Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens redding der bemanning van het in den nacht van 1 op 2 Juni jl. gezonken Nederl. hoekerschip Twee Gebroeders, in de nabijheid van Borkuin, toege kend de zilveren medaille, ingesteld bij Konink lijk besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft den hoogleeraar E. J. Diest Lorgion benoemd tot rector magnificus aan de hoogeschool te Groningen, voor het academiejaar 1872/73. Z. M. heeft aan G. Schottelink, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Nederhorst den Berg, en als zoodanig benoemd J. J. Schottelink. Z. M. heeft benoemd: tot burgemeester der ge meente Hengstdijk G. van Trappen, en tot bur gemeester der gemeente Oostzaan A. van der Wijk, secretaris dier gemeente. Z. M. heeft E. van Beusekom benoemd tot bur gemeester van Zwartsluis. Z. M. heeft P. A. C. H. Th. A. Werdmuller von Elgg benoemd tot burgemeester der gemeente Culenborg. Z. M. heeft benoemd tot lid der commissie van administratie over het burgerlijk en militair huis van verzekering te Maastricht L. J.A.van Halen, lid van den gemeenteraad aldaar. Z. M. heeft den luit.-ter-zee der 2de kl. H. J. Borgerhoff van den Bergh, op zijn daartoe ge daan verzoek, met den 15den daaraanvolgende, eervol uit den zeedienst ontslagen. BINNENLAND. Amsterdam, 11 Juli. In den afgeloopeu nacht, omstreeks halfeen, is een hevige brand uitgebarsten in een loods, staande op het terrein van den stoorn- rijstpel molen de Vriendschap, aan het einde der Oostenburgervoorstraat. De brand omstond in een bergplaats van watten, vanwaar de vlam oversloeg naar een turf- en houlloods, vervolgens de belendende woonhuizen aantastte, en weldra een pakhuis bereikte, waar meer dan 5000 balen katoen en verscheidene vaten palmolie bewaard werden. Het vuur nam hand over hand toe, zoodat heden morgen te 5 uren, toen men den brand (hoewel nog verre van gebluscht) meester was, al de overige op dat terrein staande berg plaatsen, de pelmolen, en negen huizen, grooten- deels geheel, en overigens voor het grootste ge deelte in de asch waren gelegd. De stoombrand- •puit der Marinewerf, die het eerst water gaf, zoomede de gewone spuiten der werf en van de mariniers, hebben uitmuntend gewerktook de stoomspuiten Amstel en IJ, alsmede een groot aantal gewone spuiten, hebben goede diensten bewezen. Een werkmao, die van een der gebou wen is gevallen, werd met belangrijke kneuzin gen naar het gasthuis vervoerd. Verdere onge lukken zijn, voor zooveel men weet, niet voor gevallen. Een timmerman heeft eene zwangere vrouw uit een brandend gebouw gered. Vanwege de gezondheids-commissie dezer stad is de volgende mededeeling geschied: „De Gezondheids-Commissie, vernomen heb bende dat de Hoogleeraren T. Place en J. W. Gunning, op verzoek van den Burgemeester, een onderzoek hebben ingesteld naar de oorzaak van de roode kleur van het grachtwater, en door Burgemeester en Wethouders besloten is, de rap porten van beide die Hoogleeraren te doen druk ken en als bijlagen tot het Gemeenteblad op te nemen, acht elke mededeeling omtrent dit onder werp van hare zijde overbodig. Wat echter den invloed betreft van den tegenwoordigen toestand van het stadswater op den algemeeneu gezond heids-toestand, wenscht zij te doen opmerken, dat men dezen invloed niet behoeft te vreezen, wanneer althans de genomen maatregelen tot bevordering van de waterverversching hand aan maand drie vier bewaard zijn, geven eerst na 810 weken, sommige zelfs nog langer, aan jonge plantjes het aanzijn. Wij volgen die kieming niet op den voet, maar stippen slechts aan dat het eerst verschijnende zaadblad in niets op eeD blad gelijkt, of 't moest op een denuenaald zijn't fis namelijk priem- vormig, zonder de allerminste vliesachtige uit breiding-, bij het