en het staatsonderwijs aanvulling zij, en dat dien tengevolge eene nieuwe wet op het lager onder wijs, die van 13 Aagustus 1857 vervangende, noodzakelijk is, daar die wet, op tal van plaatsen, bepalingen bevat, die hoe eer hoe beter moeten afgeschaft worden, en waarvoor andere en betere in de plaats behooren te worden gesteld. i/Voorts wenschen zij, dat die wijziging van art. 194 onverwijld geschiede." Deze verklaring werd door 27, dat is door al de aanwezige leden geteekend. De Haagsche correspondent van de tliddelb. Ct, deelt de volgende twee nieuwtjes mede: „Ben ik wel onderricht dan worden de Kroonprins en Kroonprinses van Pruisen te Scheveningen ver wacht, en zal de Koningin te Muscau Keizer Wilhelm ontmoeten. Dit alles zou in verband staan met een ontworpen huwelijks-verbintenis van onzen Kroonprins inet een Duitsche Prinses." Aan de Zutf. Ct. wordt geschreven, dat het denkbeeld van den heer de Vries, lid van den Raad van State, bij 't aanvaarden der taak tot vorming van een ministerie, zou zijn een kabinet te vormen van nieuwe mannen, niet gemengd in de parlementaire twisten der laatste jaren. Te Woubrugge heeft zich, dank zij de zorgen van den kantonrechter, een afdeeling 'gevormd tot zedelijke verbetering der gevangenen, die reeds 176 leden telt, voornamelijk uit de gemeenten Alkemade, Woubrugge, Rijnsaterwoude,Leimuiden en Zevenhoven. Het stoomschip Prins Hendrik, kapitein Hen driks, van Suez naar Batavia, is 25 Juni te Aden aangekomen om eene kleine voorziening aan de machine te doenhet zou over drie dagen de reis voortzetten. Bij de herstemming ter verkiezing van een lid der Prov. Staten van Friesland, voor het dis trict Leeuwarden, is gebleken dat zijn uitgebracht 762 stemmen, waaronder 3 van onwaarde. Gekozen is de heer Mr. J. Bieruma Oosting, burgemeester der gemeente Leeuwarden, met 454 stemmen, terwijl op den heer P. Schmidt Schaaff, te Stiens, 305 stemmen waren vereenigd. Ook te Deventer, Tiel en Zierikzee zijn sub- commissiën voor het stichten van een nationaal huldeblijk aan de nagedachtenis van Thorbecke gevormd, aan wier hoofd respectievelijk staan de heeren Mr. H. J. Ankersmit Jr., Mr. A. Pijnacker Hordijk en Mr. B. C. Cau. Men leest in de Overijselsche Courant de volgende advertentie: „Zij, die eenige inlichtingen kunnen geven om trent het huis, waarin de heer Mr. J. R. Thor becke werd geboren, worden beleefdelijk uitge- noodigd, daarvan mededeeling te doen onder N°. 1875 bij de Erven J. J. Tijl te Zwolle." Professor van Vloten zal, naar hij in het jongste nummer van het Deventer Weekblad bericht, zich metterwoon te Brussel gaan vestigen, na eerst het in zake Ds. Mosselmans door de arrondisse- ments-rechtbank te Deventer gewezen vonnis aan het oordeel van een ander rechtslichaam onder worpen te hebben, waartoe hij voorbereidende stappen zal doeo. De heer van Vloten treedt voorts af als redac teur van het Deventer Weekblad, dat, volgens bericht van den uitgever, in handen eeoer nieuwe redactie zal overgaan, zonder van richting te veranderen. In de 's-Gravenhaagsche werklieden-vereeniging is tweespalt ontstaan ten gevolge van de verwer ping van een voorstel van het bestuur, dat on der voorzitterschap staat van Dr. J. Th. Mouton, om een eigen brood bakkerij op te richten, doch onder voorwaarde1" dat het brood voor zoo laag mogelijke prijzen aan de Vereeniging worde verkocht; 2°. dat er tot aankoop van een ge bouw een geldleening van 15,000 worde aan gegaan, splitsbaar in aandeelen. Deze verwerping had plaats met 91 tegen 57 stemmen. Deze uitkomst moet blijkens de discussie worden toegeschreven aan den felleu tegenstand, dien de le den-werklieden boden, daar deze een voorstel geformuleerd hadden om eene eigen broodbak kerij op te richten, waar het brood naar