Nü. 3807. Dinsdag A°. 1872. 9 Juli. Kene korte opmerking. Feuilleton vau liet „Leidscli Dagblad". SCHETSEN air BN&ELMD. DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. 1 fVoor Leideu per 3 maandenƒ3.00. Franco per post Afxonderlyka 3.86. 0.06. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTIEN. Voor iederen regelv. /"0.16 Grootere letter» naar de plaatsruimte die lij beslaan. De benoeuiiug vau de heeren Fransen van de ite en van Delden, leden vau de Tweede Ka- ;r der citaten-Generaal, tot Minister van Koloniën van Financiën, doet twee vacatures voor de yeede Kamer ontstaan in de hoofdkiesdistricten itterdaui en Deventer. Vjïeldra zullen dan ook deze aanvullings-ver- Bzingen moeten plaats hebben en dus reeds een decile van het kiezersvolk blijk kunnen geven n de mate van ingenomenheid met de her- euwde optreding eener liberale regeering. Het tijdstip der verkiezing is nog niet vastge- >ld, veel minder de keus der candidaten. Juist ize omstandigheid achten wij gunstig om eene imerking vooraf te doen gaan, welke wij on- iame uit het oog zagen verliezen. Nu reeds worden de namen van twee afge- edeu Ministers genoemd om de plaatsen van de ;ereu v. d. Putte en van Delden in te nemen, et is alsof oud-Ministers bij gewoonte-recht zit- ng in de Tweede Kamer moeten hebben. Geen itel is open of alle partijen beijveren zich meestal iden vau vroegere ministeriëu in hun midden krijgen. Van daar dat het aantal dier titula- isseu in de Kamer niet gering is. Het moge een goede zijde hebben en op zich air hebben wij er niets tegen dat mannen van ezag en invloed, die van nabij met het rader- zerk van den Staat bekend zijn, deel van de rolksvertegenwoordiging uitmaken; maar de prac- ijk heeft aangetoond dat er eene schaduwzijde s, die het goede van de zaak ver achter zich nat. Wij hebben toch de overtuiging dat een te groot .antal gewezen kamerleden, die dienaren van de Itoon waren, een verlauiuienden invloed op den ;ang der werkzaamheden uitoefenen; dat het ge- larrewar over en weer; dal de politieke tournooi- ipelen grootendeels in dit euvel geworteld zijndat iet beheptzijn met persoonlijke grieven, een kwaal lie gewoonlijk in de uienschelijke natuur ligt, in iet bijzonder bij oud-Ministers wordt aangetroffen, jn dat vete oud-ministers hun lidmaatschap dik' wijls meer aanwenden om eigen beheer te ver goelijken eu te verdedigen, dan de algemeene zaak te bevorderen; kortom, dat vooral bij oud- ministers dat sterk individualisme aanwezig is, waaraan Prof. Buys in zijn „De vruchten van een Ticndaagschen Veldtocht" de nadeelen toeschrijft bij de toepassing vau ons regeeringsstelsel. Het is dus in de eventueele candidatureu van een paar ministers uit het nog versch in het ge heugen liggend Ministerie, dat wij voor het ver krijgen van een beteren toestand in den gang van 's lands bestuur bezwaar zouden zieo. Vooral thans, nu men blijkbaar wenscht te beproeven, „het commando; sluit de rangen langs alle liniën te herhalen. De bewuste kiesdistricten zijn natuurlijk vrij in hun doen en laten en het is dan ook niet onze bedoeling ons te mengen in hetgeen hun best is toevertrouwd, maar wij zijn van meening dat dit verboden terrein in deze niet door ons is betreden en liet punt waarop wij de aandacht vestigden zeer zeker van groot algemeen belang is. De beide districten strekken gewis tot waarborg dat de overwinning aau de liberale partij zal verblijven, maar de zege zal er niet onder lijden, indien een paar vrijzinnige mannen naar den Haag worden gezonden, die in de politieke lot gevallen vau 18-48 tot op beden nog geen rol hebben gespeeld. Lelden, 8 Juli. Van de zes adspiranten voor het examen van bewaarschool-onderwijzeres alhier zijn geslaagd de dames E. A. van den Bree, M. Hoekveldt, H. C. Valk en M. van Goor den Oosterlingh. Te Werkhoven is tot predikant beroepen de heer M. Rutgers van der Locff, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland. In den nacht van Zondag op Maandag