tweede is dit priemvormige ge deelte ter wederzijde van twee smalle vliezen voorzien, die aan den top in eene spits uitloo- pen, bij het derde loopen die beide bladhelften aan hun voet mede elk in eene verlengde spits uit en heeft dan het blad eene spiesvonnige gedaante; ook het vierde is somwijlen nog spiesvormig, maar reeds aanzienlijk breeder. Deze bladeren hebben een betrekkelijk korten steel en blijven onder water Van het nu volgende verlengt de bladsteel zich echter zoodanig, dat het nog opgerold aan de op pervlakte van 't water verschijnt en zich daar ontplooit en dan drijft. Hijst het water, dan ver lengt zich ook het steeltje van dit blad; het is blijkbaar ook de veranderde vorm toont dit aan bestemd om aan de oppervlakte te le- Zulk eene kiempUut, wierven de zandkorrel nog bevestigd ie, ie mede in de kei, waerin de plint groeit, te zien. hand gaan met al wat strekken kan, om de ver vulling van het stadswater zooveel mogelijk te beperken. „De Commissie vestigt dan ook met ernst de algemeene aandacht op de wenschelijkheid dat een ieder daartoe het zijne bijdrage, door de stadsgrachten niet langer te beschouwen als de aangewezen bergplaatsen van al het vuil, dat uit de woningen moet worden verwijderd." Nieuwediep, 10 Juli. Hedenmorgen is hierdoor sloeperlieden aangebracht het lijk van een ouden visscher, hier woonachtig. Zij hadden het van een gezonken schuit gehaald, waarvan slechts de top zichtbaar was. Men denkt dat de visschers- schuit gisterennacht door een stoomboot, welke men op die hoogte gezien heeft, aangevaren, en dadelijk gezonken is. De oude visscher, die waar schijnlijk op dat moment aan het roer stond, schijnt zich in den mast te hebben willen red den, maar daar de schuit te diep was gezonken, kon hij het hoofd niet boven houden en moest, geklemd aan den mast, omkomen. Van zijn zoon, die waarschijnlijk beueden in het vaartuig was of sliep, heeft men nog Diets ontdekt. 's-Graveniiage, 11 Juli. In het Hotel de 1'Europe is gisterenavond aangekomen graaf du Chastel, vroeger gezant der Nederlanden bij den Heili gen Stoel. Scheveningen, 12 Juli. Gisterennamiddag is op den ouden Scheveningschen straatweg, op de hoogte waar zich het wisselspoor van de Haag- sche Tramway-Maatschappij bevindt, terwijl hij bezig was met het inzamelen van het plaats geld, van de impériale gevallen de conducteur bij die onderneming A. Meijer, een zeer geschikt persoon, en vader van een talrijk gezin. De man is aan de polsen van de beide handen en in het aangezicht ernstig verwond, zoodat het te voor zien is, dat hij een geruimen tijd verhinderd zal wezen in zijn onderhoud en dat van de zijnen te voorzien. In den uit de stad aangekomen rail wagen opgenomen, is M. naar het station bij het Badhuis gebracht en zijn hem aldaar door den heer med. Dr. Stein de eerste verbanden gelegd, waarna de verwonde, op last van den heer com missaris van politie van Schoonhoven, naar het gasthuis alhier is vervoerd. 's-Gravenhage, 12 Juli. H. M. de Koningin is gisterenavond te 8 uren van HD. reis naar Silezië op het Huis ten Bosch teruggekeerd. Z. K. H. de Prins van Oranje bevond zich aan het station van den Rijnspoorweg alhier om H. M. te verwelkomen. De grootmeester, Graaf van Randwijck, H. Ms. Kamerheer baron van Hardenbroek van Berg ambacht, als ook de Burgemeester der residen tie, waren ter ontvangst van H. M. aan het sta tion tegenwoordig. De bij de normaal-schietschool alhier gede tacheerde officieren, onderofficieren, korporaals eD manschappen van de verschillende regimenten in fanterie, benevens de scherpschutters van het reg. grenadiers en jagers, die gedurende eene maand, ouder bevel van den luitenant-kolonel Bunnik, op de Wiesselsche heide hebben gekampeerd, keerden gisteren alhier terug. Voorafgegaan door