stellen of voordrachten door de leden ontken nend was beantwoord, door den Voorzitter ge sloten. Paramaribo. Bij gouvernements-resolutiën van 17 en 22 Mei is 1°. benoemd tot districts-commis- saris der 2de klasse, de districts-commissaris der 8de klasse J. F. A. Cateau van Rosevelt,en tevens ontheven van het beheer over Beneden- en Boven- Sarainacca; 2°. voorloopig, in afwachting van nadere voorziening, gequalificeerd tot de waar neming der functiën van districts-commissaris, be last met het beheer over Beneden- en Boven- Saramacca, de districts-secretaris H. E. van Heer ten; 3°. tengevolge van het aan den districts commissaris W. C. Jeltes verleend bnitenlandsch verlof, met ingang van 1 Juni e. k. belast met het beheer over Beneden-Commewijne, Comme- tewane en Boven-Commewijne, de districts-com missaris der 2de klasse J. F. A. Cateau van Ro- sevelt. Uit de balans der Surinaamscbe Bank blijkt, dal zij op den 25 Mei 1872 bij een specievoorraad van 317.375.73 voor eene som van f 373,660. minder aan bankbiljetten in omloop had dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl de specievoor raad op zijn beurt j 149,464.61 meer bedraagt dan tot dekking der opvraagbare verbintenissen door de wet gevorderd wordt. CS-eld- en Efiectenmarkt. Amsterdam, van 17 tot 24 Juni 1872. Ofschoon de Bank van E ngeland het disconto an dermaal heeft verminderd en daarin gevolgd werd door de Nationale Belgische Bank en onze Neder- landsche Bank, evenals de openbare markt steeds overvloedig van vlottend kapitaal voorzien is, steeg de prijs van de prolongatie tot 4 pCt. De handel in fondsen bleef de geheele week zeer beperkt en er bleek maar weinig noodig te zijn om de prijzen betrekkelijk vrij sterk te druk ken. Een bericht uit Londen, dat de onderhande lingen betrekkelijk de langdradige Alabama- quaestie weder minder gunstig stonden en eene tijding uit Parijs, dat de langverwachte groote leening nu werkelijk in staat van wording is, oefenden een drukkenden invloed uit, die echter weldra gevolgd werd door minder zwaartillende beschouwingen. Voor het grootste gedeelte hebben zich de prijzen weder nagenoeg hersteld, echter over het algemeen met flauwer tendem. Omtrent onze Nationale Schuld valt niets bij zonders op te merken. Handelmaatschappij en Ex ploitatiemaatschappij sluiten hooger, Centraal- spoorweg-aandeelen en aandeelen Kon. Nederl. Stoombootmaatschappij lager dan verleden week. Niettegenstaande de moeielijkheden van ver schillenden aard waarmede Spanje nog steeds te kampen heeft, houden zijne fondsen zich niet al leen staande, maar zij avanceeren zelfs nog eene fractie. Portugeezen echter zijn bijna 1 pCt. be neden den slotkoers van de vorige week gebleven. De Russische effecten liepen over het algemeen terug, zoowel de Staats als Spoorwegfondsende geconsolideerde leening van 1872 verloor zelfs 1 pCt., de meeste Spoorwegen pCt. en meer; slechts zeer enkele soorten maakten eene geringe uitzondering. Alle Oosten rij ksche blijven mede onder de slotkoersen van Maandag, evenals de Hongaarsche, de Turksche, de Egyptische en de Noord-Amerikaansche Staatsschulden. De Papier en de Zilverrente liepen ft, Oost.-Hong. Sporeu I 3,50, de 5 pCt. Turken Tie, Egypte slechts ft en de Vereen. Stateubonds mede eene fractie terug. Florida verloor opnieuw 2 pCt. terwijl Louisiana zich tamelijk souteneerde. Van Zuid-Amerikanen was gestempelde werkelijke New-Granada ft pCt- hooger, Mexico iets lager; Venezuela 3 pCt. liep nog en Peruanen 1870 ft terug. Oostenrijksche Bankactiën zetten de verleden week aangevangen rijzing langzaam voort en verhoogden f 15 in prijs Theiss-spoor liep f 2,50 terug, terwijl Rumenië tegen f 97 op Zaterdag, heden ex coupon voor f 85 a 86,50 verhandeld werd. Hoezeer de markt voor Noord-Amerikaansche spoorwegwaarden