is, in de Zonneveldsteeg alhier, eene vrouw, N. v. W. genaamd, krankzinnig geworden, en hedenmor gen voorloopig naar 't Cecilia-gasthuis vervoerd. Gistereuavoud omstreeks acht uren heeft buiten de voormalige Marepoort alhier een vechtpartij plaats gehad Lusscheu twee personen, waarvan de een den ander met een mes eene diepe snede in het gezicht gaf. Minnenijd was de oorzaak van dit gevecht. Z. M. de Koning-Groothertog heeft tot ridder der Eikenkroon benoemd den heer W. Moll, hoofdonderwijzer te Putten. De Nieuwe Hotterdamsche Courant, liet „gelukkig einde" der ministerieëlc crisis en de samenstel ling vau liet kabinet besprekende, schrijft, in denzelfdeu geest van hetgeen wij hij de vermei ding van het ministerie lieten volgen, aldus: „Maar allermeest zal bet afbangen van de Kamer ol er voorspoedig geregeerd zal worden. Een meerderheid is er; de meerderheid is éen in beginselen. Er kan dus samenwerking zijn, ten nutte van het land; verschil op ondergeschikte punten kan vereffend wovden. Maar aan een heid van politieke gedachte behoort zich eenheid van zin te pareu en het besef, dat men door 's volks vertrouwen is gekozen om de zaak des volks te behartigen. In den laatsten tijd bleek, bij een deel der liberalen, van alles ineer dan van die eenheid, dat besef. Zal dat nu anders zijn? Zullen alle liberalen zich aaneensluiten, om de regeering loyaal te steunen Zullen de persoonlijke auibitiën thans wijkeu voor het al gemeen belang? Wij willen daarop niet ongerust zijn. De jongste gescniedenissen hebben ook deze mannen iets kunnen leeren. En de controle der openbare meening waakt. Het laud verwacht du betere dingen." Naar vroeger gemeld is, heeft de constitutioneele Kiezersvereenigiug te Dokkum den naam aan- genomen van „Constitutioneele Kiezersvereeni giug Thorbecke." De bedoeling met deze bijvoe- j ging is eene eenvoudige hulde. Zij heeft geenszins ten doel 0111 te verklaren dat de vereeniging wil blijven op het standpunt, door hem ingenomen, en geen stap verder te gaan op de baau der ontwikkeling. Integendeel mag men zich overtuigd houden, dat verreweg de meerderheid der leden een zeer milde toepas sing wenscht der vrijzinnige beginselen, in den waren zin van het woord. In 't Utr. Dagblad is bet volgende op verzoek opgenomen „De gematigste orthodoxen en confessioneelen sprekende modernen en liberaleD de kerk uit zetten, dat willen wij niet; zij mogen blijveD, toldat hun geweten 't hun zóó bang maakt, dat zij heengaan. Zeer genadig voorzeker. Maarzou- dqn de modernen en liberalen niet met meer recht zeggen kunnen; de orthodoxen en confes sioneelen de kerk uitzetten, willen wij niet; zij mogen blijven, totdat hun geweten 't hun zóó baDg maakt, dat zij heengaan? Of al de ortho doxen en confessioneelen zich zeiven en wie zij tot de hunnen rekenen, ik zou bijna zeggenon beschaamd, de loftrompet steken, behooren zij wel thuis in eene kerk, die krachtens hare wor ding niet Dordsch mag wezen, maar moet zijn christelijk eu daarom tegenover Dordt en Rome en tutti quanti protestantsch Door den Standaard wordt bevestigd, dat inder daad een der sprekers bij de samenkomst in het boscli van Wolf hezen, deze als de oorzaak be schouwde, dat het daar niet regende. De heer Buitendijk zeide „We kunnen rekenen op onzen God eu we hebben niet meer te vragen of God hetZendiugs- feest wil. De eerste maal was het spreker baDg geweest in de ziel; liet weêr liet zich zoo slecht aanzien. Maar te Arnhem, te Amsterdam re gende het dien dag. Hier te Wolf hezen was geen druppel gevallen! Uit zijn hart was dan ook dat woord: „Voortaan moeten de natuurkenners met het Zendingsfeest rekenen." Gansch wat anders, dan 't geen een eenvoudig inan had aangeraden Prof. Buys Ballot te verzoeken uit te rekenen op welken dag het in geeu duizend jaar gere gend had, om dien dag voor 'i feest uit te kie zen. Neen, geen metèreoloog kan 't ous zeggen; maar we hebben duizenden bidders onder ons." Als bet verleden Woensdag geregend