N°. 3800. Maandag V>. 1872. 1 Juli. STADS-BERICHTEN. IDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leideu per 3 maandenƒ3.00. tl Franco per post Afzonderlijks Nommer».. 3.85. 0.Q5. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVESTENTIEN. Voor lederen regel/0.16. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. I)e BURGEMEESTER, Hoofd ran het Gemeente ^;uur van Leiden, doet te weten, dat aan den granger der directe belastingen alhier zijn ter hand Bteld twee, op den 28sten dezer maand, invorderbaar ,'klaarde kohieren van het patentrecht, voor liet rtjstjaar 1872 en 1873, houdende aanslagen voor ftmers, schippers, slijters, tappers, koffiehuishou- enz., alsmede die voor de Wijken 1, 2 en 3, jjJijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij ^Vet bepaalden voet, te voldoen. Sr wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant Htondigd. De Burgemeester voornoemd, y. d. BRANDELER. Leiden, 29 Juni 1872. I.elden, 30 Juni. !&dert Woensdag zijn voor t Ooslindisch-amb- iOB.nsexamen li toegelaten: de lieeren .1. A. van •elden en J. Th. Hamaker, van Leiden; P. W. an Berekel Bik, P. Th. Couperus, A. H. A. j.Jbaar en W. H. Voute, van Delft. Voldoend ,o»men A is afgelegd door den heer R. Weijn- kienk. Hare Koninklijke Hoogheid Mevrouw de Prin- I Marie der Nederlanden, ge'maliniiè van Z. D. H. in Prins von Wied, is gisterenmiddag te vier en, te Neuwied, van een zoon bevallen. an de leden der Nederlandsche Juristen-Ver- Inging is het eerste gedeelte van den derden rgang der Handelingen (1872) rondgedeeld, t bevat 1° het Reglement dér Nederlandsche isten-Vereenig.2'. de naamlijst der leden, hAus ongeveer 450 bedragende 3°. Het Bestuur, taande uit de heeren Mr. G. de Vries Azn. rzitter, G. A. vau Hamel, Seeretaris-Peuning- ster; J. A. Fruin; J. E. Goudsmlt, B. J.Gra- J. Heemskerk Az., J. li. Kist, A. E. J. dermau, Aug. Philips, M. J. Pijnappel, J. P. pmaker en D. J. Mom Visch. 4°. Het Pro mina der derde Juristeu-vergadering welke ler het Voorzitterschap van Mr. G. de Vries zal worden gehouden 22, 23 en 24 Augus- luj e. k. te Arnhem in de foyer van den Schouw g. 5'. Het verslag van het bestuur, uder de aan de orde gestelde werkzaamheden belmoren de beraadslagingena. over de wensche- lijkheid van enkelen of dubbelen rechtsbijstand inl het burgerlijk proces, waarover praeadviezen de heeren Mrs. H. A. des Auiorie van der ieven, J. G. A. Faber, T. van Hettinga Tromp. |Over de wenschelijkheid van de Opdracht der isdictio voluntaria aan den kantourechter met taeadviezen van de heeren Mrs. J. B. L. Went- holt en Fresemann Viëtor. e. Beraadslaging over de naainlooze vennootschappen met praead- viezen van Mrs. M. Mees en C. A. Cosman d. Id. er de wenschelijkheid eener exceptioneele clitsmacht in handelszaken met praeadviezen n Mrs. T. M. C. Asser en B. fl. D. Teilegen. Id. over de gevangenisstelsels en voornamelijk er de vraag: Welk gevangenisstelsel is voor 8 land het meest aanbevelenswaardig, met praead- ezen van Mrs. A. P. Th. Eijssell en J. Douiela iewenhuis. De plaatselijke Regelingscoin missie voor deze irgadering bestaat uit de heeren Mrs. C. G. Bij- veld, voorzitter, A. J. Kronenberg, secretaris, H. van Capelle, H. A. Elias, J. Everts, B. Hz., E. G. Gerlings, A. Heemskerk, N. M. Th. A. n Meurs en B. P. Baron Verschuer. Aan de Zwem- en Badinrichting Bhynzigt zijn ïdurende deze week 1658 baden geuomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het erkhuis alhier opgenomen van 98 tot 109 vol- asseu personen en van 37 tot 45 kindereu. Do inwoners van Aardenburg herdachten den 6steu en 27sten Juni het tweede eeuwfeest van Jet dapper heldenfeit hunoer voorvaderen, tegen over de Fransche veroveringszucht. Het stadje was in feestdos getooid en de bur gerij blijde en dankbaar. De burgemeester, de heer P. L. Reepmaker, Bu de heer G. A. Vorsterman vau Oyen spraken feestredevoeringen uit. Na afloop hiervan werd Heye's Vlaggelied door Jet mannenkoor en de volkszatigschool gezongen en hadden er volksspelen plaats. Te vijf uren