hunne berekeningen voor twee centen minder zou kun nen worden verkocht dan in den winkel en de broodfabriek. Onder de op de algemeene vergadering van de vereeniging tot Nut van 't Algemeen, 14 Augus tus te Rotterdam, te behandelen punten komt voor een voorstel van het Hoofdbestuur oin aan het Ned. Tooneelverboud een subsidie van 10,000 te verleenen voor de oprichting van een tooneel- school. Het voorbeeld van de Haagsche afdeeling van het Schoolverbond, om de kinderen, die het ge- trouwst de school hebben bezocht, een genoeglijken dag buiten de plaats van inwoning te bezorgen, heeft reeds hier en daar navolging gevonden. Gisteren heeft de afdeeling Brielle zich met 50 dier schoolkinderen der openbare school naar Rotterdam begeven om aldaar een dag door te brengen. De directie der Brielsche Stoomboot maatschappij heeft gratis vervoer en de directie van de Rotterdamsche Diergaarde gratis toegang verleend. Professor Kletzinsky maakt in verscheidene Weener bladen eene waarneming bekend, die van zeer groot gewicht is. Hij had verscheidene patiënten, die door de pokken waren aangetast en merkte op dat zij veel van vliegen te lijden hadden. Daar de localiteit hem geschikte gelegen heid aanbood, besloot hij nauwkeurige waarne mingen te doen. Hij zette voor het geopende raam een pot glycerine. Spoedig kwamen er snoepachtige vliegen om er van te proeven, en deze bleven aan de vloeistof kleven. Door de po gingen, die zij aanwendden, om zich los te wer ken, werden zij van alle vreemdsoortige stoffen bevrijd. Toen nu professor Kletzinsky de eerst chemisch volkomen zuivere glycerine onder den microscoop onderzocht, vond hij daarin vezels, die niet bij de vliegen, maar wel bij poklijders voorkomen. Deze ontdekking verdient algemeen bekend te worden, daar zij van het hoogste gewicht is. Vliegen blijken niet enkel lastig, maar ook ge vaarlijk te zijn, en door den professor werden terstond die middelen aangewend, die men ge woonlijk bezigt om vliegen te vangen. De Staatscourant behelst een Kon. besluit van den 19den Juni 1872, houdende nadere regeling van de attributen der kantoren der in- en uit gaande rechten en accijnzen te Delfzijl, Termun- terzijl, Langakker- of Nieuwe Schans, Groningen en Oude Pekela. De Staatscourant behelst een Kon. besluit vau den 22sten Juni 1872, houdende regeling van het port der brieven, der gedrukte stukken en der monsters van koopwaren, die tusschen Nederland en Spanje gewisseld worden. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een bankbiljet groot 100, door een onbekende onder het postmerk Amster dam van 26 dezer ingezonden ter voldoening van vermoedelijk le min betaald successierecht van den boedel van wijlen N. N. Blijkens eene mededeeling der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zullen, met in gang van deu lsten Juli aanstaande, de telegraaf kantoren op de stations dier Maatschappij, in plaatsen waar Rijkstelegraaf kantoren zijn, alleen voor de aanbieding en verzending van berichten openstaan en niet langer met bet opnemen en bezorgen van berichten voor het publiek belast worden. Te rekenen van 1 Juli a. s. zal het Rijks telegraafkantoor te Naarden open zijn: op werk dagen, van 8 tot 12 uren voormiddags, van halfdrie tot vier uren eu van halfzes tot 8 uren namiddags; op Zon- en feestdagen, van 8 uren tot halftien voor- en van 2 tot 4 uren namiddags. Bij resolutie van den Minister van Financiën van den 25sten Juni 1872 is bepaald, dat teTho- len, met ingang van 1 Juli aanstaande, tot de vereeniging van de aldaar gevestigde post- en telegraafkantoren onder het beheer van één amb tenaar, hoofd van het vereenigd kantoor, zal wor den overgegaan, met verdere bepaling, dat de directeur van het Rijkstelegraafkantoor D. van de Graft als directeur van