maar door gansch Nederland worden erkend' men moet trachten een nationaal gedenkteeken te stichten en daarom de plaatselijke commissie alhier niet uitsluitend uit leden der Kiezersver- eeniging moet bestaan. Aan het bestuur is dientengevolge opgedragen om zich als kern eener plaatselijke commissie te vestigen, den heer Mr. G. A. de Raadt, burge meester van Dordrecht, beleefdelijk te verzoeken het voorzitterschap dier commissie op zich te nemen, en in overleg met dien heer de plaatselijke commissie aan te vullen, die zich daarna bij de centrale commissie van 50 leden, onlangs te 's-Gravenhage benoemd, zal aansluiten. Hedennacht omstreeks 12 uren ontstond er brand in de stoomhoutzaagfabriek van den heer J. M. van der Made Dz. te Klundert. Bedoelde fabriek, nabijzijnde groote houtloods en voorraad hout benevens verschillende naburige woonhui zen zijn totaal afgebrand. De brandweer van de Klundert, versterkt door de toegesnelde brand spuiten van Zevenbergen en Moerdijk, hebben dapper gewerkt en daardoor nog grooter onheil voorkomen, daar de wind de vlammen en von ken naar de Hervormde kerk joeg, welke daar door ook begon te branden, doch gelukkig werd gebluscht. Utrecht, 19 Juni. Het 26ste landhuishoudkundig congres werd Dinsdag-avond alhier in het gebouw voor kunsten en wetenschappen geopend. De eere-voorzitter, de commissaris der provincie, de heer E. C. H. v. Doorn hield eene openingsrede. Daarna werd een aanvang gemaakt met de werk zaamheden, bestaande in het vormen der afdee- lingen. Gisterenochtend kwamen deze te 9 uren bijeen ter behandeling van de aan de orde ge stelde punten, terwijl te 12 uren do eerste alge- meeue vergadering gehouden werd, die door den voorzitter, den heer Boer, met een toespraak geopend werd. Inmiddels zijn in de Maliebaan door de zorg van het hoofdbestuur van het genootschap voor landbouw en kruidkunde de beide aangekondigde tentoonstellingen geopend. Zoowel de tentoonstelling van vee, in de daartoe door hare ruimte en schaduwrijkheid bijzonder geschikte Maliebaan, als de met zorg geschikte tentoonstelling van bloemen, voortbrengselen der zuivelbereiding, landbouwwerktuigen, enz., mogen goed geslaagd heeten. Onder de tentoongestelde dieren komen voorhengsten 83, merriën of ruins 73, veulens 14, spannen paarden 6, stieren 15, koeien 6, vaarzen 4, pinken 8, kalveren S, spring- rammen 18, ooien 8, ramlammeren 12, ooilam men 4, beeren 2, geiten 1, vette ossen 2, gemeste kalveren 2, vette hamels 2, toornen kippen 6, toornen eenden 2, verzameling duiven en pluim gedierte 3, terwijl nog ter opluistering zijn inge zonden 13 paarden, eenige veulens, 12 stuks vee, ooien met lammeren, geit met lammeren, kippen, twee honden, enz. Utrecht, 20 Juni. Het alhier loopende gerucht, als zoude de ex-keizer van Frankrijk deze ge meente bezocht hebben, is van allen grond ont bloot. Wel is hij voor een Stal dagen op zijne reis van Duitschland deze gemeente gepasseerd. De ex-keizer, die verschillende plaatsen van ons vaderland bezoekt, wordt echter ook spoedig alhier verwacht. (U. D.) Deventer, 19 Juni. Naar men verneemt, zal Dr. van Vloten tegen het door de arrondisse- ments-rechtbauk uitgesproken vonnis in booger beroep komen. Zwolle, 19 Juni. In de heden gehouden raads vergadering is, bij eerste stemming, met 12 van de 15 stemmen, de heer Mr. G. Roijer be noemd tot wethouder. Als aanvulling van het gisteren door ons vermelde vonnis in zake den heer van Vloten diene nog het volgende: De rechtbank heelt uit de verklaring van den beschuldigde voor den rechter-couimissaris en uit het getuigenverhoor van den drukker en uitge ver van het Weekblad als voldoende bewezen aange nomen,dat de heer van Vloten is de sclirij ver van den verzonnen brief. Zij heeft de verklaring van den beschuldigde, dat hij dien brief geschreven had om strijd te voeren tegen de moderne richting en polemiek uit te lokken, niet aangenomen, omdat hij, ook door het zenden van