was er diner op het raadhuis; te ^eveu uren concert van de dienstd. schutterij van Middelburg en tot besluit van den avond werden door de rederijkerskamer In minnen groen opge voerd het drama De verdediging van Aardenburg en het blijspel De Neef als Oom. Den volgenden dag werd een gecostumeerde optocht gehouden, 's avonds eene schitterende il luminatie en eleclrisch licht van den toren ont stoken. Met eeu schitterend vuurwerk gevolgd door een luisterrijk bal eindigde dit heugnisvol feest. Ook te Edam is Donderdag de 300jarige ge denkdag van den overgang dezer stad van de Spaansche zijde tol de zijdo van Oranje op fees telijke wijze gevierd. De gecostumeerde optocht, die gehouden werd, stelde de 1; "-^dpersoiien Uu dien tijd voor. Allerwegen maakt men zich in 't Noorden ge reed, otn bijdragen te verzit rhëlbn voor het blijk van hulde, 't welk inen opgericht wil liebbeu ter eere van Thorbecke, en vrij algemeen spreekt liier de opinie van een standbeeld, 't welk den grooten Staatsman veraanschouwelijkt voor tijd genoot en nakomelingschap. Ook zal men in 't Noorden hoogstwaarschijn lijk zijne stem geven aan 's-Gravenhage als de stad waar het beeld geplaatst behoort te worden, indien althans liet Binnenhof daartoe eene ge schikte plaats aanbiedt, want daar, in de verga derzalen der Eerste en Tweede Kamer, heeft hij zijne parlementaire bekwaamheden ten toon ge spreid en in de nabijheid van dat Binnenhof heelt hij, in den zoogenaamden toren, zoo vele dagen gewerkt tot nut van liet Nederlandsche volk. (.U. D.) Het examen B der Polytechnische School is gisteren afgeloopen. Van 27 candidaten, die tot het einde aan dit examen deelnamen, verwier ven er 19 het getuigschrift, te weten: de heeren C. van Deinse, N. A. M. van den Tlioorn, E. H. Stieltjes, J. C. Ramaer, H. \V. J. 'sGravesande Guicherit, E. A. C. T. von Essen, J. P. Heoge- veld, H. F. Beijerman, O. A. Jolles, J. G. Erme- rins, H. J. Verdam, H. P. W. Bartelink, H. van Schevichaven, B. P. Bilheimer, J. J. F. Pennink, T. H. Roux, J. A. Wagner, H. Stolp, D. J. Steyn Parvé. Vier candidaten hadden zich gedurende het examen teruggetrokken. Naar de Gron. Cour. verneemt, heeft zich als schrijver van het antwoord op de zoölogische prijsvraag, dat onlangs door de Hoogeschool te Groningen met een zilveren medaille bekroond is, bekend gemaakt de heer J. Ritzeina Bos, can- didaat in de wis- en natuurkunde, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Warlïum. Ter vervulling der betrekking van griffier bij de arroudissements-rechtbank te Leeuwarden is de volgende aanbevelinglijst opgemaakt1°. Mr. R. Binkes, griffier bij de arrond.-reclitbank to Heeren- veen; 2". Mr. C. H. Q. van Sirijen, subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Hoorn; 3°. Mr. A. M. Pareau, kantonr. te Woerden. Dr. D. Lu bacil geel t iu de Zwolscho Courant, over de tongblaar bij het rundvee, wenken, die hoe wel reeds meermalen aan de hand gegeven, niet genoeg herhaald kunnen worden, om bij voor komende gevallen in toepassing te brengen: Het mondzeer ol de tODgblaar of epizoölische spruw komt thans in enkele gemeenten van de provinciën Overijsel en Drenthe onder bet rund vee voor. Het mag daarom uiet overtollig worden geacht er op te wijzen, dat de melk van door deze ziekte aangetast vee nadeelige eigenschappen bezit, vooral wanneer die melk pas gemolken eu nog warm is, ofschoon, ook de bekoelde en eenigen tijd gestaan hebbende melk moet wor den vermeden. Het nadeel dat deze melk doet, bepaalt zich overigens tol bel doen ontstaan van spruw, waarvoor vooral kinderen veel vatbaar heid bezitten en die soms vrij hevig worden kan. De ondervinding leert echter, dat die melk, na goed gekookt te zijn, zonder eetiig nadeel kan wor den gebruikt. Men gebruike dus do melk van aan tongblaar lijdend vee, of van vee dat van die ziekte ver dacht wordt, niet anders dan gekookt. Sommige waarnemingen schijnen te leeren, dat ook boter en kaas, van zoodanige melk be reid, nadeelige eigenschappen kunnen bezitten. Daaruit zou volgen, dat men