herair bij het vak vau Posterijen, waartoe stens twaalf plaatsen ter vervulling worden Ligesteld. De adspiranten behooren zich vóór den lsten irember aanstaande, bij een op zegel geschre I request, tot den Minister te wenden. De Koninklijke Academie van Wetenschappen, [jeeling voor Wis- en Natuurkundige Weten- ibppen, zal eene gewone vergadering hou- op Zaterdag den 29steu Juni e. k 's 11a- Idags te kwartier over twaalven, in het gebouw Academie (Trippenhuis) te Amsterdam. Bet ingang van den lsten Juli 1872 is benoemd Iklerk bij den Rijkstelegraaf W. E. H. Zitter- rn, te 's-Gravenhage. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kan- jrechter in het kanton Helder (op het eiland jcel) D. C. Loman, burgemeester der gemeente gel. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kan- Irechter te Oirschot G. J. A. Huiskes, ontvan- der registratie en domeinen aldaar. BINiNENLAND. Amsterdam, 27 Juni. Ruim veertig stadgenooten vamen gisterenavond in de Keizerskroon bijeen, mede te werken tot het benoemen eener latselijke commissie, welke hier ter stede bij lgen zal verzamelen voor een gedenkteeken, Thorbecke te wijden. De heer Mr. W. C. s leidde de vergadering, terwijl de overige hsterdauische leden der centrale commissie (de pren Mr. A. Philips, Mr. D. J. C. van Lennep, J. Penn, Joh. C. Zimmerman en Mr. J. Do- Nieuwenhuis) met hem het bureau vorm- Na het openen der vergadering nam de fer Joan Muller het woord om de wensehe- kheid te botoogen dat de plaatselijke commissie mannen van verschillende richting wierd sa- Ingesteld, opdat het huldeblijk een algemeen Srakter drage en een weerklank zij op Thor- Icke's onpartijdig karakter. Dp uitnoodiging des voorzitters nam de Burge feester, Mr. C. J. A. den Tex, het eere-voorzit- Ischap op zich. Voorts werd na eenige discussie besloten, dat plaatselijke commissie zou bestaau uit 24 le ien. Behalve den Burgemeester, werden nog bij limiting waaraan 89 personen deelnamen ■kozen de heeren prof. T. M. C. Asser, Charles tiissevain, A. W. van Eegheu, Mr. J. G. Gleich- ]au, C. A. van Hemert, Dr. J. P. Heije, Dr. H. R. Hubrecht, S. Josephus Jitta, G. H. Kuiper, M. F. de Monchy, Joan Muller, E. J. Pot- Beter, J. Regtdoorzee, Mr. P. W. H. van Sons- Jeck, Mr. J. W. Tydeman, Mr. A. de Vries, A. Wertheim en F. C. Zillesen. Aan die heeren lerd het recht gegeven hun commissie lot 24 le- uit te breidendaartoe zal huD een lijst ge- Inden worden van diegenen, die, hoezeer bene- Iu de volstrekte meerderheid, toch de meeste euimen op zich vereenigd hadden. Hoorn, 27 Juni. Hedenmorgen werd alhier èue vergadering in zake de oprichting van het nli-Schoolwetverbond gehouden. De heeren Voor- peve, de Geer, en Huseu werden benoemd tot eener commissie, die in last heeft de zaak bor te bereiden. Nieuwedieï, 26 Juni. Door kapit. Houtkooper an Suriname zijn medegebracht een tijger, boa- llang,geschenken voor de acclimatatie-tuin te 's Gra- snhage, en een pikera, geschenk voor Z. M. den llouiiig. Al deze voorwerpen zijn door de zorg an bedoelden gezagvoerder uitmuntend gecon- lerveerd. Schiedam, 26 Juni. Door wijlen den heer Mr. Loopuyt is 1'. aan de kerk der Hervormden Ml hier gelegateerd 10 certificaten nationale schuld, entende twee en een half ten honderd, met be taling, dat de renten daarvan door de kerk moe en worden uitbetaald aan de vijf heeren predi kanten dier gemeente; en 2f. aan het Oiacome- Irmbestuur der Ned. Herv. gemeente alhier, een ■urn Van vijf duizend gulden, vrij van successie- |eehten. Dordrecht, 27 Juni. Heden heeft zich alhier eene blaatselijke subcommissie gevormd voor de stichting ian een gedenkteeken ter