t ichtspraak te onderwerpen." Dit was bij de be- ladslagingen natuurlijk weder een stokpaardje ■or de clericale oppositie. De geldende grondwet verbiedt de doodstraf l]een voor politieke misdrijven; het ontwerp kaft haar geheel af, onverminderd natuurlijk e bepalingen van het militair strafwetboek op lt punt; ook de lijfstraffen worden in een at- jnderlijke zinsnede verboden. De oude artikels 557 over de uitlevering van aangeklaagden por het eene kanton aan het andere, over land lopers of zwervelingen (Heimathlosen) en de Letting van vreemdelingen, die de veiligheid [n Zwitserland in gevaar brengen, zijn in het ittverp behouden. Het geldeude artikel 58 luidtDe orde der izuïeten, en de daarmede verwante vereenigin- in mogen in geen gedeelte van Zwitserland igenomen worden. Het ontwerp heeft hieraan versterking toegevoegd„en aan hare leden alle werkzaamheid in kerk en school ver- Dden." Deze laatste bepaling is, dunkt ons, als de rste inderdaad wordt toegepast, vrij overbodig, anneer men eerst de Jezuïeten verhindert, in md§!l land te komen, dan behoeft men ze verder iet meer te verhinderen, onderwijs te geven en preeken. Wij hebben gisteren blootgelegd, wat ij van die uitdrijving der Jezuïeten, en vooral u haar practisch nut, denkeu. Het artikel der .vitsersche constitutie was, dunkt ons, veel be- :r geweest, wanneer het eerste gedeelte er van iheel was weggelaten en eenvoudig niet alleen .n de Jezuïeten maar aan alle geestelijken was rboden, zich in het publiekeonderwijs te mengen. Aan de Jezuïeten-bepaling sluit zich zeer karak- ristiek het volgende artikel aanDe bond heeft it recht om maatregelen te nemen tegen be- ettelijke- en veeziekten, die voor het algemeen lelziju gevaar opleveren. llUet dit artikel (59 van de tegenwoordige con- tutie en 66 van het ontwerp) eindigt de eerste Ideeling „Algemeene bepalingen", en ook wij Ibtjïdlen tot de bonds-autoriteiten in een volgend simmer overgaan. Wordt vervolgd.) - 0 'arij 0! taiil beii ;ees] □de| Jut 0| tier, ereil ge aar ,vor bar sret heb TELEGRAMMEN. lies ver Berlijn, 19 Juni. Nadat heden de Rijksdag na (jerde lezing de Jezuïeten-wet met 181 legen 93, t0|éh het voorstel van den heer Völk, betreffende de invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk de overdracht der registers van den Burger ken «tand aan de burgerlijke overheid, met Ug lev vo-Jen 100 stemmen had aangenomen, heeft de Minister Delbrück de zitting namens den Keizer gesloten verklaard. Luidens officieel telegrafisch bericht hebben Duitsche scbroefkorvetten Vineta en Gazelle den den dezer tegenover de Regeering van Haïti die weigerachtig bleef tot 't verleenen van hadevergoeding aan een Duitsch koopman ipresailles genomen, door'tprijsmaken van twee orvetteo. In den Rijksdag is na derde lezing aange- omen het wetsontwerp betreffende het spoor- eg-tractaat met Luxemburg. De Prov. Corresp. bevestigt 't, dat er onderhari- lelingen met Frankrijk geopend zijn. Op grond an voorloopige besprekingen, zouden eerstdaags 'as Frankrijk's zijde bepaalde voorstellen te ver achten zijn. Geneve, 19 Juni. De zittiug der Commissie an arbitrage is andermaal, en wel tot aanstaan- len Woensdag, verdaagd. Er wordt eene strikte ;eheimhoudiug omtrent den stand der zaak in icht genomen. Er bestaan echter redenen om :ene schikking waarschijnlijk te achten. Rome, 19 Juni. Er is een brief van den Paus an Kardinaal Antonelli openbaar gemaakt. De ?aus verklaart het te betreuren, dat er bij de Earners binnen kort eene wet op de opheffing ras godsdienstige corporatiën te Rome zal wor- len