'eiMijnheer de Redacteur, H Van 18551871 verbruikte ik 655,800 kubieke ai voeten ga9 voor eene som van f 2868,62'. 'Tegen twee gulden de 1000 kubieke voeten, zou die hoeveelheid gekost hebben f 1831,60; de '>l gasfabriek had, ook dan nog, daar eene matige 10 winst op genoten. Ik betaal dus reeds 17 jaren lang dooreenge- noinen 100 gulden HEMEE\TEtAS-BELiSri\ti=nA»- a GEMEENTEBELASTING. Betaal ik die 100.— vrijwillig 1 Eigenlijk neen; 0 maar ik kan niet buiten gas. Petroleum is, mij e althans, te karig van licht, te vuil, te stinkend 1 en te ouveilig voor brand. Betaal ik die f 100 altijd even blijmoedig Neen 1 want ik acht mij niet geroepen, ten behoeve mij ner niet gasverbruikende Stadgenooten, boven- matige lasteu te dragen. Ik betaal die f 100 met weerzin, want ik vind het alleronaangenaamst, dat de accijnsliefde, in de gasfabriek, het middel heeft weten te vinden, om mij bijna viermaal het bedrag van mijn te- genwoordigen aanslag aan gemeentebelasting te 1 .doen opbrengen. 1 Als een voorbeeld van de werking der gas- pnjzen, verzoek ik u de plaatsing in het Leidsch Dagblad. Uw dienstwillige P. W. M. TRAP. OU1TEINLAND. Fr» uk r;j k. Belastingen. De Nationale Vergadering beeft, volgens bet voorstel der commissie, de belasting op de roe rende goederen aangenomen. Er zal geheven wor den 3 pCt. van het inkomen dat inkomen wordt, waar het acties betreft, berekend volgens het di vidend; wat obligatiën ol aaudeeleu in leeuiugen betrett, volgens den jaarlijkschen interest of op brengst; wat eindelijk aaudeeleu in comuiandiet- en dergelijke vereenigingeu aangaat, zal inen af gaan op de notulen van de deleberaties der com mission van bestuur of wel het taxeeren naar rato van 5 pCt van het kapitaal. De voornaamste sprekers zijn geweest de heeren Magne en Deseilligny vóór en de heeren Rouher en Bocher tegen het ontwerp. Oostenr.-Hong. Moaarotale. Croatië en Hongarije. Oostenrijk en het buitenland. De dreigende scheuring tusscheu Croatië en Houganje mag als mislukt beschouwd worden. De Deak-partij heeft een zeer groote meerderheid inden rijksdag te Pesth en bij de samenstelling, van de bureaux der vertegeuwoordigiog is gebleken dat de verzoeuings-partij verreweg de overhand heeft. Ook tegenover het buitenland wordt de positie van de Oo9tenr.-Hong. Monarchie zeer gunstig beschouwd naar aanleiding van de dubbele reis des keizers naar Berlijn en van den aartshertog Wilhelm naar St.-Petersburg. De oBicieuse bla den, de Bohemia en de Lloyd de Path verzekeren dan ook, dat van eeuig verbond of een minder vriendelijke verslandhouding tegen Oostenrijk geen sprake is. Waarschijnlijk zal er een Russische grootvorst het bezoek van den aartshertog te Wee- nen komen terugbrengen. België. Gemeenteraadsverkiezingen. Congres te Londen. Aan den uitslag dezer verkiezingen werd zoo men weet groot gewicht gehecht èn omdat de partijen zoo zij meester zijn in de stedelijke ra den meester zijn van den gang van zaken èn omdat de liberale partij nog in het onzekere was of een uitbreiding van het kiezersperso neel voor de gemeenteraden die thans in werking trad, voor hen gunstig zou zijn. De blijdschap is dan ook niet gering, nu het gebleken is dat de liberale partij niet alleen wei nig terrein verloren heeft, maar bovendien op de clericalen, die zich van deze verkiezingen veel hadden voorgesteld, eene schitterende overwin ning heeft behaald, al was het alleen slechts door de zegepraal te Antwerpen, waar de een en dertig liberale candidaten met eene meerder heid van 200 stemmen al de clericalen uit den Antwerpschen gemeenteraad hebben verjaagd. Antwerpen had tengevolge van vroegere cleri- cale manoeuvres reeds een negental jaren de zijde der liberalen verlaten. Deze hebben echier niet stil gezeten en zijn er thans in geslaagd het geschokt vertrouwen althans van de kiezers voor den gemeenteraad te herwinnen. Ook