A. Wilier. Aldus weiden voor A toegelaten 37 caudnli algewezen 12, terwijl 4 zich vóór of geduri het exatneu terugtrokken. Bij deze opgave is, waar door verocbillè. eandidaten eeD gelijk eindcijfer werd bek de alphabetische orde gevolgd, maar overigei orde der ranglijst. Rotterdam, li Juli. Hedenoamiddag wa: aau een der m aanbouw zijnde panden at Boezemsingel bezig een welput te boren, vvi meu een kuil van ca. 8 a 9 meters gegravui twee der daarin werkzaam zijnde werkli werdeu tengevolge van de zich ontwikkel gassen bedwelmd; twee audere werkliede. ler hulp toesuelden, trof hetzelfde lot. Een hi is aau de gevolgen overleden, terwijl de dn deren in bedenkelijken toestand naar het Zu huis zijn vervoerd. De N. II. Ct. deelt heden de volgende b; derheden mede vau de drie personen, die reuuamiddug, tengevolge van het gebeurd het graven eener welput alhier, naar het Zit huis zijn overgebracht. De een is 's avoii halfaegeu eu de tweede 's nachts te hall: overleden, terwijl voor deu derde eeuige op levensbehoud schijnt te bestaan. Naar wij ïi men, had de put eene diepte vau 2ü meter et een der hoorders reeds des voorioiddags eeu malen er uitgeloopen, wegens de ondragelijke die er in heerschle. Des namiddags tegeu 3 ure: derde hem de uitwaseming der gassen zoodaut. hij er door bedwelmd geraakte. Ztju kamera* ziende, wilde hem te hulp koinou, doch dezei hetzelfde lot. Een ander werkman schooi toeoi te helpen, maar ongelukkig met hetzelfde gr Een metselaar, aldaar iu de onmiddellijke na aan 't werk zijnde, liep iusgclljks er op toe, langs een ladder in den pot neder eu wilJi dichtst bij hem iiggendeu persoon grijpen, t raakte bij het voorover bukken buiten kend- viel bewusteloos ueder. Twee audere pets oeproefden, aau touweu geooudeu, iu de* hulp te verleenen, uiaar weiden bij die ptf* iuegelijks zoo1 ongesteld, dat zij dadelijk zfe moesten wordeu opgetrokken. Onderwijl wa. eeuige anderen ook een jong persoon te hul; - schoten, Jan van Pelt genaamd, 21 jaren on woonachtig in de Knollemaussteeg alhier, waagde het, zich aan eeu touw door au- naar beneden te laten zakken. Voorzien vau ureg, sloeg hij den haak iu de kleedereu va: eersten dien mj kon bereiken en haaide lie: doch toen hij hem reeds lot nabij den rami opgetrokken, scheurde de haak los eu vifl ongelukkige in de diepte terug. Daarop <!'- van Pelt andermaal naar beneden, sloeg ui' spanning van alle krachten den man eeu 1 om het lijf en mocht er in slageu, op die

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2