bijzonder weinig opmerkens waardigs opleverde en de prijzen ook, even als die der andere effecten, in geen aangenamen stand sluiten, moeten wij tocli aanstippen dat het spel in Erie's weder op roekelooze wijs is gedreven, 's Zaterdags te voreu op 53ft pCt. ge sloten opende de koers op Maandag 51%, liep terug op 44, avanceerde toen weder tot47ft,viel andermaal op 45, klom tot 50 en sluit heden 48ft pCt. Voor liefhebbers van hazardspel zijn deze fondsen uitnemend geschikt. Hoezeer in veel minder mate geldt hetzelfde van de Union Pa cific shares die 33ft over 31 ft tot 38ft pCt. lie pen. Van de overige soorten valt, gelijk wij reeds opmerkten, weinig te zeggen; alleen b. v. dat California Oregon 1 pCt. verloor en West-Wiscon sin 1* pCt. rees, dat Chicago South West Ala bama Chattanogea ft pCt. daalden en Arkansas evenveel avanceerden; maar ook moeten wij de aandacht vestigen op het drijven van den prijs der 7 pCt. Port Royal Obligatiën die den éden dezer voor 57ft pCt. aan de beurs gebracht wer den en gestadig aan geklommen zijn totdat zij nu voor 70 pCt. verhandeld worden. Voor het overige bepaalden zich de fluctuatiën meestal tot ft pCt. hooger of lager en bleef de omzet zeer beperkt. BUITENLAND. Frankrfik. Interpellatie-Chaurand. Belastingen. Bepubli- keinsoh banket. De Nationale Vergadering had eergisteren op haar programma staan eene interpellatie van den heer Chaurand, clericaal afgevaardigde. Het gold een besluit van den gemeenteraad te Lyon, om bet lager onderwijs, voor zoover het door de ge meente, werd (bekostigd, geheel te seculariseereu, d. i. aan den invloed der geestelijkheid te ont trekken. Dit besluit was onwettig, omdat het genomen werd buiten den departementalen raad om, en bet is uit dien hoofde door den prefect vernietigd. De heer Chaurand nu wou natuurlijk niet pro- testeeren tegen die vernietiging, maar hij wilde het gouvernement interpelleeren over den geest van radicalisme, die in Frankrijks tweede stad heersebt en het verzoeken, zorgvuldig te waken, dat dergelijke onwettige handelingen worden verhinderd. Doch de geachte afgevaardigde heeft zijne interpellatie laten varen nadat de minister Jules Simon hem dienaangaande geruststellende verzekeringen had gegeven. Voorts heeft de Vergadering haar geheele zit ting gewijd aan de inkomsten-belasting. Hierbij zou Thiers, en dit mag als vrij belangrijk be schouwd worden, verklaard hebben, dat hij de belasting op de roerende waarden wilde aanne men. Een onzer achterstaande telegrammen komt hiermede echter weinig overeen. Met het oog op de nu weder aanhangige be- lastingquaesties laten wij hier nog het exposé van den toestand volgen, dat, zooals wij gisteren mededeelden, in de vorige zitting door den minister de Goulard gegeven werd. Spreker herinnerde dat van een totaal van uit gaven van 2388 millioen op het budget voor 1873 slechts een bedrag van 2268 door geraamde in komsten gedekt was, en derhalve nog in eene inkomst van 120 millioen door de helling van nieuwe belastingen moest worden voorzien. Daarbij moest echter nog geteld worden het bedrag, noo dig voor reutebetaliug der aanstaande geldleening voor de voldoening der oorlogsschatting, 30 milli oen; de vermeerdering van uitgaven tengevolge der nieuwe wet op de legervorming, 10 millioen. Nam men daarbij in overweging dat de opbrengst van vele nieuwe belastingen, ten gevolge van deu inslag van belastingplichtige goederen en van do verschillende ontheffingen, welke bij de invoering door de belangen van handel en nijverheid ge boden werden, in 1873 beneden de raming zou blijven, dan zou men wèl doen met de behoefte aan verhooging van 's lands middelen voor dat dienstjaar te stellen op 200 millioen. De Minister gaf daarna een overzicht van de verschillende voorstellen, tot dekking van het