DE VICTORIA REGIA, 13 Juli. N0. *3811. Zaterdag A«. 1872. STADS-BERICHTEN. Feuilleton vau liet Leidsch Dagblad". 'LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per postn 3°85- Afzonderlijke Nommeran °-05* Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIKN. Voor iederen regel/0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. tt'Sl «tlll akort»''! £ER De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeente- ilsmoeatuur van Beiden, doet te weten, dat aan den m i 3ntvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den lOden dezer maand, invorderbaar rerklaard kohier voor de belasting op het personeel, lienstjaar 1872 en 1873, houdende aanslagen voor Wijk G, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op len bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant a afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. i). BRANDELER. Leiden, 12 Juli 1872. Lelden, 12 Juli. De onlangs gehouden algemeeue vergadering van .het Algemeene Nederïandsche Vredebond was voor den algemeenen Secretaris, den heer Mr. G. Belinfaute, het tijdstip om van de verrichtin gen van het Bond een verslag uit te brengen. In - der tijd vond uien daarvan ook in dit blad inel- - ding gemaakt en men zal zich dan ook herin neren dat daarin werd aangestipt eeD besluit tot het uitgeven van door het Hoofdbestuur inge wonnen adviezen over de vraag nopens Herzie- ning van art. 56 der Grondwet. Thans is die bundel bij gebroeders Belinfante te 's-Gravenhage verschenen, getiteld: Adviezen en beschouwingen over de vraag van Herziening van art. 56 der Grondwet van Mr. P. van Bemmelen, Prof. J. T. Buys, Prof. B. D. H. Teilegen, Mr. G. van Oos- terwijk en Prof. G. VV. Vreede. Het eigenaardige van den bundel is voor alles dat deze zoo belangrijke zaak daarin grondig behandeld wordt, en ten andere dat alle eenzij digheid vermedeD is. - Het Bond heeft zich niet uitsluitend gewend tot autoriteiten die zijn bekende opvatting dezer quaestie deelden, maar ook de tegenstanders van - zijn theorie gehoord. Het licht schijut dus niet van eene zijde, en dit is dunkt ons niet alleen een groote verdienste van de brochure, maar dit zal ook het practisch gevolg hebben, dat men - zich een zuiver denkbeeld over dit vraagstuk vorme, en dat wrijving van gedachten bevorderd worde. Is de brochure uit dit oogpunt reeds aanbeve- - leeswaard, niet minder wegens de doorwrochte - adviezen van genoemde rechtsgeleerden. Met de meeste bereidvaardigheid gaven zij gehoor aan de uitooodiging, om het verbond te willen voor- lichten omtrent de twee volgende vragen: 1". Of, ter bevordering van den vrede, het recht van oorlogsverklaring aan de goedkeuring der Staten-Generaal behoort te worden onderworpen? 2°. Of dit in overeenstemming is te achten met de beginselen van den conslilulioneelen regeeringsvorm Ter inleidiDg der quaestie vangt de brochure aan met de handelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal over dit onderwerp bij de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1871. j opgave volgen, van degenen die dit examen vol- l doende hebben afgelegd, naar volgorde van de i behaalde cijfers: I. A. van Delden (Leiden), L. j C. A. F. Lange (Delft), P. M. L. de Bruiju Prince (D II. E Steinmetz (D M. H. van Hunsel (D.), H. P. A. Bakker (D.), G. J. P. Valette (L.), T. van Dissel (D.), C. J. do Jaager (D.), P. C. van Vrijberghe de Coningh (D.), A. L. van Hasselt (L.), I. C. van Hasselt, (L.), J. A. Hardeman (L.), W. F. G. L. van Son, P. Bool (D.), J. J. Donner (L.), Mr. G. L. Quien (D.), C. Vreede, VV. E. M. S. Aernout (D.), Mr. S. A. d' Engelbronner (D.), Mr. J. F. Jas (D.), N. J. Struick (D.), E. C. baron Sweerts de Landas VVijborgh (D.), F. La Fontaine (L.), A. van de Ven (D.), Mr. A. E. Elias, J. Ko ning (D.), S. W. van der Ploeg (D.), Mr. J. J. W. Scholten (D.), L. C. Welsink (D.), A. VV. Moor- rees (D.), T. H. A. Florij (D.), D. K. A. van Loghcm (L.), VV. H. Voute (D.), G. Arntzenius (DH. J. Borgerhoff van den Bergh (D.), A. T. Cock (L.), K. T. van Delden (L.), J. T. Hamaker (L.), J. VV. G. van Steeden (D.), J. A. Zimmer (D.), E. B. Masthoff (D.), J. Reesing, C. J. E. Wijnaendts (L.), P. T. Couperus (D.), Mr. R. Z. Dannenbargh (Li.) J. Knebel (L.), A. H. A. Labaar (D.), G. P. H. van Maarseveeu (L.), J. B. Neumann (D.), J. C. E. Tromp (D.), H. F. Veenstra (D.), P. VV. van Berckel Bik (D.), K. E. C. Groen (D.), L. A. Mar tens (L.), H. J. van der Plas (D.), J. Verschuir (D.), Mr. A. VV. Blume (L.), A. K. Derx (D.), J. R. Couperus (D.). Nu het examen B. voor Oost-Iodisch ambte naar is afgeloopen, laten wij hier een algemeene Niet Dr. P. Gallandant Huet, zooals verkeer delijk is gemeld, maar Dr. G. D. L. Huet, te Amsterdam, is als eerste candidaat door Cura- toreo der Hoogeschool te Leiden voorgedragen ter benoemiüg tot hoogleeraar in de medicijnen. (V. Cl.) Een oppassend huisvader, bekwaam werkmau, genaamd B., hier ter stede woonachtig, die aan de werken van Holland op zijn smalst als steen houwer arbeidzaam was, is, volgens ontvangen bericht, gisterenmiddag van een 60 voet hoo- gen steiger gevallen en op de plaats zelve over leden. Omtrent de Internationale Tentoonstelling, te houden door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, te 's-Gravenhage, van 21 tot en met 30 September 1872, bij gelogenheid van het25jarig bestaan der Maatschappij, wordt medegedeeld, dat de volgende belangrijke sommen aan prijzen zijn git- geloofd Voor paarden 3819voor rundvee f 5060 voor schapen, varkens en geiten 2205voor pluimvee 865; voor akker- en tuinbouw 3093; voor boom- en bloeinkweekerij 2072 voor zui velbereiding enz. 1667; voor werktuigen 3033-; voor dierenbescherming 306; gezamenlijke uit- loving 22,200. Alle aangiften van inzending moeten vóór Don derdag 15 Augustus 1872 worden gedaan: door inzenders binnen Noord en Zuid-Holland aan den secretaris der Afdeeling waartoe zij behooren,; of waaronder zij woonachtig zijnen door inzenders buiten de provinciën Noord- eo Zuid-Holland aan den secretaris der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, den heer P. F. L. Waldeck, te Loos duinen, bij 's-Gravenhage. Bij gelegenheid der tentoonstelling zal, evenals vroeger, eene verloting tegen 1 het lot worden gehouden. Na afloop der algemeene vergadering zal een gemeenschappelijke maaltijd op het Groot Stede lijk Badhuis te Scheveningen worden gehouden, tegen 3 per hoofd, met inbegrip van een halve flesch wijn. Indien leden der Afdeelingen daaraap verlangen deel te nemen, moeten zij hiervan op gave doen vóór 23 September e. k., aan den heer Waldeck. Naar men verneemt, is de commissie, belast met het toezicht en beheer over het Geuzen-ge- sticht Wilhelmus van NassauweD, te Brielle, voor nemens om het voorloopig te doen bewonen door gehuwde lieden, die de geschiktheid bezitten, bij het in werking stellen, de betrekking van vader en moeder waar te nemen. Het bestuur der Gentsche maatschappij van Nederïandsche letterkunde en geschiedenis: „de taal is gansch liet volk", heeft aan de verschil lende zustervereenigingen en letterkundigen in België en Nederland uitnoodigingen gericht, ter bijwoning van een feest, den 28sten Juli aanst. te Gent te geven. Dat feest, gewijd aau de her denking van den 25sten jaardag van 't afsterven des dichters Ledeganck, zal bestaan in een „let ter- en toonkundige zitting" in het Stadhuis, een optocht naar het graf van den genialen dichter te St.-Amandsberg, en een banket der feestge- nooten. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat in het westelijk IJ, tusschen de Voorzaau en Amsterdam, zandstortiDgen worden aangebracht in de lijn van den zuidelijken dijk van het Noordzeekanaal. De richting dier zandstortingen wordt aange duid door tonbaken op de einden, en bleesbaken, vastgehecht aan ingeheide palen over de volle lengte, op omstreeks 100 meter onderlingen afstand. Het scheepsvaarwator loopt tusschen de beide tonbaken, benoorden van de Amsterdamsche tón, wijders tusschen die in den mond van de Voor- zaan gesteld. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de maand Septem ber aanstaande gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van het diplotna, of van acten van bevoegdheid als arts, hulp apotheker of apotheker, in art. 16 vermeld. De dagen waarop en de plaatsen waar de voormelde examens worden afgenomen, zullen nader bekend gemaakt. Hun, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, wordt verzocht daarvan vóór 20 Au gustus e. k. schriftelijk opgave te doen aan den voorzitter der commissie van examen: voor het natuurkundig examen, den hoogleeraar Dr. C. A. J. A. Oudemans, te Amsterdamvoor het ge neeskundig examen den hoogleeraar Dr. G. J. Loncq C.J.zn., te Utrecht; en voor het examen van hulp-apotheker en apotheker, den hoogleeraar Dr. J. W. Gunoing, te Amsterdam. De Minister van Oorlog; Ontvangen hebbende een aantal requesten, waarbij door of ten behoeve van milicien-verlof gangers vrijstelling wordt verzocht van het op komen onder de wapenen voor de eerlang te houden najaars-oefeningen Brengt, bij deze, ter keDnis van de adressan ten, dat de belangen van den dienst niet toela ten in hnn verzoek te bewilligen. Te dezer gelegenheid worden de betrokken miliciens herinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen komen, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, zich na hunne herstelling bij hun corps zullen moeten vervoegen, ten einde alsnog gedurende vier weken in den wapenhandel te worden geoefend. De correspondentie van en voor Rusland, Por tugal, de Azorische eilanden, Madeira en Con- stantinopel is, bij verzending over Duitschland, in het vervolg aan de navolgende voorwaarden on derworpen De frankeering der gewone brieven is in de beide richtingen vrijwillig tot bestemming. Het port bedraagt: a. voor gefrankeerde brieven naar Rusland en ConstantiDopel 20 cent per 15 grammen en voor ongefrankeerde brieven vandaar afkomstig 35 cent per 15 grammen; b. voor gefrankeerde brieven naar Portugal, de Azorische eilanden en Madeira 25 cent pél? 10 grammen en voor ongefrankeerde brieven van daar afkomstig 40 cent per 10 grammen. De gedrukte stukken en monsters van koop waren zijn aan eene gedwongeno l'rankeering onderworpen. Het port bedraagt a. voor Rusland, 6£ cent per 50 grarhmeü; b. voor Portugal, de Azorische eilanden'en'Ma deira, 8 cent per 40 grammen; c. voor Constantinopel, 8 cent per 60 gratWmen. Tegen vooruitbetaling van het port der gefran keerde brieven, en een vast reebt van 10 cent kunnen de brieven naar bovengemelde landen aangeteekend verzonden worden. De correspondentie voor Portugal, de Azorische eilanden, Madeira en Constantinopel die men laogs den hierboven vermelden weg wensebt te verzenden, moet op het adres voorzien zijn van de aanwijzing „Over Duitschland". Z. M. heeft aan Mr. J. G. Everwijn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als borgemeester der gemeente Culenborg. Z. M. heeft aan J. Blohm, kapit. van het Bam- burgsche stoomschip Minerva, als blijk van Zr. DOOR 11. W I T X E. III. De Plant. Na het bovenmedegedeelde zal het zeker niet te onpas zijn, hier het een en aDder te laten volgen betreffende de Victoria regia, als plant, in 't algemeen, waarop ik dan eenige bij zonderheden, hare ODtwikkelingin den Leidschen Akademietuin betreffende, zal doen volgen, 't Spreekt vanzelf dat ik mij hier uitsluitend tot datgene zal t epalen, wat gerekend kan wor- deu de belangstelling van iedereen te kunnen wekken, en al het overige onopgemerkt zal laten. De Victoria regia werd tot hiertoe uitslui tend in het tropisch gedeelte van Z.