schouwspel oplevert. De pogingen om die te doen ophouden hadden tot dus verre weinig gebaat krachtiger maatregelen moesten worden aange wend. Van daar dat hier het iuitiatief genomen werd zich aau het streven iu Engeland aan te sluiteu, en de openbare meening ook in Nederland het verdraagzame, uienschlievende Nederland te lichten, ten einde zedehjken eu stoffelijken steun te geven aan de pogingen, die tot het be oogde doel in dezen zijn of mochten worden te werk gesteld. De spreker hoopte dat deze meeting daartoe mocht bijdragen, en verzocht der verga dering verlof een der aanwezigen alsuu uit te noodigen zich met het voorzitterschap te belasten Hij noodigde daartoe alstoen uit Mr. M. W. Tels, advocaat te Rotterdam, die de taak op zich naui nadat de heer Bcreustein nog had medegedeeld, dat hij van Mr.. M. H. Godefroi een brief had ontvangen, inhoudende, dat het streven dezer vergadering zijne volle sympathie wegdroeg, maar dat hij liever geen lid van een te benoemeu comité wenschte te worden, ten einde de pogingen van dat comité in dit of 't volgend zittingjaar als afgevaardigde te ondersteunen, daar hij 't beter achtte zich zijne volkoinene vrijheid van handelen voor te behouden. Van den heer Pincoffs, uit Rotterdam, was bericht ontvangen, dat hij verhinderd was de ver gadering bij te wonen. De heer Tels aanvaardde het presidium met eene kernachtige rede, waarin hij uiteenzette dat het hier gold eene zaak van menschlievendheid en beschaving; ieder menschelijk gemoed zou afschuw gevoelen over de godsdienstvervolgingen, waaraan de Israëlieten iu Ruuieuië blootstaan. Die vervolgingen waren erkend en ook geheel iu strijd met het doel der tegenwoordige staatkun dige inrichting van Rumenië, dat, onder de be scherming van Europa, een tijdperk van vrede en verdraagzaamheid in die gewesten zou hebben moeten doen aanbreken. Spr. meende dat de Israëlieten in Nederland zich het lot hunner ge- loofsgenooteu behoorden aan te trekkende open bare meening moest krachtig worden opgewekt, ten einde aan deze gruwelen een einde te maken. Door verscheidene sprekers werd vervolgens het woord gevoerd, in de eerste plaats door den heer Rico, van 's-Gravenhage, die zich krachtig voor godsdienst- en gewetensvrijheid uitliet; ofschoon hij niet tot de Isr. gezindte behoorde, meende hij in 't belang van verdraagzaamheid en recht zich deze zaak ten sterkste te moeten aantrekken, want hij achtte dat alle gezindheden er bij be trokken wareu, waar het gold de handhaving van 's menschen edelst goed. Hij hoopte dat het verzet tegen geoeurienissau, uie rnj „oiUiandoiijL" noemde, in 't gansche land weerklank zou vinden; en hij maakte er zelfs hun, die deze vergadering hadden belegd, eene grief van dat zij de uitnoo- diging tot deelneming slechts aan geloofsgenooten had gericht. De Voorzitter merkte hiertegen op, dat de uit- noodiging aan alle belangstellenden gericht was. Mr. A. S. van Nierop, van Amsterdam, gal daarna, als lid van het Centraal Comité tot be vordering van de zaken der Israëlieten in Neder land, en als president van het permanent comité, uitvoerige mededeelingen van al hetgeeu door dat comité was verricht in het belang van deze zaak. Door gem. comité wareu onderhandelingen gevoerd met de Regeering eu het had bij den te- genwoordigen Minister van Buiteulandsche Zaken steeds een opeu oor gevonden. De vorige Minister van Buitenlaudschö Zaken daarentegen was van oordeel geweest, dat de Nederlaudsche Regeeriug zich in deze zaak niet mengen kon. Spr. kwam tot de slotsom, dat het wonschelijk was, nieuwe stappen bij de Regeering te doen, terwijl het centraal comité niet zou ophouden zijne mede werking te verleeneu. Nu werden langdurige dis- cussiën gevoerd over de beste middeleu, ter. einde in deu toestand iu Ruuieuië verbeteriug te brengen. De heer Rico meende, dat