de muziek van het 3de bataljon jagers, dat hen aan het station vao den Rijnspoorweg opwachtte, marcheerden zij uaar de kazerne. De koetsiersknecht K. is gisteren door de politie aangehouden, terwijl hij de zakken van zijn collega, die in het gras lag te slapen, ledigde, en zich zoodoende eene som van f 28 toeeigende. Rotterdam, 10 Juli. Hedenmorgen werd ten kantore der kassiers Mees en Zonen een wissel gepresenteerd, die blijkbaar van een valsche liand- teekening was voorzien. Bij de ontdekking van argwaan zette de aanbieder hiervan (een welge kleed jongmensch) het op een loopen, doch werd ven, en tracht die dan ook onder alle omstandig heden te bereiken, terwijl bij de vorige daartoe geeD de minste neiging bestoud. Ook verschilt dit blad van de voorafgaande door zijn vormhet is namelijk min of meer langwerpig rond, aan den voet ingesneden en ongeveer 5 ceutim. breed. De nu volgende bla deren komen spoedig na elkander te voorschijn, zoodat er weder een nieuw blad boven water komt, nog eer het laatst voorafgaande zijn volleD wasdom verkregen heeft, wat in vier a vijf da gen het geval is. Elk volgend blad overtreft het voorgaande zigtbaar in grootte, waarbij dient opgemerkt te worden dat een blad, 't welk volkomen ontwik keld is, dan nog wel eenige weken aan de plant bevestigd blijft, maar niet meer in omvang toe neemt; zoo wordt het eerste drijvende blad b. v. niet grooter dan 5, het tweede niet grouter dan 6, het derde dan 8 cent., en zoo gaat de ont wikkeling gestadig voort, tot de bladeren hun maximum van grootte bereikt hebben, wat ech ter eerst tijdeus den bloei het geval is. Hoe fraai, ja, voor hem die ze van 't ontluiken tot het verwelken kan waarnemen, verrassend fraai de bloemen ook zijn, zoo zijn het toch on tegenzeggelijk de bladereu die 't meest de bewon dering wekken, en hij, die bij een enkel bezoek spoedig achterhaald en door de politie medege voerd. Rotterdam, 11 Juli. Ten gevolge van de aan zienlijke verlaging der invoerrechten vau Austra lisch vleesch, is dit laatste thans hier ter stede in den handel gebracht, en vindt veel aftrek. Rundvleesch wordt tegen den prijs van ruim 80 cents per kilogram verkocht, lamsvleesch iets minder. Dordrecht, 11 Juli. Aan de N. H M. zijn gis teren ter bevrachting voor den overvoer van la ding van Java naar Nederland aangeboden 19 schepen, te zamen metende 10.211 last. De minste inschrijviug was voor het schip Otlolina, 778 last, tot f 74.99 op Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht en Schiedam. Zeist, 10 Juli. Hedennacht overleed bij de Mo ravische gemeente in bijna 99jarigen ouderdom Mej. Kellermann, in vroegere tijd directrice der jongej ufvrouwenschool. Tot het laatst van haar leven bleven hare geestvermogens helder, en stelde zij levendig belang in alles wat hare naaste om geving betrof. Frederiksoord, 9 Juli. Mocht vooral in de beide laatste jaren menig bewijs van belangstelling in de Maatschappij van Weldadigheid vermeld wor den, thans mogen wij melding maken van eene gift, die meer in het bijzonder ten doel heeft het belang der bevolking op het gebied van ontwik keling en onderwijs te bevorderen. Van eene voor weinige jaren opgerichte kin- der-leesbibliotheek wordt door de jeugd een gre tig gebruik gemaakt. De volwassenen hadden echter slechts eene beperkte gelegenheid om goede boeken ter leziüg te bekomen, daar de bestaande particuliere leesbibliotheken (o. a. die van den predikant Cannegieter) door aankoop niet vol doende van nieuwe boeken konden worden voor zien. Een belangstellende in de M. v. W. heeft thans aan het bestuur eene gift van f 250 doen toeko men, om die som als eerste bijdrage aan te wen den voor de oprichting eener leesbibliotheek. Nog was daarbij gevoegd eene som van f 100, om die te bezigen voor