eigenlijk van die melk geen boter en kaas zou moeten maken. In den Vredebond doen zich sterke teekenen van verflauwing voor. De belangstelling en de ijver waarmede in vele deelen van ons land af- deeliugen werden opgericht nemen allengs af. Dit moest de Harlingsche afdeeling van het ver bond nog dezer dagen ontwaren. Van de 180 leden waren slechts weinigen op eene bijeenge roepen vergadering tegenwoordig, en de voorzit ter opende zijn rede met een zwanenzaDg op den Bond, althaus iu dit departement. Een laatste sprank van leven zou men geven door zich tot het Hoofdbestuur te wenden met verzoek, of het de middelen ook zou kunnen en willen aange ven, waardoor de departementen in meer practi- sclien zin dan thans geschiedt zouden kunnen werkzaam zijn. De verdrijving der Jezuïeten uit liet Duitsche Keizerrijk zal waarschijnlijk wel ten gevolge hebben, dat ons land eeu nieuw vaderland voor' een deel van deze voor de rust der staten zoo gevaarlijke orde wordt. Eeu Duitsch blad weet immers reeds dat een voornaam grondeigenaar vau Limburg zijn landgoederen Honsbroeck nabij Roermond en Blijenbeek nabij Goch voor de uit Duitschland verdreven Jezuïeten beschikbaar heeft gesteld. Ten gevolge van het tussclien Nederland en Spanje gesloten postverdrag zijn, te rekenen van den lsten Juli aanstaande, de navolgende bepalingeu van kracht: Het port der brieven, der gedrukte stukkeu en der mousters van koopwaren, bestemd voor of herkomstig uit Spanje, de Balearische en Ca- narische eilanden, alsmede de Spaansche bezit tingen op de Noordkust van Afrika, bedraagt: a. Vjoor de gefrankeerde brieven naar Spanje 25 cent en voor de ougefrankeerde brieven uit Spanje 35 cent, een en ander naar den maatstaf van 10 grammen. Ontoereikend gefrankeerde brieven uit Spanje worden met liet port der on- gefrankeerde brieven belast, na aftrek van de waarde der gebezigde postzegels; b. Voor aangeteekende brieven naar Spanje, behalve bel voor gefrankeerde brieven verschul digde poit, een vast recht van lü cent; c. Voor dagbladen eu verdere gedrukte stuk ken, alsmede voor monsters van koopwaren be stemd voor Spanje, een port van 6 cent per 40 grammen of gedeelte van 40 grammen. Ontoereikend gefrankeerde drukwerken en mon sters uit Spanje worden ten laste van den ge adresseerde met het dubbel van het ontbrekende frankeergeld belast. VVunneer de aanteekening van drukwerken en monsters naar Spanje wordt verlangd, is behalve het port bovengemeld eeu vast recht van 10 cent verschuldigd. Indien de afzender van een aangeteekend stuk verlangt dat hem van de goede ontvangst door den geadresseerde bericht worde gegeven, is hij gehouden voor zoodanig bericht 10 cent vooruit te betalen. Z. M. heeft aau de na te melden officieren bij de dd. schutterijen, up hun verzoek, eervol ont slag verleend: bij die te Leeuwarden, aan H. Albarda, als kapit., onder gehoudenheid tot het volbrengen vau de op hem nog rustende ver plichtingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan bij de wet gehecht; bij die te Dockutn, aan J. Downer, als 2de luitenant. Eu zijn voorts bij de dd. schutterijen benoemd bij die te Amsterdam, tot 2den luit. J. Downer, tot dus ver 2de luit. bij de dd. schutterij te Dockum; bij die te Leeuwarden, tot kapit. Jlir. Mr. A. A. F. van Panhuys, thans 1ste luit.; tot lsten luit. H. D. F. S. Larou van Heemstra, thans 2de luit.; tot 2den luit. C. H. F. A. C. Batlaerd; bij die te Dockum, tot 2den luit. J. Wiersuia, thaus 2de luit. bij de 6de cotnp. van liet 3de bat. rustende schutterij in Friesland, uit welke betrekking bij tevens eervol is ontslagen. Z. M. heelt Mr. F. P. J. de Sain, te Horst, be noemd tot schoolopziener in het achtste school district van Limburg. Z. M. heelt aan Jhr. E. D. vau Beyma, opzijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Baarderadeel. Z. M. heeft aan L. R. haron Taels van Ame- rongen, hofmaarschalk van Z. K. II. Prins Hen drik der Nederlanden, verguuning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van Commandeur met de Ster der orde van de Waak zaamheid of den Witten Valk en van die der 2de kl. van de orde van Medjidieh, hein respectieve lijk door Z. K. H. den Groot-Hertog van Saksen- Weimar-Eisenach ep Z. M. den Sultan van Tur kije geschonken. Z. M. heeft T. Haitsma Muiier benoemd tot burgemeester der gemeente de Rijp. Z. M. heeft den luit.