het vereenigd kantoor zal optreden. De luitenant-ter-zee der 1ste klasse J. M. Brevet, dienende aan boord van Zijner Majesteits fregat met stooinvermogen Admiraal van Wassenaar, wordt, met den laatsten dezer, op non-activiteit gesteld; terwijl, met den 16den Juli daaraanvolgende, aan boord van genoemden bodem wordt geplaatst de luitenant-ter-zee der 2de klasse R. Bakker. Voorts wordt, met ingang vau den 6den Juli aanstaande, de luitenaut-ter-zee der 2de klasse Jhr. W. Laman Trip geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip le Willemsoord, ter vervan ging van den luitenant-ter-zee der 2de klasse Jhr. S. F. T. de Vaynes van Brakell, wiens plaatsing, met den lsten Juli te voren, aau boord van dien bodem, wordt ingetrokken. Z. M. heeft op hun verzoek, een eervol ont slag verleend aau L. C. van Staveren, burge meester der gemeenten Nibbikswoud en Sijbe- caispel; en aan J. P. Laeven, als burgemeester van Klimmen, onder dankzegging voor de lang durige goede diensten in die betrekking aan de gemeente bewezen. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot ad junct-commies bij het Dep. van Oorlog den schrij ver der 2de kl. H. van Dam, van genoemd Dep., en zulks met ingang van den lsten Juli aanstaande. Z. M. heeft aan den met verlof hier te lande teruggekeerden 2den luit. der inf. bij het leger in Ned. Indië J. P. von Söhsten, met ingang van den lsten Juli 1872, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst, ten gevolge van lichaamsgebreken, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen. B1IVNENLAND, Amsterdam, 26 Juni. Door de arrondissements rechtbank is gisteren eene voor de notarieele rechtspraktijk niet onbelangrijke rechtsvraag beslist. Door een notaris te dezer steue was, bij acte van boedel-scheiding, aan drie meerderjarige erfgenamen toebedeeld ieder een derde in drie huizen, wier waarde op de wettige wijze ge taxeerd en in de acte was opgenomen. Aan het slot der acte was de verklaring van partijen opge nomen, dat niets meer in het gemeen eu onverdeeld was gebleven. Desniettemin dagvaardde een der erfgenamen zijn beide overige inedegerechtigden lot scheiding en deeling. De advocaat Mr. Ph. A. Haas, voor den eischer optredende, beweerde, dat de gemeenschap alsnog bestond en alzoo het middel om deze te doen ophouden, bij weigering der gedaagden, door de rechtbank moest worden toegekend. De advocaat Mr. J. A. Levy bestreed voor de gedaagden de ontvankelijkheid der actie op feitelijke en juridische gronden. Overeenkom stig dat stelsel werd, bij vonnis van gisteren, de vordering niet ontvankelijk verklaard. Amsterdam, 26 Juni. Alhier is hedenavond een commissie gevormd tot medewerking aan een huldeblijk voor Thorbecke, waarvan de burge meester het eerevoorzitterscbap aanvaard heeft. 's-Gravenhage, 26 Juni. Bij den Raad van State (afdeeling voor de geschillen van bestuur) werd gisteren o. a. behandeld een beroep van den Raad der gemeente Franeker van een besluit van Ged. Staten van Friesland, waarbij goedkeuring is ont houden aan de geineentebegrooting van 1872. Rapporteur de Staatsraad de Jonge. (In deze niet onbelangrijke zaak betreft het de vraag of naar den geest der schut'erijwet van 1827 in verband tot de gemeentewet, de gemeentebesturen moeten geacht worden verplicht, te zijn tot bekostiging ook eener schietbaan. Die vraag is door den gemeente raad ontkennend, door Ged. Staten daarentegen toestemmend beslist. Laatstgemeld college had dan ook ten voorschreven einde op de begrooting der schutterij uit eigen hoofde eene som van 1000 gebracht, waartoe de bevoegdheid door den Raad wordt betwist; en vermits het bedrag niet op de geuieentebegrooting is overgebracht, is daaraan de goedkeuring onthouden. De Raad, uitgaande van de overweging, dat de