te Brussel is de zege der liberalen vol komen. De geheele lijst der liberale associatie is gekozen. In de gewone vergaderzaal van deze kiesver- eeniging, waar een tal kiezers bijeen waren, is de tijding van de overwinning te Antwerpen met warmen bijval begroet. Op voorstel van een der aanwezigen werd besloten de Antwerpsche liberalen geluk te wenschen. «Deze overwinning," zeide de president, de heer Van Humbeeck, «bewijst dat men nooit den strijd moede moet worden. Reeds negen jaren lang werden de liberalen geslagen; zij worstelden immer door en de overwinning be kroont hunne pogingen. Dat dit overal navolging moge vinden." Zondag-avond begaf een optocht van dui zenden personen, met muziek en fakkellicht, zich naar den burgemeester Anspach, om hem geluk te wenschen met het eervol blijk van vertrouwen in zijn bestuur, dat de Brusselsche kiezers hadden gegeven. Een monster-bouquet werd hem onder buitengewone geestdrift van het volk aangeboden. Het resultaat voor zoover dit tot dusver bekend is, komt hierop neder, dat enkel liberalen geko- zijn te Brussel, Antwerpen, Leuven, ipereu, Dinant, Oudenaarde, Doornik, Huy, Luik, Gent, Bergen, Arlou, Marche en Philipperville; dat te Verviers, Bastogne en in andere plaaten een aantal liberalen zijn herkozen, maar ook herstemmingen tusschen liberale en clericale candidaten moeten plaats hebben, dat te Brugge eu Mechelen de libe ralen voor de clericalen de vlag moeten strijken. Maar dat in het algemeen het resultaat voor de liberalen guustig is en dezen het overwicht heb ben behouden. De regeering heeft naar het congres tot zedelijke verbetering der veroordeelden, dat den 3den Juli te Londeu zal gehouden worden, af gevaardigd de heeren Sylvain van de YVeyer, minister van staat, oud gevolmachtigd miuister en buitengewoon gezant te Londen; Victor Ber den, oud raadsheer in het hof van Brussel, ad ministrateur van de openbare veiligheid en de gevangenissenThonissen, professor aan de booge- school te Leuven, lid van de kamer der volksver tegenwoordigers; Visschers, doctor in de rechten, raadsheer voor de mijnenJean Stevens, inspecteur der gevangenissen. De nationale commissie, van gouverneuientsvvege samengesteld, bestond uit de heeren Berden, pre sident; Crutzen, directeur-generaal van de wetge ving en de graties; Jordan, directeur der gevan genissen bij bet departement van justitie; Jean Stevens, ledenen Poncelet, secretaris. TELECfKAMMEN - Londen, 1 Juli. In het Lagerhuis heeft lord Enfield medegedeeld, dat het Gouvernement had doen voorstellen, de quaestie betreffende de ver- hooging der rechteu op het kanaal van Suez tij delijk aan te houdeu, maar dat naar het Gou vernement heeft vernomen de administratieve Raad te Parijs had besloten het nieuw tarief den lsten Juli in werking te doen treden en dat dit nu niet kon worden uitgesteld. Weenen, X Juli. Bij de heden gehouden se- riëntrekkiug der Oost. aandeelen 1854 a 250, zijn de volgende 28 seriën uitgeloot, namelijk 451, 473, 49b, 573, 646, 656, 795, 1337, 1430, 1549, 1802, 1840, 1848, 2033, 2203, 2216, 2318, 2490, 2597, 2599, 2616, 2722, 2914, 29o8, 3082, 3595, 3616, 3765. Versailles, 1 Juli. In de beden door de Na- tiouale Vergadering gehouden zitting, heeft de generaal Trochu medegedeeld, dat hij zijn ont slag neemt als lid der kamer. In antwoord op eenu deswege tot de regeering gerichte vraag, heeft de heer Thiers verklaard, dat hij morgen het bewijs zal leveren, dat de belasting der grondstoffen onmiddellijk 42 mil- lioen zal opbrengen, maar dat heden moet wor den beraadslaagd over eene belasting op de han delstransactiën. Hij voor zich acht dergelijke be lasting onuitvoerbaar. De heer de Rémusat, minister van buitenl. zaken, doet aan de Kamer mededeeting van het met Duitschland gesloten verdrag. De Minister voegt er bij, dat, dank zij dezer overeenkomst, de bevrijding van het Fransche