-terzee der 2de kl. H.J.F. Mirandolle, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den laatsten dier maand, eervol uit den zeedienst ontslagen. BmNENLiAKD. Amsterdam, 28 Juui. De Burgemeester dezer stad i9 met de twee wethouders, de Koning en Coniuck Westenberg, heden van hier naar Dil lenburg vertrokken. Gisteren werd in Odéon eene buitengewone algetneone vergadering van aandeelhouders in de naainlooze veuootschap: de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen gehouden, met het doel om, onder voorbehoud van de Koninklijke bewilliging op de daaruit voortvloeiende veran dering der statuteo, de machtigiug tot eene kapitaalsvergrooting met f510,000 te bekomen. Met overgroote meerderheid van de aanwezige deelhebbers werd dit voorstel aangenomen. Haarlem, 28 Juni. Gisterenavond werd alhier in eene vergadering van het Haarlemsche depar tement der Nederlandsche Maatschappij tot be vordering vau Nijverheid op plechtige wijze door den voorzitter een gouden, medaille uit gereikt aan den heer W. A. Ruygrok, boek- eu plaatdrukker bij de firma Gebr. van Asperen van de Velde. Deze medaille was aan de direc teuren der Maatschappij gezonden door de Ne derlandsche hoofdcommissie voor de in 1870 ge houden internationale werkinans-tantoODstelliug te Lo.tjden, en aan den heer Ruygrok toegewe zen wegens het drukken der platen van Gustave Doré in de Hollandsche vertaling van de Divina Commedia van Dante. 's-Gravbnhaoe, 28 Juui. In de op gisterenavond gehouden Bestuursvergadering der Nederlandsche Nationale Vereeniging van Werklieden alhier, is ingediend het rapport der Jury oyer het in gekomen antwoord op de prijsvraag voor het bouwen van goedkoope en gezonde woningen voor de arbeidende klasse, door gemeld Bestuur onder de leden uitgeschreven. De Jury, hoewel het ingekomen antwoord geene verdiensten ont zeggende en den moed van den werkman prij zende, kan en mag de uitvoering niet aanbevelen. Op grond van gezegd rapport beeft het Bestuur besloten, den inzender de helft der gestelde pre mie van f 25, door den president uitgeloofd, toe te kennen en liern alzoo te verzoeken zich bij liet Bestuur bekend te maken, ten einde machti ging te verleenen het naambriefje te openen. De Jury, welke met welwillendheid de beour- deeling op zich nam, bestond uit de drie archi tecten G. Brouwer, E. Saraber en J. Swijser. Rotterdam, 28 Jum. Begunstigd door zeer fraai weder bad gisterenavond, op de plaais van do sociëteit Harmonie, een concert plaats van het mu ziekcorps der Pruisische garde-uhlauen. Zelden was een zoo talrijke schare in den Doele bijeen. Men schat het getal opgekomeneu op minstens 2000. Over bet algemeen is de muziek zelve niet zoo meegevallen als de wellicht te hoog gespan nen verwachting deed vermoeden. Het slotnum mer, waarin liet bekende Duitsche krijgslied en liet Nederlandsche volkslied voorkwamen, werd daverend toegejuicht en herhaald. Delft, 28 Juni. Door B. en W. is aan den Raad voorgesteld, om aan de leeraren bij de ludiscbe insteliiug bier ter stede deu titel van hoogleeraar te verleenen. Ook stellen zij voor, eeu docent in de taal-, land- eu volkenkunde van Ned. Indië aan de Indische iustelliug toe te voegen, op eeu jaarbjkscb inkomen van 2000. Vanwege het bestuur der instelling woidt daar toe aanbevolen de lieer J. M. vau Vleuten, laatst assistent-resident van Loemadjang, thans met ver lof hier te lande en te's-Gravenhage woonachtig. Zwolle, 28 Juni. De seinwachler Haasjes te Staphorst heeft een paar snoeken van omstreeks 2 kilo gevangen, die heide een eendekieken in de maag hadden. Haasjes had sedert eenigen lijd dagelijks zijne toornen eendekiekens zien ver minderen.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1