eere van Mr. J. R. thorbecke. Deze coinuusssie bestaat, met de hee- !ten Mr. G. A. de Raadt als voorzitter en J. Vrie- Itendorp als secretaris, uit de volgende heereu: A. den Bandt van Heekelingen, Mr. A. Blussé, P. Bredius, Mr. C. W. O. van Dorsser, O. J. m der Eist van Blsskensgraaf, Jhr. Jantzon van EffrenteD v. Babylonienhroek, K. A. v. Heyniugen, O. W. de Kat van Barendrechl, J. Mauritz, Jr. W. D. van üldenborgh, P. M. V. v. d. Rivière, J. Verbeek van der Sande, Mr. H. A. Nebbens Sterling, A. Stoop JAz. en 11. W. Veth. Zij stelt zich voor, de algemeene deelneming I daaraan op te wekken, en zal daarvan kennis [geven bij circulaire aan de belangstellenden, om Laan dezen vervolgens eene inteekonlijst aan te Ibiedeu. Ten eiude eene zoo algemeen mogelijke [deelneming te verkrijgen, is het minimum van de inteekensom op 26 ceuts bepaald. Gouda, 26 Juni. Gisterenavond stond voor den I schuttersraad hier terecht de schutter B., die na [afioop der parade, gehouden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, op de openbare straat een luitenant der schutterij heeft gebrutaliseerd en beleedigd, omdat deze hem gedu rende de parade had beboet voor het verkeerd uit voeren van den dienst. De auditeur van den schut tersraad heeft de beschuldiging als voldoende be wezen beschouwd en gerequireerd dat B. als schutter zal worden ontslagen en veroordeeld om gedureude vijfjaren als boete te betalen jaarlijks een som van honderd gulden. Na het nemen van het requisitoir, verzocht de verdediger van den beklaagde, advocaat Mr. P. J. Snel, om alsnog getuigen A decharge te doen hooien, van welk verhoor liet zou afhangen of hij zich met de verdere verdediging zou bl.jven belasten, tegen welk verzoek de auditeur zich be paald verzette, waarop de openbare zitting werd geschorst om op dit incident te delibereeren. Eenigen tijd daarna werd de zitting weder geo pend en het verzoek van den verdediger afge wezen. Vlaardingen, 26 Juni. Heden is alhier bericht ontvangen uit Lerwick, dat de eerste haringjager den 24sten was vertrokken met 30 tonnen haring aan boord van de Hollaudsche visscherij, zoodat spoedig de eerstelingen hier zullen binnenkomeD. Zwolle, 27 Juni. Heden werd voor de recht bank alhier behandeld de zaak tegen Klaas Vos, kapitein en stuurman op de Meppeler stoomboot Jacoba, beklaagd van door onoplettendheid op 21 Maart jl. een roeibootje, waarin zich twee per sonen bevonden, te hebben aangevaren, ten ge volge waarvan dut bootje omgeslagen en de schip per Jacob de Vries, van Meppel, verdronken is. De officier van justitie requireerde de veroordee ling van den beklaagde wegens onwilligen man slag tot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf en 25 boete. De rechtbank zal aanstaanden Don derdag uitspraak doen. Arnhem, 27 Juni. Gisteren is aan den heer J. C. Vethake, schoolopziener in het eerste district van Gelderland, bij gelegenheid van diens her benoeming, door eene commissie, namens al de hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen in het 1ste district, een prachtig album aangeboden, voorzien van hunne naamteekenirjgen. Kamp in de Wiesselsche heide, 26 Juni. Giste rennamiddag, na eene verzengende droogle, die in de heide vooral hinderlijk werd, ontlastten zich twee onweersbuien over deze omstreken, voorafgegaan door een krachtige windvlaag, die eerst alle losse stofdeelen door het kamp slin gerde, zoodat de eene rij tenten vnn de andere niet te zien was. De droogte was dan ook voor ieder onaangenaam, alles verdroogde. De regen heelt alles verfrischt; tenten zijn er gelukkig niet omgewaaid, en de schietoefeningen zulleu met meer lust