weekbladen, welke beleedigende artikelen voor den klager bevatten, aan diens familie en vrienden, juist bewezen heeft, dat het zijne bedoeling is geweest den heer Mosselmaus te kwetsen. Voorts heeft zij de handelingen van den b klaagde als boos aardig, beleedigend en lasterlijk gequalificeerd. Harlingen, 17 Juni. Gisteren werd hier de derde algemeene vergadering der Friesche Werkliedeu- vereeniging gehouden onder de leiding van den werkman Rommert uit Leeuwarden. De leden der Vereeniging buiten de gemeente arriveerden met drie stoombooten, ten getale van ruim 400, waarbij Harlingen 40 voegde; uit Leeuwarden alleen waren 260 man opgekomen. In de bovenzaal van het koffiehuis De Neder landen werd de vergadering gehouden, waar de punten van den beschrijvingsbrief werden behan deld en het verslag door den secretaris Zirschky uitgebracht. Dit verslag laat zien dat het vooral aan den ijver van het bestuur der Leeuwarder afd. is toe te schrijven, dat de arbeidersvereeni- gingen zich op verschillende plaatsen in deze provincie hebben gevestigd. Inzonderheid in Leeu warden werkte zij krachtig. Daar bevordert zij veelzijdig het belang der werklieden en hunner kinderen; in de onderlinge spaarbank, die 4 pCt. uitdeelt, werd door 200 deelnemers ongeveer f 5000 ingebracht; door gezamenlijken inkoop van winteraardappelen werd een winst van 16 pCt behaald; het schoolgaan der kinderen werd be vorderd. De stichting van 54 arbeiderswonin gen door de Vereeniging Help u zeiven, uit leden der Friesche Vereeniging bestaande, was het lichtpunt van het verslag. Na de behan deling van de punten op het programma, ging de vergadering in optocht'een deel der stad door en begaf zich naar de Harmonie, waar de openbare bijeenkomst zou plaats hebben. Na een inleidiug door den president Rommerts gaf het lid W. Haanstra, van de Lemmer, zijn denkbeelden over voeding, volksvoeding, productie, consumptie en loon, waarna de donateur der afd. Harlingen, J. F. Jansen, eenige opmerkingen in het midden bracht over loonsverhooging. Over en naar aan leiding van het gehoorde sprak de heer K. Blee- ker een kort woord van het standpunt der werk gevers, ofschoon hij allen lof liet wedervaren aan het streven en de bedoelingen van de werk- liedenvereeniging. De heer Th. Postma van Leeu warden wees nog kortelijk op het nut van ver gaderingen als deze, waarna ongeveer te 3 uren de bijeenkomst eindigde en de menigte zich door de stad en langs de zee verspreidde, oui den aan leg der nieuwe havenwerken te beschouwen. Om 5 en 6 uur vertrokken de stoombooten met de massa bezoekers van elders. Heerenveen, 18 Juni. Den 17den Juni werd alhier eene vergadering gehouden van leden der staatkundige vereeniging Staatsburgerschap en an dere vereerders van Thorbecke, ten einde ook hier mede te werken tot het brengen van een blijk van nationale hulde aan Neerlands grootsten staatsman. De talrijke opkomst getuigde van de warme syrnphatie voor dit plan. Nadat de voorzitter, de heer A. Binnerts, in korte trekken het doel dezer bijeenkomst had medegedeeld en de verdere leiding er van had overgedragen aan den heer Jhr. Mr. F. H. van Beijma thoe Kingma, herinnerde deze in warme bewoordingen aan de groote verdiensten van den ontslapen staatsman, schetste hij hoe thans alom in den lande de wensch zich uitte, dat de natie op waardige wijze hulde zou brengen aan de nagedachtenis van hem, wien zij op staatkundig en sociaal gebied zooveel verschuldigd was, en deelde hij de vergadering mede, dat den 15den Juni 1.1. te 's-Gravenhage eene groote vergade ring, onder presidium van den heer Mr. H. W. Dullert had plaats gehad, waarin eene centrale commissie tot leiding dezer zaak was benoemd, en de wensch was uitgedrukt, dat plaatselijke commission zich aan de centrale commissie zou den aansluiten. Uit lecture van eene circulaire deswege van den heer Dullert bleek, dat voor Heerenveen de heer van Beijma thoe Kingma als lid dier centrale commissie