schutterijwet aan de ge meente heeft opgedragen de bekostiging der schut terijen, deze alleen heeft beschouwd, als eene plaatselijke instelling, geroepeD alleen tot hand having der inwendige rust en tot afwering van den vijand; dat dan ook bij die wet niet genoemd zijn schietbanen, terwijl zelfs, waar de bestaande oude geweren met vuursteenen van de schutterij zijn verwisseld in geweren inet percussieslot, die verandering is geschied op kosten van het Rijk; dat dan ook deze en andere zaken, in verband tot ver-dragend geschut, meer geacht moeten wor den te zijn in het belang van het algemeen, en dat, waar het geuot is, ook de lasten daartegen over moeten staan, zooals hier uiet de schietbaan. Deze en andere beschouwingen zijn echter door Ged. Staten niet gedeeld. Volgens hen mogen ze in jure constituendo gegrond zijn, niet alzoo in jure constituto. Als deel uitmakende van deschut- terijkosten, meenen Ged. Staten, dat die van de schietbaau daaronder ook behooren te worden gebracht, al kon de schutterijwet niet hebben gedachtopschietbanen noch op ver-dragend geschut- Ter correctioneele terechtzitting heeft het Hof uitspraak gedaan in het gisteren behandelde ap pèl van een vonnis der rechtbank alhier, betref fende de baldadigheden te Monster op 1 April gepleegd. Wat den vorin betreft heeft het Hof het vonnis vernietigd, de schuld van den lsten beklaagde, C. v. d. S., niet wettig en overtuigend bewezen verklaard en hem vrijgesproken, doch den 2en bekl., M. d. R. wegens het hem ten laste gelegde tot 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Heeren inspecteurs van het lager onderwijs uit de verschillende provinciën zullen hedenmid dag en volgende dagen aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken hunne gewone jaarlijksche vergaderingen houden. Heden is aan het Ministerie van Binnenlaud- sche zaken aanbesteed: het verrichten van eenige verlwerken aau de laudsgebouwen te 's-Graven hage. Van de acht ingekomen biljetten was het minste dat van deu heer J. Kippel te 's-Graven- hage, voor 2249. Rotterdam, 25 Juni. Naar men verneemt hebben de stads-straatmakers alhier den arbeid gestaakt, ten gevolge van de invoeriug vau een nieuw tarief van werkloon, dat, ofschoon lager dan vroeger, toch altijd nog 1 cent per vierk. meter hooger was dan het te Amsterdam vigeerende. "Dordrecht, 26 Juni. Den trein die gisteren- namiddag te 1 u. 38 min. alhier aankwam, is onderweg een ongeluk overkomen. Ophetstation Eindhoven is hij namelijk op een verkeerd wis selspoor geloopen en tegen daarop staande wag gons gereden. Van den trein werd dientengevolge een waggon verbrijzeld, terwijl verscheidene an dere beschadigd werden. De passagiers zijn ge lukkig met den schrik vrijgekomenslechts eei werd zeer licht gekwetst aan het aangezicht. Arnhem, 26 Juni. Gistore-avond ontving onze stad een bezoek van een ramschip van het nieuw model voor rivierverdediging, onder commando van den luit.-ter-zee 1ste klasse Waldeck, komende van Nijmegen. Het voornemeu was, van hier zich naar Rotterdam te begeven; daar evenwel in de Lek geen water genoeg was, zou het schip hedenmorgen den terugtocht weder over Nij. megen maken. Groningen, 25 Juni. Heden in den vooravond barstte hier een hevig onweder uit, dat 1'/, uur aanhield en van hevige regen- en hagelbuien vergezeld ging. De bui was een tijd lang oveu de stad en de gevolgen bleven niet uit. Zoo werd in een land buiten de Ebbingepoort, een koe melker doodgeslagen en een meid en een knecht, die bij hem waren, door den bliksem gewond; buiten de Oosterpoort sloeg de bliksem in een huisje, waarin op dat oogenblik niemand aan- wezig was. Men zegt, dat buiten die poort ook één of meer personen gedood zijn, maar inet zeker heid is dat nog niet bekend. 