men zich moest wendeu tot de Nederl. Regeeriug en dat deze namens het gansche Nederlandsche volk moest optreden; de heer J. E. Andries, van's-Graveu- hage, drong aan op een petitionnement bij de Volks vertegenwoordiging, wier votutn in het buitenland zeker weerklank zou viuden; dit denkbeeld werd echter bestreden door Mr. Nijkerk, uit Am sterdam, als minder voegzaam, zoolang de Regee ring zich de zaak ernstig toont aan te trekken. Mr. A. C. Wertheim, vau Amsterdam, drong aan op onderzoek, alvorens eene beslissing te nemen, eu iu geval het onderzoek gunstig afliep, gaf hij aan de tusschenkomst der Vertegenwoordiging de voorkeur; Mr. Levy staalde door geschiedenis en voorbeeldeu uit deze zaak zelve ontleend, dat verbetering alleen door de medewerking van Rus land zou zijn te verkrijgen, eu hij bracht het ge beurde met bet streven van het Panslavisme in verband. Nadat de beraadslagingen een paar uren had den geduurd, stelde Prof. Goudsmit, uit Leiden, eene motie voor, waarbij „de diepe verontwaar diging der vergadering werd betuigd over de gruwelen iu Rumenië," en voorgesteld eene com missie te beuoemeu om de zaak te onderzoeken en in eene volgende vergadering rapport uit te brengen. Dit voorstel werd genoegzaam eenp-irig aange nomen en dtensvolgens door den Voorzitter eene Commissie, bestaaude uit 18 leden, benoemd. Blijkens het koloniaal verslag over Suriname, in 1871, bedroeg de bevolking der kolonie op ul timo December 1870 24,945 nianuel. en 25,265 vrouw, gesl., te zamen 50,210, waaronder echter niet begrepen waren de Indianen en Boschnegers. In hei totaal der bevolking telde men 29,548 onder staatstoezicht geplaatsten (18,723 titann. en 15,825 vrouw.); eö 2,351 immigranten (1882 inann. en 469 vrouw.). Het getal Europeauen bedroeg 686 personen. De getalsterkte van de Indianen en Bosch negers is niet met zekerheid op te geven. Als opperhoofd der Indianen aan de oevers van de Coppename en de Wayombo werd de Indiaan Christiaan, en als opperhoofd der boschneger stammen aan de oevers der Boven-Saramacca de boschneger Adrani bevestigd. Het zendingswerk der Moravische broeders on der de boschnegers draagt goede vruchten. De Nederd. Hervormde gemeente wordt op 8500 personen geschat; onder het kerkelijk toe zicht der zendelingen van de Moravische broeders telde uien bij de gemeente te Paramaribo 6,836, in de districten 17,688 eu ouder de boschnegers 361, te zamen: 24,385. Het aantal der door de zendelingeu bezocht wordende plantages bedroeg 183, waarvan 89 behooren bij etablissementeu met kerk en school. Bij het einde van 1870 waren 34 zeudelingeu werkzaam. Vanwege de R. Kath. gemeente werden 43 plantages en 16 ln- diaansche kampen bezocht, te zamen eene bevol king van 665 personen tellende. Het zielental der Ned. Israël, gemeente beliep 671 (321 mann., 350 vr. gesl.); dut der Portug. Israël. 667 (825 mann., 342 vr. gesl.). Dordrecht, 1 Juli. Aan het groot internationaal testival, op gisteren te Rosendaal gehouden, namen 16 vereenigiugen deel, waaronder 4 Belgische. Te halftien 's morgens vertrok het muziekcorps der dd. schutterij van Dordrecht van hier per exprestrein, vergezeld van vele officieren en tal van belangstellende ingezetenen met dames. Te halftwaall te Rosendaal met de andere vereeni giugen bijna te gelijker tijd aangekomen zijnde, werd het door de feestcommissie ontvangen en dadelijk de optocht samengesteld naar hut feest terrein; aau hot raadhuis werd eenigen tijd halt gehouden eu door den heer burgemeester van Rosendaal werden in de raadzaal de directiën der verschillende hartnoniën begroet en een har telijk welkom toegeroepen, onder het aanbie den van den eerewijn, welke woorden door den majoor-comtnaDdani uu/ier schutterij, don hoor A. Smits van Nieuwerkerk, voor Nederlund en België op welsprekende wijze werden beant