kunnen voortgezet worden. De schiet banen zijn met zorg aangelegd en voldoen bij zonder aan het doel. De kogelvangers en daar tusschen geplaatste traversen zijn met een dikke zodenlaag bekleed, cn de uitgestrektheid der ba- Den niet boonen bepoit. Ambt-Vollenhove, 26 Juui. Bij het hevige on- weder, dat gisterennamiddag omstreeks 3 uren in onze onmiddellijke nabijheid woedde, sloeg de bliksem in de bakkerij van S. Leeuw, te Sint-Jansklooster alhier. Na uit den schoorsteen eenige steenen, waaronder een zwaren hoek steen, deels opgelicht, deels van hunne plaats ge rukt eu den schoorsteen zeiven geborsten te heb ben, verbrijzelde hij een gedeelte van een muur en vervolgde zijn weg door een woonvertrek, waar hij eeuig behang verscheurde en tegen den vloer wierp, een doosje, dat op den schoorsteen mantel stond, verbrijzelde en, na nog eenige an- deze sporen te hebben achtergelaten, door een openstaand raam het huis weder verliet. Geluk kig dat er geen brand door ontstond, daar het dorp St. Janskloos er reeds twee malen, in 1835 en 1854, grootendeels door brand is verwoest, tengevolge van zijne dichte bebouwing en grooten voorraad van brandstoffeu. De bakker en zijne vrouw, die juist met hunne jeugdige kinderen in en bij de bakkerij zich bevonden, kwamen met eene hevige ontsteltenis vrij. Sas-van-Gent, 26 Juni. Ji. Zondag, in den vroegen morgen, hebben in de nabijheid alhier twee heeren met den degen een tweegevecht ge houden. Zij waren aldaar met getuigen eD ge- neesheeren in twee rijtuigen uit België over de grenzen op Nederlandsch gebied gekomen en zijn, onmiddellijk na afloop vau het duel, weder derwaarts vertrokken. Zoo men vermoedt waren zij Franschen, en zouden zij van Brussel zijn ge komen. Eén inoet eene belangrijke wond boven den schouder bekomen hebben, zoodat hij in zijn rijtuig moest geholpen worden, Da voorziening der wond. Ware niet des namiddags van dien dag aldaar, zoowel uit Sas-vaD-Geut als uit Selzaete, de po litie aanwezig geweest, dan zoude er andermaal een duël hebben plaats gehad, daar er alstoen een Belgisch onderofficier en een heer in bur- gerkleeding, met getuigen en geneesheeren, over de grenzen waren gekomen met het voornemen mede een tweegevecht met schietgeweer te hou den, doch, bij het zien der maréchaussée, zijn zij onverwijld over de grenzen Daar België terug gekeerd. BÜITENLAND. Frankrijk. Weder een staaltje van Israëlieten-mishandeling. De volgende treffende brief van een Ru inenisch Israëliet aan zijn broeder te Parijs is in het Jour nal des Dcbats opgenomeD. Mocht hij de Europeesche mogendheden opwekken om wat spoed te maken en kraclu bij te zetten aan hunne interventie ten gunste der mishandelde Israëlieten. „Den 30sten Mei jl. begaf ik mij, als lid van de Alliance Israelite, naar het commissariaat van Bottuschan, om er klachten in te brengen wegens onwettige vervolgingen tegen mijn geloofsgenooten, door een chef der politie. Daar het pas zes uren in den ochtend was, toen ik mij, vergezeld door den heer procureur, aanmeldde, verliet deze mij, met plan, om binnen een uur terug te komen. „Maar het politie-hoofd, zekere Constantin Placa, die zich reeds door zijn wreedaardig gedrag je gens de Israëlieten had doen kennen, scheen wél- verdiende verwijten te verwachten. Gebruik ma kende van de afwezigheid des procureurs, viel hij mij aan, bijgestaan door tien gendarmes (do- rubauz). „Ik werd gekneveld, „Jood, moordenaar van Jezus" gescholden eu zóódanig met stokken ge slagen, dat het bloed uit mijne wonde gutste. Ik was in onmacht gevallen. De ambtenaren- moordenaars, mij dood wanende, lieten mij liggen en maakten zich