was benoemd. Op uitnoodiging van het bestuur werd daarop bij acclamatie besloten, onmiddellijk over te gaan tot de benoeming eener subcommissie, om tot het algemeen gewenschte doel mede te werken. Bij stemming werden hiertoe gekozen de heeren: A. Binnerts, Jhr. Mr. F. H. van Beijma thoe Kingma, Mr. Pb. van Blom, B. Sievers, Mr. G. A. van Hamel, Ds. Corstius, Mr. J. J. Kuipers en N. Lublink, welke heeren verklaarden gaarne de commissie te aanvaarden. Hierna bekwam de heer Mr. G. A. van Hamel het woord. Spreker begon met te zeggen, dat de hier aan wezigen waren samengeroepen en samengekomen, om te beraadslagen over het brengen van een bewijs van holde aan de nagedachtenis van Mr. J. R. Thorbecke, dat zij dus waren gekomen ver vuld met een gevoel van rouwdat die rouw in het land bijna algemeen was, dat niet alleen de geestverwanten van den overledene, maar ook zoovele anderen met hen onder den ontzettenden ndruk waren, dien de dood van zoo een groot man had teweeggebracht. In bijna alle dagbladen, zeide spr., werden woorden van hulde aan den doode gewijd; op vele plaatsen werden te zijner nagedachtenis bijeenkomsten gehouden, waarin soms op zoo aandoenlijke wijze het gevoel van rouw werd geuit. Doch die indrukken gaan voorbij. Het verlies blijft. Dat verlies, zeide spr., zal het zwaarst wor den gevoeld door de liberale partij, welker uit- slekendste vertegenwoordiger Thorbecke was. Spr. herinnerde daarop in eenige algemeene trekken de vele hervormingen, welke de liberale partij onder directe leiding of de inspiratie van Mr. Thorbecke had tot stand gebraeht. Maar, ging hij voort, zij heeft hare taak niet afgedaan, en hierbij wees spr. met een kort woord op de noodzakelijke hervormingen op velerlei gebied, waaraan het vaderland en de koloniën zoo groote behoefte hadden. Van Thorbecke had men in die richting nog zooveel verwacht. Thans moest de liberale part ij haren arbeid verrichten zonder hem. Doch de liberale partij, zeide spr., weet dat Thorbecke's dood voor haar zulk eeu ontzettende slag is, omdat zij zich tegenover die taak, welke zij thans zonder hem moet aanvaarden, zwak gevoelt. Waarom? Omdat zij in den laatsten tijd in eigen boezem is verdeeld geworden, en hare onmacht tegenover het hervormingswerk zoo her haaldelijk op droevige wijze is aan het licht gekomen. Doch dat kan zoo niet blijven. Juist nu zijden raad en de daad van Thorbecke mist, nu zij dus gedwongen is de kracht alleen in zich zeiven te zoeken, moet zij zich vast aaneensluiten en, ge trouw aau hare tradition, de ernstige zucht om te hervormen krachtig in zich doen ontwaken. De natie is niet gediend met oppositie, zoo dik wijls door persoonlijke antipathieën of eerzucht gedreven, zij verlangt reformatie. Indien de liberale partij weder de krachtige hervormingspartij wordt, zal zij het schoonste gedenkteeken voor Thorbecke hebben opgericht. Spr. wenschte dat deze gedachte in het open baar werd uitgesproken en stelde daartoe, mede namens den heer Mr. I. I. Kuipers, de volgende resolutie voor: „De vergadering, overwegende dat de liberale partij, door den dood van Mr. J. R. Thorbecke, haren uitstekendsten vertegenwoordiger heeft ver loren, uit den wensch, dat deze partij, in het land zoowel als in de volksvertegenwoordiging, voortbouwende op de grondslagen door den groo- ten staatsman gelegd, eensgezind en krachtig arbeide aan het tot stand brengen van die hervormingen, aan welke Nederland met zijne koloniën zoo groote behoefte heeft." Nadat deze welsprekende rede, die aller ge voelens op treffende wijze weergaf, met klim- meude belangstelling was aangehoord, toonde de vergadering haren algemeeneu en onverdeelden bijval aan de voorgestelde resolutie, welke daarop bij acclamatie werd aangenomen. De vergadering besloot deze resolutie algemeen bekend te maken, door de redacteurs van ver schillende nieuwsbladen uit te noodigen, haar in hunne kolommen op te nemen. 