woord. De optocht zijneu weg vervolgende, werd door eene feestcommissie vergezeld eu ontvangen aan het feestterrein, het prachtige luslbosch van den heer V. E. P. M. Scholten van Aschat, alwaar de uitvoering onmiddellijk aanving en geregeld werd voortgezet. De uitslag was bevredigend eu voor Dordrechts muziekcorps eu Antwerpeus zaugvereeniging „De Gevaerts van Sint Willebrord" prachtig, want de meest algemeene eu bijzondere hulde mochten zij ontvangen, benevens goed bewerkte zilveren vergulde medailles, die hen later, bij monde van den heer L. J. Schoonheyt, als voorzitter van de harmonie Unie te Rosendaal, werden uitgereikt, waarvoor de heer B. de Wilt als voorzitter in hartelijke en warme bewoordingen bedaukte. Het feest werd besloten met een kort maar krachtig woord van deu majoor Smits, nameus allen die aan het feest hadden deelgenomen, tot dankzegging voor de genoten goede ontvangst. DordCt.) Gouda, 1 Juli. Gisterenavond werd hier aan het station een fatsoeulijk gekleed jongmensch gearresteerd en naar de gevangenis gebracht, die zich zou hebben schuldig gemaakt uan diefstal eener porte-monnaie vau eene dame, waarmede hij in een coupé gereisd had. Hedenmorgen naar het bureau van politie overgebracht en daar voor- loopig in een bijzonder vertrekje opgesloten zijnde, trachtte hij door ophanging een einde aan zijn leven te maken. Gelukkig werd dit ontdekt, toen hij wel bewusteloos maar niet levenloos was. Spoedige afsnijding en gepaste geneeskun dige hulp veroorzaakten dat de patient behouden naar het gasthuis werd overgebracht. Hellevoet, 29 Juni. Gisterenmiddag arriveerde hier, met Zr. Ms. mouitor Heiiigerlee, gene- raal-majoor Booms, ten einde deze vesting te inspecteereu. Hedenochtend is de generaal weder aan boord van deiizetfden bodem vertrokken. Utrecht, 1 Juli. De 1ste luitenant J. Doornbos van den staf der infanterie, werkzaam bij het Departement van Oorlog, is benoemd tot com mandant der 2de compagnie hospitaal-soldaten, te dezer stede. Amersfoort, 1 Juli. Den heer H. J. Buitenhuis te Elspeet is voor f 2575 de aanneming toege wezen van eeu telegraafkantoor op de leger plaats bij Milligen. Arnhem, 1 Juli, Het Sste reg. inl. zal in deze maand met de nieuwe geweren (stelsel Beaumont) gewapend worden. Zwollb, 1 Juli. Iu de heden gehouden zitting van den gemeenteraad heeft de raad ten aanzien van den spoorweg ZwolleAlmelo, met 13 tegen 5 stemmen zich vereenigd met het voorstel van zeven leden, door de tieeren Scriverius en Roijer geamendeerd, om voor eeu bedrag van f 500,000 deel te nemen in de leening van j 1,600,000, die de toekomstige maatschappij voor den bouw van den spoorweg ZwolloAlmelo zal sluiteu tegen eene annuïteit van 416 pCt. gedurende zestig jaren, onder deze uitdrukkelijke voorwaarde, dat die annuïteit worde gewaarborgd door een te sluiten huurcontract met de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, ten genoegen van den raad. Kampen, 1 Juli. De 1ste luitenant F. E. J. La- gerweij is van het 4de reg. inf. bij het instructie bataljon alhier overgeplaatst. Deventer, 30 Juni. De Vredebond telt h'er 102 leden, maar op de algemeeue vergadering, die gisterenavond gehouden werd, was er buiten het bestuur niemand tegenwoordig. De belangstelling schijnt niet toenemende te zijn. De plaats van het aftredend lid van't bestuur, deu heer Kronen berg, werd ingenomen door den heer van Haaps Zutfen, 1 Juli. Door de heeren Mr. Jb. Dam en Mr. L. Ed. Lenting, leden van de Tweede Kamer voor dit district, is eene oproeping gedaan aan de ingezetenen alhier om eene vergadering te beleggeD, ten einde te beraadslagen over de oprichting van een gedenkteekeu ter eere van den heer Thorbecke. Kuilenburg, 29 Juni. Heden werd onze gemeente bezocht door den heer Staatsraad, Commissaris des Konings iu deze provincie, die, ingevolge