prijzen aau de leerlin gen der teekenschool, als bijdrage voor de kosten van het eerlang te houden kinderfeest tot aan moediging van de exercitiën van het jeugdige corps, en als cadeau uan den instructeur van het corps, den heer van den Broeke. Rijssen, 10 Juli. Bij de aanstaande verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Ge- neraal, in het district Deventer, in plaats van Mr. A. van Delden, komt in de oostelijke gemeenten van dat district zeer in aanmerking de heer Blussé, afgetreden Minister van Financiën. Sneek, 11 Juli. De algemeene vergadering van Nijverheid alhier heelt heden tot directeuren van de maatschappij, ter vervanging van de heeren Dr. L. Mulder, Prof. v. Hall en Prof. E. H. Baum- hauer, benoemd de heeren P. Smidt van Gelder, Mr. J. H. Schober en A. C. Kruseman. Utrecht werd als plaats vaD bijeenkomst voor het 96ste congres aangewezen. Tol algemeen voorzitter der maatschappij werd herbenoemd de heer Dr. A. Vrolik, en tot hono raire leden werden benoemd de heeren Mr. J. Loudon, gouverneur-generaal van Nederl. Indië; Anton Haga, majoor, directeur der artillerie-con- struciie-werkplaatsen te Soerabaya, en R. Ever wijn, hoofdingenieur van het mijnwezen te Bui tenzorg. KOLONIËN. Wij outvingeu hedenmiddag de O.-I. mail met nieuwstijdingen loopende tot 5 JuDi. Voor heden plaatsen wij het onderstaaude Door den Gouverneur-Generaal van Ncd.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot ambt. ter besch. bij het biuneul. best. in de res. Menado, de aau de plant iu hare volle outwikkeling verrast is door dat grootsi he schouwspel, kan zich zelfs geeu llaauw denkbeeld vormen van de steeds klimmende opgetogenheid die de snelle ontwik keling en schier zichtbare toeneming in omvang bij hém teweegbrengt, die daarvan dagelijks ge tuige is. Ongeveer eene maand na de ontkieming heeft het jongste blad reeds ongeveer een decimeter in diameter bereikt, en zoowel de bladsteel als de ondervlakte van het blad zijn reeds niet alleen uiet zigtbare maar ook met zeer voelbare dorentjes bezet; na verloop van twee maanden heeft de plant reeds bladereu van een diameter van ruim 40 cen timeter, die aan de ondervlakte sterk gedoomd zijn. Dit gaat zoo voort, tol de bladeren, ongeveer drie maanden na de ontkieming, een diameter van ruim lfc meter bezitten. Nu (iets vroeger of iets later, wat van verschiljende omstandigheden kan afhangen) neemt men aan de bladeren een op merkelijk verschijnsel waar. Tot hiertoe lagen ze met hunne geheele oppervlakte op het water uitgebreid. Van elk nieuw verschijnend blad, 't welk eerst als een massief stekelig ligchaam, met de ondervlakte naar buiten opgerold, zich boven 't water verhief, om zich daarna te ontrollen, waardoor het weldra de gedaante van een fraaijen ambt. voor den burg. dienst in N.-I. Jhr. W W. de Koek, thans tijdelijk werkzaam bij dep. van binn. best.bij het dep. vao bioi^' best., tot referendaris, de hoofde. H. A. van, Bor; tot hoofdcomm., de 1ste comm. A. ilQ tot lsten comm., de 2de comm. H. D. van - tot 2den comm., de ambt. voor den burg. d,n in N.-I. J. A. van Rossem, thans bij gem. d< tijdelijk werkzaam gesteld; tot buitengew.stH griffier, buiten bezw. van den lande, b: rechtb. te Cheribon, Mr. A. M. Pino, amb besch. van den Gouv.-Gen.; bij de schutterij te:,^ via, bij de inf., tot 2den luit., de gew. 2de lui te inf. van het O.-I. leger J. J. van Oosterzee. j, Bevorderd: Tot lsten luit., de 2de lui C. M. Simonis. vl Departement van Oorlog. Verleend: Een t- h verlof naar Nederl., aan den kapit. der in b: Hamakers; wegens ziekte, aan den maj. de - P. A. A. Collard en aan den milit. apoth 1 2de kl. E. Polak. ii Bevorderd: Tot kapit. bij het wape'n genie, de 1ste luit. C. A. Rombouts; bij het <j pen der infanterie, tot kapits., de 1ste luil: L. L. Schell en H. K. A. Beekhuis; tot lste I 6 de 2de luits. G. Gortmans, C. J. Meijer, J. d Schulmaijer, W. F. A. van der Noorda, G. fo Simtnermacher, W. A. Schneider, H. T. J. 1 en A. de Vletter. Benoemd: Tot comm. bij den art.