's-Hertogenbosoh, 19 Juui. De pol1'ie heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag een persoon be trapt en overgebracht naar het politiebureau, die in den tuin van den heer L. H. Rouppe van der Voort alhier be.zig was jonge ooievaars uit te halen. Hij was reeds tot aau het nest geklom men en stak er zijne hand in om zijne prooi te pakken, toen de politie toeschoot en hem uit- noodigde naar beneden te komen; in plaats van van ooievaars uit het nest te halen, werd hij zelf tijdelijk in het nest gebracht; een medestan der nam de vlucht en is niet achterhaald. De ooievaarsuithaalder is uit Rotterdam en schijnt er op te reizen om die vogels te bemachtigen en daarna te verkoopen. Eindhoven, IS Juni. Het zoogenaamde honden- concours, gisteren in het naburige Gestel en Blaar- ihem gehouden, heeftaller verwachting overtroffen. Natuurlijk was het voor die arme nieuwsoortige hardloopers alles behalve aangenaam bij de hitte en onder de brandende zou, die liet Gestelsche feest gisteren zoo genoeglijk deed zijn. Dat het gteu eigenlijk kwellen of plagen van bonden was, zal ieder, die het feest bijwoonde, kunnen getuigen. Reeds des vouruiiddags werd de wedstrijd door een eigeuaardigeu optocht geopend. Voorafge gaan door muziek en gevolgd door een voor de omstandigheid versierden praalwageu, door twee houden van zessen klaar getrokken, en door de deeluemeude concurreerende honden elk voor zijn karretje gespannen, trok de stoet, door honderden gevolgd en omgeven, door de straat der gemeente. Hei gezicht van dezen wijd uitgestrekten optocht was zoo al niet bij uitstek fraai toch niet onaar dig en bracht er veel aau toe, om de nieuws gierigheid naar het eigenlijke concours gaande te houden. Des namiddags te 5 uren begon do eigenlijke wedstrijd en moest elke hond, in de volgorde bij loting vastgesteld, naar zeker punt, ongeveer 10 minuten afstands, heen en weer loopen. De honden mochten wel door woorden worden aangezet maar niet door slagen wordeD geprikkeld; op verschillende punten waren personen geplaatst om daarop te letten. Een, die ondanks de nut tige bepaling zijn hond herhaaldelijk met slagen tot loopen had aangezet, had hierdoor zijn recht op een prijs, dien hij anders zeker had gewonnen, verloren. Tweeëntwintig honden namen aan den wedstrijd deel. De eerste prijs voor den verstko- mende, als ook voor den grootsten hond, viel te beurt aau een een persoon uit Gendringen (Gel derland.) De eerste prijs voor den hardstloopende behaalde een persoon uit Stratum. Verder bekwa men nog 7 anderen verschillende prijzen in geld, tot een gezamenlijk bedrag van f 30. Na afloop van het feest werd er een zeer net vuurwerk ontstoken. Iï TT ITENLAIVD. Fraukryk. Geen gratie, maar wraak! Nieuwe wijze vat afwatering. Uit de N. Vergadering. Verplicht onderwijs. De commissie voor het voorstel Pressensé liet trapsgewijze verleenen van gratie aan de gi vangenen tengevolge van den opstand te Pari] heeft met 9 stemmen tegen 4 geconcludeerd oi het met in overweging te nemen. De militaii| rechtbanken zullen dus vooreerst met hun arbeii nog niet gedaan hebben. De wraakzuchtige geesl der rechterzijde is toch waarlijk al bijzonde stuitend. Sedert Mei 1871 (wij hebben nu Jud] 1872) zitten daar die o-gelukkigen préventief op gesloten. De voornaamste aanleggers en raddraaier zijn veroordeeld en ter dood gebracht, anderei gedeporteerd of geïnterneerd, een meDigte ge vangen gezet en nu zitten er nog duizenden waar van sommigen geheel vrijgesproken zullen wor den en dus in allen tievalle onrechtmatig de bar de gevangenschap ondergaan, terwijl de anderen al iu een zeer lichte mate aan den opstand heb j ben deelgenomen. Vele leden dier zoogenaamdi partij van orde en gezag in de maatschappij zijl in den grond even laag in hunne hartstochtei als d. menigte, die tot opstand en moord over gaat. Het onderscheid is alleen dat de laatstei gestraft worden en de eersten niet, dat de laat sten door ieder veracht en de eersten voor