te kort gedaan. De inkomsten betasting was door de vergadering verworpen; al mochten sommigen haar nog altijd verkiezen, het was op grond van dat votum niet waarschijnlijk dat de vergadering daartoe thans besluiten zou, en de regeering achtte het dus niet noodig daarover veel te zeggen. De budgetcommissie voor 1872 had daarentegen eene belasting voorgesteld op de inkomsten, welke niet uit vast goed verkregen waren, als op de renten van vreemde schuldbrieven en van hypo theken, op de bezoldigingen der ambtenareo, op de inkomsten van nijverheid. Tegen dit voorstel, verklaarde de minister, bestonden bij de regee ring nog grootere bezwaren dan tegen do inkom stenbelasting: zij achtte het onverantwoordelijk uitsluitend zekere soorten van inkomsten te be lasten, te meer daar door dit stelsel verschillende inkomsten, onder auderen die der nijverheid, thans reeds door de patentbelasting getroffen, dubbel zouden worden belast: verder ging hij de bezwaren tegen de verschillende onderdeelen van dit plan na: de belasting op de renten van buitenlandsche schuldbrieven zou de Fransche fondseumarkt vernietigen, die op de inkomsten van hypotheken zou niet den rijken geldschieter, maar deu armen hypotheekgever treffen. Ook de belasting op de handelstransactiën, welke in de vergadering genoemd was als een aequivalent voor de gevreesde belasting op de grondstoffen, waaruit de 180 millioen zouden te trekken zijn, welke de regeering van dat recht op de grondstoffen verwachtte, werd door den minister bestreden. Ook dit was eene vermomde verhooging van het patentrecht, eene onbillijke en zeer bezwarende belasting van den handel; een ware terugtred op den staathuishoudkundi gen weg. Om al deze bezwaren bleef dus de regeering vasthouden aan haar oorspronkelijk voorstel, het recht op de grondstoffen. Zij wilde echter reke ning houden met deu tegenzin welke bij velen tegen dit recht bestond, en niet het geheele tekort door die belasting dekkenzij stelde die derhalve voor tot een bedrag van 60 millioen, een cijfer hetwelk, volgens medegedeelde gegevens, reeds terstond te bereiken was zoodra de handelstrac- taten met Groot-Brittannië en België (in 1873) waren vervallen. Bovendien bevatte nu het re- geeringsplan eene voorloopige verhooging van den zoutaccijns met 10 en van de directe belastingen (grondbelasting, personeel en mobilair, deuren en vensters en patentbelasting) met 15 opcenten. Te Versailles hebben de republikeinsche afge vaardigden een banket gehouden, waarbij ook het linker-centrum zeer talrijk vertegenwoordigd was. Gambetta hield een zeer gematigde rede voering, waar hij vooral ook door het ceu- trum zeer mede geluk werd gewenscht. De ge wone toast der republikeinsche diner's op den president der republiek werd uitgebracht door den heer Feray, een der zeer gematigden van het linker-midden. Dultsohland. De regeering en de bissohop van Ermeland. Volgens de Spenersche Zeitung heeft in de zitting van het staatsministers van gisteren over de aangelegenheid van den bisschop van Ermeland eene voorloopige beraadslaging plaats gehad, waarbij van eene tamelijke overeenstemming van gevoelens bleek; er werd echter geenerlei besluit genomen. Eerst heden zal de minister van eeredienst zijn schriftelijk votum aan zijne ambt- genooten voorleggen, waarna het staatsministerie in het laatst der week bijeen zal komen om een besluit te nemen. Ook dat besluit kan echter niet definitief zijn, daar de toestemming van den vorst von Bismarck uit Varzin afgewacht moet worden. Eindelijk moet dan nog de goedkeuring van Z. M. den Keizer te Eins worden gevraagd, zoodat waarschijnlijk binnen 14 dagen geene maatregelen tegen den bisschop genomen zullen worden. De Norddeutsche AUgemeine Zeitung geeft hieraan de volgende officieuse terechtwijzingVolgens de bij ons ontvangen mededeelingen is het volkomen juist dat in den ministerraad van gisteren geen besluit in de zaak des bisschops van Ermeland genomen is. De op zich zelve eenigszins duistere mededee- ling daarentegen, „dat er eene voorbereidende beraadslaging beeft plaats gehad, waarin van eene tamelijke overeenstemming van gevoelens bleek," is onjuist, daar het staatsministerie zich nog niet met eenige nadere, ook maar voorloo- pige, behandeling der bedoelde aangelegenheid heeft bezig gehouden." Oostcur.