grondgebied thans slechts alhangt van het welslugeu der leeniug, een welslagen waaraan met te twijfelen valt, wanneer men in aaumerking neemt het crediet dat Frankrijk geniet, den terugkeer van wel vaart en orde, den volmaakten vrede in Europa en het vertrouwen dat Europa iu de Fransche republiek stelt, blijkens de deswege bij het gou vernement ontvangen verzekeringen. Indien de Nationale vergadering het verdrag goedkeurt, zal zij daardoor de onafhankelijkheid eu de bevrijding van het land hebben verzekerd. De minister vraagt de urgentie voor het verdrag; deze wordt door de Vergadering verleend. Mor gen zal het naar de bureaus tot onderzoek worden verzonden. Londen, 2 Juli. Het Lagerhuis heeft, in zijne gisterenavond gehouden zitting, met 263 tegen 246 stemmen, verworpen het amendement, door het Hoogerhuis in de ballot-bill gebracht, strek kende om genoemd wetsontwerp slechts als voorloopigen maatregel in te voeren. De overige door het Hoogerhuis goedgekeurde amendementen zijn aangenomen of verworpen, al naar gelang de regeering zich er voor of tegen had verklaard. PROVINCIALE STATEN. ZUID-HOLLAND. Zitting van Dinsdag 2 Juli. De Voorzitter, Mr. C. Fock, heeft te 11 uren de gewone zomervergadering in naam des Ko- nings geopend. Na het gewone gebed worden de aldeelingen samengesteld. Door den Voorzitter wordt medegedeeld dat het gewone jaarlijksch verslag van den toestand der provincie wel goreed, maar nog niet gedrukt iB en dit eerlang zal worden rondgedeeld. Na mededeeling van ingekomen stukken wordt besloten L Voor kennisgeving aan te nemen 1°. missive van het hoofdbestuur derHollandscbemaatschappij van landbouw, houdende dankbetuiging voor de gedane toezegging nopens de te houden tentoon stelling; 2°. mededeeling van beschikkingen op aanvragen om toepassing van art. 36 dor wet op het Lager Onderwijs van de gemeenten Naald wijk, Groote Lindt, IJselmonde, Pupekup, Maas dam, de Lier, Katwijk, Nieuwveen, Hoogvliet, Charlois en Reeuwijk; 3°. rapport omtrent den stand der werken tot droogmaking der plassen in Schieland beoosten Rotterdam en 4». Verslag van den toestand van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Dordrecht, ingezonden door Regenten van dat gesticht. II. Naar de afdeelingen te verzenden tot onder zoek en inmiddels ter lezing te leggen: 1°. de Begrooting der kosten van het Provinciaal Be stuur voor zooveel het Rijksbestuur betreft voor 1873; 2 de ontwerp-begrooting der enkel Pro vinciale en Huishoudelijke inkomsten en uilgaven voor 1873 en 3°. de voordracht van Ged. Staten tot het verleenen van subsidie in de kosten van meerdere uit te voeren werken tot geheele vol tooiing der Gouwekaden. III. In handen eener commissie te stellen en de stukken inmiddels ter lezing te leggen1° de rekening der enkel provinc. en huish. inkom sten en uitgaven over 1870; 2°. het ontwerp Bijzonder reglement voor den polder Beversoord (gem. 's Gravendeel)8". idem voor den St. An- thonijpolder (gem. Maasdam); 4°. idem voor den Molenpolder (gem. den Bommel); 5°. idem voor den Gogerpolder (gem. Alkemade); 6'. een dijk- tafel voor de zee- en rivier-waterkeeringen van het eiland Voorne en Putten7°. de mededee ling van de berichten der waterschapsbesturen omtrent de ter visie gelegde ontWerp-dijktafel; 8°. de aanvrage van de gemeente Mijnsheereu- land oin toepassing van art. 36 der wet op het Lager Onderwijs, ter tegemoetkoming in de kos ten van den bouw eener tweede openbare school en onderwijzerswoniDg met de adressen van J. de Jong c. s. te Mijnsheerenland, houdende be zwaren tegen de plaats waar de nieuwe school zal worden gebouwd; 9°. idem van de gemeente Herkingen ter verkrijging eener verhoogde tege moetkoming in de gewone kosten van het La ger onderwijs; 10°. idem van de gemeente Oost en West- Barendrecht om tegemoetkoming voor de buitengewone kosten van het lager onder