goedi brave inenschen worden gehouden. Wij zwijger hierover verder alweder uit vrees voor de „wre keude gerechtigheid" van het Dagblad van Zuid- Holland en 's-Gravenhage, Behalve Engeland hebben nog andere landen er over geklaagd, dat Frankrijk van hun grond gebied eeu soort van afwatering maakt voor den stroom zijner veroordeelde commune-mannen. He gouvernement denkt er dien ten gevolge ovet eene ordonnantie van April 1817 weder in te voeren, waarbij bepaald wordt, dat zij, die to ballingschap veroordeeld zijn, gevangen gehoudet worden, totdat eenig gouvernement zich bereii verklaart zijne poorten voor hen open te stellen Dat is waarlijk weer een nieuwe en curieusi soort van preventieve gevangenschap! De Nationale Vergadering heeft eenige artikelet van de legerwet goedgekeurd, handelende over de beschikbare soldaten en die van de reserve en over de vrijwillige dienstname. Het rechter-centrum heeft in zijne poging tol eeu verbond met het linker-centrum geheel schip breuk geledeD en is met hangende ooren en diep"1 ter neder geslagen, over Frankrijks nader«n»i>.'Jjken ondergang in het radicalisme, naar huis terug- Ul gekeerd. Een commissie uit de Parijsche afdeeling van deoi 61261 onderwijsbond heeft op de griffie der Vergadering®I gedeponeerd de petities, die van alle punten van hei Frausche grondgebied zijn ingekomen ten gunste van het verplicht lager onderwijs. Zij dragen met elkander niet, minder dan 850,000 handtee- keningen, bij gedeelten, ten gunste der eenvou dige „verplichtheid", van de „verplichtheid en kosteloosheid" en eindelijk van de verplichtheid, kosteloosheid en wering der geestelijkheid (lee- keu-onderwijs.) Zwitserland. in ittver] Het izuïetf a mi genoi veri alle iden.' Deze iste anne st lai et mt pree ij va vvitsei ir gev iheel d de rbod' Aan iristie ,t rei ettel lelzijt lllet tutie [deeli illen inmi Ber irde i hei i inv en de De Zwitsersehe constitutie van 12 September 1848 en het nieuwe ontwerp (vervolg.) Du den die hade ipres lorvel De geldende constitutie stelt in artt. 45- vast de vrijheid van drukpers, het recht van vereeniging, van petitie en de gelijkheid der burgers voor de wet. Het ontwerp heeft deze bepalingen evenzoo overgenomen in de artt. 51-54. Doch het heeft in art. 55 als iets nieuws aan genomen de rechtseenheid van Zwitserland. Ge noemd artikel verklaart de burgerlijke wetgeving met inbegrip der rechtsvordering, voor „bonds zaak" en het machtigt den bond, zijne wetgeving ook tot het strafrecht en de strafvordering uit te strekkende rechtspraak daarentegen wordt niet voorbehoud van enkele aan den bond toe gekende bevoegdheden, aan de kantons voorbe houden. De beginselen van de tegenwoordige artikelen 49 52 zijn ook in het ontwerp opgenomen. Daarin wordt voornamelijk bepaald, dat vonnis sen die in staat van wijzen zijn in geheel Zwit serland kunnen voltrokken worden, dat een Zwit- sersch schuldenaar, die er een domicilie op nahoudt en solvabel is bij den rechter van zijne woonplaats moet worden aangesproken, dat derhalve voor vorderingen, buiten het kanton zijner inwoning, geen beslag op zijn vermoget kan gelegd worden, dat niemand van zijn grond- wettigen rechter mag zijn beroofd en dus geen bijzondere vierscharen uiogeu opgericht wor den enz. Alleen heeft het ontwerp bij het ver bod om buiten het kanton, waar iemand zijn domicilie heeft, beslag op zijn goederen te le, gen nog de afschaffing der gijzeling voor schuld ingevoerd. En bij de bepaling, dat niemand van zijn natuurlijken rechter mag beroofd wor len, heeft het deze gewichtige toepassing gevoegd: „Niemand kan genoodzaakt worden, zich in za ken, het huwelijk betreffende, aan een geestelijke I omet weg-ti De deling 1 an v tjan F fl-acht Gei ban a len 1 ;eheii icht iene Ko tan aus ■ame 'au g len i aë iet i cism erbl hoofd aehtti geves mach eene niet draag de vi ienb ding, dreig Pc met Rijki niste B< verti G. de

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2