-Hoiig. Monarchie. Het recht van V e t o bij de verkiezing eens pausen. Een officieus blad uit Weenen meldt onder dag- teekening van 23 Juni: „Zoo ver bekend is moe ten al de mededeelingen, welke aan den eenen kant van een besluit van Rome om het recht van veto der katholieke mogendheden bij de ver kiezing van een paus voortaan niet meer te erkennen, aan den anderen kant van eene tus- schen die mogendheden getroffene overeenkomst, om van dat recht afstand te doen, gewagen, met groote omzichtigheid worden opgenomen. Rome moge voorbereidende stappen gedaan hebben om aan het recht van veto een einde te maken, de mogendheden van haren kant mogen in eene wisseling van gedachten getreden zijn in hoeverre het in aanmerking kan komen om de verkiezing in het conclave buiten allen wereldlijken invloed te laten plaats hebben maar tot dus ver schijnt aan geen van beide zijden een definitief besluit genomen te zijn. Men zal alleen mogen aannemen dat het schrijven van den Paus aan den kardinaal Antonelli, vooral indien het wat tot nog toe niet geschied is in officieelen vorm ter kennis van de mogendheden gebracht mocht worden, aanleiding zal geven tot eene vernieuwde gedachtenwisseling over de vraag of, met het oog op de in dien brief verkondigde beginselen, eene algeheele onthouding der regee ringen raadzaam of ook maar mogelijk is, en of niet veeleer de door het conclave gedane keuze ge volgd moet worden door eene uitdrukkelijke er kenning van de zijde van die mogendheden, welke zonder dat hare katholieke bevolkingen op ge nade ol' ongenade zouden overleveren aan een buiten het staatsverband geplaatst en zich zelf de gave der onfeilbaarheid toeschrijvend gezag." TELiEöRAMMJiiN. Berlfjn, 26 Juni. De Proo. Corresp. bevestigt, dat de Bondsraad zich heeft vereenigd met de wet betreffende de Jezuïeten-orde, zooals die in den Rijksdag is vastgesteld. De al kondiging en de uitvaardiging der uoodige voorschriften tot de nitvoering zal binnen kort plaats hebben. Het blad meldt voorts, dat de Keizer 4 weken te Eins blijft en zich dan voor eenige weken naar Gastein zal begeven. En eindelijk dat de Duitsche gezant dezer dagen de noodige instructiën en machtiging heeft ont vangen tot opening der onderhandelingen over eene eventueele ontruiming der bezette departe menten. Versailles, 26 Juni. in de Nationale Verga dering heelt heden de heer Buffet een amende ment voorgesteld, volgens hetwelk de inkomsten belasting als tijdelijke maatregel ingevoerd zal worden. De heer Thiers herhaalde hierop, dat het gouvernement bepaaldelijk tegen eene belas ting van dien aard is, en haar bestrijdt voor de waardigheid van de Kamer, der conservatieve politiek, die altijd de zijne zal zijn, en voor de rust van 't land. De discussie over het amende ment-Buffet is vervolgens verdaagd. Londen, 26 Juni. In 't Hoogerhuis is de wet betreffende de geheime stemming, gelijk ze na de derde lezing geamendeerd was, aangenomen. Madrid, 26 Juni. De Gaceta meldt, dat er iu verscheidene provinciën weder kleine benden rond zwerven. Volgens de Imparcial bevindt zich Don Carlos thans te Uruna en tracht hij opnieuw Spanje binnen te dringen. Bome, 25 Juni. De generalen der kerkelijke orden zijn den paus gaan bedanken voor zijn laatsten brief. De generaal der