had, zou dat dan eeü bewijs wezen, dat liet Zendingsfeeêt geeue Godgevallige zaak was? Het ontbreekt er maar aan dat de ommegang te Huissen, op welken dag, volgens de traditie, het altijd regent, door den weisprekenden rede naav op dien grond verklaard werd, niet aan God te behagen. De weleerwaarde lieer Buitendijk is zoo nede rig om God de eer toe te ken oen maar daal de dag van 't Zendingslëest niet door God wordt aangegeven, maar dóór eenigé' heeren wordt vastgesteld, zijn deze het, die bepalen of het al dan niet regenen zal te Wolf hezen. Trots de natuurkenners! Waarschijnlijk bedoelt hij den Enkhuizer Almanak, waot andereu hou den zich niet met weerprofetieëu bezig. Wat het verzoek betreft om uit te rekeuen op welken dag bet in geen duizend jaar gere gend had wij betwijfelen liet zeer of, de heer Buys Ballot zich met deze interessante quaestie zou bezig houden, en nog veel meer, of hij de,, gegevens daartoe bezit. De kronieken zijn wel uitvoerig, maar van den regen in de dagen van Karei den Groote is niet zoo nauwkeurig aau- teekening gehouden. ArnhCl.) Zaterdag werd de uitslag bekend van de exa mens, afgelegd door studenten aan de polytech nische school te Delft. Voldoend exaineu is afgev legd door de heeren TechnologenM. W. Beye- rinck, H. Hartógh Heijs, H. P. Kalt, J. J. Peu- niuk, B. v. dl Pot, H. W. Schalkwijk, G. J. Stam, A. R. M. Vink. Civiel IugeDieur: A. B. Albérs, J. J. Brutel de la Rivière, R. .1. Caslendijk, J. Drost Jr., Th. W. C. HerckeiiratFi, J. van der Mandele, H. P. Mensinga, Jlir. O. JA. Repelaér, J. G. Ribbers, J. A. Roest van Limburgli, A. T. L. Rouweuhorsl Mulder, A. F. Steers, R. Tuteïu Nolthenius, K. de Vidal de St.-Geruiaiu. Scheeps bouwkundige ingenieurs, J. F. vau Béëk, D. vau Vliet. Werktuigkundig ingenieur: J. Üardiuaal. Mijn-ingenieurs: S. L. G. Birnie, R. Fenueuio, J. A. Hooze. Onder het opschrift „Officieel Belgisch-Nedprt s landsch" behelst de Spectator het volgende: Bekend is het, hoe de Vlamingen bij het Bel gisch gouvernement aandringen op eerbiediging vau hunne taal, op de gelijkstelling daarvau met het Fransch. Lang heeft meu aau dien drang weerstand geboden; inaar eindelijk werd hij te sterk. Men begon er aan toe te geven. Doch nu kwam de aap uit de uiouw nu bleek het, dal de ambtenaren, die reglementaire voorschrilteu hadden te geven, dit wel konden doen in 't Fransch, maar kwalijk in 't Nederlaudsoh. Zoo levert ons een gedrukt biljet van het telegraafkantoor te Luik een curieus staaltje van de hoogte, waartoe de Belgische ambtenaren van dé hüihinistratië der spoorwegen, postën (leesposterijen) eu tele grafen het in het Nederlandsch gebfa'cht hëbben. Aan de eene zij van liet biljet staal liet Fraékch, aau den anderen kant het Nederlandsch7; aan de e6ue zij Avis d' arrivée, aau den andereu kant schrik uietl aankomstbericht. Wij lezen voorts r „Ken telegram aau (naam des bestemuielings wij wisteü wél' Kat Nederlanders spreken van verdommeling, maar het woord bestemmeling (destinatall-e) was ons lot hiertoe onbekend) geadresseerd, niet ton huize (A domicile) kuuuen besteld geworden zijn (in die opvolging van werkwoorden leeft ietS Duitscli), is de bestemmeling verzocht het zeil in bet kan toor door den bovenstaande (sic) stempel gewij zigd (indiqué) te halen, of lief, tegen behouding naar het fransch van KM. T A. I E. V. Be Maatschappij en de Begeering, Vervolg.) Velen hebben een grijzen hoed op, een fan- taisie-broek en jasje aan en zijn in een meer liggeude dan zittende houding op nun bank uit gestrekt. Zij gaan in en uil en babbelen onge stoord; in een eenigszins fatsoenlijke club zou men er zich voor schamen. Men wijst mij de ministers: lord Palmerston, den heer Milnes Gibson, lord John Russell,den heer Wood, secretaris van oorlog, en den lieer Gladstone. Naast ons, op de galerij, komen verscheidene lords van de Eerste Kamer zitten, waaronder een on metelijk rijke jonge hertog in een gelapt jasje, alleu slordig gedast. Beneden ons