lastgeving van den Minister van Biuueulandsche Zaken, eene bijeenkomst hield met officieren van de dienstdoende schutterij. Het is ons aangenaam te kunnen berichten, dat, ten gevolge van dit bezoek, de officieren aanleiding hebben gevondeu, hunne aanvrage om ontslag terug te nemen. Zij werden daartoe genoopt door zijne verklaring, dut hij de wijze, waarop officiereu op 's Konings verjaardag door den burgemeester werden behan deld, ten zeerste afkeurt. Daar deze laatste echter om redeneo vau gezondheid, zich buitenslands bevindt, werden de officieren verzocht met deze officieele verklaring genoegen te nemen, en in het belang van den dienst aan te blijven. De officieren werden daarbij gemachtigd aan het verhandelde in deze bijeenkomst de publiciteit te geven die zij uoodig zullen achten. Men is zeer ingenomen met de heusche en welwillende wijze waarop deze zaak door deu Commissaris des Konings werd behandeld. Eindhoven, 29 Juui. Heden Werd onder geleide van twee maréchaussées van Helmond gevanke lijk binnengebracht een knaapje vau 10 jaren, die echter uiet ouder scheeu dan 7. Hij had te Mierluo lucifers te koop aangeboden, gebedeld en o. a. btj een paar hoog bejaarde lieden geld gevraagd voor zijn schoeisel. Zij hadden hem af gewezen en toen hij des avonds te negen uren terugkwam, hadden zij zich reeds te bed bege ven. Hij moet toen een brandende lucifer op het stroodak hebben geworpen, dat vlam vatte. Ge lukkig werd de brand bij tijds ontdekt, anders waren de bewoners licht het slachtoffer geworden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Volgens een bij mij ontvangen schrijven van den Heer Burgemeester van Delft, is de prijs van het gas aldaar 12 cents en niet zooals UEd. meent 14 cents per kubieke el. Uw Dw. Dr., J. M. E. DERCKSEN. Leiden, 2 Juli 1872. Ter opheldering diene, dat wij den prijs van 14 centen ontleend hadden aau de rekening van de Deutsche gasfabriek over 1871, die ons was toegezonden door dengeen bij wien wijnaarden gasprijs voor de gemeente Delft hadden onder zocht. In 1872 is de prijs tot 12 centen verlaagd. Deze omstandigheid ontneemt evenwel niets aan de waarde van het betoog, dat door de vermindering der gasprijzen het verbruik te Delft sterk ver meerderd is. Red. Mijnheer de Redacteur, De commissie van financiën maakt hoofdzake lijk op onbewezen utiliteitsgronden bezwaar 0111 over te gaan tot vermindering der gasprijzen der gemeentefabriek alhier. Alleen voor een verineend voordeel voor de stadskas te behalen worden de gasverbruikers opgeofferd, en de overige belastingschuldigen met de bedeelden gelijk gesteld, hun een aalmoes toegeworpen, waarom zij niet gevraagd hebben, welke een fatsoenlijk burger te hooghartig moest zijn om te ontvangen. De commissie van financiën zegt dat menigeen met moeite den hoofdelijkeu omslag voldoet, inaar eilieve zijn er dan ook geen gasverbruikers die zwoegen moeten om de gasbelasting (zooals de heer Sijthoff ze noemt) op te brengen. Consequent is de commissie ten deze niet, eve: min als daar waar ze de rechtvaardigheid vi het beginsel aanneemt, maar weigert de ha: uit te slaan tot verbeteriug. Wat helpt 't ons toch scholen te bouwen, t onderwijs le verbeteren, en ons volk te ontwi kelen en te veredelen, waar de regeering voo gaat om aldus de moraliteit tot een ondergeschik zaak te maken en met begruselou te speleu De commissie zegt verder dat de prijzeu vi het gas hier niet hoog zijn en noemt de prijzt van Amsterdam en Rotterdam normaalprrjzt omdat die steden in 't bezit zyn van twee cc curreerende fabrieken. Het feit dat te Uaarle en te Utrecht de prijzen, zonder concurrrenti echter slechts ruim de helft bedragen van de pr. zen alhier en in Amsterdam en Rotterdam, g» de commissie stilzwijgend voorbij. De cotnmissie schijnt blijkbaar niet te welt dat de concurrentie te Amsterdam slechts in schi bestaat, maar dat eigenlijk beide fabrieken m welijks kunnen voldoen aau de aanvragen o gas, zoodat dan ook de drukking dikwijls veel wenschen overlaat. 