Cisterciënsers heeft een adres voorgelezen, waarin gezegd werd, dat de orden behoefte gevoelden, zich om den pauselijken troon te scharen, nu zij door verscheidene gouvernementen aangevallen werden. De paus heeft op nieuw verklaard, dat de orden voor het bestuur der kerk onmisbaar warenhij heeft de generaals tot onwankelbare standvastigheid, maar tevens tot berusting in Gods wil aangespoord. New-ïork, 26 Juni. De politie heeft vergun ning verleend tot het houden eener Protestant- sche processie op 12 Juli, en op zich genomen de orde te handhaven. De dagbladen houden het er voor, dat het tractaat van Washington gered is. Schwartz heeft een brief aan de republikeinsch- liberale conventie van Illinois geschreven over de coalitie met de democraten om de herkiezing van Grant te beletten. Madrid, 26 Juni. De Gacefa bevat de volgende officiecle depeche: In de omstreken van Xerez hebben zich benden gevormdzij zijn in de stad gedrongen en hebben barricades opgeworpen. De troepen hebben de barricades genomen; de ruiterij heeft de opstandelingen vervolgd en 51 gevangenen gemaakt. De rust is hersteld. Het programma der regeering is gereed. Er ont breekt nog slechts de goedkeuring der kroon aan. Partys, 27 Juni. Thiers heeft gisteren aan de commissie voor het budget een uitgewerkt over zicht voorgelegd, strekkende om de voorgestelde belasting op de grondstoffen te rechtvaardigen, waar van 42 millioen reeds dit jaar en 18 millioen na den afloop der handelstraktaten met België en Engeland kunnen geïnd worden. Washington, 27 Juni. Van half officieels zijde wordt verzekerd, dat de regeering het buiten sluiten der indirecte eischen door het scheidsge richt van Genève beschouwt als inderdaad ne- derkomende op de erkenning, dat Amerika die eischen intrekt en derhalve als eene schikking der geheele quaestie. De democratische conventiën van Illinois zijn voor Greely, eveuzoo die van New-Yersey, Geor gië en Mississippi. Promotiën. Leiden, 27 Juni. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer L. H. de Vos tot Nederveeu Cappel, geboren te Utrecht, met Stellingen. Utrecht, 26 Juni. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer A. J. Andreae, geb. te Kollutn (prov. Friesland), na verdediging van Stellingen. Gkoninoen, 26 Juni. Bevorderd tot doctor in de beide rechten de heer A. Sikkens, geboren te Asseu, na verdediging van Stellingen; en tot doc tor in de geneeskunde de heer A. C. E. van Riemsdijk, geboren te Stad-Hardenberg, Da ver dediging van zijn academisch proefschrift, geti teld Over de vernauwing van een der vaten in de poort der lever. LAATsTE I4EK.IOH,Pii.N. 's-Gravenhage, 27 Juni. Bij koninklijk besluit van 26 Juni 1872 N°. 14 is aan den heer Mr. F. H. B. R. baron Fagel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleeud uit zijne betrekking van refe rendaris bij het kabinet des kouings, en als zoo danig benoemd de heer Mr. C. J. E. Graaf vau Bylandt, thans commies van Staat bij den Raad van State. Kolonel de Man, commandant van het re giment veld artillerie heeft heden in de vlakte van Waalsdorp, over de vier alhier in garnizoen liggende batterijen van dat wapen, eene inspec tie gehouden. Amsterdam, 24 Juni. Het stoomschip Prins van Oranje, kapit. Braat, heeft volgens telegraphisch bericht uit Alexaudrië in het Suez Kanaal drie schroefbladen gebroken, hetwelk eeDig oponthoud te Port Saïd zal veroorzaken. Het stoomschip Conrad, kapit. E. Oort, 8 Juni van Batavia naar Nieuwediep vertrokken, is 26 Juni bij het aanbreken van dien dag Aden ge passeerd; alles wel aan boord. THERMOMETER VAN .FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u. 8 u. 12 u. 4 a. 6 o. 8 o. 10 u. 68° 59 58° 57° 62° 67° 6tf* Woensd Dond. Wind: Donderdag-middag 4 u, N. W.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3