-coifl winkel te Soerabaija (milit. ambt. der 8de de gepasporteerde adj.-ouderoff. der art. voot morie J. R. Jans, thans belast met de wat 1 miDg dier betr.; tot exp. bij de IVe afd. vat g dep. van oorlog in N.-I, (mil. ambt. der 8de t J. P. Schreuder, thans belast met de waarn betrekking. BUITENLAND. Frankrijk. Het goochelspel der belastingen. Leenic Inneming der Bastille. Een aardige wijze van opvolging. I In de Nationale Vergadering natuurlijk \r |t belastingen, steeds maar belastingen. Zoo oS dan ziet men den ontwerper van een of at nieuwe combinatie met een ontmoedigd ge; I en de zakken opgevuld met bloedig bewet i thans onnoodige stukken, naar huis inarche- om dadelijk werd opgevolgd te worden dot- ander, die de Vergadering met nieuwe t i. goochelstukken aan boord komt. De meeste toertjes worden door het publiek nog al plaudiseerd, maar de volle goedkeuring kt prestidigitateur toch zelden verwerven. Zoo Dinsdag de heer Clapier weder een klap gen met zijn belasting op de gefabriceer deren. Daarna kwam zooals wij mededeel-: heer Ducarre met de noodige praeparate: wijde mouwen om een toertje in de hat i omzettingen voor te dragen. Op verzoek vat heer Thiers echter werd dit stuk tot den genden dag uitgesteld omdat al do toeschoui er nog niet voldoende op voorbereid warea gisteren nu heeft goochelaar Ducarre met wen moed zijn werk hervat en waarlijk, tegenstaande het toertje met handigheid uitgevoerd en van vele zijden werd toege, is het ten slotte toch in het water gevallet Voor Thiers is dit een kleine overwinnii vandaar ook, dat de telegraaf melding t van handjes, die de gedéputeerden hem tegenstaande de heerschende warmte, zij: men drukken. Het plan van den heer Dn toch stuitte den president tegen de borst ei j diende dit ook, al was het alleen omdat bi groot nadeel en uiet het groote voordeel inkomstenbelasting in zich sluit. Immers o; winsten te berekenen, die de industrieel of- man door zijn haodels-lrancaties maakt men óf te vertrouwen op de opgaven de - trokkenen zelf, óf een hatelijke inspectie voeren, óf beiden te combineeren, kortom vervalt in het groote bezwaar tegen de iDkos belasting. Aan deu anderen kant wordt deze Ujkbeid van perceptie niet vergoed doordal evenals bij de inkomsten-belasting ten min korf met rooden rand (de nog steeds gedeeCv* naar boven gerigte ondervlakte) verkreeg, ook die opstaande rand zich weldra t^S zoodat het geheel op het water rustte. Nuu verschijnt er eeu blad waarvan de rand, zelff neer het reeds tot zijne volle ontwikkel komen is, neiging toont om gedeeltelijk c,.*S te blijven; deze neiging komt bij het daa: gende nog sterker uit, wijl hiervan de tj gelijkmatig naar boven gerigt blijft, en zie 3 hoogte van 2 ceotim. regtstandig boven het -1 verheft. Daardoor verkrijgt het geheele blad-ss gezien de bladsteel midden onder 't blad I tigd is, en de insnijding aan den voet, naai de bladeren grooter worden, minder diep r en ten laatste geheel verdween, het voort van een grooten, platten, op het water drijvtsH schotel, die zich, nadat hel blad zijne grootte ter- tenbij heeft bereikt, gestadig verder van de| waar de plant staat verwijdert en derhalve, tjJ en meer den rand van 't bassin nadeil mers eerst nadat het blad geheel ontwikte" »- neemt de nu ongeveer een vingerdikke bl«3| nog gestadig iu lengte toe. De grootste diameter welken de bladert Jjj gekweekte planten verkrijgen, kan op V gesteld wordenwel is waar worden ze kele gevallen nog grooter, ja zelfs wil f

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2