-Amerika ge- vODden. Haar gebied schijnt zich uit te strekken van p. m. 7° N. Br. in Britsch Guyana, tot onge veer 25° Z. Br. in Paraguay, hoewel 't nog niet vol komen zeker is of de aldaar, zoomede in de provincie Corientes gevondene wel dezelfde, of mo gelijk eene andere, daaraan verwante soort is. Dit laatste gevoeleD, vroeger door enkelen geopperd, wordt echter door Baillon, die zich kortelings met het onderzoek dezer planteu bezig hield, niet gedeeld. Hoewel ze ook in enkele andere ri vieren wordt aangetroffen, blijkt toch het gebied van den Amazonenstroom haar hoofdzetel te zijn Deze rivier trouwens doorsnijdt Z.-Amerika in de geheele breedte, terwijl een aantal grootere rivieren, elk in een aantal takken gesplitst, daarin, vooral ten Zuiden, nitloopen. De vermoedelijke reden waarom zij meer sporadisch dan algemeen verspreid schijnt voor te komen, tengevolge waarvan zij, hoe in 't oog loopend ook, zoolang aan den speurenden blik der natuurkundige reizigers ontsnapte, heb ik reeds vroeger vermeld. Wanneer men dus zegt dat zij in den Amazonen- stroom thuis behoort, wordt daarmede eigenlijk het Amazouengebied bedoeld, en moet men het Dog wel in dien zin opnemen dat men daarmede een bepaald gedeelte van Zuid-Amerika op 't oog heelt, waarin zij op groote afstanden ver spreid wordt aangetroffen. Men is het er niet geheel over eens of men de Victoria moet beschouwen als een éénjarig gewas d. i. een zoodanig dat van zaad op komt, zich volkomen ontwikkelt, bloeit, zaden voortbrengt en sterft, alles binnen 3 a 8 maanden of als eene overblijvende plant, n. 1. die in't najaar wel tot aan den grond afsterft, maar elk voor jaar weder uit de in den grond verborgen en voortlevende stengelorganen te voorschijn komt. 't Is waar dat men er op enkele plaatsen, dank zij de oplettendste zorg, in geslaagd is haar, né den bloei, ook des winters over te houden, het welk sommigen aanleiding geeft om haar, als oorspronkelijk „overblijvend" te beschouwen. Men moet hierbij echter niet uit het oog verliezen dat een ervaren kweeker in staat is, om, door doel matige zorg, elk éénjarig gewas over te houden, zoodat die exceptionele gevallen ter zake niets bewijzeD, terwijl bovendien het getal vergeefsche pogingen daartoe niet gering is. Hier komt nog bij dat, naar 't gene de Gentsche llortulanus van Hullk, die daar indertijd in slaagde, mij mededeelde, de overgehoudene plant in den volgendeu zomer, ja, een paar weken vroeger bloeit, maar dan veel zwakker blijft dan die welke opnieuw uit zaad gekweekt zijn; terwijl die integendeel, ware de plant van nature overblijvend, dén aanzien lijk sterker zou moeten zijo; bovendien pleit de buitengemeen snelle outwikkeling en de vroege bloei zeer voor de meaning dat ze éénjarig is. Dat ze aan onze gewone Nymphen.die over. blijveod zijo, verwant is, bewijst niets voor het tegeudeel, want veel nader toch bleek ze aan het geslacht Euryale verwant te zijn, en de Euryale ferox is éénjarig. Men behoort dus in. i. de Victoria tot de éénjarige planten te rekenen, zooals ze dan trou wens overal als eene éénjarige plant behandeld wordt. Ze wordt in het voorjaar (eigenlijk nog vroe ger) gezaaid, en sterft tegen den daarop volgen den winter. Wanneer men de zaadkorrel ziet, zou men zeker niet vermoeden dat deze de kiem van eene plant bevat, die in weinige maanden zulk een verbazenden omvang bereikt. Die zaadkorrel toch is niet grooter dan eene erwt, ze is zwart en vrij hard. Om te ontkiemen vereischen die zadeo, die na tuurlijk iu slijk, onder water moeten gezaaid worden, eene vrij ho'oge temperatuur ed wel van 80° 90° Fahr. Onder deze omstandigheid wil men dat versch ingezamelde zaden reeds na ver loop van vier weken ontkiemen die eohteb een In onze Victoria-kas zijn ongekiomJe zaadkorrels tor bezig- tiging gesteld. 3 -

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1