ingediend. Hij noemt die wet eene schen- ling van de belangen der Kerk, een aanslag op iet internationaal recht van het geheele Katho- icisme. Hij verklaart, in geen vreemd land een verblijf te hebben gezocht, omdat hij het uit hoofde van godsdienstige belangen niet raadzaam achtte, de plaats te verlaten, waar zijn zetel is gevestigd. Hij acht een conflict tusschen de beide machten te Rome onvermijdelijk en verklaart eene verzoening onmogelijk, omdat het Pausdom niet kan buigen voor overweldiging. De Paus draagt aan Antonelli op, dien staat van zaken aan vertegenwoordigers der vreemde Mogendheden kenbaar te maken, onder protest tegen de aanran ding, waarmede Pausdom en Katholicisme be dreigd worden. Pesth, 19 Juni. De heer Deak is hier ter stede met 1100 tegen 130 stemmen tot lid van den Rijksdag gekozen. In andere steden zijn de mi- sisters gekozen, of is hunne verkiezing verzekerd. Berlijn, 19 Juni. Aanstaanden Zondagavond vertrekt de Keizer met gevolg naar Ems. Geneve, 19 Juui. De indirecte eischeu hebben in de Alabama-quaestie tot nieuwe moeilijkheden aanleiding gegeven. Na afloop der zitting van heden heeft de secretaris aangekondigd, dat de vertegen woordigers der dagbladen tot de zitting zouden worden toegelaten, zoodra de eene of andere teedere quaestie tot oplossing zou zijn gebracht. De aanhangige punten zullen door de scheids rechters zeiven, bij afwezigheid der partijen, worden afgedaan. Voor de eerstvolgende zitting worden belangrijke depeches uit Londen verwacht. Washington, 20 Jnni. De president Grant is voor den tijd van 14 dagen op reis gegaan. De democatische conventiën van Arkansas, Ma ryland en Alabama hebben zich verklaard voor de candidatuur van Horace Greely, bij de aan staande presidentskeuze. Londen, 20 Juni. De Prins van Wallis heeft gisteren de landbouwtentoonstelling te Lyn ge opend. Hij is met geestdrift ontvangen. De particuliere telegrammen der Londeosche dagbladen stemmen overeen in de verklaring, dat de verhandelingen bij het scheidsgerecht te Ge- nève een gunstigen keer nemen en dat het trac- taat van Washington geen gevaar loopt. De werkstaking van de werklieden aan de werven en van die in het bouwvak neemt heden een aanvang. Twintigduizend werklieden nemen aan die werkstaking deel. Versailles, 20 Juni. De president der Repu bliek zal heden te 2 uren de afgevaardigden van de fractiën der rechterzijde ontvangen, die hem over de binDenlandsche politiek wenschen te onderhouden. Promotiën. Leiden, 20 Juni. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer Jau Nieuwenhuijzeu Kruzeman, geb. te Haarlem, met een academisch proefschrift, getiteld: Aantrekking door luchttrillingen veroorzaakt. Groningen, 19 Juni. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer P. Schuiringa, ge boren te Kollum, na openbare verdediging van een academisch proefschrift, getiteld: Over het minimum der loopbanen. LAATSTE BEKICHTKN. 's-Gkavenhagk, 20 Juni. Z. M. heeft verleend de navolgende pensioenen aan de heeren J. G. van Griethuijsen, Hervormd predikant te Zutfen 1250 ingang 1 Aug. 1872; J. M. Kolff, Hervormd pre dikant te Sneek, f683, ingang 1 Juli 1872; J. H. Clercx, R.. K. pastoor te Doesburg, f 600, iDgang 1 Juli 1872 en Mevr. E. Harrisson, wed. van den emeritus predikant J. W. Ermerins, f 100, ingang 81 Oct. 1871. In het hotel de Bellevue alhier is aangekomen de luitenant Fred. Grant, zoon van Ulysses Grant, president van de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, met gevolg. Heden heeft de heer Grant zicii naar Amsterdam begeven. Heden middag arriveerde