wijs; 11°. idem van de gemeente Katwijk; 12°. idem van de gemeente Benthuizen 13°. idem van de gemeente Oudewater14». idem van de ge meente Zevenhuizen; 15°. idem van de gemeente Middelbarn s voor de gewone kosten van het lager onderwijs; 16°. een adres van den raad der gemeente Alkemade om een subsidie uit de pro vinciale fondsen in de kosten van daarslelliog eener brug over de ringvaart van den Haarlem merpolder; 17°. een adres van den polder het Westmaas Nieuwland om subsidie in de kosten van begrinding van wegen in dien polder en 18° idem van het bestuur van de generale dijkage van Stellendam verzoekende voorziening in het onderhoud van den dam B. IV. Ter lezing te leggen1*. het ontwerp-be- sluit tot verhooging des jaarwedden van K. Boeles de Weerd, sluis- en brugwachter en 2 andere bedienden aau de sluis en brug over de Gouwe in den Rijudijk onder Alphen; 2°. id. tot aan koop van de gemeente Alphen der aan de wo ning van den sluiswachter der Gouwesluis be vestigde lantaarn; 3°. id. lot toevoeging van een post aan de Piov. begrooting voor 1872, namelijk «Bijdrage in de kosten van onderhoud van de Hotlaan nabij Rotterdam naar Gouda ad. f 50; 4°. id. tot verhooging van den post der Prov. huishoudelijke begrooting voor 1872: onderhoud van het Huis bestemd tot woning van den Comm. des Konings; 5°. id. tot het verkoopen van eenig oud mobilair; 6'. adres van den heer V. A.Just de la Paisières, Grillier der Staten van Zuidhol- laud, om eervol ontslag als zoodanig met 1 Oct. 1872 behoudens aanspraak op pensioen7°. adres sen van vier ambtenaren en een bediende ter Prov. Griffie, aan wie met 1 Oct. 1872 eervol ontslag is verleend; 8°. ontwerp besluit om Ged. Staten te machtigen aan de gemeente Nieuwer- kerk a/d. IJsel in eigendom over te dragen, het aandeel der provincie in een stuk grond gelegen binnen de droogmaking der plassen in Schieland beoosten Rotterdam ten behoeve van den aanleg eener nieuwe burgerlijke begraafplaats in eerst genoemde gemeente; 9°. adres van Th. H. van Dolder c. s., bewoners of eigenaren van lande rijen gelegen in de Haag (gem. Alkemade) hou dende klachten over den slechten toestand der wegen aldaar; 10°. rapport der Commissie om- treDt het adres van de heeren Knijff en Kaptijn om eene krachtige ondersteuning der provincie voor den aanleg van een spoorweg tusschen Utrecht en Leiden en van de kamer van Koop handel te Leiden tot appui van dat adres; 11°. het presentie-register der Vergaderingen van de Gedeputeerden. V. In de eerstvolgende zitting tot de benoe ming over te gaan van een buitengewoon lid voor de Ged. Staten. VI. Te verzenden naar Ged. Staten de adres sen van de heeren M. W. L. van Alphen, hoofd commies bij de afdeeling Eerediensten van het Dep. van Financiën; Mr. D, J, Zubli, commies bij het Dep. van Binnen). Zaken en Mr. E. van Heioma, griffier bij het prov. gerechtshof in Drenthe, om benoemd te worden lot griffier van de Sta ten dezer provincie. Betrekkelijk het bovengemeld verzoek van den heer Just de la Paisières om eervol ontslag als griffier der Prov. Stateu, moet nog worden mede gedeeld, dat bij den brief van Ged. Staten ten geleide van dat verzoek wordt voorgesteld, den neer Just '.Ie la Paisières een eervol ontslag te verleenen onder dankbetuiging voor de vele en getrouwe diensten, door hem aan de provincie bewezen, eu hem tevens als een bewijs van goed keuring wegens de langdurige diensten, aan de provincie bewezen, eene jaarlijksche toelage uit de provinciale fondsen te verschaffen. Ten opzichte van den heer ten Zeldain Ganswijk, voormalig griffier der Staten, was iu der tijd besloten, met het oog op het aantal zijner dienstjaren, te ver leenen eene jaarlijksche toelage van 600, welke die heer tot aan zijnen dood heeft genoten. Op grond nu der langdurige diensten van den heer de la Paisières en met het oog op gemeld ante cedent, stellen