komt men tot bedaren de afgevaardigden, dicht opeen op bank jes gezeten, hebben zelfs geen tafel om op te schrijven. Zij schrijven aanteekeniugeu op bunne knie en zetten het glas, waaruit zij water drin ken, op dezelfde plaats neer waar zij gezeten hebben. Ieder spreekt staande vau ziju plaats, op een natuurlijken toon en met weinig gebaren. Voorzeker is eene dus ingerichte, bekrompen zaal ongemakkelijk eu zelis ongezond, te warm in den zomer en voor de avoudzittiugeumen moet er spoedig oud worden. Maar die eenvoudigheid wijst op mannen, die het ceremonieel achterwege la ten om te werken. Eene verhoogde, afzonderlijke tribune daarentegen, zooals in ons Wetgevend Lichaam, geeft aanleiding tot theatrale welspre kendheid. Ditmaal wordt behandeld de wederrechtelijke handelwijze der lords die een lïuancieel wetsont werp hebben goedgekeurd zonder toestemming van liet Lagerhuis; de zitting is, zegt men, eene der ge wichtigste van het jaar; de Kamer is voltallig en vol aandacht. Na den lieer Seymour staat de heer Horsman op. Hij heeft een duidelijke uitspraak en spreekt op een toon van overtuiging en ener gie, doch zonder verheffing. Hij gaat uit van de stelling, dat de lords geen bevoorrechte klasse uitmaken en, ofschoon niet gekozen, toch het volk vertegenwoordigen. Zij zijn, even goed als anderen landbeeren, die evenzeer landerijen eu bedrijfs kapitaal bezitten, dezelfde opvoeding genoten heb ben, dezelfde belangen en denkbeelden hebben en dus evenzeer dezelfde algemeene belaDgen moeten bebartigen. De verkiezing is slechts een van de middelen oui liet volk te vertegenwoordigen; er zijn er meer b. v. het bezit van de een of an dere waardigheid, zooals met de bisschoppen liet geval is, of de erfelijkheid, als bij de konin gin eo de lords. Buitendien beeft, sedert 1832, liet Lagerhuis een merkbaar overwicht gekregen; een tweede lichaam is noodig om het te contro- leeren, ten einde niet tot de zuivere democratie te vervalleu, enz. Hij treedt nu en dan in herhaling, inaar maakt indruk; men roept bijna bij eiken volzin: hoor! hoor! Na hem spreekt in tegenovergestelden zin de lieer Bright, een echt redenaar. Maar ik heb in de laatste dagen te veel gezieD, uujn zenuwgestel is niet zoo ge hard als dat van een algevaardigde en ik verlaat de Kauier. Hoe verkrijgen zij daar zitting? B die een hoogen gouvernemeulspost bekleedt, erkent dat de verkiezingen op een ruwe en vaak ge- meene wijze plaats hebbed. De candidaat huurt een hotel of een herberg af, houdt er open tafel in een met vlaggen versierd vertrek, deelt rijke lijk drinkgeld uit, luat de kiezers in njtuigeu afhalen, bekostigt muzikanten, schreeuwers, Verkiezing-aannemers, redenaars die voor hem in de herbergen oreereu en ook wel menseden die de tegenpartij door vuistslageu en liet gooien met appelen tot zwijgen moeten zien te brengen. Bij zoo'n gelegenheid gaat het ruw en dikwyls woest toe: de volksstier is losgelaten. Een verkiezing is een duur grapje. Hel parle ment duldt die groote uitgaven tot op een zekere hoogte en laat de omkooping toé tot een bepaald cijfer: vier of vijfhonderd pond. Een partij kan daartoe kapitaal bijeenbrengen. Zoo verhaalt uien mij van zekeren hertog vau Buccleugli, die eens, om de verkiezingskosteu van zijn partij te betalen, 40000 pond sterling zond. Maar behalve de geautoriseerde uitgaven komen er nog grootere bij. De koslen beloopen dikwijls vier-, vijf-, zesduizend pond st. e-u meer. Om den kiezer tot steuiuitbrenging te bewegen, moet men hem iets bepaalds geven, een post o de belofte van een post, verscheiden goede diners, ale en wijn in overvloed en veelal contanten. Bij nader onderzoek heelt men bevonden, dat de heer Leatlirn te W akefield 30 pond voor eene stem gaf eu 40 voor eene andere en dat een derde kiezer, die zijn koop geheim wilde houden, hem een haarschuier van drie shillings voor 40 pond had verkocht. De officieele uitgaven voor die ver-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1