per trein van 2 uren van den Rijnspoorweg Z. Exc. de Russische Minister Graaf Ëabrinski en familie. Z. Exc. heeft zich naar het Hotel Garni te Sche- veningeu begeven om aldaar tot het begin van Augustus te verblijven. Ter crimineele terechtzitting van het Pro vinciaal Gerechtshof in Zuid Holland werd lieden uitspraak gedaan in de zaak van den Leidschen winkelbediende en den timmersmansknecht, de eerste beschuldigd van diefstal van een zooge- naauideuhakvermoor, de tweede van medeplich tigheid aan dien diefstal. Het hof heeft beiden van het hun ten laste gelegde schuldig verklaard n ieder tot 3 maanden gevangenisstraf veroor deelde. De dagbladen hebben bij herhaling melding gemaakt van de schrikbarende vervolgingen, waar aan de Israëlieten in Rumenië zijn blootgesteld Die vervolgingen hebben in verschillende landen pogingen uitgelokt tot het betoonen van deel neming aan de ongelukkige slachtoffers daarvan en tot het beramen van middeleu om door de algemeene belangstelling daaraan een einde te aiaken. Zoo heeft de regeering der Vereenigde Staten zich aau die zaak laten gelegen zijn; zoo is te Londen eene vergadering gehouden on der de leiding van het parlementslid Sir Tr. Gold smith; zoo heeft men in Duitschland en Frankrijk oproepingen daartoe gelezen. Men verneemt dat thans ook hier ter stede, tegen Zondag a. s., eene bijeenkomst belegd is van belangstellenden in deze aangelegenheid; de medewerking daartoe is van vele geachte zijden in onderscheidene oorden des lands ingeroepen, te meer daar de voorbeelden vau eene waardige tusschenkomst van Nederland tegen dergelijke vervolgingen op meer dan een tijdstip zijner geschiedenis zijn aan te wijzen. Amsterdam, 20 Juni. Het stoomschip Prins Hendrik kapit. J. Hendriks, is, na te Port-Saïd de voor die plaats bestemde lading gelost en steenkolen ingenomen te hebben, den 18den Juni te 4 uren voormiddags het Suez-kanaal ingegaan, den 19den des uiiddags te Suez aangekomen en te 6 uren van daar naar Batavia vertrokken. Glemeenteraad. Aan het verslag van den toestand der gemeente Leiden, gedaan door Burgemeester en Wethouders aan den Gemeenteraad, ontleenen wij het volgende: Vervolg.) HOOFDSTUK IX. onderwijs, kunsten en wetenschappen. I. Scholen voor lager onderwijs. Het getal der openbare en bijzondere scholen is niet veranderd. Het getal leerlingen op de openbare scholen, naar de kunne, bedroeg op 15 Januari 1871 1578 jongens en 1447 meisjes; op 15 April 1587 jongens en 1499 meisjes; op 15 Juli 1558 jongens en 1496 meisjes; en op 15 October 1530 jongens en 1445 meisjes; het getal kosteloos onderwezenen 495 jon gens en 512 meisjes. Op de bijzondere scholen 15 Januari 853 jongens en 991 meisjes; op 15 April 892 jongens en 1121 meisjes; op 15 Juli 888 jongens en 1116 meisjes; en op 15 October 939 jongeDS en 1276 meisjes; het getal kosteloos onderwezenen 408 jongens en 490 meisjes. Het getal onderwijzers, ingedeeld in hoofd- en hulponderwijzers en kweekelingen, is als volgt: Openbare. Bijzondere. Hoofdonderwijzers 6 14 Hulponderwijzers. 