't Zit daarmede als voor weinige maanden a de quasi concurrentie tusschen twee omnibi diensten in die stad, totdat een derde concurre optrad en in eens, door goede inrichtiug en lag prijs, een nieuw leven deed ontstaan en ougekec uitbreiding aan vervoer door dat middel schot Het blijft dus waar dat de gasverbruikers te Leit het voorrecht genieten nagenoeg het dubbele betalen van die te Haarlem en Utrecht, en dat volgens de commissie van financiën moet werk als een aantrekkingsmiddel, om gegoede persoi tot vestiging iu deze gemeente uit te lokken. Maar wij kunnen al die beschouwingen a terwege laten en de quaestie of de fabriek al niet winst maakt gerust ter zijde laten. Volkomen waar is het, wanneer de cotnmis- van financiën oordeelt, dat de arbeider zijn lo waardig is, en de gemeentefabriek even goed; een privaat persoon eene behoorlijke winst beha te maken. Dat is de natuurlijke en normale t< stand van elke gezonde industrieele ondernemii Het komt er echter voor bet publiek slee op aan op welke wijze die winst verkregen woi Door een klein debiet tegen hoogen pr waarbij de ondernemer alleen met zijn kleiogee begrepen eigenbelang te rade gaat. b. Door eeu groot debiet tegen lagen pr waarbij verbruiker en ondernemer beide welvati Dat bet debiet sterk zou aangroeien bij la; prijs, en 't gas gebruikt zou worden uiet alle tot verlichting, maar ook tot verwarming, kok: van spijzen eu dranken, tot voeding van gi krachtmachines, is buiten twijfel. Vooral zou verbruik tot verlichting wellicht verdubbel: indien men evenals te Haarlem er toe overgi de gasverlichtingen gratis te maken, (de pijp enz. blijven natuurlijk 't eigendom der fabne Maar eene exploitatie van een gasfabriek dt een gemeente schijnt ai even duur en eigeol onmogelijk te zijn als die van een badhuis of fn sche schouwburg. Ik voor mij ineen aau particuliere exploits die altijd de mogelijkheid van concurrentie v zich heeft, verre de voorkeur te moeten ger en dat wel om twee voorbeelden uit den It sten tijd die ik hier vermeld. Tevens hoop dat ze de oogen van leden van den raad zul doen opeugaan, over de scheeve positie, wat zich de stedelijke gasfabriek bevindt, die op richt was met het doel ons goedkoop gas bezorgen, en dat doet tegen een prijs, die dubbele van die in stedeD van gelijken omvi bedraagt. Ziehier de voorbeelden Door de continentale maatscbappy t gasverlichting is de gas aan de gemee Gent (Vlaanderen) aangeboden voor de volge; prijzen 3/8 ct. per bek en per uur voor de straatlantaarn meter voor gemeentegestichten, 9'/j n ii u u particulieren en dezelfde maatschappij heeft den 23 Decern 1871 aangegaan een contract met de gemee Elsene (Ixelles) bij Brussel, ingaaude 1 Jani 1872. Volgens dit contract betaalt de gemee Elsene, die slechts eene bevolking van 25 zielen, (dus ruim de helft der Leidsche be king) telt 1/4 ct. per uur en per bek voor de straatlantaari 41/, m. voor gemeente- en liefdad. ge: tiet) a particulieren. Bovendien is bedongen dat alle voordeel die door de continentale maatschap; ij zu worden toegestaan aan de stad Brussel, n contract 10 Sept. 1875 eindigt, ook aan de meente Elsene zullen worden toegekend. Uit het laatste volgt dat de afdeeling gemet aan de ardeeling gemeente (gasfabriek) nog te duur betaalt. Immor3 afgaande op de r: ning van 1870 hebbeu 596 lantaarnen, ieder durende 25381/, uren gebrand en daarvoor taalde de stad f 10000, terwijl eene globale 1 rekening, naar de prijzen van Ixelles, doet dat 1/4 ot. per uur, in dezelfde verhouding as: gemeente Leiden Blechts circa ƒ4000 zou ko: Leiden, 2 Juli. P. v. f

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2