Ged. Staten alsnu voor, hem eeue jaarlijksche toelage van f 900 te verleenen, ge grond op het bedrag vroeger aan den heer vau Ganswijk verstrekt, eu in te gaan met het jaar 1873, en alzoo voor hel loopende jaar ten bedrage van 225. Het is dit voorstel hetwelk mede iu eene volgende vergadering zal wordeo in behan deling genomen. Met betrekking tot het verzoek van de heeren Kaptijn en Knijff, mede hierboveu vermeld, en waaromtrent bereids door Gedeputeerde Staten rapport is uitgebracht, strekkende tot afwijzing van het verzoek, is heden van de adressanten een nadere brief bij de vergadering ingekomen, waarin zij hoofdzakelijk te kennen geven dat zij niet zonder verwondering van den inhoud van dat ongunstig advies hebben kennis genomen, een advies, daarop gegrond, dat de adressauteu zouden geweigerd hebben, de gevraagde inlich tingen te geven. Zij herinneren dat reeds verleden jaar hun verzoek om subsidie is ingekomen, doch dat de behandeling daarvan is uitgesteld tot deze zomervergadering der Staten, om reden, dat het waarborgkapitaal nog niet gestort was. Thans echter zijn bun vragen gesteld, die zij niet bij machte zijn te beantwoorden, gelijk iedere con cessionaris zwarigheid zou moeten makeu derge lijke vragen ie beantwoorden. Adressanten had den zich gevleid reeos met 1 dezer bet vereischte waarborgkapitaal te kunnen stortendoch daariu is vertraging gekomen, toen hun eerste verzoek aan den Gemeenteraad te Leiden ter bekouiing van een subsidie van f 200,OUU is afgesprongen, zoodat zij eerst thans met dien Raad eene nieuwe overeenkomst kunnen aangaan op den voet van een subsidie van f 100,000. Zij dringen op deze en andere gronden aan, dat de Staten alsnog zich bereid zullen verklaren het gevraagd subsidie uit de provinciale fondsen te verleenen of tot het nemen van aandeelen iu de geldleeniug voor de onderwerpelijke onderneming te besluiten. Ook dit punt zal nader een punt van behandeling uitmaken. Ten slotte is besloten op aanstaanden Donder dag te 1 uren een aantal onderwerpeu te behan delen die daartoe gereed zijn en waaronder be hoort het verzoek van de heeren Kaptijn en Knijff en de benoeming van een buitengewoon lid van de Gedeputeerde Staten. LAATHTE BEHHJHTEN. 's-Gravenhaqe, 2 Juli. Bij Koninklijk besluit van 30 Juni 1872 zijn benoemd tot commies der poste rijen van de 3de klasse, de heeren D. F. O. Ver- heije van Sonsbeeck en G. de Wit, thans surnu merairs der posterijen. Door Z. M. den Koning is, met ingang van den lsten dezer, een pensioen ad f 272 's jaars verleend aan den heer J. P. H. Vogel, kapelaan te Woerden. De heer Mr. W. F. Rochusseo, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Nederland bij het Duitsche Keizerrijk, is, na een verblijf van veertien dagen in de residentie, vertrokken. In het hotel Garni te Scheveningen is aan gekomen graaf d'Oultremont en familie, uil België. Amsterdam, 2 Juli. Naar men verneemt heeft bet hooidbesluur van het Nederlaudsch Onder wijzers-genootschap, iu aaumerking nemende de groote verdien8ieu als onderwijzer on als krach tig bevorderaar der belangen van het volkson derwijs, door sommigen betoond, willende uit drukking geven aan bet gevoel van boogachliog eu vereeriug, dat den onderwijzersstand jegens hen bezielt, in zijne laatste vergadering be sloten, overeenkomstig art. 10, lid 2, der wel Van bet genootschap, het honorair lidmaatschap van het Nederlaudsch Ouderwijzers-genootschap op te dragen aan de heeren: L. Bouman, hoofdonder wijzer te Beerta, Dr. A. de Jager, te Rotterdam; L. Freein, hoofdonderwijzer te Kockengen en G. B. Lallemau, hoofdonderwijzer te Moordrecht eu hooldredacteur van de Wekker. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond 6 o. 8 u. 13n. 4 o. 6 o. 8 o. Zondag 57° 66° Maand. 57° O co 68° 68* Wind: Maandag-middag 5 u. W,

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3