47 29 Kweekelingen 22 7 Hoofonderwijzeressen 2 7 flulponderwijzeressen 16 23 Kweekelingen 16 8 1Ö9 88 plaatselijke Schoolcommissie heeft, ingevol art 64 der wet. tot regeling van het lager onder wijs, haar beredeneerd verslag ingeleverd, betref fende den toestand van het lager onderwijs in de gemeente, waarvan wij het een en ander ver melden. openbare scholen voor gewoon bn meer uitgebreid lager onderwijs. Onderwijzend personeel. Evenals bij ons vorig verslag achten wij ons gelukkig met lof te kunnen gewagen van den ijver, waarmede bet onderwijzend personeel, zoo zoowel hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeres sen als het hulppersoneel, hunne belangrijke en dikwijls moeielijke taak hebben vervuld. Waar de onderwijzerskrachten somwijlen te kort schoten was dit te wijten aan den dikwerf langen duur der vacaturen, volgende op het aan hulponderwijzers of hulponderwijzeressen door U verleend ontslag. Die zwarigheid meenen wij dat wellicht eeDigermate kon worden opgeheven, door in het vervolg met de oproeping van sollici tanten niet te wachten tot dat aan den te ver vangen titularis reeds ontslag is verleend, maar die oproeping reeds te doen op het oogenblik, waarop het verzoek om ontslag bij U inkomt, natuurlijk met de bijvoeging dat de oproeping geschiedt ter voorziening in eene waarschijnlijk eerlang ontstaande vacature. Leerlingen. In het algemeen zijn de openbare scholen voor min- en onvermogenden ook in het afgeloopen jaar sterk bezet geweest. Alleen op de scholen voor onvermogenden werd eene niet onbelangrijke vermindering in het aan tal leerlingen waargenomen, waarschijnlijk ten gevolge der opening in het afgeloopen jaar der school voor christelijk ouderwijs aau ou-en min vermogenden. Daarentegen nam het getal leer lingen op de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse van den hoofdonderwijzer van Wijk en de hoofdonderwijzeres Mejuffrouw Jesse nog steeds toe. Bijzondere scholen. Omtrent het bijzonder onderwijs valt voorna melijk te vermelden de oprichting en openstelling eener school voor christelijk onderwijs aan min- en onvermogenden onder den hoofdonderwijzer L. van Dijl. Het lokaal dier school, op de Uiterstegracht gelegeD, is duelraatig ingericht en bevat ruimte voor zeshonderd leerlingen. De school is nog te kort gevestigd om over het onderwijs zelf een oordeel uit te spreken. Met bevreemding is door ons waargenomen dat na het vertrek van den hoofdonderwijzer Engels, aan de Parochiale Roomsch Katholieke school voor onvermogenden geen nieuwe hoofd onderwijzer is benoemd, maar d.it deze school ouder het opzicht van den hoofdonderwijzer der Roomsch Katholieke school voor meer vermogen den, vroeger W. R. van de Vliet, sedert Septem ber J. A. van Gemerl, geplaatst is, wat naar ons oordeel onwettig is. Wij hebben het echter tot heden ounoodig gevonden die onwettigheid te coustateeren, daar wij vernomen hebben, dat door den districts-schoolopziener de noodige maat regelen zijn genomen tot herstel dezer onregel matigheid. De school behoorende tot het gesticht der Voorzienigheid is in het afgeloopen jaar naar een beter lokaal overgebracht. Regenten van het Gereformeerde Weeshuis hebben besloten de kindereu, in hun gesticht verpleegd wordende, de openbare scholen te doen bezoeken. Wij meenen de beste vrachten van dien maatregel te mogen verwachten. Overigens moeten wij weder evenals in vorige jaren vermelden, dat op enkele der bijzondere scholen de toestand onbevredigend is ten gevolge van gebrekkige localiteit en onvoldoend getal hulponderwijzers of hulponderwijzeressen, waar van een te gering aantal klassen het gevolg is. De kosten van het onderwijs hebben over 1871 bedragen, als volgt: a. Jaarwedden en toelagen f 48161.48 b. Onderhoud van scholen en school- meubels5589.03 c. Schoolboeken en schoolbehoeften 5145.62' d. Vuur en licht 1185.85' e. Vergoeding voor gemis van vrije wo ning2100.00 f. Bijdragen tot het pensioen der on derwijzers 776.62 g. Kosten der Schoolcommissie. 