uit de voeten. En nu is die Constantin Placa niet alleen ongestraft gebleven, maar zelfs in zijn ambt gehandhaafd. Ik doe een beroep op alle Europeesche mogendheden. „Éénige kostwinner van eene talrijke familie en van een moeder, die weduwe is met zes jeug dige kindereu, denk ik binnen weinige dagen te sterven aan de gevolgen der verwondingen, die mij toegebracht zijn. Daarom wil ik althans, vóór mijn dood, deze feiten onderwerpen aan het oordeel der beschaafde 'wereld, opdat de Europeesche gouvernementen te gelegener tijd en plaats deze eeuwige vervolgers der Israëlieten kastijden. „Maurits Mozes Weissmann." Oroot-JLïl-ittiliiiiiiJ. De annexatie der Fiji-eilanden. In de zitting van het Lagerhuis van Dinsdag diende de heer M'Arthur zijne aanjekondigde motie in, dat het wenscheltjk was een Britsch protectoraat over de Fiji-eilanden in het leven te roepen, Hij beriep zich daarbij op den voor uitgang en ontwikkeling dier eilanden, waar de katoenteelt in zoo groote mate toegenomen was eu het land van zooveel belang maakte voor de Engelsche industrie. Op het oogenblik bevonden zich een paar duizend blanken, allen Britsche onderdanen, op die eilanden, en hunne wenschen dat het Britsch gouvernement beu onder zijne bescherming zou nemen waren bekend en meer malen ter kennis der regeering gebracht. Hij herinnerde dat de regeering echter voor eenigen tijd de Britsche kolonisten met hunne wenschen verwezen had naar het koloniaal bestuur van Nieuw-Zuid-Wales, eu hare medewerking had toeueze"d voor het geval dat die kolonie de Fiji- eilanden mocht willen annexeereu, een aanbod hetwelk het bestuur der kolonie, en volgens den spreker terecht, had afgewezen, daar aanhechting van grondgebied niet anders dan door de regeering van het geheele Rijk kon ge schieden. Het door hem gewenschte protectoraat, zoo betoogde hij ten slotte, zou voor goed een einde makeu aan deu slavenhandel en men- schenroof in de wateren van Australië, zou hoog stens eene vermeerdering van uitgaven van 7000 p. st. veroorzaken en tot geenerlei uioeielijkhe- den aanleiding geven, daar zelfs de inlandsche koning van Fiji het denkbeeld goedkeurde. Door verschillende leden werd de inotieouder- sleund, doch sommigen hunner verklaarden dat zij niet ver genoeg ging, dat een eenvoudig pro tectoraat niet genoeg was, maar de Fiji-eilanden aan het Britsche Rijk behoorden geannexeerd te worden. De oudersecretaris van koloniën, Knatchbull Hugessen, bestreed de motie. Hij wees eerst op de misvatting dat de op de Fiji-eilanden wo nende Britsche onderdanen de annexatie, want daarop drukte hij meer dan op het protecto raat, wenschten, en somde daarna de bezwa ren tegen de anuexaiie op, als: de onmogelijk heid om in die oorden de gruwelen uit te roeien welke er gepleegd werden, en die toch Diet te duldeu waren in een deel van het Britsche Rijk; het gevaar van den eersten stap op het terrein van annexatie ouder die ontelbare groepen eilan den van Australië; deu verren afstand der be doelde eilanden van de Australische koloniën. Ook het feit dat er een groot getal Britsche onderda nen op de Fiji-eilanden gevestigd waren eu dat aldaar veel Engelsch kapitaal iu iiidustrieele on dernemingen gestoken was, bewees in zijn rog de noodzakelijkheid der annexatie, en zelfs de wenschelijkheid vau een protectoraat niet, te minder omdat er op het Oogenblik orde eu rust op de Fiji eilanden heerschte en de ernstige weDSch om een op Europeesche leest gescho- id gouvernement te vestigen reeds tot een begin van uitvoering gekomen was. Maar, verklaarde de minister ten slotte, al bestonden al deze prac- tiscbe bezwaren tegen de annexatie