's-Hertogenbosch,, -25 Juni. Eerstdaags zullen de zittingen van den Raad van Onderzoek u zake den lsten luit. R. v. N. weder worden her vat. Het geneeskundig onderzoek is afgeloopen. Maastricht, 24 Juni. Ten gevolge der benoe ming van Mr. Leop. Nijpels tot lid van de orde der advocaten in Limburg, heeft Mr. Edrn. van Wintershoven zijn ontslag als lid van den Raat van toezicht en discipline dier orde genomen Het Provinciaal Gerechtshof heeft thans tot lid van den Raad van toezicht benoemd Mr. L. J van Oppen, advocaat alhier. Maastricht, 25 Juni. Gisteren werd buiten di Boschpoort, bij het omspitten van den grond, eet kistje met een kinderlijkje gevonden. Voor eenigi maanden is in diezelfde streek insgelijks eei kinderlijkje gevonden. Daar geen der beide lijkje blijken van een gewelddadigen dood droegen schijnt men te mogen onderstellen, dat zij dooi de in deze buurt huizende brikken-bakkers gt makshalve aldaar begraven zijn, en er dus nie aan misdaad moet gedacht worden. KOLONIËN. WEST-IN DIË. Suriname, Paramaribo, 1 Juni. Eergisteren a vol heeft de buitengewone vergadering der „Vereeoi ging tot bevordering der belangen van Suriname' plaats gehad. In deze vergadering heeft de Voor zitter kenbaar gemaakt een plan om eene direclt verbinding tusschen Suriname en de Westkui van Afrika iD bet leven te roepen. De Voorzitter, resumeerende, zegt dat het pla in hoofdtrekken nederkomt op het volgendeEet directe verbinding daar te stellen tusschen Sur- name en de Westkust van Afrika; deze verbio ding door onderlingen handel in het leven l roepen en te bestendigenter verwezenlijkio hiervan eene proefneming te doenhiertoe ee schip van matige toDnemaat te bevrachten d schip te beladen met zoodanige handelsartikels als den meest voordeeügen en gereeden afzet 0| bedoelde kust belovenmet dat schip mede I zenden eene commissie van door de deelnemei in het bedoelde plan te kiezen personen; dei commissie te belasten met een nauwkeurig ot derzoek naar de voor bedoelden handel mee geschikte plaatsnaar de soorten van handeli artikelen die niet de meeste kans op voordeeli- uitkomsten van hier naar de Kust en van das herwaarts kunnen gevoerd worden en naar d mogelijkheid van aldaar eene richting van vrij willige verhuizing in het leven te roepen, welk wellicht; en naar het Bestuur zich vleit, zes waarschijnlijk in staat zal zijn bet pleit, zo van kolonisatie als van den arbeid in onze ki lonie, tot gunstige oplossing te brengen. In de uitvoering van hare lastgeving zal aa de commissie de meest mogelijke vrije hand gf geven moeten wordenalleen zal zij, als zich b haar vrije arbeiders mochten aanmelden, de wensch te kennen gevende om met baar nat Suriname te komen aan hun wensch niet verdt mogen voldoen, dan voor zoodanig klein getal a de ruimte aan boord voor voordekspassagiers zi toelaten. De verdere regeling der zaak en de benoeiiiii van eene commissie belast met het ten uitvoi brengen van dit plan, zullen, zoodra de noodij gelden bijeengebracht zijn, geheel aan de dee nemers overgelaten worden. Het benoodigdè kf|| pitaal tot deze proefneming is geraamd op ƒ40,00 De HH. Gori, van Embden, da Costa, E. va Einden en Arland namen deel aan de discuss en werden door den Voorzitter en den heer G lapo Belmonte voorgelicht, waarna door laatstgi noemde de motie werd voorgesteld „De vergadering betuigt hare ingeoomenhei met het door het Bestuur ter sprake gebracli. plan van eene handelsconnexie tusschen onze k< lonie en de Westkust van Afrika tot stand 1 brengen, en acht het tot de roeping der Vere niging te behooren om dit plan met alle.binne baar bereik liggende middelen te ondersteunen Deze motie, met toejuiching aangenomen zijndi wordt de vergadering, nadat de vraag naar vod i

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2