200.00 te zamen 63168.51 De schoolgelden hebben bedragen ƒ22,996.37'. II. Herhalings-, Zondags-, Werk- en Bewaarscholen. In het verslag van de Commissie der bewaar scholen lezen wij: Daar met 1°. Januari van het verloopen jaar 1871 de Bewaarschool in de Groenesteeg door de Gemeente is overgenomen, is het aantal dezer Inrichtingen tot drie gestegen. In het algemeen kunnen wij verzekeren dat de Bewaarscholen in gunstigen staat verkeeren, al moeten wij er in éénen adem bijvoegen, dat wij nog in enkele opzichten verre verwijderd blijven van hetgeen wij ons hebben voorgesteld. De hoofdonderwijzeressen zijn ijverig werkzaam geweest en leggen veel goeden wil aan den dag. Het is niet te ontkennen, dat haar een zware taak is opgelegd, die al zwaarder wordt, naar mate de behoeften en de eischen van de eerste opvoeding nauwkeuriger bekend worden. Haar tact om met hare medehelpsters om fe gaan, weder enkele malen hare zwakke zijde, was over het geheel genomen voldoendehaar invloed op practische vorming der hulponderwijzeressen en kweekelingen zal, hopen wij, bij de toene ming harer eigene ervaring, duidelijker zichtbaar worden. Het hulppersoneel is weder vooruitgegaan. Wij maken nogmaals met ingenomenheid melding van het vele goede, dat onze scholen te danken heb ben aan de kweekschool op het Rapenburg, waar de directrice Mej. L. J. Harden berg en de hoofd onderwijzer de heer W. Haanstra een allergun- stigsten invloed op onze hulponderwijzeressen en kweekelingen uitoefenen. Gelijk wij het vorige jaar reeds voorspeld hadden, kostte het ons thans veel minder moeite te zorgen dat de lessen met stiptheid werden bijgewoond. Verlol om te ver zuimen werd slechts in zeer zeldzame gevallen gevraagd en dan ook in den legel toegestaan. Onwettige absenties kwamen bijna niet meer voor. Wij verheugen ons in den onmiskenbaren vooruitgang en hebben alle redenen om van onze gepaste gestrengheid de beste vruchten voor onze scholen en hare onderwijzeressen te verwachten. Hoezeer wij alle redenen van tevredenheid hebben over het onderwijs dat op de kweek school op het Rapenburg gegeven wordt, meenen wij met het oog op de zeer uiteenloopende be hoeften der leerlingen op uitbreiding te moe ten aandringen. Het spreekt van zelf dat wij voor het meerdere onderwijs, dat wij wenschelijk achten, grootere uitgaven zullen moeten doen. Wij meenen die echter uit de toegestane gel den wel te kunnen bestrijden. Als een verblijdend verschijnsel vermelden wij dat reeds in dit jaar drie van onze meisjes in andere gemeenten aan het hoofd van Bewaar scholen geplaatst zijn. Bij den aanvang van dit jaar waren werkzaam: Scheistraat 3 hulpouderwijzeressen en 6 Kweek. Baaihal 3 5 Groenesteeg 4 6 Het aantal leerlingen was gemiddeld Op de school in de Scheistraat 250 n h v Baaihal 280 h i, i, Groenesteeg 330 860 Van de speelzalen moest weder te veel gebruik gemaakt worden, niet omdat het aantal speeluren te groot, maar omdat eene speelzaal aan elke Be waarschool, vooral in den winter, ontoereikend is. In de gegeven omstandigheden moet een overma tig groot aantal kinderen te gelijk spelen en is er onder schooltijd bijna geene gelegenheid om de lucht in de speelzaal te ververschen. Van de twee speelplaatsen is er een goed, die aau de Bewaarschool in de Groenesteeg; die in de Scheistraat is, hoewel wat verbeterd, beneden het middelmatige; aan de Baaibal is geene speel- Wordt vervolgd.) THEBMOMETEB VAN FAHBENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond. 6 u. 8 a. 12 u. 4 u. 5 u. 8 u. 10 n. Woeusd O oo 72" 63° Donder. 59° 65' 78° 72° Wind: Woensdag-middag 5 u. Z. O.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3