met, ook al was er niets dan goeds voor Engeland van te wachten, ook dan nog zou de regeeriug tot de annexatie niet overgaan, omdat zij zou zijn eene daad vau avontuurlijke politiek, welke de regee ring niet plegen wilde. Nadat de voorsteller der motie haar overeen komstig den wensch van vele voorstanders ge wijzigd had, zoodat zij thans de wenschelijkheid uitdrukte eener annexatie der Fiji-eilanden, be streed de heer Gladstone haar. Hij verklaarde niet te begrijpen hoe men iu eenen tijd waarin van alle zijden de klacht opging dat de regeering te veel te doeu had eu daarom te weinig kon al- doen, deu werkkring der regeering nog meer zou willen uitbreiden, en waarschuwde, met het voor beeld der annexatie van Nieuw-Zeeland welke zooveel bloed en geld aau Engeland had gekost, tegen eene herhaling van de proefneming waar van hij meende dat geenerlei gunstige gevolgen te verwachten waren. Men had er zich in de discussie op beroepen dat lord Palmerstoh zich tijdens zijn voorlaatste ministerie een voorstander van de aanhechting van die eilanden betoond had; maar de heer Gladstone, welke zelf zitting in dat ministerie gehad had, sprak dit tegen, en deelde daarentegen mede dat de hertog van Newcastle destijds de éénige minister was, bij welken het ver zoek vau de inwoners der Fiji-eilanden om in het Britsche Rijk te worden opgenomen eenigen steun vond. Want, zeide de minister, hierop vooral komt liet neder: destijds ging de wensch tot an nexatie niet, zooals thans, uit van eenige leden van het Britsche Parlement, maar van de inwo ners der aan te hechten eilanden zeiven, en, hoe moeilijk het ook was in dergelijke zaken een vast beginsel tot richtsnoer te nemen, kou hij toch wel zeggen dat de Britsche regeering nim mer eenig gebied, hetzij groot hetzij klein, zou annexeereu, dan waar die annexatie aan de dui delijk uitgedrukte begeerte der bevolking beant woordde. Op het oogenblik was dit niet het geval; integendeel bestoud op de Fiji-eilanden de dui delijk uitgedrukte begeerte van zich zelf te redden, welke den eersten stoot had gegeven tot de vor ming van eene eigene en op goede grondslagen gevestigde regeering, waaraan de bevordering van de welvaart des lands zou worden opgedragen. De motie werd, zooals men weet, ten slotte met 135 tegen 83 stemmen verworpen. TjELiKOiAAMM fc-IN - Londen, 27 Juni. Iu het IJoogerbuis deelde Lord Granville mede, dat het scheidsgerecht den 19deu dezer verklaard heeft, dat het, na ernstig onderzoek van al hetgeen Amerika had aangevoerd tot ondersteuning van zijne iudirecte eischen, af zonderlijk en gezamenlijk was gekomen tot de beslissing, dat, volgens de op dergelijke gevallen toepasselijke beginselen van het volkenrecht, de indirecte eischen geen goeden grondslag uitmaak ten om schadeloosstelling toe te staan, en geheel en al moesten wordeD uitgesloten van de over wegingen der rechtbank, zells wanneer er geen verschil van meeuing bestond voor de competentie d r rechtbank om over dit vraagstuk te beslissen. Op den 25sten heeft de Regeering der Ver- eenigde Staten het scheidsgerecht medegedeeld, dat zij niet meer aandrong op hare indirecte eischen en dat deze buiten overweging konden blijven. Lord Teuterden heeft lieden, na de ratificatie vun de terugname der indirecte eischen, Enge- lands verzoek om eene langdurige verdaging van de zitting van het scheidsgerecht ingetrokken. Lord Granville eindigde met do hoop te kennen te geven, dat de betrekkingen tusschen Engeland eu de Vereetiigde Staten door het tractaat ge handhaafd en versterkt zouden worden. Gladstone, die dergelijke verklaringen iu het Lagerhuis aflegde, voegde er bij, dat de arbiters waarschijnlijk voor eenigen tijd hunne zittingen zullen verdagen, oin te raadplegen over de ine- moriën der beide regeeringen. Op eene vraag van Disraeli verklaarde Gladstone onomwonden, dat Amerika niet liet recht heelt om later zijue indi recte eischen op den grondslag van hel Washing- tonsche tractaat te hernieuwen. Hij is van oordeel dat het tractaat thans volkomen de herziening vau deze eischen belet. Op eene vraag van deu heer Muiuz antwoordde de Minister, dat alle andere handelingen uit het tractaat voortvloeiende, deu regelinatigeu loop zullen hebben, als waren de indirecte eischen nooit opgeworpen. De heer Gladstone gaf verder inlichtingen om trent de houding van het Gouvernement met opzicht tot de amendementen van het Huis der Loids op de bill betrekkelijk de geheime stem ming. Niet dan uiet weerzin stelt hij voor eenige dier amendementen aan te nemen, uiaar de an dere zijn zóo gewichtig, dat hij ze niet kan toe geven, zelfs indien de bill daaraan geheel moest worden opgeofferd. De disenssie over de amendementen is op mor gen bepaald. Berlijn, 27 Juni. De rechtscommissie van deu Bondsraad heeft het volgende voorgesteld, om de uitvoering der Jezuïetenwet te verzekeren. 1. Ver bod aan de Jezuïeten om als orde op te treden, vooral in kerk, school of missiën. 2. Aan de lands- policie het maken van nadere reglememen tot uitvoering der wet op te dragen. 3. De landsre- geeringen uit te noodigen slechts dan aau Jezuïe ten eene vaste verblijfplaats aan te wijzen, als zij weigeren zelf een verblijfplaats in het hun niet verboden gebied te kiezen. 4. De landsre- geeringen te verzoeken: kennis te geven aan de rijkskanselarij van iedere opheffing van eene neder zetting der orde; zoo spoedig mogelijk mede le deelen, of buitenlandsche Jezuïeten uitgezet en aan biunenlandsche een plaats als verblijt aan gewezen of verboden is;, een onderzoek naar de in het laud zich bevindende Jezuïeten eu ver wante congregatiën in te stellen en het resultaat duarvan aan de rijkskanselarij mede te deelen. Parijs, 27 Juni. De hervormde synode heeft een amendement aangenpuieu, waarbij voor ieder kiezer verplicht wordt gesteld, aau de inspiratie der schrift te gelooven. Guizot heeft om redenen van gezondheid zijn ontslag als lid genomen. Er zijn voorstellen ingekomen, om de scheiding van kerk eu staat te bevorderen. Versailles, 27 Juni. De Nationale Vergade ring heelt met kleine meerderheid Art. 1 vau het wetsontwerp, waarbij een recht van 2 pCt. ge legd wordt op de hypothekaire schuldbrieven, aangenomen. Ork Art. 2, waarin de uitzonde ringen worden opgesomd, is aangeuomen. De discussie is tot morgen verdaagd, op vet zoek van den heer Thiers, die tegen de wet wenscht te spieken. Londen, 27 Juni. Er wordt onderhandeld over eene schikking tusschen de patroous eu de werk lieden. De eersten geven toe om den werkdag Op 9 uur te stellen. Luxemburg, 27 Juni. Het tractaat metDuitsch- land, betreffende den spoorweg, is eenstemmig, zonder veel discussie, aangenomen. De zitting vau 't Huis is gesloten. Madrid, 27 Juui, De Gaceta behelst eene cir culaire vau Zorilla, in welke hij zegt dat zijn raüicaal programma, is vervat iu de rede, we ke hij den 24sten dezer maand gehouden heelt. Iu de circulaire wordt overigens gezegd, dat het Ministerie deu opstand krachtig zul bestrijden, en de aanvalleu afweren van de conservatieven, die aan de radjcaleu denkbeelden eu plannen toeschrijven die tot anarchie leiden en strijdig zijn met de openbare rust, de maatschappelijke orde, deu godsdienst, het eigendom en het huis-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3